|
titulní strana > co píší jiní
Průvodce přírodopisnými filmy Attenborough má fobii z krys
1. srpna 2018 00:18
(ČTK) - Slavný britský tvůrce přírodopisných filmů David Attenborough přiznal, že má iracionální strach z krys. Příroda jako taková ho však fascinuje už od dětství, kdy sbíral zkameněliny, řekl 92letý filmař v rozhovoru s německým týdeníkem Die Zeit.
Libereckou zoo trápí nedostatek vody, chystá projekt za 38 milionů Kč
(ČTK) - Libereckou zoo trápí nedostatek vody, za současného sucha musí používat pitnou vodu i pro užitkové účely. Změnit to chce za pomoci evropského projektu, který by umožnil lepší hospodaření s vodou. Chystá ho ve spolupráci s libereckou univerzitou, českou firmou a partnery z Itálie a Británie. Pokud s žádostí o dotaci uspěje, mohla by na jeho realizaci získat zhruba 1,5 milionu eur (38,4 milionu Kč). Řekl to ředitel zahrady David Nejedlo.
Najaté odborné firmy začnou likvidovat vratimovské kaly
OSTRAVA (ČTK) - Zhruba 7000 tun kalů z lagun po chemičce Ostramo, které jsou přes šest let uskladněny v areálu bývalých papíren ve Vratimově u Ostravy, začnou likvidovat najaté odborné firmy. Skládku včera Moravskoslezský kraj předal sdružení firem SUEZ Využití zdrojů a AVE CZ odpadové hospodářství, které vyhrálo výběrové řízení na likvidaci. Ekologická zátěž by tak z města měla zmizet ještě letos, řekla včera Miroslava Chlebounová z krajského úřadu.
V ústecké zoo specialisté operovali nohu indické slonici
ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Veterinární lékaři operovali minulou středu v ústecké zoologické zahradě samici slona indického. V místě dřívějšího poranění na levé přední noze se utvořil slonici absces. Kromě pokračujících zdravotních potíží s chronickým onemocněním nohy by tak slonici hrozil úplný rozpad prstních kůstek. Minulý týden to řekla mluvčí zoologické zahrady Věra Vrabcová.
Koupání v bazénu nebo zmrzlina z ryb či ovoce. A taky úkryt v zázemí. Tak přežívají vedra zvířata v pražské zoo
PRAHA (Ekolist) - Pražská zoo připravila zvířatům celou škálu variant, jak se v tropických dnech osvěžit. Zvířata tak mají k dispozici bazény nebo vodní příkopy, některá mohou využít i mlžení či se nechat osprchovat. Především jim ale chovatelé nechávají volný přístup do vnitřních ubikací. Informuje o tom pražský zoo.
Našli jste na zemi rorýse? Můžete mu zkusit jednoduše pomoci sami
PRAHA (Ekolist) - Rorýsi jsou neobyčejní letci. Létat dokáží nepřetržitě deset měsíců, aniž by usedli. Během letu i spí. Současná vedra a sucho jsou ale vyčerpávající i pro ně. Jak hlásí záchranné stanice pro volně žijící živočichy, během července jich přijaly více než 400. Pokud najdete rorýse na zemi, může být první pomoc vcelku snadná. Rorýs sám nedokáže ze země vzlétnout. Pokud nevypadá, že by byl zraněný, pak jej stačí vzít do ruky a vyhodit do vzduchu. A on už se "chytne".
Vědci přišli na to, jak vyzrát na octomilky. Použitelné to ale není
PRAHA (Ekolist) - Čím více toho o octomilkách víme, tím větší je náš údiv. Jak se teď ukazuje, tento nepatrný hmyz si umí velmi pečlivě vybírat, kam naklade vajíčka. Zvláštní důraz klade na vlhkost prostředí, která zabrání jejich dehydrataci. Nachází ji na nejrůznějších místech, například v trusu býložravců. Exkrementům predátorů se ale důmyslně vyhýbá. Vyzkoumali to vědci z Lund University.
Ornitologové připravili pro nevidomé unikátní vycházky do přírody
PRAHA (ČTK) - Krásy české přírody mohou poznávat i zrakově postižení. Sérii vycházek pro ně připravila Česká společnost ornitologická za podpory ministerstva životního prostředí. Ornitologové při nich učí nevidomé poznávat hlasy přírody a zároveň se v pilotním projektu od zrakově postižených sami učí, jak podobné vycházky vést. První už se před týdnem konala v Praze, dnes v podvečer se do zpěvu ptáků zaposlouchají nevidomí ve Zlíně a následovat budou akce v Olomouci, Přerově a opět v Praze.
V Číně některé cirkusy týrají zvířata
(ČTK) - Spoutaný tygr, lev bez ocasu, medvěd samá jizva: aby mnohé čínské cirkusy ekonomicky přežily a přilákaly obecenstvo, představují v šapitó ohrožené druhy a často týraná zvířata, napsala agentura AFP.
Čáp, prostřelený skrz naskrz šípem, se uhnízdil v Polsku
VARŠAVA (ČTK) - Rozruch v okolí polského města Kielce vyvolal čáp, viditelně prostřelený skrz naskrz šípem. "Pomoci se mu zatím nedá," tvrdí experti. Šíp je nejspíše památka na přezimování v Africe, nebrání však čápovi v létání, jak svědčí i přelet do hnízda ve vsi Wilczkowice ve středu Evropy.
Norsko hájí postup hlídky, která na Špicberkách zabila medvěda
(ČTK) - Norské úřady hájí postup takzvané medvědí hlídky z německé výletní lodi MS Bremen, která v sobotu na souostroví Špicberky zabila medvěda poté, co napadal jednoho z jejích členů. Policejní mluvčí Ole Jakob Malmo včera agentuře AP řekl, že se šelmu hlídka nejprve pokusila zastrašit, až pak střílela. Podle agentury DPA lékaři napadeného muže včera propustili z nemocnice. Norsko vyžaduje, aby všechny výletní lodi plující do oblasti Špicberk měly na palubě zaměstnance vyškolené pro případ střetu s ledním medvědem.
Peking hodlá do roku 2020 uzavřít asi 1000 výrobních podniků
PEKING (ČTK) - Čínské hlavní město Peking do roku 2020 uzavře zhruba 1000 výrobních podniků v rámci plánu na zlepšení kvality ovzduší a podporu ekonomiky sousedních regionů. Informovala o tom včera čínská státní média.
Proti vedru chce Praha bojovat zejména výsadbou zeleně
PRAHA (ČTK) - Pražský magistrát se chce v boji proti zvyšování teplot zaměřit zejména na výsadbu zeleně, a to jak větších ploch, tak stromořadí v ulicích. Mezi další opatření patří budování nových vodních ploch, lepší využití dešťové vody, energetická efektivnost budov či vysazování zeleně na střechách objektů. Vyplývá to ze strategických dokumentů hlavního města. Z větších projektů zatím magistrát začal například s výsadbou stromů na Dívčích hradech v Praze 5. Podle kritiků jsou jiné připravované dokumenty a opatření, zejména Metropolitní plán, s těmito proklamacemi v rozporu.
Záchranné stanice se od začátku roku postaraly o 13.000 zvířat
PRAHA (ČTK) - Národní síť záchranných stanic, která zajišťuje v ČR péči o volně žijící zvířata v nouzi, se od začátku roku postarala o více než 13.000 zraněných živočichů. Loni jich za stejnou dobu přijala 12.200. Včera to sdělila Zdeňka Nezmeškalová z Českého svazu ochránců přírody. Nejvíce zvířat projde rukama ochranářů v letních měsících, kdy jich podle Nezmeškalové každoročně přijmou až polovinu z celkového počtu.
Biopaliva musí pro kritéria udržitelnosti vykázat úsporu emisí
(ČTK) - Biopaliva z provozů spuštěných po 5. říjnu 2015 musí při používání vykázat úsporu emisí skleníkových plynů ve výši minimálně 60 procent proti emisím vznikajícím při používání fosilních paliv jako třeba benzinu a nafty. Jinak nebudou splňovat takzvaná kritéria udržitelnosti. Vyplývá to z návrhu nařízení o kritériích udržitelnosti biopaliv a o snižování emisí skleníkových plynů z pohonných hmot, který v úterý projedná vláda.
Toyota dodá na olympiádu v Tokiu 3000 ekologických aut
(ČTK) - Japonská automobilka Toyota poskytne na letní olympijské a paralympijské hry v Tokiu v roce 2020 flotilu více než 3000 osobních automobilů s elektrickým, hybridním nebo vodíkovým pohonem. Firma to oznámila v tiskové zprávě.
Psí roky? Lepší je spoléhat se na vývojové fáze, jeden lidský za sedm psích neplatí
PRAHA (Ekolist) - Pes je přítel člověka. Proto lidi pochopitelně zajímá, jak dlouho takové přátelství může vydržet. Obecně rozšířené zjednodušení, že jeden lidský rok je jako sedm psích, totiž v praxi moc neplatí. I proto americká Asociace veterinárních klinik (AAHA) teď přichází s odlišným přístupem, který věk našich zvířecích oblíbenců lépe vystihuje. Píše o tom ScienceAlert.
Víte co je edafon?
PRAHA (Naše příroda) - Edafon, edafon – mikrofon, gramofon, telefon, suzafon, fon ... Fon, to je přece jednotka hladiny hlasitosti. Tak to bude určitě něco se zvukem. Že by nějaký hudební nástroj, nebo vylepšený Edisonův fonograf? Takovéto myšlenky proběhnou jistě alespoň části čtenářů hlavou a začne jim v ní vrtat, proč by článek o nějakém hudebním nástroji či snad předchůdci gramofonu měl být zrovna v časopise o české přírodě. Pro uklidnění musíme poznamenat, že termín edafon nemá se zvukem pranic společného a poprvé jej použil německý přírodovědec Raoul Heinrich Francé v roce 1913 k označení půdních mikroorganismů. Dnes má význam poněkud širší a rozumí se jím prakticky všechny živé organismy, které se volně vyskytují v půdě – netýká se tedy kořenů a semen rostlin.
Správa KRNAP varuje před zvýšeným rizikem vzniku požáru
VRCHLABÍ (ČTK) - Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) varuje před zvýšeným rizikem vzniku požáru v Krkonoších a žádá návštěvníky parku, aby dbali zvýšené opatrnosti. Prostřednictvím tak dnes apeloval na turisty mluvčí parku Radek Drahný.
Islandští velrybáři pro letošek ukončili lov plejtváků malých
(ČTK) - Islandští velrybáři ukončili pro letošní rok lov plejtváků malých. Agentuře DPA to potvrdil velrybář Gunnar Bergmann Jónsson, podle kterého by se tyto mořské savce letos dál lovit nevyplatilo. Jónssonova firma od počátku roku ulovila jen šest plejtváků malých. Loni jich bylo sedmnáct, předloni čtyřicet šest. Na základě kvót je přitom povolen odlov 262 jedinců.
Islandští velrybáři pro letošek ukončili lov plejtváků malých
(ČTK) - Islandští velrybáři ukončili pro letošní rok lov plejtváků malých. Agentuře DPA to potvrdil velrybář Gunnar Bergmann Jónsson, podle kterého by se tyto mořské savce letos dál lovit nevyplatilo. Jónssonova firma od počátku roku ulovila jen šest plejtváků malých. Loni jich bylo sedmnáct, předloni čtyřicet šest. Na základě kvót je přitom povolen odlov 262 jedinců.
|
Další články:
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
|
(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)
Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21
(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)
Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10
(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)
Tým peruánských vědců objevil na severozápadě země tři nové druhy žab
9. července 2025 11:04
(ČTK) - Tým peruánských vědců objevil tři nové druhy žab v pohoří na severozápadě země. S odkazem na Peruánský herpetologický institut to napsala agentura AFP.
(Celý text)
Ochránci přírody koupili na Liberecku pole. Pomocí dřevin a kamenných zídek na něj chtějí přivést více života
9. července 2025 05:36
PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z organizace Čmelák chtějí, aby na polích vznikaly meze, remízky a aleje. Podle nich jich vzniká v zemědělské krajině stále málo. Zemědělce ani vlastníky půdy k tomu totiž nic nemotivuje. „Nechtěli jsme už jen sledovat nekonečné diskuse o tom, proč to nejde, a raději jsme se rozhodli jedno pole, naše první, sami koupit,” konstatuje vedoucí organizace Čmelák Jan Korytář.
(Celý text)
Plýtvání potravinami: Panuje velký rozdíl mezi tím, kolik lidé odhadují, že vyhodí jídla, a skutečností
9. července 2025 04:54
PRAHA (Ekolist) - Výzkumnice z PEF MENDELU se věnují tématu plýtvání potravinami z nejrůznějších úhlů pohledu už více než 7 let. Jejich cílem je najít metody a prostředky, jak ovlivnit domácnosti i jednotlivce, aby snížili množství vyhozených potravin do popelnic a podle dostupných dat se to daří.
(Celý text)
Pracovníci pražské zoo vypustili do nádrže v Michli ohrožené karase obecné
9. července 2025 02:06
PRAHA (ČTK) - Pracovníci pražské zoo do retenční nádrže u Michelského lesa v Praze 4 vypustili asi 250 mladých karasů obecných odchovaných v areálu zoologické zahrady v Troji. Jde o pokračování projektu návratu kriticky ohrožených ryb do české přírody, první vypouštění se konalo v roce 2022 v rybníce v pražské Vinoři. Celkem již se započtením této akce pracovníci zahrady ryby vypustili do 26 nádrží.
(Celý text)
Mezi europoslanci není shoda ohledně nového klimatického cíle EU pro rok 2040
9. července 2025 01:12
(ČTK) - Europoslanci ve Štrasburku diskutovali o novém návrhu Evropské komise (EK) snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Zatímco zástupci frakcí Zelených, socialistů a demokratů (S&D) Levice či Obnova Evropy (Renew Europe) návrh na ambicióznější klimatické cíle podpořili, europoslanci z řad Evropských konzervativců a reformistů (ECR), frakce Patrioti pro Evropu či frakce Evropa suverénních národů (ESN) jej zkritizovali. Zástupkyně největší parlamentní frakce Evropské lidové strany (EPP) zdůraznila, že k naplnění cílů jsou potřeba investice a inovace, jinak bude ochrana klimatu na úkor evropské konkurenceschopnosti.
(Celý text)
O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu
9. července 2025 00:49
FUNAFUTI (ČTK) - O první takzvané klimatické vízum v Austrálii už žádá přes 4000 obyvatel tichomořského souostroví Tuvalu, což odpovídá asi 42 procentům ostrovní populace, informovala agentura Kjódó. V důsledku změn klimatu se totiž zvyšuje hladina oceánu, což ohrožuje existenci tohoto souostroví. Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předpovídají, že do roku 2050 bude většina z 26 kilometrů čtverečních území Tuvalu pod průměrnou hladinou přílivu.
(Celý text)
Klimatologové: Extrémy v počasí přibývají, změna klimatu je jejich příčinou
8. července 2025 18:33
PRAHA (ČTK) - Souvislost mezi klimatickou změnou a rostoucím výskytem extrémních projevů počasí je podle klimatologů, které oslovila ČTK, jednoznačná. Shodují se, že hlavním hnacím motorem těchto jevů je zvyšující se teplota atmosféry, která má přímý dopad na intenzitu srážek, výskyt vln veder i další extrémy. Atmosféra je s každým dalším stupněm Celsia schopna pojmout zhruba o sedm procent více vodní páry, která hraje zásadní roli v řadě fyzikálních procesů, včetně vzniku bouřek a srážkové aktivity.
(Celý text)
Na Klatovsku bude další protest proti plánovanému úložišti jaderného odpadu
8. července 2025 18:30
(ČTK) - Lidé z Klatovska se v sobotu odpoledne vydají na další protestní pochody, cyklo a motovyjížďky kolem Pačejova v místech, která připadají v úvahu pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Na 22. ročníku akce se tradičně setkávají stovky lidí z 31 dotčených sídel z Pošumaví. ČTK to řekl František Kába, předseda spolku Jaderný odpad - děkujeme, nechceme!, který akci pořádá s obcí Maňovice. Letos jde o třetí protestní akci.
(Celý text)
Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce po podzimních povodních
8. července 2025 17:28
(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce v říčních korytech a jejich okolí po loňských záplavách a ve spolupráci s obcemi a dalšími institucemi nyní pracuje na odstraňování povodňových škod, které na majetku státního podniku činí téměř tři miliardy korun. Stavební práce podnik zahájil u 11 akcí souvisejících s odstraněním škod a u 19 vybírá zhotovitele, celkem připravuje 108 projektů, sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Záplavy loni v září dopadly hlavně na Jesenicko a Šumpersko.
(Celý text)
Výborný: Odškodné za úrodu by zaplavení zemědělci měli dostat na podzim
8. července 2025 15:27
BĚLÁ POD PRADĚDEM (ČTK) - Zemědělci v zaplavených oblastech by na podzim měli dostat finanční náhradu za škody, které jim loni v září povodně způsobily na úrodě. Na tuto formu odškodnění dostalo Česko na jaře z krizového fondu EU 7,5 milionu eur, tedy v přepočtu 186 milionů korun. Nařízení o výplatě těchto kompenzací je v meziresortním řízení a nejpozději v polovině července by ho měla schválit vláda, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou se kvůli dešti preventivně chystají protipovodňová opatření
8. července 2025 14:05
(ČTK) - V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde se stále odklízejí následky ekologické havárie po nehodě vlaku s toxickým benzenem, chystají hasiči kvůli vydatným dešťům preventivní protipovodňová opatření. Na místo navážejí mobilní protipovodňové vaky, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Josef Koláček. Situaci bedlivě sledují také rybáři, obavu mají i ze vzestupu hladiny jezera, které je nejblíže místu události. Jeho odtok je totiž od únorové nehody zaslepený. Podle Povodí Moravy zaplavení zasaženého území podle dosavadních předpovědí nehrozí.
(Celý text)
Japonsko jako první na světě plánuje těžbu kovů z hlubokého moře
8. července 2025 11:50
TOKIO (ČTK) - Japonsko se od ledna příštího roku pokusí začít těžit kovy vzácných zemin z hlubokého mořského dna. Bude to první takový pokus na světě, řekl agentuře AFP ředitel vládního inovačního programu Šoiči Išii. Japonsko se tento týden zavázalo ke spolupráci se Spojenými státy, Austrálií a Indií na zajištění stabilních dodávek vzácných zemin. Sílí totiž obava z dominance Číny v dodávkách těchto kovů, které jsou nezbytné pro nové technologie.
(Celý text)
MŽP podpoří ekologičtější teplárenství šesti miliardami korun
8. července 2025 11:47
PRAHA (ČTK) - Dalších šest miliard korun poputuje na modernizaci českého teplárenství. Provozovatelé tepláren a vlastníci nových zdrojů zapojených do soustavy zásobování teplem mohou nyní žádat o podporu například na přechod z uhlí na biomasu, bioplyn, tepelná čerpadla nebo geotermální energii.
(Celý text)
Viděli jste losa? Dejte vědět ochráncům přírody. Pomůžete tak k ochraně těchto majestátních zvířat
8. července 2025 05:40
PRAHA (Ekolist) - V posledním měsíci byl na Ostravsku a nyní na Zlínsku opakovaně pozorován los evropský. S největší pravděpodobností přišel na naše území z Polska. Naposledy byl viděn před několika dny na předměstí Zlína u průmyslové zóny poté, co přeplaval rybník u Lukova a procházel Kostelcem u Zlína. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uvítá informace o jeho pohybu, zadávat je možno prostřednictvím webového formuláře.
(Celý text)
Aplikace Copernicus nyní zobrazuje také oblaka metanu
8. července 2025 05:16
PRAHA (Ekolist) - Služba Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), za kterou stojí Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí a financuje ji EU, aktualizovala svou aplikaci Methane Hotspot Explorer. Aplikace je nyní schopna nejen identifikovat významné emise metanu, ale také zobrazit tvar a rozsah vzniklých oblaků. Odhady emisí metanu provedené v rámci systému CAMS jsou nyní zahrnuty také do Mezinárodní observatoře emisí metanu (IMEO) Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).
(Celý text)
Ryby v Dyji podle odborníka z Mendelovy univerzity nešlo zachránit
8. července 2025 01:56
(ČTK) - Ryby, které uhynuly před týdnem v Dyji vlivem prudkého poklesu koncentrace kyslíku, nešlo podle Radovana Koppa z Mendelovy univerzity zachránit. Podobné situace budou podle něj stále častější, a to a nejen na Dyji, uvedl státní podnik Povodí Moravy. V Dyji pod nádrží Nové Mlýny na začátku minulého týdne uhynulo asi 30 tun ryb, událost vyšetřují i břeclavští kriminalisté.
(Celý text)
Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování
8. července 2025 01:32
(ČTK) - Většina členských států EU, včetně Česka, požaduje další změny v hojně diskutovaném nařízení o odlesňování. Vyplývá to z dopisu, který má ČTK k dispozici, zaslaného předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Dopis podepsal i český ministr zemědělství Marek Výborný a své podpisy připojilo dalších 17 ministrů nynější sedmadvacítky.
(Celý text)
Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování
8. července 2025 01:32
(ČTK) - Většina členských států EU, včetně Česka, požaduje další změny v hojně diskutovaném nařízení o odlesňování. Vyplývá to z dopisu, který má ČTK k dispozici, zaslaného předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Dopis podepsal i český ministr zemědělství Marek Výborný a své podpisy připojilo dalších 17 ministrů nynější sedmadvacítky.
(Celý text)