|
titulní strana > co píší jiní
Pivovar Darling v JAR vyrábí pivo s ohledem na ovzduší
23. července 2018 00:15
(ČTK) - Podniky v Jihoafrické republice se začaly více starat o to, jak nepřispívat k oteplování planety. Zákazníci se totiž začali blíže zajímat o zboží a způsob jeho výroby. Pivovar Darling působící v blízkosti suchem ohroženého Kapského Města v sobotu ohlásil, že se mu poprvé podařilo dosáhnout uhlíkové neutrality, tedy vyrábět bez zanechání uhlíkové stopy v životním prostředí. Píše o tom agentura AP.
Lesy hlavního města letos dosud stočily 900 kilogramů medu
PRAHA (ČTK) - Lesy hlavního města Prahy letos dosud stočily zhruba 900 kilogramů medu od 35 produkčních včelstev. Celkem 60 včelstev má městská příspěvková organizace na 13 místech v Praze, například v Kunratickém lese, Divoké Šárce nebo v ekocentru Prales ve Kbelích. Do budoucna by se včelí úly měly objevit i u Karlova náměstí v centru Prahy. Sdělila to mluvčí Lesů hlavního města (LHMP) Petra Fišerová.
Vzácné mokřadní a rašelinné louky Na požárech pomalu zarůstaly vrbami. Nastoupit musely křovinořezy
PRAHA (Ekolist) - Téměř osmdesát hektarů, především mokřadních a rašelinných luk, chrání národní přírodní památka Na požárech v chráněné krajinné oblasti Český les. Protože se tu přestalo tradičním způsobem hospodařit, zdejší jedinečné louky pomalu zarůstají a mnohé vzácné rostliny z nich mizí. Ochránci přírody se pustili do obnovy území.
Jako nejvážnější globální problém vidí Češi hromadění odpadu
PRAHA (ČTK) - Jako nejzávažnější globální problém Češi nadále vnímají hromadění odpadů, znečišťování a nedostatek pitné vody a znečišťování ovzduší. Velmi vážný je podle nich také úbytek deštných pralesů, pronikání škodlivých látek do rostlin a živočichů a znečišťování oceánů a zemědělské půdy. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Názor na závažnost celosvětových ekologických problémů se přitom u Čechů léta téměř neměnil.
Vídeň během opravy bytových domů poskytuje náhradní bydlení pro ptáky. A rovnou jim staví i nové
PRAHA (Ekolist) - Když vídeňský magistrát opravuje bytové domy, myslí při tom nejen na lidi, ale i na ptačí obyvatele. Lešení, opravené střechy a nové fasády připravují opeřence o jejich hnízda a město jim proto staví provizorní i nové trvalé příbytky. Informuje o tom Zahraniční kanceláře města Vídně.
Kde je v Praze v době tropických veder nejlépe?
PRAHA (Ekolist) - Před tropickými vedry v Praze se člověk moc neschová. Spolek Arnika hledá v metropoli místa, které pobyt v rozpáleném městě pomáhají nejvíce ulehčit. Mezi nimi jsou velké parky, stromy v ulicích, zelené střechy a fasády, kašny i malá pítka. Do konce září 2018 mohou lidé hlasovat v anketě pro nejlepší nápady, které pomáhají v boji s horkem na www.zmenyprahy.cz/klimatizace. Za Arniku o tom informuje Vendula Zahumenská.
Atmosféru zahrad s prvorepublikovou úpravou můžete načerpat v Národním zemědělském muzeu
PRAHA (Ekolist) - Nová zahrada s prvorepublikovou úpravou je pro návštěvníky k vidění od středy 18. července na nádvoří Národního zemědělského muzea v Praze na Letné. Na děti čeká historický kolotoč, dospělí návštěvníci mohou obdivovat prvorepublikové druhy zahradních květin, ukázku dobové zahradní architektury i panelovou výstavu. Informuje o tom Národní zemědělské muzeum.
Holandský fotograf Kadir Van Lohuizen nafotil, jak se ve světě nakládá s odpady
PRAHA (Ekolist) - Holandský fotograf Kadir van Lohuizen vycestoval do šesti velkých měst včetně Jakarty, Tokia a São Paula a zdokumentoval, jakým způsobem se v těchto městech nakládá s odpady. Informuje o tom společnost Nikon.
Poptávka po bio vejcích převyšuje nabídku. Stát by měl změnit politiku, tvrdí Svaz ekologických zemědělců
PRAHA (Ekolist) - Nabídka bio vajec z volných chovů nedokáže uspokojit rostoucí poptávku českých zákazníků a firem. Tvrdí to PRO-BIO – Svaz ekologických zemědělců na základě svého neveřejného průzkumu mezi zpracovateli a obchodníky. Nárůst poptávky po vejcích z volných chovů potvrzují i obchodní řetězce, které Ekolist.cz oslovil. Podle Svazu PRO-BIO by mělo ministerstvo zemědělství přestat podporovat konvenční chovy nosnic v klecích a víc podporovat bio chovy nosnic. Podle ministerstva zemědělství je ale podpora biovajec dostatečná.
V Olomouci po roce vykvetl největší druh leknínu na světě
OLOMOUC (ČTK) - Tropický leknín Victoria cruziana, který je největším druhem leknínu na světě, dnes po roce rozkvetl ve sbírkovém skleníku Výstaviště Flora v Olomouci. Pohledem na velký bílý květ se návštěvníci budou moci pokochat pouze několik hodin, jelikož ještě dnes se uzavře. V příštích dnech by ale měla rozkvést další poupata, řekla mluvčí Výstaviště Flora Michaela Nováková.
Australské město zvažuje vytvoření hřbitova v oceánu
(ČTK) - Radní ve východoaustralském pobřežním městě Gold Coast, které leží ve státě Queensland, se zabývají kuriózním návrhem pohřbívat mrtvé na hřbitově v oceánu. Podle listu The Guardian za iniciativou stojí zejména nedostatek místa na hřbitovech. Zatímco někteří nápad uvítali, jiní ho označují za šílený. O návrhu se bude hlasovat později v tomto roce.
Čelákovice musí vyměnit všechny popelnice na bioodpad
ČELÁKOVICE (ČTK) - Čelákovice musejí nechat vyměnit všechny popelnice na bioodpad, které obyvatelům rozdaly v květnu. Důvodem je dodání nekvalitních nádob s vysokým počtem závad. Výměna se týká všech 240 litrových popelnic, velké kontejnery na sídlištích jsou v pořádku. Výměnu uhradí dodavatel, řekl ve středu starosta Čelákovic Josef Pátek (ODS).
Botanická zahrada v Troji zábavnou formu ukáže život včel
PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji připravila novou interaktivní expozici, která zábavnou formou ukazuje život včel v české krajině, výrobu medu a zajímavosti o medonosných rostlinách. Návštěvníci ji mohou podle autorů vnímat všemi smysly. Součástí expozice je zahrada, ovocný sad, rozkvetlá louka nebo domek včelaře. Poprvé se pro veřejnost otevře tuto sobotu hodinu po poledni, kdy v botanické zahradě začíná Medový den.
Firma Suez dostala pokutu milion Kč za únik ropných látek do řeky
(ČTK) - Odpadová společnost Suez dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) téměř milionovou pokutu za loňský únik ropných látek do Odry. Firma se proti pokutě odvolala. Ministerstvo životního prostředí ji ale v těchto dnech potvrdilo. Nyní už je pravomocná. Včera to řekla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová. Vyjádření společnosti, která v Ostravě provozuje spalovnu, zjišťujeme.
Počet hasičských zásahů kvůli hmyzu na Vysočině stoupl
JIHLAVA (ČTK) - O 78 procent stoupl na Vysočině meziročně počet zásahů hasičů kvůli likvidaci obtížného a nebezpečného hmyzu. Od začátku června měli 187 výjezdů, loni za stejné období jich bylo 105. Včera to řekla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Oslovené společnosti zabývající se likvidací hmyzu ale nárůst případů nepociťují.
Lhůty pro revize domácích kotlů se prodlouží o rok na tři roky
PRAHA (ČTK) - Lhůty pro pravidelné revize domácích kotlů se prodlouží o rok na tři roky. Obce také dostanou pravomoc zakázat spalovaní určitých paliv v zastaralých kotlech a zvýhodní se přimíchávání některých druhů biopaliv do benzinu a do nafty. Změny přinese novela o ochraně ovzduší, kterou včera schválil Senát. Předloha nyní poputuje k podpisu prezidentovi.
Čínští celníci zabavili 156 mamutích klů
(ČTK) - Čínští celníci zabavili při prohlídce kamionu na severovýchodě země 156 klů prehistorických mamutů. Při zásahu bylo zadrženo osm lidí, napsala včera agentura AFP. Hodnota pašovaného nákladu je odhadována na 106 milionů jüanů (zhruba 349 milionů korun). Vozidlo policie zastavila v čínské provincii Chej-lung-ťiang, kam přijelo z ruské Sibiře.
Vyšetřování tygřího bujónu je pro policisty novinkou, na kterou si asi budou muset zvyknout
PRAHA (Ekolist) - „V Evropě se zatím asi nikomu podařilo zdokumentovat celou síť od chovatelů tygrů přes zpracovatele masa a kostí až po prodejce hotových výrobků,“ říká Robert Šlachta ředitel sekce pátrání Generálního ředitelství cel. Jeho celníkům, českolipským policistům a inspektorům České inspekce životního prostředí se to v minulých měsících podařilo. Výsledkem jsou tři lidé obvinění z nelegálního nakládání se zvířaty, které podléhají mezinárodní úmluvě na ochranu volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. Konkrétně z chovu tygrů, jejich zabití, rozbourání, uvaření a následně z prodeje potravin a výrobků z tygrů. Pro českolipské policisty to byla ale novinka.
Lov "mořského kokainu" ohrožuje kalifornské sviňuchy
SAN FELIPE (ČTK) - Rybáři, kteří loví načerno, a také pašeráci jí říkají "mořský kokain". Smuha MacDonaldova, ryba, která se vyskytuje v severní části Kalifornského zálivu, je na pokraji vyhubení. Na vině je nelegální lov této ryby, známé také pod latinským názvem totoaba. Její plovací měchýř je totiž v Číně žádaný jako údajné afrodiziakum a léčivý přípravek. Sítě užívané k jejímu lovení přitom ohrožují nejen smuhu, ale i další mořské živočichy, napsala agentura DPA.
Pláže v Santo Domingu zaplavily stovky tun odpadků, hlavně plastů
SANTO DOMINGO (ČTK) - Pláže města Santo Domingo, které je oblíbenou destinací turistů mířících do Karibiku, zaplavily v posledních dnech stovky tun odpadků. Podle starosty této metropole Dominikánské republiky je na městských plážích asi 1000 tun odpadků, z nichž většinu tvoří plasty, informoval španělský deník ABC.
Pláže v Santo Domingu zaplavily stovky tun odpadků, hlavně plastů
SANTO DOMINGO (ČTK) - Pláže města Santo Domingo, které je oblíbenou destinací turistů mířících do Karibiku, zaplavily v posledních dnech stovky tun odpadků. Podle starosty této metropole Dominikánské republiky je na městských plážích asi 1000 tun odpadků, z nichž většinu tvoří plasty, informoval španělský deník ABC.
|
Další články:
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
|
(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)
Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21
(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)
Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10
(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)
Tým peruánských vědců objevil na severozápadě země tři nové druhy žab
9. července 2025 11:04
(ČTK) - Tým peruánských vědců objevil tři nové druhy žab v pohoří na severozápadě země. S odkazem na Peruánský herpetologický institut to napsala agentura AFP.
(Celý text)
Ochránci přírody koupili na Liberecku pole. Pomocí dřevin a kamenných zídek na něj chtějí přivést více života
9. července 2025 05:36
PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z organizace Čmelák chtějí, aby na polích vznikaly meze, remízky a aleje. Podle nich jich vzniká v zemědělské krajině stále málo. Zemědělce ani vlastníky půdy k tomu totiž nic nemotivuje. „Nechtěli jsme už jen sledovat nekonečné diskuse o tom, proč to nejde, a raději jsme se rozhodli jedno pole, naše první, sami koupit,” konstatuje vedoucí organizace Čmelák Jan Korytář.
(Celý text)
Plýtvání potravinami: Panuje velký rozdíl mezi tím, kolik lidé odhadují, že vyhodí jídla, a skutečností
9. července 2025 04:54
PRAHA (Ekolist) - Výzkumnice z PEF MENDELU se věnují tématu plýtvání potravinami z nejrůznějších úhlů pohledu už více než 7 let. Jejich cílem je najít metody a prostředky, jak ovlivnit domácnosti i jednotlivce, aby snížili množství vyhozených potravin do popelnic a podle dostupných dat se to daří.
(Celý text)
Pracovníci pražské zoo vypustili do nádrže v Michli ohrožené karase obecné
9. července 2025 02:06
PRAHA (ČTK) - Pracovníci pražské zoo do retenční nádrže u Michelského lesa v Praze 4 vypustili asi 250 mladých karasů obecných odchovaných v areálu zoologické zahrady v Troji. Jde o pokračování projektu návratu kriticky ohrožených ryb do české přírody, první vypouštění se konalo v roce 2022 v rybníce v pražské Vinoři. Celkem již se započtením této akce pracovníci zahrady ryby vypustili do 26 nádrží.
(Celý text)
Mezi europoslanci není shoda ohledně nového klimatického cíle EU pro rok 2040
9. července 2025 01:12
(ČTK) - Europoslanci ve Štrasburku diskutovali o novém návrhu Evropské komise (EK) snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Zatímco zástupci frakcí Zelených, socialistů a demokratů (S&D) Levice či Obnova Evropy (Renew Europe) návrh na ambicióznější klimatické cíle podpořili, europoslanci z řad Evropských konzervativců a reformistů (ECR), frakce Patrioti pro Evropu či frakce Evropa suverénních národů (ESN) jej zkritizovali. Zástupkyně největší parlamentní frakce Evropské lidové strany (EPP) zdůraznila, že k naplnění cílů jsou potřeba investice a inovace, jinak bude ochrana klimatu na úkor evropské konkurenceschopnosti.
(Celý text)
O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu
9. července 2025 00:49
FUNAFUTI (ČTK) - O první takzvané klimatické vízum v Austrálii už žádá přes 4000 obyvatel tichomořského souostroví Tuvalu, což odpovídá asi 42 procentům ostrovní populace, informovala agentura Kjódó. V důsledku změn klimatu se totiž zvyšuje hladina oceánu, což ohrožuje existenci tohoto souostroví. Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předpovídají, že do roku 2050 bude většina z 26 kilometrů čtverečních území Tuvalu pod průměrnou hladinou přílivu.
(Celý text)
Klimatologové: Extrémy v počasí přibývají, změna klimatu je jejich příčinou
8. července 2025 18:33
PRAHA (ČTK) - Souvislost mezi klimatickou změnou a rostoucím výskytem extrémních projevů počasí je podle klimatologů, které oslovila ČTK, jednoznačná. Shodují se, že hlavním hnacím motorem těchto jevů je zvyšující se teplota atmosféry, která má přímý dopad na intenzitu srážek, výskyt vln veder i další extrémy. Atmosféra je s každým dalším stupněm Celsia schopna pojmout zhruba o sedm procent více vodní páry, která hraje zásadní roli v řadě fyzikálních procesů, včetně vzniku bouřek a srážkové aktivity.
(Celý text)
Na Klatovsku bude další protest proti plánovanému úložišti jaderného odpadu
8. července 2025 18:30
(ČTK) - Lidé z Klatovska se v sobotu odpoledne vydají na další protestní pochody, cyklo a motovyjížďky kolem Pačejova v místech, která připadají v úvahu pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Na 22. ročníku akce se tradičně setkávají stovky lidí z 31 dotčených sídel z Pošumaví. ČTK to řekl František Kába, předseda spolku Jaderný odpad - děkujeme, nechceme!, který akci pořádá s obcí Maňovice. Letos jde o třetí protestní akci.
(Celý text)
Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce po podzimních povodních
8. července 2025 17:28
(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce v říčních korytech a jejich okolí po loňských záplavách a ve spolupráci s obcemi a dalšími institucemi nyní pracuje na odstraňování povodňových škod, které na majetku státního podniku činí téměř tři miliardy korun. Stavební práce podnik zahájil u 11 akcí souvisejících s odstraněním škod a u 19 vybírá zhotovitele, celkem připravuje 108 projektů, sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Záplavy loni v září dopadly hlavně na Jesenicko a Šumpersko.
(Celý text)
Výborný: Odškodné za úrodu by zaplavení zemědělci měli dostat na podzim
8. července 2025 15:27
BĚLÁ POD PRADĚDEM (ČTK) - Zemědělci v zaplavených oblastech by na podzim měli dostat finanční náhradu za škody, které jim loni v září povodně způsobily na úrodě. Na tuto formu odškodnění dostalo Česko na jaře z krizového fondu EU 7,5 milionu eur, tedy v přepočtu 186 milionů korun. Nařízení o výplatě těchto kompenzací je v meziresortním řízení a nejpozději v polovině července by ho měla schválit vláda, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou se kvůli dešti preventivně chystají protipovodňová opatření
8. července 2025 14:05
(ČTK) - V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde se stále odklízejí následky ekologické havárie po nehodě vlaku s toxickým benzenem, chystají hasiči kvůli vydatným dešťům preventivní protipovodňová opatření. Na místo navážejí mobilní protipovodňové vaky, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Josef Koláček. Situaci bedlivě sledují také rybáři, obavu mají i ze vzestupu hladiny jezera, které je nejblíže místu události. Jeho odtok je totiž od únorové nehody zaslepený. Podle Povodí Moravy zaplavení zasaženého území podle dosavadních předpovědí nehrozí.
(Celý text)
Japonsko jako první na světě plánuje těžbu kovů z hlubokého moře
8. července 2025 11:50
TOKIO (ČTK) - Japonsko se od ledna příštího roku pokusí začít těžit kovy vzácných zemin z hlubokého mořského dna. Bude to první takový pokus na světě, řekl agentuře AFP ředitel vládního inovačního programu Šoiči Išii. Japonsko se tento týden zavázalo ke spolupráci se Spojenými státy, Austrálií a Indií na zajištění stabilních dodávek vzácných zemin. Sílí totiž obava z dominance Číny v dodávkách těchto kovů, které jsou nezbytné pro nové technologie.
(Celý text)
MŽP podpoří ekologičtější teplárenství šesti miliardami korun
8. července 2025 11:47
PRAHA (ČTK) - Dalších šest miliard korun poputuje na modernizaci českého teplárenství. Provozovatelé tepláren a vlastníci nových zdrojů zapojených do soustavy zásobování teplem mohou nyní žádat o podporu například na přechod z uhlí na biomasu, bioplyn, tepelná čerpadla nebo geotermální energii.
(Celý text)
Viděli jste losa? Dejte vědět ochráncům přírody. Pomůžete tak k ochraně těchto majestátních zvířat
8. července 2025 05:40
PRAHA (Ekolist) - V posledním měsíci byl na Ostravsku a nyní na Zlínsku opakovaně pozorován los evropský. S největší pravděpodobností přišel na naše území z Polska. Naposledy byl viděn před několika dny na předměstí Zlína u průmyslové zóny poté, co přeplaval rybník u Lukova a procházel Kostelcem u Zlína. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uvítá informace o jeho pohybu, zadávat je možno prostřednictvím webového formuláře.
(Celý text)
Aplikace Copernicus nyní zobrazuje také oblaka metanu
8. července 2025 05:16
PRAHA (Ekolist) - Služba Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), za kterou stojí Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí a financuje ji EU, aktualizovala svou aplikaci Methane Hotspot Explorer. Aplikace je nyní schopna nejen identifikovat významné emise metanu, ale také zobrazit tvar a rozsah vzniklých oblaků. Odhady emisí metanu provedené v rámci systému CAMS jsou nyní zahrnuty také do Mezinárodní observatoře emisí metanu (IMEO) Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).
(Celý text)
Ryby v Dyji podle odborníka z Mendelovy univerzity nešlo zachránit
8. července 2025 01:56
(ČTK) - Ryby, které uhynuly před týdnem v Dyji vlivem prudkého poklesu koncentrace kyslíku, nešlo podle Radovana Koppa z Mendelovy univerzity zachránit. Podobné situace budou podle něj stále častější, a to a nejen na Dyji, uvedl státní podnik Povodí Moravy. V Dyji pod nádrží Nové Mlýny na začátku minulého týdne uhynulo asi 30 tun ryb, událost vyšetřují i břeclavští kriminalisté.
(Celý text)
Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování
8. července 2025 01:32
(ČTK) - Většina členských států EU, včetně Česka, požaduje další změny v hojně diskutovaném nařízení o odlesňování. Vyplývá to z dopisu, který má ČTK k dispozici, zaslaného předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Dopis podepsal i český ministr zemědělství Marek Výborný a své podpisy připojilo dalších 17 ministrů nynější sedmadvacítky.
(Celý text)
Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování
8. července 2025 01:32
(ČTK) - Většina členských států EU, včetně Česka, požaduje další změny v hojně diskutovaném nařízení o odlesňování. Vyplývá to z dopisu, který má ČTK k dispozici, zaslaného předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Dopis podepsal i český ministr zemědělství Marek Výborný a své podpisy připojilo dalších 17 ministrů nynější sedmadvacítky.
(Celý text)