titulní strana > co píší jiní
Na Jizerce byla vyhlášena Jizerská oblast tmavé oblohy
5. listopadu 2009 16:05

HARRACHOV (Ekolist) - V chatě Pyramida v osadě Jizerka byla včera slavnostně vyhlášena Jizerská oblast tmavé oblohy. Jde o území o rozloze přibližně 75 km2, kde je za jasného počasí velmi dobře vidět noční obloha. „Cílem projektu je především ochrana nočního životního prostředí,“ uvedl jeden z autorů celého nápadu astronom Sylwester Kołomanski z Astronomického ústavu Vratislavské univerzity. Podobných chráněných území existuje na světě, především v USA a v Kanadě, víc, oblast v Jizerských horách je ovšem jedinečná tím, že jako první na světě zasahuje na území dvou států.
(Celý text)

NYT: Evropský parlament navrhl environmentální varování pro automobily
5. listopadu 2009 10:04

PRAHA/NEW YORK (Ecomonitor) - Evropský parlament minulou středu navrhl, že by reklamy na automobily v Evropské unii měly obsahovat výstražné informace o vlivech tohoto produktu na životní prostředí, podobně jako je tomu na cigaretových krabičkách ohledně zdraví, píše The New York Times.
(Celý text)

PlanetArk: V návrhu kodaňské dohody chybí ochrana původních lesů
4. listopadu 2009 17:11

PRAHA/BARCELONA (Ecomonitor) - Rozvojové státy by mohly inkasovat miliardy dolarů za to, že budou kácet své deštné pralesy a místo nich vysazovat palmové plantáže. Jak informuje agentura Reuters, může za to vynechání jedné věty o ochraně původních lesů, která byla součástí předběžného textu nové dohody o ochraně klimatu.
(Celý text)

Koncept územního plánu: nové metro, lanovky a zastavování zelených ploch
4. listopadu 2009 14:23

PRAHA (Ekolist) - Koncept územního plánu hl. m. Prahy nabízí větší přísnost ve výškových limitech budov, striktnější dohled na ochranu zeleně a naopak menší kontrolu nad budoucím využitím vymezených ploch, co se týče jejich konečné funkce.
(Celý text)

Je lepší plastová, nebo papírová taška?
3. listopadu 2009 14:02

PRAHA (Ekolist) - Je tomu skoro přesně rok, co se na Zelenou domácnost obrátil Vít Kouřil ze Sedmé generace. Zajímal se o environmentální dopady plastových a papírových obalů pro časopisy. Odpověď jsme tehdy neznali. Celou odpověď neznáme ani teď. Máme sice k dispozici výsledky bakalářské práce na toto téma, ta ale nedá odpověď úplnou.
(Celý text)

Koncept Územního plánu hl. m. Prahy byl dnes zveřejněn
2. listopadu 2009 13:00

PRAHA (Ekolist) - Právě ode dneška je veřejnosti umožněno seznámit se podrobně s konceptem Územního plánu hlavního města Prahy. K nahlédnutí bude po dobu 30 dnů, tedy do 2. prosince 2009, do 9. prosince může veřejnost zasílat připomínky a námitky.
(Celý text)

Guardian: Klimatické změny ohrožují australská pobřeží
31. října 2009 06:19

PRAHA/CANBERRA (Ecomonitor) - Zpráva australského vládního výboru pro životního prostředí varuje, že jsou tisíce mil pobřeží ohroženy stoupající hladinou moře a navrhuje lidi z náchylných oblastí vystěhovat, píše The Guardian.
(Celý text)

BBC: EU usiluje o jednotu financování klimatické pomoci
30. října 2009 14:38

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Vedoucí představitelé EU se snaží prolomit patovou situaci kolem financování na pomoc chudým zemím v boji proti globálnímu oteplování v poslední den své vrcholné schůze v Bruselu. Informuje o tom BBC News. Švédský premiér vyzval vedoucí představitele EU ke stanovení pevné částky, aby tak také připravili půdu pro další bohaté dárce, jakými jsou USA a Japonsko, k dostání podobných závazků.
(Celý text)

ENN: V USA se dnes spotřebuje méně vody než v roce 1975
30. října 2009 11:43

PRAHA/DENVER (Ecomonitor) - Často to vypadá, že veškerá lidská činnost životní prostředí jen zhoršuje. Existuje však i snaha naši ekologickou stopu snížit, uvedl server ENN. Podle Americké geologické výzkumné agentury (USGS) používají dnes Spojené státy méně vody než během let 1975 a 1980, kdy byla spotřeba vody na vrcholu. A to i přes to, že populace v USA od té doby vzrostla o 30 %.
(Celý text)

Reuters: Tygři v přírodě do dvaceti let vyhynou, tvrdí vědci
29. října 2009 16:08

PRAHA/KHÁTMÁNDÚ (Ecomonitor) - Tygři ve volné přírodě vyhynou během dvaceti let, pokud se svět nepostaví za jejich přísnou ochranu. Tvrdí to vědci, kteří se sešli na konferenci o ochraně těchto šelem. Podle odborníků žilo před sto lety ve dvanácti asijských zemích kolem 100 000 tygrů, dnes jich je 3 500, píše agentura Reuters.
(Celý text)

Radioforum: Výstavba solární elektrárny je zřejmě nejlepší investicí v době krize
28. října 2009 08:14

PRAHA (Ecomonitor) - Solárních instalací v České republice neustále přibývá, Energetický regulační úřad (ERÚ) dostává měsíčně stovky žádostí o výstavbu nových slunečních elektráren. Zdá se tedy, že v době finanční krize je fotovoltaika jednou z mála výhodných investic. "Investoři mohou vloženou částku úročit ve výši 35 % ročně," prohlásil v pořadu Radiožurnál Luděk Niedermayer, konzultant společnosti Deloitte. Ten diskutoval o současném stavu s Martinem Bursíkem, bývalým ministrem životního prostředí.
(Celý text)

ScienceDaily: Objeveny nové důkazy učenlivosti a vlastních kultur u šimpanzů
27. října 2009 10:01

PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor) - Nová studie šimpanzů žijících ve volné přírodě dokazuje, že mezi skupinami našich nejbližších příbuzných primátů existují také kulturní rozdíly. Studie zveřejněná v časopise Current Biology, ukazuje, že sousední šimpanzí populace v Ugandě používají různé nástroje k získávání medu z dutiny uvnitř padlého kmenu, píše server ScienceDaily.
(Celý text)

Evropa chce hrát v ochraně klimatu prim, musí se ale dohodnout doma
26. října 2009 10:30

PRAHA (Ekolist) - Ochrana klimatu je jedním z mála témat světové politiky, ve kterém hraje Evropská unie skutečně hlavní roli, říká ministr životního prostředí Ladislav Miko. Aby mohla být úspěšně přijata mezinárodní dohoda o omezování skleníkových plynů v Kodani na konci letošního roku musí se ale k Evropě přidat USA, pak teprve bude smlouva seriózní pro Čínu, Indii a další nové ekonomiky.
(Celý text)

ScienceDaily: Vědci odhalili tajemství rostlin odolných vůči suchu
26. října 2009 09:18

PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor) - Tým biologů v Kalifornii pod vedením výzkumníků ze Scripps Research Institute a University of California v San Diegu popsal princip buněčných dějů, které rostlinám pomáhají během období sucha. Tento objev může vědcům pomoci v úvahách, jak ochránit plodiny v obdobích sucha, píše server ScienceDaily.
(Celý text)

Češi posílají premiérovi pohlednici, aby podpořil silnou dohodu o klimatu
24. října 2009 17:23

PRAHA (Ekolist) - Angela Merkelová, Nicolas Sarkozy a Barack Obama se dnes na Staroměstském náměstí připojili ke kampani 350. „There is no plan B,“ prohlásili, byť jen v podobě komiksové bubliny, která se vznášela nad papírovými maskami amerického prezidenta a dalších světových politiků. Happening ke dni klimatické akce chtěl přesvědčit obyvatele a návštěvníky hlavního města, aby po českých politicích požadovali silný závazek na nadcházející konferenci OSN v Kodani.
(Celý text)

Guardian: Finský reaktor bude dražší a nejdříve v roce 2012
23. října 2009 10:13

PRAHA/OLKILUOTO (Ecomonitor) - Letos měl začít fungovat nejnovější jaderný rektor, který buduje francouzsko-německá společnost Areva-Siemens spolu s finskou firmou Teollisuuden Voima (TVO). Elektrárna, která měla stát 3 miliardy euro, se zřejmě rozběhne až v polovině roku 2012 a náklady prý dosáhnou nejméně 5,3 miliardy. Poslední odklad nařídil finský úřad pro jadernou bezpečnost, který zakázal pokračovat ve svařování reaktoru. Kritizoval špatný dohled nad firmami, které pracují na jednorázové smlouvy, píše deník Guardian.
(Celý text)

Pivní tácky mají pomoct chránit klima
23. října 2009 09:32

PRAHA (Ekolist) - Pivní tácky, které namísto reklamy na oblíbený pěnivý mok budou štamgasty upozorňovat na nebezpečí klimatických změn a také poradí, jak se chovat šetrněji k životnímu prostředí. Kuchařka pro rodiče a děti, která ukazuje, proč je lepší kupovat zeleninu a ovoce od zemědělců z blízkého okolí nebo seminář pro budoucí majitele domů ze dřeva. To jsou všechno nápady letošních advokátů klimatu – mladých lidí, kteří se stali součásti programu British Council na ochranu klimatu.
(Celý text)

Zajímejte se o Územní plán Prahy, nabádá Strana zelených
22. října 2009 15:15

PRAHA (Ekolist) - Symbolická budova vystavená z krabic vyrostla na Vítězném náměstí Prahy 6 včera navečer pod rukama členů Strany zelených. Svým happeningem chtějí upozornit lidi na to, aby nebyli lhostejní k chystanému Územnímu plánu Prahy a účastnili se jeho připomínkování. Návrh územního plánu bude pro veřejnost zveřejněn 2. listopadu 2009.
(Celý text)

TerraDaily: Klíčová role řas během masových vymírání druhů
22. října 2009 14:26

PRAHA/PORTLAND (Ecomonitor) - Za příčinu masového vymírání druhů jsou obecně považovány supervulkány a kosmické vlivy. Nová teorie ale naznačuje, že globální zánik druhů může způsobit i obyčejná řasa. Informuje o tom server TerraDaily.
(Celý text)

Tak malý a tak obávaný – lýkožrout smrkový
22. října 2009 13:28

PRAHA (Ekolist) - Na smrku žije kolem 20 druhů kůrovců, ale jen asi šest jich dokáže lesníkům způsobovat vrásky na čele. Nejobávanějším je právě lýkožrout smrkový. Snad o žádném jiném druhu škodícím v lesích toho nebylo napsáno více. Přesto jsou některé stránky jeho života, zejména schopnost doletu, stále nejasné.
(Celý text)

Tak malý a tak obávaný – lýkožrout smrkový
22. října 2009 13:28

PRAHA (Ekolist) - Na smrku žije kolem 20 druhů kůrovců, ale jen asi šest jich dokáže lesníkům způsobovat vrásky na čele. Nejobávanějším je právě lýkožrout smrkový. Snad o žádném jiném druhu škodícím v lesích toho nebylo napsáno více. Přesto jsou některé stránky jeho života, zejména schopnost doletu, stále nejasné.
(Celý text)

Další články:
1. listopadu 2024 06:00
31. října 2024 06:00
27. října 2024 06:00
26. října 2024 13:00
25. října 2024 06:00

Online diskuse
Povodně ve Španělsku: Nejpravděpodobnějším vysvětlením silných dešťů je změna klimatu
1. listopadu 2024 08:15

PRAHA (Ekolist) - Španělsko postihly tento týden extrémní srážky. V některých částech Valencie napršelo v úterý během osmi hodin tolik srážek, co jindy za celý rok. Povodně způsobené mimořádně silnými dešti vzaly život nejméně 155 lidem, uvedla Reuters. Podle prvních vyjádření klimatologů je nejpravděpodobnějším vysvětlením neobvyklé síly deště změna klimatu.
(Celý text)

Unikátní tráva pro města a obce. Odolá i extrémním podmínkám
1. listopadu 2024 06:02

PRAHA (Ekolist) - Stále zelené kolejové a dálniční pásy i násypky, kvetoucí byliny v suchých městských zákoutích. Nové unikátní směsi odolných rostlin, prosperujících i v extrémních podmínkách městského provozu a husté zástavby vyvinuli odborníci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby (VÚRV) ve spolupráci s firmami OSEVA PRO Výzkum a vývoj, Zemědělský výzkum a Seed Service. Aplikačním partnerem projektu byl Dopravní podnik hl. m. Prahy.
(Celý text)

Vědci zjistili, co stojí za pestrým zbarvením papouščího peří
1. listopadu 2024 01:47

(ČTK) - Mezinárodní tým vědců, včetně českých expertů, odhalil, co stojí za pestrým zbarvením papouščího peří. Zodpovědné jsou specifické pigmenty. Studie například prokázala, že pigment psittakofulvin, který je u papoušků zodpovědný za červené a žluté barvy, se vyskytuje ve dvou chemických formách. Vědci nově zjistili, že jeho specifické zabarvení závisí na molekulárních přeměnách řízených enzymem, uvedla Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy (PřF UK).
(Celý text)

Evropští vědci vyvinuli algoritmus AI schopný interpretovat zvuky prasat
1. listopadu 2024 01:02

(ČTK) - Evropští vědci vyvinuli algoritmus umělé inteligence (AI) schopný interpretovat zvuky prasat. Jejich cílem je vytvořit nástroj, který by zemědělcům pomohl zlepšit životní podmínky zvířat. Na výzkumu se podíleli i vědci z Česka, informuje agentura Reuters.
(Celý text)

Zlínský kraj při obnově vozového parku pořídil 56 z plánovaných 58 elektromobilů
1. listopadu 2024 00:50

ZLÍN (ČTK) - Zlínský kraj při obnově vozového parku dosud pořídil 56 z plánovaných 58 elektromobilů. Slouží pro potřeby hejtmanství a jeho příspěvkových organizací. Šest vozů Peugeot e-2008 si minulý týden převzali zástupci krajského úřadu, Sociálních služeb Vsetín, Domova pro seniory Burešov ve Zlíně a Baťova institutu, v němž sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, krajská galerie výtvarného umění i krajská knihovna.
(Celý text)

V Kolumbii ubytovávají organizátoři COP16 delegáty v motelech lásky
31. října 2024 23:46

CALI (ČTK) - Organizátoři konference OSN o biodiverzitě COP16, kterou letos pořádá Kolumbie ve městě Cali, ubytovávají delegáty OSN na poslední chvíli v motelech lásky. V třetím největším městě Kolumbie totiž došla ubytovací kapacita. Diplomaté tak přespávají v pokojích vybavených houpačkami a striptýzovými tyčemi. Informoval o tom deník El País.
(Celý text)

Brněnští vědci pomohli otevřít naučnou lesnickou stezku v Mongolsku
31. října 2024 18:03

(ČTK) - Vědci z Mendelovy univerzity v Brně pomohli v Mongolsku otevřít naučnou stezku s názvem Lesy pro život poblíž hlavního města Ulánbátaru. Jde o další společný projekt školy s mongolskou asociací pro pěší turistiku (Mongolian Walking Association). Cílem je podpořit environmentální vzdělávání dětí i dospělých, kteří v hlavním městě ztrácejí kontakt s přírodou, uvedl odborný garant projektu Václav Pecina.
(Celý text)

Zhoršující se znečištění ovzduší v indickém Dillí vyvolává obavy
31. října 2024 17:54

(ČTK) - Kvalita ovzduší v indickém hlavním městě Dillí se v posledních dnech výrazně zhoršila. Úroveň znečištění na několika místech ve městě překročila 25násobek až 30násobek bezpečného limitu, který doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Experti varují, že situace se zhorší v důsledku počasí, používání pyrotechniky při oslavách hinduistického svátku díválí a pálení zbytků plodin po sklizni v okolních státech. Informuje o tom web stanice BBC.
(Celý text)

Ve vídeňské zoo Schönbrunn po nákaze virem uhynulo celé stádo bizonů
31. října 2024 17:52

(ČTK) - Ve vídeňské zoologické zahradě Schönbrunn uhynulo celé stádo pěti bizonů. Podle vedení zoo se nejspíš nakazili virem herpetu od ovcí. Chovatelé museli utratit i mládě, bez rodičů by nepřežilo a kvůli nákaze nemohlo být přemístěno do jiného chovu, uvedla na facebooku zoo.
(Celý text)

Vodohospodáři v Praze nacvičovali postupy při výpadku elektřiny
31. října 2024 17:25

PRAHA (ČTK) - Pražští vodohospodáři dnes nacvičovali reakci v případě rozsáhlého výpadku elektrické energie ve vodohospodářské infrastruktuře na území hlavního města. Do zhruba pětihodinového cvičení se zapojily desítky lidí. Při cvičení vodárny otestovaly zdroje energie nebo komunikaci mezi jednotlivými složkami. Akce byla bez problémů, řekl ČTK mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. PVK v minulosti dělala například cvičení pro případ chemického nebo teroristického útoku.
(Celý text)

Obce se odvolají proti povolenému geologickému průzkumu pro úložiště
31. října 2024 13:38

(ČTK) - Obce, v jejichž katastru by mohlo být úložiště radioaktivního odpadu, se odvolají k ministru životního prostředí proti povolení průzkumu dotčeného území. Jde o lokality v Březovém potoku v Pošumaví, Janochu u Temelína na Českobudějovicku a Horce na Třebíčsku. ČTK to řekl Eduard Sequens z Platformy proti úložišti.
(Celý text)

Ochridské jezero, zapsané na seznamu UNESCO, je ohroženo znečištěním
31. října 2024 11:35

(ČTK) - Ochridské jezero, které se rozprostírá na hranicích Severní Makedonie a Albánie, ohrožuje znečištění, nadměrný rybolov i bující zástavba. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na experty a Organizaci OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO), na jejímž seznamu světového dědictví je jedno z nejstarších jezer v Evropě zapsáno.
(Celý text)

Vlci versus pastevci: Fungují preventivní opatření i po letech?
31. října 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - V posledních letech prosakují zprávy z Německa, že se vlci naučili překonávat nejen ploty, ale útočí i na stáda střežená pasteveckými psy. A že se to prý děje i v Sasku-Anhaltsku, kde působí spolek IG Herdenschutz plus Hund e.V. Znepokojivá šuškanda!
(Celý text)

V Mohelenské stepi na Vysočině ochránci jako nepůvodní druh likvidují i opuncii
31. října 2024 01:36

MOHELNO (ČTK) - V Mohelenské hadcové stepi na Třebíčsku se mezi nepůvodními invazními druhy rostlin vyskytuje kaktus opuncie hnědoostná. Zřejmě je tam vysadil nějaký milovník kaktusů, začala se šířit. Ochránci přírody odstraňují opuncie v tomto území od roku 2017, přesto je tam botanici našli i letos v září. Na webu o tom informovalo regionální pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).
(Celý text)

V Jeseníkách se množí vlci. Vlčata jsou zaznamenána v několika smečkách
31. října 2024 01:28

(ČTK) - V Jeseníkách přibývá vlků, ochránci narození vlčat zaznamenali hned v několika smečkách. Nová vlčí teritoria evidují především v příhraničních oblastech, hlavně v posledních čtyřech letech. Vyplývá to z informací Hnutí DUHA Šelmy, které se na intenzivní monitoring velkých šelem zaměřuje posledních devět let. Podle ochranářů je výskyt velkých šelem pro krajinu pozitivem, chovatelé by se však měli zaměřit na zabezpečení svých hospodářských zvířat, sdělili ČTK zástupci Hnutí DUHA.
(Celý text)

Stanice na Litoměřicku se ročně postará o 2500 zvířat, chybí jí finanční jistota
31. října 2024 00:23

TŘEBUŠÍN (ČTK) - Záchranná stanice Falco v Třebušíně na Litoměřicku se ročně postará zhruba o 2500 zraněných divokých zvířat a mláďat. Funguje už 25 let. Potýká se ale s nedostatkem peněz. Vedoucí stanice Václav Tomšovský ČTK řekl, že je potřeba změnit systém financování tak, aby zkraje nového roku měla nezisková organizace jistotu, že může dál fungovat.
(Celý text)

Škody na tocích a vodních dílech Povodí Odry dosáhly téměř 6,1 miliardy korun
30. října 2024 23:05

OSTRAVA (ČTK) - Škody, které způsobily zářijové povodně na tocích a vodních dílech spravovaných Povodím Odry, dosáhly téměř 6,1 miliardy korun. Jejich odstraňování bude trvat nejméně deset let a bude finančně náročné. Jen letos dá podnik na zabezpečovací práce a opravy vodních děl více než 200 milionů korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková.
(Celý text)

Táborská zoo podala stížnost k Evropské komisi kvůli odstřelu medvědů na Slovensku
30. října 2024 19:56

TÁBOR (ČTK) - Táborská zoologická zahrada podala stížnost k Evropské komisi na Slovensko, podle ní porušuje evropské zákony. Zoo vadí řízený odstřel medvědů. Tato zvířata v Tatrách a okolí napadla v poslední době několik lidí. Evropská komise se bude stížností zabývat, uvedl v tiskové zprávě ředitel táborské zoo Evžen Korec.
(Celý text)

Vláda dnes schválila navýšení kompenzací pro obce s územím pro úložiště
30. října 2024 19:49

(ČTK) - Obce, v nichž je úložiště radioaktivního odpadu nebo bylo vymezeno průzkumné území pro hlubinné úložiště, dostanou vyšší kompenzace. Vláda dnes schválila valorizaci příspěvků z tzv. jaderného účtu o 43,3 procenta. Zohlednila přitom inflaci z posledních pěti let. Vyplývá to z výsledků dnešního jednání vlády. Výše ročního příspěvku je odvozena od velikosti území a objemu uloženého odpadu. Od roku 2015 stát zasaženým obcím vyplatil v souhrnu několik stovek milionů korun.
(Celý text)

Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu pro Novu, reportérka chodila v národním parku mimo cesty
30. října 2024 19:47

(ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) dnes jako nedůvodnou zamítl kasační stížnost televize Nova proti rozhodnutí soudu v Hradci Králové, kterým Nově potvrdil pokutu 120 000 korun za to, že její reportérka chodila v chráněných lokalitách Krkonošského národního parku mimo vyhrazené cesty.
(Celý text)

Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu pro Novu, reportérka chodila v národním parku mimo cesty
30. října 2024 19:47

(ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) dnes jako nedůvodnou zamítl kasační stížnost televize Nova proti rozhodnutí soudu v Hradci Králové, kterým Nově potvrdil pokutu 120 000 korun za to, že její reportérka chodila v chráněných lokalitách Krkonošského národního parku mimo vyhrazené cesty.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama