|
titulní strana > co píší jiní
Martin Sidorják získal za fotografie pražské cyklistiky Grant Prahy
6. ledna 2010 10:00
PRAHA (Ekolist) - Fotograf Martina Sidorják získal za svůj soubor "Cyklistika jako alternativní doprava" cenu Grant Prahy. Tu v rámci soutěže Czech Pess Photo uděluje primátor Prahy na základě doporučení mezinárodní poroty. Výstava 36 fotografií probíhá v Galerii Portheimka.
Může se nám líbit divočina? Prales z pohledu estetiky
PRAHA (Moravská galerie) - To je tedy otázka… My, obdivovatelé pralesa samozřejmě tvrdíme, že ano. A je jedno, zda se má jednat o hustý temný tropický deštný les, šumavský Boubín či otevřenější severskou tajgu. Přitom to, že se nám, Evropanům, divoké, neregulované scenerie líbí, je věc poměrně nedávná, sahající do 18. století.
Observer: Společnost Shell neposkytuje podporu svým zákazníkům v rozvojových zemích
LONDÝN (Ecomonitor) - Společnost Shell se zapletla do významného sporu se Světovou bankou a společnostmi zapojenými do projektů využívání zelené energie. Odmítla poskytnout plnou záruku za provoz systémů využití sluneční energie v rozvojových zemích, které sama dodala. Informuje o tom zpravodajský server The Observer.
Independent: Pro britské pozorovatelé ptáků byl rok 2008 rekordním
LONDÝN (Ecomonitor) - V loňském roce byl ve Velké Británii spatřen vůbec nejvyšší počet ptáků až z Asie či USA. Nově zveřejněná čísla potvrdila 407 druhů nejrůznějších ptáků a s největší pravděpodobností bude tento seznam rozšířen ještě o dalších jedenáct. Celkem zaznamenaných 418 ptačích druhů v Británii předčí doposud maximální úlovek pozorovatelů 412 druhů z roku 2004. Mnozí z okřídlených návštěvníků z celého světa byli spatřeni jen na pár minut, píše server The Independent.
ENN: Na internetu lze kontrolovat vliv technických zařízení na životní prostředí
WASHINGTON (Ecomonitor) - Internet se stává novodobým nástrojem pro získávání informací o jednotlivých technických zařízení, které způsobují znečištění ovzduší, vypouštějí znečištěnou vodu a vytvářejí nebezpečné odpady. Informuje o tom server ENN. Pro veřejnost byly tyto informace v minulosti obtížně dostupné, v některých případech nebyly přístupné vůbec nebo jen na požádání v rámci svobodného přístupu k informacím, které stanovuje zákon. To se teď u vícero států USA mění a celostátní vláda dává tyto informace k dispozici on-line.
Telegraph: U hladovějících polárních medvědů se rozšiřuje kanibalismus
LONDÝN (Ecomonitor) - Nové fotografie dokazují, že se lední medvědi dali na kanibalismus. Oteplování země jim ztěžuje klasický lov. Obrázky z Hudsonského zálivu u Kanady na chráněném území Manitoba ukazují, kterak samec ledního medvěda nese zkrvavenou hlavou svého mláděte, které kvůli hladu zahubil. Informaci přinesl server Telegraph.
Studie MŽP: Nejlepší je vratné sklo a nápojové kartony
PRAHA (Ekolist) - Vratné sklo a nápojové kartony jsou nejohleduplnějšími obaly vůči životnímu prostředí. Zcela nejhorší jsou hliníkové plechovky a nevratné sklo. PET lahve jsou někde mezi. Vyplývá to z čerstvé studie ministerstva životního prostředí (MŽP) "LCA nápojových obalů" o environmentálních dopadech nápojových obalů. Podle Obalové asociace SYBA je studie nekvalitní.
Guardian: Podle britského novináře a učastníka jednání potopila klimatickou dohodu v Kodani Čína
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Příprava nové klimatické úmluvy v Kodani skončilo katastrofou, na tom se shodují pozorovatelé i evropští politici. Podle Marka Lynase z deníku Guardian může za krach dohody jednoznačně Čína, která prý úspěšně blokovala jednání po celých čtrnáct dní. Čína se prý bojí, že kdyby dnes smlouva vznikla, mohl by za pár let po ní svět chtít přísné závazky, píše Guardian.
BBC: Části Austrálie zaplavili klokani – kvůli dešťům a Rusku
PRAHA/SYDNEY (Ecomonitor) - Farmáři v severní Austrálii říkají, že nájezdy klokanů ničí jejich majetek a způsobují škody v hodnotě desítek tisíc dolarů. Současné silné deště v částí Queenslandu způsobily, že se hordy klokanů vydaly hledat nové pastviny. Na jihu Austrálie ale naopak panuje dlouhodobě velké sucho, které donutilo místní úřady odvolat povolení k odstřelu velkých vačnatců v oblasti Nového Jižního Walesu, píše internetové zpravodajství BBC.
Při zateplování myslete i na kvalitu vnitřního vzduchu
PRAHA (Ekolist) - Zateplování domů, které je dnes velmi propagované, má i svoje stinné stránky. Aby nedocházelo ke ztrátám energií, utěsní se i poslední štěrbinky, jimiž se do místnosti dostává čerstvý vzduch. Ten pak chybí lidem ve chvílích, kdy potřebují pracovat nebo se učit. Současnými technologiemi lze přitom dosáhnout obojího – jak snížit energetickou náročnost domu, tak zvýšit komfort vnitřního prostředí.
TI: Domácí mazlíčci mají horší ekostopu než automobil
DELHI/PRAHA (Ecomonitor) - Nejlepší přítel člověka může být zároveň nejhorším nepřítelem pro životní prostředí, tvrdí kniha novozélandských autorů Roberta a Brendy Valeových. Podle nich má psí miláček horší ekologickou stopu než terénní auto. O moc lépe na tom nejsou ani kočky a dokonce ani křečci nebo rybičky, píše The Times of India.
ScienceNow: Velikost mozku u savců souvisí s tím, za jak dlouho se naučí chodit
PRAHA (Ecomonitor) - Mnoho ze savců udělá první krůčky krátce poté, co se narodí. Než se naučí chodit lidé, uplyne rok. Nová studie ukázala, že čas, který potřebují lidé i ostatní savci k tomu, aby začali s chůzí, přímo souvisí s velikostí jejich mozku. Informuje o tom ScienceNow.
Kodaň: Dohoda nebude - státy nechtějí, aby je někdo kontroloval
PRAHA/KODAŇ (Ekolist) - Nálada v centru vyjednávání nové klimatické dohody je skeptická, vyplývá z projevů světových politiků. Jedním z velkých problémů, na kterém dohoda vázne, je přímá kontrola dodržování závazků. Tu rozvinuté země vyžadují a rozvojové země, zejména Čína, odmítají. Na summitu v Kodani se dnes sešlo 119 nejvyšších představitelů zemí světa.
Zámyslický: V Kodani nová závazná dohoda nevznikne, pro EU je to neúspěch
PRAHA/KODAŇ (Ekolist) - Vyjednávání mezinárodní dohody o omezování skleníkových plynů a dalších opatření spojených se změnami klimatu jde do posledního dne, kdy má vzniknout závěrečný dokument posvěcený stovkami státníků. Setkání v Kodani ale zatím nevede k žádnému konkrétnímu závěru, kvůli několikrát přerušeným jednáním se ztratilo několik dní.
Česká rada pro šetrné budovy: Pořád se u nás staví špatné budovy
PRAHA (Ekolist) - Na počátku byla studentská iniciativa tří mladíků, kterým se posléze podařilo přesvědčit třináct velkých firem z oblasti stavebnictví, aby společně založili Českou radu pro šetrné budovy (Rada). Od září, kdy Rada vznikla, se počet členů zdvojnásobil. „Začátky americké rady pro šetrné budovy byly podobné jako v Česku,“ komentoval vznik Rady James Scott Brew, architekt zabývající se šetrnými stavbami, „u zrodu stála spousta vizí a ideálů malé skupinky lidí s odhodláním. Vaše Rada možná nebude tak velká, jako ta v USA, ale jistě bude úspěšná.“
ČEZ: Příspěvek Prunéřova II ke změnám klimatu je marginální
PRAHA (Ekolist) - Na začátku prosince požádala Mikronésie české ministerstvo životního prostředí, aby kvůli plánované modernizaci elektrárny Prunéřov II proběhlo mezinárodní posouzení vlivů na životní prostředí, tzv. EIA. V zaslaném dopise se říká, že po případné modernizaci a rozšíření provozu by se elektrárna podílela 0,021 procenty na celosvětových emisích oxidu uhličitého v dalších 25 letech, kdy bude elektrárna v provozu. Podle společnosti ČEZ jsou emise z Prunéřova z hlediska globálních emisí zcela marginální a není možné říct, že by svým vlivem prokazatelně ovlivňovaly území států nejvíce ohrožených změnami klimatu.
Štěpánek rezignoval na post radního pro životní prostředí, magistrát zůstává v rukou ODS
PRAHA (Ekolist) - Radní hlavního města pro životní prostředí Petr Štěpánek (Strana zelených) dnes ráno rezignoval na svůj úřad. Podle Štěpánka byla spolupráce v radě města ukončena ze strany ODS po kritice radního Blažka kvůli projektu Opencard.
Projekt Zvíře v nouzi zachránil od září v Praze 90 zvířat
PRAHA (Ekolist) - Od začátku prosince zachraňuje zvířata Prahy nové bílé vozidlo Českého svazu ochránců přírody s označením Zvíře v nouzi. Volat na pohotovostní telefon je možné 24 hodin denně. Dispečer poradí co dělat, pokud naleznete zraněné zvíře. Vyvarujete se tak chyb, které mohou být pro zvíře fatální.
Mikronésie chce přeshraniční posouzení Prunéřova, používá čísla Jana Pretela
PRAHA (Ekolist) - Na počátku prosince požádala Mikronésie české ministerstvo životního prostředí, aby kvůli plánované modernizaci elektrárny Prunéřov II. proběhlo mezinárodní posouzení vlivů na životní prostředí. Podle organizace Greenpeace, která dlouhodobě kritizuje majitele elektrárny společnost ČEZ kvůli nedostatečné modernizaci této elektrárny, je to "patrně poprvé, kdy se současné nebo budoucí oběti klimatických změn rozhodly právní cestou ovlivnit zahraniční projekt, který je ohrožuje svými emisemi skleníkových plynů".
Na konferenci o pražském ovzduší se nejvíce probírala doprava
PRAHA (Ekolist) - „Jsou tři zdroje prachu z dopravy. Jeden je ze spalin, druhý je z otěru pneumatik a třetí je ze znovuzviřování prachu. Emise z motoru lze snižovat tím, že se obnoví vozový park. Znovuzviřování je velmi významný zdroj znečišťování, které můžeme snižovat úklidem. Největší oříšek je v současné době otěr z pneumatik,“ řekl na nedávné konferenci věnované kvalitě ovzduší v Praze radní Petr Štěpánek.
Na konferenci o pražském ovzduší se nejvíce probírala doprava
PRAHA (Ekolist) - „Jsou tři zdroje prachu z dopravy. Jeden je ze spalin, druhý je z otěru pneumatik a třetí je ze znovuzviřování prachu. Emise z motoru lze snižovat tím, že se obnoví vozový park. Znovuzviřování je velmi významný zdroj znečišťování, které můžeme snižovat úklidem. Největší oříšek je v současné době otěr z pneumatik,“ řekl na nedávné konferenci věnované kvalitě ovzduší v Praze radní Petr Štěpánek.
|
Další články:
31. října 2024 06:00
27. října 2024 06:00
26. října 2024 13:00
25. října 2024 06:00
23. října 2024 06:00
|
(ČTK) - Mezinárodní tým vědců, včetně českých expertů, odhalil, co stojí za pestrým zbarvením papouščího peří. Zodpovědné jsou specifické pigmenty. Studie například prokázala, že pigment psittakofulvin, který je u papoušků zodpovědný za červené a žluté barvy, se vyskytuje ve dvou chemických formách. Vědci nově zjistili, že jeho specifické zabarvení závisí na molekulárních přeměnách řízených enzymem, uvedla Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy (PřF UK).
(Celý text)
Evropští vědci vyvinuli algoritmus AI schopný interpretovat zvuky prasat
1. listopadu 2024 01:02
(ČTK) - Evropští vědci vyvinuli algoritmus umělé inteligence (AI) schopný interpretovat zvuky prasat. Jejich cílem je vytvořit nástroj, který by zemědělcům pomohl zlepšit životní podmínky zvířat. Na výzkumu se podíleli i vědci z Česka, informuje agentura Reuters.
(Celý text)
Zlínský kraj při obnově vozového parku pořídil 56 z plánovaných 58 elektromobilů
1. listopadu 2024 00:50
ZLÍN (ČTK) - Zlínský kraj při obnově vozového parku dosud pořídil 56 z plánovaných 58 elektromobilů. Slouží pro potřeby hejtmanství a jeho příspěvkových organizací. Šest vozů Peugeot e-2008 si minulý týden převzali zástupci krajského úřadu, Sociálních služeb Vsetín, Domova pro seniory Burešov ve Zlíně a Baťova institutu, v němž sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, krajská galerie výtvarného umění i krajská knihovna.
(Celý text)
V Kolumbii ubytovávají organizátoři COP16 delegáty v motelech lásky
31. října 2024 23:46
CALI (ČTK) - Organizátoři konference OSN o biodiverzitě COP16, kterou letos pořádá Kolumbie ve městě Cali, ubytovávají delegáty OSN na poslední chvíli v motelech lásky. V třetím největším městě Kolumbie totiž došla ubytovací kapacita. Diplomaté tak přespávají v pokojích vybavených houpačkami a striptýzovými tyčemi. Informoval o tom deník El País.
(Celý text)
Brněnští vědci pomohli otevřít naučnou lesnickou stezku v Mongolsku
31. října 2024 18:03
(ČTK) - Vědci z Mendelovy univerzity v Brně pomohli v Mongolsku otevřít naučnou stezku s názvem Lesy pro život poblíž hlavního města Ulánbátaru. Jde o další společný projekt školy s mongolskou asociací pro pěší turistiku (Mongolian Walking Association). Cílem je podpořit environmentální vzdělávání dětí i dospělých, kteří v hlavním městě ztrácejí kontakt s přírodou, uvedl odborný garant projektu Václav Pecina.
(Celý text)
Zhoršující se znečištění ovzduší v indickém Dillí vyvolává obavy
31. října 2024 17:54
(ČTK) - Kvalita ovzduší v indickém hlavním městě Dillí se v posledních dnech výrazně zhoršila. Úroveň znečištění na několika místech ve městě překročila 25násobek až 30násobek bezpečného limitu, který doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Experti varují, že situace se zhorší v důsledku počasí, používání pyrotechniky při oslavách hinduistického svátku díválí a pálení zbytků plodin po sklizni v okolních státech. Informuje o tom web stanice BBC.
(Celý text)
Ve vídeňské zoo Schönbrunn po nákaze virem uhynulo celé stádo bizonů
31. října 2024 17:52
(ČTK) - Ve vídeňské zoologické zahradě Schönbrunn uhynulo celé stádo pěti bizonů. Podle vedení zoo se nejspíš nakazili virem herpetu od ovcí. Chovatelé museli utratit i mládě, bez rodičů by nepřežilo a kvůli nákaze nemohlo být přemístěno do jiného chovu, uvedla na facebooku zoo.
(Celý text)
Vodohospodáři v Praze nacvičovali postupy při výpadku elektřiny
31. října 2024 17:25
PRAHA (ČTK) - Pražští vodohospodáři dnes nacvičovali reakci v případě rozsáhlého výpadku elektrické energie ve vodohospodářské infrastruktuře na území hlavního města. Do zhruba pětihodinového cvičení se zapojily desítky lidí. Při cvičení vodárny otestovaly zdroje energie nebo komunikaci mezi jednotlivými složkami. Akce byla bez problémů, řekl ČTK mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. PVK v minulosti dělala například cvičení pro případ chemického nebo teroristického útoku.
(Celý text)
Obce se odvolají proti povolenému geologickému průzkumu pro úložiště
31. října 2024 13:38
(ČTK) - Obce, v jejichž katastru by mohlo být úložiště radioaktivního odpadu, se odvolají k ministru životního prostředí proti povolení průzkumu dotčeného území. Jde o lokality v Březovém potoku v Pošumaví, Janochu u Temelína na Českobudějovicku a Horce na Třebíčsku. ČTK to řekl Eduard Sequens z Platformy proti úložišti.
(Celý text)
Ochridské jezero, zapsané na seznamu UNESCO, je ohroženo znečištěním
31. října 2024 11:35
(ČTK) - Ochridské jezero, které se rozprostírá na hranicích Severní Makedonie a Albánie, ohrožuje znečištění, nadměrný rybolov i bující zástavba. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na experty a Organizaci OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO), na jejímž seznamu světového dědictví je jedno z nejstarších jezer v Evropě zapsáno.
(Celý text)
Vlci versus pastevci: Fungují preventivní opatření i po letech?
31. října 2024 06:00
PRAHA (Ekolist) - V posledních letech prosakují zprávy z Německa, že se vlci naučili překonávat nejen ploty, ale útočí i na stáda střežená pasteveckými psy. A že se to prý děje i v Sasku-Anhaltsku, kde působí spolek IG Herdenschutz plus Hund e.V. Znepokojivá šuškanda!
(Celý text)
V Mohelenské stepi na Vysočině ochránci jako nepůvodní druh likvidují i opuncii
31. října 2024 01:36
MOHELNO (ČTK) - V Mohelenské hadcové stepi na Třebíčsku se mezi nepůvodními invazními druhy rostlin vyskytuje kaktus opuncie hnědoostná. Zřejmě je tam vysadil nějaký milovník kaktusů, začala se šířit. Ochránci přírody odstraňují opuncie v tomto území od roku 2017, přesto je tam botanici našli i letos v září. Na webu o tom informovalo regionální pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).
(Celý text)
V Jeseníkách se množí vlci. Vlčata jsou zaznamenána v několika smečkách
31. října 2024 01:28
(ČTK) - V Jeseníkách přibývá vlků, ochránci narození vlčat zaznamenali hned v několika smečkách. Nová vlčí teritoria evidují především v příhraničních oblastech, hlavně v posledních čtyřech letech. Vyplývá to z informací Hnutí DUHA Šelmy, které se na intenzivní monitoring velkých šelem zaměřuje posledních devět let. Podle ochranářů je výskyt velkých šelem pro krajinu pozitivem, chovatelé by se však měli zaměřit na zabezpečení svých hospodářských zvířat, sdělili ČTK zástupci Hnutí DUHA.
(Celý text)
Stanice na Litoměřicku se ročně postará o 2500 zvířat, chybí jí finanční jistota
31. října 2024 00:23
TŘEBUŠÍN (ČTK) - Záchranná stanice Falco v Třebušíně na Litoměřicku se ročně postará zhruba o 2500 zraněných divokých zvířat a mláďat. Funguje už 25 let. Potýká se ale s nedostatkem peněz. Vedoucí stanice Václav Tomšovský ČTK řekl, že je potřeba změnit systém financování tak, aby zkraje nového roku měla nezisková organizace jistotu, že může dál fungovat.
(Celý text)
Škody na tocích a vodních dílech Povodí Odry dosáhly téměř 6,1 miliardy korun
30. října 2024 23:05
OSTRAVA (ČTK) - Škody, které způsobily zářijové povodně na tocích a vodních dílech spravovaných Povodím Odry, dosáhly téměř 6,1 miliardy korun. Jejich odstraňování bude trvat nejméně deset let a bude finančně náročné. Jen letos dá podnik na zabezpečovací práce a opravy vodních děl více než 200 milionů korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková.
(Celý text)
Táborská zoo podala stížnost k Evropské komisi kvůli odstřelu medvědů na Slovensku
30. října 2024 19:56
TÁBOR (ČTK) - Táborská zoologická zahrada podala stížnost k Evropské komisi na Slovensko, podle ní porušuje evropské zákony. Zoo vadí řízený odstřel medvědů. Tato zvířata v Tatrách a okolí napadla v poslední době několik lidí. Evropská komise se bude stížností zabývat, uvedl v tiskové zprávě ředitel táborské zoo Evžen Korec.
(Celý text)
Vláda dnes schválila navýšení kompenzací pro obce s územím pro úložiště
30. října 2024 19:49
(ČTK) - Obce, v nichž je úložiště radioaktivního odpadu nebo bylo vymezeno průzkumné území pro hlubinné úložiště, dostanou vyšší kompenzace. Vláda dnes schválila valorizaci příspěvků z tzv. jaderného účtu o 43,3 procenta. Zohlednila přitom inflaci z posledních pěti let. Vyplývá to z výsledků dnešního jednání vlády. Výše ročního příspěvku je odvozena od velikosti území a objemu uloženého odpadu. Od roku 2015 stát zasaženým obcím vyplatil v souhrnu několik stovek milionů korun.
(Celý text)
Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu pro Novu, reportérka chodila v národním parku mimo cesty
30. října 2024 19:47
(ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) dnes jako nedůvodnou zamítl kasační stížnost televize Nova proti rozhodnutí soudu v Hradci Králové, kterým Nově potvrdil pokutu 120 000 korun za to, že její reportérka chodila v chráněných lokalitách Krkonošského národního parku mimo vyhrazené cesty.
(Celý text)
Konference Vyspělé Česko představí cestu, kudy se má moderní a úspěšná země vydat
30. října 2024 15:33
PRAHA (Ekolist) - 7. listopadu se v Praze na konferenci Vyspělé Česko potkají zástupci byznysu a politici, aby společně s experty z oblastí jako je energetika, inovace nebo dekarbonizace společně zamysleli nad akčními kroky pro českou ekonomiku. Cílem konference je být místem, kde se prodiskutují a následně definují konkrétní kroky, které české ekonomice, stále ještě přešlapující v nastavení ranně transformačních let, pomohou akceptovat a využít výzvy současného světa.
(Celý text)
Správa KRNAP letos v Krkonoších vysadí desítky ovocných stromů tradičních odrůd
30. října 2024 12:13
ČERNÝ DŮL (ČTK) - Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) letos vysadí podél naučné stezky v Černém Dole na Trutnovsku desítky ovocných stromů tradičních krkonošských odrůd. Jde o pokračování snah Správy KRNAP tyto stromy vracet do krkonošské přírody. Cílem projektu Návrat starých ovocných odrůd do Krkonoš je zvrátit trend, kdy jich v Krkonoších ubývalo. ČTK o tom informoval mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
(Celý text)
Správa KRNAP letos v Krkonoších vysadí desítky ovocných stromů tradičních odrůd
30. října 2024 12:13
ČERNÝ DŮL (ČTK) - Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) letos vysadí podél naučné stezky v Černém Dole na Trutnovsku desítky ovocných stromů tradičních krkonošských odrůd. Jde o pokračování snah Správy KRNAP tyto stromy vracet do krkonošské přírody. Cílem projektu Návrat starých ovocných odrůd do Krkonoš je zvrátit trend, kdy jich v Krkonoších ubývalo. ČTK o tom informoval mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
(Celý text)