|
titulní strana > co píší jiní
Odborníci: V roce 2025 bude polovina obyvatel EU trpět alergií
9. září 2018 00:40
PRAHA (ČTK) - V roce 2025 bude podle odborníků trpět alergií či astmatem polovina obyvatel Evropské unie. V Česku je to už v současné době zhruba třetina, přesná data ale chybí. Informace ve středu zazněly na semináři ve Sněmovně. Přestože se daří snižovat ceny běžných léků, čím dál více pacientů potřebuje dražší léčbu. Pojišťovny proto očekávají, že náklady pro veřejné zdravotní pojištění porostou.
Vědci z Basileje marně shánějí lidi pro studii o strachu z hadů
BASILEJ (ČTK) - Vědci z univerzity ve švýcarské Basileji několik měsíců marně shání dobrovolníky, kteří by se zapojili do jejich studie, jež hledá způsob, jak překonat strachu z hadů. Z potřebných 90 účastníků se jich zatím přihlásilo jen asi 30, informoval list Basler Zeitung. Ačkoli je zájemců o účast na studii málo, řadu přihlášených museli výzkumníci odmítnout: Zjistilo se totiž, že nemají z hadů strach.
V pražské zoo představili elektrický kompostér na bioplasty
PRAHA (ČTK) - Zástupci zoologické zahrady v Praze a společnosti Ipodec - Čisté město v úterý představili elektrický kompostér na bioplasty používané v místních restauracích. Zoo nahradila veškeré plastové nádobí kompostovatelným, které se vyrábí ze škrobu, a jako první z českých zahrad zavedla linku na zprácování kompostovatelného odpadu.
Lesy ČR budou na vybraných plochách hospodařit bez pasek
HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) zavede na 25 vybraných plochách hospodaření bez pasek a holin. Při takzvaném nepasečném hospodaření na nich bude podnik v následujících několika desítkách let spolu s externími odborníky zkoumat ekologickou a ekonomickou vhodnost a výhodnost tohoto způsobu hospodaření. Včera to řekla mluvčí státního podniku Eva Jouklová. Lesů ČR patří téměř polovina lesů v zemi, celkem jd o 1,19 milionu hektarů.
O Strom roku se přetahují Moravičany se Rtyní. Hlasovat můžete do 25. září
PRAHA (Ekolist) - Ve finále celostátní ankety Strom roku 2018 pořádané Nadací Partnerství soutěží dvanáct stromů z jedenácti krajů. Prvenství v současné chvíli drží Moravičanská lípa na návsi s více než patnácti sty hlasy. S pouhou stovkou hlasů méně na ni těsně dotahuje Rtyňská lípa svobody. Třetí příčka zatím patří Lípě svobody u pomníků v Kdyni, která atakuje hranici tisíce hlasů. O vítězi může veřejnost rozhodovat do 25. září zasláním dárcovských SMS nebo podpisy na hlasovacích arších. Vítěz bude odhalen na slavnostním vyhlášení 11. října ve Hvězdárně a planetáriu Brno v rámci festivalu environmentálních snímků EKOFILM.
Nové pesticidy, nahrazující ty čerstvě zakázané, nejsou o nic lepší
PRAHA (Ekolist) - Stálo to nemalé úsilí, než se zemědělce podařilo přesvědčit o tom, že pesticidy na bázi neonikotidů likvidují opylovače. A že bez včel a čmeláků to prostě nepůjde. Na konci letošního dubna tak byl slavně přijat zákaz venkovní aplikace tří takových postřiků. Otázkou zůstává, co je nahradí. Pokud to bude alternativa odvozená od sulfoximinu, jak předpokládá studie uveřejněná v žurnálu Nature, moc jsme si nepomohli.
Co dělá plevel na vaší zahradě? Zachraňuje ji!
PRAHA (Ekolist) - Známe je všichni. Rostliny, kterým souhrnně říkáme „plevel“, jsou pro téměř každého zahrádkáře a zahradníka noční můrou, ze které se nelze jen tak snadno probudit. Zahrádkářská fóra a internetové skupiny se hemží apokalyptickými popisy zamoření zahrad plevelnými monstry velikosti posvátného dubu a následují obvykle návody na jejich co nejúčinnější zničení, počínaje těmi šetrnějšími (manuální a otravná práce) a konče těmi bestiálně chemickými (glyfosáty či jiné herbicidy, případně se objevují i návody na jejich koktejly). Není třeba psát, že zejména poslední jmenované postupy nejen že nesvědčí plevelům, ale nikomu ze zúčastněných či náhodně kolemjdoucích (kolemrostoucích, kolemletících, kolemplazících atd.)
Pozemkové úpravy státu se zaměří na ochranu před suchem
PRAHA (ČTK) - Stát bude dělat pouze takové pozemkové úpravy, které budou mít protierozní funkci, nebo budou zadržovat vodu v krajině. Po prvním jednání národní platformy pro boj proti suchu to novinářům řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU) v tom duchu upraví metodiku státních pozemkových úprav, dodal.
Žalobu na VW kvůli dieselgate podalo v ČR dalších 1050 lidí
(ČTK) - Společnost Safe Diesel dnes podala k Městskému soudu v Praze 8 hromadnou žalobu na koncern Volkswagen za 1050 majitelů vozů, které byly vybavené softwarem zkreslujícím výsledky emisních testů. Už dříve kvůli aféře dieselgate podala žalobu za 1375 majitelů dotčených aut. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě.
Vědci: Barevná rozmanitost asijských berušek je dána jedním genem
(ČTK) - Slunéčko východní (Harmonia axyridis) může mít až 200 barevných motivů, což je dáno variacemi jednoho jediného genu. Zjistili to podle agentury AFP francouzští vědci, kteří zkoumali, proč jsou některá tato slunéčka původem z Asie jednou černá se dvěma červenými tečkami, zatímco jiná jich mají dvacet nebo jsou třeba červená s černými tečkami.
Britští a francouzští rybáři ukončili spor o lamanšské hřebenatky
LONDÝN (ČTK) - Britští a francouzští rybáři ve středu ukončili spor o lov hřebenatek v Lamanšském průlivu, kvůli kterému se koncem srpna dostali do ostrých fyzických potyček. Po několikahodinovém jednání obnovili dohodu z roku 2017 o tom, za jakých okolností mohou do oblasti na výlov lodi o délce do 15 metrů, nebo ty větší, uvedla agentura AFP.
Národní park Šumava kvůli říji uzavře na pět týdnů jelení výběh
VIMPERK (ČTK) - Šumavský národní park uzavře od 10. září na pět týdnů návštěvnické centrum pozorování jelena u Kvildy na Prachaticku. Důvodem je jelení říje, kdy jsou zvířata agresivnější. Návštěvnické centrum, kdy lidé mohou pozorovat jeleny ve volném výběhu, se zase otevře pro veřejnost 15. října. Novinářům to včera sdělil v tiskové zprávě mluvčí šumavského národního parku.
Greenpeace odebrala vzorky vody z Labe v Ústí, hledají mikroplasty
ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Greenpeace včera odebrala tři vzorky vody z Labe v Ústí nad Labem. Testovat budou přítomnost mikroplastů. Aktivita je součástí kampaně na snížení plastového znečištění. Jeden litr vody naberou členové hnutí ještě ve Hřensku před hranicí s Německem.
Ve dvorské zoo veterináři operovali prudce jedovatou kobru černou
DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - V zoologické zahradě ve Dvoře Králové odoperovali jednoho z nejnebezpečnějších hadů světa kobru černou. Opakované zanícení jedového váčku si ve středu 5. září vyžádalo zásah veterináře, uvedla včera mluvčí zoo Andrea Jiroušová.
Lipník na Třebíčsku vyhlásil referendum o hlubinném úložišti
LIPNÍK (ČTK) - Obec Lipník na Třebíčsku vyhlásila na 28. září místní referendum k hlubinnému úložišti radioaktivního odpadu. Občanů se bude ptát, zda souhlasí s pracemi vedoucími k vybudování úložiště v obci. Výsledkem referenda chce obec zavázat i budoucí zastupitele. Včera to řekl starosta Miroslav Svoboda. Obec s asi 390 obyvateli je součástí lokality Na Skalním, též EDU západ, kterou Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) vybrala jako jednu z devíti, kde by hlubinné úložiště mohlo v budoucnu být. V referendu již úložiště odmítly nedaleké Jaroměřice nad Rokytnou.
Nová zonace v Podyjí by mohla platit do poloviny příštího roku
ZNOJMO (ČTK) - Národní park Podyjí by mohl mít v první polovině roku 2019 čtyři zóny ochrany místo dosavadních tří. Změna takzvané zonace v parku vyplývá z novely zákona o ochraně přírody a krajiny z minulého roku, platí pro všechny čtyři tuzemské národní parky. Na rozdělení zón v Podyjí se včera dohodla správa parku se svou radou, návrh projedná ministerstvo životního prostředí. V tiskové zprávě to včera za správu parku uvedl David Grossmann.
Nic jako šetrná těžba mořských chaluh neexistuje, tvrdí skotští ochránci přírody
PRAHA (Ekolist) - Skotsko oplývá bohatstvím i pod hladinou moře. Zdejší kelpové lesy, husté nárosty chaluh, mají totiž velký průmyslový potenciál. Jejich sklizeň se ještě donedávna jevila jako velmi udržitelný způsob využívání obnovitelných zdrojů. Místní ochránci přírody z Marine Conservation Society s tím ale nesouhlasí. Píše o tom Guardian.
Pozor! Za nárůstem podílu listnáčů v českých lesích jsou často nebezpečné invazní druhy
PRAHA (Česká krajina) - Zatímco lesníci v současnosti řeší především kritickou situaci českých lesů v souvislosti s nástupem sucha a kůrovcovou kalamitou, české lesy obchází mnohem větší hrozba. V porostech se šíří nepůvodní druhy dřevin, včetně nebezpečných invazních druhů.
V Jizerských horách si vyzkoušejí líhnutí jiker pstruha v přírodě
LIBEREC (ČTK) - Vodohospodáři z Lesů ČR do potoků a tůní v Jizerských horách vysadili za více než deset let přes 100.000 ryb původních druhů, zejména pstruhy obecné a střevle potoční. V příštím roce se chtějí pokusit také o částečně přirozený odchov v přírodě. V tiskové zprávě o tom včera informovala mluvčí státní firmy Eva Jouklová.
Největší pobřežní větrná farma světa se dnes otevírá u Británie
(ČTK) - Největší pobřežní větrná farma světa se dnes otevírá u severozápadního pobřeží Anglie. Projekt Walney Extension dánské energetické skupiny Orsted stojí na 145 kilometrech čtverečních, což představuje rozlohu asi 20.000 fotbalových hřišť. Má instalovaný výkon 659 megawattů, dost na pokrytí potřeb téměř 600.000 domácností, uvedla agentura Reuters.
Největší pobřežní větrná farma světa se dnes otevírá u Británie
(ČTK) - Největší pobřežní větrná farma světa se dnes otevírá u severozápadního pobřeží Anglie. Projekt Walney Extension dánské energetické skupiny Orsted stojí na 145 kilometrech čtverečních, což představuje rozlohu asi 20.000 fotbalových hřišť. Má instalovaný výkon 659 megawattů, dost na pokrytí potřeb téměř 600.000 domácností, uvedla agentura Reuters.
|
Další články:
10. července 2025 06:00
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
|
(ČTK) - Zemědělci přecházejí na pěstování méně náročných plodin, důvodem je sucho, ale i pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin. Zároveň kvůli tomu ustupují od pěstování speciálních plodin. Vyplývá to z vyjádření Agrární komory ČR pro ČTK. Podle dat Českého statistického úřadu letos klesla osevní plocha pohanky, a to o víc než čtvrtinu, žita o 16,3 procenta, ječmene ozimého o téměř 14 procent a řepky o 2,2 procenta. Naopak více se pěstuje pšenice tvrdé nebo ovsa.
(Celý text)
Generální advokátka soudu EU navrhuje zrušit Polsku penále za těžbu v dole Turów
11. července 2025 01:25
(ČTK) - Generální advokátka nejvyššího soudu Evropské unie Juliane Kokottová ve svém stanovisku navrhuje, aby Soudní dvůr v případu těžby hnědého uhlí v polském dole Turów na hranicích s Českem zpětně zrušil penále uložené Polsku. Generální advokátka se přitom opírá o dohodu, kterou Polsko s Českou republikou uzavřelo v roce 2022.
(Celý text)
Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů
11. července 2025 01:09
PLZEŇ (ČTK) - Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce Čtyrák na Bílé Hoře odolnější stromky pro městské lesy. Lesníci mění způsob pěstování a péče o sazenice stromků. S novým automatickým zavlažovacím systémem za 600 000 korun budou moci připravit pro výsadbu více takzvaných obalovaných sazenic. Tyto sazenice se po vysazení lépe uchytí, což je pro obnovu lesa po kůrovcové kalamitě důležité. Město každoročně ve svých lesích vysází v průměru 400 000 jehličnanů a listnáčů, řekl ČTK náměstek pro dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN).
(Celý text)
Letištní kontroly odhalily 19 živých škůdců, jsou hrozbou pro úrodu ovoce
10. července 2025 18:41
(ČTK) - Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) letos v prvním pololetí odhalili při kontrolách zboží na Letišti Václava Havla v Praze 19 živých škůdců v zásilkách z mimoevropských zemí. Mezi škůdci byl i druh hmyzu vrtule Bactrocera dorsalis, která patří mezi dvacítku nejobávanějších škůdců v zemích EU, uvedli zástupci ústavu a osvětová kampaň s názvem #PlantHealth4Life. Ústav upozornil na to, že pokud by se v Česku usídlili nepůvodní škůdci, jako jsou například vrtule rodu Bactrocera nebo listokaz japonský, mohlo by to znamenat katastrofální důsledky pro domácí pěstitele i celou krajinu.
(Celý text)
Za pololetí se meziročně připojilo méně fotovoltaik, jejich výkon klesl o 26 procent
10. července 2025 18:40
PRAHA (ČTK) - Rozvoj solární energetiky v Česku v prvním pololetí letošního roku zpomalil. V tomto období technici připojili 13 000 nových fotovoltaických elektráren, meziročně o téměř 11 000 méně. Celkový instalovaný výkon nových elektráren klesl o 26 procent na 357 megawattů. Výkon bateriových úložišť spojených s fotovoltaickými elektrárnám poklesl oproti stejnému období loni o 37 procent na 174 megawattů. Vyplývá to z dat distribučních společností, které sbírá Solární asociace. Výsledky přestavili její zástupci. V České republice je připojeno téměř 226 000 fotovoltaických elektráren s výkonem 4,83 gigawattu.
(Celý text)
Jivno odmítá vznik přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka
10. července 2025 18:39
JIVNO (ČTK) - Obec Jivno na Českobudějovicku nesouhlasí se vznikem přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka. Podle vedení obce je současná ochrana údolí dostatečná a není třeba dalšího rozšiřování. Navrhuje krajskému úřadu, aby přírodní park nevyhlašoval, stojí v usnesení zastupitelstva. Ke vzniku se měly vyjádřit ty obce, na jejichž území se bude park rozkládat, kladné stanovisko vydaly Rudolfov, Hlincová Hora a Zvíkov. Jde o předběžná vyjádření, o vyhlášení parku bude rozhodovat jihočeský krajský úřad, který teď obešle vlastníky pozemků, aby se ke vzniku parku také vyjádřili.
(Celý text)
Kvůli suchu platí na Chomutovsku zákaz odběru povrchových vod
10. července 2025 18:36
(ČTK) - Na Chomutovsku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod. Opatření vydal odbor životního prostředí chomutovského magistrátu. Na pokles průtoků, který ohrožuje vodní ekosystémy, upozornilo Povodí Ohře. Zákaz zalévat zahrady vodou z řek a potoků, napouštět z potoků bazény nebo mýt auta touto vodou v regionu platí do odvolání. ČTK o tom informovala mluvčí chomutovské radnice Marie Heřmanová.
(Celý text)
Středočeský kraj letos rozdělí 21 milionů korun na obnovu tůní a rybníků
10. července 2025 18:34
PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj letos rozdělí 21 milionů korun na obnovu tůní a rybníků. Dotace využije 16 žadatelů. Přidělení peněz ještě projednají zastupitelé. V dotačním programu uspěly hlavně projekty, které připravily obce. Třeba Struhařov na Benešovsku díky penězům zrekonstruuje vodní nádrž Cihelna, v Nové Vsi u Chotěšic na Nymbursku totéž udělají s obecní nádrží, informoval ČTK mluvčí kraje Michal Rapco.
(Celý text)
Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou
10. července 2025 18:26
PARDUBICE (ČTK) - Těžba dřeva v Pardubickém kraji se postupně vrací k hodnotám, které byly běžné před kůrovcovou kalamitou. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vloni v regionu jen mírně přesáhla milion metrů krychlových, což bylo meziročně o devět procent méně. Stále to však bylo o 29 procent více než v roce 2017.
(Celý text)
Ministerstvo představilo nový finanční nástroj pro podporu cirkulární ekonomiky
10. července 2025 10:05
PRAHA (Ekolist) - Zcela nový komplexní finanční nástroj z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) představil na konci června ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Cílem nástroje je podpořit cirkularitu, zvýšit podíl na opětovném využití komunálního odpadu, zejména u plastu a textilu, pomoci odpadářským projektům dosáhnout na komerční úvěry a posílit tak recyklační kapacity v ČR.
(Celý text)
Borové lesy ohrožuje invazní pilořitka borová. Prospívá jí sucho
10. července 2025 05:55
PRAHA (Ekolist) - Borovice lesní je v Česku druhou nejvýznamnější hospodářskou dřevinou. Obdobně jako u ostatních dřevin dochází i u ní ke zhoršení zdravotního stavu v důsledku delších období sucha a vyšších teplot vzduchu. Stromy zasažené suchem jsou nejen fyziologicky stresovány, ale také náchylnější k napadení biotickými činiteli, což zvyšuje pravděpodobnost jejich odumření.
(Celý text)
Plzeňský kraj postavil v rezervaci na Klatovsku plovoucí ostrov pro vzácné ptáky
10. července 2025 01:45
(ČTK) - Plovoucí ostrov, který ochrání vzácné ptáky před predátory a umožní jejich úspěšné hnízdění, instaloval Plzeňský kraj v přírodní rezervaci Zbynické rybníky na Klatovsku. Žijí tam desítky vzácných druhů - například husa velká, potápka roháč, moták pochop, slavík modráček a chřástal vodní. Nový ostrov o ploše 32 metrů čtverečních má pomoci vrátit na hladiny i téměř vymizelé druhy jako racek chechtavý a rybák obecný, řekl ČTK krajský radní Petr Fišer (ANO).
(Celý text)
Povodí Moravy dokončilo studii vodního díla Skalička, má tři varianty hráze
10. července 2025 01:34
(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo podrobnou technickou studii chystaného vodního díla Skalička na Přerovsku, která navrhuje tři varianty trasy hráze. Po schválení aktualizace zásad územního rozvoje Olomouckého kraje bude možné zahájit projektovou přípravu. Studie rozpracovává variantu boční suché nádrže Skalička, kterou v roce 2022 odsouhlasila vláda. ČTK to sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Vodní dílo Skalička má spolu s dalšími protipovodňovými opatřeními pomoci ochránit před záplavami přes 100 000 obyvatel Pobečví.
(Celý text)
Liberecký kraj objednal studii opatření, jež ochrání Dalešice před bahnem z polí
10. července 2025 00:58
DALEŠICE (ČTK) - Liberecký kraj objednal studii opatření, která mají ochránit obyvatele Dalešic na Jablonecku před bahnem z polí. Při přívalových deštích na přelomu května a června obec opakovaně zaplavila voda s hlínou z polí. Konkrétní technická opatření by měla pomoci Dalešicím čelit až padesátiletým srážkám, řekl ČTK náměstek hejtmana Jiří Klápště (Spolu). Studie s návrhem opatření má být hotova v říjnu.
(Celý text)
Kvůli nádrži Vlachovice je vykoupeno 98 procent pozemků. Zbývá 60 malých pozemků
9. července 2025 21:43
ZLÍN (ČTK) - Kvůli stavbě vodárenské nádrže Vlachovice na Zlínsku je vykoupeno 98 procent pozemků. Stát na to prostřednictvím ministerstva zemědělství dal bezmála 690 milionů korun. Zbývá asi 60 zpravidla velmi malých pozemků celkem asi za 14,5 milionu korun. Novinářům ve Zlíně to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Vodní dílo Vlachovice bude zdrojem pitné vody pro region. Výstavba by mohla začít v roce 2028.
(Celý text)
Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese kvůli pytláctví
9. července 2025 20:53
(ČTK) - Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese, syna zakladatele stavební, telekomunikační a mediální skupiny BTP. Bouygues je podezřelý z nelegálního lovu chráněných druhů ptáků na svém pozemku v Sologne ve střední části Francie, informovala agentura AFP s odvoláním na soudní zdroje.
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou odpouštějí vodu z jezera do řeky Bečvy, kvůli dešťům
9. července 2025 16:20
(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)
Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu nově vede Jiban Kumar
9. července 2025 15:17
PRAHA (ČTK) - Novým ředitelem Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC) se stal Jiban Kumar. Do funkce ho na začátku července uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Kumar ve vedení nahradil Mikuláše Madarase, bývalého ředitele ústavu rostlinné výroby, který měl za úkol pracovat zejména na integraci centra, které vzniklo začátkem letošního roku sloučením tří různých ústavů. Madaras se nyní vrátí do vědy a výzkumu, Kumar se chce ve své nové funkci zaměřit například na posilování kvalifikovaných pracovníků a rozvíjení výzkumu.
(Celý text)
Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21
(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)
Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10
(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)
Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10
(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)