titulní strana > co píší jiní
Stát zavede zvláštní značky pro ekologicky šetrná vozidla
28. srpna 2018 00:22

PRAHA (ČTK) - Motoristé budou moci žádat pro vozidla na elektrický nebo vodíkový pohon o zvláštní registrační značky označené písmeny EL, které by jim do budoucna mohly přinést některé výhody. Vozy policie a záchranného systému budou moci jezdit pro lepší viditelnost i s modročervenými, nejen s modrými majáky. Změní se také pravidla pro vytváření průjezdu pro tyto automobily na silnicích se třemi a více pruhy v jednom směru.
(Celý text)

Ministerstvo zemědělství od ledna zpřísní ochranu půdy proti erozi
28. srpna 2018 00:18

(ČTK) - Ministerstvo zemědělství (MZe) chce od ledna zpřísnit ochranu půdy proti erozi. Plochy spadající do ochrany se zvětší na 25 procent výměry zemědělské půdy, zatímco nyní jsou na 10,5 procenta. Zemědělci, kteří pěstují rizikové plodiny na mírně erozně ohrožených půdách, budou muset mít širší ochranné pásy, na kterých se pěstují vhodné plodiny jako pícniny nebo tráva. Doposud musely mít šířku minimálně 12 metrů, od ledna to bude 22 metrů. Dnes to sdělili zástupci úřadu.
(Celý text)

Zájem vědců o výzkumy v Žofínském pralese roste
28. srpna 2018 00:08

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Žofínský prales využívají v poslední době pro řadu výzkumů vědci. Pětadvacetihektarová lokalita v Novohradských horách na Českokrumlovsku má řadu unikátních aspektů. Jeden z výzkumů například ukázal, že padlé dřevo v Žofínském pralese tlí výrazně rychleji než v jiných českých pralesích. Napomáhají tomu specifické přírodní podmínky. Řekl to Petr Lepší z CHKO Blanský les, která o území na Žofíně pečuje.
(Celý text)

Dobrovolníci budou týden pomáhat přírodě v Bílých Karpatech
28. srpna 2018 00:08

VAL. KLOBOUKY (ČTK) - Desítka dobrovolníků od soboty pomáhá přírodě Bílých Karpat u Valašských Klobouk na Zlínsku. Celý týden je čeká čištění studánek a pramenišť, ochrana semenáčků proti okusu zvěře a údržba v okolí pralesu Ščúrnica. V pátek to v tiskové zprávě sdělil Jan Piňos z Hnutí Duha. Prales představuje vzácný komplex i více než sto let starých jedlobukových a jedlových lesů. Na stejných místech pracovali dobrovolníci už loni, spolupracovat budou opět s členy místní Základní organizace Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Kosenka.
(Celý text)

Naučná stezka Kolem zámeckého rybníka v Lipové odkryje zdejší přírodní tajemství
27. srpna 2018 13:11

(Český svaz ochránců přírody) - Vážení přátelé, zveme Vás k návštěvě nově otevřené naučné stezky Kolem zámeckého rybníka. Stezka se nachází v obci Lipová na Šluknovsku, v okrese Děčín.
(Celý text)

Americký Wyoming rozjel loterii o povolenky na odstřel medvědů grizzly. A vyhrát ji chtějí i ochránci přírody
27. srpna 2018 01:19

PRAHA (Ekolist) - Státy Wyoming, Idaho a Montana hodlají letos využít svého nově nabytého práva a začít odstřelem regulovat donedávna přísně chráněnou populaci medvědů grizzly. To pochopitelně vzbuzuje nemalé rozhořčení, nejen u ochránců přírody. Ve státě Wyoming navíc regulaci pojali velkolepě, jako velkou trofejní loterii. Tu se teď snaží ochránci medvědů chytře narušit. Píše o tom WashingtonPost.
(Celý text)

Neznámý svět maďarských hor
27. srpna 2018 01:00

PRAHA (Naše příroda) - Severní část Maďarska rozhodně nesplňuje vžité představy o krajinářsky nudné zemi rovné jako placka. Jižně od slovenské hranice vystupuje souvislý pás pohoří a vrchovin, které nabízejí zcela jiný pohled na zemi termálů, vína a skvělého jídla. Ani se nechce věřit, že v maďarských horách se dají podnikat horské túry přes soutěsky, vodopády a kolem úchvatných skalních vyhlídek a rozhleden. Maďarské hory si u nás zatím oblibu nezískaly, je však možné, že až si přečtete tento článek, sbalíte batoh a nebudete ani na chvíli váhat.
(Celý text)

Ministerstvo souhlasí s posudkem pro stavbu spalovny u Mělníka
27. srpna 2018 00:30

HORNÍ POČAPLY (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí souhlasí s posudkem vlivu na životní prostředí pro stavbu spalovny u Mělníka. Přiblížila se tak její výstavba, v provozu má být od roku 2024. Tisíce obyvatel z okolí jsou proti včetně zástupců několika obcí. Obávají se nadměrné dopravní zátěže silnic. Ministerstvo vydalo stanovisko v pátek.
(Celý text)

Etna chrlila lávu do výšky 150 metrů
27. srpna 2018 00:24

(ČTK) - V noci na pátek začal po 17 měsících chrlit lávu sicilský vulkán Etna. Záběr nočních erupcí v pátek zveřejnil list La Repubblica. Sopka se podle italského Národního institutu pro geofyziku a vulkanologii (INGV) k životu probudila už na konci července. Láva z ní však začala tryskat až ve čtvrtek večer, a to až do výšky 150 metrů.
(Celý text)

Babiš míní, že stát v minulosti podcenil boj s kůrovcem
27. srpna 2018 00:20

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Premiér Andrej Babiš (ANO) míní, že stát v minulosti podcenil boj s kůrovcem. Utlumení následků kalamity, kdy škodlivý brouk v posledních měsících napadá dřevo v lesích, podle předsedy vlády potrvá 15 až 20 let. Babiš to v sobotu řekl v Českých Budějovicích při zahájení národních dožínek na výstavišti Země živitelka. Kůrovec v českých lesích gradoval především loni a letos, což ovlivnilo teplé a suché počasí.
(Celý text)

Žofínský prales a Hojná voda jsou už 180 let chráněnými územími
27. srpna 2018 00:18

(ČTK) - Žofínský prales spolu s nedaleko ležícím dalším pralesem Hojná Voda jsou nejstaršími rezervacemi střední Evropy. Chráněným územím vyhlásil oba pralesy 28. srpna 1838 tehdejší majitel panství Nové Hrady, hrabě Jiří František August Buquoy (1781-1851). Žofínský prales je nyní národní přírodní rezervací (NPR) a Hojná voda národní přírodní památkou (NPP).
(Celý text)

Po dvou týdnech oprav se v sobotu otevřel skleník Fata Morgana
27. srpna 2018 00:16

PRAHA (ČTK) - Skleník Fata Morgana v trojské botanické zahradě se v sobotu po dvoutýdenních úpravách otevřel veřejnosti. Průchod skleníkem však je místy omezen kvůli dokončování stavby nového epifytního kmene, který slouží jako opora rostlinám. Vše by mělo být hotové zhruba v polovině října. Po zrekonstruovaném dřevěném můstku přes jezírko se návštěvníci mohli projít již v sobotu. Informovala o tom mediální zástupkyně zahrady Darina Miklovičová.
(Celý text)

Kolín v říjnu rozdá lidem zdarma popelnice na plast
27. srpna 2018 00:15

KOLÍN (ČTK) - Kolín lidem rozdá popelnice na plast o objemu 240 litrů. Radnice již vybrala firmu, která nádoby dodá, výběrové řízení pomohlo snížit původní odhadovanou cenu 2,5 milionu korun na 1,8 milionu. Zájemci o popelnici na plast se mohou stále hlásit, firma je bude rozvážet v říjnu, řekl v pátek novinářům místostarosta Michael Kašpar (Změna pro Kolín).
(Celý text)

Projekt Národního parku Šumava potvrzuje přirozenou obnovu lesa po kůrovci
27. srpna 2018 00:12

STOŽEC (ČTK) - Kůrovcovou kalamitou poničený les se dokáže bez zásahu člověka sám obnovit. Ukazuje to průzkum šumavského národního parku, který začal před 10 lety. Na tamních bezzásahových plochách nyní roste v průměru přirozeně obnovených 6352 mladých stromků. Jde o místa, kde člověk obnovu lesa nijak neovlivňuje. Pracovníci šumavského národního parku sledují 1111 lokalit, každá má půdorys kruhu o velikosti 500 metrů čtverečních. Novinářům to v pátek řekl ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený.
(Celý text)

Kroměříž pokácí kvůli vandalismu lípy na Švabinského nábřeží
27. srpna 2018 00:10

KROMĚŘÍŽ (ČTK) - Kroměřížská radnice nechá v tomto týdnu pokácet lípy na Švabinského nábřeží. Šest vzrostlých stromů před nedávnem poškodil neznámý vandal. Město ve věci podalo trestní oznámení, událostí se zabývá policie, sdělil v pátek v tiskové zprávě mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.
(Celý text)

Černí čápi si oblíbili Třesický rybník na Královéhradecku
26. srpna 2018 01:19

PRAHA (Ekolist) - Čáp černý je dálkový migrant. Před odletem do Afriky se zastavuje na místech s vydatnými zdroji potravy, aby doplnil zásoby před dlouhou cestou. V létě se můžeme vzácně setkat i s většími hejny černých čápů na jedné lokalitě. Nejčastěji u rybníků a mokřadů, méně často i v polích. Řada těchto míst je pouze sezónní a závisí na aktuálních potravních podmínkách, aby byly pro čápy přitažlivé. Informovala o tom Východočeská pobočka České společnosti ornitologické.
(Celý text)

V Krkonoších odchycená vlčice musela být utracena. Kvůli podezření na vzteklinu
25. srpna 2018 20:22

PRAHA (Ekolist) - Na začátku srpna byla v ovčí ohradě v Krkonoších nalezena mladá vlčice. Šelma byla následně z ohrady vypuštěna, ale nepodařilo se ji spojit s její smečkou. Po té vběhla do restaurace hotelu Velveta, kde ji veterinář uspal. Následně byla vlčice převezena do karantény v Safari parku Dvůr Králové nad Labem. Včera Krkonošský národní park vydal tiskovou zprávu, že vlčice musela být utracena. V její krvi se totiž našly protilátky na vzteklinu.
(Celý text)

Zařízení z Buštěhradu umí vyrobit vodu, ukáže se na Expu v Dubaji
25. srpna 2018 01:22

BUŠTĚHRAD (ČTK) - Zařízení z Buštěhradu na Kladensku, které umí vyrobit vodu ze vzduchu, se představí v expozici českého pavilonu na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji. Mobilní verze o velikosti lodního kontejneru vyrobí 100 litrů destilované vody denně. Kapacita technologie, která bude v Dubaji, by měla být pětinásobná. Možností využití vyrobené vody existuje několik.
(Celý text)

Vášnivý ornitolog Jiří Janda byl zakladatelem pražské zoo
25. srpna 2018 00:30

PRAHA (ČTK) - Přes milion malých i velkých návštěvníků projde ročně zákoutími pražské zoologické zahrady, kterou založil a pomáhal budovat profesor Jiří Janda. Své mnohaleté úsilí korunoval v důchodovém věku coby její první ředitel. Od smrti významného popularizátora života zvířat a zakladatele Československé společnosti ornitologické uplynulo 25. srpna 80 let.
(Celý text)

Mladečské jeskyně, naše nejstarší sídliště druhu Homo sapiens
24. srpna 2018 02:11

PRAHA (Ochrana přírody) - Podzemní krasové dutiny pod vrchem Třesín byly v pravěku přístupné. Pak došlo v neznámé době k zavalení vchodů. Znovu objeveny byly až v 19. století. Lidé je navštěvovali a nacházeli zde kosti zvířat i lidí. Spolu s krápníky je prodávali na tržištích. Až od roku 1880 začaly v jeskyních u Mladče systematické archeologické a paleontologické výzkumy. V té době vznikla také první mapa tohoto labyrintu. V roce 1911 byly jeskyně elektricky osvětleny a zpřístupněny veřejnosti. Teprve nedávné vědecké výzkumy dochovaných kosterních pozůstatků pravěkých lidí ukázaly mimořádný význam této lokality.
(Celý text)

Mladečské jeskyně, naše nejstarší sídliště druhu Homo sapiens
24. srpna 2018 02:11

PRAHA (Ochrana přírody) - Podzemní krasové dutiny pod vrchem Třesín byly v pravěku přístupné. Pak došlo v neznámé době k zavalení vchodů. Znovu objeveny byly až v 19. století. Lidé je navštěvovali a nacházeli zde kosti zvířat i lidí. Spolu s krápníky je prodávali na tržištích. Až od roku 1880 začaly v jeskyních u Mladče systematické archeologické a paleontologické výzkumy. V té době vznikla také první mapa tohoto labyrintu. V roce 1911 byly jeskyně elektricky osvětleny a zpřístupněny veřejnosti. Teprve nedávné vědecké výzkumy dochovaných kosterních pozůstatků pravěkých lidí ukázaly mimořádný význam této lokality.
(Celý text)

Další články:
10. července 2025 06:00
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00

Online diskuse
Letištní kontroly odhalily 19 živých škůdců, jsou hrozbou pro úrodu ovoce
10. července 2025 18:41

(ČTK) - Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) letos v prvním pololetí odhalili při kontrolách zboží na Letišti Václava Havla v Praze 19 živých škůdců v zásilkách z mimoevropských zemí. Mezi škůdci byl i druh hmyzu vrtule Bactrocera dorsalis, která patří mezi dvacítku nejobávanějších škůdců v zemích EU, uvedli zástupci ústavu a osvětová kampaň s názvem #PlantHealth4Life. Ústav upozornil na to, že pokud by se v Česku usídlili nepůvodní škůdci, jako jsou například vrtule rodu Bactrocera nebo listokaz japonský, mohlo by to znamenat katastrofální důsledky pro domácí pěstitele i celou krajinu.
(Celý text)

Za pololetí se meziročně připojilo méně fotovoltaik, jejich výkon klesl o 26 procent
10. července 2025 18:40

PRAHA (ČTK) - Rozvoj solární energetiky v Česku v prvním pololetí letošního roku zpomalil. V tomto období technici připojili 13 000 nových fotovoltaických elektráren, meziročně o téměř 11 000 méně. Celkový instalovaný výkon nových elektráren klesl o 26 procent na 357 megawattů. Výkon bateriových úložišť spojených s fotovoltaickými elektrárnám poklesl oproti stejnému období loni o 37 procent na 174 megawattů. Vyplývá to z dat distribučních společností, které sbírá Solární asociace. Výsledky přestavili její zástupci. V České republice je připojeno téměř 226 000 fotovoltaických elektráren s výkonem 4,83 gigawattu.
(Celý text)

Jivno odmítá vznik přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka
10. července 2025 18:39

JIVNO (ČTK) - Obec Jivno na Českobudějovicku nesouhlasí se vznikem přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka. Podle vedení obce je současná ochrana údolí dostatečná a není třeba dalšího rozšiřování. Navrhuje krajskému úřadu, aby přírodní park nevyhlašoval, stojí v usnesení zastupitelstva. Ke vzniku se měly vyjádřit ty obce, na jejichž území se bude park rozkládat, kladné stanovisko vydaly Rudolfov, Hlincová Hora a Zvíkov. Jde o předběžná vyjádření, o vyhlášení parku bude rozhodovat jihočeský krajský úřad, který teď obešle vlastníky pozemků, aby se ke vzniku parku také vyjádřili.
(Celý text)

Kvůli suchu platí na Chomutovsku zákaz odběru povrchových vod
10. července 2025 18:36

(ČTK) - Na Chomutovsku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod. Opatření vydal odbor životního prostředí chomutovského magistrátu. Na pokles průtoků, který ohrožuje vodní ekosystémy, upozornilo Povodí Ohře. Zákaz zalévat zahrady vodou z řek a potoků, napouštět z potoků bazény nebo mýt auta touto vodou v regionu platí do odvolání. ČTK o tom informovala mluvčí chomutovské radnice Marie Heřmanová.
(Celý text)

Středočeský kraj letos rozdělí 21 milionů korun na obnovu tůní a rybníků
10. července 2025 18:34

PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj letos rozdělí 21 milionů korun na obnovu tůní a rybníků. Dotace využije 16 žadatelů. Přidělení peněz ještě projednají zastupitelé. V dotačním programu uspěly hlavně projekty, které připravily obce. Třeba Struhařov na Benešovsku díky penězům zrekonstruuje vodní nádrž Cihelna, v Nové Vsi u Chotěšic na Nymbursku totéž udělají s obecní nádrží, informoval ČTK mluvčí kraje Michal Rapco.
(Celý text)

Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou
10. července 2025 18:26

PARDUBICE (ČTK) - Těžba dřeva v Pardubickém kraji se postupně vrací k hodnotám, které byly běžné před kůrovcovou kalamitou. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vloni v regionu jen mírně přesáhla milion metrů krychlových, což bylo meziročně o devět procent méně. Stále to však bylo o 29 procent více než v roce 2017.
(Celý text)

Ministerstvo představilo nový finanční nástroj pro podporu cirkulární ekonomiky
10. července 2025 10:05

PRAHA (Ekolist) - Zcela nový komplexní finanční nástroj z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) představil na konci června ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Cílem nástroje je podpořit cirkularitu, zvýšit podíl na opětovném využití komunálního odpadu, zejména u plastu a textilu, pomoci odpadářským projektům dosáhnout na komerční úvěry a posílit tak recyklační kapacity v ČR.
(Celý text)

Borové lesy ohrožuje invazní pilořitka borová. Prospívá jí sucho
10. července 2025 05:55

PRAHA (Ekolist) - Borovice lesní je v Česku druhou nejvýznamnější hospodářskou dřevinou. Obdobně jako u ostatních dřevin dochází i u ní ke zhoršení zdravotního stavu v důsledku delších období sucha a vyšších teplot vzduchu. Stromy zasažené suchem jsou nejen fyziologicky stresovány, ale také náchylnější k napadení biotickými činiteli, což zvyšuje pravděpodobnost jejich odumření.
(Celý text)

Plzeňský kraj postavil v rezervaci na Klatovsku plovoucí ostrov pro vzácné ptáky
10. července 2025 01:45

(ČTK) - Plovoucí ostrov, který ochrání vzácné ptáky před predátory a umožní jejich úspěšné hnízdění, instaloval Plzeňský kraj v přírodní rezervaci Zbynické rybníky na Klatovsku. Žijí tam desítky vzácných druhů - například husa velká, potápka roháč, moták pochop, slavík modráček a chřástal vodní. Nový ostrov o ploše 32 metrů čtverečních má pomoci vrátit na hladiny i téměř vymizelé druhy jako racek chechtavý a rybák obecný, řekl ČTK krajský radní Petr Fišer (ANO).
(Celý text)

Povodí Moravy dokončilo studii vodního díla Skalička, má tři varianty hráze
10. července 2025 01:34

(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo podrobnou technickou studii chystaného vodního díla Skalička na Přerovsku, která navrhuje tři varianty trasy hráze. Po schválení aktualizace zásad územního rozvoje Olomouckého kraje bude možné zahájit projektovou přípravu. Studie rozpracovává variantu boční suché nádrže Skalička, kterou v roce 2022 odsouhlasila vláda. ČTK to sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Vodní dílo Skalička má spolu s dalšími protipovodňovými opatřeními pomoci ochránit před záplavami přes 100 000 obyvatel Pobečví.
(Celý text)

Liberecký kraj objednal studii opatření, jež ochrání Dalešice před bahnem z polí
10. července 2025 00:58

DALEŠICE (ČTK) - Liberecký kraj objednal studii opatření, která mají ochránit obyvatele Dalešic na Jablonecku před bahnem z polí. Při přívalových deštích na přelomu května a června obec opakovaně zaplavila voda s hlínou z polí. Konkrétní technická opatření by měla pomoci Dalešicím čelit až padesátiletým srážkám, řekl ČTK náměstek hejtmana Jiří Klápště (Spolu). Studie s návrhem opatření má být hotova v říjnu.
(Celý text)

Kvůli nádrži Vlachovice je vykoupeno 98 procent pozemků. Zbývá 60 malých pozemků
9. července 2025 21:43

ZLÍN (ČTK) - Kvůli stavbě vodárenské nádrže Vlachovice na Zlínsku je vykoupeno 98 procent pozemků. Stát na to prostřednictvím ministerstva zemědělství dal bezmála 690 milionů korun. Zbývá asi 60 zpravidla velmi malých pozemků celkem asi za 14,5 milionu korun. Novinářům ve Zlíně to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Vodní dílo Vlachovice bude zdrojem pitné vody pro region. Výstavba by mohla začít v roce 2028.
(Celý text)

Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese kvůli pytláctví
9. července 2025 20:53

(ČTK) - Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese, syna zakladatele stavební, telekomunikační a mediální skupiny BTP. Bouygues je podezřelý z nelegálního lovu chráněných druhů ptáků na svém pozemku v Sologne ve střední části Francie, informovala agentura AFP s odvoláním na soudní zdroje.
(Celý text)

V Hustopečích nad Bečvou odpouštějí vodu z jezera do řeky Bečvy, kvůli dešťům
9. července 2025 16:20

(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)

Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu nově vede Jiban Kumar
9. července 2025 15:17

PRAHA (ČTK) - Novým ředitelem Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC) se stal Jiban Kumar. Do funkce ho na začátku července uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Kumar ve vedení nahradil Mikuláše Madarase, bývalého ředitele ústavu rostlinné výroby, který měl za úkol pracovat zejména na integraci centra, které vzniklo začátkem letošního roku sloučením tří různých ústavů. Madaras se nyní vrátí do vědy a výzkumu, Kumar se chce ve své nové funkci zaměřit například na posilování kvalifikovaných pracovníků a rozvíjení výzkumu.
(Celý text)

Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21

(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)

Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10

(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)

Tým peruánských vědců objevil na severozápadě země tři nové druhy žab
9. července 2025 11:04

(ČTK) - Tým peruánských vědců objevil tři nové druhy žab v pohoří na severozápadě země. S odkazem na Peruánský herpetologický institut to napsala agentura AFP.
(Celý text)

Ochránci přírody koupili na Liberecku pole. Pomocí dřevin a kamenných zídek na něj chtějí přivést více života
9. července 2025 05:36

PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z organizace Čmelák chtějí, aby na polích vznikaly meze, remízky a aleje. Podle nich jich vzniká v zemědělské krajině stále málo. Zemědělce ani vlastníky půdy k tomu totiž nic nemotivuje. „Nechtěli jsme už jen sledovat nekonečné diskuse o tom, proč to nejde, a raději jsme se rozhodli jedno pole, naše první, sami koupit,” konstatuje vedoucí organizace Čmelák Jan Korytář.
(Celý text)

Plýtvání potravinami: Panuje velký rozdíl mezi tím, kolik lidé odhadují, že vyhodí jídla, a skutečností
9. července 2025 04:54

PRAHA (Ekolist) - Výzkumnice z PEF MENDELU se věnují tématu plýtvání potravinami z nejrůznějších úhlů pohledu už více než 7 let. Jejich cílem je najít metody a prostředky, jak ovlivnit domácnosti i jednotlivce, aby snížili množství vyhozených potravin do popelnic a podle dostupných dat se to daří.
(Celý text)

Plýtvání potravinami: Panuje velký rozdíl mezi tím, kolik lidé odhadují, že vyhodí jídla, a skutečností
9. července 2025 04:54

PRAHA (Ekolist) - Výzkumnice z PEF MENDELU se věnují tématu plýtvání potravinami z nejrůznějších úhlů pohledu už více než 7 let. Jejich cílem je najít metody a prostředky, jak ovlivnit domácnosti i jednotlivce, aby snížili množství vyhozených potravin do popelnic a podle dostupných dat se to daří.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama