titulní strana > co píší jiní
Na Vysočině řeší, co s kompostem. Zemědělci ho na pole nechtějí
11. června 2018 00:45

JIHLAVA (ČTK) - Na Vysočině je 63 velkokapacitních kompostáren a 113 menších zařízení, které ročně zpracují méně než 150 tun biologického odpadu, vyplývá z informací krajského úřadu. Navíc fungují komunitní kompostárny, které úřad neeviduje. Podle oslovených odborníků ale není o kompost velký zájem, zemědělci ho odmítají používat, bojí se zaplevelení polí. Jeho bezpečnost a prospěšnost nyní pokusně ověřuje Školní statek Humpolec. Propagovat jeho používání chce i Zemědělská a ekologická regionální agentura (ZERA) z Náměště nad Oslavou.
(Celý text)

V Novém Bydžově uniklo do vody ředidlo, příroda není ohrožena
11. června 2018 00:39

NOVÝ BYDŽOV (ČTK) - V Novém Bydžově na Hradecku v průmyslové zóně Zábědov dnes uniklo do kanalizace až 15 metrů krychlových ethylacetátu. Chemikálie se používá jako rozpouštědlo či ředidlo. Látka skončila v záchytných jímkách podnikové kanalizace. Okolní životní prostředí nezasáhla. Nikdo nebyl zraněn. Řekla to mluvčí hasičů Martina Götzová.
(Celý text)

Studentská soutěž Český ostrovní dům vyhrála cenu EU pro udržitelnou energii
11. června 2018 00:30

BRUSEL (ČTK) - Studentská soutěž Český ostrovní dům se dočkala ocenění na evropské úrovni, když vyhrála v jedné ze čtyř kategorií Cen Evropské unie pro udržitelnou energie (EUSEW). "Je to příjemná vzpruha," řekl dnes Pavel Podruh, který cenu z rukou eurokomisaře pro klimatické změny a energie Miguela Cañeteho v Bruselu přebíral.
(Celý text)

Začalo fórum evropského programu pro pozorování Země Copernicus
11. června 2018 00:28

PRAHA (ČTK) - Významní světoví odborníci na monitorování životního prostředí minulý týden začali v Praze diskutovat o současném stavu evropského programu Copernicus, který slouží k družicovému sledování zemského povrchu. Dvoudenní fórum se zaměřilo na možnosti využití dat ze satelitů Sentinel, na výstupy ze senzorů umístěných na povrchu Země a také na aplikace, ve kterých je možné informace z tohoto systému v Česku využít.
(Celý text)

Papež se před šéfy velkých firem přimlouval za čistší energii
11. června 2018 00:25

VATIKÁN (ČTK) - Papež František v sobotu na konferenci ve Vatikánu apeloval na zástupce velkých energetických a ropných společností, aby věnovali víc úsilí přechodu na čistší zdroje energie. Informovala o tom agentura Reuters. Hlava katolické církve varovala, že globální změna klimatu představuje pro lidstvo výzvu "epochálních rozměrů" a že je třeba jí čelit snižováním spotřeby fosilních paliv.
(Celý text)

Kvůli novým emisním testům se Volkswagen zpozdí s výrobou až 250.000 aut
11. června 2018 00:25

(ČTK) - Kvůli novému způsobu testování emisí a spotřeby paliva se automobilka Volkswagen ve druhém pololetí zpozdí s montáží až 250.000 osobních vozů koncernových značek. Firma v pátek uvedla, že přechod na způsob testování označovaný jako Worldwide Harmonized Light Duty Vehicles Test Procedure (WLTP) dočasně omezí dostupnost některých modelů a kvůli růstu zásob může ovlivnit provozní kapitál.
(Celý text)

Ovce na Stránské skále zatím zůstávají, hledá se hlídač
11. června 2018 00:20

BRNO (ČTK) - Malé stádo ovcí, které pomáhá se spásáním trávy na Stránské skále v Brně, v lokalitě zatím zůstane. Hledá se k němu ale hlídač, řekl to majitel stáda Tomáš Peslar. Pastvu podle ochranářů někdo sabotuje, několikrát poškodil elektrické ohradníky, tři ovce už zadávili psi. Uvažovalo se proto o přerušení pastvy.
(Celý text)

Mělník testuje na kulturních akcích vratné plastové kelímky
11. června 2018 00:15

MĚLNÍK (ČTK) - Mělník na kulturních akcích pořádaných ve městě testuje vratné plastové kelímky. Chce tak snížit množství odpadu, který po nich zůstává. Pokud se systém osvědčí, chce radnice zavést používání vratných kelímků jako podmínku pro pořadatele, řekl místostarosta Petr Volf (Mělničané).
(Celý text)

Kůrovce může zastavit horký vzduch, tvrdí firma Thermo Sanace
11. června 2018 00:10

BRNO (ČTK) - Podle společnosti Thermo Sanace, která se specializuje na ošetření dřeva napadeného hmyzem, může kůrovce zastavit horký vzduch. Při ohřevu napadené kulatiny podle firmy dojde k usmrcení všech vývojových stádií tohoto hmyzu, což je účinnější a šetrnější než použití chemické látky.
(Celý text)

U Sokolova vzlétlo 32.000 poštovních holubů, letěli na Moravu
10. června 2018 15:24

KRAJKOVÁ (ČTK) - Více než 32.000 poštovních holubů chovatelů z celé Moravy vzlétlo dnes časně ráno na letišti Květná u Krajkové na Sokolovsku. Konal se zde 22. ročník asi největšího a nejznámějšího závodu v ČR, Katovického memoriálu. Ptáci několika stovek chovatelů letěli do svých domovů vzdálených od místa startu zhruba 250 až 450 kilometrů. Nejrychlejší z nich letěl průměrnou rychlostí 76,82 kilometru za hodinu, řekli dnes chovatelé, výsledky jsou dostupné na webu.
(Celý text)

Jedna z nejstarších dubových alejí na Moravě se dočkala obnovy
10. června 2018 01:20

PRAHA (Ekolist) - Jednu z nejstarších dubových alejí na Moravě u rybníka Kolečko v Tovačově v Olomouckém kraji obnovil podnik Lesy České republiky. Stromořadí založil rod Pernštejnů před více než čtyřmi stoletími. Mohutné stromy byly svědky historického dění na tovačovském panství, které vlastnilo několik šlechtických rodů. Projekt vyšel na bezmála tři miliony korun bez DPH. Informovaly o tom Lesy ČR.
(Celý text)

Díky divokým koním kvete milovická pastvina kopretinami a šalvějí
10. června 2018 01:20

PRAHA (Ekolist) - Proměna bývalého vojenského prostoru Milovice pokračuje. Nejviditelnější je v místech původní, čtyřicetihektarové pastviny v sousedství Milovic, kde se již čtvrtým rokem pasou divocí koně z anglického Exmooru. Plochy, kde letos rozkvetly kopretiny a šalvěje, jsou letos opět rozsáhlejší, než v předchozích letech. Informuje o tom Dalibor Dostál z České krajiny.
(Celý text)

Raky v Rožnovské Bečvě nezabilo horko a nedostatek kyslíku ve vodě, ale račí mor
9. června 2018 02:20

PRAHA (Ekolist) - Za hromadný úhyn raků říčních v Rožnovské Bečvě může račí mor. Laboratorní analýza, kterou provedli pracovníci katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, vyvrátila domněnky, že raky má na svědomí letošní horké jaro s nedostatkem kyslíku ve vodě a nadbytkem pylu. Informovala o tom ve čvrtek Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky.
(Celý text)

Plasty a chemikálie jsou i v odlehlých vodách Jižního oceánu, upozorňuje Greenpeace
9. června 2018 01:20

PRAHA (Ekolist) - Laboratorní analýza vzorků vody a sněhu, které nasbírala posádky lodi Greenpeace při své nedávné tříměsíční expedici u břehů Antarktidy, potvrdila přítomnost mikroplastových částeček a nebezpečných chemikálií. Problematická z hlediska životního prostředí byla většina odebraných vzorků. Greenpeace shrnula závěry z testování ve studii Microplastics and persistent fluorinated chemicals in the Antarctic.
(Celý text)

Dnes je Světový den oceánů. Jeho letošní myšlenkou je ochrana před znečištěním plasty
8. června 2018 20:09

