|
titulní strana > co píší jiní
BBC: Srovnávací výzkum mapoval, jak ve městech hynou rostlinné druhy
9. října 2009 10:39
LONDÝN (Ecomonitor) - Poprvé bylo odhaleno, v jaké míře města způsobují odumírání místních rostlin. Mezinárodní tým botaniků porovnal rychlost vymírání druhů rostlin ve 22 městech po celém světě. Dle analýzy zveřejněné v Ecology Letters je nyní například v Singapuru a v New Yorku méně než jedna desetina původní vegetace, uvádí BBC.
Více financí do zelené ekonomiky, shodli se experti
PRAHA (Ekolist) - Čeští i světoví ekonomové se včera v Praze sešli na mezinárodním fóru o zelené ekonomice. „Green Economy Ambassadors’ Forum“ proběhlo na popud ministra životního prostředí Ladislava Mika a zaštítil jej exprezident České republiky Václav Havel, který konferenci uvedl. Hlavním řečníkem byl Edwardem Barbier z americké Wyoming University, jeden z autorů studie "Celosvětový zelený nový úděl" (A Global Green New Deal) Programu OSN na ochranu životního prostředí (UNEP). Studie doporučuje zemím G 20, aby alespoň jedno procento ročního HDP vložily do odtržení se od fosilního hospodaření.
Postoje správ národních parků k výhradám obcí
PRAHA (Ekolist) - Na konci srpna jsme zveřejnili zprávu obsahující názory zástupců obcí na soužití s národním parkem v jejich sousedství. Požádali jsme jednotlivé správy národních parků o vyjádření k vybraným kritickým postojům obcí.
NYT: Krize snížila emise skleníkových plynů nejrychleji za půl století
PRAHA/NEW YORK (Ecomonitor) - Na současné finanční krizi se dá najít jen málo pozitivního, něco ale přece. Kvůli nižší výrobě, klesají emise skleníkových plynů. Mezinárodní energetická agentura (IEA) představila svůj výhled, podle kterého se sníží emise do roku 2020 o 5 %. Podle IEA to ale není důvod k tomu, aby v Kodani nevznikla silná mezinárodní dohoda o omezení klimatických změn, píše deník New York Times.
Blokáda Trojmezí - podle aktivistů Šumavu zachránila, Kužvart si za kácením stojí
PRAHA/TROJMEZENSKÝ PRALES (Ekolist) - Je tomu deset let, co ministr životního prostředí Miloš Kužvart povolil kácení kůrovcem napadených stromů i v jinak bezzásahových prvních zónách Národního parku Šumava. Nesouhlas s tímto rozhodnutím mezi ekology a aktivisty nakonec vedl k několikatýdenní blokádě, která zabránila kácení nejcennějších ploch Trojmezenského pralesa. Miloš Kužvart si za svým někdejším rozhodnutím stále stojí.
Guardian: BBC otevírá vlastní světovou on-line zoologickou zahradu
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Největší světová on-line zoologická zahrada otevřela své dveře, aby se pochlubila stovkami zvířat, píše The Guardian.
Úsporné zářivky třídí již 40 procent domácností, uvádí studie
PRAHA (Ekolist) - Za poslední tři roky v našich domácnostech výrazně vzrostla obliba úsporných zářivek. Zatímco v roce 2006 je používalo 38 % domácností, v letošním roce je to již 60 %. V současnosti stále 39 % nefunkčních zářivek z domácností skončí v komunálním v odpadu. Ukazují to výsledky studie společnosti Markent, která proběhla v dubnu ve 1 211 domácnostech. Ke zlepšení současného stavu by měl výrazně přispět i nový typ sběrné nádoby, který dnes veřejnosti představila společnost Ekolamp.
Kam směřují Krkonoše?
VRCHLABÍ (Ekolist) - V Krkonošském národním parku (KRNAP) dochází k významným změnám - připravuje se rozšíření jeho nejcennějších zón na skoro polovinu území parku, zároveň se připravuje i rozšíření lyžařských areálů na úkor lesů. Nejen o tom, ale i o zákazu pohybovat se volně v I. zóně parku, o výstavbě apartmánových bytů nebo o snaze být blíže návštěvníkům parku mluví v rozsáhlém rozhovoru ředitel KRNAP Jan Hřebačka.
PlanetArk: Pálení uhlí hluboko v podzemí by mohlo vyrábět nejlevnější elektřinu
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Pálit uhlí v hlubinách země by mohla být průlomový nápad, jak rozšířit využitelné zdroje energie. Svět by tak mohl využít zásoby uhlí, které jsou uložené příliš hluboko na to, aby je bylo možné vytěžit. Podle odborníků, kteří se sešli na londýnské konferenci, by se mohlo pálit uhlí v hloubkách stovek metrů pod zemským povrchem, píše agentura Reuters.
Aktuálně.cz: V pražském metru se skladují tuny azbestu
PRAHA (Ekolist) - V tunelech pražského metra leží ladem tuny použitého materiálu obsahujícího rakovinotvorný azbest. Podle zákona tam nemá co dělat, je to nebezpečný odpad. Informoval o tom včera server Aktuálně.cz.
Miko rozdal Ceny a čestná uznání ministra životního prostředí
PRAHA (Ekolist) - V sobotu 3. října 2009 se již po patnácté rozdávaly Ceny ministra životního prostředí. Tentokrát se slavnostní předávání uskutečnilo pod patronací ministra životního prostředí Ladislava Mika v žižkovském Divadle Járy Cimrmana.
ScienceDaily: Koloběh uhlíku ve sladkých vodách byl dlouhou dobu podceňován
PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor) - Podle vědců současné strategie na zmírnění klimatických změn ignorují významný proces koloběhu uhlíku ve vnitrozemských vodách, píše server ScienceDaily.
SciDev.Net: Žíznivé eukalypty v Keni musí pryč
PRAHA/NAIROBI (Ecomonitor) - Zemědělci v centrální Keni kácejí na vodu náročné eukalypty rostoucí v blízkosti vodních zdrojů. Chtějí tak splnit požadavky vládní směrnice o šetření s vodou, kterou vydal ministr životního prostředí John Michuki před třemi měsíci ve snaze zmírnit dopady sucha, píše server SciDev.Net.
Arnika vydala žebříček největších znečišťovatelů ovzduší, výsledky se zlepšují
PRAHA (Ekolist) - Žebříček největších znečišťovatelů ovzduší v České republice zveřejnila organizace Arnika na základě výsledků Integrovaného registru znečišťování (IRZ) letos již po páté. Mezi největšími znečišťovateli pro rok 2008 stále zůstávají například Deza Valašské Meziříčí, která je zpracovatelem surového benzolu a dehtu, nebo hutní a strojírenský podnik ArcelorMittal Ostrava. Obecně jde o velké železárny, hutní komplexy z Moravskoslezského kraje, dřevozpracující průmysl a firmy na výrobu izolací. Celkově se ale naměřené hodnoty zlepšují.
Reuters: Čína objevila pozůstatky čtyřkřídlého ptáka
PRAHA/HONG KONG (Ecomonitor) - Čínští vědci objevili v severovýchodní Číně zkamenělinu ptáka se čtyřmi křídly podobného dinosaurům. Objevitelé naznačují, že by mohlo jít o chybějící článek v evoluci dinosaurů v ptáky, píše Reuters.
MSNBC: Očekává se velký teplotní skok, varuje OSN
PRAHA/WASHINGTON (Ecomonitor) - Teplota Země se může do konce století zvýšit o šest stupňů, i když každá země sníží emise skleníkových plynů, jak navrhlo OSN, píše server MSNBC.
BBC: Čínská velryba je zřejmě na pokraji vyhynutí
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Tří roky trvající pátrání po vzácném veslonosu čínském v řece Jang-c' tiang skončilo neúspěchem. To znamená, že vzácného živočicha nikdo nespatřil již šest let. Podle odborníků sice existuje jakási naděje, že mohl uniknout pozornosti, ale bez rychlé akce je jeho šance na přežití mizivá, píše BBC Online News.
Guardian: Ve Velké Británii roste zájem o fairtrade výrobky
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Výdaje na fairtrade výrobky se ve Velké Británii zvyšují. I přes finanční recesi nakupují britští spotřebitelé fairtrade výrobky a jejich výdaje za ně dokonce rostou, píše Guardian.
Independent: EU upustila od zakázu komerčního rybolovu tuňáka
LONDÝN/PRAHA (Ecomonitor) - Pokus o záchranu tuňáka obecného před vyhynutím se včera setkal s neúspěchem. Evropská unie prozatím upustila od omezení komerčního rybolov druhů, které se lovit nesmějí. Píše o tom server The Independent.
Co chce změnit Česká rada pro šetrné budovy
PRAHA (Ekolist) - Novinářům se představila nová nezisková organizace Česká rada pro šetrné budovy (CzGBC – Czech Green Building Council), která vychází z iniciativy a podpory firem a propojuje ekologická témata s podnikáním. Snaží se o výstavbu budov jak ekonomicky ziskových, tak šetrných k životnímu prostředí.
Co chce změnit Česká rada pro šetrné budovy
PRAHA (Ekolist) - Novinářům se představila nová nezisková organizace Česká rada pro šetrné budovy (CzGBC – Czech Green Building Council), která vychází z iniciativy a podpory firem a propojuje ekologická témata s podnikáním. Snaží se o výstavbu budov jak ekonomicky ziskových, tak šetrných k životnímu prostředí.
|
Další články:
1. listopadu 2024 06:00
31. října 2024 06:00
27. října 2024 06:00
26. října 2024 13:00
25. října 2024 06:00
|
PRAHA (Ekolist) - Španělsko postihly tento týden extrémní srážky. V některých částech Valencie napršelo v úterý během osmi hodin tolik srážek, co jindy za celý rok. Povodně způsobené mimořádně silnými dešti vzaly život nejméně 155 lidem, uvedla Reuters. Podle prvních vyjádření klimatologů je nejpravděpodobnějším vysvětlením neobvyklé síly deště změna klimatu.
(Celý text)
Unikátní tráva pro města a obce. Odolá i extrémním podmínkám
1. listopadu 2024 06:02
PRAHA (Ekolist) - Stále zelené kolejové a dálniční pásy i násypky, kvetoucí byliny v suchých městských zákoutích. Nové unikátní směsi odolných rostlin, prosperujících i v extrémních podmínkách městského provozu a husté zástavby vyvinuli odborníci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby (VÚRV) ve spolupráci s firmami OSEVA PRO Výzkum a vývoj, Zemědělský výzkum a Seed Service. Aplikačním partnerem projektu byl Dopravní podnik hl. m. Prahy.
(Celý text)
Vědci zjistili, co stojí za pestrým zbarvením papouščího peří
1. listopadu 2024 01:47
(ČTK) - Mezinárodní tým vědců, včetně českých expertů, odhalil, co stojí za pestrým zbarvením papouščího peří. Zodpovědné jsou specifické pigmenty. Studie například prokázala, že pigment psittakofulvin, který je u papoušků zodpovědný za červené a žluté barvy, se vyskytuje ve dvou chemických formách. Vědci nově zjistili, že jeho specifické zabarvení závisí na molekulárních přeměnách řízených enzymem, uvedla Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy (PřF UK).
(Celý text)
Evropští vědci vyvinuli algoritmus AI schopný interpretovat zvuky prasat
1. listopadu 2024 01:02
(ČTK) - Evropští vědci vyvinuli algoritmus umělé inteligence (AI) schopný interpretovat zvuky prasat. Jejich cílem je vytvořit nástroj, který by zemědělcům pomohl zlepšit životní podmínky zvířat. Na výzkumu se podíleli i vědci z Česka, informuje agentura Reuters.
(Celý text)
Zlínský kraj při obnově vozového parku pořídil 56 z plánovaných 58 elektromobilů
1. listopadu 2024 00:50
ZLÍN (ČTK) - Zlínský kraj při obnově vozového parku dosud pořídil 56 z plánovaných 58 elektromobilů. Slouží pro potřeby hejtmanství a jeho příspěvkových organizací. Šest vozů Peugeot e-2008 si minulý týden převzali zástupci krajského úřadu, Sociálních služeb Vsetín, Domova pro seniory Burešov ve Zlíně a Baťova institutu, v němž sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, krajská galerie výtvarného umění i krajská knihovna.
(Celý text)
V Kolumbii ubytovávají organizátoři COP16 delegáty v motelech lásky
31. října 2024 23:46
CALI (ČTK) - Organizátoři konference OSN o biodiverzitě COP16, kterou letos pořádá Kolumbie ve městě Cali, ubytovávají delegáty OSN na poslední chvíli v motelech lásky. V třetím největším městě Kolumbie totiž došla ubytovací kapacita. Diplomaté tak přespávají v pokojích vybavených houpačkami a striptýzovými tyčemi. Informoval o tom deník El País.
(Celý text)
Brněnští vědci pomohli otevřít naučnou lesnickou stezku v Mongolsku
31. října 2024 18:03
(ČTK) - Vědci z Mendelovy univerzity v Brně pomohli v Mongolsku otevřít naučnou stezku s názvem Lesy pro život poblíž hlavního města Ulánbátaru. Jde o další společný projekt školy s mongolskou asociací pro pěší turistiku (Mongolian Walking Association). Cílem je podpořit environmentální vzdělávání dětí i dospělých, kteří v hlavním městě ztrácejí kontakt s přírodou, uvedl odborný garant projektu Václav Pecina.
(Celý text)
Zhoršující se znečištění ovzduší v indickém Dillí vyvolává obavy
31. října 2024 17:54
(ČTK) - Kvalita ovzduší v indickém hlavním městě Dillí se v posledních dnech výrazně zhoršila. Úroveň znečištění na několika místech ve městě překročila 25násobek až 30násobek bezpečného limitu, který doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Experti varují, že situace se zhorší v důsledku počasí, používání pyrotechniky při oslavách hinduistického svátku díválí a pálení zbytků plodin po sklizni v okolních státech. Informuje o tom web stanice BBC.
(Celý text)
Ve vídeňské zoo Schönbrunn po nákaze virem uhynulo celé stádo bizonů
31. října 2024 17:52
(ČTK) - Ve vídeňské zoologické zahradě Schönbrunn uhynulo celé stádo pěti bizonů. Podle vedení zoo se nejspíš nakazili virem herpetu od ovcí. Chovatelé museli utratit i mládě, bez rodičů by nepřežilo a kvůli nákaze nemohlo být přemístěno do jiného chovu, uvedla na facebooku zoo.
(Celý text)
Vodohospodáři v Praze nacvičovali postupy při výpadku elektřiny
31. října 2024 17:25
PRAHA (ČTK) - Pražští vodohospodáři dnes nacvičovali reakci v případě rozsáhlého výpadku elektrické energie ve vodohospodářské infrastruktuře na území hlavního města. Do zhruba pětihodinového cvičení se zapojily desítky lidí. Při cvičení vodárny otestovaly zdroje energie nebo komunikaci mezi jednotlivými složkami. Akce byla bez problémů, řekl ČTK mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. PVK v minulosti dělala například cvičení pro případ chemického nebo teroristického útoku.
(Celý text)
Obce se odvolají proti povolenému geologickému průzkumu pro úložiště
31. října 2024 13:38
(ČTK) - Obce, v jejichž katastru by mohlo být úložiště radioaktivního odpadu, se odvolají k ministru životního prostředí proti povolení průzkumu dotčeného území. Jde o lokality v Březovém potoku v Pošumaví, Janochu u Temelína na Českobudějovicku a Horce na Třebíčsku. ČTK to řekl Eduard Sequens z Platformy proti úložišti.
(Celý text)
Ochridské jezero, zapsané na seznamu UNESCO, je ohroženo znečištěním
31. října 2024 11:35
(ČTK) - Ochridské jezero, které se rozprostírá na hranicích Severní Makedonie a Albánie, ohrožuje znečištění, nadměrný rybolov i bující zástavba. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na experty a Organizaci OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO), na jejímž seznamu světového dědictví je jedno z nejstarších jezer v Evropě zapsáno.
(Celý text)
Vlci versus pastevci: Fungují preventivní opatření i po letech?
31. října 2024 06:00
PRAHA (Ekolist) - V posledních letech prosakují zprávy z Německa, že se vlci naučili překonávat nejen ploty, ale útočí i na stáda střežená pasteveckými psy. A že se to prý děje i v Sasku-Anhaltsku, kde působí spolek IG Herdenschutz plus Hund e.V. Znepokojivá šuškanda!
(Celý text)
V Mohelenské stepi na Vysočině ochránci jako nepůvodní druh likvidují i opuncii
31. října 2024 01:36
MOHELNO (ČTK) - V Mohelenské hadcové stepi na Třebíčsku se mezi nepůvodními invazními druhy rostlin vyskytuje kaktus opuncie hnědoostná. Zřejmě je tam vysadil nějaký milovník kaktusů, začala se šířit. Ochránci přírody odstraňují opuncie v tomto území od roku 2017, přesto je tam botanici našli i letos v září. Na webu o tom informovalo regionální pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).
(Celý text)
V Jeseníkách se množí vlci. Vlčata jsou zaznamenána v několika smečkách
31. října 2024 01:28
(ČTK) - V Jeseníkách přibývá vlků, ochránci narození vlčat zaznamenali hned v několika smečkách. Nová vlčí teritoria evidují především v příhraničních oblastech, hlavně v posledních čtyřech letech. Vyplývá to z informací Hnutí DUHA Šelmy, které se na intenzivní monitoring velkých šelem zaměřuje posledních devět let. Podle ochranářů je výskyt velkých šelem pro krajinu pozitivem, chovatelé by se však měli zaměřit na zabezpečení svých hospodářských zvířat, sdělili ČTK zástupci Hnutí DUHA.
(Celý text)
Stanice na Litoměřicku se ročně postará o 2500 zvířat, chybí jí finanční jistota
31. října 2024 00:23
TŘEBUŠÍN (ČTK) - Záchranná stanice Falco v Třebušíně na Litoměřicku se ročně postará zhruba o 2500 zraněných divokých zvířat a mláďat. Funguje už 25 let. Potýká se ale s nedostatkem peněz. Vedoucí stanice Václav Tomšovský ČTK řekl, že je potřeba změnit systém financování tak, aby zkraje nového roku měla nezisková organizace jistotu, že může dál fungovat.
(Celý text)
Škody na tocích a vodních dílech Povodí Odry dosáhly téměř 6,1 miliardy korun
30. října 2024 23:05
OSTRAVA (ČTK) - Škody, které způsobily zářijové povodně na tocích a vodních dílech spravovaných Povodím Odry, dosáhly téměř 6,1 miliardy korun. Jejich odstraňování bude trvat nejméně deset let a bude finančně náročné. Jen letos dá podnik na zabezpečovací práce a opravy vodních děl více než 200 milionů korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková.
(Celý text)
Táborská zoo podala stížnost k Evropské komisi kvůli odstřelu medvědů na Slovensku
30. října 2024 19:56
TÁBOR (ČTK) - Táborská zoologická zahrada podala stížnost k Evropské komisi na Slovensko, podle ní porušuje evropské zákony. Zoo vadí řízený odstřel medvědů. Tato zvířata v Tatrách a okolí napadla v poslední době několik lidí. Evropská komise se bude stížností zabývat, uvedl v tiskové zprávě ředitel táborské zoo Evžen Korec.
(Celý text)
Vláda dnes schválila navýšení kompenzací pro obce s územím pro úložiště
30. října 2024 19:49
(ČTK) - Obce, v nichž je úložiště radioaktivního odpadu nebo bylo vymezeno průzkumné území pro hlubinné úložiště, dostanou vyšší kompenzace. Vláda dnes schválila valorizaci příspěvků z tzv. jaderného účtu o 43,3 procenta. Zohlednila přitom inflaci z posledních pěti let. Vyplývá to z výsledků dnešního jednání vlády. Výše ročního příspěvku je odvozena od velikosti území a objemu uloženého odpadu. Od roku 2015 stát zasaženým obcím vyplatil v souhrnu několik stovek milionů korun.
(Celý text)
Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu pro Novu, reportérka chodila v národním parku mimo cesty
30. října 2024 19:47
(ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) dnes jako nedůvodnou zamítl kasační stížnost televize Nova proti rozhodnutí soudu v Hradci Králové, kterým Nově potvrdil pokutu 120 000 korun za to, že její reportérka chodila v chráněných lokalitách Krkonošského národního parku mimo vyhrazené cesty.
(Celý text)
Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu pro Novu, reportérka chodila v národním parku mimo cesty
30. října 2024 19:47
(ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) dnes jako nedůvodnou zamítl kasační stížnost televize Nova proti rozhodnutí soudu v Hradci Králové, kterým Nově potvrdil pokutu 120 000 korun za to, že její reportérka chodila v chráněných lokalitách Krkonošského národního parku mimo vyhrazené cesty.
(Celý text)