|
titulní strana > co píší jiní
Ježků ve volné přírodě ubývá. Jsou na hranici ohrožených druhů, uvádí ochranáři
29. října 2024 13:13
(ČTK) - Ježků západních, kteří jsou jedním z druhů žijících i na území Česka, ve volné přírodě po celé Evropě ubývá. Zatímco dříve byli tito hmyzožravci na seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) vedeni v kategorii málo dotčených druhů, tedy nejméně ohrožených na sedmistupňové škále, nyní klesli o jednu příčku do kategorie téměř ohrožených, napsal list The Guardian.
NKÚ: Kotlíkové dotace snížily znečištění, dotace v průmyslu pomohly minimálně
PRAHA (ČTK) - Takzvané kotlíkové dotace, určené na výměnu nevyhovujících kotlů v domácnostech, přispěly v letech 2014 až 2022 ke snižování znečištění ovzduší. Naproti tomu dotace určené na snižování emisí z průmyslu se na snížení objemu vypouštěných škodlivých látek, jako jsou oxid siřičitý a oxidy dusíku, podílely jen minimálně. Uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve zveřejněné tiskové zprávě k výsledkům kontroly dotací určených na zlepšování kvality ovzduší. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) s některými závěry v tiskové zprávě NKÚ nesouhlasí. Celkový přínos vynaložených peněz podle něj vystihují nepřesně.
Albánie zadržela loď, která kvůli toxickému odpadu vyvolala globální poprask
(ČTK) - Albánská prokuratura nařídila zabavit 102 kontejnerů naplněných podezřelým a nebezpečným průmyslovým odpadem, když se tento náklad musel vrátit z jihovýchodní Asie do Evropy. Kontejnery, které dorazily do přístavu v Drači v pondělí brzy ráno, vyvolaly celosvětové pobouření poté, co odtud byly vypraveny začátkem července a směřovaly do Thajska. Celní orgány a policie je nyní zabavily kvůli trestnímu řízení, informovala dnes agentura AP.
Vyšlo podzimní číslo časopisu Ochrana přírody
PRAHA (Ochrana přírody) - Najdete v něm hned několik článků, které se věnují jeskyním a speleologii, obálku proto zdobí fotografie Honzova království v Amatérské jeskyni.
Mám strašně špatný pocit, že se posledních 20 let vlastně propáslo, říká Yvonna Gaillyová
PRAHA (Ekolist) - Yvonna Gaillyová v pondělí 28. 10. převzala z rukou prezidenta republiky medaili Za zásluhy I. stupně, a to za zásluhy o stát v oblasti vědy. Yvonna Gaillyová byla nominována Zeleným kruhem, který zastřešuje významné české ekologické organizace. V nominaci mimo jiné stojí, že „Yvonna Gaillyová je mimořádnou osobností, která se svým dlouhodobým nezměrným úsilím výrazně podílí na formování občanské společnosti po roce 1989, utváření odpovědného vztahu k ochraně přírody, krajiny, klimatu i celé planety Země. Svým skromným přístupem ke spotřebě je obdivuhodným příkladem zodpovědného usilování o udržitelný život. Environmentální osvěta se v jejím pojetí za všech okolností vyznačuje vysokou odbornou úrovní, ale i srozumitelností, aktuálností i patřičnou naléhavostí.“
České firmy budou muset poprvé nahlásit reálné emise pro uhlíkové clo
(ČTK) - V říjnu budou muset české firmy poprvé přiznat skutečné emise z dovezených produktů. Regulaci, kterou přijala Evropská unie (EU), začala pro podniky platit již loni v říjnu, kdy musely začít čtvrtletně hlásit emise dovezených produktů, ale zjednodušeným způsobem. Takzvané uhlíkové clo (CBAM) má za cíl vyrovnat ceny za emise uhlíku mezi domácími a importovanými produkty.
Chovatelé očekávají, že stavy hospodářských zvířat se budou dále snižovat
(ČTK) - Chovatelé očekávají, že stavy hospodářských zvířat budou v Česku dále klesat. Chov se pro většinu z nich nevyplácí, což způsobuje, že zemědělci upouští od živočišné výroby. Vyplývá to z odpovědí svazů a odborníků, které ČTK oslovila. Pokles má podle nich následně vliv i na soběstačnost ČR v produkci zemědělských surovin, což způsobí vyšší dovozy ze zahraničí a navýšení cen masa. Podle Českého statistického úřadu poklesl počet farmářů, kteří se zabývají pouze živočišnou výrobou, z 913 podniků v roce 2000 na 445 v loňském roce.
Vědec objevil u Mochova vzácnou škeblovku, ve středním Polabí je to první nález
(ČTK) - Přírodovědec Martin Šandera objevil u Mochova vzácného korýše, škeblovku rovnohřbetou. K prvnímu nálezu došlo už v červenci a k dalším tento týden v úterý a v sobotu. Unikátnost objevu se ukázala až při zpracování záznamů.
Unie: Klimatické výkyvy letos komplikovaly pěstování dýní
(ČTK) - Letošní rok plný klimatických výkyvů komplikoval podle zelinářské unie pěstování dýní. Výskyt virových chorob některé dýně zdeformoval, což může podle unie mírně zvýšit dovoz ze zahraničí v porovnání s loňskem. ČTK to řekla Zuzana Přibylová, tajemnice Zelinářské unie Čech a Moravy. V posledních letech profesionální pěstitelé pěstují dýně průměrně na 500 až 700 hektarech, letos podle odhadu unie plocha vzroste o 23 hektarů na 650. Česko je v produkci dýní soběstačné zhruba z poloviny.
Rozkvět života na Zemi způsobila planetka o velikosti čtyř Mount Everestů
(ČTK) - Planetka, která se srazila se Zemí před 66 miliony let, způsobila celoplanetární pohromu a vyhubila kromě dinosaurů i další formy života. Vědci však v roce 2014 zjistili, že daleko větší kosmické těleso - konkrétně až 200 krát větší - zasáhlo naši planetu před třemi biliony lety. Tato srážka napomohla rozvoji života na Zemi, píše ve studii vědecký tým pod vedením profesorky Nadjy Drabonové z Harvardské univerzity. (Celý text)
Povodí Ohře instalovalo na přehradě Skalka opravený jezový uzávěr
CHEB (ČTK) - Na přehradě Skalka minulý týden Povodí Ohře instalovalo sedmnáctitunový klapkový jezový uzávěr, který po 24 letech provozu absolvoval kompletní opravu. Prostor demontované klapky dočasně na několik měsíců zahradily tři ocelové desky. Práce za tři miliony korun provedla společnost MVS Walter s. r. o., informovala mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
Neratovice chystají obnovu tůní, práce by mohly začít příští rok na podzim
NERATOVICE (ČTK) - Neratovice chystají obnovu Kozelské a Lobkovicko-Jiřické tůně. Úpravy prospějí místním ekosystémům, spočívat budou především v odbahnění. Náklady dosáhnou desítek milionů korun u každé z tůní. Práce by mohly začít příští rok na podzim, řekl ČTK Jakub Duchoslav z neratovického městského úřadu.
Sady Schwarz u Rokycan kvůli neúrodě rozšířily obchod v sadech na farmářský krám
VRANOV (ČTK) - Sady Schwarz z vesničky Vranov na Rokycansku, jeden z největších pěstitelů jablek v Plzeňském kraji, kvůli letošní katastrofální neúrodě rozšířily prodejnu v sadech na farmářský krám. Kromě jablek, pro něž si tam jezdí lidé z Plzně i Berounska, nabízí přes stovku produktů - zeleninu, ovoce, koření, slunečnice, zavařeniny, med a květiny - vše od malopěstitelů, hlavně z regionu. ČTK to řekl Richard Schwarz z třicetihektarových sadů, Firmě letos pomrzlo 80 procent jabloní, nejvíc v historii.
V ostravské zoo se narodila kriticky ohrožená prasata visajánská
OSTRAVA (ČTK) - V ostravské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata kriticky ohrožených prasat visajánských. Jejich pohlaví zatím není známé, ale obě se mají čile k světu a jejich matka o ně příkladně pečuje, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
Slavnost zakončila sezonu v krušlovském včelíně na Strakonicku
ČESTICE (ČTK) - Machův včelín v Krušlově, místní části městyse Čestice na Strakonicku, už 16 let přispívá k popularizaci včelařství. Stal se navíc vyhledávaným místem kulturních akcí. Za sezonu malovanou a řezbami zdobenou stavbu navštíví více než 2000 lidí. Láká je i naučná stezka nebo program spojený s ukončením sezony, který se u včelína konal dnes. Po poledni už měl asi 150 návštěvníků, řekl ČTK Dan Havlík ze sdružení Krušlovský včelín.
V dvorské zoo začal Týden duchů, v areálu jsou dýňová strašidla
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK) - Tisícovka oranžových a strašidelně ozdobených dýní zaplnila zoologickou zahradu ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku. V sobotu začal v Safari parku Týden duchů, akci inspirovanou anglosaskou halloweenskou tradicí zoo pořádá od roku 2001. ČTK to řekl mluvčí zoo Michal Šťastný.
V Ujčově na Žďársku lidé sebrali pět tun jablek, výtěžek z prodeje jde na kroje
UJČOV (ČTK) - V Ujčově na Žďársku sesbírali dobrovolníci 5,1 tuny jablek. Výtěžek z jejich prodeje dají na obnovu krojů, které se v obci používají při hodech. Stejná jablečná brigáda před čtvrt stoletím vynesla peníze na pořízení krojů, aby si je tamní mládež nemusela složitě půjčovat odjinud. K letošnímu dobrému výdělku pomohlo to, že výkupní cena jablek byla vyšší než minulé roky. ČTK to řekl František Bureš (nestraník), starosta obce s 500 obyvateli.
Zahradou vily Stiassni mohli lidé letos naposledy projít s výkladem zahradníka
BRNO (ČTK) - Naposledy v tomto roce měli dnes lidé příležitost projít se zahradou vily Stiassni s výkladem místního zahradníka Libora Janovského. Zahrada vily je otevřená celoročně, stejně jako samotná vila, od pátku do pondělí. Komentované prohlídky ale pořádá správa památky jen několikrát do roka, řekla ČTK kastelánka vily Kateřina Konečná.
Turistická trasa bývalé Zlaté stezky se u Strážného vyhne frekventované silnici
VIMPERK (ČTK) - Část turistické trasy v místech bývalé Zlaté stezky se u Strážného na Prachaticku vyhne frekventované silnici. Šumavský národní park upravil terén poblíž vozovky a turisté tak mohou úsek projít mimo silnici, informoval mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.
Veselí nad Moravou vysadí na polích 4500 stromů a téměř 3000 keřů. Cílem je zabránit větrné erozi
VESELÍ VESELÍ NAD MORAVOU (ČTK) - Na polích v lokalitě Předměstí nechá Veselí nad Moravou na Hodonínsku vysadit 4500 stromů a téměř 3000 keřů. K tomu zatravní plochu o výměře osmi hektarů. Cílem projektu, který hradí evropská dotace, je zabránit větrné erozi, řekla ČTK mluvčí města Olga Svoják. Výsadbu radnice plánuje na jaro příštího roku.
Veselí nad Moravou vysadí na polích 4500 stromů a téměř 3000 keřů. Cílem je zabránit větrné erozi
VESELÍ VESELÍ NAD MORAVOU (ČTK) - Na polích v lokalitě Předměstí nechá Veselí nad Moravou na Hodonínsku vysadit 4500 stromů a téměř 3000 keřů. K tomu zatravní plochu o výměře osmi hektarů. Cílem projektu, který hradí evropská dotace, je zabránit větrné erozi, řekla ČTK mluvčí města Olga Svoják. Výsadbu radnice plánuje na jaro příštího roku.
|
Další články:
24. listopadu 2024 06:00
23. listopadu 2024 12:30
22. listopadu 2024 06:00
21. listopadu 2024 06:00
20. listopadu 2024 06:00
|
(ČTK) - Světové státy se na klimatické konferenci OSN COP29 v Ázerbájdžánu po dlouhém vyjednávání dohodly na výrazném navýšení klimatické pomoci pro rozvojové země. Jedná se o financování ve výši 300 miliard dolarů (asi 7,3 bilionu Kč) ročně do roku 2035, které poskytnou bohaté státy. Zatímco představitelé chudých zemí dohodu kritizují jako málo ambiciózní či přímo žalostně nedostatečnou, podle zástupců Británie, OSN nebo Evropské unie jde o krok vpřed, píší média.
(Celý text)
COP29 schválila dohodu o zahájení globálních obchodů s uhlíkovými povolenkami
24. listopadu 2024 14:02
BAKU (ČTK) - Účastníci konference OSN o změně klimatu COP29 se dohodli na pravidlech globálního trhu pro nákup a prodej uhlíkových povolenek. Podle zastánců obchodu s povolenkami to přinese miliardy dolarů pro nové projekty na pomoc v boji proti globálnímu oteplování, uvedla agentura Reuters. Dohoda, která byla uzavřena zhruba deset let po zahájení mezinárodních rozhovorů o vytvoření globálního trhu, se netýká hlavní otázky financování opatření v oblasti klimatu. Je však zatím jediným významnějším bodem, na kterém se členové konference dokázali shodnout. Mnoho delegátů po jejím schválení tleskalo.
(Celý text)
Rusko poslalo do KLDR darem více než 70 zvířat včetně medvědů a jaků
24. listopadu 2024 14:00
(ČTK) - Rusko poslalo darem do zoologické zahrady v severokorejském Pchjongjangu více než 70 zvířat včetně medvědů, jaků, kachen a papoušků kakadu. Informovala o tom tento týden agentura AP, podle níž jde o další známku sílící spolupráce mezi Ruskem a KLDR. To potvrzuje i skutečnost, že zvířata byla do severokorejské metropole přepravena na palubě vládního letounu.
(Celý text)
Požár v Unipetrolu způsobil škodu 20 milionů Kč, prověřuje se úmrtí ryb v Bílině
24. listopadu 2024 13:57
BAKU (ČTK) - Vyšetřovatelé odhaddli výši škod po nočním požáru v areálu chemičky Orlen Unipetrol v Litvínově na Mostecku na 20 milionů. Uchránit se podařilo majetek za půl miliardy korun, řekl ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Milan Rudolf. Příčiny požáru zatím podle něj vyšetřovatelé neznají, zjistili ale úhyn ryb v blízké řece Bílině mezi Zálužím u Litvínova a Mostem. O jak velké množství ryb jde, zatím není známé.
(Celý text)
V Teplicích se otevřel motýlí dům, jehož součástí je paleontologická stezka
24. listopadu 2024 13:51
TEPLICE (ČTK) - Možnost pozorovat vývoj motýla, sledovat vylíhnutí a nechat si ho sednout na ruku mají návštěvníci nového motýlího domu v Teplicích. V tropickém prostředí poletují motýli, jejichž rozpětí křídel je i 20 centimetrů. Součástí atrakce je naučná stezka věnovaná paleontologii, kde se lidé dozví nejnovější poznatky z oboru. ČTK to řekla manažerka Papilonie Teplice Kateřina Šestáková.
(Celý text)
Historický most Červeňák v Pardubicích zřejmě nepůjde opravit
24. listopadu 2024 13:28
(ČTK) - Most Červeňák ve stejnojmenné přírodní lokalitě v Pardubicích podle odborníků nepůjde zachránit. Je ve velmi špatném stavu. Město zvažuje, že místo něj přes Chrudimku postaví lávku. Zastupitelům to minulý týden řekl primátor Jan Nadrchal (ANO). Most stojí od roku 1935. Ekologičtí aktivisté si přejí, aby se z něj stala technická památka.
(Celý text)
Botanická zahrada Praha nabídne od 29. listopadu výstavu skleněných děl
24. listopadu 2024 13:00
PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabídne výstavu s názvem Křišťálová zahrada se skleněnými instalacemi rostlin a zvířat od uměleckého skláře Jiřího Pačinka. Díla doplní interaktivní prvky jako audiovizuální show. Výstavu mohou lidé navštívit od 29. listopadu do 2. února v expozici Ornamentální zahrada, a to i ve večerních hodinách.
(Celý text)
Šumavské lesy jsou pestřejší. Přibývá velkých stromů a rozšiřují se plochy smíšených lesů
24. listopadu 2024 05:09
(Ekolist) - Šumavské lesy se mění. Díky bezzásahovosti, ale i jedinečnému přístupu k péči o lesy, prospívají. Zvyšuje se druhová pestrost, přibývají velké, objemné stromy, navyšuje se podíl tlejícího dřeva, přirozená obnova malých stromků je stále velmi hojná a struktura lesů již není tak jednolitá, jako v minulosti.
(Celý text)
Přehrady v Moravskoslezském kraji jsou aktuálně naplněny na 80 až 90 procent
23. listopadu 2024 19:16
(ČTK) - Přehrady v Moravskoslezském kraji jsou aktuálně naplněny na 80 až 90 procent, výjimkou je nádrž Žermanice na Frýdecko-Místecku, kde byla snížena hladina kvůli stavebním úpravám. Státní podnik Povodí Odry provádí zabezpečovací a zajišťovací práce na vodních tocích, které v záři postihly povodně, a odstraňuje tam závady, sdělila mluvčí podniku Šárka Vlčková. Podnik je správcem vodních toků a vodních děl v povodí Odry, tedy na území Moravskoslezského a částečně Olomouckého kraje.
(Celý text)
V Otrokovicích jsou první místa, kam lidé mohou odložit věci, které již nechtějí
23. listopadu 2024 19:08
OTROKOVICE (ČTK) - Radnice v Otrokovicích na Zlínsku instalovala první čtyři re-use pointy. Jde o místa, kde mohu lidé odložit věci, které již nechtějí, ale které bude možné ještě použít. Jsou u sběrných dvorů v ulicích Spojovací, Dr. E. Beneše, Čechova a Štěrkoviště u točny, veřejnosti se poprvé otevřely v sobotu 23. listopadu, sdělila ČTK mluvčí radnice Lenka Vaculová. Do konce roku ve městě přibydou další čtyři re-use pointy.
(Celý text)
Výjimečně odolné želvušky přežívají v extrémních podmínkách i v době tání ledovců
23. listopadu 2024 06:23
PRAHA (Ekolist/s využitím TZ AVČR) - Želvušky, které obývají povrchy ledovců napříč Arktidou, jsou úzce přizpůsobené životu v ledovcových ekosystémech. Silná izolace jejich jednotlivých populací naznačuje, že ztráta každého ledovce může znamenat nevratnou ztrátu místní genetické rozmanitosti. Výzkum vědců a vědkyň z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR však zároveň odhalil, že tyto želvušky dokážou lokálně přežívat i dlouhá období bez ledu. Tato zjištění mění pohled na dynamiku a stabilitu ledovcových ekosystémů v kontextu klimatických změn.
(Celý text)
Americká vládní agentura zařadí žirafy poprvé na seznam ohrožených druhů
23. listopadu 2024 01:04
(ČTK) - Americká vládní agentura na ochranu ryb a divoké přírody zařadí žirafy poprvé v historii na seznam ohrožených druhů. Týká se to tří poddruhů žirafy severní, které žijí v západní, centrální a východní Africe. Vyhubení podle agentury ale hrozí i dvěma druhům z východní Afriky.
(Celý text)
V Brně lze i letos koupit vánoční jedličku v květináči. Do prodeje jich jde 900
23. listopadu 2024 00:59
BRNO (ČTK) - Zájemci si i letos mohou v Brně koupit místo klasického vánočního stromku alternativní jedli bělokorou v květináči, kterou lze na jaře zasadit. Prodej začíná v pondělí 25. listopadu, ekologové jich nachystali až 900. Cena je 165 korun, informovala ředitelka Nadace Veronica Helena Továrková.
(Celý text)
Lesy ČR obnovily vodní nádrž Pod Emauzy ve Vražném na Novojičínsku
23. listopadu 2024 00:58
(ČTK) - Podnik Lesy ČR za 7,1 milionu korun obnovil tříhektarovou vodní nádrž Pod Emauzy ve Vražném na Novojičínsku. Zbavil ji usazenin a rozšířil její zátopovou plochu, sdělila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
(Celý text)
Ostravská zoo po 12 letech odchovává varany papuánské
23. listopadu 2024 00:44
OSTRAVA (ČTK) - Ostravské zoologické zahradě se po 12 letech daří odchov varanů papuánských, kteří jsou nejdelšími varany světa. Čtyři mláďata vylíhnutá na podzim se mají čile k světu. Odchov mláďat je vzácný i v rámci evropských zoologických zahrad, řekla ČTK mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)
Stezky z lásky se staly oblíbenou platformou pro obnovu turistických cest v ČR
23. listopadu 2024 00:27
(ČTK) - Projekt Stezky z lásky se letos, ve druhém roce existence, stal oblíbenou platformou pro setkávání lidí a obnovu turistických stezek a přírody v celém Česku. Loni s ním Klub českých turistů začal a letos se rozrostl do takových rozměrů, že se stezky opravovaly téměř každý víkend od jara do podzimu, uvedla mluvčí RegioJetu Alexandra Janoušek Kostřicová. Dopravní společnost je společně s Kofolou zakladatelem a partnerem projektu.
(Celý text)
Oblíbená jeskyně Postojna v Českém ráji zůstane přes zimu uzavřená
23. listopadu 2024 00:21
TURNOV (ČTK) - Turisté se do oblíbené jeskyně Postojna, která je největší v Českém ráji, znovu podívají až příští rok na jaře. Správa CHKO Český ráj ji stejně jako v předchozích dvou letech na začátku listopadu uzavřela kvůli hibernujícím netopýrům, informovala zastupující vedoucí správy Radka Tomášková.
(Celý text)
Jablonec nad Nisou připravuje lesní mateřskou školku, otevře ji příští rok v září
23. listopadu 2024 00:13
JABLONEC NAD NISOU (ČTK) - Výstavbu lesní školky připravují v Jablonci nad Nisou, měla by být v oblasti Proseče, kde mateřská škola dlouhodobě chybí a rodiče musí děti vozit jinam. Zařízení pro 18 dětí plánují otevřít 1. září příštího roku. Zakázku se proto město rozhodlo zadat systémem design & build, to znamená, že zhotovitel pavilon pro školku vyprojektuje a postaví. ČTK to dnes řekla mluvčí magistrátu Jana Fričová. Ve veřejné soutěži na dodavatele dostala radnice pět nabídek v cenách od 5,9 do 7,1 milionu korun.
(Celý text)
Osmdesátiletý Brit dostal pokutu za svého příliš kokrhajícího kohouta
23. listopadu 2024 00:06
(ČTK) - Osmdesátiletý Brit dostal pokutu ve výši několika set liber kvůli svému kohoutovi, kterého chová jako mazlíčka. Opeřenec Harolda Browna podle žaloby pravidelně vystavuje sousedy v tiché ulici "mučení" v podobě opakovaného kokrhání, s nímž začíná mnohdy už od tří hodin ráno, informoval zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)
Na islandském poloostrově Reykjanes sopka chrlí druhý den lávu
22. listopadu 2024 22:05
(ČTK) - Na poloostrově Reykjanes po středeční erupci chrlí lávu asi kilometr dlouhá puklina ve vulkanickém systému. Poté, co sopka vybuchla už posedmé za tento rok, se láva dostala k turisticky oblíbenému geotermálnímu koupališti Modrá laguna, jehož parkoviště dnes zcela zalila, informuje BBC.
Na islandském poloostrově Reykjanes sopka chrlí druhý den lávu
22. listopadu 2024 22:05
(ČTK) - Na poloostrově Reykjanes po středeční erupci chrlí lávu asi kilometr dlouhá puklina ve vulkanickém systému. Poté, co sopka vybuchla už posedmé za tento rok, se láva dostala k turisticky oblíbenému geotermálnímu koupališti Modrá laguna, jehož parkoviště dnes zcela zalila, informuje BBC.