titulní strana > co píší jiní
Experti: Přísnější emisní limity prodraží evropská auta
10. října 2018 12:27

PRAHA (ČTK) - Přísnější emisní limity pro automobily vyráběné v EU se promítnou do cen vozů pro zákazníky. Celé automobilové odvětví se změní k nepoznání. Uvedli to odborníci na automobilový průmysl.
(Celý text)

České firmy vyrobily kosmetiku předcházející vzniku odpadu
10. října 2018 12:04

PRAHA (ČTK) - České firmy Nafigate Corporation a Nafigate Cosmetics vyvinuly a vyrobily kosmetiku, která se zcela rozkládá a nezatěžuje tak životní prostředí mikroplasty. Na dnešní tiskové konferenci v Muzeu pražského vodárenství ji představili zástupci společností. Nová kosmetika se jmenuje Věnováno Vám a přírodě.
(Celý text)

Blokáda kácení na Šumavě nebyla projevem shromažďovacího práva
10. října 2018 11:14

BRNO (ČTK) - Blokáda, která měla v létě 2011 zabránit kácení stromů kvůli kůrovcové kalamitě na Šumavě, nebyla projevem shromažďovacího práva. Ústavní soud odmítl stížnost účastníka protestu a definitivně potvrdil právní názor Nejvyššího správního soudu (NSS). Pokud nešlo o projev shromažďovacího práva, nemohli se účastníci blokády s úspěchem domáhat určení, že policie shromáždění rozpustila v rozporu se zákonem.
(Celý text)

Thajsko zakázalo dovoz vyřazené elektroniky ze zahraničí. A zakáže i dovoz plastových odpadů
10. října 2018 10:09

PRAHA (Ekolist) - Za půl roku už nebude možné importovat do Thajska více než 400 druhů elektroniky. Thajská vláda tak reaguje na skutečnost, že země stává "světovou popelnicí" poté, co Čína loni zakázala dovážet odpad. Do dvou let thajské hranice nepřekročí legálně ani žádné cizí plasty. Rozvinuté země musí převzít zodpovědnost za svou produkci odpadů, tvrdí ochránci přírody.
(Celý text)

Besedami a výstavami začal v Brně festival Ekofilm
10. října 2018 09:55

BRNO (ČTK) - Doprovodným programem v podobě besed a výstav začal dnes v Brně festival Ekofilm, který nabídne nejlepší filmy o ekologii. Hlavní jeho část začne ve čtvrtek. Tvůrci z celého světa letos přihlásili více než 2200 filmů, z nichž výběrová komise vybrala 25 soutěžních. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí projektu Martin Gillár. Téma festivalu je voda v krajině a její nedostatek.
(Celý text)

Děti v zelených čtvrtích mají lepší paměť
10. října 2018 08:59

PRAHA (ČTK) - Zelené prostory a paměť. Podle nové britské studie mohou mít děti, které žijí v městských čtvrtích se zelení, lepší prostorovou paměť. Tento typ paměti, který je těsně spojen s kontrolou pozornosti, umožňuje registrovat informace o okolí a orientovat se v prostoru, píše italský deník La Repubblica.
(Celý text)

Brabec: ČR se nebrání elektromobilům, nechce ale jen házet čísly
10. října 2018 01:59

LUCEMBURK (ČTK) - Česká republika se nebrání nástupu elektromobilů, zdůraznil včera v Lucemburku ministr životního prostředí Richard Brabec. Státy EU včera vyjednávaly o svém postoji k návrhu Evropské komise (EK), který předpokládá k roku 2030 u nových aut snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) o 30 procent proti stavu v roce 2021. Některé země prosazují výrazně vyšší procento, podle Brabcova názoru ale Česká republika nechce v této oblasti jen "házet" efektními čísly.
(Celý text)

Ve Francii vznikla první silnice pouze z recyklovaného asfaltu
10. října 2018 01:50

PAŘÍŽ (ČTK) - Část francouzské dálnice A10 z Paříže do Bordeaux je jako první na světě postavena pouze z recyklovaného asfaltu. Úsek je dlouhý jeden kilometr a asfalt pro něj dodalo mobilní výrobní zařízení, které lze demontovat a přesunout na jiné místo. Možnost výroby recyklovaného asfaltu v mobilním zařízení by mohla pomoci snížit náklady na údržbu dálnic a znečištění, uvedla agentura Reuters.
(Celý text)

Země EU se dohodly na snížení emisí CO2 u aut o 35 procent
10. října 2018 01:39

LUCEMBURK (ČTK) - Osobní automobily vyráběné v Evropské unii od roku 2030 by měly vypouštět o 35 procent méně CO2 než v roce 2021, dodávky pak o 30 procent méně, uvedlo v úterý večer na twitteru rakouské předsednictví EU. Po 13 hodinách jednání se na tom v Lucemburku pozdě večer dohodli ministři životního prostředí členských zemí, potvrdila následně na tiskové konferenci rakouská ministryně pro udržitelný rozvoj a turistiku Elisabeth Köstingerová.
(Celý text)

Asi největší vůl světa žije na severu Španělska, váží dvě tuny
10. října 2018 01:38

MADRID (ČTK) - Jmenuje se Potxolo, je mu sedm let a denně sežere asi 50 kilogramů brambor, mrkve a další potravy. Řeč je o zřejmě největším volovi světa, který nežije nikde jinde než ve Španělsku. Podle deníku El Mundo jeho majitelé už kontaktovali Guinnessovu knihu rekordů.
(Celý text)

Greenpeace: Plastový odpad má na svědomí hlavně Coca-Cola a Pepsi
10. října 2018 01:16

PRAHA (ČTK) - Nadnárodní potravinářské koncerny Coca-Cola, PepsiCo a Nestlé jsou největšími producenty plastového odpadu na světě. Vyplývá to ze zprávy organizace Greenpeace, která ve spolupráci s hnutím Break Free From Plastic zorganizovala 239 úklidových akcií ve 42 zemích světa, aby zjistila, jak velké korporace přispívají ke znečištění. Greenpeace prověřil 187.000 kusů platového odpadu.
(Celý text)

Máte pocit, že potřebujete lékaře? Běžte raději do háje
10. října 2018 01:01

PRAHA (Ekolist) - Řeč nebude o bylinkových čajích, rádoby tradiční čínské medicíně nebo homeopatii, ale o blahodárném vlivu přírody na lidské zdraví. Že to zní jako banalita? Jistě, ale lékaři se s ní pořád trochu potýkají. I proto jim teď trochu pomohli skotští ornitologové. Píše o tom ScienceAlert.
(Celý text)

Aktivisté začali sbírat podpisy, chtějí zákaz klecových chovů v EU
9. října 2018 14:08

PRAHA (ČTK) - Aktivisté z několika organizací dnes začali sbírat na pražském Malostranském náměstí a na brněnském náměstí Svobody podpisy pod petici, kterou chtějí vyvolat jednání Evropské komise (EK) o zákazu všech klecových chovů na území EU. Chtějí do roka nasbírat v celé EU pod petici milion podpisů, aby se podnětem musela EK zabývat. V ČR si dali za cíl nasbírat 50.000 podpisů, řekla zástupkyně společnosti Compassion in World Farming v ČR Romana Šonková.
(Celý text)

Země EU jsou rozdělené v pohledu na snižování CO2 u osobních aut
9. října 2018 12:15

LUCEMBURK (ČTK) - Dopolední první kolo debaty ministrů životního prostředí zemí Evropské unie o snižování emisí oxidu uhličitého u osobních aut potvrdilo rozdílné pohledy různých států. Některé, včetně České republiky, trvají na původním návrhu Evropské komise, aby v roce 2030 nově vyráběné automobily vypouštěly o 30 procent méně CO2 než v roce 2021. Další ovšem prosazují, aby to bylo nejméně 40 procent, což je hodnota, na které se minulý týden shodl europarlament.
(Celý text)

Nizozemský soud potvrdil rozhodnutí, že vláda musí snížit emise
9. října 2018 11:42

PRAHA (ČTK) - Nizozemský odvolací soud v Haagu dnes potvrdil verdikt z roku 2015, který ukládá vládě, aby do konce roku 2020 snížila emise skleníkových plynů přinejmenším o čtvrtinu ve srovnání s rokem 1990. Informovala o tom agentura AP. Vláda má podle soudu povinnost chránit zemi a její občany před hrozícím nebezpečím včetně důsledků klimatických změn.
(Celý text)

Jablonec nad Nisou chce zanedbané koupaliště proměnit v přírodní koupaliště
9. října 2018 11:31

JABLONEC N.N. (ČTK) - Chátrající a léta zanedbávané koupaliště v Novoveské ulici chce Jablonec nad Nisou proměnit v přírodní koupaliště, který by se stal útočištěm pro chráněné rostliny a živočichy. Náklady na úpravy nádrže ležící při soutoku Černostudničního a Novoveského potoka se odhadují na necelých pět milionů korun. Město na projekt žádá dotace z Operačního programu Životní prostředí. Informovala o tom mluvčí magistrátu Markéta Hozová.
(Celý text)

Noví starostové musí chránit zeleň i redukovat odpady, tvrdí ochránci přírody
9. října 2018 11:29

PRAHA (ČTK) - Zadržet vodu v krajině, chránit a rozšiřovat zeleň, vyčistit vzduch, redukovat odpady a zajistit energetickou soběstačnost obcí musejí politici zvolení v komunálních volbách. V dnešní tiskové zprávě to uvedly Hnutí Duha a asociace ekologických organizací Zelený kruh.
(Celý text)

Zlínský kraj zahájil demontáž elektrických ohradníků, chránily před africkým morem prasat
9. října 2018 10:24

ZLÍN (ČTK) - Zlínský kraj zahájil v uplynulých dnech demontáž elektrických ohradníků, které od loňského srpna lemovaly část vysoce rizikové oblasti s výskytem afrického moru prasat na Zlínsku. Práce na odstranění ohradníků pokračují, trvat by měly do konce října, řekla dnes mluvčí hejtmanství Adéla Kousalová. Nařízení, na jehož základě muselo zlínské hejtmanství udržovat elektrické ohradníky funkční, odvolali veterináři 1. října.
(Celý text)

V zooparku na Jesenicku zranila puma tříleté dítě
9. října 2018 10:14

JESENÍK (ČTK) - Ve Faunaparku v Horní Lipové na Jesenicku zranila puma tříleté dítě. Skončilo v olomoucké fakultní nemocnici, kde se léčilo tři dny, informuje na svých stránkách Šumperský a jesenický deník. Podle deníku dítě hladilo šelmu v kleci. Okolnosti incidentu vyšetřuje policie. Zjišťuje, zda majitel vyhledávaného soukromého zookoutku nepodcenil zajištění zvířete nebo zda rodiče nepodcenili dohled nad potomkem.
(Celý text)

V povodí Mže na Tachovsku je asi račí mor, hubí české raky říční
9. října 2018 08:45

PŘIMDA (ČTK) - V povodí řeky Mže v Českém lese na Tachovsku je pravděpodobně račí mor. V chráněné krajinné oblasti v minulých letech zmizely tisíce původních českých raků říčních. Letos v létě našli ochránci přírody zbytky krunýře a klepet severoamerického raka signálního. Je přenašečem račího moru, který je pro původní české druhy raků smrtelný. Informovala o tom Zuzana Blažková ze správy CHKO Český les.
(Celý text)

V povodí Mže na Tachovsku je asi račí mor, hubí české raky říční
9. října 2018 08:45

PŘIMDA (ČTK) - V povodí řeky Mže v Českém lese na Tachovsku je pravděpodobně račí mor. V chráněné krajinné oblasti v minulých letech zmizely tisíce původních českých raků říčních. Letos v létě našli ochránci přírody zbytky krunýře a klepet severoamerického raka signálního. Je přenašečem račího moru, který je pro původní české druhy raků smrtelný. Informovala o tom Zuzana Blažková ze správy CHKO Český les.
(Celý text)

Další články:
12. července 2025 05:00
11. července 2025 05:00
10. července 2025 06:00
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00

Online diskuse
Projekt Vltava slavná a splavná představí současné i zaniklé památky podél řeky
12. července 2025 01:44

KVILDA (ČTK) - Projekt Vltava slavná a splavná má za cíl představit památky podél řeky, připomenout místa, která zanikla po výstavbě vltavské kaskády, a ukázat důležitost řeky pro hospodářský, kulturní, společenský a přírodní vývoj. Vyvrcholením bude v září otevření stejnojmenné výstavy v Praze. To vše má směřovat k budoucímu zapsání Vltavy mezi evropské kulturní stezky, které vyhlašuje Rada Evropy, řekla generální ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naďa Goryczková. Letos je to také 150 let od prvního uvedení symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava.
(Celý text)

Brno přijalo standardy sjednocující vzhled kontejnerů, mají snížit vizuální smog
12. července 2025 01:00

BRNO (ČTK) - Vizuální smog v brněnských ulicích sníží postupná obměna barevných kontejnerů na směsný i tříděný odpad. Nové popelnice jsou tmavé s barevně rozlišeným víkem. Dokument Standard stálých stanovišť nádob na komunální odpad kromě barevnosti stanovuje výšku nebo materiál okolních zástěn i vhodné umístění kontejnerů. Dokument připravený Kanceláří architekta města je závazný pro stanoviště ve vlastnictví města. V dalších případech by měl být doporučením, uvedl náměstek pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)

V ČR roste zájem o hmyzí potraviny. Rozvoj brzdí legislativa i skepse, míní výrobci
12. července 2025 00:50

(ČTK) - Zájem o potraviny s hmyzem mezi Čechy roste, větší rozvoj a prodeje ale brzdí zejména skepse lidí a nastavení legislativy. ČTK to řekli zástupci českých firem Crunchy, Sens Food a WormUP, které vyrábějí a nabízejí hmyzí potraviny. V ČR je aktuálně šest zpracovatelů hmyzu pro potravinářské účely. Potraviny s obsahem hmyzu má ve své stálé nabídce i několik obchodních řetězců a některé z nich plánují rozšíření sortimentu hmyzích potravin.
(Celý text)

V areálu zlínské nemocnice přibývá zeleně, zahradníci však řeší i krádeže
12. července 2025 00:36

ZLÍN (ČTK) - V areálu Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně přibývá zeleně. Areál má rozlohu přibližně 60 000 metrů čtverečních a jsou v něm udržované záhony, trávníky a stromy. Pečuje o ně tým zkušených zahradníků, někdy však také řeší vandalismus nebo dokonce krádeže, sdělila ČTK mluvčí nemocnice Dana Lipovská.
(Celý text)

Vzkaz kanadského páru v lahvi se našel o 13 let později v irské zátoce
12. července 2025 00:23

(ČTK) - Třináct let trvalo putování lahve se vzkazem, který vhodil mladý pár do moře na Bellově ostrově v Newfoundlandu na východním cípu Kanady. Tento týden ho našli dobrovolníci při čištění pláže v irském hrabství Kerry, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Kopřivnice připravuje oslavu 50 let přehrady Větřkovice, prosí lidi o fotografie
11. července 2025 20:42

KOPŘIVNICE (ČTK) - Radnice Kopřivnice na Novojičínsku připravuje na září oslavu 50 let existence vodní nádrže Větřkovice. Chce mimo jiné uspořádat výstavu fotografií přehrady, a vyzývá proto lidi, aby jí zaslali snímky ze svých archivů, sdělila mluvčí kopřivnické radnice Lucie Macháčková.
(Celý text)

České Budějovice koupí mobilní protipovodňové zdi a umístí je především podél Malše
11. července 2025 19:49

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - České Budějovice nakoupí mobilní protipovodňové zdi a umístí je především podél řeky Malše, která městem protéká. Bariéry budou v místech, kde v minulosti při záplavách tvořily zátarasu pískové pytle. ČTK to řekla českobudějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS).
(Celý text)

Pražští lesníci loni více sázeli i káceli. Výskyt kůrovce byl mírně vyšší
11. července 2025 19:48

PRAHA (ČTK) - Pracovníci Lesů hlavního města Prahy (LHMP) loni v metropoli vysázeli 172 072 sazenic, meziročně o 32 078 více. Více i těžili, když z pražských lesů získali 6835 metrů krychlových dřeva, o 1729 více než o rok dříve. Vyplývá to z výroční zprávy městské příspěvkové organizace za loňský rok. Vyšší těžbu způsobilo podle dokumentu zejména rozsáhlejší odstraňování jasanů napadených houbovými patogeny, vyšší výsadba pak byla dána především zalesňováním nových ploch. Oproti předloňsku se mírně zvýšil výskyt kůrovce.
(Celý text)

Chovateli na Nymbursku odebrali kvůli týrání a špatným podmínkám 15 zvířat
11. července 2025 19:22

(ČTK) - Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) zjistili u chovatele v Křinci na Nymbursku týrání zvířat a nevhodné podmínky chovu. Ve spolupráci s obcí s rozšířenou působností (ORP) mu proto odebrali 11 prasat a čtyři kusy skotu. Nedostatky prokázala na začátku července opakovaná kontrola inspektorů ve spolupráci s ORP. Zvířata byla umístěna do předběžné náhradní péče. Případem se zabývá ORP Nymburk a policie, sdělil ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

Pomozte během svých prázdninových výletů mapovat úspěšnost hnízdění čápů
11. července 2025 15:23

PRAHA (Ekolist) - Chystáte se na dovolenou po Česku? Připojte se ke stovkám dobrovolníků a pomozte České společnosti ornitologické (ČSO) s kontrolou hnízd čápů bílých nejen během prázdninových výletů. Mapu čapích hnízd najdete na webu birdlife.cz/capi. Právě nyní nastává období, kdy můžete ornitologům pomoci získat cenná a klíčová data pro vyhodnocení úspěšnosti hnízdní sezony čápů.
(Celý text)

Policisté na Zlínsku doprovodili k lesu losa, který se pohyboval v křižovatce
11. července 2025 11:30

ŽELECHOVICE NAD DŘEVNICÍ (ČTK) - Policisté doprovodili k lesu losa, který dnes ráno procházel rušnou křižovatku v Želechovicích nad Dřevnicí na Zlínsku. Informace o výskytu zvířete předali starostovi a příslušným úřadům, uvedla policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Los evropský je na Zlínsku k vidění na neobvyklých místech už více než týden.
(Celý text)

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad
11. července 2025 11:24

BÍLINA (ČTK) - Těžba hnědého uhlí v severočeském dole Bílina skončí nejpozději v roce 2033. Potvrdil to Český báňský úřad rozhodnutím, které zveřejnil na úřední desce. Na ukončení těžby v roce 2033 se v polovině května dohodlo ministerstvo životního prostředí a polostátní skupina ČEZ, která vlastní Severočeské doly. Původní termín byl rok 2035.
(Celý text)

Turnov za zprovoznění malé vodní elektrárny zaplatí 53,35 milionu bez daně
11. července 2025 11:12

TURNOV (ČTK) - Turnov za zprovoznění malé vodní elektrárny Shořalý mlýn, kterou koupil před rokem, zaplatí 53,35 milionu bez daně. Znovu funkční by měla být od podzimu příštího roku. Zakázku, kterou město vypsalo formou design and build (vyprojektuj a postav), získala pražská firma Stream. Byla jediná, kdo nabídku podal, řekl ČTK starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok).
(Celý text)

Velcí kopytníci výrazně snižují počty klíšťat, ukázal výzkum
11. července 2025 11:04

PRAHA (Ekolist) - Klíšťat v Česku v posledních letech kvůli změnám klimatu přibývá a šíří se do vyšších nadmořských výšek. Vědecký výzkum však zjistil, že jejich počty dokáží velmi účinně snižovat velcí kopytníci.
(Celý text)

Starou odrůdou roku se letos stala Velkopavlovická meruňka. K vidění je na výstavě v Praze
11. července 2025 04:34

PRAHA (Ekolist) - Po několika letech neúrody se můžeme zakousnout do šťavnatých, vyzrálých a chuťově neodolatelných meruněk. Právě zrají i u nás a nejlepší jsou čerstvě utržené. Jednu z nich právě vyhlašujeme na pražské výstavě ovoce starou odrůdou roku. Milovníci ovoce ji jistě znají, patří k historicky nejoblíbenějším odrůdám u nás. Ti z vás, komu se vybavila Velkopavlovická, se trefili.
(Celý text)

Sucho a pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin mění skladbu plodin v ČR
11. července 2025 01:38

(ČTK) - Zemědělci přecházejí na pěstování méně náročných plodin, důvodem je sucho, ale i pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin. Zároveň kvůli tomu ustupují od pěstování speciálních plodin. Vyplývá to z vyjádření Agrární komory ČR pro ČTK. Podle dat Českého statistického úřadu letos klesla osevní plocha pohanky, a to o víc než čtvrtinu, žita o 16,3 procenta, ječmene ozimého o téměř 14 procent a řepky o 2,2 procenta. Naopak více se pěstuje pšenice tvrdé nebo ovsa.
(Celý text)

Generální advokátka soudu EU navrhuje zrušit Polsku penále za těžbu v dole Turów
11. července 2025 01:25

(ČTK) - Generální advokátka nejvyššího soudu Evropské unie Juliane Kokottová ve svém stanovisku navrhuje, aby Soudní dvůr v případu těžby hnědého uhlí v polském dole Turów na hranicích s Českem zpětně zrušil penále uložené Polsku. Generální advokátka se přitom opírá o dohodu, kterou Polsko s Českou republikou uzavřelo v roce 2022.
(Celý text)

Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů
11. července 2025 01:09

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce Čtyrák na Bílé Hoře odolnější stromky pro městské lesy. Lesníci mění způsob pěstování a péče o sazenice stromků. S novým automatickým zavlažovacím systémem za 600 000 korun budou moci připravit pro výsadbu více takzvaných obalovaných sazenic. Tyto sazenice se po vysazení lépe uchytí, což je pro obnovu lesa po kůrovcové kalamitě důležité. Město každoročně ve svých lesích vysází v průměru 400 000 jehličnanů a listnáčů, řekl ČTK náměstek pro dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN).
(Celý text)

Letištní kontroly odhalily 19 živých škůdců, jsou hrozbou pro úrodu ovoce
10. července 2025 18:41

(ČTK) - Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) letos v prvním pololetí odhalili při kontrolách zboží na Letišti Václava Havla v Praze 19 živých škůdců v zásilkách z mimoevropských zemí. Mezi škůdci byl i druh hmyzu vrtule Bactrocera dorsalis, která patří mezi dvacítku nejobávanějších škůdců v zemích EU, uvedli zástupci ústavu a osvětová kampaň s názvem #PlantHealth4Life. Ústav upozornil na to, že pokud by se v Česku usídlili nepůvodní škůdci, jako jsou například vrtule rodu Bactrocera nebo listokaz japonský, mohlo by to znamenat katastrofální důsledky pro domácí pěstitele i celou krajinu.
(Celý text)

Za pololetí se meziročně připojilo méně fotovoltaik, jejich výkon klesl o 26 procent
10. července 2025 18:40

PRAHA (ČTK) - Rozvoj solární energetiky v Česku v prvním pololetí letošního roku zpomalil. V tomto období technici připojili 13 000 nových fotovoltaických elektráren, meziročně o téměř 11 000 méně. Celkový instalovaný výkon nových elektráren klesl o 26 procent na 357 megawattů. Výkon bateriových úložišť spojených s fotovoltaickými elektrárnám poklesl oproti stejnému období loni o 37 procent na 174 megawattů. Vyplývá to z dat distribučních společností, které sbírá Solární asociace. Výsledky přestavili její zástupci. V České republice je připojeno téměř 226 000 fotovoltaických elektráren s výkonem 4,83 gigawattu.
(Celý text)

Za pololetí se meziročně připojilo méně fotovoltaik, jejich výkon klesl o 26 procent
10. července 2025 18:40

PRAHA (ČTK) - Rozvoj solární energetiky v Česku v prvním pololetí letošního roku zpomalil. V tomto období technici připojili 13 000 nových fotovoltaických elektráren, meziročně o téměř 11 000 méně. Celkový instalovaný výkon nových elektráren klesl o 26 procent na 357 megawattů. Výkon bateriových úložišť spojených s fotovoltaickými elektrárnám poklesl oproti stejnému období loni o 37 procent na 174 megawattů. Vyplývá to z dat distribučních společností, které sbírá Solární asociace. Výsledky přestavili její zástupci. V České republice je připojeno téměř 226 000 fotovoltaických elektráren s výkonem 4,83 gigawattu.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama