|
titulní strana > co píší jiní
Zakažte vývoz živých zvířat, žádají ochránci zvířat. To by bylo pro zvířata ještě horší, odpovídá MZe
6. srpna 2018 10:32
PRAHA (Ekolist) - Minulý týden upozornila organizace Společnost pro zvířata na zvířata, která deset dní trpěla vedrem na korbě kamionu při vývozu do Turecka. A protože zvířata byla vypravena z Česka, žádají ochránci zvířat po ministerstvu zemědělství zákaz přepravy živých zvířat do třetích zemí. Podle ministerstva by takové řešení mohlo situaci přepravovaných zvířat zhoršit.
Krasová krajina na historických mapách
PRAHA (Ochrana přírody) - Historické mapy patří k cenným pramenům poznání vývoje krajiny v minulých staletích. Díky nim si můžeme udělat představu o velikosti sídel našich předků, přečíst pomístní názvy, zjistit stav zalesnění a zemědělské půdy. Některá kartografická díla odkazují na kulturní a přírodní zajímavosti, další na ložiska surovin, dávno zaniklé doly a další prvky v krajině. Postupem času si geografové začali všímat i krasových jevů – jeskyní, závrtů, ponorů a vyvěraček. Do map je zaznamenali dávno před tím, než se tato místa stala pro své přírodní krásy turisticky navštěvována a později pro svou jedinečnost i chráněna.
Častější vlny extrémního horka? Mrtvých bude přibývat, varují vědci
PRAHA (Ekolist) - V Evropě je vedro a bude hůř. Po celém světě. Bude také rapidně přibývat počtu úmrtí v důsledku horka, v extrémech až o 2000 %. Zhruba tak můžeme shrnout obsáhlou globální studii tří univerzit, zacílenou na vývoj klimatu a budoucí pravděpodobnost výskytu vln veder. Píše o tom ScienceAlert.
Lékaři v Krnově letos ošetřili už tři děti po uštknutí zmijí
KRNOV (ČTK) - Lékaři nemocnice v Krnově na Bruntálsku už letos ošetřovali tři děti po uštknutí zmijí. Nedávno tam museli na několik dní hospitalizovat dvanáctiletého chlapce, kterého had uštknul během dovolené v Malé Morávce. Lékaři apelují na rodiče, aby kousnutí hadem nepodceňovali a vždy bezodkladně zamířili s dítětem do nemocnice. Nemohou totiž odhadnou reakci dětského organismu na hadí jed, ani dobu nástupu možné reakce. Dnes to řekl mluvčí nemocnice Jiří Krušina.
Vědci identifikovali křížence velryby a delfína - velfína
(ČTK) - Nový druh mořského živočicha - hybrida velryby a delfína - identifikovali vědci ve vodách nedaleko Havaje. Nový tvor od nich dostal jméno velfín (angl. wolphin) a nadále se prohání v blízkosti ostrova Kauai, napsal zpravodajský server The Times.
V ostravské zoo lidé uvidí i zhruba 60 druhů volně žijících ptáků
OSTRAVA (ČTK) - Přibližně 60 druhů volně žijících ptáků mohou pozorovat návštěvníci v přírodním areálu zoologické zahrady v Ostravě. Ukázaly to kontroly hnízdních míst, které pracovníci zoo provedli v uplynulých týdnech. Zoo se totiž dlouhodobě snaží ve svém areálu vytvářet podmínky i pro volně žijící živočichy. Při kontrole hnízdních míst proto pracovníci zjišťovali, jak a kým jsou využívána, ale i to, kolik mláďat se podařilo vyvést. Řekla to mluvčí zahrady Šárka Nováková.
Chile jako první v jižní Americe zakázalo igelitky v obchodech
SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - Chile se stalo první jihoamerickou zemí, která zakázala používání plastových tašek v obchodech. Zákon vstoupil v platnost v pátek, aplikovat ho musí začít velké obchody za půl roku a malí obchodníci za dva roky. Už v této lhůtě ale smí dávat zákazníkům na jeden nákup maximálně dvě igelitové tašky. Informovala o tom chilská média.
Přes 5500 britských kostelů přechází na obnovitelnou energii
(ČTK) - Přes 5500 britských kostelů se rozhodlo přejít na obnovitelné zdroje energie a přispět tak k řešení klimatických problémů. Patří k nim také 15 katedrál včetně těch nejslavnějších v Salisbury, Liverpoolu nebo Coventry, napsal list The Guardian.
Vedrem a nedostatkem vláhy trpí i jeleni a daňci v oboře
Č. LÍPA (ČTK) - Současným vedrem a nedostatkem vláhy trpí i jeleni a daňci v oboře ve Skalici u České Lípy. Kvůli nedostatku potravy v přírodě dostávají i krmení, které se jim jinak dává až na podzim po říji, aby se dostali před zimou do kondice. Podle správce obory Jaroslava Tatarkoviče je ale zvýšená péče potřeba, aby zvěř neuhynula. Nedostatek vláky a potravy v přírodě podle něj trápí zvěř i v dalších oborách zasažených suchem.
V Litoměřicích budou lidé pít pivo z vratných kelímků
(ČTK) - V Litoměřicích na pivních slavnostech 11. srpna bude pivo čepováno pouze do vratných zálohovaných kelímků. Město tak chce omezit nadměrnou spotřebu jednorázových plastových pohárků a přispět k ochraně životního prostředí. Ředitelka Městských kulturních zařízení Věra Kmoníčková už vyzvala 27 pivovarů přihlášených na slavnosti, aby vydávání vratných kelímků respektovaly a ujistila, že jednorázové kelímky nebude město tolerovat.
Sedm nově objevených druhů hmyzu dostalo jména po členech Rolling Stones
PRAHA (Ekolist) - Tříčlenný mezinárodní tým entomologů z Čech, Německa a USA vzdal poctu světové rockové legendě. Sedm nově objevených starobylých druhů hmyzu nazvali vědci podle jmen všech – současných i bývalých - členů skupiny Rolling Stones. Informuje o tom Biologické centrum Akademie věd.
Na podzimní výsadbu stromů je připraveno 150 tisíc korun. Lidé v hlasování mohou určit, jaké projekty zvítězí
PRAHA (Ekolist) - Do 20. srpna mohou lidé v internetovém hlasování Stromy místo letáků hlasovat, kde budou vysazeny nové stromy. Ty budou vysazeny díky společnosti MAKRO Cash & Carry ČR, která devátým rokem věnuje Nadaci Partnerství dvacet korun za každého zákazníka, který se zaregistruje k odběru elektronických letáků. Díky tomu Nadace rozdělí 150 tisíc korun mezi projekty s největší podporou veřejnosti. O finance na podzimní výsadby letos soutěží dvanáct projektů. Hlasování probíhá na webu společnosti MAKRO.
Chovatel v Krkonoších našel v ohradě živého vlka
VRCHLABÍ (ČTK) - Chovatel ovcí našel v ohradě s ovcemi u Vrchlabí ve východních Krkonoších živou přes rok starou vlčici. S největší pravděpodobností šlo o členku smečky, která mu ve čtvrtek zadávila čtyři ovce. Událost je výjimečná, v republice zřejmě nemá obdoby, řekl dnes náměstek ředitele Správy Krkonošského národní parku (KRNAP) Jakub Kašpar. Pracovníci Správy KRNAP zvíře dnes dopoledne pustili na svobodu. "Bylo zřejmě součástí smečky, ale kolik jedinců čítala, nevíme," řekl Kašpar.
Jak zachovat vodu v krajině? Místní akční skupiny nabízí čtyři v praxi ověřené postupy
PRAHA (Ekolist) - Za poslední čtyři roky v České republice zaznamenáváme období velkého sucha. Z krajiny se vytrácí voda a je nezbytné ji tam opět vrátit a zadržet. Podle odborníků je největší nedostatek povrchových vod. Některé regiony v České republice jsou ohrožené již nyní a situace se nebude lepšit - 3 % plochy území Česka spadají již nyní do rizikových oblastí a 18 % do potenciálně rizikových oblastí. Jak vrátit vodu do krajiny? Národní síť místních akčních skupin nabízí čtyři návrhy. Nejde o žádné překvapivé novinky, ale o postupy, které místní akční skupiny ověřily v praxi.
Jak se třídí oleje a tuky z domácnosti? Stočte je do PETky
PRAHA (Ekolist) - V Praze jsou kontejnery na tříděný odpad nepřehlédnutelné – papír, plasty, sklo a nápojové kartony. Každý je potká pár kroků od domova. Ale co třeba olej a jiné tuky z vaření? Nejsnadnější je olej z pánve vylít do kuchyňského dřezu nebo do záchodu a při mytí nádobí přidat o trochu víc jaru. Jenže tuky v odpadu udělají pořádnou neplechu a v trubkách určitě neplatí, že „kdo maže, ten jede“. Tuk se spojuje s ostatními odpady, podivná hmota tvrdne a snižuje průchodnost trubek – od bytové přípojky až po městskou kanalizaci. O nežádoucím vykrmování hlodavců v podzemí nemluvě. Zvyšují se nároky nejen na městský rozpočet, ale i na peněženku každého z nás. Péče o bytovou přípojku odpadu totiž patří mezi běžnou údržbu bytu, kterou si platí i lidé v nájemních bytech.
Výzkum: Češi i Slováci aktivně třídí, používají vlastní nákupní tašky a snaží se zbytečně nevyhazovat jídlo
PRAHA (Ekolist) - 85 % Čechů a tři čtvrtiny Slováků, kteří jsou aktivní na internetu, zaznamenali problém se zamořením planety plastovým odpadem. I kvůli tomu jsou aktivní ve třídění odpadu. V Česku netřídí jen 2 % dotázaných, na Slovensku 4 %. V minimalizování své ekologické stopy jsou ale respondenti aktivní i v jiných oblastech. Polovina si například vždy do obchodu nosí vlastní tašky. Výsledky přináší aktuální výzkumy společnosti Nielsen Admosphere, které se uskutečnily mezi pětistovkou českých a pětistovkou slovenských respondentů z aktivní internetové populace starší 15 let.
Jižní vrchol hory Kebnekaise ztrácí titul nejvyššího bodu Švédska
PRAHA (ČTK) - Jižní vrchol hory Kebnekaise již podle vědců není nejvyšším bodem Švédska. V posledních týdnech totiž v důsledku rekordně vysokých teplot panujících v arktických oblastech roztála silná vrstva ledovce, který jižní vrchol pokrývá. Titul nejvyššího bodu Švédska tak přebírá nezaledněný severní vrchol Kebnekaise, napsala včera agentura AFP.
Badatelé našli v Podyjí vzácného alpského šneka
ZNOJMO (ČTK) - Badatelé objevili v Podyjí na Znojemsku drobného alpského šneka - včelínku ozdobnou. Podle vědců je to teprve druhé místo v ČR, kde se vyskytuje, uvedl web Národního parku Podyjí.
Farmáři zasažení suchy budou moci rychleji získat peníze z EU
BRUSEL (ČTK) - Evropská komise ve snaze pomoci farmářům postiženým nynějšími suchy v Evropě oznámila uvolnění pravidel pro čerpání přímých plateb tak, aby zemědělci mohli peníze využívat už dříve. Mění se také podmínky využívání půdy, více ji bude možné využít k pěstování krmiva pro zemědělská zvířata.
Lední medvědice Noria odjede z brněnské zoo na konci prázdnin
BRNO (ČTK) - Téměř tříletá lední medvědice Noria se bude z brněnské zoo do Rostocku v Německu stěhovat na konci prázdnin. Lidé se s ní mohou rozloučit 25. srpna na Dni adoptivních rodičů, uvedl včera v tiskové zprávě mluvčí zahrady Michal Vaňáč. Lední medvědi jsou zařazeni do záchovného programu pro případ hrozby jejich vyhynutí ve volné přírodě. V rostocké zoo by mohla mít Noria mláďata, a pomoci tak programu.
Lední medvědice Noria odjede z brněnské zoo na konci prázdnin
BRNO (ČTK) - Téměř tříletá lední medvědice Noria se bude z brněnské zoo do Rostocku v Německu stěhovat na konci prázdnin. Lidé se s ní mohou rozloučit 25. srpna na Dni adoptivních rodičů, uvedl včera v tiskové zprávě mluvčí zahrady Michal Vaňáč. Lední medvědi jsou zařazeni do záchovného programu pro případ hrozby jejich vyhynutí ve volné přírodě. V rostocké zoo by mohla mít Noria mláďata, a pomoci tak programu.
|
Další články:
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
|
ZLÍN (ČTK) - Kvůli stavbě vodárenské nádrže Vlachovice na Zlínsku je vykoupeno 98 procent pozemků. Stát na to prostřednictvím ministerstva zemědělství dal bezmála 690 milionů korun. Zbývá asi 60 zpravidla velmi malých pozemků celkem asi za 14,5 milionu korun. Novinářům ve Zlíně to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Vodní dílo Vlachovice bude zdrojem pitné vody pro region. Výstavba by mohla začít v roce 2028.
(Celý text)
Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese kvůli pytláctví
9. července 2025 20:53
(ČTK) - Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese, syna zakladatele stavební, telekomunikační a mediální skupiny BTP. Bouygues je podezřelý z nelegálního lovu chráněných druhů ptáků na svém pozemku v Sologne ve střední části Francie, informovala agentura AFP s odvoláním na soudní zdroje.
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou odpouštějí vodu z jezera do řeky Bečvy, kvůli dešťům
9. července 2025 16:20
(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)
Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu nově vede Jiban Kumar
9. července 2025 15:17
PRAHA (ČTK) - Novým ředitelem Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC) se stal Jiban Kumar. Do funkce ho na začátku července uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Kumar ve vedení nahradil Mikuláše Madarase, bývalého ředitele ústavu rostlinné výroby, který měl za úkol pracovat zejména na integraci centra, které vzniklo začátkem letošního roku sloučením tří různých ústavů. Madaras se nyní vrátí do vědy a výzkumu, Kumar se chce ve své nové funkci zaměřit například na posilování kvalifikovaných pracovníků a rozvíjení výzkumu.
(Celý text)
Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21
(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)
Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10
(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)
Tým peruánských vědců objevil na severozápadě země tři nové druhy žab
9. července 2025 11:04
(ČTK) - Tým peruánských vědců objevil tři nové druhy žab v pohoří na severozápadě země. S odkazem na Peruánský herpetologický institut to napsala agentura AFP.
(Celý text)
Ochránci přírody koupili na Liberecku pole. Pomocí dřevin a kamenných zídek na něj chtějí přivést více života
9. července 2025 05:36
PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z organizace Čmelák chtějí, aby na polích vznikaly meze, remízky a aleje. Podle nich jich vzniká v zemědělské krajině stále málo. Zemědělce ani vlastníky půdy k tomu totiž nic nemotivuje. „Nechtěli jsme už jen sledovat nekonečné diskuse o tom, proč to nejde, a raději jsme se rozhodli jedno pole, naše první, sami koupit,” konstatuje vedoucí organizace Čmelák Jan Korytář.
(Celý text)
Plýtvání potravinami: Panuje velký rozdíl mezi tím, kolik lidé odhadují, že vyhodí jídla, a skutečností
9. července 2025 04:54
PRAHA (Ekolist) - Výzkumnice z PEF MENDELU se věnují tématu plýtvání potravinami z nejrůznějších úhlů pohledu už více než 7 let. Jejich cílem je najít metody a prostředky, jak ovlivnit domácnosti i jednotlivce, aby snížili množství vyhozených potravin do popelnic a podle dostupných dat se to daří.
(Celý text)
Pracovníci pražské zoo vypustili do nádrže v Michli ohrožené karase obecné
9. července 2025 02:06
PRAHA (ČTK) - Pracovníci pražské zoo do retenční nádrže u Michelského lesa v Praze 4 vypustili asi 250 mladých karasů obecných odchovaných v areálu zoologické zahrady v Troji. Jde o pokračování projektu návratu kriticky ohrožených ryb do české přírody, první vypouštění se konalo v roce 2022 v rybníce v pražské Vinoři. Celkem již se započtením této akce pracovníci zahrady ryby vypustili do 26 nádrží.
(Celý text)
Mezi europoslanci není shoda ohledně nového klimatického cíle EU pro rok 2040
9. července 2025 01:12
(ČTK) - Europoslanci ve Štrasburku diskutovali o novém návrhu Evropské komise (EK) snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Zatímco zástupci frakcí Zelených, socialistů a demokratů (S&D) Levice či Obnova Evropy (Renew Europe) návrh na ambicióznější klimatické cíle podpořili, europoslanci z řad Evropských konzervativců a reformistů (ECR), frakce Patrioti pro Evropu či frakce Evropa suverénních národů (ESN) jej zkritizovali. Zástupkyně největší parlamentní frakce Evropské lidové strany (EPP) zdůraznila, že k naplnění cílů jsou potřeba investice a inovace, jinak bude ochrana klimatu na úkor evropské konkurenceschopnosti.
(Celý text)
O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu
9. července 2025 00:49
FUNAFUTI (ČTK) - O první takzvané klimatické vízum v Austrálii už žádá přes 4000 obyvatel tichomořského souostroví Tuvalu, což odpovídá asi 42 procentům ostrovní populace, informovala agentura Kjódó. V důsledku změn klimatu se totiž zvyšuje hladina oceánu, což ohrožuje existenci tohoto souostroví. Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předpovídají, že do roku 2050 bude většina z 26 kilometrů čtverečních území Tuvalu pod průměrnou hladinou přílivu.
(Celý text)
Klimatologové: Extrémy v počasí přibývají, změna klimatu je jejich příčinou
8. července 2025 18:33
PRAHA (ČTK) - Souvislost mezi klimatickou změnou a rostoucím výskytem extrémních projevů počasí je podle klimatologů, které oslovila ČTK, jednoznačná. Shodují se, že hlavním hnacím motorem těchto jevů je zvyšující se teplota atmosféry, která má přímý dopad na intenzitu srážek, výskyt vln veder i další extrémy. Atmosféra je s každým dalším stupněm Celsia schopna pojmout zhruba o sedm procent více vodní páry, která hraje zásadní roli v řadě fyzikálních procesů, včetně vzniku bouřek a srážkové aktivity.
(Celý text)
Na Klatovsku bude další protest proti plánovanému úložišti jaderného odpadu
8. července 2025 18:30
(ČTK) - Lidé z Klatovska se v sobotu odpoledne vydají na další protestní pochody, cyklo a motovyjížďky kolem Pačejova v místech, která připadají v úvahu pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Na 22. ročníku akce se tradičně setkávají stovky lidí z 31 dotčených sídel z Pošumaví. ČTK to řekl František Kába, předseda spolku Jaderný odpad - děkujeme, nechceme!, který akci pořádá s obcí Maňovice. Letos jde o třetí protestní akci.
(Celý text)
Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce po podzimních povodních
8. července 2025 17:28
(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce v říčních korytech a jejich okolí po loňských záplavách a ve spolupráci s obcemi a dalšími institucemi nyní pracuje na odstraňování povodňových škod, které na majetku státního podniku činí téměř tři miliardy korun. Stavební práce podnik zahájil u 11 akcí souvisejících s odstraněním škod a u 19 vybírá zhotovitele, celkem připravuje 108 projektů, sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Záplavy loni v září dopadly hlavně na Jesenicko a Šumpersko.
(Celý text)
Výborný: Odškodné za úrodu by zaplavení zemědělci měli dostat na podzim
8. července 2025 15:27
BĚLÁ POD PRADĚDEM (ČTK) - Zemědělci v zaplavených oblastech by na podzim měli dostat finanční náhradu za škody, které jim loni v září povodně způsobily na úrodě. Na tuto formu odškodnění dostalo Česko na jaře z krizového fondu EU 7,5 milionu eur, tedy v přepočtu 186 milionů korun. Nařízení o výplatě těchto kompenzací je v meziresortním řízení a nejpozději v polovině července by ho měla schválit vláda, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou se kvůli dešti preventivně chystají protipovodňová opatření
8. července 2025 14:05
(ČTK) - V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde se stále odklízejí následky ekologické havárie po nehodě vlaku s toxickým benzenem, chystají hasiči kvůli vydatným dešťům preventivní protipovodňová opatření. Na místo navážejí mobilní protipovodňové vaky, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Josef Koláček. Situaci bedlivě sledují také rybáři, obavu mají i ze vzestupu hladiny jezera, které je nejblíže místu události. Jeho odtok je totiž od únorové nehody zaslepený. Podle Povodí Moravy zaplavení zasaženého území podle dosavadních předpovědí nehrozí.
(Celý text)
Japonsko jako první na světě plánuje těžbu kovů z hlubokého moře
8. července 2025 11:50
TOKIO (ČTK) - Japonsko se od ledna příštího roku pokusí začít těžit kovy vzácných zemin z hlubokého mořského dna. Bude to první takový pokus na světě, řekl agentuře AFP ředitel vládního inovačního programu Šoiči Išii. Japonsko se tento týden zavázalo ke spolupráci se Spojenými státy, Austrálií a Indií na zajištění stabilních dodávek vzácných zemin. Sílí totiž obava z dominance Číny v dodávkách těchto kovů, které jsou nezbytné pro nové technologie.
(Celý text)
MŽP podpoří ekologičtější teplárenství šesti miliardami korun
8. července 2025 11:47
PRAHA (ČTK) - Dalších šest miliard korun poputuje na modernizaci českého teplárenství. Provozovatelé tepláren a vlastníci nových zdrojů zapojených do soustavy zásobování teplem mohou nyní žádat o podporu například na přechod z uhlí na biomasu, bioplyn, tepelná čerpadla nebo geotermální energii.
(Celý text)
Viděli jste losa? Dejte vědět ochráncům přírody. Pomůžete tak k ochraně těchto majestátních zvířat
8. července 2025 05:40
PRAHA (Ekolist) - V posledním měsíci byl na Ostravsku a nyní na Zlínsku opakovaně pozorován los evropský. S největší pravděpodobností přišel na naše území z Polska. Naposledy byl viděn před několika dny na předměstí Zlína u průmyslové zóny poté, co přeplaval rybník u Lukova a procházel Kostelcem u Zlína. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uvítá informace o jeho pohybu, zadávat je možno prostřednictvím webového formuláře.
(Celý text)
Viděli jste losa? Dejte vědět ochráncům přírody. Pomůžete tak k ochraně těchto majestátních zvířat
8. července 2025 05:40
PRAHA (Ekolist) - V posledním měsíci byl na Ostravsku a nyní na Zlínsku opakovaně pozorován los evropský. S největší pravděpodobností přišel na naše území z Polska. Naposledy byl viděn před několika dny na předměstí Zlína u průmyslové zóny poté, co přeplaval rybník u Lukova a procházel Kostelcem u Zlína. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uvítá informace o jeho pohybu, zadávat je možno prostřednictvím webového formuláře.
(Celý text)