PRAHA (Ekolist) - Dnes je Světový den oceánů. Letos má heslo Zabraň znečištění plasty, podpoř zdraví oceánu. Oceány pokrývají 361,3 milionů kilometrů čtverečních, to je více než 70 % plochy Země. Podle dat OSN žije v oceánech 0,7 až jeden milion živočišných a rostlinných druhů a miliony bakterií a virů. Každý rok v oceánu končí více než 8 milionů tun plastů. Pro představu je to jakoby se do moře každou minutu vyklopil plný nákladní vůz plastového odpadu. Informuje o tom OSN.
(Celý text)

Víkend otevřených zahrad: 200 míst po celé ČR, kam se běžně nedostanete
8. června 2018 19:00

PRAHA (Ekolist / ČTK) - V sobotu a neděli proběhne Víkend otevřených zahrad, během kterého je možné navštívit téměř 200 zahrad. Těšit se můžete na zámecké, klášterní i botanické zahrady, skleníky a arboreta, ale i na nevšední soukromé zahrady. Víkend otevřených zahrad se u nás koná po deváté.
(Celý text)

Během Dnů pasivních domů si můžete popovídat s jejich majiteli. V sobotu je možnost navštívit větrné elektrárny
8. června 2018 18:50

PRAHA (Ekolist) - Dny pasivních domů jsou příležitostí navštívit energeticky úsporné domy, byty, administrativní budovy a vyzpovídat jejich majitele. Můžete se jich zeptat na vše, co vás v souvislosti s pasivními domy zajímá. Akce se koná od pátku 8. do neděle 10. června 2018. Pokud vás zajímají větrné elektrárny, pak můžete využít sobotního dne otevřených dveří u čtyř z nich.
(Celý text)

V září přijde konec halogenových žárovek. Nejlepší alternativou jsou LEDky
8. června 2018 10:39

PRAHA (Ekolist) - Známý proces zákazu neúsporných typů žárovek v Evropské unii předznamenal výrazný rozvoj LED žárovek. Poslední fáze tzv. ekodesignu světelných zdrojů pro domácnosti nastane v září 2018, kdy se z evropského trhu začnou postupně doprodávat halogenové žárovky s klasickou paticí E27 či E14 v energetické třídě C či D. Vzhledem k rychlému rozvoji a zlepšení parametrů LED žárovek nejsou očekávány problémy. Dnešní LED žárovky jsou často levnější a z hlediska designu a vlastností na mnohem vyšší úrovni než halogenové žárovky.
(Celý text)

Vědci dali dohromady první mapu evropských pralesů. Je jich překvapivě hodně
8. června 2018 10:12

PRAHA (Ekolist) - Že hluboké hvozdy a temné lesy už patří jenom do pohádek pro děti? Aktuální studie lesníků z Vermontu nabízí mnohem příznivější obraz evropských lesů. Jimi vytvořená interaktivní mapa zachycuje překvapivě velký počet primárních, člověkem téměř nedotčených lesů.
(Celý text)

V Německu bude výsledky zápasů MS v Rusku předpovídat levhart
8. června 2018 08:16

BERLÍN (ČTK) - Chobotnice Paul, šilhavá vačice Heidi či koala Oobi-Oobi už v Německu předpovídaly výsledky zápasů sportovních utkání či nositele nejrůznějších ocenění. Nástupem slavných věštců z říše zvířat se letos stane sněžný levhart Sagar, který žije v zoologické zahradě v sárském městě Neunkirchenu. Vítěze utkání německého týmu na fotbalovém mistrovství světa v Rusku, které začíná 14. června, bude předpovídat pomocí dvou míčů, informovala agentura DPA. Konkurovat tak bude bílému kocourovi Achillovi, kterého si jako věštce vybrali v Rusku.
(Celý text)

V Německu bude výsledky zápasů MS v Rusku předpovídat levhart
8. června 2018 08:16

BERLÍN (ČTK) - Chobotnice Paul, šilhavá vačice Heidi či koala Oobi-Oobi už v Německu předpovídaly výsledky zápasů sportovních utkání či nositele nejrůznějších ocenění. Nástupem slavných věštců z říše zvířat se letos stane sněžný levhart Sagar, který žije v zoologické zahradě v sárském městě Neunkirchenu. Vítěze utkání německého týmu na fotbalovém mistrovství světa v Rusku, které začíná 14. června, bude předpovídat pomocí dvou míčů, informovala agentura DPA. Konkurovat tak bude bílému kocourovi Achillovi, kterého si jako věštce vybrali v Rusku.
(Celý text)

Další články:
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50

Online diskuse
Klimatologové: Extrémy v počasí přibývají, změna klimatu je jejich příčinou
8. července 2025 18:33

PRAHA (ČTK) - Souvislost mezi klimatickou změnou a rostoucím výskytem extrémních projevů počasí je podle klimatologů, které oslovila ČTK, jednoznačná. Shodují se, že hlavním hnacím motorem těchto jevů je zvyšující se teplota atmosféry, která má přímý dopad na intenzitu srážek, výskyt vln veder i další extrémy. Atmosféra je s každým dalším stupněm Celsia schopna pojmout zhruba o sedm procent více vodní páry, která hraje zásadní roli v řadě fyzikálních procesů, včetně vzniku bouřek a srážkové aktivity.
(Celý text)

Výborný: Odškodné za úrodu by zaplavení zemědělci měli dostat na podzim
8. července 2025 15:27

BĚLÁ POD PRADĚDEM (ČTK) - Zemědělci v zaplavených oblastech by na podzim měli dostat finanční náhradu za škody, které jim loni v září povodně způsobily na úrodě. Na tuto formu odškodnění dostalo Česko na jaře z krizového fondu EU 7,5 milionu eur, tedy v přepočtu 186 milionů korun. Nařízení o výplatě těchto kompenzací je v meziresortním řízení a nejpozději v polovině července by ho měla schválit vláda, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
(Celý text)

V Hustopečích nad Bečvou se kvůli dešti preventivně chystají protipovodňová opatření
8. července 2025 14:05

(ČTK) - V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde se stále odklízejí následky ekologické havárie po nehodě vlaku s toxickým benzenem, chystají hasiči kvůli vydatným dešťům preventivní protipovodňová opatření. Na místo navážejí mobilní protipovodňové vaky, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Josef Koláček. Situaci bedlivě sledují také rybáři, obavu mají i ze vzestupu hladiny jezera, které je nejblíže místu události. Jeho odtok je totiž od únorové nehody zaslepený. Podle Povodí Moravy zaplavení zasaženého území podle dosavadních předpovědí nehrozí.
(Celý text)

Japonsko jako první na světě plánuje těžbu kovů z hlubokého moře
8. července 2025 11:50

TOKIO (ČTK) - Japonsko se od ledna příštího roku pokusí začít těžit kovy vzácných zemin z hlubokého mořského dna. Bude to první takový pokus na světě, řekl agentuře AFP ředitel vládního inovačního programu Šoiči Išii. Japonsko se tento týden zavázalo ke spolupráci se Spojenými státy, Austrálií a Indií na zajištění stabilních dodávek vzácných zemin. Sílí totiž obava z dominance Číny v dodávkách těchto kovů, které jsou nezbytné pro nové technologie.
(Celý text)

MŽP podpoří ekologičtější teplárenství šesti miliardami korun
8. července 2025 11:47

PRAHA (ČTK) - Dalších šest miliard korun poputuje na modernizaci českého teplárenství. Provozovatelé tepláren a vlastníci nových zdrojů zapojených do soustavy zásobování teplem mohou nyní žádat o podporu například na přechod z uhlí na biomasu, bioplyn, tepelná čerpadla nebo geotermální energii.
(Celý text)

Viděli jste losa? Dejte vědět ochráncům přírody. Pomůžete tak k ochraně těchto majestátních zvířat
8. července 2025 05:40

PRAHA (Ekolist) - V posledním měsíci byl na Ostravsku a nyní na Zlínsku opakovaně pozorován los evropský. S největší pravděpodobností přišel na naše území z Polska. Naposledy byl viděn před několika dny na předměstí Zlína u průmyslové zóny poté, co přeplaval rybník u Lukova a procházel Kostelcem u Zlína. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uvítá informace o jeho pohybu, zadávat je možno prostřednictvím webového formuláře.
(Celý text)

Aplikace Copernicus nyní zobrazuje také oblaka metanu
8. července 2025 05:16

PRAHA (Ekolist) - Služba Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), za kterou stojí Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí a financuje ji EU, aktualizovala svou aplikaci Methane Hotspot Explorer. Aplikace je nyní schopna nejen identifikovat významné emise metanu, ale také zobrazit tvar a rozsah vzniklých oblaků. Odhady emisí metanu provedené v rámci systému CAMS jsou nyní zahrnuty také do Mezinárodní observatoře emisí metanu (IMEO) Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).
(Celý text)

Ryby v Dyji podle odborníka z Mendelovy univerzity nešlo zachránit
8. července 2025 01:56

(ČTK) - Ryby, které uhynuly před týdnem v Dyji vlivem prudkého poklesu koncentrace kyslíku, nešlo podle Radovana Koppa z Mendelovy univerzity zachránit. Podobné situace budou podle něj stále častější, a to a nejen na Dyji, uvedl státní podnik Povodí Moravy. V Dyji pod nádrží Nové Mlýny na začátku minulého týdne uhynulo asi 30 tun ryb, událost vyšetřují i břeclavští kriminalisté.
(Celý text)

Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování
8. července 2025 01:32

(ČTK) - Většina členských států EU, včetně Česka, požaduje další změny v hojně diskutovaném nařízení o odlesňování. Vyplývá to z dopisu, který má ČTK k dispozici, zaslaného předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Dopis podepsal i český ministr zemědělství Marek Výborný a své podpisy připojilo dalších 17 ministrů nynější sedmadvacítky.
(Celý text)

Slovensko podle ministra Taraby nepodpoří návrh nového klimatického cíle EU
8. července 2025 00:45

BRATISLAVA (ČTK) - Slovensko nepodpoří návrh Evropské komise stanovit jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého o 90 procent ve srovnání s rokem 1990, uvedl slovenský ministr životního prostředí Tomáš Taraba. Nesouhlas s předlohou dříve vyjádřil také český premiér Petr Fiala.
(Celý text)

Karlovarský filmový festival je ekologičtější, méně tiskne a víc recykluje
7. července 2025 21:30

KARLOVY VARY (ČTK) - Karlovarský filmový festival se i letos snaží být více ekologický a snižovat dopad na životní prostředí. Více se používají recyklované materiály, méně se tiskne, řekl šéf produkce festivalu Petr Lintimer. Hotel Thermal, který je hlavním dějištěm festivalu, má po rekonstrukci výrazně nižší energetickou spotřebu. V ulicích je snaha minimalizovat množství odpadu, který návštěvníci během pobytu vytvářejí.
(Celý text)

Odborníci snížili hladinu jezera v Hustopečích o 27 cm, hrozilo protržení hráze
7. července 2025 18:38

(ČTK) - Odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku snížili řízeným přečerpáním o 27 centimetrů hladinu jezera č.6, které leží v těsné blízkosti místa havárie cisteren s benzenem. Vodu hasiči přečerpali pomocí velkokapacitního čerpadla do západní části jezera, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká. Odtok z jezera je preventivně zaslepený od havárie, voda však do jezera stále přitékala. Podle šéfa hustopečských rybářů Stanislava Pernického tak hrozilo protržení hráze. Problém podle něj ale vyřešený není, hladina může znovu stoupat.
(Celý text)

EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody
7. července 2025 14:06

(ČTK) - Evropská komise představila plán zavádějící takzvané přírodní kredity. Ty mají umožnit zemědělcům, lesníkům a dalším hospodářům získávat dodatečný příjem za nadstandardní opatření na podporu biodiverzity. Cílem plánu je podle komise motivovat soukromé investice do akcí na ochranu přírody a odměňovat ty, kteří tyto akce podnikají a investují do nich.
(Celý text)

Průtoky v tocích na jihovýchodě ČR se pohybují okolo 30 procent průměrných hodnot
7. července 2025 14:01

(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy a Dyje se aktuálně pohybují pod normálem, nejčastěji kolem 30 procent obvyklého stavu. Dvě desítky profilů jsou i pod hranicí sucha, uvedla mluvčí státního podniku Povodí Moravy Jana Kučerová.
(Celý text)

Skončila oprava přehrady Jezeří na Chomutovsku. Zatím v ní není voda
7. července 2025 11:14

VYSOKÁ PEC (ČTK) - Povodí Ohře ukončilo po třech letech opravu zhruba 120 let starého vodního díla Jezeří na Chomutovsku. Kompletní rekonstrukce vyšla zhruba na 83 milionů korun. Větší část pokryla dotace. V přehradě zatím není voda. Čeká se na to, až bude vody přitékat víc, aby jí nebylo ve vodním díle málo a rychle se neprohřívala, což by mohlo mít negativní dopad na přírodu, řekl generální ředitel státního podniku Jan Svejkovský.
(Celý text)

Senát je proti zavedení každoročních technických prohlídek starších vozidel
7. července 2025 11:13

(ČTK) - Senát je proti možnému zavedení každoročních technických prohlídek osobních a lehkých užitkových vozidel starších deseti let, jak je navrhuje Evropská komise. Postoj horní komory, který vyjádřila v usnesení, je v souladu se stanoviskem vlády. Senát se postavil rovněž proti navrhovaným každoročním emisním kontrolám dodávek už rok od jejich první registrace.
(Celý text)

Smolo postaví v Třinci linku na zpracování plastů a papíru
7. července 2025 11:04

TŘINEC (ČTK) - Společnost Smolo, která se zabývá nakládáním s odpady či údržbou komunikací, zahájila modernizaci svého areálu v Třinci-Oldřichovicích na Frýdecko-Místecku. Postaví tam linku na zpracování plastů a papíru, která bude jako teprve třetí v Česku využívat nejmodernější technologie optického třídění. Stavba i technologie přijdou celkem téměř na 300 milionů korun, řekla mluvčí firmy Dorota Havlíková.
(Celý text)

Kvetoucí pásy přímo uprostřed polí mohou pomoci s regulací škůdců i udržováním zdravé půdy
7. července 2025 05:12

PRAHA (Ekolist) - Podpora biodiverzity, zlepšení půdy i omezení závislosti na pesticidech. K tomu všemu by mohly pomoci kvetoucí pásy uprostřed lánů zemědělských plodin. Směs rostlin vysetá v místě pojezdů zemědělské techniky má na pole přilákat užitečné půdní mikroorganismy, ptáky i hmyz. Mezi nimi i přirozené nepřátele zemědělci nevítaných druhů.
(Celý text)

Recyklací proti válce? Dobrovolníci vozí na Ukrajinu použitá okna
7. července 2025 04:08

PRAHA (Ekolist) - Lidem ve válkou zmítaných městech Ukrajiny pomáhá specifická iniciativa. Vyhledává a do země z Česka přiváží zánovní okna, která by jinak mířila k likvidaci. Díky jejich opětovnému využití na Ukrajině pomáhá nejen obnově země, ale také snižuje ekologickou stopu, kterou by znamenala výroba nových.
(Celý text)

Vzácný chřástal v Krkonoších čelí úbytku vhodných míst, jeho počty jsou nízké
7. července 2025 01:17

ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Ornitolog Jaroslav Fišera jde najisto. Neposečenou horskou loukou si za soumraku razí cestu do míst, odkud se ozývá opakované volání typické pro jednoho z nejohroženějších ptáků krkonošské přírody, chřástala polního. Z reproduktoru, který drží, zní "crex-crex", tedy imitace volání tohoto plachého a na loukách skrytě žijícího ptáka. A chřástal odpovídá. V Krkonoších jejich počty zůstávají nízké, řekl ČTK Fišera. Důvodů je řada, ztráta vhodných stanovišť, časná senoseč, odvodňování luk nebo i nevhodné technologie hospodaření.
(Celý text)

Vzácný chřástal v Krkonoších čelí úbytku vhodných míst, jeho počty jsou nízké
7. července 2025 01:17

ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Ornitolog Jaroslav Fišera jde najisto. Neposečenou horskou loukou si za soumraku razí cestu do míst, odkud se ozývá opakované volání typické pro jednoho z nejohroženějších ptáků krkonošské přírody, chřástala polního. Z reproduktoru, který drží, zní "crex-crex", tedy imitace volání tohoto plachého a na loukách skrytě žijícího ptáka. A chřástal odpovídá. V Krkonoších jejich počty zůstávají nízké, řekl ČTK Fišera. Důvodů je řada, ztráta vhodných stanovišť, časná senoseč, odvodňování luk nebo i nevhodné technologie hospodaření.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama