titulní strana > co píší jiní
V bioparku na Hradecku utekly tři šelmy, veterináři je uspali
17. července 2018 00:20

KLAMOŠ (ČTK) - V soukromém Bioparku Štít u obce Klamoš na Královéhradecku včera před 10:00 utekli z klece dva tygři a lev. Třem veterinářům se dospělé šelmy podařilo kolem 12:30 uspávacími střelami naráz uspat. Nikdo nebyl zraněn. Řekla to mluvčí hradecké policie Iva Kormošová. Včera byl biopark pro veřejnost uzavřen, návštěvní dobu má v létě od úterý do neděle.
(Celý text)

Slévárna Kovosvitu investuje do ekologičtějšího provozu
17. července 2018 00:15

SEZIMOVO ÚSTÍ (ČTK) - Slévárna firmy Kovosvit MAS Sezimovo Ústí chce zvýšit ekologizaci provozu. Dvanáct milionů korun investovala do nové lakovny, aby zlepšila pracovní podmínky. O letní závodní dovolené zrekonstruuje a vymění za sedm milionů odsávání kupolových pecí. Příští rok chystá repasi filtru na tryskacím zařízení, což bude stát dva až tři miliony korun. Včera to v tiskové zprávě oznámil mediální zástupce podniku Jaroslav Martínek.
(Celý text)

OECD: ČR patří k největším znečišťovatelům mezi vyspělými státy
17. července 2018 00:12

PRAHA (ČTK) - Česká ekonomika patří mezi vyspělými státy i nadále k největším spotřebitelům energie a znečišťovatelům ovzduší uhlíkovými plyny. K dosažení dalšího pokroku v oblasti udržitelného rozvoje je zapotřebí větší politické vůle, uvedla včera ve svém hodnocení stavu a politiky životního prostředí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), jejíž generální tajemník Ángel Gurría je na návštěvě Prahy.
(Celý text)

Inspekce na Vysočině prověřuje odběry vody do vodních elektráren
17. července 2018 00:10

H. BROD (ČTK) - Havlíčkobrodský inspektorát České inspekce životního prostředí (ČIŽP) prověřuje v kraji několik případů nadměrných odběrů vody malými vodními elektrárnami. Jejich provozovatelé mají nastavené určité limity, aby v době sucha říční koryto pod jezem nezůstalo bez vody, řekl dnes novinářům ředitel inspektorátu Jan Panský. Podrobnosti k těmto případům zatím inspekce nezveřejnila. Minulý rok uložila na Vysočině za všechny delikty poškozující životní prostředí 307 pokut.
(Celý text)

Školník se soudí s Monsantem kvůli rakovině. A odhaluje se přitom, jak se dělá pro firmu nakloněná "věda"
16. července 2018 01:39

PRAHA (Ekolist) - Jak daleko je schopna nadnárodní korporace zajít, když hájí své zisky? Kalifornským soudem projednávaný případ Lee DeWayne Johnson vs. Monsanto názorně poukazuje, že prostředky to mohou být dost nevybíravé. Žalovaná strana se nebojí zkreslovat výstupy vědeckých studií a popírá zjevné fakta. Žalobce dokonce hovoří o „zastrašování a šikaně“ vědců. O podrobnostech píše Guardian.
(Celý text)

Je mnohem snazší svádět vinu na ostatní, než jít sám něco dělat, říká šéfka Roots & Shoots Tara Golshanová
16. července 2018 01:32

PRAHA (Ekolist) - Tara Golshanová pracovala pro britský list Financial Times. Pod kariéristickým ředitelem vydržela jen do doby, než se potkala s charismatickou britskou primatoložkou Jane Goodallovou. Nyní vede pod záštitou Institutu Jane Goodallové vzdělávací program Roots & Shoots. Jeho cílem je podporovat mladé lídry, kteří se starají o blaho lidí, zvířat a přírody. Program Roots & Shoots se nyní otevírá i v Česku.
(Celý text)

Ropné plošiny pomáhají chránit život v mořích
16. července 2018 01:10

PRAHA (Ekolist) - Ropné plošiny prospívají mořským živočichům a vítaným způsobem oživují jejich podvodní biotop. I když se to může zdát trochu podivné, pylony a nejrůznější podpůrné podmořské struktury mořských vrtů a větrných farem přispívají k druhovému bohatství pod hladinou. O výzkumu publikovaném v odborném časopise Frontiers in Ecology and the Environment píše EurekAlert.
(Celý text)

V Bioparku Štít u obce Klamoš na Hradecku utekli dva tygři a lev
16. července 2018 00:40

KLAMOŠ (ČTK) - V soukromém Bioparku Štít u obce Klamoš na Královéhradecku dnes dopoledne utekli z klece dva tygři a lev. Zatím jsou zvířata klidná a zdržují se v areálu bioparku. Na místě zasahuje osm policejních hlídek, zásahová pollicejní jednotka a vrtulník. Lidé z obce by neměli opouštět své domy. Řekla to mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.
(Celý text)

Voda v krajině se musí řešit jako celek, vyzvali vědci politiky
16. července 2018 00:35

(ČTK) - Vědci z České limnologické společnosti (ČLS) upozornili v otevřeném dopise na nedostatečné řešení problémů s vodou a suchem. Vadí jim, že stávající opatření neberou v úvahu krajinu jako celek, ale snaží se řešit například jen potoky, přehrady či lesy. Předseda společnosti Martin Rulík z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci řekl, že výsledkem nedostatečné péče o krajinu je i rozpad lesů, degradace zemědělské půdy a také přehřívání měst.
(Celý text)

V Podyjí pokračují v zatravňování polí, šlo už o desítky hektarů
16. července 2018 00:22

ZNOJMO (ČTK) - Správa národního parku v Podyjí pokračuje v zatravňování orné plochy, nové louky vzniknou u Popic. Správa v Podyjí od 90. let zatravnila především v blízkosti obcí už desítky hektarů polí. Chce tím zlepšit strukturu krajiny i podmínky pro živé organismy, louky také lépe než pole zadržují v krajině vodu. Řekl to Robert Stejskal ze správy národního parku.
(Celý text)

Pardubickým hasičům vzrostly zásahy kvůli bodavému hmyzu o 30 procent
16. července 2018 00:20

PARDUBICE (ČTK) - Hasičům v Pardubickém kraji letos téměř o 30 procent vzrostly výjezdy kvůli nebezpečnému bodavému hmyzu. Od začátku června do soboty 14. července vyjížděli k 35 událostem, zatímco loni ve stejném období odstraňovali nebezpečný hmyz ve 27 případech. Včera o tom informovala mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.
(Celý text)

Staré věci mohou v Brně najít nový život díky projektu Retro-Use
16. července 2018 00:15

BRNO (ČTK) - Věci vyrobené před rokem 1989, pro které už majitel nemá využití, začal od soboty přijímat nový sběrný dvůr Retro-Use ve Francouzské ulici v Brně. Nahradil středisko ve Škrobárenské ulici, které čeká demolice. Díky projektu se věci dostávají třeba do muzeí a divadel, kde nacházejí nové využití.
(Celý text)

Soud osvobodil většinu lidí obviněných kvůli nosorožčím rohům
16. července 2018 00:12

(ČTK) - Soud zprostil obžaloby většinu lidí, které žalobci vinili z účasti v gangu obchodujícím s nosorožčími rohy. Odsuzující rozsudek si vyslechl pouze Mao Nguyen Hue, jenž dostal dvouletou podmínku a peněžitý trest 600.000 korun za neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy. Uvedla to mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 6 Zuzana Barochová s tím, že verdikt není pravomocný.
(Celý text)

Čína a Norsko zůstávají nejdůležitějšími trhy pro elektroauta
16. července 2018 00:10

BERLÍN (ČTK) - Čína a Norsko zůstaly v prvním pololetí nejdůležitějšími trhy pro elektrické automobily. V Číně zůstala tato auta jedničkou v prodeji, prodalo se jich tam 412.000, což je o 111 procent více než loni. Na celkovém prodeji aut se elektrické vozy podílely dvěma procenty, loni to bylo 0,8 procenta. Vyplývá to ze studie nezávislého německého institutu pro automobily a mobilitu CAM.
(Celý text)

Ozdobou výstavy Zahrada Vysočiny v Žirovnici je lilie 'bílé oči'
16. července 2018 00:08

ŽIROVNICE (ČTK) - Na zámku v Žirovnici v sobotu začala mezinárodní výstava Zahrada Vysočiny. Hlavní je expozice lilií, jichž bude asi 400 odrůd. Ozdobou je lilie zvaná bílé oči. Představují se pěstitelé a šlechtitelé z Česka a Slovenska. Pořadatelé čekají asi 3000 návštěvníků. Řekl to organizátor Josef Kříž. Největší výstava lilií v ČR potrvá do 16. července.
(Celý text)

Film Brčka. Malý kus zbytečného plastu, který trápí oceány
15. července 2018 01:21

PRAHA (Ekolist) - Veřejností po celém světě nyní velmi rezonuje problematika znečištění životního prostředí plastovým odpadem. Experti odhadují, že se do oceánů každý rok dostane zhruba 8 milionů tun plastu, což znamená, že by mohlo brzy vody brázdit více plastu, než ryb. Film Brčka, který se poprvé v České republice objeví v rámci festivalu dokumentárních filmů o jídle Země na talíři v listopadu 2018, se zaměřil na jeden konkrétní zbytečný kus plastu. Informuje o tom Glopolis.
(Celý text)

Chcete z kotle na uhlí přejít na pelety? Klastr Česká peleta poradí
15. července 2018 01:21

PRAHA (Ekolist) - Český stát nabízí tzv. kotlíkové dotace, díky kterým mohou lidé vyměnit nehospodárný a k životnímu prostředí nešetrný kotel na uhlí za modernější zařízení. Mimo jiné i za kotel na pelety. Pokud tápete, jaký konkrétní kotel si vybrat, poradí vám srovnávač kotlů, který připravil Klastr Česká peleta.
(Celý text)

Ve Stromovce můžete do konce srpna objevovat historii tohoto největšího pražského parku
14. července 2018 01:31

PRAHA (Ekolist) - Výstava věnovaná historii největšího pražského parku - Královské obory neboli Stromovky - je volně přístupná do 26. srpna přímo v parku před Planetáriem. Výstava byla připravena Muzeem hl. m. Prahy k letošnímu 750. výročí založení Královské obory. Prostřednictvím reprodukcí fotografií, dobových map, kreseb a rytin představuje vývoj parku od 16. století do dnešní doby. Informuje o tom pražský magistrát.
(Celý text)

Vídeň se trápí s vodními rostlinami v Dunaji. Problém řeší obojživelné sekačky
14. července 2018 01:01

PRAHA (Ekolist) - Vodní rostliny mohou pozitivně přispět ke kvalitě vody, ale přílišné množství zeleně není žádoucí. Své o tom nyní vědí ve Vídni, kde se poslední tři roky potýkají s explozivním růstem vodních rostlin v bočním rameni Dunaje. Město proto pořídilo nové obojživelné žací stroje, které jsou v akci sedm dní v týdnu a denně zpracují 90 tun rostlin. Informuje o tom Zahraniční kanceláře města Vídně.
(Celý text)

Z uzavřené černobylské zóny se dostal vlk. Co to znamená pro vlky mimo radioaktivní oblast?
13. července 2018 14:40

PRAHA (Ekolist) - Uzavřená zóna kolem místa černobylské havárie dala vzniknout nové divočině, která prakticky demonstruje sílu přírody. Město i zamořená pustina se třicet let mění na les, osídlený nejrůznějšími živočichy. Ne všichni hodlají v tomto lehce radioaktivním útočišti zůstat, což ukazuje i případ migrujícího vlka. Jak píše ScienceAlert, ne všichni z toho mají radost.
(Celý text)

Z uzavřené černobylské zóny se dostal vlk. Co to znamená pro vlky mimo radioaktivní oblast?
13. července 2018 14:40

PRAHA (Ekolist) - Uzavřená zóna kolem místa černobylské havárie dala vzniknout nové divočině, která prakticky demonstruje sílu přírody. Město i zamořená pustina se třicet let mění na les, osídlený nejrůznějšími živočichy. Ne všichni hodlají v tomto lehce radioaktivním útočišti zůstat, což ukazuje i případ migrujícího vlka. Jak píše ScienceAlert, ne všichni z toho mají radost.
(Celý text)

Další články:
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00

Online diskuse
Ochránci přírody koupili na Liberecku pole. Pomocí dřevin a kamenných zídek na něj chtějí přivést více života
9. července 2025 05:36

PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z organizace Čmelák chtějí, aby na polích vznikaly meze, remízky a aleje. Podle nich jich vzniká v zemědělské krajině stále málo. Zemědělce ani vlastníky půdy k tomu totiž nic nemotivuje. „Nechtěli jsme už jen sledovat nekonečné diskuse o tom, proč to nejde, a raději jsme se rozhodli jedno pole, naše první, sami koupit,” konstatuje vedoucí organizace Čmelák Jan Korytář.
(Celý text)

Plýtvání potravinami: Panuje velký rozdíl mezi tím, kolik lidé odhadují, že vyhodí jídla, a skutečností
9. července 2025 04:54

PRAHA (Ekolist) - Výzkumnice z PEF MENDELU se věnují tématu plýtvání potravinami z nejrůznějších úhlů pohledu už více než 7 let. Jejich cílem je najít metody a prostředky, jak ovlivnit domácnosti i jednotlivce, aby snížili množství vyhozených potravin do popelnic a podle dostupných dat se to daří.
(Celý text)

Pracovníci pražské zoo vypustili do nádrže v Michli ohrožené karase obecné
9. července 2025 02:06

PRAHA (ČTK) - Pracovníci pražské zoo do retenční nádrže u Michelského lesa v Praze 4 vypustili asi 250 mladých karasů obecných odchovaných v areálu zoologické zahrady v Troji. Jde o pokračování projektu návratu kriticky ohrožených ryb do české přírody, první vypouštění se konalo v roce 2022 v rybníce v pražské Vinoři. Celkem již se započtením této akce pracovníci zahrady ryby vypustili do 26 nádrží.
(Celý text)

Mezi europoslanci není shoda ohledně nového klimatického cíle EU pro rok 2040
9. července 2025 01:12

(ČTK) - Europoslanci ve Štrasburku diskutovali o novém návrhu Evropské komise (EK) snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Zatímco zástupci frakcí Zelených, socialistů a demokratů (S&D) Levice či Obnova Evropy (Renew Europe) návrh na ambicióznější klimatické cíle podpořili, europoslanci z řad Evropských konzervativců a reformistů (ECR), frakce Patrioti pro Evropu či frakce Evropa suverénních národů (ESN) jej zkritizovali. Zástupkyně největší parlamentní frakce Evropské lidové strany (EPP) zdůraznila, že k naplnění cílů jsou potřeba investice a inovace, jinak bude ochrana klimatu na úkor evropské konkurenceschopnosti.
(Celý text)

O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu
9. července 2025 00:49

FUNAFUTI (ČTK) - O první takzvané klimatické vízum v Austrálii už žádá přes 4000 obyvatel tichomořského souostroví Tuvalu, což odpovídá asi 42 procentům ostrovní populace, informovala agentura Kjódó. V důsledku změn klimatu se totiž zvyšuje hladina oceánu, což ohrožuje existenci tohoto souostroví. Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předpovídají, že do roku 2050 bude většina z 26 kilometrů čtverečních území Tuvalu pod průměrnou hladinou přílivu.
(Celý text)

Klimatologové: Extrémy v počasí přibývají, změna klimatu je jejich příčinou
8. července 2025 18:33

PRAHA (ČTK) - Souvislost mezi klimatickou změnou a rostoucím výskytem extrémních projevů počasí je podle klimatologů, které oslovila ČTK, jednoznačná. Shodují se, že hlavním hnacím motorem těchto jevů je zvyšující se teplota atmosféry, která má přímý dopad na intenzitu srážek, výskyt vln veder i další extrémy. Atmosféra je s každým dalším stupněm Celsia schopna pojmout zhruba o sedm procent více vodní páry, která hraje zásadní roli v řadě fyzikálních procesů, včetně vzniku bouřek a srážkové aktivity.
(Celý text)

Na Klatovsku bude další protest proti plánovanému úložišti jaderného odpadu
8. července 2025 18:30

(ČTK) - Lidé z Klatovska se v sobotu odpoledne vydají na další protestní pochody, cyklo a motovyjížďky kolem Pačejova v místech, která připadají v úvahu pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Na 22. ročníku akce se tradičně setkávají stovky lidí z 31 dotčených sídel z Pošumaví. ČTK to řekl František Kába, předseda spolku Jaderný odpad - děkujeme, nechceme!, který akci pořádá s obcí Maňovice. Letos jde o třetí protestní akci.
(Celý text)

Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce po podzimních povodních
8. července 2025 17:28

(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce v říčních korytech a jejich okolí po loňských záplavách a ve spolupráci s obcemi a dalšími institucemi nyní pracuje na odstraňování povodňových škod, které na majetku státního podniku činí téměř tři miliardy korun. Stavební práce podnik zahájil u 11 akcí souvisejících s odstraněním škod a u 19 vybírá zhotovitele, celkem připravuje 108 projektů, sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Záplavy loni v září dopadly hlavně na Jesenicko a Šumpersko.
(Celý text)

Výborný: Odškodné za úrodu by zaplavení zemědělci měli dostat na podzim
8. července 2025 15:27

BĚLÁ POD PRADĚDEM (ČTK) - Zemědělci v zaplavených oblastech by na podzim měli dostat finanční náhradu za škody, které jim loni v září povodně způsobily na úrodě. Na tuto formu odškodnění dostalo Česko na jaře z krizového fondu EU 7,5 milionu eur, tedy v přepočtu 186 milionů korun. Nařízení o výplatě těchto kompenzací je v meziresortním řízení a nejpozději v polovině července by ho měla schválit vláda, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
(Celý text)

V Hustopečích nad Bečvou se kvůli dešti preventivně chystají protipovodňová opatření
8. července 2025 14:05

(ČTK) - V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde se stále odklízejí následky ekologické havárie po nehodě vlaku s toxickým benzenem, chystají hasiči kvůli vydatným dešťům preventivní protipovodňová opatření. Na místo navážejí mobilní protipovodňové vaky, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Josef Koláček. Situaci bedlivě sledují také rybáři, obavu mají i ze vzestupu hladiny jezera, které je nejblíže místu události. Jeho odtok je totiž od únorové nehody zaslepený. Podle Povodí Moravy zaplavení zasaženého území podle dosavadních předpovědí nehrozí.
(Celý text)

Japonsko jako první na světě plánuje těžbu kovů z hlubokého moře
8. července 2025 11:50

TOKIO (ČTK) - Japonsko se od ledna příštího roku pokusí začít těžit kovy vzácných zemin z hlubokého mořského dna. Bude to první takový pokus na světě, řekl agentuře AFP ředitel vládního inovačního programu Šoiči Išii. Japonsko se tento týden zavázalo ke spolupráci se Spojenými státy, Austrálií a Indií na zajištění stabilních dodávek vzácných zemin. Sílí totiž obava z dominance Číny v dodávkách těchto kovů, které jsou nezbytné pro nové technologie.
(Celý text)

MŽP podpoří ekologičtější teplárenství šesti miliardami korun
8. července 2025 11:47

PRAHA (ČTK) - Dalších šest miliard korun poputuje na modernizaci českého teplárenství. Provozovatelé tepláren a vlastníci nových zdrojů zapojených do soustavy zásobování teplem mohou nyní žádat o podporu například na přechod z uhlí na biomasu, bioplyn, tepelná čerpadla nebo geotermální energii.
(Celý text)

Viděli jste losa? Dejte vědět ochráncům přírody. Pomůžete tak k ochraně těchto majestátních zvířat
8. července 2025 05:40

PRAHA (Ekolist) - V posledním měsíci byl na Ostravsku a nyní na Zlínsku opakovaně pozorován los evropský. S největší pravděpodobností přišel na naše území z Polska. Naposledy byl viděn před několika dny na předměstí Zlína u průmyslové zóny poté, co přeplaval rybník u Lukova a procházel Kostelcem u Zlína. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uvítá informace o jeho pohybu, zadávat je možno prostřednictvím webového formuláře.
(Celý text)

Aplikace Copernicus nyní zobrazuje také oblaka metanu
8. července 2025 05:16

PRAHA (Ekolist) - Služba Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), za kterou stojí Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí a financuje ji EU, aktualizovala svou aplikaci Methane Hotspot Explorer. Aplikace je nyní schopna nejen identifikovat významné emise metanu, ale také zobrazit tvar a rozsah vzniklých oblaků. Odhady emisí metanu provedené v rámci systému CAMS jsou nyní zahrnuty také do Mezinárodní observatoře emisí metanu (IMEO) Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).
(Celý text)

Ryby v Dyji podle odborníka z Mendelovy univerzity nešlo zachránit
8. července 2025 01:56

(ČTK) - Ryby, které uhynuly před týdnem v Dyji vlivem prudkého poklesu koncentrace kyslíku, nešlo podle Radovana Koppa z Mendelovy univerzity zachránit. Podobné situace budou podle něj stále častější, a to a nejen na Dyji, uvedl státní podnik Povodí Moravy. V Dyji pod nádrží Nové Mlýny na začátku minulého týdne uhynulo asi 30 tun ryb, událost vyšetřují i břeclavští kriminalisté.
(Celý text)

Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování
8. července 2025 01:32

(ČTK) - Většina členských států EU, včetně Česka, požaduje další změny v hojně diskutovaném nařízení o odlesňování. Vyplývá to z dopisu, který má ČTK k dispozici, zaslaného předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Dopis podepsal i český ministr zemědělství Marek Výborný a své podpisy připojilo dalších 17 ministrů nynější sedmadvacítky.
(Celý text)

Slovensko podle ministra Taraby nepodpoří návrh nového klimatického cíle EU
8. července 2025 00:45

BRATISLAVA (ČTK) - Slovensko nepodpoří návrh Evropské komise stanovit jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého o 90 procent ve srovnání s rokem 1990, uvedl slovenský ministr životního prostředí Tomáš Taraba. Nesouhlas s předlohou dříve vyjádřil také český premiér Petr Fiala.
(Celý text)

Karlovarský filmový festival je ekologičtější, méně tiskne a víc recykluje
7. července 2025 21:30

KARLOVY VARY (ČTK) - Karlovarský filmový festival se i letos snaží být více ekologický a snižovat dopad na životní prostředí. Více se používají recyklované materiály, méně se tiskne, řekl šéf produkce festivalu Petr Lintimer. Hotel Thermal, který je hlavním dějištěm festivalu, má po rekonstrukci výrazně nižší energetickou spotřebu. V ulicích je snaha minimalizovat množství odpadu, který návštěvníci během pobytu vytvářejí.
(Celý text)

Odborníci snížili hladinu jezera v Hustopečích o 27 cm, hrozilo protržení hráze
7. července 2025 18:38

(ČTK) - Odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku snížili řízeným přečerpáním o 27 centimetrů hladinu jezera č.6, které leží v těsné blízkosti místa havárie cisteren s benzenem. Vodu hasiči přečerpali pomocí velkokapacitního čerpadla do západní části jezera, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká. Odtok z jezera je preventivně zaslepený od havárie, voda však do jezera stále přitékala. Podle šéfa hustopečských rybářů Stanislava Pernického tak hrozilo protržení hráze. Problém podle něj ale vyřešený není, hladina může znovu stoupat.
(Celý text)

EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody
7. července 2025 14:06

(ČTK) - Evropská komise představila plán zavádějící takzvané přírodní kredity. Ty mají umožnit zemědělcům, lesníkům a dalším hospodářům získávat dodatečný příjem za nadstandardní opatření na podporu biodiverzity. Cílem plánu je podle komise motivovat soukromé investice do akcí na ochranu přírody a odměňovat ty, kteří tyto akce podnikají a investují do nich.
(Celý text)

EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody
7. července 2025 14:06

(ČTK) - Evropská komise představila plán zavádějící takzvané přírodní kredity. Ty mají umožnit zemědělcům, lesníkům a dalším hospodářům získávat dodatečný příjem za nadstandardní opatření na podporu biodiverzity. Cílem plánu je podle komise motivovat soukromé investice do akcí na ochranu přírody a odměňovat ty, kteří tyto akce podnikají a investují do nich.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama