titulní strana > co píší jiní
Osm kilogramů plastového odpadu v žaludku zahubilo velrybu
4. června 2018 00:58

(ČTK) - Asi 80 kusů plastových odpadů o váze osmi kilogramů bylo objeveno v žaludku velryby, která uhynula u thajského pobřeží po pěti dnech marných pokusů veterinářů o její záchranu. Oznámila to včera agentura Reuters s odvoláním na thajský Úřad pro námořní a pobřežní zdroje.
(Celý text)

Nejvyšší kontrolní úřad: Dotace na zemědělce míří k velkým firmám, podpora malých vázne
4. června 2018 00:51

PRAHA (ČTK) - Většinu z miliard korun evropských dotací na rozvoj zemědělství z Programu rozvoje venkova stát rozdává velkým firmám. Podpora malých a středních podniků, kterým měl program pomoci, naproti tomu vázne. Uvedl to dnes v tiskové zprávě k prověrce programu Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Hodnocení projektů žadatelů o dotace je podle úřadu neprůhledné. Ministerstvo zemědělství, které peníze z programu rozděluje, výtky popírá a tvrdí, že velké podniky nezvýhodňuje.
(Celý text)

Na komíně v Holešovicích se vylíhla mláďata vzácného sokola
4. června 2018 00:40

(ČTK) - Na komíně v pražských Holešovicích se vylíhla tři mláďata vzácného sokola stěhovavého. Mláďata jsou zdravá a ornitolog je už okroužkoval. Na komín byla umístěna fotopast, která zaznamená vývoj mláďat. Stejný sokolí pár hnízdil v ornitologické budce na komíně v holešovickém areálu již vloni, kdy vyvedl také tři mladé. Informovala o tom Pražská teplárenská. Jedno sokolí mládě se vylíhlo také na komíně v Michli.
(Celý text)

Prodejce vatových tyčinek: Plast případně nahradíme papírem
4. června 2018 00:30

(ČTK) - Výrobci vatových tyčinek do uší nahradí v případě potřeby plast při jejich výrobě papírem. Takový produkt bude ale zřejmě mírně dražší. Řekl to Petr Špaček, generální ředitel společnosti Melitrade, která prodává v Česku hygienické potřeby značky Linteo. Tyčinky jsou pro firmu doplňkovým sortimentem. Firma je dováží, podle Špačka má ale společnost úzké vazby na výrobce a je schopna z určité části výrobu ovlivňovat.
(Celý text)

Populace kůrovce je letos řádově vyšší, hrozí více rojení, říká Jan Příhoda
4. června 2018 00:25

(ČTK) - Proti loňsku se v některých lokalitách objevuje až desetinásobné množství kůrovců, uvádí odborník z portálu Kůrovcové info.cz Jan Příhoda. Podle měření, do kterého se letos dobrovolně zapojilo 161 lesníků, kteří vkládají do aplikace data ze 473 odchytových míst po skoro celé zemi, v 80 procent z 58 porovnávaných okresů výrazně vzrostla populace lýkožrouta smrkového. V 33 okresech je meziroční nárůst více než 100 procent a ve 13 okresů byl odchycen dokonce více než pětinásobek brouků. Jde hlavně o oblasti na Moravě, ale i na jihu Vysočiny nebo v jihozápadních Čechách.
(Celý text)

Německo se bálo, že kvůli povodni utekl ze zoo medvěd a pět kočkovitých šelem. Uprchl ale jen medvěd, kterého zastřelili
4. června 2018 00:22

(ČTK) - Páteční bouřka u německého Lünebachu způsobila povodně. Kvůli nim vznikl i zmatek v místní zoo. Podle mylných informací došlo při povodni k útěku medvěda a pěti kočkovitých šelem. Ve skutečnosti utekl pouze medvěd, kterého nakonec zastřelili. Agentuře DPA to řekl starosta obce Arzfeld Andreas Kruppert.
(Celý text)

Stáda ovcí, koz a skotu i letos spásají pastviny v Praze
4. června 2018 00:19

PRAHA (ČTK) - I letos je možné od května do října v pražské přírodě potkat stáda ovcí, koz a skotu, která na pastvinách spásají trávu. Čtyři stáda ovcí a koz se pasou na chráněných územích, dvě stáda jalovic na vlhkých loukách. Pastva je ekologickým řešením údržby zeleně na špatně dostupných místech. Stáda se pohybují například v Prokopském a Čimickém údolí nebo na poldru Čihadla. Sdělil to mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Kvůli pastvě magistrát žádá majitele psů, aby měli v okolí pastvin psy na vodítku.
(Celý text)

Počet ohrožených goril horských roste, je jich už opět přes tisíc
4. června 2018 00:15

(ČTK) - Počet kriticky ohrožených goril horských, které žijí ve volné přírodě, se po desítkách let opět zvýšil nad hranici tisíce jedinců. Za posledních osm let se počet těchto primátů v národních parcích na hranici Ugandy, Rwandy a Konga zvýšil z 480 na 604, oznámil Světový fond na ochranu přírody (WWF). Zhruba 400 goril horských žije také v ugandském parku Bwindi.
(Celý text)

Spiegel: Daimleru hrozí za podvod s emisemi pokuta 3,75 mld eur
4. června 2018 00:11

(ČTK) - Německý ministr dopravy Andreas Scheuer hrozí automobilce Daimler pokutou 3,75 miliardy eur (téměř 97 miliard Kč) za podvod s měřením emisí. V pátečním internetovém vydání to napsal týdeník Der Spiegel.
(Celý text)

V Krkonoších vzniknou tisíce přehrážek, zdrží vodu v krajině
4. června 2018 00:05

VRCHLABÍ (ČTK) - V následujících pěti letech vznikne v Krkonoších až 3000 dřevěných přehrážek, které by měly déle zadržovat vodu v krajině. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) tím reaguje na klimatické změny způsobující vysychání mokřadů, z nichž nejcennější jsou rašeliniště. Řekl to mluvčí parku Radek Drahný. "Cílem projektu je stabilizovat rašeliniště, která vysychají. Vody v krajině ubývá a její bilance v krajině klesá," řekl.
(Celý text)

Dánští a španělští studenti vypustili do Kamenice 60 tisíc malých lososů
3. června 2018 01:17

PRAHA (Ekolist) - Do řeky Kamenice v národním parku České Švýcarsko začátkem května vyplulo 60 tisíc malých lososů. Do řeky je na vybraných místech vypustili pracovníci správy národního parku za doprovodu studentů ze Španělska a Dánska. Informuje o tom webová stránka Návrat lososů, což je projekt Národního parku České Švýcarsko a partnerů, který má za cíl obnovit populaci lososa v českých řekách.
(Celý text)

ZOO Praha odchovává další mláďata vzácných sobů
3. června 2018 01:00

PRAHA (Ekolist) - V Zoo Praha se narodila další dvě mláďata vzácného soba karelského. Jde o jediný divoký poddruh soba, který se chová a množí v lidské péči, přičemž z českých zoo jej úspěšně odchovává pouze pražská.
(Celý text)

Příběh zubra. Národní zemědělské muzeu Ohrada se věnuje největšímu volně žijícímu zvířeti Evropy
2. června 2018 01:18

PRAHA (Ekolist) - Výstava Příběh zubra popisuje jeho vyhubení ve volné přírodě, boje o záchranu a opětovný návrat do přírody. Dozvíte se například zajímavosti jako, že v roce 1923 na světě zbylo pouze 53 zubrů. Od 1. června do 31. října tohoto roku můžete navštívit výstavu Zubři v muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství na loveckém zámku Ohrada. Informuje o tom Národní zemědělské muzeum.
(Celý text)

National Geographic připravil s Rosatomem dokument Wild Edens o boji se změnami klimatu
2. června 2018 01:00

