titulní strana > co píší jiní
Němečtí celníci zničili tunu korálů či mušlí německých rekreantů
11. září 2018 00:30

(ČTK) - Němečtí celníci v Bavorsku zničili tunu ilegálně dovezených korálů, mušlí a ulit. Jde o suvenýry z dovolených zabavené od roku 1995, informoval včera celní úřad v Rosenheimu. Mezi zlikvidovanými exempláři jsou údajně i několik kilogramů těžké ulity křídlatců.
(Celý text)

Kalifornský guvernér podepsal zákon o čisté energii
11. září 2018 00:22

(ČTK) - Kalifornie bude do roku 2045 používat pouze čistou energii čerpanou ze zdrojů bez oxidů uhlíku. Návrh zákona v pondělí podepsal guvernér tohoto státu Jerry Brown. Místní vláda v Sacramentu se tak snaží bojovat proti klimatické změně a jde proti politice amerického prezidenta Donalda Trumpa, který podporuje fosilní paliva.
(Celý text)

Šéf MAAE: Bez jádra je boj proti změnám klimatu nemožný
11. září 2018 00:20

(ČTK) - Bez jaderné energie je boj proti změnám klimatu stěží možný. Prohlásil to včera šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amano při zahájení zasedání Rady guvernérů, vrcholného orgánu MAAE. Pokud nebude vyčerpán plný potenciál atomové energie, bude podle Amana pro svět obtížné utlumit změny klimatu. Uvedla to agentura DPA.
(Celý text)

V Golčově Jeníkově vysadí lidé 28. října 100 lip, pomohou tím i dětem
11. září 2018 00:16

GOLČŮV JENÍKOV (ČTK) - Golčův Jeníkov získá při příležitosti oslav letošních 100 let republiky lipovou alej. Sto stromů 28. října vysázejí lidé, kteří zároveň nějakým dílem finančně přispěli tamním organizacím pracujícím s dětmi. O akci 100 let - 100 lip byl mimořádný zájem, lidé si stromy zamluvili během deseti dní. Včera to řekl koordinátor akce Martin Kratochvíl.
(Celý text)

Slovensko plánuje posílit ochranu přírody a zlepšit stav ovzduší
11. září 2018 00:12

BRATISLAVA (ČTK) - Posílení ochrany přírody v národních parcích či zlepšení kvality ovzduší slíbilo po sporu s ochranáři slovenské ministerstvo životního prostředí v nové strategii pro příští roky. Opatření počítají také se zrušením dotací, které škodí životnímu prostředí, či se změnami v nakládání s odpady.
(Celý text)

Ministerstvo dopravy zastavilo řízení o rozkladu proti stavbě D11
11. září 2018 00:10

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Ministerstvo dopravy ve čtvrtek zastavilo řízení o rozkladu ekologického hnutí Děti Země proti stavebnímu povolení na osmikilometrový úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Předměřic nad Labem. Učinilo tak bezprostředně poté, co hnutí Děti Země svůj rozklad stáhlo. Vyplývá to z úřední desky ministerstva dopravy. Stavbě D11 z Hradce Králové do Předměřic by tak již nemělo nic bránit. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) již oznámilo, že stavba by měla začít 2. října.
(Celý text)

Praha uspořádá pro firmy konferenci o environmentální výchově v Praze a udržitelném rozvoji
11. září 2018 00:08

PRAHA (ČTK) - Hlavní město uspořádá konferenci o environmentální výchově v Praze a udržitelném rozvoji, kde městským částem a firmám představí ekologická řešení pro zlepšování životního prostředí. Na přednáškách a workshopech bude představena možná spolupráce mezi podniky a úřady nebo odpovědné zadávání veřejných zakázek. Novinářům to včera řekla radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Konference se uskuteční 31. října v Národní technické knihovně.
(Celý text)

Jak si vybrat účinný vysavač? Výkon motoru není jediné kritérium
10. září 2018 08:55

PRAHA (Ekolist) - V posledních několika letech se účinnost vysavačů dostupných na trhu výrazně zvýšila. Může za to relativně nedávno zavedená povinnost označování vysavačů energetickými štítky. Co je na energetickém štítku vysavače a jak vybrat vysavač tak akorát pro vás?
(Celý text)

Soboli se vrátili na Isle Royale. A neví se, jestli je tam vědci vysadili, nebo jestli šelmy dorazily po svých
10. září 2018 01:19

PRAHA (Ekolist) - Isle Royale, tedy Královský ostrov, je největším ostrovem v Hořejším jezeře a zároveň třetím největším ostrovem kontinentální části Spojených států. A momentálně je také územím, které dělá těžkou hlavu americkým biologům a ekologům. Jeho současní zvířecí obyvatelé totiž mohou přepsat metodiku toho, jak si počínat při návratu vyhubených druhů zpět do přírody. Informuje o tom University of Wisconsin–Madison.
(Celý text)

V kauze zabíjení tygrů zůstává ve vazbě jen preparátor
10. září 2018 00:40

Č. LÍPA (ČTK) - V kauze zabíjení tygrů a nelegálního obchodu s nimi zůstává ve vazbě už jen preparátor. Dva ze tří obviněných byli z vazby propuštěni, řekl dnes českolipský státní zástupce Michael Dostál. O koho konkrétně jde, říci nemohl. Z jeho vyjádření ale vyplynulo, že na svobodě je vyšetřován sedmašedesátiletý Ludvík Berousek a šestapadesátiletý Vietnamec.
(Celý text)

Do Tichého oceánu vyplul systém na sběr plastového odpadu
10. září 2018 00:33

(ČTK) - V závěsu za tažnou lodí vyrazilo v sobotu ze San Franciska první zařízení organizace The Ocean Cleanup ("úklid oceánu"), které by mělo sbírat plastový odpad v Tichém oceánu. Systém nyní putuje k takzvané velké pacifické skládce mezi Kalifornií a Havajskými ostrovy, kde podle odhadů vědců pluje na 1,8 bilionu kusů plastu.
(Celý text)

Soud musí opět řešit sklad v Temelíně, původně vyhověl aktivistům
10. září 2018 00:30

BRNO (ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil verdikt, podle kterého úřady dostatečně nehodnotily rizika spjatá se skladem vyhořelého paliva v areálu jaderné elektrárny Temelín. Vyhověl tak kasačním stížnostem ministerstva pro místní rozvoj a společnosti ČEZ, bylo zjištěno z úřední desky.
(Celý text)

Po celém světě se demonstrovalo za boj proti změnám klimatu
10. září 2018 00:23

(ČTK) - Po celém světě se v sobotu konala shromáždění za tvrdší opatřeních proti klimatickým změnám a ničení životního prostředí. Manifestace organizovala aktivistická síť 350.org se sídlem v New Yorku a podle zpravodajské společnosti BBC se lidé sešli na více než 800 místech v 90 zemích. Účastníci volali hlavně po snížení spotřeby fosilních paliv.
(Celý text)

Proti kácení lesa v Německu protestovaly v Praze tři desítky lidí
10. září 2018 00:20

PRAHA (ČTK) - Proti kácení hambašského lesa v Porýní na západě Německa kvůli plánu na rozšiřování uhelného lomu protestovaly v pátek v Praze před německým velvyslanectvím asi tři desítky lidí. Podle organizátorů chtěli také podpořit tamní ochránce lesa. Pražská akce iniciativ Limity jsme my a Kolektiv 115 s podporou organizace Greenpeace trvala asi půlhodinu.
(Celý text)

Praha vykupuje pozemky na Vidouli, vznikne tam park
10. září 2018 00:17

PRAHA (ČTK) - Pražský magistrát postupně vykupuje pozemky na stolové hoře Vidoule v Praze 5. Zastupitelé minulý čtvrtek schválili výkup dalších pozemků za zhruba 23 milionů korun, už koncem loňského roku Praha odkoupila parcely za asi 115,5 milionu. Jak sdělil místostarosta Prahy 5 Martin Slabý, městská část tam chce vybudovat park a sportovně-relaxační zónu. Na jeho podobu připravuje studii, začít by se mohlo příští rok.
(Celý text)

Biopark Štít poslal do zoo v Turecku zbytek tygrů a lvů
10. září 2018 00:15

KLAMOŠ (ČTK) - Biopark Štít u obce Klamoš na Královéhradecku v sobotu poslal letecky do Turecka další dva tygry a tři lvy, kteří v něm dočasně přebývali. Byli mezi nimi i tygři Aragorn a Sahib a lev Simba, kteří v polovině července utekli z klecí v bioparku. Jde o zvířata vyřazená z cirkusů ve Francii a Německu, pro něž biopark zařídil nový domov v turecké zoo Aslan Park v Istanbulu. Včera to řekl majitel bioparku Antonín Hnízdil. První dva tygry pocházející ze zoo ve Francii biopark poslal do Turecka na konci srpna.
(Celý text)

Zákon zřejmě zpřesní pravidla předcházení ekologické újmě
10. září 2018 00:14

PRAHA (ČTK) - V zákoně o předcházení ekologické újmě se zřejmě zpřesní podmínky, za nichž lze zahájit řízení o uložení nápravných nebo preventivních opatření. Nově by měl víc zdůrazňovat možnost, že o zahájení řízení rozhodne úřad na žádost například neziskové organizace založené za účelem ochrany životního prostředí. Počítá s tím novela uvedeného zákona, kterou vláda předložila Sněmovně a kterou se poslanci mají zabývat na své nejbližší schůzi.
(Celý text)

ČR uspěla u soudu EU v dotačním sporu na ochranu vinic před ptáky
10. září 2018 00:10

PRAHA (ČTK) - Česká republika uspěla v řízení před Soudním dvorem Evropské unie ve sporu o zhruba 55 milionů korun. Soud ve čtvrtek zrušil rozhodnutí Evropské komise z roku 2015, podle kterého muselo Česko vrátit dotaci 2,123.199 eur (cca 55 milionů Kč). Důvodem vrácení dotace bylo údajně chybné vyplacení peněz vinařům ze zemědělských fondů na ochranu vinic před zvěří a ptactvem. Dotace dostane Česko zpět. Ministerstvo zahraničních věcí to v pátek uvedlo na webu.
(Celý text)

Česká Třebová připravuje nový systém nakládání s odpady ve městě
10. září 2018 00:08

Č. TŘEBOVÁ (ČTK) - Česká Třebová připravuje nový komplexní systém sběru, třídění a zpracování odpadu. Měl by zahrnovat všechny jeho složky včetně bioodpadu, který se dosud ve městě neseparuje. Cílem je systém zefektivnit a zapojit do třídění odpadu více lidí. Nejdříve by se měl například počet sběrných míst na vytříděné odpady rozšířit z nynějších 35 na 60, řekl starosta Jaroslav Zedník (Nestraníci).
(Celý text)

V jižních Čechách žije silně ohrožený mlok skvrnitý
9. září 2018 01:20

PRAHA (Ekolist) - V údolí Rudolfovského potoka byl potvrzen výskyt mloka skvrnitého, který je v jižních Čechách extrémně vzácným druhem. Již v minulosti se objevilo několik pozorování a dokonce i jedna fotografie mloka skvrnitého z údolí Rudolfovského potoka. Odborníky byla však považována za nepravděpodobná, protože v jižních Čechách se mlok téměř nevyskytuje. Letos však mloka v údolí vyfotografovalo nezávisle na sobě několik občanů a dokonce bylo pořízeno i několik videozáznamů. Informují o tom spolek Náš domov a Calla.
(Celý text)

V jižních Čechách žije silně ohrožený mlok skvrnitý
9. září 2018 01:20

PRAHA (Ekolist) - V údolí Rudolfovského potoka byl potvrzen výskyt mloka skvrnitého, který je v jižních Čechách extrémně vzácným druhem. Již v minulosti se objevilo několik pozorování a dokonce i jedna fotografie mloka skvrnitého z údolí Rudolfovského potoka. Odborníky byla však považována za nepravděpodobná, protože v jižních Čechách se mlok téměř nevyskytuje. Letos však mloka v údolí vyfotografovalo nezávisle na sobě několik občanů a dokonce bylo pořízeno i několik videozáznamů. Informují o tom spolek Náš domov a Calla.
(Celý text)

Další články:
11. července 2025 05:00
10. července 2025 06:00
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00

Online diskuse
Starou odrůdou roku se letos stala Velkopavlovická meruňka. K vidění je na výstavě v Praze
11. července 2025 04:34

PRAHA (Ekolist) - Po několika letech neúrody se můžeme zakousnout do šťavnatých, vyzrálých a chuťově neodolatelných meruněk. Právě zrají i u nás a nejlepší jsou čerstvě utržené. Jednu z nich právě vyhlašujeme na pražské výstavě ovoce starou odrůdou roku. Milovníci ovoce ji jistě znají, patří k historicky nejoblíbenějším odrůdám u nás. Ti z vás, komu se vybavila Velkopavlovická, se trefili.
(Celý text)

Sucho a pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin mění skladbu plodin v ČR
11. července 2025 01:38

(ČTK) - Zemědělci přecházejí na pěstování méně náročných plodin, důvodem je sucho, ale i pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin. Zároveň kvůli tomu ustupují od pěstování speciálních plodin. Vyplývá to z vyjádření Agrární komory ČR pro ČTK. Podle dat Českého statistického úřadu letos klesla osevní plocha pohanky, a to o víc než čtvrtinu, žita o 16,3 procenta, ječmene ozimého o téměř 14 procent a řepky o 2,2 procenta. Naopak více se pěstuje pšenice tvrdé nebo ovsa.
(Celý text)

Generální advokátka soudu EU navrhuje zrušit Polsku penále za těžbu v dole Turów
11. července 2025 01:25

(ČTK) - Generální advokátka nejvyššího soudu Evropské unie Juliane Kokottová ve svém stanovisku navrhuje, aby Soudní dvůr v případu těžby hnědého uhlí v polském dole Turów na hranicích s Českem zpětně zrušil penále uložené Polsku. Generální advokátka se přitom opírá o dohodu, kterou Polsko s Českou republikou uzavřelo v roce 2022.
(Celý text)

Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů
11. července 2025 01:09

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce Čtyrák na Bílé Hoře odolnější stromky pro městské lesy. Lesníci mění způsob pěstování a péče o sazenice stromků. S novým automatickým zavlažovacím systémem za 600 000 korun budou moci připravit pro výsadbu více takzvaných obalovaných sazenic. Tyto sazenice se po vysazení lépe uchytí, což je pro obnovu lesa po kůrovcové kalamitě důležité. Město každoročně ve svých lesích vysází v průměru 400 000 jehličnanů a listnáčů, řekl ČTK náměstek pro dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN).
(Celý text)

Letištní kontroly odhalily 19 živých škůdců, jsou hrozbou pro úrodu ovoce
10. července 2025 18:41

(ČTK) - Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) letos v prvním pololetí odhalili při kontrolách zboží na Letišti Václava Havla v Praze 19 živých škůdců v zásilkách z mimoevropských zemí. Mezi škůdci byl i druh hmyzu vrtule Bactrocera dorsalis, která patří mezi dvacítku nejobávanějších škůdců v zemích EU, uvedli zástupci ústavu a osvětová kampaň s názvem #PlantHealth4Life. Ústav upozornil na to, že pokud by se v Česku usídlili nepůvodní škůdci, jako jsou například vrtule rodu Bactrocera nebo listokaz japonský, mohlo by to znamenat katastrofální důsledky pro domácí pěstitele i celou krajinu.
(Celý text)

Za pololetí se meziročně připojilo méně fotovoltaik, jejich výkon klesl o 26 procent
10. července 2025 18:40

PRAHA (ČTK) - Rozvoj solární energetiky v Česku v prvním pololetí letošního roku zpomalil. V tomto období technici připojili 13 000 nových fotovoltaických elektráren, meziročně o téměř 11 000 méně. Celkový instalovaný výkon nových elektráren klesl o 26 procent na 357 megawattů. Výkon bateriových úložišť spojených s fotovoltaickými elektrárnám poklesl oproti stejnému období loni o 37 procent na 174 megawattů. Vyplývá to z dat distribučních společností, které sbírá Solární asociace. Výsledky přestavili její zástupci. V České republice je připojeno téměř 226 000 fotovoltaických elektráren s výkonem 4,83 gigawattu.
(Celý text)

Jivno odmítá vznik přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka
10. července 2025 18:39

JIVNO (ČTK) - Obec Jivno na Českobudějovicku nesouhlasí se vznikem přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka. Podle vedení obce je současná ochrana údolí dostatečná a není třeba dalšího rozšiřování. Navrhuje krajskému úřadu, aby přírodní park nevyhlašoval, stojí v usnesení zastupitelstva. Ke vzniku se měly vyjádřit ty obce, na jejichž území se bude park rozkládat, kladné stanovisko vydaly Rudolfov, Hlincová Hora a Zvíkov. Jde o předběžná vyjádření, o vyhlášení parku bude rozhodovat jihočeský krajský úřad, který teď obešle vlastníky pozemků, aby se ke vzniku parku také vyjádřili.
(Celý text)

Kvůli suchu platí na Chomutovsku zákaz odběru povrchových vod
10. července 2025 18:36

(ČTK) - Na Chomutovsku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod. Opatření vydal odbor životního prostředí chomutovského magistrátu. Na pokles průtoků, který ohrožuje vodní ekosystémy, upozornilo Povodí Ohře. Zákaz zalévat zahrady vodou z řek a potoků, napouštět z potoků bazény nebo mýt auta touto vodou v regionu platí do odvolání. ČTK o tom informovala mluvčí chomutovské radnice Marie Heřmanová.
(Celý text)

Středočeský kraj letos rozdělí 21 milionů korun na obnovu tůní a rybníků
10. července 2025 18:34

PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj letos rozdělí 21 milionů korun na obnovu tůní a rybníků. Dotace využije 16 žadatelů. Přidělení peněz ještě projednají zastupitelé. V dotačním programu uspěly hlavně projekty, které připravily obce. Třeba Struhařov na Benešovsku díky penězům zrekonstruuje vodní nádrž Cihelna, v Nové Vsi u Chotěšic na Nymbursku totéž udělají s obecní nádrží, informoval ČTK mluvčí kraje Michal Rapco.
(Celý text)

Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou
10. července 2025 18:26

PARDUBICE (ČTK) - Těžba dřeva v Pardubickém kraji se postupně vrací k hodnotám, které byly běžné před kůrovcovou kalamitou. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vloni v regionu jen mírně přesáhla milion metrů krychlových, což bylo meziročně o devět procent méně. Stále to však bylo o 29 procent více než v roce 2017.
(Celý text)

Ministerstvo představilo nový finanční nástroj pro podporu cirkulární ekonomiky
10. července 2025 10:05

PRAHA (Ekolist) - Zcela nový komplexní finanční nástroj z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) představil na konci června ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Cílem nástroje je podpořit cirkularitu, zvýšit podíl na opětovném využití komunálního odpadu, zejména u plastu a textilu, pomoci odpadářským projektům dosáhnout na komerční úvěry a posílit tak recyklační kapacity v ČR.
(Celý text)

Borové lesy ohrožuje invazní pilořitka borová. Prospívá jí sucho
10. července 2025 05:55

PRAHA (Ekolist) - Borovice lesní je v Česku druhou nejvýznamnější hospodářskou dřevinou. Obdobně jako u ostatních dřevin dochází i u ní ke zhoršení zdravotního stavu v důsledku delších období sucha a vyšších teplot vzduchu. Stromy zasažené suchem jsou nejen fyziologicky stresovány, ale také náchylnější k napadení biotickými činiteli, což zvyšuje pravděpodobnost jejich odumření.
(Celý text)

Plzeňský kraj postavil v rezervaci na Klatovsku plovoucí ostrov pro vzácné ptáky
10. července 2025 01:45

(ČTK) - Plovoucí ostrov, který ochrání vzácné ptáky před predátory a umožní jejich úspěšné hnízdění, instaloval Plzeňský kraj v přírodní rezervaci Zbynické rybníky na Klatovsku. Žijí tam desítky vzácných druhů - například husa velká, potápka roháč, moták pochop, slavík modráček a chřástal vodní. Nový ostrov o ploše 32 metrů čtverečních má pomoci vrátit na hladiny i téměř vymizelé druhy jako racek chechtavý a rybák obecný, řekl ČTK krajský radní Petr Fišer (ANO).
(Celý text)

Povodí Moravy dokončilo studii vodního díla Skalička, má tři varianty hráze
10. července 2025 01:34

(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo podrobnou technickou studii chystaného vodního díla Skalička na Přerovsku, která navrhuje tři varianty trasy hráze. Po schválení aktualizace zásad územního rozvoje Olomouckého kraje bude možné zahájit projektovou přípravu. Studie rozpracovává variantu boční suché nádrže Skalička, kterou v roce 2022 odsouhlasila vláda. ČTK to sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Vodní dílo Skalička má spolu s dalšími protipovodňovými opatřeními pomoci ochránit před záplavami přes 100 000 obyvatel Pobečví.
(Celý text)

Liberecký kraj objednal studii opatření, jež ochrání Dalešice před bahnem z polí
10. července 2025 00:58

DALEŠICE (ČTK) - Liberecký kraj objednal studii opatření, která mají ochránit obyvatele Dalešic na Jablonecku před bahnem z polí. Při přívalových deštích na přelomu května a června obec opakovaně zaplavila voda s hlínou z polí. Konkrétní technická opatření by měla pomoci Dalešicím čelit až padesátiletým srážkám, řekl ČTK náměstek hejtmana Jiří Klápště (Spolu). Studie s návrhem opatření má být hotova v říjnu.
(Celý text)

Kvůli nádrži Vlachovice je vykoupeno 98 procent pozemků. Zbývá 60 malých pozemků
9. července 2025 21:43

ZLÍN (ČTK) - Kvůli stavbě vodárenské nádrže Vlachovice na Zlínsku je vykoupeno 98 procent pozemků. Stát na to prostřednictvím ministerstva zemědělství dal bezmála 690 milionů korun. Zbývá asi 60 zpravidla velmi malých pozemků celkem asi za 14,5 milionu korun. Novinářům ve Zlíně to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Vodní dílo Vlachovice bude zdrojem pitné vody pro region. Výstavba by mohla začít v roce 2028.
(Celý text)

Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese kvůli pytláctví
9. července 2025 20:53

(ČTK) - Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese, syna zakladatele stavební, telekomunikační a mediální skupiny BTP. Bouygues je podezřelý z nelegálního lovu chráněných druhů ptáků na svém pozemku v Sologne ve střední části Francie, informovala agentura AFP s odvoláním na soudní zdroje.
(Celý text)

V Hustopečích nad Bečvou odpouštějí vodu z jezera do řeky Bečvy, kvůli dešťům
9. července 2025 16:20

(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)

Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu nově vede Jiban Kumar
9. července 2025 15:17

PRAHA (ČTK) - Novým ředitelem Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC) se stal Jiban Kumar. Do funkce ho na začátku července uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Kumar ve vedení nahradil Mikuláše Madarase, bývalého ředitele ústavu rostlinné výroby, který měl za úkol pracovat zejména na integraci centra, které vzniklo začátkem letošního roku sloučením tří různých ústavů. Madaras se nyní vrátí do vědy a výzkumu, Kumar se chce ve své nové funkci zaměřit například na posilování kvalifikovaných pracovníků a rozvíjení výzkumu.
(Celý text)

Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21

(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)

Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21

(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama