titulní strana > co píší jiní
V mysliveckém zákoně by se mohly objevit klidové zóny, říká ministr zemědělství
6. února 2018 10:50

(ČTK) - V české přírodě by se mohly v budoucnu vytvářet klidové zóny, kam by v určitých částech dne nesměli turisté. Zvířata v nich by podle ministra zemědělství v demisi Jiřího Milka (za ANO) mohla klidněji vyvádět svá mláďata. Pokud získá druhý kabinet Andreje Babiše (ANO) důvěru od Poslanecké sněmovny, chtěl by se Milek i tomuto tématu věnovat v novele mysliveckého zákona.
(Celý text)

Úřady prověřují uložení odpadní zeminy z D1 v biotopu u Čikova
6. února 2018 09:20

JIHLAVA (ČTK) - Úřady prověřují okolnosti uložení velkého množství odpadní zeminy z přestavby dálnice D1 u obce Čikov na Třebíčsku. Podle vyjádření ekologů jde o zasolenou zeminu obsahující zbytky betonu a asfaltu, která travinatým porostům škodí. Obec Čikov povolila firmě Colas uložení zeminy na svých pozemcích na přechodnou dobu, původně do konce roku 2017 a teď do června. ČTK to řekl starosta Jan Požár. Vyjádření společnosti Colas se zatím ČTK nepodařilo získat.
(Celý text)

Kvasický ořešák usiluje o vítězství v anketě Evropský strom roku
6. února 2018 08:41

KVASICE (ČTK) - Zhruba 230 let starý ořešák černý z Kvasic na Kroměřížsku usiluje o vítězství v anketě Evropský strom roku. Jde o úchvatný strom, který se pyšní neobvyklou velikostí, řekl novinářům ambasador ankety Rob McBride. Britský fotograf a cestovatel, který se věnuje ochraně a propagaci stromů, si přijel do Kvasic ořešák osobně prohlédnout.
(Celý text)

Včelaření není žádná ochrana přírody. Je to prostě zemědělství, říkají entomologové
6. února 2018 01:58

PRAHA (Ekolist) - Rozhodně to není poprvé, co prestižní vědecký žurnál Science vnesl mezi ochránce přírody nesoulad, a činí tak i nyní zveřejněnou studií. Její název říká vše: Ochrana medonosných včel přírodě neprospívá. Entomologové z Univerzity v Cambridge v ní přehledně shrnují, proč aktuální zájem o ochranu včel přináší do životního prostředí více škod, než užitku.
(Celý text)

V Nairobi byl zavražděn ochránce přírody Esmond Bradley Martin. Bojoval proti pašerákům slonoviny
5. února 2018 16:10

PRAHA (Ekolist) - Včera byl v keňské Nairobi nalezen ubodaný Esmond Bradley Martin, který patřil mezi významné bojovníky proti nelegálnímu obchodu se slonovinou a nosorožčími rohy. Informuje o tom keňský server The Star.
(Celý text)

Ptákem roku 2018 se stal sýček obecný
5. února 2018 14:33

(ČTK) - Ptákem roku 2018 se stal sýček obecný. Tato sova patří mezi velmi ohrožené druhy, v Česku jich žije pouze 100 až 300 párů. Česká ornitologická společnost (ČSO) udílí titul Pták roku pravidelně, dosud ornitologové volili ze zástupců rozšířených druhů.
(Celý text)

V ČR byl objeven nový druh pavouka, ohrožují ho ale husté lesy
5. února 2018 13:50

PRAHA (ČTK) - V České republice byl objeven nový druh pavouka. Takzvaná šestiočka vidlozubá z čeledi šestiočkovitých se vyskytuje v řídkých doubravách v teplých oblastech jižní Moravy a východních Čech, nejdále na západ pak na teplých stráních u obcí Hradčany a Žehuň u Poděbrad. Ohrožuje ji ale zahušťování lesů. Informoval o tom Milan Řezáč z Výzkumného ústavu rostlinné výroby.
(Celý text)

V blízkosti dálnice v Bohumíně letos začne výsadba zeleně
5. února 2018 12:51

BOHUMÍN (ČTK) - V okolí dálnice a dálničního přivaděče v Bohumíně na Karvinsku letos přibudou nové stromy a keře. Výsadba přijde na zhruba dva miliony korun, řekla dnes mluvčí radnice Lucie Balcarová. Město zeleň nechá vysadit na téměř 22.000 metrech čtverečních vlastních pozemků poblíž dálnice v Ostravské a Slezské ulici a také v okolí kapličky Pustyňa.
(Celý text)

PRE v Praze spustila solární nabíjecí stanici pro elektromobily
5. února 2018 12:26

PRAHA (ČTK) - Společnost PRE ve spolupráci s hlavním městem spustila u Výstaviště v pražských Holešovicích rychlonabíjecí stanici pro elektromobily. Zařízení, které využívá pro výrobu elektřiny fotovoltaické panely, s pomocí akumulátorů zároveň vyrovnává napětí v elektrické síti. Novinářům to sdělili zástupci firmy PRE. Ve stanici se mohou zároveň nabíjet dva elektromobily, jeden v režimu rychlonabíjení, který se nabije v řádech desítek minut, a jeden na standardní nabíječce. Ta automobil dobije zhruba za tři hodiny. Pozemek pro stanici poskytl magistrát, PRE v případě poptávky plánuje stavět další.
(Celý text)

Před deseti lety zemřel ekolog a politik Ivan Dejmal
5. února 2018 09:00

PRAHA (ČTK) - Před deseti lety, 6. února 2008, zemřel ekolog a politik Ivan Dejmal, který byl od února 1991 do července 1992 ministrem životního prostředí ve vládě Petra Pitharta. Za tuto poměrně krátkou dobu se mu podařilo prosadit a dokončit systém ekologické legislativy, zejména klíčový zákon o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)

Praha má mapu, díky které si můžete snadno půjčit sdílené auto
5. února 2018 08:02

PRAHA (Ekolist) - Asociace českého carsharingu a pražský magistrát připravili webové stránky, které lidem v Praze umožňují využít službu sdíleného auta. Možnost vyzvedávání a vrácení vozidel bude v modrých a fialových zónách placeného stání. Informuje o tom pražský magistrát.
(Celý text)

Obhájkyně fosilních paliv asi ekologickou poradkyní Trumpa nebude
5. února 2018 07:15

PRAHA (ČTK) - Bílý dům potvrdil, že možná ustoupí od nominace Kathleen Whiteové, která zastává skeptický postoj ke změnám klimatu vlivem fosilních paliv, jako hlavní poradkyně prezidenta Donalda Trumpa pro ekologické otázky. Napsala to včera agentura AP.
(Celý text)

Pravidlo je to prosté: Čím bude víc silnic, tím méně bude medvědů
5. února 2018 01:31

PRAHA (Ekolist) - Projev kanadského zoologa Claytona Lamba z Univerzity v Albertě zrovna nevyniká košatými větami. Dětství strávené v „divočině“ kanadské Alberty a deset let terénního výzkumu zaměřeného na ekologii medvědů se na něm podepsalo. O to trefněji je schopen popsat složité procesy v prostých souvislostech. „Je to jednoduchá matematika. Čím blíže jsou medvědi lidem, tím víc přibývá situací, které mohou medvědy připravit o život. Nebo ještě jednodušeji: více silnic znamená méně medvědů.“
(Celý text)

Je lepší pro přírodu používat žiletky nebo elektrické strojky
5. února 2018 01:16

(holime.cz) - Všichni produkujeme určité množství odpadu. Jsou osoby, které nad tím, jaký dopad má odpad na přírodu, přemýšlí víc. Jiní to zase až tak moc neřeší. Holení vousů nebo chloupků na těle se stalo velmi moderním už v minulém století a dnes je běžnou součástí životů většiny lidí. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, kolik odpadu vyprodukujete, pokud používáte jednorázová holítka? A bude ho méně, když přesedláte na elektrický strojek?
(Celý text)

Přístup k vodě a různorodý přírodní terén povzbuzují starší lidi s pohybovými obtížemi k fyzické aktivitě, tvrdí finští výzkumníci
4. února 2018 01:20

PRAHA (Ekolist) - Jaký je vztah mezi fyzickou aktivitou starších lidí a prostředím, ve kterém žijí? Výzkumníci z finské University of Jyväskylä se zaměřili na to, jak přírodní prvky v okolí bydliště starších lidí ovlivňuje jejich chuť se hýbat.
(Celý text)

Svišť Phil předpověděl pokračování zimy, jaro hned tak nepřijde
3. února 2018 01:07

PUNXSUTAWNEY (ČTK) - Americký svišť Phil, podle mnohých zaručený prognostik počasí, včera v pensylvánském Punxsutawney předpověděl dalších šest týdnů zimní nepohody. Po opuštění nory hlodavec spatřil svůj stín, což prý signalizuje pokračování zimy. Kdyby stín nezahlédl, jaro by přišlo dříve.
(Celý text)

Testy na opicích jsou podle německého ministra skandálem
2. února 2018 19:12

BERLÍN (ČTK) - Za nepřijatelný skandál, který je třeba vyšetřit, dnes označil testy automobilových emisí na opicích úřadující německý ministr dopravy Christian Schmidt (CSU). Testy při projednávání aktuální kauzy německých automobilek v parlamentu kritizovali i zástupci dalších politických stran.
(Celý text)

Při jednání o nové koalici v Německu přišla řeč i na vlky
2. února 2018 18:53

BERLÍN (ČTK) - Kromě migrace, zdravotnictví, daní či reformy Evropské unie se zástupci konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) zabývali při jednání o nové německé vládě i vlky. Šíření těchto psovitých šelem na území Německa chtějí do budoucna lépe kontrolovat a lépe chránit hodlají před jejich útoky i domácí zvířata, informovala dnes agentura DPA. Návrat vlků do německé přírody ochranáři zaznamenali v roce 2000. Nyní jich v Německu žije odhadem kolem 500.
(Celý text)

Podmínky pro vznik spalovny odpadu u Mělníka určí posudek
2. února 2018 17:26

HORNÍ POČAPLY (ČTK) - Podmínky pro vznik spalovny odpadu, která by do roku 2024 měla začít fungovat u Mělníka, určí posudek vlivu na životní prostředí, k němu se vyjadřují i obce. V pondělí budou dokumentaci projednávat například Horní Počaply na Mělnicku. Pro místní je zásadní i otázka dopravního řešení, například obchvatů. Jejich stavbou se bude muset zabývat Středočeský kraj, jde totiž o krajské silnice, řekl dnes krajský náměstek pro životní prostředí Miloš Petera (ČSSD).
(Celý text)

Turisté se do Českého Švýcarska vrátí po vichřici až v březnu
2. února 2018 11:47

KRÁSNÁ LÍPA (ČTK) - Na turistické stezky do Českého Švýcarska se budou moci lidé vrátit až v březnu. Správa parku totiž stále odstraňuje škody způsobené lednovou vichřicí. S ohledem na bezpečnost návštěvníků tak platí zákaz vstupu do lesů. Ten se týká také oblasti v okolí Rumburku, kam nebudou smět lidé až do konce dubna.
(Celý text)

Turisté se do Českého Švýcarska vrátí po vichřici až v březnu
2. února 2018 11:47

KRÁSNÁ LÍPA (ČTK) - Na turistické stezky do Českého Švýcarska se budou moci lidé vrátit až v březnu. Správa parku totiž stále odstraňuje škody způsobené lednovou vichřicí. S ohledem na bezpečnost návštěvníků tak platí zákaz vstupu do lesů. Ten se týká také oblasti v okolí Rumburku, kam nebudou smět lidé až do konce dubna.
(Celý text)

Další články:
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50
4. července 2025 05:00
3. července 2025 13:22
3. července 2025 05:00

Online diskuse
Vědci z Masarykovy univerzity objevili na Islandu čtyři druhy plžů z Evropy
5. července 2025 01:13

BRNO (ČTK) - Vědci z Masarykovy univerzity (MU) při dlouhodobém výzkumu islandské přírody objevili čtyři druhy trpasličích suchozemských plžů původem z Evropy. Tyto druhy zatím na Islandu žádné průzkumy neobjevily.
(Celý text)

Na nejvyšší německé hoře budou dva kříže, hlavně kvůli nezodpovědným turistům
5. července 2025 00:48

(ČTK) - Na nejvyšší německé hoře, alpském vrcholku Zugspitze, budou napříště místo jednoho hned dva vrcholové kříže. Správci lanovky, která na horu vysokou 2962 metrů nad mořem vede, se jej rozhodli vztyčit, aby zvýšili bezpečnost turistů. Někteří z nich se totiž do složitého terénu, kterým vede cesta k původnímu kříži, vydávají špatně vybavení a riskují zdraví i život.
(Celý text)

České Budějovice zřídily první přívoz pro pěší a cyklisty ve městě
5. července 2025 00:40

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - České Budějovice zřídily první přívoz pro cyklisty a pěší ve městě. Převeze zájemce přes Vltavu v Českém Vrbném. Na obou stranách řeky vedou cyklostezky, ale na pravém břehu bude její část kvůli stavbě severního silničního obchvatu uzavřena. Proto se radnice rozhodla propojit oba břehy pomocí přívozu. Novinářům to řekla primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS).
(Celý text)

Při prevenci a léčbě cukrovky by mohl pomoct doplněk stravy z listí jabloní
5. července 2025 00:39

BRNO (ČTK) - Využití listů jabloní při prevenci a léčbě cukrovky zkoumají brněnští vědci spolu s Výzkumným a šlechtitelským ústavem ovocnářským Holovousy. Dosavadní experimenty ukazují na potenciál látky florizin, která se v jabloních nachází. Vzhledem k faktu, že listí je odpadní produkt, nabízí se využití přírodního zdroje jakožto levného výrobního materiálu do potravních doplňků a jiných produktů. ČTK to řekl vedoucí výzkumu Petr Ryšávka, jehož tým preparát vyvíjí.
(Celý text)

S poptávkovou dopravou se lidé v Jablonci nad Nisou dostanou i tam, kam MHD nejezdí
5. července 2025 00:39

JABLONEC NAD NISOU (ČTK) - Díky poptávkové dopravě se od července lidé v Jablonci nad Nisou dostanou i do míst, kam autobusy městské hromadné dopravy nejezdí. Městská společnost Jablonecká dopravní pro ni pořídila sedmimístný elektrobus vybavený i pro přepravu kočárků nebo vozíčkářů. Zatím je jeden, v budoucnu by měly být tři, další chce městská společnost pořídit v příštím roce, řekl ředitel Jablonecké dopravní Luboš Wejnar. Pro město je doprava zhruba o třetinu levnější než MHD.
(Celý text)

Středočeský kraj zvýší ochranu vzácných druhů na 45 hektarech lesů u Želivky
5. července 2025 00:35

PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj zvýší ochranu na 45 hektarech nedaleko národní přírodní památky Hadce u Želivky. Území převážně lesních porostů severně od obce Bernartice na Benešovsku je domovem řady vzácných druhů rostlin. Radní kraje schválili smlouvu o ochraně lokality s vlastníkem pozemků, kterým je státní podnik Lesy České republiky, informoval mluvčí hejtmanství Michal Rapco.
(Celý text)

Ve Švýcarsku odtál led a sníh nahromaděný v zimě. Je to o týdny dřív než obvykle
4. července 2025 20:51

(ČTK) - Sníh a led, který se přes zimu naakumuloval ve švýcarských Alpách, odtál. Informovala o tom podle agentury AFP glaciologická síť GLAMOS, která sleduje ubývání ledovců v nejvyšším evropském pohoří. Upozorňuje, že dříve tento okamžik označovaný jako "den mizení ledovců" přišel jen v roce 2022.
(Celý text)

Úhyn ryb v Dyji pod Novými Mlýny vyšetřují břeclavští kriminalisté
4. července 2025 20:42

(ČTK) - Úhyn ryb v Dyji pod nádrží Nové Mlýny ze začátku tohoto týdne vyšetřují břeclavští kriminalisté. Zadali zpracování znaleckých posudků a zjišťují, zda asi 30 tun ryb uhynulo kvůli konkrétní chybě některé instituce. Na webu o tom informoval policejní mluvčí Bohumil Malášek.
(Celý text)

Soud v Německu dočasně zastavil řízení s bývalým šéfem Volkswagenu Winterkornem
4. července 2025 20:40

(ČTK) - Soud v Německu dočasně zastavil trestní řízení vedené proti bývalému šéfovi koncernu Volkswagen Martinu Winterkornovi. Zdůvodnil to jeho dlouhodobou nemocí, kvůli které není teď schopen účastnit se jednání. Osmasedmdesátiletý Winterkorn čelí obžalobě z podvodu v souvislosti s rozsáhlým emisním skandálem známým jako dieselgate.
(Celý text)

NP Šumava zavřel rozhlednu u Soumarského rašeliniště, byla ve špatném stavu
4. července 2025 20:19

(ČTK) - Šumavský národní park musel zavřít rozhlednu u Soumarského rašeliniště u Volar na Prachticku. Důvodem je její špatný stav. Uzavření rozhledny nařídil statik kvůli hnijícím sloupům, vzpěrám a pilotům. Park vybuduje novou rozhlednu, informoval mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák. Termín stavby ani její náklady zatím podle něj jasné nejsou.
(Celý text)

Síkela se v dopise šéfce Evropské komise postavil proti klimatickým plánům
4. července 2025 11:42

(ČTK) - Český eurokomisař Jozef Síkela se v dopise zaslaném předsedkyni Evropské komise (EK) Ursule von der Leyenové postavil proti klimatickým plánům, které ve středu EK představila. Napsal to německý časopis Der Spiegel, který má dopis k dispozici.
(Celý text)

Havlíček: Požadavky vlády na změnu obchodování s povolenkami jsou nedostačující
4. července 2025 11:40

PRAHA (ČTK) - Požadavky vlády na změnu obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov (ETS 2) jsou absolutně nedostačující, snaží se dělat kosmetická opatření. Na dotaz ČTK to řekl první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Systém emisních povolenek podle něj potřebuje zásadní změny.
(Celý text)

Jihomoravští hasiči zasahovali v červnu u 50 požárů v přírodě, což je nadprůměr
4. července 2025 11:38

(ČTK) - Jihomoravští hasiči evidují za červen nadprůměrný počet požárů v přírodě. Zasahovali u 50, z toho v 15 případech vzplál les. Pětiletý průměr je 27 požárů porostů, z toho šest v lesích. Sezona požárů v přírodním prostředí však teprve začíná a hasiči se na ni připravují. Při specializovaném výcviku se zaměřili na praktické dovednosti v náročném terénu, uvedli dnes na svém webu.


(Celý text)

Na Střimické výsypce se otevřel největší ptačí park
4. července 2025 05:52

PRAHA (Ekolist) - Česká společnost ornitologická (ČSO) slavnostně otevřela ptačí park Střimická výsypka a nový návštěvnický okruh. Park je již sedmým, a se svou rozlohou 251 hektarů i největším. Nachází se na území zaniklé obce Střimice v Ústeckém kraji, která byla v padesátých letech zcela zničena kvůli těžbě hnědého uhlí. Výsypka prošla v minulosti rekultivací, ale bez ohledu na přírodu a původní biotopy. ČSO tu postupně obnovuje druhově bohaté lesy, louky i ovocný sad a vytváří pestrou krajinu, kde najde útočiště množství ptáků i dalších živočichů, včetně ikony ptačího parku – dudka chocholatého.
(Celý text)

FAMU otevírá nové kurzy a předměty zaměřené na udržitelnost
4. července 2025 04:31

PRAHA (Ekolist) - Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze (FAMU) spouští na podzim 2025 pilotní ročník bezplatných kurzů celoživotního vzdělávání, které se zaměřují na environmentální udržitelnost v audiovizuální tvorbě. Environmentální udržitelnosti a společenské odpovědnosti se budou od zimního semestru věnovat také nové předměty nabízené v rámci studia FAMU.
(Celý text)

MŽP rozdělí na zachytávání dešťové vody či zelené střechy 930 milionů korun
4. července 2025 02:13

PRAHA (ČTK) - Na rozvoj veřejné zeleně, hospodaření s dešťovou vodou či na ochranu hospodářských zvířat před útoky vlků, rysů a dalších chráněných druhů poskytne ministerstvo životního prostředí (MŽP) a Státní fond životního prostředí ČR evropské dotace ve výši 930 milionů korun. Podporu mohou získat jak obce a kraje, tak i podnikatelé nebo zemědělci, a to například na vsakování či retenci dešťové vody, na zelené střechy, na budování ohradníků či na zakládání a obnovu parků a alejí. Žádosti mohou podávat od 16. července 2025.
(Celý text)

Ministerstvo: Erozně ohrožená půda bude nově rozdělená do 3 kategorií podle míry ohrožení
4. července 2025 01:58

(ČTK) - Erozně ohrožená půda bude v ČR nově rozdělená do tří kategorií podle míry ohrožení, a to na silně ohroženou a mírně ohroženou s vysokým a nízkým rizikem. Aby mohli zemědělci zakládat porosty na půdě prvních dvou kategorií, musí použít alespoň jednu půdoochrannou technologii z nově zveřejněné metodické příručky ministerstva zemědělství (MZe).
(Celý text)

EU podpořila 34 energetických projektů, Česko obdrželo 1,05 miliardy eur
4. července 2025 01:33

(ČTK) - Evropská komise a Evropská investiční banka oznámily, že z Modernizačního fondu bylo vyplaceno 3,66 miliardy eur (90,3 miliardy Kč) na podporu 34 projektů souvisejících s energetikou v devíti členských státech EU. Jedním z příjemců plateb je i Česko, které získalo 1,05 miliardy eur (25,9 miliardy Kč). Jednotlivé projekty se zaměřují na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, využívání a zavádění obnovitelných zdrojů energie, modernizaci energetických sítí a energetickou účinnost.
(Celý text)

Rybáři odklidili uhynulé ryby z Dyje u Bulhar. Do kafilerie jich odvezli 30 tun
3. července 2025 21:31

(ČTK) - Rybáři dosud z řeky Dyje u Bulhar na Břeclavsku odklidili zhruba 30 tun uhynulých ryb. Řeku pod novomlýnskými nádržemi čistili spolu s dobrovolníky od pondělí, dnes jsou už práce téměř hotové. Některé mrtvé kusy však v řece zůstaly. Vylovit je lze s ohledem na konzistenci stěží.
(Celý text)

Etiopie dokončila stavbu přehrady a elektrárny na Nilu, řekl premiér Abiy Ahmed
3. července 2025 20:46

(ČTK) - Etiopie dokončila stavbu vodní elektrárny a přehrady na Modrém Nilu, oznámil podle agentury AFP premiér Abiy Ahmed. Vláda plánuje slavnostní otevření v září. Projekt ale vyvolává od samého začátku znepokojení u Egypta a Súdánu, které se obávají, že přehrada bude mít devastující dopady na zásoby vody na jejich území.
(Celý text)

Etiopie dokončila stavbu přehrady a elektrárny na Nilu, řekl premiér Abiy Ahmed
3. července 2025 20:46

(ČTK) - Etiopie dokončila stavbu vodní elektrárny a přehrady na Modrém Nilu, oznámil podle agentury AFP premiér Abiy Ahmed. Vláda plánuje slavnostní otevření v září. Projekt ale vyvolává od samého začátku znepokojení u Egypta a Súdánu, které se obávají, že přehrada bude mít devastující dopady na zásoby vody na jejich území.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama