|
titulní strana > co píší jiní
Na Teplé Vltavě klesla hladina, lodě ji nesmějí splouvat
24. srpna 2018 00:12
VIMPERK (ČTK) - Na Teplé Vltavě platí od včerejška v úseku Soumarský Most - Pěkná zákaz splouvání. Důvodem jsou přetrvávající sucha, kvůli kterým hladina řeky klesla pod přípustný limit. Lodě smějí na řeku v případě, že výška vody dosahuje na měřicí stanici Soumarský Most minimálně 50 centimetrů. Včera ráno hladina klesla na 49,6 centimetru. Řekl to Vladimír Dvořák z šumavského národního parku.
Exprezidentu Kostariky Ariasovi hrozí stíhání kvůli zlatému dolu
SAN JOSÉ (ČTK) - Kostarický exprezident a nositel Nobelovy ceny za mír Óscar Arias čelí obvinění, že v rozporu se zákonem podepsal dekret umožňující těžbu zlata v dole na severu Kostariky. Informovala o tom včera agentura AP. Projekt se nakonec neuskutečnil, ale v oblasti byly pokáceny chráněné stromy. Po zastavení projektu soudem vypukla v regionu zlatá horečka.
Smuteční květinový obřad, který vystrojili mravenci čmelákovi? Pravda je prostší
PRAHA (Ekolist) - Sociální hmyz si obvykle na dlouhé truchlení nepotrpí, své i cizí mrtvé obvykle odstraní, naporcuje nebo jinak zužitkuje. I proto tolik pozornosti vzbudilo krátké video ze zahrádky v Minnesotě, na kterém mravenci kladou okvětní lístky k tělu mrtvého čmeláka. Jak si tento podivný smuteční rituál vysvětlit? O tom píše IFLscience.
Španělsko zatklo dva Němce obchodující s chráněnými želvami
(ČTK) - Španělská policie zadržela dva Němce, kteří provozovali nezákonný obchod s chráněnými želvami na Mallorce. Oznámily to včera místní úřady, podle nichž policie narazila na ostrově na "největší nelegální želví farmu v Evropě".
Etiopie se snaží očkováním ochránit vzácného vlčka etiopského
(ČTK) - Ochránci přírody v Etiopii zahájili první vlnu očkování proti vzteklině u vlčka etiopského, nejohroženějšího masožravce na africkém kontinentu. Vakcínu ukrývají na různých místech v kozím mase, napsal britský list The Guardian. V etiopských horských oblastech žije méně než 500 exemplářů této psovité šelmy.
Ekocentrum Chaloupky na Jihlavsku školí v zahradní pedagogice
KNĚŽICE (ČTK) - Rekordní počet účastníků bude mít letos kurz pro učitele, který už 25 let pořádá organizace Chaloupky z Kněžic na Jihlavsku. Školí výuku ve školních zahradách a jejich prostřednictvím. Za zahradní pedagogiku letos Chaloupky získaly cenu Eduína oceňující inovaci ve výuce. Kurz navštěvují především učitelé ze středních a jižních Čech, Vysočiny a jižní Moravy, obvykle jich je 30, letos se víkendového kurzu, který začne v pátek, zúčastní 45 lidí, řekl dnes zástupce ředitele Chaloupky o. p. s. Martin Kříž.
Orli královští letos v Česku hnízdili podprůměrně
(ČTK) - Orli královští obsadili na jižní Moravě osm teritorií, úspěšně ale skončilo hnízdění pouze dvou párů, které vyvedly každý po dvou mláďatech. Ornitologové v červenci dvěma z nich nasadili batůžky s moderní technologií. Skrze vysílačky chtějí sledovat jejich pohyb a odhalit nebezpečí, kterým ohrožení dravci čelí. Uvedla to v včerejší tiskové zprávě Česká společnost ornitologická (ČSO).
Invazivní rak pruhovaný vytlačuje z Lipna původního raka říčního
ČERNÁ V POŠUMAVÍ (ČTK) - Invazivní druh raka pruhovaného vytlačuje z lipenské nádrže původního raka říčního. Podle vědeckého pozorování nelze vyloučit, že už v přehradě populace raka říčního zcela vyhynula. Novinářům to včera v Černé v Pošumaví na Českokrumlovsku řekl děkan fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity Pavel Kozák. Invazivní rak pruhovaný je mimo jiné nebezpečný tím, že přenáší račí mor.
Liberecká nadace s obcemi vysadí přes 13.000 jedlí
LIBEREC (ČTK) - Lesy na území osmi obcí na Liberecku a na Jablonecku obohatí letos přes 13.000 jedlí. Jde o pokračování dlouhodobého projektu, jehož cílem je zvýšit druhovou rozmanitost místních lesů. V tiskové zprávě o tom včera informoval ředitel liberecké Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody Ondřej Petrovský. Nadace projekt zaštiťuje.
Slovenská vláda podpořila výraznější zdražení skládkovného
BRATISLAVA (ČTK) - Slovenská vláda včera schválila návrh zákona, který předpokládá v průběhu tří let výraznější zvyšování poplatků za uložení odpadu na skládkách. Opatřením chce tamní ministerstvo životního prostředí podpořit třídění odpadu, při kterém Slovensko zaostává za EU.
Na čističky vod nebo školní zahrady půjde 363 milionů korun
(ČTK) - Na 821 ekologických projektů hlavně v menších obcích půjde 363 milionů korun. Ve společné tiskové zprávě o tom začátkem srpna informovaly ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí. Podpora projektů v obcích, školách a národních parcích se týká více oblastí, zahrnuje například budování přírodních zahrad u škol a školek, obnovu parků v obcích, zlepšení servisu pro turisty v národních parcích a částečně stavby a modernizace malých čistíren odpadních vod.
Pozvánka na slavnostní otevření naučné stezky Kolem zámeckého rybníka
(Český svaz ochránců přírody) - Vážení přátelé, přijměte od nás pozvání na slavnostní otevření nové naučné stezky Kolem zámeckého rybníka, které se uskuteční tuto sobotu 25.8. od 11 hodin v Lipové.
Bulbulovec liberijský. Pták, který nikdy nebyl
PRAHA (Ekolist) - Měl to být jeden z nejvíce ohrožených druhů ptáků Afriky. Viděn byl pouze devětkrát a v depozitáři biologických vzorků byl zastoupen jediným kusem. Jak se ale teď ukázalo, nažloutlý pěvec bulbulovec liberijský vlastně nikdy neexistoval. O této ornitologické senzaci teď píše ScienceAlert.
Japonci při nové velrybářské expedici zabili 177 plejtváků
(ČTK) - Japonsko během poslední tříměsíční velrybářské výpravy v severozápadním Pacifiku ulovilo a zabilo 177 plejtváků. Podle agentury AFP o tom dnes informovala japonská vláda. Japonsko tvrdí, že jeho velrybářský program existuje čistě pro vědecké účely. Na zářijovém zasedání Mezinárodní velrybářské komise (IWC) v Brazílii chce ale prosadit svůj návrh, aby byl znovu povolen komerční lov některých druhů kytovců.
Pro tisíce ptáků jsou sloupy vysokého napětí hrozbou
PRAHA (Ekolist) - Kromě skleněných ploch, do kterých ptáci narážejí, představují další nebezpečí pro volně žijící ptáky sloupy vysokého napětí. Ročně se na nich zraní nebo uhynou tisíce ptáků, nejčastěji káně lesní, poštolky, krkavcovití pěvci, čápi bílí. K zabezpečení několika takových sloupů došlo nedávno i v Zoo Ostrava.
Růst cen slámy dělá starosti farmářům v severní Evropě
HAMBURK (ČTK) - Chovatelé hospodářských zvířat a producenti mléka v severní Evropě platí stále vyšší ceny za slámu, kterou používají v krmivu i jako stelivo pro dobytek. Může za to horké a suché počasí, které v celém regionu snižuje úrodu. Růst nákladů dál zvyšuje tlak na zemědělce, kteří již tak čelí jednomu s nejobtížnějších letních období v historii. Mnozí museli pro dobytek nakoupit více sena, protože tráva, na které se jejich stáda obvykla pasou, nevyrostla. Někteří odhadují, že jim náklady u relativně malých stád vzrostou o další tisíce eur, což jim za celý rok způsobí ztrátu.
Supi odchovaní v Zoo Praha posílí populaci na Balkáně
PRAHA (Ekolist) - Další dva supi mrchožraví byli předminulý týden převezeni z pražské zoo do bulharských hor. Obě letošní mláďata, z nichž jedno se vylíhlo v Zoo Zlín, nyní stráví přibližně tři týdny na umělém skalním hnízdě a poté budou vypuštěna do přírody, aby posílila volně žijící populaci tohoto ohroženého druhu. Informuje o tom Zoologická zahrada hl. m. Prahy.
Malajsie pátrá po zmizelém zařízení s radioaktivní látkou
(ČTK) - Malajsijské úřady pátrají po průmyslovém zařízení obsahujícím nebezpečný radioaktivní materiál, které se ztratilo při přepravě 10. srpna. Informoval o tom včera zpravodajský server BBC News s odvoláním na místní policii.
Inspekce pokutovala zpracovatele štěrku ze železničního svršku
BRNO (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí uložila pokutu 200.000 korun podnikateli, který v Rajhradě na Brněnsku zpracovával štěrk ze železničního svršku. Zajišťoval odbourávání organického znečištění, odpad ale předal k dalšímu využití s nadlimitním obsahem škodlivin. Novinářům to minulý týden oznámila Jana Jandová z inspekce.
V Železném Brodě zbourali areál Exathermu, vyčistili ho od rtuti
Ž. BROD (ČTK) - Sanace bývalého Exathermu v Železném Brodě na Jablonecku je hotová. Budovy podniku, kde se léta vyráběly teploměry, dělníci zbourali a areál kontaminovaný rtutí vyčistili. Výsledky měření obsahu rtuti v půdě nepřesáhly limitní hodnoty, takže lze pokračovat v úpravě tohoto prostoru. V budoucnu by měl sloužit jako rekreační zóna, řekl v pondělí starosta František Lufinka (Za rozvoj města). Demolice a vyčištění areálu stálo 8,5 milionu korun, velkou část získala radnice z Operačního programu Životní prostředí.
V Železném Brodě zbourali areál Exathermu, vyčistili ho od rtuti
Ž. BROD (ČTK) - Sanace bývalého Exathermu v Železném Brodě na Jablonecku je hotová. Budovy podniku, kde se léta vyráběly teploměry, dělníci zbourali a areál kontaminovaný rtutí vyčistili. Výsledky měření obsahu rtuti v půdě nepřesáhly limitní hodnoty, takže lze pokračovat v úpravě tohoto prostoru. V budoucnu by měl sloužit jako rekreační zóna, řekl v pondělí starosta František Lufinka (Za rozvoj města). Demolice a vyčištění areálu stálo 8,5 milionu korun, velkou část získala radnice z Operačního programu Životní prostředí.
|
Další články:
10. července 2025 06:00
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
|
PRAHA (Ekolist) - Zcela nový komplexní finanční nástroj z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) představil na konci června ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Cílem nástroje je podpořit cirkularitu, zvýšit podíl na opětovném využití komunálního odpadu, zejména u plastu a textilu, pomoci odpadářským projektům dosáhnout na komerční úvěry a posílit tak recyklační kapacity v ČR.
(Celý text)
Borové lesy ohrožuje invazní pilořitka borová. Prospívá jí sucho
10. července 2025 05:55
PRAHA (Ekolist) - Borovice lesní je v Česku druhou nejvýznamnější hospodářskou dřevinou. Obdobně jako u ostatních dřevin dochází i u ní ke zhoršení zdravotního stavu v důsledku delších období sucha a vyšších teplot vzduchu. Stromy zasažené suchem jsou nejen fyziologicky stresovány, ale také náchylnější k napadení biotickými činiteli, což zvyšuje pravděpodobnost jejich odumření.
(Celý text)
Plzeňský kraj postavil v rezervaci na Klatovsku plovoucí ostrov pro vzácné ptáky
10. července 2025 01:45
(ČTK) - Plovoucí ostrov, který ochrání vzácné ptáky před predátory a umožní jejich úspěšné hnízdění, instaloval Plzeňský kraj v přírodní rezervaci Zbynické rybníky na Klatovsku. Žijí tam desítky vzácných druhů - například husa velká, potápka roháč, moták pochop, slavík modráček a chřástal vodní. Nový ostrov o ploše 32 metrů čtverečních má pomoci vrátit na hladiny i téměř vymizelé druhy jako racek chechtavý a rybák obecný, řekl ČTK krajský radní Petr Fišer (ANO).
(Celý text)
Povodí Moravy dokončilo studii vodního díla Skalička, má tři varianty hráze
10. července 2025 01:34
(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo podrobnou technickou studii chystaného vodního díla Skalička na Přerovsku, která navrhuje tři varianty trasy hráze. Po schválení aktualizace zásad územního rozvoje Olomouckého kraje bude možné zahájit projektovou přípravu. Studie rozpracovává variantu boční suché nádrže Skalička, kterou v roce 2022 odsouhlasila vláda. ČTK to sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Vodní dílo Skalička má spolu s dalšími protipovodňovými opatřeními pomoci ochránit před záplavami přes 100 000 obyvatel Pobečví.
(Celý text)
Liberecký kraj objednal studii opatření, jež ochrání Dalešice před bahnem z polí
10. července 2025 00:58
DALEŠICE (ČTK) - Liberecký kraj objednal studii opatření, která mají ochránit obyvatele Dalešic na Jablonecku před bahnem z polí. Při přívalových deštích na přelomu května a června obec opakovaně zaplavila voda s hlínou z polí. Konkrétní technická opatření by měla pomoci Dalešicím čelit až padesátiletým srážkám, řekl ČTK náměstek hejtmana Jiří Klápště (Spolu). Studie s návrhem opatření má být hotova v říjnu.
(Celý text)
Kvůli nádrži Vlachovice je vykoupeno 98 procent pozemků. Zbývá 60 malých pozemků
9. července 2025 21:43
ZLÍN (ČTK) - Kvůli stavbě vodárenské nádrže Vlachovice na Zlínsku je vykoupeno 98 procent pozemků. Stát na to prostřednictvím ministerstva zemědělství dal bezmála 690 milionů korun. Zbývá asi 60 zpravidla velmi malých pozemků celkem asi za 14,5 milionu korun. Novinářům ve Zlíně to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Vodní dílo Vlachovice bude zdrojem pitné vody pro region. Výstavba by mohla začít v roce 2028.
(Celý text)
Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese kvůli pytláctví
9. července 2025 20:53
(ČTK) - Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese, syna zakladatele stavební, telekomunikační a mediální skupiny BTP. Bouygues je podezřelý z nelegálního lovu chráněných druhů ptáků na svém pozemku v Sologne ve střední části Francie, informovala agentura AFP s odvoláním na soudní zdroje.
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou odpouštějí vodu z jezera do řeky Bečvy, kvůli dešťům
9. července 2025 16:20
(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)
Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu nově vede Jiban Kumar
9. července 2025 15:17
PRAHA (ČTK) - Novým ředitelem Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC) se stal Jiban Kumar. Do funkce ho na začátku července uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Kumar ve vedení nahradil Mikuláše Madarase, bývalého ředitele ústavu rostlinné výroby, který měl za úkol pracovat zejména na integraci centra, které vzniklo začátkem letošního roku sloučením tří různých ústavů. Madaras se nyní vrátí do vědy a výzkumu, Kumar se chce ve své nové funkci zaměřit například na posilování kvalifikovaných pracovníků a rozvíjení výzkumu.
(Celý text)
Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21
(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)
Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10
(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)
Tým peruánských vědců objevil na severozápadě země tři nové druhy žab
9. července 2025 11:04
(ČTK) - Tým peruánských vědců objevil tři nové druhy žab v pohoří na severozápadě země. S odkazem na Peruánský herpetologický institut to napsala agentura AFP.
(Celý text)
Ochránci přírody koupili na Liberecku pole. Pomocí dřevin a kamenných zídek na něj chtějí přivést více života
9. července 2025 05:36
PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z organizace Čmelák chtějí, aby na polích vznikaly meze, remízky a aleje. Podle nich jich vzniká v zemědělské krajině stále málo. Zemědělce ani vlastníky půdy k tomu totiž nic nemotivuje. „Nechtěli jsme už jen sledovat nekonečné diskuse o tom, proč to nejde, a raději jsme se rozhodli jedno pole, naše první, sami koupit,” konstatuje vedoucí organizace Čmelák Jan Korytář.
(Celý text)
Plýtvání potravinami: Panuje velký rozdíl mezi tím, kolik lidé odhadují, že vyhodí jídla, a skutečností
9. července 2025 04:54
PRAHA (Ekolist) - Výzkumnice z PEF MENDELU se věnují tématu plýtvání potravinami z nejrůznějších úhlů pohledu už více než 7 let. Jejich cílem je najít metody a prostředky, jak ovlivnit domácnosti i jednotlivce, aby snížili množství vyhozených potravin do popelnic a podle dostupných dat se to daří.
(Celý text)
Pracovníci pražské zoo vypustili do nádrže v Michli ohrožené karase obecné
9. července 2025 02:06
PRAHA (ČTK) - Pracovníci pražské zoo do retenční nádrže u Michelského lesa v Praze 4 vypustili asi 250 mladých karasů obecných odchovaných v areálu zoologické zahrady v Troji. Jde o pokračování projektu návratu kriticky ohrožených ryb do české přírody, první vypouštění se konalo v roce 2022 v rybníce v pražské Vinoři. Celkem již se započtením této akce pracovníci zahrady ryby vypustili do 26 nádrží.
(Celý text)
Mezi europoslanci není shoda ohledně nového klimatického cíle EU pro rok 2040
9. července 2025 01:12
(ČTK) - Europoslanci ve Štrasburku diskutovali o novém návrhu Evropské komise (EK) snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Zatímco zástupci frakcí Zelených, socialistů a demokratů (S&D) Levice či Obnova Evropy (Renew Europe) návrh na ambicióznější klimatické cíle podpořili, europoslanci z řad Evropských konzervativců a reformistů (ECR), frakce Patrioti pro Evropu či frakce Evropa suverénních národů (ESN) jej zkritizovali. Zástupkyně největší parlamentní frakce Evropské lidové strany (EPP) zdůraznila, že k naplnění cílů jsou potřeba investice a inovace, jinak bude ochrana klimatu na úkor evropské konkurenceschopnosti.
(Celý text)
O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu
9. července 2025 00:49
FUNAFUTI (ČTK) - O první takzvané klimatické vízum v Austrálii už žádá přes 4000 obyvatel tichomořského souostroví Tuvalu, což odpovídá asi 42 procentům ostrovní populace, informovala agentura Kjódó. V důsledku změn klimatu se totiž zvyšuje hladina oceánu, což ohrožuje existenci tohoto souostroví. Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předpovídají, že do roku 2050 bude většina z 26 kilometrů čtverečních území Tuvalu pod průměrnou hladinou přílivu.
(Celý text)
Klimatologové: Extrémy v počasí přibývají, změna klimatu je jejich příčinou
8. července 2025 18:33
PRAHA (ČTK) - Souvislost mezi klimatickou změnou a rostoucím výskytem extrémních projevů počasí je podle klimatologů, které oslovila ČTK, jednoznačná. Shodují se, že hlavním hnacím motorem těchto jevů je zvyšující se teplota atmosféry, která má přímý dopad na intenzitu srážek, výskyt vln veder i další extrémy. Atmosféra je s každým dalším stupněm Celsia schopna pojmout zhruba o sedm procent více vodní páry, která hraje zásadní roli v řadě fyzikálních procesů, včetně vzniku bouřek a srážkové aktivity.
(Celý text)
Na Klatovsku bude další protest proti plánovanému úložišti jaderného odpadu
8. července 2025 18:30
(ČTK) - Lidé z Klatovska se v sobotu odpoledne vydají na další protestní pochody, cyklo a motovyjížďky kolem Pačejova v místech, která připadají v úvahu pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Na 22. ročníku akce se tradičně setkávají stovky lidí z 31 dotčených sídel z Pošumaví. ČTK to řekl František Kába, předseda spolku Jaderný odpad - děkujeme, nechceme!, který akci pořádá s obcí Maňovice. Letos jde o třetí protestní akci.
(Celý text)
Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce po podzimních povodních
8. července 2025 17:28
(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce v říčních korytech a jejich okolí po loňských záplavách a ve spolupráci s obcemi a dalšími institucemi nyní pracuje na odstraňování povodňových škod, které na majetku státního podniku činí téměř tři miliardy korun. Stavební práce podnik zahájil u 11 akcí souvisejících s odstraněním škod a u 19 vybírá zhotovitele, celkem připravuje 108 projektů, sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Záplavy loni v září dopadly hlavně na Jesenicko a Šumpersko.
(Celý text)
Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce po podzimních povodních
8. července 2025 17:28
(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce v říčních korytech a jejich okolí po loňských záplavách a ve spolupráci s obcemi a dalšími institucemi nyní pracuje na odstraňování povodňových škod, které na majetku státního podniku činí téměř tři miliardy korun. Stavební práce podnik zahájil u 11 akcí souvisejících s odstraněním škod a u 19 vybírá zhotovitele, celkem připravuje 108 projektů, sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Záplavy loni v září dopadly hlavně na Jesenicko a Šumpersko.
(Celý text)