titulní strana > co píší jiní
Geneticky čistého vlka v Evropě aby pohledal. Většina jich má i geny psí, zjistili vědci
27. března 2018 11:10

PRAHA (Ekolist) - Přibližně 60 % populací vlků v Evropě se z genetického hlediska nedá považovat za absolutně čisté. Jejich genofond totiž nese stopy dávného křížení s domestikovanými psy. O tom, jaké dopady by mohlo toto zjištění mít na ochranu vlků, píše EurekAlert.
(Celý text)

Kdysi jsme je na polních cestách potkávali běžně. Co se se střevlíky stalo?
27. března 2018 11:00

PRAHA (Naše příroda) - Setkávat se na polních či lesních cestách s některými z velkých střevlíků bývalo ještě v nedávné minulosti zcela běžné. Jejich dnešní početnost to ale už nijak často neumožňuje. Zvláště pak se to týká druhů obývajících nížiny a pahorkatiny, naštěstí méně těch horských. Střevlíci (u nás a na Slovensku jich nyní žije kolem třiceti druhů) totiž velmi negativně reagují na agrochemikálie (umělá hnojiva a pesticidy), jež se právě v nižších polohách používají častěji než jinde. Jako typický příklad lze uvést silné prořídnutí populací velmi známého střevlíka měděného (Carabus cancellatus), dříve druhotně rozšířeného a hojného v krajinách polí téměř celé Evropy. Někdy ale populace střevlíků zdecimují i jiné trvalé vlivy. Tak se to stalo i v případě dvou našich poddruhů střevlíka lužního, snad nejozdobnějšího středoevropského střevlíka a v oblastech jeho výskytu na českém území už kriticky ohroženého. Ve třech kategoriích ohroženosti – kriticky ohrožený, silně ohrožený a ohrožený – je u nás chráněno třináct druhů rodu Carabus.
(Celý text)

Správa KRNAP dá letos na projekt obnovy mokřadů 1,6 milionů Kč
27. března 2018 09:00

VRCHLABÍ (ČTK) - Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) dá letos do projektu obnovy mokřadů 1,6 milionu korun. Celkové náklady projektu rozloženého do roku 2022 činí 19,4 milionu. Záměr je podpořen prostředky z evropského Operačního programu Životní prostředí. Správa parku tak reaguje na globální změny klimatu. Řekl to mluvčí parku Radek Drahný.
(Celý text)

V lagunách po chemičce v Ostravě je více hlinky, než se očekávalo
27. března 2018 07:38

OSTRAVA (ČTK) - V ropných lagunách po chemičce Ostramo v Ostravě je víc takzvané hlinky, než se předpokládalo. Jde o zeminu kontaminovanou ropnými látkami, která se liší od surových kalů a na rozdíl od nich ji lze uložit na skládku nebezpečného odpadu. Společnost AVE CZ ji vozí na skládku v Čáslavi na Kutnohorsku, kterou provozuje. Včera to sdělila mluvčí AVE CZ Pavla Ivácková. Projekt původně počítal s tím, že současně s likvidací 91.000 tun kalů bude potřeba odstranit i 3000 tun hlinky.
(Celý text)

V Pekingu platí do středy druhý stupeň smogového znečištění
27. března 2018 06:37

(ČTK) - Peking a 33 dalších měst na severu Číny vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň smogového znečištění. Opatření, které nařizuje továrnám v oblasti snížit produkci o 30 až 50 procent, je v platnosti od včerejška do středy. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní úřady.
(Celý text)

Pražané loni vyhodili 292 tun starých pneumatik, víc než dříve
27. března 2018 03:22

PRAHA (ČTK) - Pražané loni do sběrných dvorů odevzdali 292 tun starých pneumatik, což je o téměř o 32 tun více než v roce 2016. Poplatek za odevzdání jedné pneumatiky v pražských sběrných dvorech je 25 až 100 korun. Informovaly o tom Pražské služby. Řidiči mohou dosloužilé pneumatiky odložit také u výrobců, distributorů a prodejců, kteří mají povinnost pneumatiky převzít k ekologické likvidaci bezplatně. Jejich seznam je na webu ministerstva životního prostředí.
(Celý text)

Do Evropy dorazil prach a písek z Afriky
27. března 2018 03:00

PRAHA (ČTK) - Část řeckého území zahalil smog vytvořený z prachu, který přináší vítr přes Středozemní moře z Afriky. Na sociálních sítích se navíc objevily snímky lyžařů na evropských svazích pokrytých jemně oranžovým sněhem. Často fotografie doprovází popisek: Lyžování na Marsu. Podle meteorologů jde o důsledek písečných bouří nad Saharou.
(Celý text)

U silnice z Děčína do Hřenska se staví dvě opěrné zdi
27. března 2018 02:18

HŘENSKO (ČTK) - S komplikacemi musí do konce května počítat řidiči, kteří jezdí mezi Děčínem a Hřenskem. Silničáři zajišťují vozovku proti sesuvu, stavějí dvě opěrné zdi. Řekla to Nina Ledvinová, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Na stejném místě už v minulosti několikrát byl provoz omezen kvůli padajícímu kamení z přilehlého skalního masivu.
(Celý text)

Majitel autovrakoviště v Sezemicích dostal pokutu 110.000 korun
27. března 2018 01:12

SEZEMICE (ČTK) - Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z Hradce Králové uložili pokutu 110.000 korun podnikateli ze Sezemic na Pardubicku. Skladoval autovraky mimo plochy vymezené platným provozním řádem. Uvedla to zástupkyně tiskové mluvčí ČIŽP Jana Jandová.
(Celý text)

Zmapování znečištění v bývalém Benaru přijde Hrádek na 833.000 Kč
27. března 2018 00:20

HRÁDEK N.N. (ČTK) - Zmapování znečištění ve zchátralém areálu bývalé textilní továrny Benar přijde Hrádek nad Nisou na Liberecku na 833.000 korun. Zajistí ho chrudimská firma Ekomonitor, řekl to hrádecký starosta Josef Horinka (Hrádek potřebuje změny!). Takzvaná analýza rizik je podle něj nezbytná pro další využití brownfieldu a město na ni získalo státní dotaci.
(Celý text)

Hradec Králové letos vysadí okolo 600 nových stromů
27. března 2018 00:10

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Město Hradec Králové letos vysadí asi 600 nových stromů, které nahradí zhruba stejný počet pokácených. Na území Hradce je v majetku města více než 44.000 samostatných stromů či stromů ve stromořadích. Včera to řekl mluvčí magistrátu Petr Vinklář. Podle města jsou stromy káceny, protože jsou již ve stavu, kdy ohrožují bezpečnost svého okolí, nebo byla jejich obnova dlouhodobě plánována.
(Celý text)

Slovenský fotograf Tomáš Hulík dostal cenu za sérii fotografií divoké přírody
26. března 2018 13:24

PRAHA (Ekolist) - Slovenský fotograf Tomáš Hulík získal za sérii pěti fotografií v kategorii Divoká příroda třetí místo v soutěži Federace evropských profesionálních fotografů (FEP) v Dublinu. Do soutěže se v roce 2018 přihlásilo více než 200 profesionálních fotografů z 25 zemí s více než 2000 prací. Informuje o tom společnost Nikon.
(Celý text)

Udržitelná výroba papíru? Místo dřeva lze použít sloní a kravský trus
26. března 2018 10:05

PRAHA (Ekolist) - Sloní nebo kravský trus by se mohl stát vyhledávaným zdrojem suroviny pro papírenský průmysl. Býložravci totiž „produkují“ materiál, který je pro vlastní papírenské zpracování upraven jejich zažíváním. Píše o tom EurekAlert.
(Celý text)

Lidl sníží do sedmi let množství plastů v obalech o pětinu
26. března 2018 09:20

(ČTK) - Řetězec diskontních prodejen Lidl sníží do sedmi let množství plastů v obalech výrobků svých privátních značek o pětinu. Do roku 2025 chce mít řetězec také všechny plasty stoprocentně recyklovatelné. Firma na tom pracuje se svými dodavateli. Lidl to minulý týden uvedl v tiskové zprávě. Řetězec již před rokem například ustoupil od prodeje jednorázových igelitových tašek. Postupně se také snaží omezovat množství obalů u nabízeného zboží.
(Celý text)

Přílet ptáků je podle ornitologů opožděn, kvůli chladnému počasí
26. března 2018 09:18

OLOMOUC (ČTK) - Přílet ptáků z teplých krajin do Česka se až o několik týdnů opozdil kvůli mrazům v uplynulých dnech. Zatímco tak loni již v tuto dobu pozorovali lidé v Olomouckém kraji první čápy, nyní komíny stále zejí prázdnotou. Podobná je situace i u ostatních opeřenců. Odborníci čekají, že ptáci se budou vracet až v těchto dnech. Řekl to místopředseda Moravského ornitologického spolku (MOS) Jiří Šafránek.
(Celý text)

Kampaň Do rachoty Kolem KM podpoří cyklistiku v Kroměříži
26. března 2018 08:15

KROMĚŘÍŽ (ČTK) - Podporu cyklistiky, zdravého životního stylu a omezení zbytečných jízd individuální automobilovou dopravou má za cíl květnová kampaň Do rachoty Kolem KM. Je určena všem obyvatelům města i lidem z okolí, kteří do Kroměříže dojíždějí za prací. Radnice se ke kampani připojuje podruhé, pod jinými názvy funguje i v dalších městech, řekl v pátek novinářům místostarosta Pavel Motyčka (KDU-ČSL).
(Celý text)

V Kolíně na autobusovém nádraží budou dobíjecí stanice
26. března 2018 07:05

KOLÍN (ČTK) - Společnost ČEZ chce v Kolíně postavit dobíjecí stanice pro elektromobily. Hodlá je vybudovat během současné rekonstrukce autobusového nádraží. Kolín firmě dlouhodobě pronajme pozemek, na kterém budou dobíjecí stanice stát, řekl starosta Vít Rakušan (Změna pro Kolín). Zatím půjde o první dvě stanice.
(Celý text)

V Namibii mají modelovou farmu na záchranu gepardů
26. března 2018 05:50

(ČTK) - Už 27 let se Laurie Markerová snaží o mírové soužití mezi farmáři a gepardy v Namibii a pokouší se zabránit vymírání těchto šelem, píše francouzský deník Le Monde.
(Celý text)

V Kolumbii se stalo pozorování ptáků atrakcí
26. března 2018 04:46

(ČTK) - S dalekohledem prochází Juan David Camacho džunglí. Desetiletý chlapec je nejmladším pozorovatelem ptáků v Kolumbii, ale jeho sny jsou veliké. Jeho země, ráj ornitologů, je světovou jedničkou pokud jde o množství druhů ptáků a chlapec hodlá vidět všechny, píše agentura AFP.
(Celý text)

K Hodině Země se připojilo 187 zemí po celém světě
26. března 2018 03:40

PEKING;NEW YORK (ČTK) - Řada památek a budov ve 187 zemích světa se v noci na neděli 25.3. ponořila na hodinu do tmy v rámci akce Hodina Země, jejím cílem je upozornit na změny klimatu a nutnost společného postupu v boji proti těmto změnám. Budovy a památky, včetně těch nejznámějších, postupně na planetě zhasly vždy mezi 20:30 a 21:30 místního času. Do akce se zapojila i Česká republika. V Jordánsku navíc vytvořili nový rekord, když se jim podařilo na vrcholu kopce v hlavním městě Ammánu vytvořit ze 11.440 svíček největší mozaiku ze svíček.
(Celý text)

K Hodině Země se připojilo 187 zemí po celém světě
26. března 2018 03:40

PEKING;NEW YORK (ČTK) - Řada památek a budov ve 187 zemích světa se v noci na neděli 25.3. ponořila na hodinu do tmy v rámci akce Hodina Země, jejím cílem je upozornit na změny klimatu a nutnost společného postupu v boji proti těmto změnám. Budovy a památky, včetně těch nejznámějších, postupně na planetě zhasly vždy mezi 20:30 a 21:30 místního času. Do akce se zapojila i Česká republika. V Jordánsku navíc vytvořili nový rekord, když se jim podařilo na vrcholu kopce v hlavním městě Ammánu vytvořit ze 11.440 svíček největší mozaiku ze svíček.
(Celý text)

Další články:
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50
4. července 2025 05:00
3. července 2025 13:22

Online diskuse
Vzácný chřástal v Krkonoších čelí úbytku vhodných míst, jeho počty jsou nízké
7. července 2025 01:17

ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Ornitolog Jaroslav Fišera jde najisto. Neposečenou horskou loukou si za soumraku razí cestu do míst, odkud se ozývá opakované volání typické pro jednoho z nejohroženějších ptáků krkonošské přírody, chřástala polního. Z reproduktoru, který drží, zní "crex-crex", tedy imitace volání tohoto plachého a na loukách skrytě žijícího ptáka. A chřástal odpovídá. V Krkonoších jejich počty zůstávají nízké, řekl ČTK Fišera. Důvodů je řada, ztráta vhodných stanovišť, časná senoseč, odvodňování luk nebo i nevhodné technologie hospodaření.
(Celý text)

Analytici: Nové klimatické cíle EU mohou zdražit vytápění i dopravu
7. července 2025 00:59

(ČTK) - Nové klimatické cíle, které navrhuje Evropská komise, zdraží v případě schválení topení i dopravu. Nejvýrazněji se projeví na cenách tepla z kotlů na uhlí, jehož ceny by mohly vzrůst až o 30 procent. Zdražit může také plyn a pohonné hmoty. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Podle nich je cíl EU velmi ambiciózní.
(Celý text)

Odchov želv obrovských v zoo Plzeň nevyšel, vejce nebyla oplozená
7. července 2025 00:49

PLZEŇ (ČTK) - Naděje na odchov želv obrovských v plzeňské zoologické zahradě se nenaplnily. Vejce, která loni v říjnu, v listopadu a letos v lednu nakladla samice, byla neoplozená. Přesvědčili se o tom chovatelé, kteří po výrazném překročení doby předpokládané inkubace otevřeli poslední vejce, informoval chovatel Karel Kodejš. Želvy jsou ale stále mladé, takže podle zoologů mají vzhledem k dlouhověkosti druhu ještě dost času.
(Celý text)

Odchov vzácné mihule Vladykovovy z Šumperska byl letos výrazně úspěšnější
6. července 2025 18:24

VELKÉ LOSINY (ČTK) - Odborníkům se letos podařil odchov larev mihule ukrajinské (Vladykovovy), kriticky ohroženého druhu rybovitého obratlovce z jediné známé populace tohoto druhu v Česku, z Račího potoka u Velkých Losin na Šumpersku. Získali přibližně 8350 jiker, z nichž se vylíhlo 6600 larev, což je výrazně více než v loňském roce. Zpět do Račího potoka vypustili oproti loňsku trojnásobné množství larev. Správa CHKO Jeseníky o tom informovala na svých stránkách. Cílem tohoto projektu je posílit jedinou a bohužel vymírající populaci z tohoto toku.
(Celý text)

Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace
6. července 2025 18:03

(ČTK) - V jihofrancouzském departementu Hérault dostali hasiči pod kontrolu požár, který strávil 400 hektarů lesa a další vegetace. Po celý dnešek ale zůstane pod dohledem, informovala agentura AFP s odvoláním na hasiče. V sobotu hořel porost i v dalších dvou departementech na jihu Francie, v Bouches-du-Rhône a v Aude. V Bouches-du-Rhône byl požár, který spálil 100 hektarů vegetace, lokalizován už v sobotu. V Aude plameny do dneška spálily téměř 500 hektarů lesního porostu, ale už se také dál nešíří.
(Celý text)

Přírodní lokalita Červeňák bývala ve 20. letech vojenská planina pro výcvik
6. července 2025 18:01

PARDUBICE (ČTK) - Zalesněná oblast bývalého vojenského cvičiště Červeňák v Pardubicích bývala v minulém století planinou. Železniční vojsko stromy ve 20. letech kácelo, aby mělo prostor pro výcvik. Je to jediné dochované vojenské místo v Česku, které je ve městě a obklopené zástavbou. ČTK to řekl vojenský historik Ivan Fuksa.
(Celý text)

V liberecké zoo se po několika letech narodil kriticky ohrožený gibon bělolící
6. července 2025 18:00

LIBEREC (ČTK) - V liberecké zoo se po několika letech narodil vzácný gibon bělolící. Pro daný párek gibonů je to první mládě. Návštěvníci ho mohou už nyní vidět v expozici, řekla ČTK mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku
6. července 2025 17:59

VSETÍN (ČTK) - Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku. Návštěvníci se seznámí s procesy vzniku sesuvů, s jejich typy a dopady na přírodu a poznají i příběhy lidí, kteří byli těmito jevy postiženi, sdělil ČTK Jiří Koňařík, mluvčí Muzea regionu Valašsko, které zámek spravuje. Na výstavě nechybí dokumentace historických i nedávných sesuvů a také interaktivní exponáty. Výstava vznikla ve spolupráci s Ústavem struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) Akademie věd ČR, potrvá do 17. srpna.
(Celý text)

Dobrovolníci už po 28. vyráží na Týdny pro krajinu
6. července 2025 13:03

PRAHA (Ekolist) - Odstartoval další ročník letních výprav Hnutí DUHA, které se každoročně konají v oblíbených lokalitách české a moravské přírody. Cílem těchto tradičních prázdninových akcí je chránit lesy, divočinu a aktivně se podílet na obnově přírody kolem nás. Více než stovka dobrovolníků a dobrovolnic se Týdnů pro krajinu pravidelně účastní z celé republiky.
(Celý text)

Na jihu Francie propukla sezona velkých požárů, píše AFP
6. července 2025 01:55

(ČTK) - První velké požáry letní sezóny vypukly letos v departementech Bouches-du-Rhône a Hérault na jihu Francie, kde stále panuje vlna veder. Úřady byly nuceny kvůli hustému dýmu z požáru uzavřít úsek dálnice A9, uvedla agentura AFP.
(Celý text)

Správci KRNAP se začátkem letních prázdnin vyzývají k dodržování pravidel
6. července 2025 01:27

(ČTK) - Správci Krkonošského národního parku (KRNAP) se začátkem letní sezony nabádají návštěvníky Krkonoš, aby vážili, kam a kdy se vydat s ohledem na extrémní návštěvnost některých lokalit. Apelují i na dodržování pravidel v národním parku. KRNAP patří s více než 12 miliony návštěv ročně mezi nejnavštěvovanější národní parky v Evropě.
(Celý text)

V Jižní Africe našli dosud neznámý druh žáby. Neobjevili ji vědci, ale nadšenci do obojživelníků
6. července 2025 01:22

(ČTK) - V Jihoafrické republice objevili dosud neznámý druh dešťové žáby, která má extrémně krátké nozdry a neumí skákat. Jmenuje se Breviceps batrachophiliorum a neobjevili ji vědci, ale nadšenci těchto obojživelníků, píše deník The Times.
(Celý text)

Turistům se otevřela Hřebenovka Krušné hory východ, měří 143 kilometrů
6. července 2025 01:00

LOUČNÁ POD KLÍNOVCEM (ČTK) - Turistům se otevřela dálková pěší trasa Hřebenovka Krušné hory východ. Převede zájemce od vrcholu Klínovce na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje až po Petrovice na Ústecku, kde navazuje na trasu Českým Švýcarskem. Nově proznačený úsek měří 143 kilometrů. ČTK to řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.
(Celý text)

Na hradě Košumberk je přístupná bývalá vodárenská bašta. Ukazuje hospodaření s vodou ve středověku
6. července 2025 00:45

LUŽE (ČTK) - Město Luže na Chrudimsku dokončilo opravu bývalé vodárenské bašty na zřícenině hradu Košumberk. V interiéru vznikla malá expozice o hospodaření s vodou ve středověkém objektu. Na letní sezonu již bude turistům přístupná, řekl ČTK starosta Ladislav Peterka (Nestraníci).
(Celý text)

Bobří soutěska v Českém středohoří je kvůli odumírajícím stromům uzavřená
5. července 2025 22:43

ŽANDOV (ČTK) - Bobří soutěska v CHKO České středohoří na pomezí Libereckého a Ústeckého kraje je kvůli odumírajícím stromům pro turisty uzavřená. Jejich odstraňování kolem Bobřího potoka potrvá lesníkům do září, informovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
(Celý text)

Ostravské zoo se podařilo rozmnožit kriticky ohrožené poláky východní
5. července 2025 21:50

OSTRAVA (ČTK) - Ostravské zoologické zahradě se podařilo rozmnožit kriticky ohrožené poláky východní, kteří v zoo obývají voliéry ptáků Tibetu a Číny. V komplexu pěti voliér jsou nejvzácnějším ptačím druhem, který je v přírodě ohrožen vyhubením, sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)

Adopcí zeleně chce Jablonec nad Nisou zapojit lidi do péče o prostranství u domů
5. července 2025 21:35

JABLONEC NAD NISOU (ČTK) - Jablonec nad Nisou připravil program Adopce zeleně. Lidem, kteří o to mají zájem, chce umožnit, aby se zapojili do péče o veřejná prostranství. Cílem letošního pilotního programu je vytvořit jasná pravidla pro spolupráci města a obyvatel a umožnit zájemcům legálně a transparentně převzít péči o vybrané městské pozemky. Město bude tuto činnost koordinovat a evidovat, řekla ČTK náměstkyně primátora Lenka Opočenská (Společně pro Jablonec).
(Celý text)

V Bangkoku zadrželi Srílančana, který chtěl propašovat krajty ve spodním prádle
5. července 2025 21:01

(ČTK) - Celníci na mezinárodním letišti v Bangkoku zatkli občana Srí Lanky, který chtěl z Thajska propašovat tři malé krajty královské ve spodním prádle. Dnes to napsal web Bangkok Post. Muži, který je nyní ve vazbě, hrozí desetileté vězení nebo pokuta milion bátů (asi 647 000 Kč).
(Celý text)

Vědci z Masarykovy univerzity objevili na Islandu čtyři druhy plžů z Evropy
5. července 2025 01:13

BRNO (ČTK) - Vědci z Masarykovy univerzity (MU) při dlouhodobém výzkumu islandské přírody objevili čtyři druhy trpasličích suchozemských plžů původem z Evropy. Tyto druhy zatím na Islandu žádné průzkumy neobjevily.
(Celý text)

Na nejvyšší německé hoře budou dva kříže, hlavně kvůli nezodpovědným turistům
5. července 2025 00:48

(ČTK) - Na nejvyšší německé hoře, alpském vrcholku Zugspitze, budou napříště místo jednoho hned dva vrcholové kříže. Správci lanovky, která na horu vysokou 2962 metrů nad mořem vede, se jej rozhodli vztyčit, aby zvýšili bezpečnost turistů. Někteří z nich se totiž do složitého terénu, kterým vede cesta k původnímu kříži, vydávají špatně vybavení a riskují zdraví i život.
(Celý text)

Na nejvyšší německé hoře budou dva kříže, hlavně kvůli nezodpovědným turistům
5. července 2025 00:48

(ČTK) - Na nejvyšší německé hoře, alpském vrcholku Zugspitze, budou napříště místo jednoho hned dva vrcholové kříže. Správci lanovky, která na horu vysokou 2962 metrů nad mořem vede, se jej rozhodli vztyčit, aby zvýšili bezpečnost turistů. Někteří z nich se totiž do složitého terénu, kterým vede cesta k původnímu kříži, vydávají špatně vybavení a riskují zdraví i život.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama