|
titulní strana > co píší jiní
Za týden začne největší český environmentální festival Ekologické dny Olomouc
13. dubna 2018 12:46
PRAHA (Ekolist) - Přesně za týden začne podle organizátorů největší environmentální festival Ekologické dny Olomouc. Můžete se na něm potkat s významnými osobnostmi a vědci jako jsou Stanislav Komárek, Jiří Sádlo, David Storch, Václav Bělobradský a další. Kromě přednášek je možné zúčastnit se exkurzí a dalších programů. Akci pořádá Sluňákov – centrum ekologických aktivit města Olomouce.
Kosi z měst jsou na tom oproti těm venkovským hůř se zdravím, ale paradoxně žijí déle
PRAHA (Ekolist) - Delší život, ale horší zdraví. Tak podle výzkumníků z nizozemského Groningenu vypadá rozdíl mezi lokálními populacemi kosů černých žijících na venkově a ve městech. Nepřímo je prý možné z těchto výsledků usuzovat i na obecný vliv života ve městech na člověka. Píše o tom EurekAlert.
“Pivařům z Bornea“ hrozí vyhynutí
PRAHA (Ekolist) - Češi dvanáct let chrání 45 000 hektarů unikátního tropického pralesa, kde žijí vzácné opice kahauové nosatí nazývané též “pivaři z Bornea“. Nyní hrozí, že bude projekt na ochranu těchto unikátních obyvatel ostrova Borneo zastaven kvůli nedostatku finančních prostředků. “Pivařům“ na Borneu hrozí vyhynutí kvůli rozpínání plantáží palmy olejné a infrastruktury na úkor pralesa. Informovala o tom Koalice proti palmovému oleji.
Automobilky Visegrádu budou jednat o snížení emisí
PRAHA (ČTK) - V Praze dnes budou jednat zástupci národních automobilových asociací a státní správy zemí visegrádské čtyřky (V4) o snižování emisí v automobilovém průmyslu. Tématem bude legislativní návrh Evropské komise pro regulaci emisí CO2 po roce 2020 a podmínky pro rozvoj tzv. čisté mobility.
Systém Golfského proudu je kvůli změnám klimatu pomalejší
(ČTK) - Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém Golfského proudu, který je důležitý pro distribuci tepla na planetě, výrazně změnil. Proud v Atlantském oceánu podle studie mezinárodního týmu vědců uveřejněné v odborném časopisu Nature zpomalil o 15 procent. Vědci kombinovali počítačové simulace s teplotami naměřenými na mořské hladině. Důsledky pro celosvětové klima ještě nejsou jasné, napsala agentura DPA.
V Botanické zahradě v Liberci sklidili přes 500 semen zmijovce
LIBEREC (ČTK) - Zahradníci ve středu v Botanické zahradě v Liberci sklidili přes 500 semen vzácného zmijovce titánského. Z toho 174 semínek vyseli v zahradě a zbytek poputuje do 20 dalších botanických zahrad po světě. Ve středu to řekl zahradník botanické zahrady Lukáš Koprnický.
Na Třebíčsku přibývají petice proti úložišti v lokalitě u Dukovan
(ČTK) - Na Třebíčsku přibývají petice proti možnému umístění hlubinného úložiště jaderného odpadu v území v širším okolí Dukovan. Toto území jako jednu z možných devíti lokalit v ČR zvažuje pro úložiště Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO). Podle včerejší ankety ČTK už archy s podpisy proti průzkumu dostaly radnice v Jaroměřicich nad Rokytnou a obecní úřad v Dolních Vilémovicích. Petici proti úložišti podepisují také lidé v Lipníku a zřejmě i jinde.
Ve Vizovicích a okolí přibudou stovky stromů a keřů
VIZOVICE (ČTK) - Ve Vizovicích na Zlínsku a sousedním Lhotsku a Bratřejově se nyní vysazují stovky stromů a keřů. Jen v samotných Vizovicích bude postupně vysázeno 333 stromů a 762 keřů. Práce začaly tento týden, potrvají do poloviny května, řekl včera zástupce dodavatele Petr Hýbl.
Tři středočeské ekologické projekty si rozdělí přes 6 milionů Kč
PRAHA (ČTK) - Tři středočeské projekty zaměřené na ekologii si rozdělí více než šest milionů korun. Rozhodli o tom krajští radní. Podporu od hejtmanství získají provozovatelé Domu Natura v Příbrami, Evropského Serengeti v Milovicích na Nymbursku a zookoutku v Dolních Břežanech u Prahy. Přidělení dotací musí ještě koncem měsíce schválit zastupitelstvo, sdělila v úterý Helena Frintová z krajského úřadu.
Vysoké Mýto rozšiřuje systém sběru tříděného odpadu
VYSOKÉ MÝTO (ČTK) - Vysoké Mýto rozšiřuje systém sběru tříděného odpadu. V minulosti Technické služby asi na třetině města rozmístily nádoby na papír a plast přímo k domům, množství surovin k recyklaci se v nich výrazně zvýšilo. Zároveň se méně často vyvážely popelnice se směsným odpadem. Nyní dostane nádoby většina obyvatel s výjimkou sídlišť a bytových domů.
Evropská komise navrhla zákaz praktik, které řetězce používají vůči zemědělcům
BRUSEL (ČTK) - Zajistit spravedlivější jednání obchodních řetězců vůči drobným a středním zemědělcům, kteří jim za někdy nevýhodných podmínek dodávají zboží, chce Evropská komise (EK). S návrhem na zákaz řetězci často používaných nekalých praktik včera novináře seznámil komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Phil Hogan.
Finsko definitivně schválilo stavbu rusko-německého plynovodu
(ČTK) - Finské úřady definitivně schválily stavbu plynovodu Nord Stream 2, který má přivádět zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Informovala o tom včera agentura Reuters. Proti projektu protestuje řada zemí střední a východní Evropy, včetně Česka.
Do CHKO Beskydy se po letech vrátila vlčí smečka. Žije tu i medvěd
PRAHA (ČTK) - Do Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy se po letech vrátila vlčí smečka. Zachytily ji fotopasti. Výskyt smečky potvrdilo i zimní sledování šelem. Takzvané vlčí hlídky pravidelně nacházely stopy tří vlků, především kolem Javorníků. V posledních 20 letech se v Beskydech pohybovaly spíše jednotliví vlci, ne smečka. Informoval o tom koordinátor monitoringu velkých šelem z Hnutí DUHA Olomouc Miroslav Kutal. Dobrovolníci narazili i na stopy 11 dospělých rysů, pěti koťat a jednoho medvěda.
Zpříjemněte si jaro s Naší přírodou 2/18
(Naše příroda) - Jaro už to naplno „rozbalilo“ a všichni si můžeme užívat probouzející se přírodu a teplé sluneční paprsky. Pojďte si ještě více zpříjemnit tento čas s novým číslem Naší přírody. Pokračuje v něm článek o přistěhovalcích, emigrantech a navrátilcích, nahlédneme do života slunéčka východního, jaro si přiblížíme i článkem o motýlech, mrkneme se, jak rozeznat konopku od vrabce, poučíme se kdy a zda vůbec zachraňovat na jaře mláďata, protože ne vždy jsou opravdu tak opuštěná, jak se nám na první pohled zdají. Na výlet se tentokrát vydáme do polských Tater a nebo do Železných hor a na závěr jsme trošku vyzpovídali režiséra filmu Planeta Česko. Přejeme hezké čtení!
Přírodní rezervace Rabštejn se dočká rozšíření. Po té, co v ní silný vítr způsobil kalamitu
PRAHA (Ekolist) - Území okolo zříceniny hradu Rabštejn v podhůří Jeseníků je vyhlášeno jako přírodní rezervace. Z dnešních dvaceti hektarů se má rezervace rozšířit na zhruba šedesát. Po dvou letech příprav se na tom dohodla Agentura ochrany přírody a krajiny s Lesy ČR. Přírodní rezervace se rozšiřuje těsně po té, co v místě udeřil silný vítr a způsobil kalamitu. V rámci rezervace se padlé listnáče ponechají svému osudu, vytěží se jen poškozené smrky, aby se zabránilo šíření kůrovce. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny.
Želvy se na stoupající hladinu oceánu nestačí adaptovat a pravděpodobně vyhynou
PRAHA (Ekolist) - Globální oteplení a s ním spojený nárůst hladiny moří bývá často prezentován jako jev komplikující především život lidí. Potíže by ale pochopitelně působil i živočichům. Například želvám. Pokud se pesimistické předpovědi naplní, bude mít v roce 2100 problém 90 % všech želvích druhů. Píše o tom ScienceDaily.
V Česku jsou původní tři druhy jilmu. Rozlišit vám je pomůže lesnická příručka
PRAHA (Ekolist) - Názorná příručka slouží k určování tří domácích druhů jilmů pomocí jednoduchých znaků. Příručku je možné využít přímo v terénu a její uživatel nemusí mít hlubší botanické znalosti. Autory metodiky jsou vědečtí pracovníci z útvaru biologie a šlechtění lesních dřevin Václav Buriánek a Petr Novotný. Informuje o tom výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti.
Za úniky výluh hnoje z kravína dostala firma na Liberecku pokutu
JABLONNÉ V P. (ČTK) - Z areálu kravína v Heřmanicích v Podještědí na Liberecku podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) opakovaně unikaly látky nebezpečné vodám, zejména výluhy hnoje. Zemědělské společnosti ROVS za to inspekce uložila pokutu 180.000 korun. Včera o tom informovala mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.
Soud EU: ČR by mohla získat peníze na ochranu vinic před ptáky
LUCEMBURK (ČTK) - Unijní soud by měl zrušit starší rozhodnutí svého tribunálu ve sporu mezi Českou republikou a Evropskou komisí o asi 54 milionů Kč dotací na program ochrany vinic před ptáky a dalšími zvířaty. Ve svém stanovisku pro soud to uvedla generální advokátka soudu Juliane Kokottová.
Kvůli odstraňování polomů nemohou turisté na stezky u Nové Pece
NOVÁ PEC (ČTK) - Šumavský národní park uzavřel dvě turistické stezky u Nové Pece na Českokrumlovsku. Důvodem jsou práce spojené s odstraňováním následků podzimních polomů. Turisté nesmí na část Medvědí cesty ze Smolné Pece do Jeleních Vrchů a část cesty podél Schwarzenberského kanálu z Jeleních Vrchů k Rosenauerově kapli. Uzavírka potrvá nejdéle do 30. června. Řekl to mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.
Kvůli odstraňování polomů nemohou turisté na stezky u Nové Pece
NOVÁ PEC (ČTK) - Šumavský národní park uzavřel dvě turistické stezky u Nové Pece na Českokrumlovsku. Důvodem jsou práce spojené s odstraňováním následků podzimních polomů. Turisté nesmí na část Medvědí cesty ze Smolné Pece do Jeleních Vrchů a část cesty podél Schwarzenberského kanálu z Jeleních Vrchů k Rosenauerově kapli. Uzavírka potrvá nejdéle do 30. června. Řekl to mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.
|
Další články:
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50
4. července 2025 05:00
|
VYSOKÁ PEC (ČTK) - Povodí Ohře ukončilo po třech letech opravu zhruba 120 let starého vodního díla Jezeří na Chomutovsku. Kompletní rekonstrukce vyšla zhruba na 83 milionů korun. Větší část pokryla dotace. V přehradě zatím není voda. Čeká se na to, až bude vody přitékat víc, aby jí nebylo ve vodním díle málo a rychle se neprohřívala, což by mohlo mít negativní dopad na přírodu, řekl generální ředitel státního podniku Jan Svejkovský.
(Celý text)
Senát je proti zavedení každoročních technických prohlídek starších vozidel
7. července 2025 11:13
(ČTK) - Senát je proti možnému zavedení každoročních technických prohlídek osobních a lehkých užitkových vozidel starších deseti let, jak je navrhuje Evropská komise. Postoj horní komory, který vyjádřila v usnesení, je v souladu se stanoviskem vlády. Senát se postavil rovněž proti navrhovaným každoročním emisním kontrolám dodávek už rok od jejich první registrace.
(Celý text)
Smolo postaví v Třinci linku na zpracování plastů a papíru
7. července 2025 11:04
TŘINEC (ČTK) - Společnost Smolo, která se zabývá nakládáním s odpady či údržbou komunikací, zahájila modernizaci svého areálu v Třinci-Oldřichovicích na Frýdecko-Místecku. Postaví tam linku na zpracování plastů a papíru, která bude jako teprve třetí v Česku využívat nejmodernější technologie optického třídění. Stavba i technologie přijdou celkem téměř na 300 milionů korun, řekla mluvčí firmy Dorota Havlíková.
(Celý text)
Kvetoucí pásy přímo uprostřed polí mohou pomoci s regulací škůdců i udržováním zdravé půdy
7. července 2025 05:12
PRAHA (Ekolist) - Podpora biodiverzity, zlepšení půdy i omezení závislosti na pesticidech. K tomu všemu by mohly pomoci kvetoucí pásy uprostřed lánů zemědělských plodin. Směs rostlin vysetá v místě pojezdů zemědělské techniky má na pole přilákat užitečné půdní mikroorganismy, ptáky i hmyz. Mezi nimi i přirozené nepřátele zemědělci nevítaných druhů.
(Celý text)
Recyklací proti válce? Dobrovolníci vozí na Ukrajinu použitá okna
7. července 2025 04:08
PRAHA (Ekolist) - Lidem ve válkou zmítaných městech Ukrajiny pomáhá specifická iniciativa. Vyhledává a do země z Česka přiváží zánovní okna, která by jinak mířila k likvidaci. Díky jejich opětovnému využití na Ukrajině pomáhá nejen obnově země, ale také snižuje ekologickou stopu, kterou by znamenala výroba nových.
(Celý text)
Vzácný chřástal v Krkonoších čelí úbytku vhodných míst, jeho počty jsou nízké
7. července 2025 01:17
ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Ornitolog Jaroslav Fišera jde najisto. Neposečenou horskou loukou si za soumraku razí cestu do míst, odkud se ozývá opakované volání typické pro jednoho z nejohroženějších ptáků krkonošské přírody, chřástala polního. Z reproduktoru, který drží, zní "crex-crex", tedy imitace volání tohoto plachého a na loukách skrytě žijícího ptáka. A chřástal odpovídá. V Krkonoších jejich počty zůstávají nízké, řekl ČTK Fišera. Důvodů je řada, ztráta vhodných stanovišť, časná senoseč, odvodňování luk nebo i nevhodné technologie hospodaření.
(Celý text)
Analytici: Nové klimatické cíle EU mohou zdražit vytápění i dopravu
7. července 2025 00:59
(ČTK) - Nové klimatické cíle, které navrhuje Evropská komise, zdraží v případě schválení topení i dopravu. Nejvýrazněji se projeví na cenách tepla z kotlů na uhlí, jehož ceny by mohly vzrůst až o 30 procent. Zdražit může také plyn a pohonné hmoty. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Podle nich je cíl EU velmi ambiciózní.
(Celý text)
Odchov želv obrovských v zoo Plzeň nevyšel, vejce nebyla oplozená
7. července 2025 00:49
PLZEŇ (ČTK) - Naděje na odchov želv obrovských v plzeňské zoologické zahradě se nenaplnily. Vejce, která loni v říjnu, v listopadu a letos v lednu nakladla samice, byla neoplozená. Přesvědčili se o tom chovatelé, kteří po výrazném překročení doby předpokládané inkubace otevřeli poslední vejce, informoval chovatel Karel Kodejš. Želvy jsou ale stále mladé, takže podle zoologů mají vzhledem k dlouhověkosti druhu ještě dost času.
(Celý text)
Odchov vzácné mihule Vladykovovy z Šumperska byl letos výrazně úspěšnější
6. července 2025 18:24
VELKÉ LOSINY (ČTK) - Odborníkům se letos podařil odchov larev mihule ukrajinské (Vladykovovy), kriticky ohroženého druhu rybovitého obratlovce z jediné známé populace tohoto druhu v Česku, z Račího potoka u Velkých Losin na Šumpersku. Získali přibližně 8350 jiker, z nichž se vylíhlo 6600 larev, což je výrazně více než v loňském roce. Zpět do Račího potoka vypustili oproti loňsku trojnásobné množství larev. Správa CHKO Jeseníky o tom informovala na svých stránkách. Cílem tohoto projektu je posílit jedinou a bohužel vymírající populaci z tohoto toku.
(Celý text)
Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace
6. července 2025 18:03
(ČTK) - V jihofrancouzském departementu Hérault dostali hasiči pod kontrolu požár, který strávil 400 hektarů lesa a další vegetace. Po celý dnešek ale zůstane pod dohledem, informovala agentura AFP s odvoláním na hasiče. V sobotu hořel porost i v dalších dvou departementech na jihu Francie, v Bouches-du-Rhône a v Aude. V Bouches-du-Rhône byl požár, který spálil 100 hektarů vegetace, lokalizován už v sobotu. V Aude plameny do dneška spálily téměř 500 hektarů lesního porostu, ale už se také dál nešíří.
(Celý text)
Přírodní lokalita Červeňák bývala ve 20. letech vojenská planina pro výcvik
6. července 2025 18:01
PARDUBICE (ČTK) - Zalesněná oblast bývalého vojenského cvičiště Červeňák v Pardubicích bývala v minulém století planinou. Železniční vojsko stromy ve 20. letech kácelo, aby mělo prostor pro výcvik. Je to jediné dochované vojenské místo v Česku, které je ve městě a obklopené zástavbou. ČTK to řekl vojenský historik Ivan Fuksa.
(Celý text)
V liberecké zoo se po několika letech narodil kriticky ohrožený gibon bělolící
6. července 2025 18:00
LIBEREC (ČTK) - V liberecké zoo se po několika letech narodil vzácný gibon bělolící. Pro daný párek gibonů je to první mládě. Návštěvníci ho mohou už nyní vidět v expozici, řekla ČTK mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)
Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku
6. července 2025 17:59
VSETÍN (ČTK) - Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku. Návštěvníci se seznámí s procesy vzniku sesuvů, s jejich typy a dopady na přírodu a poznají i příběhy lidí, kteří byli těmito jevy postiženi, sdělil ČTK Jiří Koňařík, mluvčí Muzea regionu Valašsko, které zámek spravuje. Na výstavě nechybí dokumentace historických i nedávných sesuvů a také interaktivní exponáty. Výstava vznikla ve spolupráci s Ústavem struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) Akademie věd ČR, potrvá do 17. srpna.
(Celý text)
Dobrovolníci už po 28. vyráží na Týdny pro krajinu
6. července 2025 13:03
PRAHA (Ekolist) - Odstartoval další ročník letních výprav Hnutí DUHA, které se každoročně konají v oblíbených lokalitách české a moravské přírody. Cílem těchto tradičních prázdninových akcí je chránit lesy, divočinu a aktivně se podílet na obnově přírody kolem nás. Více než stovka dobrovolníků a dobrovolnic se Týdnů pro krajinu pravidelně účastní z celé republiky.
(Celý text)
Na jihu Francie propukla sezona velkých požárů, píše AFP
6. července 2025 01:55
(ČTK) - První velké požáry letní sezóny vypukly letos v departementech Bouches-du-Rhône a Hérault na jihu Francie, kde stále panuje vlna veder. Úřady byly nuceny kvůli hustému dýmu z požáru uzavřít úsek dálnice A9, uvedla agentura AFP.
(Celý text)
Správci KRNAP se začátkem letních prázdnin vyzývají k dodržování pravidel
6. července 2025 01:27
(ČTK) - Správci Krkonošského národního parku (KRNAP) se začátkem letní sezony nabádají návštěvníky Krkonoš, aby vážili, kam a kdy se vydat s ohledem na extrémní návštěvnost některých lokalit. Apelují i na dodržování pravidel v národním parku. KRNAP patří s více než 12 miliony návštěv ročně mezi nejnavštěvovanější národní parky v Evropě.
(Celý text)
V Jižní Africe našli dosud neznámý druh žáby. Neobjevili ji vědci, ale nadšenci do obojživelníků
6. července 2025 01:22
(ČTK) - V Jihoafrické republice objevili dosud neznámý druh dešťové žáby, která má extrémně krátké nozdry a neumí skákat. Jmenuje se Breviceps batrachophiliorum a neobjevili ji vědci, ale nadšenci těchto obojživelníků, píše deník The Times.
(Celý text)
Turistům se otevřela Hřebenovka Krušné hory východ, měří 143 kilometrů
6. července 2025 01:00
LOUČNÁ POD KLÍNOVCEM (ČTK) - Turistům se otevřela dálková pěší trasa Hřebenovka Krušné hory východ. Převede zájemce od vrcholu Klínovce na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje až po Petrovice na Ústecku, kde navazuje na trasu Českým Švýcarskem. Nově proznačený úsek měří 143 kilometrů. ČTK to řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.
(Celý text)
Na hradě Košumberk je přístupná bývalá vodárenská bašta. Ukazuje hospodaření s vodou ve středověku
6. července 2025 00:45
LUŽE (ČTK) - Město Luže na Chrudimsku dokončilo opravu bývalé vodárenské bašty na zřícenině hradu Košumberk. V interiéru vznikla malá expozice o hospodaření s vodou ve středověkém objektu. Na letní sezonu již bude turistům přístupná, řekl ČTK starosta Ladislav Peterka (Nestraníci).
(Celý text)
Bobří soutěska v Českém středohoří je kvůli odumírajícím stromům uzavřená
5. července 2025 22:43
ŽANDOV (ČTK) - Bobří soutěska v CHKO České středohoří na pomezí Libereckého a Ústeckého kraje je kvůli odumírajícím stromům pro turisty uzavřená. Jejich odstraňování kolem Bobřího potoka potrvá lesníkům do září, informovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
(Celý text)
Bobří soutěska v Českém středohoří je kvůli odumírajícím stromům uzavřená
5. července 2025 22:43
ŽANDOV (ČTK) - Bobří soutěska v CHKO České středohoří na pomezí Libereckého a Ústeckého kraje je kvůli odumírajícím stromům pro turisty uzavřená. Jejich odstraňování kolem Bobřího potoka potrvá lesníkům do září, informovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
(Celý text)