titulní strana > co píší jiní
Indický nejvyšší soud znepokojuje změna barvy Tádžmahalu
3. května 2018 06:43

DILLÍ (ČTK) - Indie je znepokojena změnami barvy slavné hrobky Tádžmahal ze 17. století. Monument z bílého mramoru v minulosti zežloutl a teď získává nepěkný hnědozelený odstín. Důvodem je mimo jiné znečištění ovzduší a hmyzí trus. Uvedl to indický nejvyšší soud, který nařídil vládě, aby vyhledala pro obnovu památníku pomoc v zahraničí.
(Celý text)

Kvůli znečištění ovzduší umírá dál ročně sedm milionů lidí
3. května 2018 05:20

(ČTK) - Sedm milionů lidí na celém světě dál každoročně umírá v důsledku znečištění ovzduší. Ve své nové zprávě to uvádí Světová zdravotnická organizace (WHO), podle níž se tento údaj za posledních šest let prakticky nezměnil. Ve vyspělých zemích se kvalita ovzduší podle WHO sice zlepšuje, v řadě rozvojových států je ale naopak situace čím dál horší. Nejvíce znečištěnými městy jsou indická metropole Dillí a egyptské hlavní město Káhira, následují bangladéšská metropole Dháka, Bombaj v Indii a čínské hlavní město Peking.
(Celý text)

Lhůty pro revize domácích kotlů se zřejmě prodlouží na tři roky
3. května 2018 04:18

PRAHA (ČTK) - Lhůty pro revize domácích kotlů se zřejmě prodlouží o rok na tři roky a obce budou mít pravomoc zakázat vyhláškou spalování určitých paliv. Sněmovna by to měla podle doporučení výboru pro životní prostředí schválit v novele o ochraně ovzduší, která zvýhodní přimíchávání některých biopaliv do benzinu a do nafty. Poslanci budou o podobě předlohy hlasovat na schůzi, která začne zhruba za tři týdny.
(Celý text)

Automobilka Tesla měla v prvním čtvrtletí rekordní ztrátu
3. května 2018 04:00

DETROIT (ČTK) - Americký výrobce elektrických aut Tesla Inc. hospodařil v prvním čtvrtletí s rekordní ztrátou 709,6 milionu USD (15,2 miliardy Kč). Ztráta se prohloubila z loňských srovnatelných 330,3 milionu USD. Automobilka současně v prohlášení zveřejněném v noci na dnešek dodala, že očekává, že se jí podaří navýšit výrobu svého nového vozu Model 3 na zhruba 5000 týdně do dvou měsíců.
(Celý text)

Policisté odložili případ zastřelených dravců, viník se nenašel
3. května 2018 03:11

PŘEROV (ČTK) - Přerovští policisté odložili případ neznámého střelce, který loni v létě zastřelil na poli u Kojetína na Přerovsku více než dvacet zákonem chráněných dravců. Za oběť mu tehdy padli i dva motáci lužní, kteří jsou zařazeni mezi silně ohrožené druhy. Viníka se dopadnout nepodařilo. Na případ včera upozornil Český rozhlas Olomouc. Policejní mluvčí Miluše Zajícová řekla, že případ policisté vyšetřovali pro podezření z neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami.
(Celý text)

Firma prodávala čistič brýlí, který nesplňoval chemické předpisy
3. května 2018 00:22

OLOMOUC (ČTK) - Pokutu 150.000 korun uložila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) olomoucké společnosti Protective&Pure za výrobu a prodej přípravku k čištění brýlí, který nesplňoval podmínky chemického zákona a evropského nařízení o detergentech. Inspektoři zjistili, že výrobek prodávaný ve stáncích v supermarketech nevyhovuje podmínkám biologické rozložitelnosti, řekl včera ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP v Olomouci Radek Pallós. Firma už přípravek nesmí prodávat.
(Celý text)

Proč mají černošky tolik zdravotních problémů? Možnou příčinou je závadná vlasová kosmetika
2. května 2018 09:12

PRAHA (Ekolist) - Neziskovka Silent Spring Institute patří ve Státech díky svým postojům spíše mezi ty kontroverznější. A k této pověsti jistě dále přispěje jejich aktuální studie, která jasně dokládá zvýšený výskyt potenciálně nebezpečných chemických sloučenin v kosmetických produktech, určených černoškám.
(Celý text)

Má v Praze smysl třídit plasty?
2. května 2018 09:11

PRAHA (Ekolist) - Čína letos pěkně zamotala hlavu evropským odpadářům. Zakázala dovoz směsných plastů. Odpadové firmy a města si teď lámou hlavu, jak se svými plastovými odpady naložit. Praha má svou spalovnu komunálních odpadů, a nabízí se otázka, zda by nebylo lepší plastové odpady posílat do ní, aby pomohly při pálení směsného odpadu. Má tedy v Praze smysl třídit plasty?
(Celý text)

Aktuální situace chřadnutí smrkových porostů a kůrovcová kalamita z pohledu Lesů ČR
2. května 2018 09:00

PRAHA (Ochrana přírody) - Někteří z nás nazývají současné výkyvy počasí klimatickou změnou, jiní zase jen dočasným obdobím, které se periodicky opakuje a není nutné se jím nechat příliš znepokojovat. Ať si o tom myslíme cokoliv, tak je však více než zřejmé, že v přírodním prostředí dochází ke změnám natolik rozsáhlým, že to v minulosti lesníci, zemědělci ani ochránci přírody ještě nezažili. Snad nejvýrazněji se pak dopady těchto změn projevují ve vodním hospodářství a ve stavu našich lesů.
(Celý text)

Obce mohou opět mít dotace na zdroje vody, MŽP uvolnilo 600 milionů
2. května 2018 08:08

ŠTÍTARY (ČTK) - Obce mohou opět získat dotace na vyhledání a budování nových zdrojů pitné vody. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) v nové výzvě uvolní 600 milionů korun, dvakrát víc než minule. Dotace až tři miliony korun se vztahuje na podzemní i povrchové zdroje, stejně jako na výstavbu nových nebo rekonstrukci nefunkčních přivaděčů pitné vody. Nedostatek vody vnímá ministerstvo životního prostředí jako akutní a aktuální problém.
(Celý text)

Vědci měří seizmickou aktivitu Alp, senzory jsou i v Česku
2. května 2018 07:25

BERN (ČTK) - Na vrcholcích hor, na dně Středozemního moře, ale i na pastvinách či ve stodolách umístili vědci 600 senzorů, pomocí kterých sledují sebemenší otřesy v alpském regionu. Cílem je dozvědět se více o tektonickém pohybu a také o vzniku tohoto rozsáhlého evropského pohoří, uvádějí výzkumníci v aktuálním vydání odborného žurnálu Surveys in Geophysics. Součástí sledované oblasti je i podstatná část České republiky.
(Celý text)

Turisté na Baleárách platí od května o něco více za ubytování
2. května 2018 07:00

PALMA DE MALLORCA (ČTK) - Turisté na Mallorce, Menorce či na dalších z Baleárských ostrovů budou v letošní sezoně platit o něco více za ubytovaní. V úterý totiž začalo v této autonomní oblasti Španělska platit nařízení, jímž se zdvojnásobuje takzvaná ekologická daň. Opatření, které kritizovali místní hoteliéři, platí jen v letní turistické sezoně, informoval dnes deník El Mundo.
(Celý text)

Kyslíkové koktejly jsou mongolským lékem proti znečištění
2. května 2018 06:50

(ČTK) - Očistné čaje, které mají ulevit plícím, a kyslíkové koktejly: v Ulánbátaru, nejchladnější a nejvíce znečištěné metropoli na světě skrývající se pod šedohnědým příkrovem, kvete výnosný byznys slibující Mongolům ochranu před účinky smogu na jejich zdraví. Píše o tom agentura AFP.
(Celý text)

Zoo Ostrava odchovává kriticky ohroženého lemura mongoze
2. května 2018 05:54

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada odchovává mládě vzácného lemura mongoze. Letos je to zatím jediné narozené mládě tohoto kriticky ohroženého madagaskarského primáta v evropských zoo. I loni se jediné mládě lemura mongoze narodilo v Ostravě, řekla v pondělí mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)

Začalo splouvání Teplé Vltavy, ale v korytu je málo vody
2. května 2018 04:12

SOUMARSKÝ MOST (ČTK) - První turisté včera vyrazili na část Teplé Vltavy, kterou mohou splout ze Soumarského Mostu na Prachaticku. V korytu řeky je vzhledem k suchu málo vody a výška hladiny navíc stále nepatrně klesá. Včera ráno byl její stav na stanici u Soumarského Mostu necelých 57 centimetrů. Pokud výška klesne pod 50 centimetrů, platí zákaz splouvání řeky.
(Celý text)

Brouk na Borneu byl pojmenován po Leonardu Di Capriovi
2. května 2018 03:20

(ČTK) - Další zástupce třídy hmyzu dostal název po známé osobnosti. Nově objevený druh brouka z malajské části ostrova Borneo nyní nese vědecké označení Grouvellinus leonardodicaprioi, přičemž druhové jméno je odvozeno od jména hollywoodského herce Leonarda Di Capria. Informovali o tom vědci v časopise ZooKeys.
(Celý text)

Demonstrantům ve Francii vadí vypuštění medvědů do přírody
2. května 2018 00:14

(ČTK) - Stovky demonstrantů včetně pastevců a zemědělců protestovaly v pondělí na jihozápadě Francie proti zamýšlenému vypuštění dvou medvědů do tamní přírody. Informovala o tom agentura AFP. Francouzský ministr životního prostředí již na konci března oznámil, že chce, aby byly dvě medvědice vypuštěny do oblasti Pyrenejí u Atlantského oceánu. Důvodem je zachování tohoto druhu. Podle zemědělských odborů FDSEA jde ale o krok, který "je mimo realitu".
(Celý text)

Centrum Archa zachránilo v Liberci před auty 1500 žab a čolků
2. května 2018 00:10

LIBEREC (ČTK) - Pracovníci Centra pro zvířata v nouzi při ZOO Liberec - Archa zachránili letos v Liberci před koly aut bezmála 1500 žab a čolků. V pondělí to řekla pracovnice centra Ivana Hancvenclová. Záchranným transferům obojživelníků při jarní migraci se Archa věnuje už deset let. Její pracovníci staví v Harcově a Kunraticích speciální zábrany se zabudovanými kbelíky, do nichž obojživelníci při svém tahu padají a ochranáři je pak mohou bezpečně přenést na druhou stranu silnice.
(Celý text)

Férové snídaně mají podpořit fairtrade pěstitele. Pikniky se uskuteční na 160 místech
1. května 2018 01:55

PRAHA (Ekolist) - V sobotu 12. května se po celé České republice uskuteční piknik s názvem Férová snídaně. Ve svém městě či obci ho uspořádají aktivní lidé, kteří tak chtějí podpořit pěstitele a pěstitelky v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Ti za svoje kakao, kávu, čaj nebo banány dostávají velmi málo zaplaceno a jejich rodiny nemohou žít důstojný život. Na to reaguje systém fair trade, který garantuje dostatečné výkupní ceny a sociální příplatky. Díky zapojení do fairtradových družstev mohou pěstitelé posílat své děti do školy či pěstovat šetrně s ohledem na životní prostředí. O akci informuje pořádající sdružení NaZemi.
(Celý text)

Fotografická soutěž “Lípa – náš národní strom“ se zaměřuje na pražské lípy
1. května 2018 01:15

PRAHA (Ekolist) - Fotografická soutěž “Lípa – náš národní strom“ je určena amatérským fotografům. Jejím cílem je najít nejkrásnější lípu Prahy a zároveň zdokumentovat dřeviny, které byly vysazeny na počest vzniku Československé republiky. Informoval o tom Magistrát hl. m. Prahy.
(Celý text)

Fotografická soutěž “Lípa – náš národní strom“ se zaměřuje na pražské lípy
1. května 2018 01:15

PRAHA (Ekolist) - Fotografická soutěž “Lípa – náš národní strom“ je určena amatérským fotografům. Jejím cílem je najít nejkrásnější lípu Prahy a zároveň zdokumentovat dřeviny, které byly vysazeny na počest vzniku Československé republiky. Informoval o tom Magistrát hl. m. Prahy.
(Celý text)

Další články:
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50
4. července 2025 05:00

Online diskuse
Ryby v Dyji podle odborníka z Mendelovy univerzity nešlo zachránit
8. července 2025 01:56

(ČTK) - Ryby, které uhynuly před týdnem v Dyji vlivem prudkého poklesu koncentrace kyslíku, nešlo podle Radovana Koppa z Mendelovy univerzity zachránit. Podobné situace budou podle něj stále častější, a to a nejen na Dyji, uvedl státní podnik Povodí Moravy. V Dyji pod nádrží Nové Mlýny na začátku minulého týdne uhynulo asi 30 tun ryb, událost vyšetřují i břeclavští kriminalisté.
(Celý text)

Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování
8. července 2025 01:32

(ČTK) - Většina členských států EU, včetně Česka, požaduje další změny v hojně diskutovaném nařízení o odlesňování. Vyplývá to z dopisu, který má ČTK k dispozici, zaslaného předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Dopis podepsal i český ministr zemědělství Marek Výborný a své podpisy připojilo dalších 17 ministrů nynější sedmadvacítky.
(Celý text)

Slovensko podle ministra Taraby nepodpoří návrh nového klimatického cíle EU
8. července 2025 00:45

BRATISLAVA (ČTK) - Slovensko nepodpoří návrh Evropské komise stanovit jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého o 90 procent ve srovnání s rokem 1990, uvedl slovenský ministr životního prostředí Tomáš Taraba. Nesouhlas s předlohou dříve vyjádřil také český premiér Petr Fiala.
(Celý text)

Karlovarský filmový festival je ekologičtější, méně tiskne a víc recykluje
7. července 2025 21:30

KARLOVY VARY (ČTK) - Karlovarský filmový festival se i letos snaží být více ekologický a snižovat dopad na životní prostředí. Více se používají recyklované materiály, méně se tiskne, řekl šéf produkce festivalu Petr Lintimer. Hotel Thermal, který je hlavním dějištěm festivalu, má po rekonstrukci výrazně nižší energetickou spotřebu. V ulicích je snaha minimalizovat množství odpadu, který návštěvníci během pobytu vytvářejí.
(Celý text)

Odborníci snížili hladinu jezera v Hustopečích o 27 cm, hrozilo protržení hráze
7. července 2025 18:38

(ČTK) - Odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku snížili řízeným přečerpáním o 27 centimetrů hladinu jezera č.6, které leží v těsné blízkosti místa havárie cisteren s benzenem. Vodu hasiči přečerpali pomocí velkokapacitního čerpadla do západní části jezera, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká. Odtok z jezera je preventivně zaslepený od havárie, voda však do jezera stále přitékala. Podle šéfa hustopečských rybářů Stanislava Pernického tak hrozilo protržení hráze. Problém podle něj ale vyřešený není, hladina může znovu stoupat.
(Celý text)

EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody
7. července 2025 14:06

(ČTK) - Evropská komise představila plán zavádějící takzvané přírodní kredity. Ty mají umožnit zemědělcům, lesníkům a dalším hospodářům získávat dodatečný příjem za nadstandardní opatření na podporu biodiverzity. Cílem plánu je podle komise motivovat soukromé investice do akcí na ochranu přírody a odměňovat ty, kteří tyto akce podnikají a investují do nich.
(Celý text)

Průtoky v tocích na jihovýchodě ČR se pohybují okolo 30 procent průměrných hodnot
7. července 2025 14:01

(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy a Dyje se aktuálně pohybují pod normálem, nejčastěji kolem 30 procent obvyklého stavu. Dvě desítky profilů jsou i pod hranicí sucha, uvedla mluvčí státního podniku Povodí Moravy Jana Kučerová.
(Celý text)

Skončila oprava přehrady Jezeří na Chomutovsku. Zatím v ní není voda
7. července 2025 11:14

VYSOKÁ PEC (ČTK) - Povodí Ohře ukončilo po třech letech opravu zhruba 120 let starého vodního díla Jezeří na Chomutovsku. Kompletní rekonstrukce vyšla zhruba na 83 milionů korun. Větší část pokryla dotace. V přehradě zatím není voda. Čeká se na to, až bude vody přitékat víc, aby jí nebylo ve vodním díle málo a rychle se neprohřívala, což by mohlo mít negativní dopad na přírodu, řekl generální ředitel státního podniku Jan Svejkovský.
(Celý text)

Senát je proti zavedení každoročních technických prohlídek starších vozidel
7. července 2025 11:13

(ČTK) - Senát je proti možnému zavedení každoročních technických prohlídek osobních a lehkých užitkových vozidel starších deseti let, jak je navrhuje Evropská komise. Postoj horní komory, který vyjádřila v usnesení, je v souladu se stanoviskem vlády. Senát se postavil rovněž proti navrhovaným každoročním emisním kontrolám dodávek už rok od jejich první registrace.
(Celý text)

Smolo postaví v Třinci linku na zpracování plastů a papíru
7. července 2025 11:04

TŘINEC (ČTK) - Společnost Smolo, která se zabývá nakládáním s odpady či údržbou komunikací, zahájila modernizaci svého areálu v Třinci-Oldřichovicích na Frýdecko-Místecku. Postaví tam linku na zpracování plastů a papíru, která bude jako teprve třetí v Česku využívat nejmodernější technologie optického třídění. Stavba i technologie přijdou celkem téměř na 300 milionů korun, řekla mluvčí firmy Dorota Havlíková.
(Celý text)

Kvetoucí pásy přímo uprostřed polí mohou pomoci s regulací škůdců i udržováním zdravé půdy
7. července 2025 05:12

PRAHA (Ekolist) - Podpora biodiverzity, zlepšení půdy i omezení závislosti na pesticidech. K tomu všemu by mohly pomoci kvetoucí pásy uprostřed lánů zemědělských plodin. Směs rostlin vysetá v místě pojezdů zemědělské techniky má na pole přilákat užitečné půdní mikroorganismy, ptáky i hmyz. Mezi nimi i přirozené nepřátele zemědělci nevítaných druhů.
(Celý text)

Recyklací proti válce? Dobrovolníci vozí na Ukrajinu použitá okna
7. července 2025 04:08

PRAHA (Ekolist) - Lidem ve válkou zmítaných městech Ukrajiny pomáhá specifická iniciativa. Vyhledává a do země z Česka přiváží zánovní okna, která by jinak mířila k likvidaci. Díky jejich opětovnému využití na Ukrajině pomáhá nejen obnově země, ale také snižuje ekologickou stopu, kterou by znamenala výroba nových.
(Celý text)

Vzácný chřástal v Krkonoších čelí úbytku vhodných míst, jeho počty jsou nízké
7. července 2025 01:17

ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Ornitolog Jaroslav Fišera jde najisto. Neposečenou horskou loukou si za soumraku razí cestu do míst, odkud se ozývá opakované volání typické pro jednoho z nejohroženějších ptáků krkonošské přírody, chřástala polního. Z reproduktoru, který drží, zní "crex-crex", tedy imitace volání tohoto plachého a na loukách skrytě žijícího ptáka. A chřástal odpovídá. V Krkonoších jejich počty zůstávají nízké, řekl ČTK Fišera. Důvodů je řada, ztráta vhodných stanovišť, časná senoseč, odvodňování luk nebo i nevhodné technologie hospodaření.
(Celý text)

Analytici: Nové klimatické cíle EU mohou zdražit vytápění i dopravu
7. července 2025 00:59

(ČTK) - Nové klimatické cíle, které navrhuje Evropská komise, zdraží v případě schválení topení i dopravu. Nejvýrazněji se projeví na cenách tepla z kotlů na uhlí, jehož ceny by mohly vzrůst až o 30 procent. Zdražit může také plyn a pohonné hmoty. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Podle nich je cíl EU velmi ambiciózní.
(Celý text)

Odchov želv obrovských v zoo Plzeň nevyšel, vejce nebyla oplozená
7. července 2025 00:49

PLZEŇ (ČTK) - Naděje na odchov želv obrovských v plzeňské zoologické zahradě se nenaplnily. Vejce, která loni v říjnu, v listopadu a letos v lednu nakladla samice, byla neoplozená. Přesvědčili se o tom chovatelé, kteří po výrazném překročení doby předpokládané inkubace otevřeli poslední vejce, informoval chovatel Karel Kodejš. Želvy jsou ale stále mladé, takže podle zoologů mají vzhledem k dlouhověkosti druhu ještě dost času.
(Celý text)

Odchov vzácné mihule Vladykovovy z Šumperska byl letos výrazně úspěšnější
6. července 2025 18:24

VELKÉ LOSINY (ČTK) - Odborníkům se letos podařil odchov larev mihule ukrajinské (Vladykovovy), kriticky ohroženého druhu rybovitého obratlovce z jediné známé populace tohoto druhu v Česku, z Račího potoka u Velkých Losin na Šumpersku. Získali přibližně 8350 jiker, z nichž se vylíhlo 6600 larev, což je výrazně více než v loňském roce. Zpět do Račího potoka vypustili oproti loňsku trojnásobné množství larev. Správa CHKO Jeseníky o tom informovala na svých stránkách. Cílem tohoto projektu je posílit jedinou a bohužel vymírající populaci z tohoto toku.
(Celý text)

Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace
6. července 2025 18:03

(ČTK) - V jihofrancouzském departementu Hérault dostali hasiči pod kontrolu požár, který strávil 400 hektarů lesa a další vegetace. Po celý dnešek ale zůstane pod dohledem, informovala agentura AFP s odvoláním na hasiče. V sobotu hořel porost i v dalších dvou departementech na jihu Francie, v Bouches-du-Rhône a v Aude. V Bouches-du-Rhône byl požár, který spálil 100 hektarů vegetace, lokalizován už v sobotu. V Aude plameny do dneška spálily téměř 500 hektarů lesního porostu, ale už se také dál nešíří.
(Celý text)

Přírodní lokalita Červeňák bývala ve 20. letech vojenská planina pro výcvik
6. července 2025 18:01

PARDUBICE (ČTK) - Zalesněná oblast bývalého vojenského cvičiště Červeňák v Pardubicích bývala v minulém století planinou. Železniční vojsko stromy ve 20. letech kácelo, aby mělo prostor pro výcvik. Je to jediné dochované vojenské místo v Česku, které je ve městě a obklopené zástavbou. ČTK to řekl vojenský historik Ivan Fuksa.
(Celý text)

V liberecké zoo se po několika letech narodil kriticky ohrožený gibon bělolící
6. července 2025 18:00

LIBEREC (ČTK) - V liberecké zoo se po několika letech narodil vzácný gibon bělolící. Pro daný párek gibonů je to první mládě. Návštěvníci ho mohou už nyní vidět v expozici, řekla ČTK mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku
6. července 2025 17:59

VSETÍN (ČTK) - Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku. Návštěvníci se seznámí s procesy vzniku sesuvů, s jejich typy a dopady na přírodu a poznají i příběhy lidí, kteří byli těmito jevy postiženi, sdělil ČTK Jiří Koňařík, mluvčí Muzea regionu Valašsko, které zámek spravuje. Na výstavě nechybí dokumentace historických i nedávných sesuvů a také interaktivní exponáty. Výstava vznikla ve spolupráci s Ústavem struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) Akademie věd ČR, potrvá do 17. srpna.
(Celý text)

Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku
6. července 2025 17:59

VSETÍN (ČTK) - Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku. Návštěvníci se seznámí s procesy vzniku sesuvů, s jejich typy a dopady na přírodu a poznají i příběhy lidí, kteří byli těmito jevy postiženi, sdělil ČTK Jiří Koňařík, mluvčí Muzea regionu Valašsko, které zámek spravuje. Na výstavě nechybí dokumentace historických i nedávných sesuvů a také interaktivní exponáty. Výstava vznikla ve spolupráci s Ústavem struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) Akademie věd ČR, potrvá do 17. srpna.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama