|
titulní strana > co píší jiní
Dillí sužuje znečištěný vzduch, lékaři chtějí odložit půlmaraton
14. října 2018 01:46
PRAHA (ČTK) - Indickou metropoli Dillí opět sužuje znečištěné ovzduší, jehož kvalita se letos zhoršila dříve než obvykle. Lékaři proto vyzvali úřady, aby odložily běžecký půlmaraton, který se má konat 21. října. Uvedla to agentura Reuters.
Ochránci v Pavlově přijímali popálené poštolky, teď krmí ježky
PAVLOV (ČTK) - Ochránci přírody v Pavlově na Havlíčkobrodsku přijímali minulý měsíc hodně poštolek popálených elektřinou. Zimovat tam budou mimo jiné i dva čápi, kteří po uzdravení nedokázali odletět na jih. Teď ve stanici pečující o handicapovaná zvířata začínají přibývat ježci. Ředitel Zbyšek Karafiát řekl, že se lidé mnohdy o ježky strachují zbytečně. Pomoci potřebují, když v této době váží méně než 200 gramů, uvedl. Pokud si lidé nejsou jistí, mohou ježka zvážit.
Hladový rekord: 180 ledních medvědů hoduje na mrtvé velrybě
PRAHA (Ekolist) - V září 2017 se vědcům naskytl neobvyklý obraz. Na pobřeží Wranglerova ostrově v Arktidě napočítali více jak 180 medvědů, kteří se tu krmili na jediné mrtvé velrybě. Hlavní složkou jídelníčků ledních mědvědů ale mají být tuleni...
Vyhynutí želv zasáhne negativně ekosystém
PRAHA (ČTK) - Také želvy, byť jde o malý druh, hrají zásadní roli v zachování našeho ekosystému v takovém stavu, jaký je dnes. Jejich role je často podceňována, ale nyní ji vědci znovu zdůrazňují. Podle nedávné studie je 356 druhů želv ohroženo vyhynutím nebo již vyhynulo. Tyto údaje jsou alarmující, neboť tento stav by mohl zásadně ovlivnit fungování ekosystémů, jakož i strukturu biologických společenství ve světě, píše italský deník La Repubblica.
Strážci přírody by přivítali novelizaci zákona
POLNÁ NA ŠUMAVĚ (ČTK) - Strážci přírody by přivítali novelizaci zákona, který by jim usnadnil a upřesnil jejich činnost. Současná legislativní pravidla už podle nich neodpovídají aktuálním stavu. Zákon o strážcích přírody vznikl před 26 lety a od té doby zůstal beze změny. Přitom charakter prohřešků a jejich počet se dramaticky změnil a zvýšil. Řekl to dnes předseda českých strážců přírody Borek Franěk.
Stromem roku 2018 je lípa z Velkých Opatovic na Blanensku
BRNO (ČTK) - Titul Strom roku 2018 získala lípa z Velkých Opatovic na Blanensku. Zůstala jako jediná z 16 Stromů svobody, které v Opatovicích vysázeli v roce 1918 na počest vzniku Československa. Na druhém místě v ekologické anketě o nejsympatičtější dřevinu ČR skončila lípa z Lázní Bohdaneč na Pardubicku, třetí je lípa svobody z Rtyně v Podkrkonoší. Anketu pořádala již posedmnácté Nadace Partnerství. Její výsledky včera vyhlásila v Brně v rámci mezinárodního filmového festivalu Ekofilm.
Nové stromy u pražského Národního muzea budou vysazeny do plastových boxů. Ochrání kořeny fyzicky i úředně
PRAHA (Ekolist) - U pražského Národního muzea bude v rámci revitalizace prostoru vysazeno sedm nových stromů. A protože je to místo extrémně vytížené, budou stromy vysazeny do tzv. prokořenitelných boxů. Představte si obří přepravku na zeleninu zakopanou v zemi, tak zhruba takového něco. Boxy mají stromům zajistit volný prostor pro jejich kořeny. Ale mají i jinou důležitou přidanou hodnotu. Na rozdíl od obyčejného volného prostoru pro kořeny jsou vidět i pohledem městských plánovačů a inženýrů. Ti si je prostě zakreslí do map a výkresů a pak už vědí, že odtud potud je prostor pro kořeny stromů.
Chvála mokřadu Triangl. Během horkého léta byl pražskou oázou
PRAHA (Ekolist) - Máme za sebou velmi horké a suché léto, které ukázalo, jak důležité v regulaci klimatických výkyvů jsou mokřady. Nejen ve volné krajině, ale své místo mají i ve městech. Český svaz ochránců přírody taková místa chrání a pečuje o ně. Jedno z nich leží přímo v centru Prahy. Triangl.
IUCN by měla přijmout existenci dvou druhů afrických slonů. Ty pralesní to možná zachrání
PRAHA (Ekolist) - V roce 2010 potvrdily týmy genetiků z univerzit v Harvardu, New Yorku, Illinois a Velké Británie, že v Africe nežije jen jeden druh slona, ale přinejmenším dva. Tedy slon africký, který se drží spíše v savanách, a jeho o větší chlup menší příbuzný slon pralesní. Ne že by teorii o dvou druzích někdo vyloženě zpochybňoval, ale některé světově proslulé ochranářské organizace, třeba IUCN, zatím vedou v patrnosti oba druhy jako jeden společný. Což je prý problém. Píše o tom Mongabay.
Medvědice vypuštěné navzdory protestům v Pyrenejích jsou březí
PRAHA (ČTK) - Obě medvědice původem ze Slovinska, které francouzské úřady vypustily v Pyrenejích do přírody, jsou březí. První transportovali do hor minulý čtvrtek a druhou minulý pátek, informovala agentura AFP. Proti vypuštění šelem, které mají pomoci udržet populaci medvěda hnědého na francouzsko-španělském pomezí, dlouhodobě protestují místní zemědělci. Obávají se totiž o svá hospodářská zvířata.
EK se zaměří na ekologickou udržitelnost, podpoří bioekonomiku
PRAHA (ČTK) - Evropská komise (EK) se zaměří na ekologickou udržitelnost a podpoří takzvanou oběhovou bioekonomiku. Do roku 2030 má podle jejího akčního plánu, který včera komise zveřejnila, v Evropské unii vzniknout milion takzvaných zelených pracovních míst. Snáze budou moci vznikat i biorafinerie. Pod pojmem bioekonomika se skrývá například výroba paliva z mořských řas, nábytku a oblečení z odpadů, výroba ekologických hnojiv nebo recyklace plastů.
MŽP dá 5 milionů korun na projekty k ochraně přírody a krajiny
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí včera spustilo dotační výzvu na pět milionů korun na podporu koordinačních projektů v ochraně přírody a krajiny. Peníze jsou vyčleněny z Programu na podporu projektů nestátních neziskových organizací. Úřad to uvedl na svém webu. Zájemci mohou o peníze žádat do 9. listopadu.
Češi loni nasbírali lesní plody za 6,6 miliardy korun
PRAHA (ČTK) - Češi loni nasbírali lesní plody za 6,6 miliardy korun, meziročně se hodnota zvedla o 1,6 miliardy korun. Celkově lidé nasbírali 41.300 tun lesních plodů, v porovnání s rokem 2016 to bylo o 7500 tun více. Mezi nejčastěji sbírané plody patří houby, borůvky, maliny a ostružiny. Na jednu domácnost připadlo téměř deset kilogramů plodů, z toho 6,7 kilogramu hub. Vyplývá to z informací portálu ministerstva zemědělství eagri.cz.
V boji s černými skládkami je nejdůležitější motivovat občany, ukázal průzkum mezi politiky
PRAHA (ČTK) - Podle komunálních politiků je nejdůležitější v boji s černými skládkami motivovat občany, vzdělávat je a mít intenzivní dohled na rizikových místech. Vyplývá to z průzkumu mezi komunálními politiky ve 105 obcích, který připravil web chytreodpady.cz ve spolupráci s Institutem cirkulární ekonomiky.
MŽP: Obce příliš nevyužívají dostupná opatření proti smogu
(ČTK) - Obce a města stále příliš nevyužívají možnosti ke snižování znečištění ovzduší, které jim umožňuje zákon o ochraně ovzduší. Informoval o tom Ondřej Charvát z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí (MŽP). Hlavní příčinou je podle MŽP nedostatečná vybavenost obcí. Proti smogu mohou například schválit regulační řády nebo zřídit nízkoemisní zóny.
Zátoku Maya Bay proslavil film Pláž s Leonardem DiCapriem. Proslavil a zničil
PRAHA (Ekolist) - Znovuotevření thajské zátoky Maya Bay se odkládá na neurčito. Potvrdilo to thajské Ministerstvo cestovního ruchu poté, co místní odborníci z národního parku ostrova Ko Phi Phi Leh vyhodnotili stav zdejšího ekosystému jako krajně neuspokojivý. Čtyřměsíční odstávka oblasti od turistů byla prostě málo. Píše o tom Guardian.
Čeští ochránci přírody a klimatu předali velvyslanci petici za Hambašský les
(ČTK) - Zástupci českého klimatického hnutí včera odpoledne předali petici požadující záchranu Hambašského lesa a dopis pro kancléřku Angelu Merkelovou německému velvyslanci v ČR Christophu Israngovi. Lesu nacházejícímu se poblíž hnědouhelného dolu Hambach hrozí zánik kvůli těžbě uhlí. V tiskové zprávě o tom informovaly ekologické organizace Greenpeace ČR a Hnutí Duha.
Odborníci chystají opatření, kdyby medvěd na Valašsku dál škodil
VSETÍN (ČTK) - Odborníci z CHKO Beskydy chystají opatření, která by byli nuceni použít, kdyby se medvěd vyskytující se na Valašsku a na Zlínsku před zimou nestáhnul zpět do lesů. Medvěd v regionu potrhal od poloviny září devět ovcí a dvě kozy, nikdy je však nežral. Zničil také šest včelínů a jednu třešeň, objevil se i v blízkosti lidských obydlí. Pokud by byl výskyt medvěda ještě častější, existuje možnost jej odchytit a odvézt do zoologické zahrady či vypustit v přírodě na jiném místě, případně ho uspat a nasadit mu obojek a monitorovat ho.
OSN: Škody z přírodních katastrof za 20 let raketově vzrostly
PRAHA (ČTK) - Za posledních dvacet let raketově vzrostla výše hospodářských škod, které způsobily přírodní katastrofy související s klimatem. Od roku 1998 do loňska způsobily záplavy, bouře, lesní požáry či vlny horka a sucha škody za 2,2 bilionu dolarů (49,4 bilionu korun), informoval ve své zprávě Úřad OSN pro snížení rizik katastrof (UNISDR).
Vidět medvěda na zahradě bylo velmi nepříjemné, říká chovatel ovcí
VSETÍN (ČTK) - Chovateli Jaromíru Machalovi z Horní Jasenky na Vsetínsku roztrhal na konci září medvěd pět ovcí a zničil dva úly. Vidět medvěda na zahradě bylo podle něj velmi nepříjemné. Chov včel však již obnovuje, řekl novinářům Machala, který se ve vsetínském zámku zúčastnil besedy s odborníky ze Správy CHKO Beskydy a ochránci přírody o výskytu medvěda na Valašsku.
Vidět medvěda na zahradě bylo velmi nepříjemné, říká chovatel ovcí
VSETÍN (ČTK) - Chovateli Jaromíru Machalovi z Horní Jasenky na Vsetínsku roztrhal na konci září medvěd pět ovcí a zničil dva úly. Vidět medvěda na zahradě bylo podle něj velmi nepříjemné. Chov včel však již obnovuje, řekl novinářům Machala, který se ve vsetínském zámku zúčastnil besedy s odborníky ze Správy CHKO Beskydy a ochránci přírody o výskytu medvěda na Valašsku.
|
Další články:
12. července 2025 05:00
11. července 2025 05:00
10. července 2025 06:00
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
|
PRAHA (Ekolist) - Unikátní relaxační místo v zeleni vzniklo v Ostravě-Hrabové. Původně neprostupný a v podstatě nepřístupný veřejný prostor se zcela proměnil v odpočinkovou lokalitu s mokřady a tůněmi. Nově zde najdeme mnoho vzdělávacích a herních prvků, díky nimž na místo budou směřovat rodiny s dětmi.
(Celý text)
Projekt Vltava slavná a splavná představí současné i zaniklé památky podél řeky
12. července 2025 01:44
KVILDA (ČTK) - Projekt Vltava slavná a splavná má za cíl představit památky podél řeky, připomenout místa, která zanikla po výstavbě vltavské kaskády, a ukázat důležitost řeky pro hospodářský, kulturní, společenský a přírodní vývoj. Vyvrcholením bude v září otevření stejnojmenné výstavy v Praze. To vše má směřovat k budoucímu zapsání Vltavy mezi evropské kulturní stezky, které vyhlašuje Rada Evropy, řekla generální ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naďa Goryczková. Letos je to také 150 let od prvního uvedení symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava.
(Celý text)
Brno přijalo standardy sjednocující vzhled kontejnerů, mají snížit vizuální smog
12. července 2025 01:00
BRNO (ČTK) - Vizuální smog v brněnských ulicích sníží postupná obměna barevných kontejnerů na směsný i tříděný odpad. Nové popelnice jsou tmavé s barevně rozlišeným víkem. Dokument Standard stálých stanovišť nádob na komunální odpad kromě barevnosti stanovuje výšku nebo materiál okolních zástěn i vhodné umístění kontejnerů. Dokument připravený Kanceláří architekta města je závazný pro stanoviště ve vlastnictví města. V dalších případech by měl být doporučením, uvedl náměstek pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)
V ČR roste zájem o hmyzí potraviny. Rozvoj brzdí legislativa i skepse, míní výrobci
12. července 2025 00:50
(ČTK) - Zájem o potraviny s hmyzem mezi Čechy roste, větší rozvoj a prodeje ale brzdí zejména skepse lidí a nastavení legislativy. ČTK to řekli zástupci českých firem Crunchy, Sens Food a WormUP, které vyrábějí a nabízejí hmyzí potraviny. V ČR je aktuálně šest zpracovatelů hmyzu pro potravinářské účely. Potraviny s obsahem hmyzu má ve své stálé nabídce i několik obchodních řetězců a některé z nich plánují rozšíření sortimentu hmyzích potravin.
(Celý text)
V areálu zlínské nemocnice přibývá zeleně, zahradníci však řeší i krádeže
12. července 2025 00:36
ZLÍN (ČTK) - V areálu Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně přibývá zeleně. Areál má rozlohu přibližně 60 000 metrů čtverečních a jsou v něm udržované záhony, trávníky a stromy. Pečuje o ně tým zkušených zahradníků, někdy však také řeší vandalismus nebo dokonce krádeže, sdělila ČTK mluvčí nemocnice Dana Lipovská.
(Celý text)
Vzkaz kanadského páru v lahvi se našel o 13 let později v irské zátoce
12. července 2025 00:23
(ČTK) - Třináct let trvalo putování lahve se vzkazem, který vhodil mladý pár do moře na Bellově ostrově v Newfoundlandu na východním cípu Kanady. Tento týden ho našli dobrovolníci při čištění pláže v irském hrabství Kerry, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)
Kopřivnice připravuje oslavu 50 let přehrady Větřkovice, prosí lidi o fotografie
11. července 2025 20:42
KOPŘIVNICE (ČTK) - Radnice Kopřivnice na Novojičínsku připravuje na září oslavu 50 let existence vodní nádrže Větřkovice. Chce mimo jiné uspořádat výstavu fotografií přehrady, a vyzývá proto lidi, aby jí zaslali snímky ze svých archivů, sdělila mluvčí kopřivnické radnice Lucie Macháčková.
(Celý text)
České Budějovice koupí mobilní protipovodňové zdi a umístí je především podél Malše
11. července 2025 19:49
ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - České Budějovice nakoupí mobilní protipovodňové zdi a umístí je především podél řeky Malše, která městem protéká. Bariéry budou v místech, kde v minulosti při záplavách tvořily zátarasu pískové pytle. ČTK to řekla českobudějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS).
(Celý text)
Pražští lesníci loni více sázeli i káceli. Výskyt kůrovce byl mírně vyšší
11. července 2025 19:48
PRAHA (ČTK) - Pracovníci Lesů hlavního města Prahy (LHMP) loni v metropoli vysázeli 172 072 sazenic, meziročně o 32 078 více. Více i těžili, když z pražských lesů získali 6835 metrů krychlových dřeva, o 1729 více než o rok dříve. Vyplývá to z výroční zprávy městské příspěvkové organizace za loňský rok. Vyšší těžbu způsobilo podle dokumentu zejména rozsáhlejší odstraňování jasanů napadených houbovými patogeny, vyšší výsadba pak byla dána především zalesňováním nových ploch. Oproti předloňsku se mírně zvýšil výskyt kůrovce.
(Celý text)
Chovateli na Nymbursku odebrali kvůli týrání a špatným podmínkám 15 zvířat
11. července 2025 19:22
(ČTK) - Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) zjistili u chovatele v Křinci na Nymbursku týrání zvířat a nevhodné podmínky chovu. Ve spolupráci s obcí s rozšířenou působností (ORP) mu proto odebrali 11 prasat a čtyři kusy skotu. Nedostatky prokázala na začátku července opakovaná kontrola inspektorů ve spolupráci s ORP. Zvířata byla umístěna do předběžné náhradní péče. Případem se zabývá ORP Nymburk a policie, sdělil ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)
Pomozte během svých prázdninových výletů mapovat úspěšnost hnízdění čápů
11. července 2025 15:23
PRAHA (Ekolist) - Chystáte se na dovolenou po Česku? Připojte se ke stovkám dobrovolníků a pomozte České společnosti ornitologické (ČSO) s kontrolou hnízd čápů bílých nejen během prázdninových výletů. Mapu čapích hnízd najdete na webu birdlife.cz/capi. Právě nyní nastává období, kdy můžete ornitologům pomoci získat cenná a klíčová data pro vyhodnocení úspěšnosti hnízdní sezony čápů.
(Celý text)
Policisté na Zlínsku doprovodili k lesu losa, který se pohyboval v křižovatce
11. července 2025 11:30
ŽELECHOVICE NAD DŘEVNICÍ (ČTK) - Policisté doprovodili k lesu losa, který dnes ráno procházel rušnou křižovatku v Želechovicích nad Dřevnicí na Zlínsku. Informace o výskytu zvířete předali starostovi a příslušným úřadům, uvedla policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Los evropský je na Zlínsku k vidění na neobvyklých místech už více než týden.
(Celý text)
Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad
11. července 2025 11:24
BÍLINA (ČTK) - Těžba hnědého uhlí v severočeském dole Bílina skončí nejpozději v roce 2033. Potvrdil to Český báňský úřad rozhodnutím, které zveřejnil na úřední desce. Na ukončení těžby v roce 2033 se v polovině května dohodlo ministerstvo životního prostředí a polostátní skupina ČEZ, která vlastní Severočeské doly. Původní termín byl rok 2035.
(Celý text)
Turnov za zprovoznění malé vodní elektrárny zaplatí 53,35 milionu bez daně
11. července 2025 11:12
TURNOV (ČTK) - Turnov za zprovoznění malé vodní elektrárny Shořalý mlýn, kterou koupil před rokem, zaplatí 53,35 milionu bez daně. Znovu funkční by měla být od podzimu příštího roku. Zakázku, kterou město vypsalo formou design and build (vyprojektuj a postav), získala pražská firma Stream. Byla jediná, kdo nabídku podal, řekl ČTK starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok).
(Celý text)
Velcí kopytníci výrazně snižují počty klíšťat, ukázal výzkum
11. července 2025 11:04
PRAHA (Ekolist) - Klíšťat v Česku v posledních letech kvůli změnám klimatu přibývá a šíří se do vyšších nadmořských výšek. Vědecký výzkum však zjistil, že jejich počty dokáží velmi účinně snižovat velcí kopytníci.
(Celý text)
Starou odrůdou roku se letos stala Velkopavlovická meruňka. K vidění je na výstavě v Praze
11. července 2025 04:34
PRAHA (Ekolist) - Po několika letech neúrody se můžeme zakousnout do šťavnatých, vyzrálých a chuťově neodolatelných meruněk. Právě zrají i u nás a nejlepší jsou čerstvě utržené. Jednu z nich právě vyhlašujeme na pražské výstavě ovoce starou odrůdou roku. Milovníci ovoce ji jistě znají, patří k historicky nejoblíbenějším odrůdám u nás. Ti z vás, komu se vybavila Velkopavlovická, se trefili.
(Celý text)
Sucho a pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin mění skladbu plodin v ČR
11. července 2025 01:38
(ČTK) - Zemědělci přecházejí na pěstování méně náročných plodin, důvodem je sucho, ale i pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin. Zároveň kvůli tomu ustupují od pěstování speciálních plodin. Vyplývá to z vyjádření Agrární komory ČR pro ČTK. Podle dat Českého statistického úřadu letos klesla osevní plocha pohanky, a to o víc než čtvrtinu, žita o 16,3 procenta, ječmene ozimého o téměř 14 procent a řepky o 2,2 procenta. Naopak více se pěstuje pšenice tvrdé nebo ovsa.
(Celý text)
Generální advokátka soudu EU navrhuje zrušit Polsku penále za těžbu v dole Turów
11. července 2025 01:25
(ČTK) - Generální advokátka nejvyššího soudu Evropské unie Juliane Kokottová ve svém stanovisku navrhuje, aby Soudní dvůr v případu těžby hnědého uhlí v polském dole Turów na hranicích s Českem zpětně zrušil penále uložené Polsku. Generální advokátka se přitom opírá o dohodu, kterou Polsko s Českou republikou uzavřelo v roce 2022.
(Celý text)
Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů
11. července 2025 01:09
PLZEŇ (ČTK) - Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce Čtyrák na Bílé Hoře odolnější stromky pro městské lesy. Lesníci mění způsob pěstování a péče o sazenice stromků. S novým automatickým zavlažovacím systémem za 600 000 korun budou moci připravit pro výsadbu více takzvaných obalovaných sazenic. Tyto sazenice se po vysazení lépe uchytí, což je pro obnovu lesa po kůrovcové kalamitě důležité. Město každoročně ve svých lesích vysází v průměru 400 000 jehličnanů a listnáčů, řekl ČTK náměstek pro dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN).
(Celý text)
Letištní kontroly odhalily 19 živých škůdců, jsou hrozbou pro úrodu ovoce
10. července 2025 18:41
(ČTK) - Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) letos v prvním pololetí odhalili při kontrolách zboží na Letišti Václava Havla v Praze 19 živých škůdců v zásilkách z mimoevropských zemí. Mezi škůdci byl i druh hmyzu vrtule Bactrocera dorsalis, která patří mezi dvacítku nejobávanějších škůdců v zemích EU, uvedli zástupci ústavu a osvětová kampaň s názvem #PlantHealth4Life. Ústav upozornil na to, že pokud by se v Česku usídlili nepůvodní škůdci, jako jsou například vrtule rodu Bactrocera nebo listokaz japonský, mohlo by to znamenat katastrofální důsledky pro domácí pěstitele i celou krajinu.
(Celý text)
Letištní kontroly odhalily 19 živých škůdců, jsou hrozbou pro úrodu ovoce
10. července 2025 18:41
(ČTK) - Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) letos v prvním pololetí odhalili při kontrolách zboží na Letišti Václava Havla v Praze 19 živých škůdců v zásilkách z mimoevropských zemí. Mezi škůdci byl i druh hmyzu vrtule Bactrocera dorsalis, která patří mezi dvacítku nejobávanějších škůdců v zemích EU, uvedli zástupci ústavu a osvětová kampaň s názvem #PlantHealth4Life. Ústav upozornil na to, že pokud by se v Česku usídlili nepůvodní škůdci, jako jsou například vrtule rodu Bactrocera nebo listokaz japonský, mohlo by to znamenat katastrofální důsledky pro domácí pěstitele i celou krajinu.
(Celý text)