PRAHA (Ekolist) - V Soči proběhla 15. května premiéra prvního filmu Wild Edens: Russia na mezinárodním jaderném fóru Atomexpo 2018. Jde o jeden ze snímků z cyklu celovečerních dokumentů, které ukazují problémy vyvolané změnou klimatu. Všechny díly bude od letošního léta postupně vysílat stanice National Geographic. Vznik dokumentu inicioval Rosatom, jeden z předních výrobců jaderné energie na světě, s cílem zaměřit se na změnu klimatu a hrozbu, kterou představuje pro světový ekosystém.
(Celý text)

Výzkum schránek ramenonožců pomůže pochopit klimatické změny i vyvinout nové materiály pro letectví
1. června 2018 14:05

PRAHA (Ekolist) - Vědci zapojení do projektu BASE-LiNE Earth za pomoci mořských bezobratlých živočichů kmene ramenonožci studují důvody výkyvů teploty i pH vody v oceánech. Výsledky pomohou pochopit aktuálně probíhající klimatické změny, předpovědět další vývoj, ale díky výzkumu vlastností schránek ramenonožců budou využity také v komerční sféře, například při vývoji nových materiálů pro letecký průmysl.
(Celý text)

Platforma Zlepšeme Česko umožní každému řešit komunální problémy přes smartphone
1. června 2018 14:05

PRAHA (Ekolist) - Zjednodušit komunikaci s radnicí či starostou, propojit sousedské komunity bez zásahu samosprávy, ale také rychleji vyřešit běžné komunální problémy prostřednictvím anket nebo participativních projektů v místě bydliště. To vše s celorepublikovým pokrytím. To jsou ambice nového projektu Zlepšeme Česko, který spouští zakladatel Mobilního rozhlasu Ondřej Švrček.
(Celý text)

Kdy je při chuti samice vombata? Když kouše samce do zadku
1. června 2018 10:21

PRAHA (Ekolist) - Jemná srst, až čtyřicet kilogramů živé váhy a povaha chronického mrzouta. Takový je vombat severní, živočich stojící na pokraji vyhynutí. I když v posledních letech vyvinuli australští biologové značné úsilí, první indicie k úspěšné záchraně tohoto druhu získali teprve nyní. Zjistili, kdy je samice v té správné náladě, což je základní informace pro úspěšný záchranný chov. Svá zjištění zveřejnili výzkumníci z University of Queensland v odborném časopise Reproduction, Fertility and Development .
(Celý text)

Slovenští vědci našli nový druh rozložitelných plastů
1. června 2018 08:52

BRATISLAVA (ČTK) - Slovenští vědci našli nový druh biologicky rozložitelných plastů, na jejichž výrobu slouží použitý fritovací olej. Tým výzkumníků ze Slovenské technické univerzity (STU) , který již požádal o udělení patentu na tento plast, na projektu spolupracuje s brněnským Vysokým učením technickým. Informovala o tom STU.
(Celý text)

Kolem Marsu již 15 let obíhá evropská planetární sonda
1. června 2018 08:00

(ČTK) - Před 15 lety, 2. června 2003, se Evropská kosmická agentura (ESA) výrazně zapojila do výzkumu Marsu. Ruská raketa totiž z kazašského kosmodromu Bajkonur vynesla její družici Mars Express, která se stala první planetární sondou ESA. Přes částečný neúspěch, kterým bylo nezdařené vypuštění její přistávacího modulu Beagle 2, je její mise hodnocena velmi pozitivně.
(Celý text)

Velká výstava bezobratlých v Praze ukáže pestrý hmyz i raky
1. června 2018 06:40

(ČTK) - Zlatohlávky, střevlíky, mrchožrouty a další druhy bezobratlých živočichů si zájemci budou moci prohlédnout v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK) od 8. června. Výstava se uskuteční už potřetí. Živé exponáty doplní fotografie dalších druhů.
(Celý text)

Velká výstava bezobratlých v Praze ukáže pestrý hmyz i raky
1. června 2018 06:40

(ČTK) - Zlatohlávky, střevlíky, mrchožrouty a další druhy bezobratlých živočichů si zájemci budou moci prohlédnout v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK) od 8. června. Výstava se uskuteční už potřetí. Živé exponáty doplní fotografie dalších druhů.
(Celý text)

Další články:
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50

Online diskuse
V Hustopečích nad Bečvou se kvůli dešti preventivně chystají protipovodňová opatření
8. července 2025 14:05

(ČTK) - V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde se stále odklízejí následky ekologické havárie po únorové nehodě vlaku s toxickým benzenem, chystají hasiči kvůli vydatným dešťům preventivní protipovodňová opatření. Na místo navážejí mobilní protipovodňové vaky, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Josef Koláček. Situaci bedlivě sledují také rybáři, obavu mají i ze zvednutí hladiny jezera, které je nejblíže místu události. Jeho odtok je totiž od nehody zaslepen.
(Celý text)

Japonsko jako první na světě plánuje těžbu kovů z hlubokého moře
8. července 2025 11:50

TOKIO (ČTK) - Japonsko se od ledna příštího roku pokusí začít těžit kovy vzácných zemin z hlubokého mořského dna. Bude to první takový pokus na světě, řekl agentuře AFP ředitel vládního inovačního programu Šoiči Išii. Japonsko se tento týden zavázalo ke spolupráci se Spojenými státy, Austrálií a Indií na zajištění stabilních dodávek vzácných zemin. Sílí totiž obava z dominance Číny v dodávkách těchto kovů, které jsou nezbytné pro nové technologie.
(Celý text)

MŽP podpoří ekologičtější teplárenství šesti miliardami korun
8. července 2025 11:47

PRAHA (ČTK) - Dalších šest miliard korun poputuje na modernizaci českého teplárenství. Provozovatelé tepláren a vlastníci nových zdrojů zapojených do soustavy zásobování teplem mohou nyní žádat o podporu například na přechod z uhlí na biomasu, bioplyn, tepelná čerpadla nebo geotermální energii.
(Celý text)

Viděli jste losa? Dejte vědět ochráncům přírody. Pomůžete tak k ochraně těchto majestátních zvířat
8. července 2025 05:40

PRAHA (Ekolist) - V posledním měsíci byl na Ostravsku a nyní na Zlínsku opakovaně pozorován los evropský. S největší pravděpodobností přišel na naše území z Polska. Naposledy byl viděn před několika dny na předměstí Zlína u průmyslové zóny poté, co přeplaval rybník u Lukova a procházel Kostelcem u Zlína. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uvítá informace o jeho pohybu, zadávat je možno prostřednictvím webového formuláře.
(Celý text)

Aplikace Copernicus nyní zobrazuje také oblaka metanu
8. července 2025 05:16

PRAHA (Ekolist) - Služba Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), za kterou stojí Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí a financuje ji EU, aktualizovala svou aplikaci Methane Hotspot Explorer. Aplikace je nyní schopna nejen identifikovat významné emise metanu, ale také zobrazit tvar a rozsah vzniklých oblaků. Odhady emisí metanu provedené v rámci systému CAMS jsou nyní zahrnuty také do Mezinárodní observatoře emisí metanu (IMEO) Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).
(Celý text)

Ryby v Dyji podle odborníka z Mendelovy univerzity nešlo zachránit
8. července 2025 01:56

(ČTK) - Ryby, které uhynuly před týdnem v Dyji vlivem prudkého poklesu koncentrace kyslíku, nešlo podle Radovana Koppa z Mendelovy univerzity zachránit. Podobné situace budou podle něj stále častější, a to a nejen na Dyji, uvedl státní podnik Povodí Moravy. V Dyji pod nádrží Nové Mlýny na začátku minulého týdne uhynulo asi 30 tun ryb, událost vyšetřují i břeclavští kriminalisté.
(Celý text)

Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování
8. července 2025 01:32

(ČTK) - Většina členských států EU, včetně Česka, požaduje další změny v hojně diskutovaném nařízení o odlesňování. Vyplývá to z dopisu, který má ČTK k dispozici, zaslaného předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Dopis podepsal i český ministr zemědělství Marek Výborný a své podpisy připojilo dalších 17 ministrů nynější sedmadvacítky.
(Celý text)

Slovensko podle ministra Taraby nepodpoří návrh nového klimatického cíle EU
8. července 2025 00:45

BRATISLAVA (ČTK) - Slovensko nepodpoří návrh Evropské komise stanovit jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého o 90 procent ve srovnání s rokem 1990, uvedl slovenský ministr životního prostředí Tomáš Taraba. Nesouhlas s předlohou dříve vyjádřil také český premiér Petr Fiala.
(Celý text)

Karlovarský filmový festival je ekologičtější, méně tiskne a víc recykluje
7. července 2025 21:30

KARLOVY VARY (ČTK) - Karlovarský filmový festival se i letos snaží být více ekologický a snižovat dopad na životní prostředí. Více se používají recyklované materiály, méně se tiskne, řekl šéf produkce festivalu Petr Lintimer. Hotel Thermal, který je hlavním dějištěm festivalu, má po rekonstrukci výrazně nižší energetickou spotřebu. V ulicích je snaha minimalizovat množství odpadu, který návštěvníci během pobytu vytvářejí.
(Celý text)

Odborníci snížili hladinu jezera v Hustopečích o 27 cm, hrozilo protržení hráze
7. července 2025 18:38

(ČTK) - Odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku snížili řízeným přečerpáním o 27 centimetrů hladinu jezera č.6, které leží v těsné blízkosti místa havárie cisteren s benzenem. Vodu hasiči přečerpali pomocí velkokapacitního čerpadla do západní části jezera, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká. Odtok z jezera je preventivně zaslepený od havárie, voda však do jezera stále přitékala. Podle šéfa hustopečských rybářů Stanislava Pernického tak hrozilo protržení hráze. Problém podle něj ale vyřešený není, hladina může znovu stoupat.
(Celý text)

EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody
7. července 2025 14:06

(ČTK) - Evropská komise představila plán zavádějící takzvané přírodní kredity. Ty mají umožnit zemědělcům, lesníkům a dalším hospodářům získávat dodatečný příjem za nadstandardní opatření na podporu biodiverzity. Cílem plánu je podle komise motivovat soukromé investice do akcí na ochranu přírody a odměňovat ty, kteří tyto akce podnikají a investují do nich.
(Celý text)

Průtoky v tocích na jihovýchodě ČR se pohybují okolo 30 procent průměrných hodnot
7. července 2025 14:01

(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy a Dyje se aktuálně pohybují pod normálem, nejčastěji kolem 30 procent obvyklého stavu. Dvě desítky profilů jsou i pod hranicí sucha, uvedla mluvčí státního podniku Povodí Moravy Jana Kučerová.
(Celý text)

Skončila oprava přehrady Jezeří na Chomutovsku. Zatím v ní není voda
7. července 2025 11:14

VYSOKÁ PEC (ČTK) - Povodí Ohře ukončilo po třech letech opravu zhruba 120 let starého vodního díla Jezeří na Chomutovsku. Kompletní rekonstrukce vyšla zhruba na 83 milionů korun. Větší část pokryla dotace. V přehradě zatím není voda. Čeká se na to, až bude vody přitékat víc, aby jí nebylo ve vodním díle málo a rychle se neprohřívala, což by mohlo mít negativní dopad na přírodu, řekl generální ředitel státního podniku Jan Svejkovský.
(Celý text)

Senát je proti zavedení každoročních technických prohlídek starších vozidel
7. července 2025 11:13

(ČTK) - Senát je proti možnému zavedení každoročních technických prohlídek osobních a lehkých užitkových vozidel starších deseti let, jak je navrhuje Evropská komise. Postoj horní komory, který vyjádřila v usnesení, je v souladu se stanoviskem vlády. Senát se postavil rovněž proti navrhovaným každoročním emisním kontrolám dodávek už rok od jejich první registrace.
(Celý text)

Smolo postaví v Třinci linku na zpracování plastů a papíru
7. července 2025 11:04

TŘINEC (ČTK) - Společnost Smolo, která se zabývá nakládáním s odpady či údržbou komunikací, zahájila modernizaci svého areálu v Třinci-Oldřichovicích na Frýdecko-Místecku. Postaví tam linku na zpracování plastů a papíru, která bude jako teprve třetí v Česku využívat nejmodernější technologie optického třídění. Stavba i technologie přijdou celkem téměř na 300 milionů korun, řekla mluvčí firmy Dorota Havlíková.
(Celý text)

Kvetoucí pásy přímo uprostřed polí mohou pomoci s regulací škůdců i udržováním zdravé půdy
7. července 2025 05:12

PRAHA (Ekolist) - Podpora biodiverzity, zlepšení půdy i omezení závislosti na pesticidech. K tomu všemu by mohly pomoci kvetoucí pásy uprostřed lánů zemědělských plodin. Směs rostlin vysetá v místě pojezdů zemědělské techniky má na pole přilákat užitečné půdní mikroorganismy, ptáky i hmyz. Mezi nimi i přirozené nepřátele zemědělci nevítaných druhů.
(Celý text)

Recyklací proti válce? Dobrovolníci vozí na Ukrajinu použitá okna
7. července 2025 04:08

PRAHA (Ekolist) - Lidem ve válkou zmítaných městech Ukrajiny pomáhá specifická iniciativa. Vyhledává a do země z Česka přiváží zánovní okna, která by jinak mířila k likvidaci. Díky jejich opětovnému využití na Ukrajině pomáhá nejen obnově země, ale také snižuje ekologickou stopu, kterou by znamenala výroba nových.
(Celý text)

Vzácný chřástal v Krkonoších čelí úbytku vhodných míst, jeho počty jsou nízké
7. července 2025 01:17

ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Ornitolog Jaroslav Fišera jde najisto. Neposečenou horskou loukou si za soumraku razí cestu do míst, odkud se ozývá opakované volání typické pro jednoho z nejohroženějších ptáků krkonošské přírody, chřástala polního. Z reproduktoru, který drží, zní "crex-crex", tedy imitace volání tohoto plachého a na loukách skrytě žijícího ptáka. A chřástal odpovídá. V Krkonoších jejich počty zůstávají nízké, řekl ČTK Fišera. Důvodů je řada, ztráta vhodných stanovišť, časná senoseč, odvodňování luk nebo i nevhodné technologie hospodaření.
(Celý text)

Analytici: Nové klimatické cíle EU mohou zdražit vytápění i dopravu
7. července 2025 00:59

(ČTK) - Nové klimatické cíle, které navrhuje Evropská komise, zdraží v případě schválení topení i dopravu. Nejvýrazněji se projeví na cenách tepla z kotlů na uhlí, jehož ceny by mohly vzrůst až o 30 procent. Zdražit může také plyn a pohonné hmoty. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Podle nich je cíl EU velmi ambiciózní.
(Celý text)

Odchov želv obrovských v zoo Plzeň nevyšel, vejce nebyla oplozená
7. července 2025 00:49

PLZEŇ (ČTK) - Naděje na odchov želv obrovských v plzeňské zoologické zahradě se nenaplnily. Vejce, která loni v říjnu, v listopadu a letos v lednu nakladla samice, byla neoplozená. Přesvědčili se o tom chovatelé, kteří po výrazném překročení doby předpokládané inkubace otevřeli poslední vejce, informoval chovatel Karel Kodejš. Želvy jsou ale stále mladé, takže podle zoologů mají vzhledem k dlouhověkosti druhu ještě dost času.
(Celý text)

Odchov želv obrovských v zoo Plzeň nevyšel, vejce nebyla oplozená
7. července 2025 00:49

PLZEŇ (ČTK) - Naděje na odchov želv obrovských v plzeňské zoologické zahradě se nenaplnily. Vejce, která loni v říjnu, v listopadu a letos v lednu nakladla samice, byla neoplozená. Přesvědčili se o tom chovatelé, kteří po výrazném překročení doby předpokládané inkubace otevřeli poslední vejce, informoval chovatel Karel Kodejš. Želvy jsou ale stále mladé, takže podle zoologů mají vzhledem k dlouhověkosti druhu ještě dost času.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama