|
titulní strana > co píší jiní
Pro úspěšný odchov mláďat je potřeba i tvrdost, říká kurátor savců z pražské zoo
20. listopadu 2017 15:54
PRAHA (ČTK) - V Zoo Praha se daří rozmnožit ročně 50 procent chovaných druhů savců. Podle kurátora chovu savců Petra Brandla patří zoo v chovatelství ke špičce. Nejdůležitější pro úspěšný odchov je zajistit zvířatům co nejpřirozenější prostředí a někdy také nechat stranou přílišný útlocit a dát věcem volný průběh. Brandl to řekl v rozhovoru pro ČTK.
Šéf Toyoty: Elektromobily nejsou připraveny pro masovou výrobu
FRANKFURT NAD MOHANEM (ČTK) - Auta poháněná bateriemi zatím nejsou připravena pro masovou výrobu. V rozhovoru s německým časopisem Spiegel to řekl předseda správní rady japonské automobilky Toyota Motor Takeši Učijamada. Uvedl také, že amerického průkopníka ve výrobě elektrických vozů Tesla nepovažuje za vzor hodný kopírování.
Podobu silnice s alejí do Neratova navrhne nová studie
NERATOVICE (ČTK) - Pardubický kraj si nechá zpracovat studii budoucí podoby silnice se stromořadím vedoucí do obce Neratov u Lázní Bohdaneč. Komunikace má v současnosti nezpevněné krajnice, nedostatečnou šířku vozovky a lemují ji stromy, které mohou ohrozit řidiče i chodce, uvedla Karolína Frýdová z kanceláře hejtmana. Bohdanečská radnice chce některé kmeny pokácet či ořezat.
Poslední dny starobylého města na řece Tigris v Turecku
HASANKEYF (ČTK) - Tigris se líně vine mezi antickými ruinami a minarety Hasankeyfu, malého tureckého městečka, kde se vystřídali Římané, Byzantinci a turecké kmeny. Brzy však řeka vystoupí ze svého koryta a pomalu pohltí lokalitu starou nejméně 10.000 let, píše agentura AFP.
Šternberk nesouhlasí s chystaným provozem na zpracování plastu
ŠTERNBERK (ČTK) - Radnice ve Šternberku na Olomoucku nesouhlasí se záměrem společnosti ADI OIL vybudovat ve městě první technologii na výrobu minerálního oleje z nerecyklovatelného plastového odpadu v Česku. "Vadí nám umístění plánovaného provozu v těsném sousedství obytné zástavby a nejasnosti ohledně jeho dopadu na životní prostředí," řekl dnes starosta Šternberka Stanislav Orság (ODS). Podle investora je provoz na výrobu minerálního oleje z plastů bezpečný a bude mít jen minimální vliv na kvalitu ovzduší v okolí.
Teplou Vltavu letos kvůli suchu splulo výrazně méně lodí než loni
VIMPERK (ČTK) - Úsek Teplé Vltavy, která vede šumavským národním parkem, letos splulo 2139 lodí. Je to přibližně o tisíc plavidel méně než loni. Pokles způsobilo větší sucho, kvůli kterému byl vydán zákaz splouvání řeky ve 47 dnech. Loni ze stejného důvodu nesměli vodáci na řeku jen jeden den. Informoval o tom mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.
USA povolily a vzápětí zase zakázaly dovoz sloních trofejí z Afriky
WASHINGTON (ČTK) - Americký prezident Donald Trump "zmrazil" kontroverzní rozhodnutí vládních úřadů zrušit zákaz dovozu sloních trofejí ze Zimbabwe a Zambie, který zavedla předchozí vláda prezidenta Baracka Obamy. Oznámily to v sobotu tiskové agentury s odvoláním na Trumpovo vyjádření na twitteru. Ochránci zvířat zrušení zákazu kritizovali, podle nich povede k dalšímu vybíjení slonů v Africe.
Rys Kryštof je v dobré kondici, loví srnky i muflony
BLANSKO (ČTK) - Vzácný rys ostrovid žijící v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras je v dobré kondici, nejčastěji loví srnčí zvěř, pochutnával si ale i na muflonech. Z krasu však může odejít kvůli samici. Informoval o tom zoolog z Ústavu ekologie lesa brněnské Mendelovy univerzity Martin Duľa. Vědci v červnu rysa odchytili a připevnili mu sledovací zařízení.
Středoškolák zkoumal pískovnu Dráchov, těžaři jeho rekultivační návrhy přijali
DRÁCHOV (ČTK) - Středoškolák Jakub Vácha zkoumal budoucí pískovnu v Dráchově na Táborsku, kde objevil i významnou populaci čolka. Jeho připomínky a rekultivační návrhy zohlednila těžařská firma Českomoravský štěrk při konečném návrhu těžby a odborníci je začlenili do procesu EIA, posuzování vlivu na životní prostředí. Za práci získal sedmnáctiletý gymnazista cenu Jihočeská ratolest.
Jak jsem v Irsku objevila místo leprikóna palmové stromy
PRAHA (Ekolist) - Cestovatel, který se vydá objevovat Irsko, k tomu může mít různé důvody – má rád whiskey, irskou hudbu, je obdivovatelem keltských kultur, zrzavých lidí, leprikónů. Možná chce poznat irskou povahu při zápase gaelského fotbalu či hurlingu (nebo alespoň pochopit pravidla). Všechny tyto cestovatele ale většinou do Irska láká ještě něco dalšího – nádherná příroda a její mnohé divy.
I u netopýrů je možná identifikace pomocí otisků prstů. Jen je to kresba žilnatiny křídla
PRAHA (Ekolist) - Terénní monitoring živočichů je nedílnou součástí biologické praxe. S metodami sčítání, sledování pohybu a pozorování ale nepochodíte u všech zvířat stejně. Například netopýři se řadí mezi ty, kteří dlouhá desetiletí úspěšně vzdorují detailní snaze o identifikaci konkrétních jednotlivců. Změnit to má průlomový objev výzkumníků americké Lesní správy (USDA FS). O jejich nové metodě, která prý dosahuje spolehlivosti identifikace jednotlivých exemplářů srovnatelnou s lidskými otisky prstů, referuje zpráva Northern Research Station.
Největší města Vysočiny příští rok poplatky za odpad nezvednou
JIHLAVA (ČTK) - Obyvatelům největších měst Vysočiny se zřejmě v příštím roce odvážení odpadu neprodraží. Radnice nechaly základní sazby poplatků na stejné výši jako pro letošek. Roční platba na hlavu se tak bude pohybovat od 580 korun ve Žďáru nad Sázavou po 680 korun v Jihlavě, kde ale mohou 80 korun ušetřit lidé zapojení do motivačního programu na podporu třídění odpadků.
Pražský park U Čeňku bude konkurencí Stromovce
PRAHA (Ekolist) - Na území mezi Černým Mostem, Horními Počernicemi, Dolními Počernicemi, Hostavicemi a Kyjemi vzniká multifunkční rekreační park, který svou rozlohou téměř 100 hektarů může konkurovat i Stromovce. Nedávno byla dokončena základní kostra Parku U Čeňku, který bude nyní doplněn o další rekreační prvky, cestní síť a mobiliář. Informuje o tom pražský magistrát.
Klimatická konference v Bonnu přinesla mírný pokrok
PRAHA (ČTK) - Světová klimatická konference, která dnes skončila v Bonnu, přinesla mírný pokrok, když posunula kupředu naplňování pařížské dohody o klimatu z roku 2015. Uvedla to agentura DPA. Po dlouhém nočním dohadování většinou za zavřenými dveřmi dosáhlo 195 států ráno shody i v důležitých finančních otázkách. Šlo při tom mimo jiné o jeden ze starších fondů k přizpůsobení rozvojových zemí důsledkům klimatických změn, pro jehož pokračování byly v Bonnu dohodnuty významné body.
Děti z mostecké základní školy vysadily do Bíliny cejny, plotice a okouny
PRAHA (Ekolist) - Přesně 425 kilogramů rybích násad vypustili do řeky Bíliny páťáci ze 4. Základní školy poblíž kostela Nanebevzetí panny Marie v Mostě. Odolné původní druhy ryb, především plotici obecnou, cejna velkého a okouna říčního, dodal Severočeský územní svaz Českého rybářského svazu. Vysazení ryb zorganizoval a financoval Unipetrol. Ten s rybáři spolupracuje od roku 2010. Společně vypustili do vod Ústeckého kraje již přes pět tisíc kilogramů ryb. Informuje o tom Unipetrol.
Dnešní vysokoškoláci se mnohem více než ostatní zajímají školství a životní prostředí, ukázal průzkum
PRAHA (Ekolist) - Podle internetového průzkumu Institutu pro Demokracii 21, který vydal ke dni studenstva 17. listopadu, je pro současné vysokoškoláky stále nejdůležitější hodnotou svoboda. Z politických témat je nejvíce zajímá školství. Hned na druhém místě je ochrana přírody a udržitelný rozvoj, čímž se výsledky výrazně liší od zbytku populace, který za nejdůležitější považuje hospodaření a ekonomickou situaci.
Beskydský prales Mionší se vzácným letitým bukojedlovým lesem se stal bezzásahovým územím
HORNÍ LOMNÁ (ČTK) - Vliv člověka na les Mionší by se měl zcela omezit. Naopak bude porost sloužit pro vědecká pozorování. Informovala o tom mluvčí společnosti Lesy České republiky Eva Jouklová.
Kvůli rezistenci na antibiotika zemře v EU ročně 25.000 lidí
PRAHA (ČTK) - Na následky infekce způsobené bakteriemi odolnými vůči antibiotikům zemře v EU ročně přibližně 25.000 lidí. Náklady, které se vydají na léčbu těchto infekcí jsou 1,5 miliardy eur. Vyplývá to z informací, které k Evropskému antibiotickému dni, který byl stanovený na 18. listopadu, zveřejnil Státní zdravotní ústav.
Druhé naléhavé varování lidstvu podepsalo 15 tisíc vědců: Přestaňme si ničit planetu
PRAHA (Ekolist) - „Zastavme působení klimatických změn, zabraňme dalšímu odlesňování a devastaci druhů, než bude pozdě!“ Takové je hlavní poselství otevřeného dopisu, který na začátku listopadu vyšel v akademickém žurnálu Bioscience s titulkem „Varování lidstvu“. S jeho textem a naléhavým poselstvím vyjádřilo svůj souhlas podpisem více než 15 000 vědců z celkem 184 zemí. Píše o tom například žurnál BigThink.
Kostlivci na Šumavě pořád naslouchají, říká ředitel národního parku Hubený
PRAHA (Ekolist) - Pavel Hubený je druhým Čechem, který získal Bavorskou státní medaili za mimořádný přínos pro životní prostředí (Bayerische Staatsmedaille für besondere Verdienste um die Umwelt). Povídali jsme si s ním o Šumavě, vlcích, novele zákona na ochranu přírody a kostlivcích, kteří vypadnou ze skříně při každé změně ředitele parku.
Kostlivci na Šumavě pořád naslouchají, říká ředitel národního parku Hubený
PRAHA (Ekolist) - Pavel Hubený je druhým Čechem, který získal Bavorskou státní medaili za mimořádný přínos pro životní prostředí (Bayerische Staatsmedaille für besondere Verdienste um die Umwelt). Povídali jsme si s ním o Šumavě, vlcích, novele zákona na ochranu přírody a kostlivcích, kteří vypadnou ze skříně při každé změně ředitele parku.
|
Další články:
2. července 2025 06:10
1. července 2025 06:02
30. června 2025 04:50
29. června 2025 05:30
28. června 2025 12:05
|
BRUSEL (ČTK) - Evropská komise dnes navrhla jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Informovala o tom místopředsedkyně Evropské komise Teresa Riberaová. Stalo se tak navzdory výhradám některých států, například České republiky, které chtěly tento krok odložit.
(Celý text)
AFP: Ve vedrech trpí i volně žijící zvířata, jsou dehydrovaná a zmatená
2. července 2025 14:05
(ČTK) - Netopýři pijící z injekčních stříkaček, malí dravci vypadlí z hnízd... Ve středisku péče o zvířata ve francouzském regionu Gironde se kvůli vlně veder dostal do péče o něco vyšší počet zvířat, než je obvyklé, což podle místních ošetřovatelů dokazuje, jak volně žijící zvířata v horku trpí, napsala agentura AFP.
(Celý text)
Kvůli horku rybáři v Pardubickém kraji čeří a provzdušňují vodu
2. července 2025 14:03
(ČTK) - Někteří rybáři v Pardubickém kraji kvůli horkému počasí preventivně čeří a provzdušňují vodu v rybnících, aby se ryby neudusily a měly dostatek kyslíku. Jeho hodnoty se snižují hlavně ráno a v noci. Někde dávají rybám méně nebo žádné krmení, zjistila v anketě ČTK.
(Celý text)
Včera pro auta, dnes pro lidi. Vídeňský parkovací dům, který změnil svou cílovku
2. července 2025 06:11
PRAHA (Ekolist) - GB* je zkratka, která by se dala přeložit jako Kancelář jemné obnovy města a jde o servisní organizaci města Vídně. A již 50 let se zabývá obsahovou a technickou stránkou projektů týkajících se bydlení, životního prostředí a sousedství. Barbara Mayer, krajinářská architektka organizace nám představila jeden z nich. Hlavní roli v něm hrají symbolicky garáže.
(Celý text)
Sucho doléhá na vinohrady na jihu Moravy, závlahu má jen část z nich
2. července 2025 01:15
(ČTK) - Půdní sucho, které se v posledních dnech rozšířilo na celém území Česka, má neblahý vliv na vývoj vinné révy na jihu Moravy. Dlouhé období bez srážek působí vadnutí keřů v některých částech kraje, řekl výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček. Vinohradnický manažer společnosti Bohemia Sekt Petr Ptáček upozornil, že rostliny při nedostatku vláhy zpomalují růst.
(Celý text)
U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči
2. července 2025 01:13
ZLÍN (ČTK) - U Zlína se objevil los evropský. Zvíře se včera pohybovalo na kraji města v průmyslové zóně v části Příluky a Lužkovice. Fotografii a video zvířete lidé zveřejnili na facebooku. Dříve losa viděli také při plavání v Lukově u Zlína. Strážníci ho odchytávat nebudou, obezřetní by měli být řidiči.
(Celý text)
Správa rezerv kvůli suchu půjčila Jesenici na Rakovnicku cisternu na pitnou vodu
2. července 2025 01:10
(ČTK) - Správa státních hmotných rezerv (SSHR) půjčila Jesenici na Rakovnicku cisternu na vodu. Městečko má kvůli suchu problémy se zásobováním pitnou vodou. Jde zatím o první cisternu z nouzových zásob kvůli současné vlně veder, sdělila SSHR. Zároveň uvedla, že je připravena kvůli počasí poskytnout i další pomoc.
(Celý text)
Povodí Odry zvyšuje odtoky z přehrad Kružberk, Šance, Morávka i Žermanice
1. července 2025 22:12
(ČTK) - Kvůli nízkým průtokům v řekách a vysokým teplotám zvýšil státní podnik Povodí Odry odtoky z přehrad Kružberk a Šance. Ve středu zvýší také odtoky z Morávky a Žermanic. V řekách se díky tomu zvýší rybám množství kyslíku, uvedla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.
(Celý text)
Veterinární správa kvůli vysokým teplotám zpřísňuje pravidla pro přepravu zvířat
1. července 2025 21:25
(ČTK) - Veterinární správa kvůli velmi vysokým teplotám zpřísňuje pravidla pro silniční transport zvířat. Pokud lze v místě odjezdu, na trase, a nebo v místě dojezdu předpokládat venkovní teploty nad 30 stupňů Celsia, lze se zvířaty cestovat pouze, pokud je vozidlo vybavené klimatizací, nebo pokud jsou zvířata přepravována v nočních hodinách a teplota nepřesáhne v žádném úseku cesty hranici 30 stupňů. Platí to pro cesty delší než osm hodin, informovala Státní veterinární správa (SVS).
(Celý text)
Udržet ve vodě dostatek kyslíku a přítok rybníků, to jsou výzvy rybářů v Chlumci
1. července 2025 21:11
(ČTK) - Zajistit dostatečný přítok nové vody do rybníků a udržet ve vodě dostatek kyslíku, to jsou v těchto dnech největší výzvy rybářů v Chlumci nad Cidlinou na Královéhradecku. Trvající vedra začínají ryby v rybnících ohrožovat, řekl ČTK vodohospodář Rybářství Chlumec nad Cidlinou David Sčučka. Rybáři proto také ryby méně krmí.
(Celý text)
Hasiči v noci zlikvidovali požár skládky v Ústí nad Labem
1. července 2025 20:27
ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Hasiči dnes v noci zlikvidovali požár skládky v ústecké čtvrti Všebořice. Povolali si kontejner s pěnidlem z Bitozevsi na Lounsku, který zamezil přísunu kyslíku. Hořelo na ploše o velikosti 20 krát 30 metrů.
(Celý text)
Letní prázdniny s novým číslem časopisu Ochrana přírody
1. července 2025 19:09
(Ochrana přírody) - Obálka tohoto čísla připomíná loňské zářijové povodně, které zasáhly Jesenicko. Tématu se totiž věnuje hned několik článků.
(Celý text)
Vedra trápí i zvířata. Trpí nedostatkem vody, ptáčata mohou předčasně opouštět hnízda
1. července 2025 17:44
PRAHA (Ekolist) - Tropické počasí působí nejen na lidi, ale také na živočichy, upozorňuje Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody. I zvířata především ve městech trpí přehřátím a nedostatkem vody. Ochránci přírody proto apelují na všechny příznivce, aby mysleli na své zvířecí spoluobyvatele - ježky, zajíce, ptáky, čmeláky, včely a další - a umožnili jim přístup k vodě.
(Celý text)
Na soutoku řek Moravy a Dyje dneškem vznikla chráněná krajinná oblast Soutok
1. července 2025 10:00
PRAHA (ČTK) - Na soutoku řek Moravy a Dyje dnes vznikla chráněná krajinná oblast Soutok, která zahrnuje největší komplex lužních lesů v Evropě. Vláda o jejím zřízení rozhodla 15. ledna. Stala se 27. chráněnou krajinnou oblastí v ČR. Proti zřízení oblasti je část místních obyvatel.
(Celý text)
Povodí Moravy zvýšilo přes noc odtok z Nových Mlýnů, pod nimiž uhynuly tuny ryb
1. července 2025 09:58
(ČTK) - Povodí Moravy upouští z nádrže Nové Mlýny přes noc až 20 metrů krychlových vody za sekundu, přes den odtok snižuje na 13 až 15 metrů krychlových. Snahou je zvýšit okysličení vody v řece a předejít dalšímu úhynu ryb. Více s ohledem na minimální přítoky odpouštět nelze, řekla ČTK mluvčí vodohospodářů Jana Kučerová. V noci na pondělí uhynuly pod novomlýnskými nádržemi v řece Dyji u Bulhar na Břeclavsku tuny ryb. Rybáři dosud odklidili asi tři tuny, řekl ČTK za Moravský rybářský svaz Jan Grmela. Několik ryb v řece uhynulo i o den dříve.
(Celý text)
Farmáři musí ode dneška dodržovat nová protierozní pravidla. Chybí k nim však metodika
1. července 2025 09:51
(ČTK) - Čeští zemědělci musí ode dneška dodržovat nová pravidla pro hospodaření na erozně ohrožené půdě. Nařízení vlády vymezuje, jaké plodiny a s jakým omezením mohou zemědělci pěstovat, a zavádí takzvaná půdoochranná opatření. Přesný návod, jak mají zemědělci postupovat, má ale přinést až aktualizovaná metodická příručka, která zatím není k dispozici. Ministerstvo zemědělství na dotaz ČTK uvedlo, že bude hotová v nejbližších dnech a uplatní se pro plodiny vyseté po letošních sklizních. Zástupci některých nevládních organizací nicméně kritizují, že stále nemají potřebné informace.
Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat?
1. července 2025 09:26
PRAHA (Ekolist) - Přístup k bříze v hospodářské praxi se v posledních letech výrazně změnil, z původně nežádoucí dřeviny se postupně stala vítanou dřevinou s melioračním působením. Vysoká plodivost již od nízkého věku, snadné šíření semen větrem i rychlé odrůstání z ní dělá vhodnou dřevinu pro přirozenou i umělou obnovu na široké škále stanovišť. S rostoucím podílem břízy v našich lesích se bude zvyšovat zájem o její vhodné obhospodařování.
(Celý text)
Prázdninové výzvy ČSOP: Pojďte pozorovat, uklízet nebo pečovat o přírodu
1. července 2025 04:31
PRAHA (Ekolist) - Český svaz ochránců přírody (ČSOP) připravil veřejnosti výzvu na prázdniny. Spojte svoje toulky krajinou, táboření, rybaření… prostě pobyt v přírodě s aktivitami, které jí pomohou. Pozorujte s námi vážky, objevujte mokřady. Uklízejte s námi svět. Pro letní tábory máme speciální výzvu #mameuklizeno. A, kdo se nebojí potu a mozolů, může si s námi máknout na spoustě pracovních akcí v přírodě nazvaných Víkendy pro přírodu.
(Celý text)
Téměř třetina obyvatel souostroví Tuvalu v Oceánii požádala v Austrálii o vízum kvůli klimatu
1. července 2025 01:40
(ČTK) - Téměř třetina obyvatel tichomořského souostroví Tuvalu žádá o první tzv. klimatické vízum v Austrálii. V důsledku změn klimatu se totiž zvyšuje hladina oceánu, což ohrožuje existenci tohoto souostroví, uvedla agentura AFP.
(Celý text)
Jihlava chce od roku 2030 spalovat svůj odpad ve Žďáru nad Sázavou
1. července 2025 01:03
JIHLAVA (ČTK) - Jihlava chce od roku 2030 vozit svůj komunální odpad do Žďáru nad Sázavou, kde se bude spalovat. Do města vzdáleného asi 40 kilometrů pojede z Jihlavy a okolní obcí odhadem deset naložených aut denně. Záměr vyplývá ze schváleného memoranda, ke kterému by se vedle Žďáru nad Sázavou měly připojit i Bystřice nad Pernštejnem a Nové Město na Moravě.
(Celý text)
Jihlava chce od roku 2030 spalovat svůj odpad ve Žďáru nad Sázavou
1. července 2025 01:03
JIHLAVA (ČTK) - Jihlava chce od roku 2030 vozit svůj komunální odpad do Žďáru nad Sázavou, kde se bude spalovat. Do města vzdáleného asi 40 kilometrů pojede z Jihlavy a okolní obcí odhadem deset naložených aut denně. Záměr vyplývá ze schváleného memoranda, ke kterému by se vedle Žďáru nad Sázavou měly připojit i Bystřice nad Pernštejnem a Nové Město na Moravě.
(Celý text)