titulní strana > co píší jiní
V brněnské zoo uhynul lední medvěd Umca, trápily jej zuby
20. srpna 2018 00:12

BRNO (ČTK) - V brněnské zoologické zahradě v sobotu uhynul lední medvěd Umca. Dlouhodobě měl problémy se zuby, v pátek prodělal komplikovanou akutní operaci, život mu ale nezachránila. Novinářům to v sobotu oznámil mluvčí zoo Michal Vaňáč.
(Celý text)

Chovatele v Dolních Břežanech uštkla mamba černá, je v nemocnici
20. srpna 2018 00:10

(ČTK) - Jedovatá mamba černá uštkla v sobotu chovatele na okraji Dolních Břežan u Prahy. Záchranáři ho ve vážném stavu převezli do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí, uvedl server Novinky.cz.
(Celý text)

Průzkum: Češi třídí plasty, papír i sklo, zlepšili se v bateriích
19. srpna 2018 01:11

PRAHA (ČTK) - Plasty třídí pravidelně více 88 procent domácností, papír třídí 86 procent a sklo 84 procent. Naopak bioodpad a oleje třídí vždy nebo téměř vždy zhruba polovina lidí. Proti roku 2016 se Češi výrazně polepšili v selekci baterií a akumulátorů, dále elektrozařízení či nápojových kartonů. Vyplývá to z průzkumu neziskové organizace Ecobat, jež v Česku zajišťuje zpětný odběr a recyklaci přenosných baterií.
(Celý text)

Obliba jízdního kola dosáhla pomyslného stropu. Změnit to může nový pohled na mobilitu
19. srpna 2018 01:01

PRAHA (Ekolist) - Obliba jízdního kola je u nás na stejné úrovni jako v Německu, oproti našim sousedům ale chybí především podmínky pro cyklistiku ve městech. Informuje o tom Asociace měst pro cyklisty .
(Celý text)

Za odpor proti okupaci Rýchor před 50 lety padaly v KRNAP hlavy
18. srpna 2018 02:11

VRCHLABÍ (ČTK) - Letos 21. srpna uplyne 50 let od chvíle, kdy se u přírodní rezervace na hřebenu Rýchor v Krkonoších usadila okupační sovětská jednotka. Měla za úkol zajistit rádiové spojení mezi jižní a severní stranou Krkonoš. Tím začala 12 měsíců trvající devastace vzácné přírodní lokality známé jako Dvorský les, jinak také Rýchorský prales, proslulá pokroucenými kmeny buků. Půl století staré události poznamenaly nejen podobu Rýchorského pralesa, ale i osudy některých pracovníků Krkonošského národního parku (KRNAP) založeného v roce 1963, zjistila ČTK od zástupců parku.
(Celý text)

Tunisan při pochodu o 300 kilometrech vyčistí 30 pláží
18. srpna 2018 01:58

PRAHA (ČTK) - Vyzbrojen holýma rukama a desítkami pytlů na odpadky vstoupil Muhammad Usáma Hujdž na pláž v letovisku Nábil na severu Tuniska odhodlán splnit si svůj cíl: projít ve vedru 300 kilometrů a po cestě vyčistit 30 pláží. Píše o tom agentura AFP.
(Celý text)

Pesticidy zvyšují riziko cukrovky a obezity
18. srpna 2018 01:58

PRAHA (ČTK) - Myši, které byly po dobu jednoho roku vystaveny průměrným dávkám pesticidového koktejlu, dostaly cukrovku. Tyto poznatky se shodují s epidemiologickými studiemi u lidí. Je stále těžší zpochybňovat existenci vlivu pesticidů, které se ke člověku dostávají v potravinách. Píše o tom francouzský deník Le Monde.
(Celý text)

V potoce u Žďáru hynou kvůli suchu raci, odborníci je stěhují
17. srpna 2018 11:35

ŽĎÁR N. S. (ČTK) - Pracovníci Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy se dnes snaží zachránit raky říční v takřka vyschlém Honzovském potoce u Žďáru nad Sázavou. Někteří už uhynuli, živí končí v nedalekých rybnících. Živočichy smějí přemísťovat jen odborníci. Laik by mohl zaměnit ohroženého raka říčního za jiný druh přenášející račí mor, což by vedlo k naprosté decimaci račí populace, řekl ředitel regionálního pracoviště Správy CHKO Žďárské vrchy Václav Hlaváč.
(Celý text)

Mají vědci informovat o výskytu ohrožených druhů? Někdy to smysl má, někdy to skončí nechtěnou tragédií
17. srpna 2018 10:06

PRAHA (Ekolist) - Zprávy o znovu objevení živočichů a rostlin, které jsme považovali za vyhynulé, nečtou jen výzkumníci. Často jimi listují i nejrůznější pytláci a překupníci, kteří tak získávají cenné informace pro svůj nečistý byznys. Podobné je to i výskytem ohrožených druhů. Měli by tedy badatelé přestat tyto informace zveřejňovat? Ekologové z Austrálie o tom mají pochyby.
(Celý text)

Signatáři výzvy Greenpeace se ptají obchodů na přebytečné plasty
17. srpna 2018 10:05

PRAHA (ČTK) - Signatáři výzvy Plast je past ekologické organizace Greenpeace ČR se obracejí na supermarkety a obchody s dotazem, jak chtějí v budoucnu řešit problematiku plastových obalů. K výzvě, jež požaduje omezení jednorázových plastů, se během necelých tří týdnů přidalo více než 70 tisíc lidí. Informoval o tom tiskový mluvčí hnutí Lukáš Hrábek.
(Celý text)

Diamo obnovuje v Ostravě tři rybníky poškozené těžbou uhlí
17. srpna 2018 09:26

OSTRAVA (ČTK) - Státní podnik Diamo, který se stará o zahlazování následků hornické činnosti, dokončuje obnovu tří rybníků v ostravské části Nová Ves, jež poškodily poklesy způsobené dřívější těžbou uhlí. Vybudoval tam téměř kilometr dlouhé odtokové potrubí, rybníky odbahnil a zpevnil. Náklady na projekt činí téměř 11 milionů korun. ČTK to dnes řekla mluvčí Diama Jana Dronská.
(Celý text)

Divocí koně, zubři a pratuři budou mít v Milovicích víc místa. Rezervace se rozšířila na 240 hektarů
17. srpna 2018 08:52

PRAHA (Ekolist) - Rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice se včera odpoledne rozšířila zhruba o polovinu. Z původních 160 hektarů, které zaujímá od roku 2015, její rozloha nově narostla na 240 hektarů. „Rozšíření přišlo právě včas. Kvůli extrémním vedrům a suchu roste na pastvinách méně trávy, než obvykle. Na větší ploše tak zvířata najdou dostatek potravy,“ říká Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.
(Celý text)

Živoucí fosilie našich vod - perlorodka říční
17. srpna 2018 01:00

PRAHA (Naše příroda) - Snad každý zná mořské perly jako malé lesknoucí se kuličky různých barev a odstínů. Ne každý však ví, že i ve vodách na našem území se od dávných dob vyskytuje skutečná perlorodka, vzdálená příbuzná té mořské. Jedná se o perlorodku říční (Margaritifera margaritifera, Linnaeus, 1758), velmi vzácného živočicha obývajícího naše oligotrofní vody. V minulosti byla cíleně lovena a decimována právě pro své perly, a ačkoliv se jí dostalo ve 20. a 21. století přísné ochrany, postupně vymírá a z našich vod tak mizí. Jednou z hlavních podmínek pro život perlorodky jsou totiž chladné vody s nízkou eutrofi zací, bez rozpuštěného anorganického vápníku, ale s přítomností vápníku organického, který se nachází v opadu z rostlinného materiálu. Už jen tyto charakteristiky se v našich současných vodotečích téměř nenachází a tím existenční problémy perlorodek zdaleka nekončí.
(Celý text)

Byt v Brně obsadili netopýři, majitelka na ně zavolala strážníky
16. srpna 2018 14:32

BRNO (ČTK) - Více než 160 netopýrů hvízdavých obsadilo byt seniorky v nejvyšším patře panelového domu v Brně-Králově Poli. Kvůli teplu hledali chladnější prostory. Žena na ně zavolala ve středu městkou policii. Z bytu je nakonec museli vypudit ošetřovatelé záchranné stanice Zoo Brno.
(Celý text)

Na Ústecku platí zákaz vstupu do lesa a zákaz odběru vod z potoků
16. srpna 2018 14:01

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Na Ústecku ode dneška platí zákaz vstupu do lesů a zákaz odběru povrchových vod. Rozhodl o tom magistrát na základě podnětů od Lesů ČR a vodohospodářů. ČTK o tom informovala mluvčí města Romana Macová. Kvůli dlouhotrvajícímu suchu přibývá lesních požárů a vody v tocích je nedostatek.
(Celý text)

Zdravotní stav horských lesů v bývalých imisních oblastech se zlepšuje, zjistili lesníci
16. srpna 2018 13:54

PRAHA (Ekolist) - Každým rokem ověřují odborníci na ekologii lesa zdravotní stav horských lesů v bývalých imisních oblastech. V horách Krušných, Lužických, Jizerských, Orlických a v Krkonoších sbírají vzorky jehličí a půdy na chemické rozbory. Informuje o tom Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti.
(Celý text)

Lesy Vysočiny se kvůli suchu a smrkům zhoršují nejrychleji v ČR
16. srpna 2018 13:10

TELČ (ČTK) - Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje asi nejrychleji v Česku, i kvůli vysokému zastoupení smrků. Oslabené stromy se nedokážou bránit kůrovci, který je likviduje. Ve státních lesích pracovníci za letošních prvních sedm měsíců vytěžili 303.500 metrů krychlových kůrovcového dřeva, o 40 procent víc než loni za rok. Prognóza je špatná, řekl dnes ředitel krajského ředitelství Lesů ČR Jan Sovák na tiskové konferenci v lesích u Telče. Podobnou situaci podle něj lesníci na Vysočině nepamatují.
(Celý text)

Vědci v Brně detailně popsali virus nákazy včelího plodu
16. srpna 2018 10:22

BRNO (ČTK) - Tým brněnských vědců detailně popsal virus nákazy včelího plodu, který napadá včelstva po celém světě. Díky moderním metodám odhalili odborníci na povrchu viru malou bílkovinu, která hraje významnou roli v jeho množení. Článek popisující výzkumnou práci publikoval americký vědecký časopis PNAS.
(Celý text)

Celníci odhalili na letišti zásilky z Indie s rostlinou zmijovicí
16. srpna 2018 09:31

PRAHA (ČTK) - Celníci zajistili na pražském Letišti Václava Havla dva kilogramy tablet s obsahem rostliny zmijovice hadové, která spadá pod mezinárodní úmluvu CITES. Případ proto prověřují pro podezření z neoprávněného nakládání s planě rostoucími rostlinami. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí ruzyňského celního úřadu Šárka Miškovská.
(Celý text)

Ochladíme planetu tím, že vypustíme do stratosféry aerosoly? Teoreticky to možné je, ale mělo by to dál zůstat sci-fi, říkají vědci
16. srpna 2018 01:56

PRAHA (Ekolist) - Zastavit klimatické změny a ochladit planetu. Něco takového je s pomocí solárního geoinženýringu alespoň teoreticky možné. Po praktické stránce je to už ale komplikovanější a výzkumníci z různých končin světa soudí, že to není zrovna dobrý nápad. Píše o tom Washington Post.
(Celý text)

Ochladíme planetu tím, že vypustíme do stratosféry aerosoly? Teoreticky to možné je, ale mělo by to dál zůstat sci-fi, říkají vědci
16. srpna 2018 01:56

PRAHA (Ekolist) - Zastavit klimatické změny a ochladit planetu. Něco takového je s pomocí solárního geoinženýringu alespoň teoreticky možné. Po praktické stránce je to už ale komplikovanější a výzkumníci z různých končin světa soudí, že to není zrovna dobrý nápad. Píše o tom Washington Post.
(Celý text)

Další články:
10. července 2025 06:00
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00

Online diskuse
Ministerstvo představilo nový finanční nástroj pro podporu cirkulární ekonomiky
10. července 2025 10:05

PRAHA (Ekolist) - Zcela nový komplexní finanční nástroj z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) představil na konci června ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Cílem nástroje je podpořit cirkularitu, zvýšit podíl na opětovném využití komunálního odpadu, zejména u plastu a textilu, pomoci odpadářským projektům dosáhnout na komerční úvěry a posílit tak recyklační kapacity v ČR.
(Celý text)

Borové lesy ohrožuje invazní pilořitka borová. Prospívá jí sucho
10. července 2025 05:55

PRAHA (Ekolist) - Borovice lesní je v Česku druhou nejvýznamnější hospodářskou dřevinou. Obdobně jako u ostatních dřevin dochází i u ní ke zhoršení zdravotního stavu v důsledku delších období sucha a vyšších teplot vzduchu. Stromy zasažené suchem jsou nejen fyziologicky stresovány, ale také náchylnější k napadení biotickými činiteli, což zvyšuje pravděpodobnost jejich odumření.
(Celý text)

Plzeňský kraj postavil v rezervaci na Klatovsku plovoucí ostrov pro vzácné ptáky
10. července 2025 01:45

(ČTK) - Plovoucí ostrov, který ochrání vzácné ptáky před predátory a umožní jejich úspěšné hnízdění, instaloval Plzeňský kraj v přírodní rezervaci Zbynické rybníky na Klatovsku. Žijí tam desítky vzácných druhů - například husa velká, potápka roháč, moták pochop, slavík modráček a chřástal vodní. Nový ostrov o ploše 32 metrů čtverečních má pomoci vrátit na hladiny i téměř vymizelé druhy jako racek chechtavý a rybák obecný, řekl ČTK krajský radní Petr Fišer (ANO).
(Celý text)

Povodí Moravy dokončilo studii vodního díla Skalička, má tři varianty hráze
10. července 2025 01:34

(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo podrobnou technickou studii chystaného vodního díla Skalička na Přerovsku, která navrhuje tři varianty trasy hráze. Po schválení aktualizace zásad územního rozvoje Olomouckého kraje bude možné zahájit projektovou přípravu. Studie rozpracovává variantu boční suché nádrže Skalička, kterou v roce 2022 odsouhlasila vláda. ČTK to sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Vodní dílo Skalička má spolu s dalšími protipovodňovými opatřeními pomoci ochránit před záplavami přes 100 000 obyvatel Pobečví.
(Celý text)

Liberecký kraj objednal studii opatření, jež ochrání Dalešice před bahnem z polí
10. července 2025 00:58

DALEŠICE (ČTK) - Liberecký kraj objednal studii opatření, která mají ochránit obyvatele Dalešic na Jablonecku před bahnem z polí. Při přívalových deštích na přelomu května a června obec opakovaně zaplavila voda s hlínou z polí. Konkrétní technická opatření by měla pomoci Dalešicím čelit až padesátiletým srážkám, řekl ČTK náměstek hejtmana Jiří Klápště (Spolu). Studie s návrhem opatření má být hotova v říjnu.
(Celý text)

Kvůli nádrži Vlachovice je vykoupeno 98 procent pozemků. Zbývá 60 malých pozemků
9. července 2025 21:43

ZLÍN (ČTK) - Kvůli stavbě vodárenské nádrže Vlachovice na Zlínsku je vykoupeno 98 procent pozemků. Stát na to prostřednictvím ministerstva zemědělství dal bezmála 690 milionů korun. Zbývá asi 60 zpravidla velmi malých pozemků celkem asi za 14,5 milionu korun. Novinářům ve Zlíně to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Vodní dílo Vlachovice bude zdrojem pitné vody pro region. Výstavba by mohla začít v roce 2028.
(Celý text)

Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese kvůli pytláctví
9. července 2025 20:53

(ČTK) - Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese, syna zakladatele stavební, telekomunikační a mediální skupiny BTP. Bouygues je podezřelý z nelegálního lovu chráněných druhů ptáků na svém pozemku v Sologne ve střední části Francie, informovala agentura AFP s odvoláním na soudní zdroje.
(Celý text)

V Hustopečích nad Bečvou odpouštějí vodu z jezera do řeky Bečvy, kvůli dešťům
9. července 2025 16:20

(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)

Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu nově vede Jiban Kumar
9. července 2025 15:17

PRAHA (ČTK) - Novým ředitelem Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC) se stal Jiban Kumar. Do funkce ho na začátku července uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Kumar ve vedení nahradil Mikuláše Madarase, bývalého ředitele ústavu rostlinné výroby, který měl za úkol pracovat zejména na integraci centra, které vzniklo začátkem letošního roku sloučením tří různých ústavů. Madaras se nyní vrátí do vědy a výzkumu, Kumar se chce ve své nové funkci zaměřit například na posilování kvalifikovaných pracovníků a rozvíjení výzkumu.
(Celý text)

Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21

(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)

Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10

(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)

Tým peruánských vědců objevil na severozápadě země tři nové druhy žab
9. července 2025 11:04

(ČTK) - Tým peruánských vědců objevil tři nové druhy žab v pohoří na severozápadě země. S odkazem na Peruánský herpetologický institut to napsala agentura AFP.
(Celý text)

Ochránci přírody koupili na Liberecku pole. Pomocí dřevin a kamenných zídek na něj chtějí přivést více života
9. července 2025 05:36

PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z organizace Čmelák chtějí, aby na polích vznikaly meze, remízky a aleje. Podle nich jich vzniká v zemědělské krajině stále málo. Zemědělce ani vlastníky půdy k tomu totiž nic nemotivuje. „Nechtěli jsme už jen sledovat nekonečné diskuse o tom, proč to nejde, a raději jsme se rozhodli jedno pole, naše první, sami koupit,” konstatuje vedoucí organizace Čmelák Jan Korytář.
(Celý text)

Plýtvání potravinami: Panuje velký rozdíl mezi tím, kolik lidé odhadují, že vyhodí jídla, a skutečností
9. července 2025 04:54

PRAHA (Ekolist) - Výzkumnice z PEF MENDELU se věnují tématu plýtvání potravinami z nejrůznějších úhlů pohledu už více než 7 let. Jejich cílem je najít metody a prostředky, jak ovlivnit domácnosti i jednotlivce, aby snížili množství vyhozených potravin do popelnic a podle dostupných dat se to daří.
(Celý text)

Pracovníci pražské zoo vypustili do nádrže v Michli ohrožené karase obecné
9. července 2025 02:06

PRAHA (ČTK) - Pracovníci pražské zoo do retenční nádrže u Michelského lesa v Praze 4 vypustili asi 250 mladých karasů obecných odchovaných v areálu zoologické zahrady v Troji. Jde o pokračování projektu návratu kriticky ohrožených ryb do české přírody, první vypouštění se konalo v roce 2022 v rybníce v pražské Vinoři. Celkem již se započtením této akce pracovníci zahrady ryby vypustili do 26 nádrží.
(Celý text)

Mezi europoslanci není shoda ohledně nového klimatického cíle EU pro rok 2040
9. července 2025 01:12

(ČTK) - Europoslanci ve Štrasburku diskutovali o novém návrhu Evropské komise (EK) snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Zatímco zástupci frakcí Zelených, socialistů a demokratů (S&D) Levice či Obnova Evropy (Renew Europe) návrh na ambicióznější klimatické cíle podpořili, europoslanci z řad Evropských konzervativců a reformistů (ECR), frakce Patrioti pro Evropu či frakce Evropa suverénních národů (ESN) jej zkritizovali. Zástupkyně největší parlamentní frakce Evropské lidové strany (EPP) zdůraznila, že k naplnění cílů jsou potřeba investice a inovace, jinak bude ochrana klimatu na úkor evropské konkurenceschopnosti.
(Celý text)

O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu
9. července 2025 00:49

FUNAFUTI (ČTK) - O první takzvané klimatické vízum v Austrálii už žádá přes 4000 obyvatel tichomořského souostroví Tuvalu, což odpovídá asi 42 procentům ostrovní populace, informovala agentura Kjódó. V důsledku změn klimatu se totiž zvyšuje hladina oceánu, což ohrožuje existenci tohoto souostroví. Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předpovídají, že do roku 2050 bude většina z 26 kilometrů čtverečních území Tuvalu pod průměrnou hladinou přílivu.
(Celý text)

Klimatologové: Extrémy v počasí přibývají, změna klimatu je jejich příčinou
8. července 2025 18:33

PRAHA (ČTK) - Souvislost mezi klimatickou změnou a rostoucím výskytem extrémních projevů počasí je podle klimatologů, které oslovila ČTK, jednoznačná. Shodují se, že hlavním hnacím motorem těchto jevů je zvyšující se teplota atmosféry, která má přímý dopad na intenzitu srážek, výskyt vln veder i další extrémy. Atmosféra je s každým dalším stupněm Celsia schopna pojmout zhruba o sedm procent více vodní páry, která hraje zásadní roli v řadě fyzikálních procesů, včetně vzniku bouřek a srážkové aktivity.
(Celý text)

Na Klatovsku bude další protest proti plánovanému úložišti jaderného odpadu
8. července 2025 18:30

(ČTK) - Lidé z Klatovska se v sobotu odpoledne vydají na další protestní pochody, cyklo a motovyjížďky kolem Pačejova v místech, která připadají v úvahu pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Na 22. ročníku akce se tradičně setkávají stovky lidí z 31 dotčených sídel z Pošumaví. ČTK to řekl František Kába, předseda spolku Jaderný odpad - děkujeme, nechceme!, který akci pořádá s obcí Maňovice. Letos jde o třetí protestní akci.
(Celý text)

Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce po podzimních povodních
8. července 2025 17:28

(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce v říčních korytech a jejich okolí po loňských záplavách a ve spolupráci s obcemi a dalšími institucemi nyní pracuje na odstraňování povodňových škod, které na majetku státního podniku činí téměř tři miliardy korun. Stavební práce podnik zahájil u 11 akcí souvisejících s odstraněním škod a u 19 vybírá zhotovitele, celkem připravuje 108 projektů, sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Záplavy loni v září dopadly hlavně na Jesenicko a Šumpersko.
(Celý text)

Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce po podzimních povodních
8. července 2025 17:28

(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce v říčních korytech a jejich okolí po loňských záplavách a ve spolupráci s obcemi a dalšími institucemi nyní pracuje na odstraňování povodňových škod, které na majetku státního podniku činí téměř tři miliardy korun. Stavební práce podnik zahájil u 11 akcí souvisejících s odstraněním škod a u 19 vybírá zhotovitele, celkem připravuje 108 projektů, sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Záplavy loni v září dopadly hlavně na Jesenicko a Šumpersko.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama