|
titulní strana > co píší jiní
Třetina psů na soutěži v Přední Výtoni složila nejvyšší zkoušku
7. května 2018 00:11
PŘEDNÍ VÝTOŇ (ČTK) - Téměř třetina účastníků mezinárodní soutěže záchranných psů v Přední Výtoni na Českokrumlovsku svým bodovým ziskem složila nejvyšší možnou zkoušku. Ve třídenním závodě Intercup Humanity psi a jejich psovodi soutěžili ve třech disciplínách - v pátrání v lese, v sutinách a po pachové stopě. Ze 75 zúčastněných párů dosáhlo na nejvyšší zkoušku 22, soutěžící si tím zajistili možnost účasti na světovém šampionátu. Včera to řekla ředitelka závodu Petra Kučerová.
9 lidí z 10 dýchá špinavý vzduch, čím dál víc zemí situaci řeší
PRAHA (Ekolist) - Středeční zveřejněná studie Světové zdravotnické organizace (WHO) ukazuje, že devět z deseti lidí na světě dýchá znečištěný vzduch. Sedm milionů lidí ročně kvůli tomu zemře. Z toho 4,2 milionu kvůli venkovnímu ovzduší a 3,8 milionů kvůli znečištění v obydlích (znečištění z ohnišť), zejména v chudých rozvojových a rozvíjejících se zemích. Hlavními zdroji prachu v ovzduší je špatné spalování pevných paliv v domácnostech, průmyslová výroba, zemědělství, doprava a uhelné elektrárny. Informuje o tom Hnutí Duha, které prosazuje zdravé prostředí pro život, pestrou přírodu a chytrou ekonomiku.
Zoo Praha vyzývá europoslance k jednání proti masakrům tažných ptáků
PRAHA (Ekolist) - V Zoo Praha se uskutečnil seminář k problematice ilegálního lovu tažných ptáků ve Středomoří, a to zejména v některých zemích EU. Středomoří zůstává pro tažné ptáky smrtící zónou, včetně zemí EU, jako jsou Itálie nebo Řecko. Podle šetření z roku 2015 je ve Středomoří každoročně zabito 25 000 000 volně žijících ptáků, z velké části nelegálně. Z těchto 25 000 000 ptáků, z nichž většina by hnízdila na evropském kontinentu a tedy i u nás, je 20 200 000 pěvců, dále přibližně 1 800 000 vodních ptáků, 700 000 holubů a hrdliček a 100 000 dravců. Informovala o tom organizace Birdlife International.
Do práce na kole, pěšky či poklusem vyrázilo téměř 16000 lidí
PRAHA (Ekolist) - 1. května odstartoval 8. ročník celorepublikové květnové výzvy Do práce na kole. Do svého zaměstnání se bude letos udržitelně dopravovat o 23 % více lidí než loni. Výrazně více soutěžících oproti loňsku hlásí Praha, Brno a Olomouc. Informuje o tom tisková zpráva iniciativy Auto*Mat.
Odstartoval mezinárodní Měsíc školních zahrad. Letos se poprvé připojují školy v Česku
PRAHA (Ekolist) - Smyslem květové akce Měsíc školních zahrad je povzbudit pedagogy k tomu, aby školní zahrady, hřiště a dvorky začlenili do své každodenní praxe a trávili tak venku se svými žáky více času. Do akce se zapojují školy a organizace v bezmála třiceti zemích po celém světě. Informuje o tom Nadace Proměny Karla Komárka.
Mark Zuckerberg podle amerických senátorů vydělává na prodeji reklamy zabijákům slonů
PRAHA (Ekolist) - Zprávy o tom, že se zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg musel zpovídat před americkým Kongresem, jste nejspíš zahlédli. I to, že mu z některých dotazů týkajících se narušování soukromí uživatelů bylo pořádně horko. V mediální smršti ale zapadly informace o tom, že platforma Facebook byla senátory obviněna z přímé podpory zločinů proti přírodě. Referuje o tom Whistleblowersblog.
Nártouní mládě, narozené v ochranářském centru na Filipínách, slaví rok
PRAHA (Ekolist) - 4. květen byl vyhlášen jako Mezinárodní den nártounů. Nártouní mláďátko narozené loni v ochranářském centru na Boholu, které vzniklo v rámci Projektu Tarsius, slaví první narozeniny. Je to obrovský úspěch.
Krkonoše budou opět čisté, do úklidu se pustí tři stovky pracovníků parku
PRAHA (Ekolist) - Tři stovky pracovníků Správy KRNAP a dobrovolníků vyrazí v těchto dvou dnech na turistické cesty vedoucí Krkonošemi s cílem vysbírat pohozené odpadky, které se objevily po zimní sezóně. Akce Čisté Krkonoše je už tradiční, probíhá na jaře a na podzim, na české i na polské straně Krkonoš. Obvykle se podaří vyčistit hory od cca 4 tun odpadu. Informuje o tom Krkonošský národní park.
Výroba elektřiny z jádra v EU v 1990 až 2016 vzrostla o 5,6 procent
BRUSEL (ČTK) - Výroba elektřiny z jádra v Evropské unii v období let 1990 až 2016 stoupla o 5,6 procenta. Nejvíce rostla v České republice, a to o 91,5 procenta. Naopak v Německu produkce jaderné energie klesla o 44,5 procenta a Litva v roce 2009 ukončila provoz všech svých jaderných elektráren. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Elektřinu z jádra vyrábělo předloni celkem 14 z 28 členů EU.
Nová kniha nabízí učitelům návod na výuku environmentální výchovy
PRAHA (ČTK) - Ve výuce environmentální výchovy může učitelům pomoct nová brožura o udržitelném způsobu života. Knihu Péče o Zemi, péče o lidi a spravedlivé dělení ve vzdělávání vytvořili zástupci sedmi organizací z ČR, Velké Británie, Itálie, Slovinska a Rumunska v mezinárodním projektu Děti v permakultuře. Učitelům nabízí návod, jak mohou dětem přiblížit závislosti vztahu člověka s přírodou a naučit je úctě k ní i k sobě navzájem, řekli včera novinářům zástupci projektu.
Brno vybuduje za 5,5 milionu areál s cyklistickými tratěmi
BRNO (ČTK) - V Brně mezi Pisáreckou ulicí, řekou Svratkou a potokem Čertík vznikne letos za 5,5 milionu korun sportovní areál pro cyklisty. Budou se tam konat závody horských kol, ale sloužit bude i veřejnosti. Investice zabrání i střetům cyklistů s pěšími návštěvníky lesa, řekl novinářům primátorův náměstek Martin Ander (SZ).
Majitelé lesů žádají Senát a Sněmovnu o pomoc v boji s kůrovcem
PELHŘIMOV (ČTK) - Vláda by měla podle soukromých vlastníků lesů co nejrychleji přijmout důležitá opatření k zabránění dalšího šíření kůrovcové kalamity, která je v Česku podle nich kritická. Žádají proto poslance a senátory, aby v této souvislosti spolupracovali s ministerstvem zemědělství a vládu k přijetí těchto opatření přiměli. Včera to v tiskové zprávě uvedlo Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL).
V liberecké botanické zahradě poprvé kvete vzácná orchidej
LIBEREC (ČTK) - V Liberci poprvé kvete vzácná orchidej, která ve volné přírodě roste jen v horách v Mexiku. Semenáček orchideje Odontoglossum insleayi získala botanická zahrada před 15 lety. Sdělil to ředitel zahrady Miloslav Studnička, který ji dosud viděl kvetoucí jen na obrázcích.
Dvě rušné ulice v Olomouci ozdobí 240 nových stromů a tisíce keřů
OLOMOUC (ČTK) - Více než dvě stovky stromů a několik tisíc keřů vysadí v následujících týdnech zahradníci podél dvou rušných ulic v Olomouci. Nová zeleň celkem za 3,2 milionu korun zkrášlí třídu Kosmonautů nedaleko centra Olomouce a Lipenskou ulici, která je příjezdovou trasou ve směru od Ostravy do města. Projekt je financován s pomocí evropských dotací, řekl včera novinářům primátorův náměstek Aleš Jakubec (TOP 09). Na několika místech Olomouce budou vysazeny i pestrobarevné květinové záhony.
Na Madagaskaru zachránili přes 10.000 kriticky ohrožených želv
(ČTK) - Více než 10.000 kriticky ohrožených želv paprsčitých zabavila z rukou pašeráků policie na Madagaskaru. Překupníci vzácné živočichy, které pravděpodobně nelegálně převáželi z Asie, drželi bez přístupu k vodě či potravě, uvedla agentura AP. O želvy nyní pečuje mezinárodní tým ochránců přírody.
V Kew Gardens v Londýně se otevírá po náročné opravě opět skleník
(ČTK) - Královská botanická zahrada v Kew na předměstí Londýna po pětileté renovaci znovu otevře svůj rozsáhlý skleník. Oprava za 41 milionů liber (1,2 miliardy Kč) umožní veřejnosti prohlédnout si zhruba 10.000 rostlin pocházejících z mírného klimatického pásma z celého světa. Některé části stavby byly rozebrány až na kostru a zmodernizovány. K nátěrům bylo zapotřebí přes 5200 litrů barvy a vyměnit bylo nutné 15.000 skleněných tabulek.
Temelín čeká od včel, jež začal chovat, až čtvrt tuny medu
TEMELÍN (ČTK) - Až kolem 200.000 včel by mohlo být v hlavní sezoně v pěti včelích úlech, jež jsou nově v těsné blízkosti jaderné elektrárny Temelín. Ročně by mohly vyprodukovat skoro čtvrt tuny medu. První med čekají v Temelíně závěrem června. Včera to řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Elektrárna chce podle něj touto novinkou demonstrovat čistotu své výroby i podporu životního prostředí.
Ať dělají dětem svačiny rodiče, žádají lesní mateřské školy změnu legislativy
PRAHA (Ekolist) - Asociace lesních mateřských škol dnes spustila kampaň, která má veřejnost a hlavně politiky přesvědčit o nutnosti změnit legislativu. Ta nyní lesním mateřským školkám předepisuje povinnost poskytnout dětem přesnídávku, oběd a svačinu a dodržet výživové normy podle spotřebního koše. Zajištění takového stravování je podle ředitelky Asociace lesních mateřských škol Terezy Valkounové velká překážka pro fungování lesních školek. Hlavní problém je se svačinami.
Na Šumavě a v okolí žije až 80 rysů, putují mezi třemi státy
(ČTK) - Rysí populaci na Šumavě a v Bavorském lese budou sledovat odborníci ze tří států. Kromě Česka se do projektu 3Lynx zapojilo také Německo a Rakousko. Odborníci chtějí zjistit, kolik rysů na tomto území žije a jaký je roční přírůstek. Odhaduje se, že v regionu je nyní kolem 60 až 80 rysů. Výzkum má pomoci ochraně těchto šelem. Potrvá od letošního května do konce dubna příštího roku.
V Národním muzeu se ukrývala nejstarší rostlinná fosilie na světě
PRAHA (ČTK) - Depozitáře Národního muzea v Praze 150 let ukrývaly zkamenělinu šesticentimetrového stonku suchozemské rostliny staré 432 milionů let, která je podle vědců nejstarším makroskopickým rostlinným zbytek nalezeným na světě. Vědci z Národního muzea, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Geologického ústavu Akademie věd ČR, kteří se na objevu podíleli, zároveň tvrdí, že je důkazem toho, že tehdejší suchozemská flóra už byla schopna produkovat kyslík a musela mít tedy zelenou barvu. Vědci o tom informovali ve vědeckém časopise Nature Plants a dnes to sdělilo Národní muzeum.
V Národním muzeu se ukrývala nejstarší rostlinná fosilie na světě
PRAHA (ČTK) - Depozitáře Národního muzea v Praze 150 let ukrývaly zkamenělinu šesticentimetrového stonku suchozemské rostliny staré 432 milionů let, která je podle vědců nejstarším makroskopickým rostlinným zbytek nalezeným na světě. Vědci z Národního muzea, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Geologického ústavu Akademie věd ČR, kteří se na objevu podíleli, zároveň tvrdí, že je důkazem toho, že tehdejší suchozemská flóra už byla schopna produkovat kyslík a musela mít tedy zelenou barvu. Vědci o tom informovali ve vědeckém časopise Nature Plants a dnes to sdělilo Národní muzeum.
|
Další články:
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50
4. července 2025 05:00
|
(ČTK) - Ryby, které uhynuly před týdnem v Dyji vlivem prudkého poklesu koncentrace kyslíku, nešlo podle Radovana Koppa z Mendelovy univerzity zachránit. Podobné situace budou podle něj stále častější, a to a nejen na Dyji, uvedl státní podnik Povodí Moravy. V Dyji pod nádrží Nové Mlýny na začátku minulého týdne uhynulo asi 30 tun ryb, událost vyšetřují i břeclavští kriminalisté.
(Celý text)
Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování
8. července 2025 01:32
(ČTK) - Většina členských států EU, včetně Česka, požaduje další změny v hojně diskutovaném nařízení o odlesňování. Vyplývá to z dopisu, který má ČTK k dispozici, zaslaného předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Dopis podepsal i český ministr zemědělství Marek Výborný a své podpisy připojilo dalších 17 ministrů nynější sedmadvacítky.
(Celý text)
Slovensko podle ministra Taraby nepodpoří návrh nového klimatického cíle EU
8. července 2025 00:45
BRATISLAVA (ČTK) - Slovensko nepodpoří návrh Evropské komise stanovit jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého o 90 procent ve srovnání s rokem 1990, uvedl slovenský ministr životního prostředí Tomáš Taraba. Nesouhlas s předlohou dříve vyjádřil také český premiér Petr Fiala.
(Celý text)
Karlovarský filmový festival je ekologičtější, méně tiskne a víc recykluje
7. července 2025 21:30
KARLOVY VARY (ČTK) - Karlovarský filmový festival se i letos snaží být více ekologický a snižovat dopad na životní prostředí. Více se používají recyklované materiály, méně se tiskne, řekl šéf produkce festivalu Petr Lintimer. Hotel Thermal, který je hlavním dějištěm festivalu, má po rekonstrukci výrazně nižší energetickou spotřebu. V ulicích je snaha minimalizovat množství odpadu, který návštěvníci během pobytu vytvářejí.
(Celý text)
Odborníci snížili hladinu jezera v Hustopečích o 27 cm, hrozilo protržení hráze
7. července 2025 18:38
(ČTK) - Odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku snížili řízeným přečerpáním o 27 centimetrů hladinu jezera č.6, které leží v těsné blízkosti místa havárie cisteren s benzenem. Vodu hasiči přečerpali pomocí velkokapacitního čerpadla do západní části jezera, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká. Odtok z jezera je preventivně zaslepený od havárie, voda však do jezera stále přitékala. Podle šéfa hustopečských rybářů Stanislava Pernického tak hrozilo protržení hráze. Problém podle něj ale vyřešený není, hladina může znovu stoupat.
(Celý text)
EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody
7. července 2025 14:06
(ČTK) - Evropská komise představila plán zavádějící takzvané přírodní kredity. Ty mají umožnit zemědělcům, lesníkům a dalším hospodářům získávat dodatečný příjem za nadstandardní opatření na podporu biodiverzity. Cílem plánu je podle komise motivovat soukromé investice do akcí na ochranu přírody a odměňovat ty, kteří tyto akce podnikají a investují do nich.
(Celý text)
Průtoky v tocích na jihovýchodě ČR se pohybují okolo 30 procent průměrných hodnot
7. července 2025 14:01
(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy a Dyje se aktuálně pohybují pod normálem, nejčastěji kolem 30 procent obvyklého stavu. Dvě desítky profilů jsou i pod hranicí sucha, uvedla mluvčí státního podniku Povodí Moravy Jana Kučerová.
(Celý text)
Skončila oprava přehrady Jezeří na Chomutovsku. Zatím v ní není voda
7. července 2025 11:14
VYSOKÁ PEC (ČTK) - Povodí Ohře ukončilo po třech letech opravu zhruba 120 let starého vodního díla Jezeří na Chomutovsku. Kompletní rekonstrukce vyšla zhruba na 83 milionů korun. Větší část pokryla dotace. V přehradě zatím není voda. Čeká se na to, až bude vody přitékat víc, aby jí nebylo ve vodním díle málo a rychle se neprohřívala, což by mohlo mít negativní dopad na přírodu, řekl generální ředitel státního podniku Jan Svejkovský.
(Celý text)
Senát je proti zavedení každoročních technických prohlídek starších vozidel
7. července 2025 11:13
(ČTK) - Senát je proti možnému zavedení každoročních technických prohlídek osobních a lehkých užitkových vozidel starších deseti let, jak je navrhuje Evropská komise. Postoj horní komory, který vyjádřila v usnesení, je v souladu se stanoviskem vlády. Senát se postavil rovněž proti navrhovaným každoročním emisním kontrolám dodávek už rok od jejich první registrace.
(Celý text)
Smolo postaví v Třinci linku na zpracování plastů a papíru
7. července 2025 11:04
TŘINEC (ČTK) - Společnost Smolo, která se zabývá nakládáním s odpady či údržbou komunikací, zahájila modernizaci svého areálu v Třinci-Oldřichovicích na Frýdecko-Místecku. Postaví tam linku na zpracování plastů a papíru, která bude jako teprve třetí v Česku využívat nejmodernější technologie optického třídění. Stavba i technologie přijdou celkem téměř na 300 milionů korun, řekla mluvčí firmy Dorota Havlíková.
(Celý text)
Kvetoucí pásy přímo uprostřed polí mohou pomoci s regulací škůdců i udržováním zdravé půdy
7. července 2025 05:12
PRAHA (Ekolist) - Podpora biodiverzity, zlepšení půdy i omezení závislosti na pesticidech. K tomu všemu by mohly pomoci kvetoucí pásy uprostřed lánů zemědělských plodin. Směs rostlin vysetá v místě pojezdů zemědělské techniky má na pole přilákat užitečné půdní mikroorganismy, ptáky i hmyz. Mezi nimi i přirozené nepřátele zemědělci nevítaných druhů.
(Celý text)
Recyklací proti válce? Dobrovolníci vozí na Ukrajinu použitá okna
7. července 2025 04:08
PRAHA (Ekolist) - Lidem ve válkou zmítaných městech Ukrajiny pomáhá specifická iniciativa. Vyhledává a do země z Česka přiváží zánovní okna, která by jinak mířila k likvidaci. Díky jejich opětovnému využití na Ukrajině pomáhá nejen obnově země, ale také snižuje ekologickou stopu, kterou by znamenala výroba nových.
(Celý text)
Vzácný chřástal v Krkonoších čelí úbytku vhodných míst, jeho počty jsou nízké
7. července 2025 01:17
ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Ornitolog Jaroslav Fišera jde najisto. Neposečenou horskou loukou si za soumraku razí cestu do míst, odkud se ozývá opakované volání typické pro jednoho z nejohroženějších ptáků krkonošské přírody, chřástala polního. Z reproduktoru, který drží, zní "crex-crex", tedy imitace volání tohoto plachého a na loukách skrytě žijícího ptáka. A chřástal odpovídá. V Krkonoších jejich počty zůstávají nízké, řekl ČTK Fišera. Důvodů je řada, ztráta vhodných stanovišť, časná senoseč, odvodňování luk nebo i nevhodné technologie hospodaření.
(Celý text)
Analytici: Nové klimatické cíle EU mohou zdražit vytápění i dopravu
7. července 2025 00:59
(ČTK) - Nové klimatické cíle, které navrhuje Evropská komise, zdraží v případě schválení topení i dopravu. Nejvýrazněji se projeví na cenách tepla z kotlů na uhlí, jehož ceny by mohly vzrůst až o 30 procent. Zdražit může také plyn a pohonné hmoty. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Podle nich je cíl EU velmi ambiciózní.
(Celý text)
Odchov želv obrovských v zoo Plzeň nevyšel, vejce nebyla oplozená
7. července 2025 00:49
PLZEŇ (ČTK) - Naděje na odchov želv obrovských v plzeňské zoologické zahradě se nenaplnily. Vejce, která loni v říjnu, v listopadu a letos v lednu nakladla samice, byla neoplozená. Přesvědčili se o tom chovatelé, kteří po výrazném překročení doby předpokládané inkubace otevřeli poslední vejce, informoval chovatel Karel Kodejš. Želvy jsou ale stále mladé, takže podle zoologů mají vzhledem k dlouhověkosti druhu ještě dost času.
(Celý text)
Odchov vzácné mihule Vladykovovy z Šumperska byl letos výrazně úspěšnější
6. července 2025 18:24
VELKÉ LOSINY (ČTK) - Odborníkům se letos podařil odchov larev mihule ukrajinské (Vladykovovy), kriticky ohroženého druhu rybovitého obratlovce z jediné známé populace tohoto druhu v Česku, z Račího potoka u Velkých Losin na Šumpersku. Získali přibližně 8350 jiker, z nichž se vylíhlo 6600 larev, což je výrazně více než v loňském roce. Zpět do Račího potoka vypustili oproti loňsku trojnásobné množství larev. Správa CHKO Jeseníky o tom informovala na svých stránkách. Cílem tohoto projektu je posílit jedinou a bohužel vymírající populaci z tohoto toku.
(Celý text)
Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace
6. července 2025 18:03
(ČTK) - V jihofrancouzském departementu Hérault dostali hasiči pod kontrolu požár, který strávil 400 hektarů lesa a další vegetace. Po celý dnešek ale zůstane pod dohledem, informovala agentura AFP s odvoláním na hasiče. V sobotu hořel porost i v dalších dvou departementech na jihu Francie, v Bouches-du-Rhône a v Aude. V Bouches-du-Rhône byl požár, který spálil 100 hektarů vegetace, lokalizován už v sobotu. V Aude plameny do dneška spálily téměř 500 hektarů lesního porostu, ale už se také dál nešíří.
(Celý text)
Přírodní lokalita Červeňák bývala ve 20. letech vojenská planina pro výcvik
6. července 2025 18:01
PARDUBICE (ČTK) - Zalesněná oblast bývalého vojenského cvičiště Červeňák v Pardubicích bývala v minulém století planinou. Železniční vojsko stromy ve 20. letech kácelo, aby mělo prostor pro výcvik. Je to jediné dochované vojenské místo v Česku, které je ve městě a obklopené zástavbou. ČTK to řekl vojenský historik Ivan Fuksa.
(Celý text)
V liberecké zoo se po několika letech narodil kriticky ohrožený gibon bělolící
6. července 2025 18:00
LIBEREC (ČTK) - V liberecké zoo se po několika letech narodil vzácný gibon bělolící. Pro daný párek gibonů je to první mládě. Návštěvníci ho mohou už nyní vidět v expozici, řekla ČTK mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)
Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku
6. července 2025 17:59
VSETÍN (ČTK) - Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku. Návštěvníci se seznámí s procesy vzniku sesuvů, s jejich typy a dopady na přírodu a poznají i příběhy lidí, kteří byli těmito jevy postiženi, sdělil ČTK Jiří Koňařík, mluvčí Muzea regionu Valašsko, které zámek spravuje. Na výstavě nechybí dokumentace historických i nedávných sesuvů a také interaktivní exponáty. Výstava vznikla ve spolupráci s Ústavem struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) Akademie věd ČR, potrvá do 17. srpna.
(Celý text)
Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku
6. července 2025 17:59
VSETÍN (ČTK) - Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku. Návštěvníci se seznámí s procesy vzniku sesuvů, s jejich typy a dopady na přírodu a poznají i příběhy lidí, kteří byli těmito jevy postiženi, sdělil ČTK Jiří Koňařík, mluvčí Muzea regionu Valašsko, které zámek spravuje. Na výstavě nechybí dokumentace historických i nedávných sesuvů a také interaktivní exponáty. Výstava vznikla ve spolupráci s Ústavem struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) Akademie věd ČR, potrvá do 17. srpna.
(Celý text)