|
titulní strana > co píší jiní
Na konferenci o pražském ovzduší se nejvíce probírala doprava
16. prosince 2009 10:54
PRAHA (Ekolist) - „Jsou tři zdroje prachu z dopravy. Jeden je ze spalin, druhý je z otěru pneumatik a třetí je ze znovuzviřování prachu. Emise z motoru lze snižovat tím, že se obnoví vozový park. Znovuzviřování je velmi významný zdroj znečišťování, které můžeme snižovat úklidem. Největší oříšek je v současné době otěr z pneumatik,“ řekl na nedávné konferenci věnované kvalitě ovzduší v Praze radní Petr Štěpánek.
Potraviny nacestují tisíce kilometrů, píší Hospodářské noviny
PRAHA (Ecomonitor) - Týdenní nákup potravin v hodnotě 795 korun nacestoval 68 077 kilometrů, než se dostal na pult českého supermarketu. Petra Pospěchová z Hospodářských novin (HN) pátrala po původu potravin a cestě, kterou musí vykonat, než se dostanou do našich obchodů.
PlanetArk: Kodaň nerozhýbá trh s emisními povolenkami
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Růstu ceny uhlíkových povolenek v rámci Evropského systému obchodování s emisními povolenkami (ETS) pomůžou nákupy průmyslových podniků, ne nová klimatické dohoda, která vznikne v Kodani. Tvrdí to Louis Redshaw, ředitel trhů životního prostředí společnosti Barclays Capital . Podle něj možnost, že nová klimatická dohoda přinese růst cen uhlíku „není nemožná, ale je velmi nepravděpodobná,“ píše agentura Reuters.
BBC: Velká Británie na kodaňském summitu varuje, že 'kyselé oceány' ohrožují potravinové zásoby
PRAHA/KODAŇ (Ecomonitor) - Chemické složení oceánu se mění. Voda absorbuje příliš mnoho oxidu uhličitého (CO2) ze vzduchu a stává se kvůli tomu kyselejší. „Okyselení oceánů je velkou hrozbou pro mořský život a zásobování potravin,“ řekl podle BBC News britský ministr životního prostředí Hilary Benn na klimatickém summitu OSN.
Aktuálně.cz: Zahrádkářským koloniím v Praze hrozí zánik
PRAHA (Ecomonitor) - Pokud by pražští zastupitelé schválili současný návrh nového územního plánu, otevře se úřadům snadná cesta k tomu, jak zlikvidovat zahrádkářské kolonie, píše server Aktuálně.cz.
Sobotní protesty v Kodani pohledem fotografa
KODAŇ/PRAHA (Ekolist) - V sobotu 12.prosince 2009 se v Kodani konaly rozsáhlé demonstrace, upozorňující na nebezpečí spojená se změnou klimatu a požadující novou dohodu o snižování emisí CO2. Náladu sobotních protestů zaznamenal fotograf Jan Skalík.
Divočina očima kybernetika: Lepší je do přírody nešmrdlat
PRAHA (Ekolist) - Ve čtvrtek 10. prosince 2009 v posluchárně České zemědělské univerzity proběhla přednáška na téma „Proč potřebujeme chránit divočinu“. Možná trochu překvapivě nepřednášel žádný biolog, ale kybernetik - Juraj Lukáč. Přednášku pořádalo Hnutí Duha.
Nová pravidla štítkování spotřebičů přinášejí třikrát plus
PRAHA (Ekolist) - Okna, sprchy, vodovodní kohoutky, materiály na zateplení domácností ale i pneumatiky budou v zemích Evropské unie nově označeny energetickým štítkem. Značení by se mělo používat i v kategorii domácí elektrotechniky, kde přibude třetí stupeň kategorie A, tedy A+++. Zatímco dnes se spotřeba uvádí povinně jen u ledniček, myček nádobí, praček nebo spořivých zářivek, během příštího roku by se značení mělo rozšířit na řadu dalších elektrických zařízení, například televizory.
SACOM: Dělníci v čínských továrnách na hračky pracují v nelidských podmínkách
PRAHA (Ekolist) - Kolem 80 % všech prodaných hraček na světě pochází z Číny. Více než 95 % hraček dovážených do EU pochází z Asie. Přesouvání výroby do Číny z důvodu snižování výrobních nákladů s sebou však často nese porušování etických a environmentálních pravidel. Dělníci například pracují povinné až šesti hodinové přesčasy, dostávají nepatrnou mzdu a jakékoli protesty jsou tvrdě potlačeny. Rozsáhlou studii o pracovních podmínkách dělníků přinesla Organizace SACOM – Studenti a vědci proti nezákonnému chování korporace.
PlanetArk: Baterie budoucnosti budou z papíru
PRAHA/WASHINGTON (Ecomonitor) - Obyčejný papír by se jednou mohl používat jako lehká baterie, která bude pohánět moderní elektromobily a řadu dalších spotřebičů včetně těch, které si budeme oblékat. Pomoci tomu má také to, že tištěná slova nahradí emaily, elektronické knihy a internetové zpravodajství namísto tradičních novin, píše agentura Reuters.
Poplatky za skládkování i park Křivoklátsko chce prosadit ministr Dusík
PRAHA (Ekolist) - Jan Dusík během prvního týdne svého mandátu obhajoval novelu zákona o posuzování vlivů na životní prostředí v Poslanecké sněmovně a vyhlásil výzvu pro čerpání eurodotací. Na své další plány, mezi které patří mimo jiné novela zákona o odpadech nebo novela zákona o obchodování s emisními povolenkami, má zhruba půl roku.
Burza nepotřebných chemikálií má být prevencí nelegálních skládek
PRAHA (Ekolist) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes představilo burzu nespotřebovaných chemických látek – NECHELA. Na burze lze prodat zbytky chemikálií, které vzniknou při výrobě, ale podnik pro ně již nemá upotřebení. „Malá množství chemických látek mohou být pro někoho problém, někdo jiný je rád koupí a použije,“ říká Vladimír Tošovský, ministr MPO. Burza je zatím ve zkušebním provozu, měla by se na plno rozjet na jaře.
ScienceDaily: Úbytek biologické rozmanitosti může být významnou příčinou šíření infekčních nemocí
PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor) - Lidé čelili během své existence už několika obdobím, kdy se měnil jejich životní styl a objevovaly se a šířily nové choroby. Například zhruba před 10 000 lety, kdy lidé začali obdělávat půdu, nebo po průmyslové revoluci. Nyní se zdá, že může přijít další epidemiologická změna, zmiňuje server Science Daily. Objevují se nové infekční choroby a ostatní, například malárie, se rychle šíří.
Studie Arniky: Pražané by byli ochotni platit za zachování zeleně
PRAHA (Ekolist) - Sdružení Arnika zveřejnilo studii s názvem Stav a vývoj zeleně v Praze. Poukazuje na to, že jakkoli podle tvrzení úředníků a politiků zeleně přibývá, ve skutečnosti tomu tak není. Podle Jakuba Esterky, autora studie, neexistují žádné ucelené záznamy o skutečném aktuálním množství zeleně v Praze nebo jednotná metodika měření a evidence.
ScienceDaily: Ptačí zpěv varuje i zastrašuje
PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor) - Zpěvem dokážou ptáci varovat ostatní jedince před nebezpečím. A někteří ptáci dokonce ovládají břichomluvectví nebo zpěv ze strany zobáku, píše server ScienceDaily.
Ve Strašnickém divadle bylo možné vidět a slyšet Ozvěny Ekofilmu
PRAHA (Ekolist) - Už popáté pořádala ZO ČSOP Ginkgo malou ochutnávku toho nejlepšího z právě proběhnutého ročníku filmového festivalu Ekofilm. Přehlídka čtyř filmů, které bodovaly v letošním 35. ročníku tohoto festivalu převážně dokumentárních filmů o životním prostředí, se uskutečnila 3. prosince již tradičně ve Strašnickém divadle v Praze.
Dusík: Kodaň závaznou smlouvu nepřinese
PRAHA (Ekolist) - Co se dá čekávat od jednání v Kodani, kde v pondělí začíná konference zemí Rámcové dohody OSN o změnách klimatu? Podle českého ministra životního prostředí Jana Dusíka zřejmě v Dánsku nevznikne žádná právně závazná dohoda, přestože ji Evropská unie bude prosazovat. Ministr to řekl na úterní debatě Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ).
Debata: Jaké je české ekologické hnutí po dvaceti letech?
PRAHA (Ekolist) - České ekologické hnutí „vyměklo a ztratilo své cíle“, tvrdí Bohuslav Binka. Dostatek radikality u ekologických organizací postrádá i Martin Bursík. Vojtěch Kotecký říká, že je potřeba zopakovat porevoluční úspěch ekologického hnutí a prosadit nové ekologické zákony. Podle Ivana Ryndy se ekologické hnutí od revoluce zprofesionalizovalo a specializovalo, ale je málo kritické ke konzumní společnosti. To a mnoho dalšího zaznělo na úterní panelové debatě věnované dvaceti letům českého ekologického hnutí.
BBC: Bhópál je prý dnes bezpečný tvrdí stát, nevládky nesouhlasí
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Před dvaceti pěti lety došlo k největší průmyslové nehodě na světě, když v indickém Bhópálu uniklo více než 40 tun smrtícího plynu z továrny na pesticidy. Indické úřady po čtvrtstoletí prohlašují, že továrna je bezpečná a k žádným únikům nebezpečných látek nedochází. Nevládní organizace ale tvrdí, že se jedy stále dostávají do pitné vody, píše internetové zpravodajství BBC.
Konference: Jak na úspory v podniku?
PRAHA (Ekolist) - Asi každý podnik řeší, jak snížit své náklady na energie. Řešení je několik – ve správném okamžiku nakoupit energii za výhodnou cenu, vyrobit si vlastní energii, snížit spotřebu energie prostřednictvím úspor. Na konferenci Hospodaření s energií v podnicích, která se konala 23. a 24. listopadu, se tato témata probírala. Konferenci pořádala společnost BID Services.
Konference: Jak na úspory v podniku?
PRAHA (Ekolist) - Asi každý podnik řeší, jak snížit své náklady na energie. Řešení je několik – ve správném okamžiku nakoupit energii za výhodnou cenu, vyrobit si vlastní energii, snížit spotřebu energie prostřednictvím úspor. Na konferenci Hospodaření s energií v podnicích, která se konala 23. a 24. listopadu, se tato témata probírala. Konferenci pořádala společnost BID Services.
|
Další články:
1. listopadu 2024 06:00
31. října 2024 06:00
27. října 2024 06:00
26. října 2024 13:00
25. října 2024 06:00
|
PRAHA (Ekolist) - Stále zelené kolejové a dálniční pásy i násypky, kvetoucí byliny v suchých městských zákoutích. Nové unikátní směsi odolných rostlin, prosperujících i v extrémních podmínkách městského provozu a husté zástavby vyvinuli odborníci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby (VÚRV) ve spolupráci s firmami OSEVA PRO Výzkum a vývoj, Zemědělský výzkum a Seed Service. Aplikačním partnerem projektu byl Dopravní podnik hl. m. Prahy.
(Celý text)
Vědci zjistili, co stojí za pestrým zbarvením papouščího peří
1. listopadu 2024 01:47
(ČTK) - Mezinárodní tým vědců, včetně českých expertů, odhalil, co stojí za pestrým zbarvením papouščího peří. Zodpovědné jsou specifické pigmenty. Studie například prokázala, že pigment psittakofulvin, který je u papoušků zodpovědný za červené a žluté barvy, se vyskytuje ve dvou chemických formách. Vědci nově zjistili, že jeho specifické zabarvení závisí na molekulárních přeměnách řízených enzymem, uvedla Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy (PřF UK).
(Celý text)
Evropští vědci vyvinuli algoritmus AI schopný interpretovat zvuky prasat
1. listopadu 2024 01:02
(ČTK) - Evropští vědci vyvinuli algoritmus umělé inteligence (AI) schopný interpretovat zvuky prasat. Jejich cílem je vytvořit nástroj, který by zemědělcům pomohl zlepšit životní podmínky zvířat. Na výzkumu se podíleli i vědci z Česka, informuje agentura Reuters.
(Celý text)
Zlínský kraj při obnově vozového parku pořídil 56 z plánovaných 58 elektromobilů
1. listopadu 2024 00:50
ZLÍN (ČTK) - Zlínský kraj při obnově vozového parku dosud pořídil 56 z plánovaných 58 elektromobilů. Slouží pro potřeby hejtmanství a jeho příspěvkových organizací. Šest vozů Peugeot e-2008 si minulý týden převzali zástupci krajského úřadu, Sociálních služeb Vsetín, Domova pro seniory Burešov ve Zlíně a Baťova institutu, v němž sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, krajská galerie výtvarného umění i krajská knihovna.
(Celý text)
V Kolumbii ubytovávají organizátoři COP16 delegáty v motelech lásky
31. října 2024 23:46
CALI (ČTK) - Organizátoři konference OSN o biodiverzitě COP16, kterou letos pořádá Kolumbie ve městě Cali, ubytovávají delegáty OSN na poslední chvíli v motelech lásky. V třetím největším městě Kolumbie totiž došla ubytovací kapacita. Diplomaté tak přespávají v pokojích vybavených houpačkami a striptýzovými tyčemi. Informoval o tom deník El País.
(Celý text)
Brněnští vědci pomohli otevřít naučnou lesnickou stezku v Mongolsku
31. října 2024 18:03
(ČTK) - Vědci z Mendelovy univerzity v Brně pomohli v Mongolsku otevřít naučnou stezku s názvem Lesy pro život poblíž hlavního města Ulánbátaru. Jde o další společný projekt školy s mongolskou asociací pro pěší turistiku (Mongolian Walking Association). Cílem je podpořit environmentální vzdělávání dětí i dospělých, kteří v hlavním městě ztrácejí kontakt s přírodou, uvedl odborný garant projektu Václav Pecina.
(Celý text)
Zhoršující se znečištění ovzduší v indickém Dillí vyvolává obavy
31. října 2024 17:54
(ČTK) - Kvalita ovzduší v indickém hlavním městě Dillí se v posledních dnech výrazně zhoršila. Úroveň znečištění na několika místech ve městě překročila 25násobek až 30násobek bezpečného limitu, který doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Experti varují, že situace se zhorší v důsledku počasí, používání pyrotechniky při oslavách hinduistického svátku díválí a pálení zbytků plodin po sklizni v okolních státech. Informuje o tom web stanice BBC.
(Celý text)
Ve vídeňské zoo Schönbrunn po nákaze virem uhynulo celé stádo bizonů
31. října 2024 17:52
(ČTK) - Ve vídeňské zoologické zahradě Schönbrunn uhynulo celé stádo pěti bizonů. Podle vedení zoo se nejspíš nakazili virem herpetu od ovcí. Chovatelé museli utratit i mládě, bez rodičů by nepřežilo a kvůli nákaze nemohlo být přemístěno do jiného chovu, uvedla na facebooku zoo.
(Celý text)
Vodohospodáři v Praze nacvičovali postupy při výpadku elektřiny
31. října 2024 17:25
PRAHA (ČTK) - Pražští vodohospodáři dnes nacvičovali reakci v případě rozsáhlého výpadku elektrické energie ve vodohospodářské infrastruktuře na území hlavního města. Do zhruba pětihodinového cvičení se zapojily desítky lidí. Při cvičení vodárny otestovaly zdroje energie nebo komunikaci mezi jednotlivými složkami. Akce byla bez problémů, řekl ČTK mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. PVK v minulosti dělala například cvičení pro případ chemického nebo teroristického útoku.
(Celý text)
Obce se odvolají proti povolenému geologickému průzkumu pro úložiště
31. října 2024 13:38
(ČTK) - Obce, v jejichž katastru by mohlo být úložiště radioaktivního odpadu, se odvolají k ministru životního prostředí proti povolení průzkumu dotčeného území. Jde o lokality v Březovém potoku v Pošumaví, Janochu u Temelína na Českobudějovicku a Horce na Třebíčsku. ČTK to řekl Eduard Sequens z Platformy proti úložišti.
(Celý text)
Ochridské jezero, zapsané na seznamu UNESCO, je ohroženo znečištěním
31. října 2024 11:35
(ČTK) - Ochridské jezero, které se rozprostírá na hranicích Severní Makedonie a Albánie, ohrožuje znečištění, nadměrný rybolov i bující zástavba. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na experty a Organizaci OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO), na jejímž seznamu světového dědictví je jedno z nejstarších jezer v Evropě zapsáno.
(Celý text)
Vlci versus pastevci: Fungují preventivní opatření i po letech?
31. října 2024 06:00
PRAHA (Ekolist) - V posledních letech prosakují zprávy z Německa, že se vlci naučili překonávat nejen ploty, ale útočí i na stáda střežená pasteveckými psy. A že se to prý děje i v Sasku-Anhaltsku, kde působí spolek IG Herdenschutz plus Hund e.V. Znepokojivá šuškanda!
(Celý text)
V Mohelenské stepi na Vysočině ochránci jako nepůvodní druh likvidují i opuncii
31. října 2024 01:36
MOHELNO (ČTK) - V Mohelenské hadcové stepi na Třebíčsku se mezi nepůvodními invazními druhy rostlin vyskytuje kaktus opuncie hnědoostná. Zřejmě je tam vysadil nějaký milovník kaktusů, začala se šířit. Ochránci přírody odstraňují opuncie v tomto území od roku 2017, přesto je tam botanici našli i letos v září. Na webu o tom informovalo regionální pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).
(Celý text)
V Jeseníkách se množí vlci. Vlčata jsou zaznamenána v několika smečkách
31. října 2024 01:28
(ČTK) - V Jeseníkách přibývá vlků, ochránci narození vlčat zaznamenali hned v několika smečkách. Nová vlčí teritoria evidují především v příhraničních oblastech, hlavně v posledních čtyřech letech. Vyplývá to z informací Hnutí DUHA Šelmy, které se na intenzivní monitoring velkých šelem zaměřuje posledních devět let. Podle ochranářů je výskyt velkých šelem pro krajinu pozitivem, chovatelé by se však měli zaměřit na zabezpečení svých hospodářských zvířat, sdělili ČTK zástupci Hnutí DUHA.
(Celý text)
Stanice na Litoměřicku se ročně postará o 2500 zvířat, chybí jí finanční jistota
31. října 2024 00:23
TŘEBUŠÍN (ČTK) - Záchranná stanice Falco v Třebušíně na Litoměřicku se ročně postará zhruba o 2500 zraněných divokých zvířat a mláďat. Funguje už 25 let. Potýká se ale s nedostatkem peněz. Vedoucí stanice Václav Tomšovský ČTK řekl, že je potřeba změnit systém financování tak, aby zkraje nového roku měla nezisková organizace jistotu, že může dál fungovat.
(Celý text)
Škody na tocích a vodních dílech Povodí Odry dosáhly téměř 6,1 miliardy korun
30. října 2024 23:05
OSTRAVA (ČTK) - Škody, které způsobily zářijové povodně na tocích a vodních dílech spravovaných Povodím Odry, dosáhly téměř 6,1 miliardy korun. Jejich odstraňování bude trvat nejméně deset let a bude finančně náročné. Jen letos dá podnik na zabezpečovací práce a opravy vodních děl více než 200 milionů korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková.
(Celý text)
Táborská zoo podala stížnost k Evropské komisi kvůli odstřelu medvědů na Slovensku
30. října 2024 19:56
TÁBOR (ČTK) - Táborská zoologická zahrada podala stížnost k Evropské komisi na Slovensko, podle ní porušuje evropské zákony. Zoo vadí řízený odstřel medvědů. Tato zvířata v Tatrách a okolí napadla v poslední době několik lidí. Evropská komise se bude stížností zabývat, uvedl v tiskové zprávě ředitel táborské zoo Evžen Korec.
(Celý text)
Vláda dnes schválila navýšení kompenzací pro obce s územím pro úložiště
30. října 2024 19:49
(ČTK) - Obce, v nichž je úložiště radioaktivního odpadu nebo bylo vymezeno průzkumné území pro hlubinné úložiště, dostanou vyšší kompenzace. Vláda dnes schválila valorizaci příspěvků z tzv. jaderného účtu o 43,3 procenta. Zohlednila přitom inflaci z posledních pěti let. Vyplývá to z výsledků dnešního jednání vlády. Výše ročního příspěvku je odvozena od velikosti území a objemu uloženého odpadu. Od roku 2015 stát zasaženým obcím vyplatil v souhrnu několik stovek milionů korun.
(Celý text)
Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu pro Novu, reportérka chodila v národním parku mimo cesty
30. října 2024 19:47
(ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) dnes jako nedůvodnou zamítl kasační stížnost televize Nova proti rozhodnutí soudu v Hradci Králové, kterým Nově potvrdil pokutu 120 000 korun za to, že její reportérka chodila v chráněných lokalitách Krkonošského národního parku mimo vyhrazené cesty.
(Celý text)
Konference Vyspělé Česko představí cestu, kudy se má moderní a úspěšná země vydat
30. října 2024 15:33
PRAHA (Ekolist) - 7. listopadu se v Praze na konferenci Vyspělé Česko potkají zástupci byznysu a politici, aby společně s experty z oblastí jako je energetika, inovace nebo dekarbonizace společně zamysleli nad akčními kroky pro českou ekonomiku. Cílem konference je být místem, kde se prodiskutují a následně definují konkrétní kroky, které české ekonomice, stále ještě přešlapující v nastavení ranně transformačních let, pomohou akceptovat a využít výzvy současného světa.
(Celý text)
Konference Vyspělé Česko představí cestu, kudy se má moderní a úspěšná země vydat
30. října 2024 15:33
PRAHA (Ekolist) - 7. listopadu se v Praze na konferenci Vyspělé Česko potkají zástupci byznysu a politici, aby společně s experty z oblastí jako je energetika, inovace nebo dekarbonizace společně zamysleli nad akčními kroky pro českou ekonomiku. Cílem konference je být místem, kde se prodiskutují a následně definují konkrétní kroky, které české ekonomice, stále ještě přešlapující v nastavení ranně transformačních let, pomohou akceptovat a využít výzvy současného světa.
(Celý text)