|
titulní strana > co píší jiní
Vltavská filharmonie v Praze musí mít posudek vlivu na životní prostředí
21. října 2024 19:51
PRAHA (ČTK) - Plánovaná budova filharmonie u stanice metra Vltavská musí mít posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Rozhodli o tom úředníci odboru ochrany prostředí pražského magistrátu, zjistila ČTK z databáze EIA. Stavba, jehož podrobnou studii nedávno pro Prahu dokončili architekti dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG), by měla začít v roce 2027 a skončit o pět let později. Náklady mají činit podle nynějšího odhadu asi 12 miliard korun.
Strážci přírody v Moravském krasu letos uložili zatím podstatně méně pokut
(ČTK) - Strážci přírody v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Moravský kras letos zatím uložili na místě jen 14 pokut, což je o několik desítek méně, než kolik jich obvykle za rok bývá. Turistická sezona přitom končí, sankcí už tak pravděpodobně výrazně nepřibude, uvedl zástupce vedoucího správy chráněné krajinné oblasti Antonín Tůma. Dosud nejvíce pokut strážci uložili v roce 2020, kdy kvůli koronavirovým opatřením vyrazili do přírody také lidé, kteří se v ní neuměli chovat.
Repsol pozastavuje projekty zeleného vodíku ve Španělsku, stěžuje si na regulaci
MADRID (ČTK) - Španělský energetický gigant Repsol pozastavuje plánované projekty zeleného vodíku ve Španělsku. Zdůvodňuje to nepříznivou regulací, hlavně nejistotou ohledně trvání daně z neočekávaných zisků. Rozhodnutí by mohlo mít dopady na takzvanou zelenou agendu španělské vlády, která nastiňuje postup transformace energetiky od fosilních paliv k čistším zdrojům, uvedla agentura Reuters.
Botanici: Dusík z fosilních paliv způsobuje posun rostlinných druhů na západ
PRAHA (ČTK) - Vědci zjistili, že sloučeniny dusíku vytvořené člověkem, které se z atmosféry dostávají na zem, způsobují posun rostlinných druhů na západ a pokles rozmanitosti bobovitých rostlin. Výsledky studií na nichž se podíleli vědci z Botanického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR) publikoval vědecký časopis Science a Science Advances.
Praha využije geotermální energii z metra D v nových domech plánovaných na Nových Dvorech
PRAHA (ČTK) - Praha využije geotermální energii získanou z budovaného metra D na Nových Dvorech na pomezí Prahy 4 a 12. Pomocí tepelných čerpadel ji použije k vytápění či chlazení v domech, které mají v této lokalitě vzniknout. Čerpadla budou umístěna v konstrukci metra.
V Kolumbii začala konferenci OSN o ubývající celosvětové biologické rozmanitosti
CALI (ČTK) - V kolumbijském Cali dnes začala konference OSN o biodiverzitě, která potrvá do 1. listopadu. Sjeli se na ni vedoucí představitelé světové ekologické scény, aby zhodnotili klesající úroveň biologické rozmanitosti ve světě a závazky zemí k ochraně rostlin, zvířat a kritických stanovišť, informovala agentura AP.
V hongkongské zoo uhynulo 11 opic na nákazu z kontaminované půdy
(ČTK) - Už 11 opic uhynulo od minulého týdne v hongkongské zoo. Místní veterináři už ale zjistili příčinu - opice nejméně čtyř druhů uhynuly na melioidózu, bakteriální infekci šířící se kontaminovanou půdou, informovala agentura Reuters.
Jak by měla vypadat péče o náhradní porosty modřínu opadavého
PRAHA (Ekolist) - Modřín opadavý je perspektivní dřevinou pro tvorbu smíšených lesních porostů. Jeho současné zastoupení v našich lesích se pohybuje okolo 3,9 %, navrhuje se zvýšení na 5 %. Jeho výhodou je schopnost růst na bohatém spektru stanovišť od nížin do nižšího stupně horských poloh. Vzhledem k pionýrské strategii růstu jej lze využít jako přípravnou dřevinu na kalamitních holinách, kde se dobře zmlazuje a odrůstá. Díky opadavým jehlicím je poměrně odolný vůči imisní zátěži, a proto byl v minulosti využíván při zakládání porostů náhradních dřevin.
Lékař: Prach v ovzduší může přispět ke vzniku nemocí srdce či demenci
PRAHA (ČTK) - Dlouhodobé vdechování prachu z ovzduší může podle lékařů kromě onemocnění plic, dýchacích cest nebo astmatu přispívat také ke vzniku chorob srdce, cév nebo demence. V tiskové zprávě o tom informovala Česká pneumologická a ftizeologické společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. V legislativním procesu je v současné době novela zákona, která má za cíl prašnost, například ze staveb či demolic, omezit.
O záruku za úvěr a dotaci na nákup elektromobilů požádalo 5907 podnikatelů
(ČTK) - O záruku za úvěr a dotaci na pořízení elektromobilu požádalo 5907 podnikatelů, kteří chtěli pořídit 6100 elektrických nebo vodíkových aut. To je o 2000 více, než byl závazek Česka z Národního plánu obnovy. Podnikatelé rovněž požádali o podporu na instalaci 2696 dobíjecích stanic. Oznámila to Národní rozvojová banka (NRB), která záruky a dotace ve spolupráci s ministerstvem průmyslu poskytovala.
V Česku ubývá pěstíren hub, problém je především levný dovoz z Polska
(ČTK) - V Česku ubývá pěstíren hub, zatímco před 20 lety jich bylo zhruba 30, aktuálně se pěstováním hub zabývají tři pěstírny. Vyplývá to z odpovědí odborníků a pěstitelů, které ČTK oslovila. Podle nich způsobil pokles zejména levný dovoz z Polska. Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že dovoz hub loni přesahoval 8,5 milionu kilogramů, produkci českých pěstíren odhadují odborníci na 4,5 milionu kilogramů hub ročně. Dovoz hub z Polska činí 8,3 milionu kilogramů.
Ostrava rozšiřuje systém třídění odpadu do jedné nádoby
OSTRAVA (ČTK) - V Ostravě se zvýší počet lokalit, kde budou lidé z rodinných domů moci odevzdávat tříděný odpad pouze do jedné popelnice. V minulosti už si město tento způsob otestovalo v městské části Bartovice. Od listopadu se rozšíří do celého městského obvodu Radvanice a Bartovice a také do části obvodu Slezská Ostrava, konkrétně do Heřmanic. Obyvatelé tam budou do společné nádoby sbírat papír, plast, nápojové kartony a kovové obaly. Městu společný sběr separovaného odpadu umožňuje provoz moderní třídicí linky.
Na jihozápadě Francie pěstují buráky a zázvor. Umožnila to změna klimatu
Soustons (Francie) (ČTK) - Arašídy, zázvor, sladké brambory... Ve snaze o inovaci pěstují nyní zemědělci v jihozápadní Francii tyto tropické nebo subtropické plodiny. Přizpůsobují se tak globálnímu oteplování, píše agentura AFP.
Společnost Pražské služby napadli hackeři, svoz odpadu ve městě to neohrozilo
PRAHA (ČTK) - Městská společnost Pražské služby (PSAS), která zajišťuje například svoz a zpracování odpadu pro většinu hlavního města, se od čtvrtka po rozsáhlém hackerskému útoku potýká s výpadkem některých systémů. Dopady incidentu na občany a chod města jsou ale minimální. ČTK to sdělil mluvčí firmy Alexandr Komarnický.
Londýnská Národní galerie po protestech aktivistů zakazuje přinášet tekutiny
(ČTK) - Návštěvníci londýnské Národní galerie si od pátku do výstavních prostor nebudou smět nosit tekutiny. Jde o reakci na sérii protestů klimatických aktivistů, kteří například předloni v říjnu potřísnili rajskou polévkou obraz Slunečnice Vincenta van Gogha.
Sto zelených oáz ve vídeňských ulicích
PRAHA (Ekolist) - Malá zelená oáza na parkovacím místě přímo před domovními dveřmi, místo k odpočinku na venkovním vzduchu, prostor na setkávání nebo pro hry – to vše může být takzvaný parklet. V ulicích Vídně jich najdete už více než stovku a obyvatelé se nyní mohou hlásit o další. Informuje o tom Zahraniční kancelář města Vídně.
U solární elektrárny na Sokolovsku bude žít vzácná ropucha krátkonohá
NOVÉ SEDLO (ČTK) - V blízkosti desítek tisíc panelů fotovoltaické elektrárny Pražské energetiky (PRE) u Nového Sedla na Sokolovsku bude žít i vzácná ropucha krátkonohá. Žábu zde objevili při průzkumu pozemků a nenápadnému obojživelníkovi se musel přizpůsobit projekt stavby za zhruba 400 milionů korun. Se stavbou elektrárny na asi 20 hektarech, která tak bude jedna z největších v Česku, začala PRE v červenci. Do konce roku chce mít stavbu dokončenou, řekl novinářům Aleš Hradecký ze společnosti Solarinvest, která je součástí PRE.
ČEZ modernizuje elektrárnu na Hracholuskách, největší západočeské vodní ploše
HRACHOLUSKY (ČTK) - ČEZ modernizuje vodní elektrárnu na přehradě Hracholusky na Plzeňsku, největší západočeské vodní ploše. Jeřáb v pátek vyzvedl z šachty čtrnáctitunový rychlouzávěr, který se musí opravit. Tato tabule, která je klíčovým prvkem zdroje a funguje už 60 let, umí v případě nouze za 20 vteřin uzavřít přívod vody k turbíně. Kvůli přístupu specialistů k rychlouzávěru byla snížena hladina přehrady o více než pět metrů, řekl ČTK mluvčí ČEZ Martin Schreier. Tříměsíční oprava elektrárny bude hotová na konci listopadu.
V pražské zoo mohou i na podzim lidé vidět mláďata, třeba kotulů veverovitých, plameňáků nebo jelenů barmských
PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě mohou lidé nově vidět mláďata jelenů barmských, opic kotulů nebo plameňáků. Při nynějších teplotách je navíc mnoho zvířat aktivnějších než v létě, a návštěvníci je tak mohou snáze vidět. ČTK o tom informoval mluvčí zoo Filip Mašek. Lanovka v areálu bude v provozu každý den do konce roku, doteď fungovala jen o víkendech.
Čeští farmáři brzy využijí data z projektu, jenž má stabilizovat kvalitu ječmene
PLZEŇ (ČTK) - Čeští pěstitelé ječmene budou moci od listopadu využívat zanalyzovaná data projektu Pro ječmen, která jim pomohou stabilizovat kvalitu a výnosy této plodiny. Pomohou jim potlačit velké výkyvy kvality dané vlhkem a suchem. Projekt využívá high-tech měřicí technologie, které kombinuje s prvky regenerativního zemědělství, řekl ČTK vedoucí projektu Ivan Tučník z Plzeňského Prazdroje. Vědci z České zemědělské univerzity (ČZÚ) a Mendelovy univerzity srovnávají tato data s tradičně obdělávanými poli. Výzkum zajistí farmářům vyšší zisky, protože za sladovnický ječmen dostanou dvakrát tolik než za běžný, přitom nebudou muset půdu tolik hnojit.
Čeští farmáři brzy využijí data z projektu, jenž má stabilizovat kvalitu ječmene
PLZEŇ (ČTK) - Čeští pěstitelé ječmene budou moci od listopadu využívat zanalyzovaná data projektu Pro ječmen, která jim pomohou stabilizovat kvalitu a výnosy této plodiny. Pomohou jim potlačit velké výkyvy kvality dané vlhkem a suchem. Projekt využívá high-tech měřicí technologie, které kombinuje s prvky regenerativního zemědělství, řekl ČTK vedoucí projektu Ivan Tučník z Plzeňského Prazdroje. Vědci z České zemědělské univerzity (ČZÚ) a Mendelovy univerzity srovnávají tato data s tradičně obdělávanými poli. Výzkum zajistí farmářům vyšší zisky, protože za sladovnický ječmen dostanou dvakrát tolik než za běžný, přitom nebudou muset půdu tolik hnojit.
|
Další články:
24. listopadu 2024 06:00
23. listopadu 2024 12:30
22. listopadu 2024 06:00
21. listopadu 2024 06:00
20. listopadu 2024 06:00
|
PRAHA (Ekolist) - Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole - Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky.
(Celý text)
COP29 schválil navýšení klimatické pomoci za kritiky rozvojových zemí
24. listopadu 2024 14:08
(ČTK) - Světové státy se na klimatické konferenci OSN COP29 v Ázerbájdžánu po dlouhém vyjednávání dohodly na výrazném navýšení klimatické pomoci pro rozvojové země. Jedná se o financování ve výši 300 miliard dolarů (asi 7,3 bilionu Kč) ročně do roku 2035, které poskytnou bohaté státy. Zatímco představitelé chudých zemí dohodu kritizují jako málo ambiciózní či přímo žalostně nedostatečnou, podle zástupců Británie, OSN nebo Evropské unie jde o krok vpřed, píší média.
(Celý text)
COP29 schválila dohodu o zahájení globálních obchodů s uhlíkovými povolenkami
24. listopadu 2024 14:02
BAKU (ČTK) - Účastníci konference OSN o změně klimatu COP29 se dohodli na pravidlech globálního trhu pro nákup a prodej uhlíkových povolenek. Podle zastánců obchodu s povolenkami to přinese miliardy dolarů pro nové projekty na pomoc v boji proti globálnímu oteplování, uvedla agentura Reuters. Dohoda, která byla uzavřena zhruba deset let po zahájení mezinárodních rozhovorů o vytvoření globálního trhu, se netýká hlavní otázky financování opatření v oblasti klimatu. Je však zatím jediným významnějším bodem, na kterém se členové konference dokázali shodnout. Mnoho delegátů po jejím schválení tleskalo.
(Celý text)
Rusko poslalo do KLDR darem více než 70 zvířat včetně medvědů a jaků
24. listopadu 2024 14:00
(ČTK) - Rusko poslalo darem do zoologické zahrady v severokorejském Pchjongjangu více než 70 zvířat včetně medvědů, jaků, kachen a papoušků kakadu. Informovala o tom tento týden agentura AP, podle níž jde o další známku sílící spolupráce mezi Ruskem a KLDR. To potvrzuje i skutečnost, že zvířata byla do severokorejské metropole přepravena na palubě vládního letounu.
(Celý text)
Požár v Unipetrolu způsobil škodu 20 milionů Kč, prověřuje se úmrtí ryb v Bílině
24. listopadu 2024 13:57
BAKU (ČTK) - Vyšetřovatelé odhaddli výši škod po nočním požáru v areálu chemičky Orlen Unipetrol v Litvínově na Mostecku na 20 milionů. Uchránit se podařilo majetek za půl miliardy korun, řekl ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Milan Rudolf. Příčiny požáru zatím podle něj vyšetřovatelé neznají, zjistili ale úhyn ryb v blízké řece Bílině mezi Zálužím u Litvínova a Mostem. O jak velké množství ryb jde, zatím není známé.
(Celý text)
V Teplicích se otevřel motýlí dům, jehož součástí je paleontologická stezka
24. listopadu 2024 13:51
TEPLICE (ČTK) - Možnost pozorovat vývoj motýla, sledovat vylíhnutí a nechat si ho sednout na ruku mají návštěvníci nového motýlího domu v Teplicích. V tropickém prostředí poletují motýli, jejichž rozpětí křídel je i 20 centimetrů. Součástí atrakce je naučná stezka věnovaná paleontologii, kde se lidé dozví nejnovější poznatky z oboru. ČTK to řekla manažerka Papilonie Teplice Kateřina Šestáková.
(Celý text)
Historický most Červeňák v Pardubicích zřejmě nepůjde opravit
24. listopadu 2024 13:28
(ČTK) - Most Červeňák ve stejnojmenné přírodní lokalitě v Pardubicích podle odborníků nepůjde zachránit. Je ve velmi špatném stavu. Město zvažuje, že místo něj přes Chrudimku postaví lávku. Zastupitelům to minulý týden řekl primátor Jan Nadrchal (ANO). Most stojí od roku 1935. Ekologičtí aktivisté si přejí, aby se z něj stala technická památka.
(Celý text)
Botanická zahrada Praha nabídne od 29. listopadu výstavu skleněných děl
24. listopadu 2024 13:00
PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabídne výstavu s názvem Křišťálová zahrada se skleněnými instalacemi rostlin a zvířat od uměleckého skláře Jiřího Pačinka. Díla doplní interaktivní prvky jako audiovizuální show. Výstavu mohou lidé navštívit od 29. listopadu do 2. února v expozici Ornamentální zahrada, a to i ve večerních hodinách.
(Celý text)
Šumavské lesy jsou pestřejší. Přibývá velkých stromů a rozšiřují se plochy smíšených lesů
24. listopadu 2024 05:09
(Ekolist) - Šumavské lesy se mění. Díky bezzásahovosti, ale i jedinečnému přístupu k péči o lesy, prospívají. Zvyšuje se druhová pestrost, přibývají velké, objemné stromy, navyšuje se podíl tlejícího dřeva, přirozená obnova malých stromků je stále velmi hojná a struktura lesů již není tak jednolitá, jako v minulosti.
(Celý text)
Přehrady v Moravskoslezském kraji jsou aktuálně naplněny na 80 až 90 procent
23. listopadu 2024 19:16
(ČTK) - Přehrady v Moravskoslezském kraji jsou aktuálně naplněny na 80 až 90 procent, výjimkou je nádrž Žermanice na Frýdecko-Místecku, kde byla snížena hladina kvůli stavebním úpravám. Státní podnik Povodí Odry provádí zabezpečovací a zajišťovací práce na vodních tocích, které v záři postihly povodně, a odstraňuje tam závady, sdělila mluvčí podniku Šárka Vlčková. Podnik je správcem vodních toků a vodních děl v povodí Odry, tedy na území Moravskoslezského a částečně Olomouckého kraje.
(Celý text)
V Otrokovicích jsou první místa, kam lidé mohou odložit věci, které již nechtějí
23. listopadu 2024 19:08
OTROKOVICE (ČTK) - Radnice v Otrokovicích na Zlínsku instalovala první čtyři re-use pointy. Jde o místa, kde mohu lidé odložit věci, které již nechtějí, ale které bude možné ještě použít. Jsou u sběrných dvorů v ulicích Spojovací, Dr. E. Beneše, Čechova a Štěrkoviště u točny, veřejnosti se poprvé otevřely v sobotu 23. listopadu, sdělila ČTK mluvčí radnice Lenka Vaculová. Do konce roku ve městě přibydou další čtyři re-use pointy.
(Celý text)
Výjimečně odolné želvušky přežívají v extrémních podmínkách i v době tání ledovců
23. listopadu 2024 06:23
PRAHA (Ekolist/s využitím TZ AVČR) - Želvušky, které obývají povrchy ledovců napříč Arktidou, jsou úzce přizpůsobené životu v ledovcových ekosystémech. Silná izolace jejich jednotlivých populací naznačuje, že ztráta každého ledovce může znamenat nevratnou ztrátu místní genetické rozmanitosti. Výzkum vědců a vědkyň z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR však zároveň odhalil, že tyto želvušky dokážou lokálně přežívat i dlouhá období bez ledu. Tato zjištění mění pohled na dynamiku a stabilitu ledovcových ekosystémů v kontextu klimatických změn.
(Celý text)
Americká vládní agentura zařadí žirafy poprvé na seznam ohrožených druhů
23. listopadu 2024 01:04
(ČTK) - Americká vládní agentura na ochranu ryb a divoké přírody zařadí žirafy poprvé v historii na seznam ohrožených druhů. Týká se to tří poddruhů žirafy severní, které žijí v západní, centrální a východní Africe. Vyhubení podle agentury ale hrozí i dvěma druhům z východní Afriky.
(Celý text)
V Brně lze i letos koupit vánoční jedličku v květináči. Do prodeje jich jde 900
23. listopadu 2024 00:59
BRNO (ČTK) - Zájemci si i letos mohou v Brně koupit místo klasického vánočního stromku alternativní jedli bělokorou v květináči, kterou lze na jaře zasadit. Prodej začíná v pondělí 25. listopadu, ekologové jich nachystali až 900. Cena je 165 korun, informovala ředitelka Nadace Veronica Helena Továrková.
(Celý text)
Lesy ČR obnovily vodní nádrž Pod Emauzy ve Vražném na Novojičínsku
23. listopadu 2024 00:58
(ČTK) - Podnik Lesy ČR za 7,1 milionu korun obnovil tříhektarovou vodní nádrž Pod Emauzy ve Vražném na Novojičínsku. Zbavil ji usazenin a rozšířil její zátopovou plochu, sdělila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
(Celý text)
Ostravská zoo po 12 letech odchovává varany papuánské
23. listopadu 2024 00:44
OSTRAVA (ČTK) - Ostravské zoologické zahradě se po 12 letech daří odchov varanů papuánských, kteří jsou nejdelšími varany světa. Čtyři mláďata vylíhnutá na podzim se mají čile k světu. Odchov mláďat je vzácný i v rámci evropských zoologických zahrad, řekla ČTK mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)
Stezky z lásky se staly oblíbenou platformou pro obnovu turistických cest v ČR
23. listopadu 2024 00:27
(ČTK) - Projekt Stezky z lásky se letos, ve druhém roce existence, stal oblíbenou platformou pro setkávání lidí a obnovu turistických stezek a přírody v celém Česku. Loni s ním Klub českých turistů začal a letos se rozrostl do takových rozměrů, že se stezky opravovaly téměř každý víkend od jara do podzimu, uvedla mluvčí RegioJetu Alexandra Janoušek Kostřicová. Dopravní společnost je společně s Kofolou zakladatelem a partnerem projektu.
(Celý text)
Oblíbená jeskyně Postojna v Českém ráji zůstane přes zimu uzavřená
23. listopadu 2024 00:21
TURNOV (ČTK) - Turisté se do oblíbené jeskyně Postojna, která je největší v Českém ráji, znovu podívají až příští rok na jaře. Správa CHKO Český ráj ji stejně jako v předchozích dvou letech na začátku listopadu uzavřela kvůli hibernujícím netopýrům, informovala zastupující vedoucí správy Radka Tomášková.
(Celý text)
Jablonec nad Nisou připravuje lesní mateřskou školku, otevře ji příští rok v září
23. listopadu 2024 00:13
JABLONEC NAD NISOU (ČTK) - Výstavbu lesní školky připravují v Jablonci nad Nisou, měla by být v oblasti Proseče, kde mateřská škola dlouhodobě chybí a rodiče musí děti vozit jinam. Zařízení pro 18 dětí plánují otevřít 1. září příštího roku. Zakázku se proto město rozhodlo zadat systémem design & build, to znamená, že zhotovitel pavilon pro školku vyprojektuje a postaví. ČTK to dnes řekla mluvčí magistrátu Jana Fričová. Ve veřejné soutěži na dodavatele dostala radnice pět nabídek v cenách od 5,9 do 7,1 milionu korun.
(Celý text)
Osmdesátiletý Brit dostal pokutu za svého příliš kokrhajícího kohouta
23. listopadu 2024 00:06
(ČTK) - Osmdesátiletý Brit dostal pokutu ve výši několika set liber kvůli svému kohoutovi, kterého chová jako mazlíčka. Opeřenec Harolda Browna podle žaloby pravidelně vystavuje sousedy v tiché ulici "mučení" v podobě opakovaného kokrhání, s nímž začíná mnohdy už od tří hodin ráno, informoval zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)
Osmdesátiletý Brit dostal pokutu za svého příliš kokrhajícího kohouta
23. listopadu 2024 00:06
(ČTK) - Osmdesátiletý Brit dostal pokutu ve výši několika set liber kvůli svému kohoutovi, kterého chová jako mazlíčka. Opeřenec Harolda Browna podle žaloby pravidelně vystavuje sousedy v tiché ulici "mučení" v podobě opakovaného kokrhání, s nímž začíná mnohdy už od tří hodin ráno, informoval zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)