titulní strana > co píší jiní
Uhlí v teplárně u Mostu nahradí paroplynové zdroje, stavba prvního začne zjara
12. února 2025 12:37

MOST (ČTK) - Uhlí v teplárně v Komořanech u Mostu nahradí dva moderní paroplynové zdroje. Společnost United Energy nyní podepsala kontrakt na výstavbu prvního paroplynového cyklu, náklady jsou 3,7 miliardy korun. Se spuštěním provozu se počítá na jaře 2027. U druhého se připravuje výběrové řízení na realizaci. ČTK to řekla mluvčí společnosti Michaela Koudelová. Teplárna Komořany je součástí Energetického průmyslového holdingu (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského.
(Celý text)

Lesy ČR na 100 místech upraví hospodaření, pomohou vzácným druhům
12. února 2025 11:53

NÁCHOD (ČTK) - Borové lesy u Želivky s výskytem kriticky ohrožené byliny kuřičky hadcové, Ždánický nebo Český les a další místa zařadily Lesy ČR do nového programu 100 ostrovů obnovy přírody. V těchto oblastech upraví způsob hospodaření tak, aby lépe vyhovoval přirozenému prostředí vzácných rostlinných nebo živočišných druhů. U Želivky je například potřeba strhávat humusovou vrstvu, aby se vzácná kuřička dostala k hornině hadec, na níž je závislá, řekl generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík.
(Celý text)

Obce z Vysočiny by mohly vozit odpad i do chystané spalovny v Českých Budějovicích
12. února 2025 11:43

JIHLAVA (ČTK) - Obce z Vysočiny by mohly vozit odpad k energetickému využití i do Českých Budějovic, kde vznik takového zařízení připravuje společnost ZEVO Vráto. Návrh na uzavření memoranda s touto společností o podpoře výstavby nového zařízení schválila krajská rada, řekl hejtman Martin Kukla (ANO). ZEVO Vráto by z Vysočiny mohlo odebírat až 50 000 tun směsného komunálního odpadu za rok.
(Celý text)

Správní soud potvrdil půlmilionovou pokutu za šíření kůrovce na Brněnsku
12. února 2025 11:38

(ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil pražské společnosti HBR Space SE pokutu 500 000 korun za to, že nezakročila proti kůrovci na lesních pozemcích kolem Újezdu u Tišnova na Brněnsku. Česká inspekce životního prostředí v roce 2018 objevila v lesích ohniska tvořená přibližně 390 stromy, ze kterých vyletěly další generace brouků. Pokutu potvrdilo ministerstvo životního prostředí i Městský soud v Praze. Rozsudek NSS je dočasně zpřístupněný na úřední desce. NSS už vynesl několik podobných verdiktů, týkaly se státního podniku Lesy České republiky a nedostatečných opatření proti šíření kůrovce.
(Celý text)

KlimaReady: Nový online kurz pomůže firmám připravit se na změnu klimatu
12. února 2025 05:30

PRAHA (Ekolist) - Tento týden se spouští online kurz KlimaReady. Cílem tohoto kurzu, zaměřeného na firmy, je srozumitelně skrze natočené video lekce představit recepty, jak firmy mohou přijímat praktická opatření, která jim pomohou adaptovat se na změnu klimatu. Kurz je možné zdarma absolvovat na stránce www.klimaready.cz a účastníci po složení závěrečného testu obdrží certifikát. Kurz je také doplněn prakticky pojatým průvodcem.
(Celý text)

Zoologické zahrady včera, dnes a zítra
12. února 2025 05:03

PRAHA (Ekolist) - Dnešním zoologickým zahradám předcházely menažerie a hradní příkopy, ale to už je dávná historie. Moderní zoologické zahrady začaly vznikat v 18. a 19. století v Londýně a Paříži. První zoologickou zahradou, která byla otevřena pro veřejnost, byla zoologická zahrada ve Vídni v roce 1765.
(Celý text)

Kvůli změně klimatu i globalizaci přibývá nákaz zvířat, rizikem je ptačí chřipka
12. února 2025 04:02

(ČTK) - Klimatická změna, globalizovaný mezinárodní obchod, ale i mutace virů přispívají ke zhoršování nákazové situace mezi hospodářskými zvířaty. Nemocí a virů vyskytujících se u zvířat v posledních letech přibývá a přibývá i nemocí, které se v ČR ani v Evropě dříve nevyskytovaly. Vyplývá to z vyjádření Státní veterinární správy (SVS) a virologa Jiřího Černého z České zemědělské univerzity. Největší riziko pro lidi aktuálně podle Černého představuje ptačí chřipka, u které se začaly vyskytovat nové mutace umožňující efektivní šíření mezi savci. Černý nevyloučil častější šíření chřipky mezi lidmi a možnou pandemii.
(Celý text)

Většina řezaných květin se do Česka dováží. V únoru a březnu každoročně vzroste cena řezaných růží
12. února 2025 03:20

OLOMOUC (ČTK) - Ceny řezaných květin na tuzemském trhu před blížícím se svatým Valentýnem každoročně rostou, poptávka se kvůli svátku zamilovaných výrazně zvyšuje. Většina řezaných květin se do Česka dováží a jejich cenu určuje vývoj na burzách v Nizozemsku a Německu. Celkové útraty Čechů za květiny v roce 2023 vzrostly o 1,6 procenta na rekordních 16,326 miliardy korun. Průměrná roční útrata za květiny činila 1570 korun na osobu, v roce 2022 byla 1545 korun. ČTK informaci získala ze situační a výhledové zprávy ministerstva zemědělství a Svazu květinářů a floristů ČR.
(Celý text)

Noví ředitelé Povodí Moravy a Odry se zaměří na následky loňských povodní
11. února 2025 18:45

(ČTK) - Povodí Moravy i Povodí Odry mají nové ředitele, vedení převezme David Fína a Petr Birklen. Oba uvedli, že jejich prioritou bude řešení následků loňských povodní a budování protipovodňových opatření. Stávající ředitelé Povodí Moravy a Odry, tedy Václav Gargulák a Jiří Tkáč, končí na svých postech na základě vlastní žádosti. Noví ředitelé podle ministerstva zemědělství vyhráli výběrová řízení, do funkce je ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oficiálně uvede na přelomu února a března.
(Celý text)

Dražitelé na aukci dříví v Chropyni nabídli rekordní částky za dub a modřín
11. února 2025 18:40

CHROPYNĚ (ČTK) - Dražitelé na aukci cenného dříví v Chropyni na Kroměřížsku, jejíž vyhodnocení připadlo na dnešek, nabídli rekordní částky za výřezy dubu a modřínu. Nejvyšší částka, kterou zaplatil úspěšný zájemce za metr krychlový dubu, činila 50 475 korun. V případě modřínu dosáhla 22 700 korun. Obě jsou nejvyšší v historii České republiky, řekl ČTK organizátor aukce Pavel Plaček z pořádajících Arcibiskupských lesů a statků Olomouc (ALSOL).
(Celý text)

V Mostě odlovili za dva roky přes 900 divočáků, odměny už město vyplácet nebude
11. února 2025 18:33

MOST (ČTK) - V Mostě odlovili za uplynulé dva roky přes 900 divočáků v obydlených oblastech. Část z nich se chytila do nastražených klecí. Situace s výskytem černé zvěře se stabilizovala, město proto už letos nebude vyplácet odměny za zastřelené kusy, řekl primátor Marek Hrvol (ProMOST).
(Celý text)

Za škody způsobené chráněnými druhy vyplatil stát v Libereckém kraji 4,9 milionu korun
11. února 2025 15:54

LIBEREC (ČTK) - Na náhradách škod způsobených zvláště chráněnými živočichy, jako jsou vlk, vydra nebo kormorán, vyplatil loni stát chovatelům v Libereckém kraji přes 4,917 milionu korun, o polovinu víc než v roce 2023. Největší škody způsobili loni chovatelům vlci, na náhradách jim ministerstvo životního prostředí vyplatilo více než 2,548 milionu korun, o 85 procent víc než předloni, řekl náměstek hejtmana pro životní prostředí Jiří Klápště (Spolu).
(Celý text)

Jihočeští veterináři loni evidovali více podnětů na týrání zvířat, třetina oprávněná
11. února 2025 14:48

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Jihočeští veterináři z krajské správy měli loni meziročně o 50 víc oznámení na porušení zásad pohody zvířat (welfare) v chovech. Provedli 376 kontrol na základě podnětů a ve 107 případech odhalili porušení zákona, předloni to bylo ve 102 případech. Nejčastěji šlo o nevhodné podmínky chovu, ale objevili i zanedbání výživy a zdravotní péče. Lidé jsou totiž k podmínkám chovu zvířat všímavější, řekla ČTK Lucie Filásová.
(Celý text)

Ptákem roku 2025 se stal konipas horský
11. února 2025 11:34

PRAHA (Ekolist) - Výrazně zbarvený konipas horský je u nás poměrně běžným druhem, který se nevyhýbá ani blízkosti lidských sídel. Jeho život je spjatý s vodou. Nejčastěji na něj narazíme při procházce podél proudících toků, ale spatřit ho můžeme i u vodních nádrží. Lidová označení, jako třasořitka, třasolka nebo cacorka, odkazují na jeho neposedné pohupování dlouhým, štíhlým ocasem. Ohrožením jsou pro něj necitlivé zásahy do vodních toků, klimatická změna i šíření nepůvodních druhů organismů.
(Celý text)

V Thajsku se loni narodila tři mláďata ohroženého tygra indického
11. února 2025 11:16

(ČTK) - V národním parku v Thajsku se loni narodila tři mláďata ohroženého tygra indického. Zaměstnanci to zjistili až nyní, kdy získali snímky z fotopastí, uvedla agentura AFP.
(Celý text)

Trump zavrhl papírová brčka svým příkazem, Američané se mají vrátit k plastovým
11. února 2025 11:09

(ČTK) - Americký prezident Donald Trump podepsal v pondělí v Oválné pracovně Bílého domu mezi mnoha nařízeními i jedno, které zavrhuje papírová brčka, upozornil server BBC News.
(Celý text)

V Moravskoslezském kraji přetrvávají nepříznivé rozptylové podmínky
11. února 2025 11:05

(ČTK) - V Moravskoslezském kraji přetrvávají nepříznivé rozptylové podmínky. Situace se podle výhledu meteorologů zřejmě nezlepší ani v noci na středu. Imisní limit pro polétavý prach, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, byl i odpoledne překročen na všech měřicích stanicích. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
(Celý text)

Vědci zachraňují původní smrk ztepilý z Krušných hor
11. února 2025 05:41

PRAHA (Ekolist) - Lesy v Krušných horách byly historicky intenzivně ovlivňovány lidskými zásahy. Ve 2. polovině 20. století zde došlo vlivem průmyslových imisí k velkoplošnému odumírání převážně smrkových porostů a vzniku rozsáhlých holin. Od 90. let 20. stol. se díky odsíření uhelných elektráren imisní situace postupně zlepšovala, takže je i přes některé dodnes přetrvávající nepříznivé důsledky většinou možný návrat k běžnému lesnímu hospodaření.
(Celý text)

Norsko získalo první loď pro ukládání oxidu uhličitého v podmořském úložišti
11. února 2025 00:31

OSLO (ČTK) - Norsko obdrželo první loď, která je součástí projektu Longship v hodnotě 30 miliard norských korun (64,9 miliardy Kč) na ukládání emisí oxidu uhličitého v podmořském úložišti v Severním moři. Uvedla to agentura Bloomberg. Norsko se snaží přeměnit rodící se technologii zachycování uhlíku v komerční odvětví, technologie zachycování a "pohřbívání" oxidu uhličitého ale zůstává složitá a nákladná.
(Celý text)

Vědci mohou přihlašovat výzkumy do soutěže o Cenu ministra zemědělství
11. února 2025 00:17

PRAHA (ČTK) - Vědkyně a vědci mohou nyní přihlašovat své výzkumy do soutěže o Cenu ministra zemědělství. Soutěžit mohou s výsledky z výzkumu v bioekonomice, takzvaném chytrém zemědělství a z výzkumu globální změny v biosféře. Návrhy bude porota hodnotit podle originality výsledku, uplatnitelnosti a aktuálnosti řešeného tématu. Odměna za první místo je 100 000 korun, projekty na druhém a třetím místě získají 80 000 a 60 000 korun. Oceněné vyhlásí ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v srpnu na agrosalonu Země živitelka.
(Celý text)

Vědci mohou přihlašovat výzkumy do soutěže o Cenu ministra zemědělství
11. února 2025 00:17

PRAHA (ČTK) - Vědkyně a vědci mohou nyní přihlašovat své výzkumy do soutěže o Cenu ministra zemědělství. Soutěžit mohou s výsledky z výzkumu v bioekonomice, takzvaném chytrém zemědělství a z výzkumu globální změny v biosféře. Návrhy bude porota hodnotit podle originality výsledku, uplatnitelnosti a aktuálnosti řešeného tématu. Odměna za první místo je 100 000 korun, projekty na druhém a třetím místě získají 80 000 a 60 000 korun. Oceněné vyhlásí ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v srpnu na agrosalonu Země živitelka.
(Celý text)

Další články:
19. dubna 2025 06:16
18. dubna 2025 06:02
17. dubna 2025 05:54
16. dubna 2025 06:00
15. dubna 2025 11:00

Online diskuse
Brouci chrání svou potravu podobně jako lidé konzervují své potraviny
20. dubna 2025 01:56

PRAHA (Ekolist / s využitím TZ AVČR) - Stejné látky, které lidé využívají ke konzervaci potravin, umožňují broukům přežít v jejich přirozeném prostředí. Pomáhají jim při tom metabolity, produkty látkové přeměny, tj. metabolismu, produkované houbou Geosmithia eupagioceri, jež ovlivňují růst bakterií, hub, hlístic a roztočů. Nové poznatky o symbiotickém vztahu mezi ambróziovými houbami a kůrovci odhalil výzkumný tým z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR. Studii zveřejnil časopis Fungal Ecology.
(Celý text)

Vědcům se v moři poprvé podařilo natočit největšího hlavonožce na světě
20. dubna 2025 01:41

(ČTK) - Vědcům se podařilo poprvé nafilmovat v přirozeném mořském prostředí kalmara Hamiltonova - patrně největší druh hlavonožce na světě. Pořídit filmový záznam se podařilo sto let poté, co byl tento druh dorůstající podle odborníků až sedmi metrů délky a váhy 500 kilogramů objeven a pojmenován, napsal zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Jeskyňář: V Moravském krasu je stále co objevovat, bílá místa jsou
20. dubna 2025 01:07

(ČTK) - V Moravském krasu je podle speleologa Michala Šenkýře stále co objevovat. Bílá místa jsou podle něj například v lokalitě zvané Chobot poblíž Vilémovic. Podle jeskyňáře by se dalo očekávat, že oblast může ještě skrývat až kilometry neobjevených chodeb. Šenkýř to řekl ČTK. V Moravském krasu je pětice běžně přístupných jeskyní, v sobotu to bude 100 let od otevření jeskyně Balcarka.
(Celý text)

V Ostravě-Hrabové vzniká relaxační prostor s tůněmi a mokřady
20. dubna 2025 01:01

OSTRAVA (ČTK) - V ostravské části Hrabová vzniká plocha s mokřady a tůněmi. Součástí chystaného relaxačního areálu, který by měl být dokončen v polovině roku, budou i edukační a hrací prvky. Náklady na přeměnu dosud špatně přístupného veřejného prostoru budou 7,2 milionu korun, sdělila mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.
(Celý text)

Památkáři s dobrovolníky obnoví historický sad u zámku Kratochvíle
20. dubna 2025 00:35

(ČTK) - Památkáři s dobrovolníky obnoví historický sad Obůrka u zámku Kratochvíle na Prachaticku. Jde o prostor vedle parkoviště a cyklostezky vedoucí k zámku. Kdysi sloužil k chovu drobné zvěře a poté jako ovocný sad. Donedávna byl zarostlý náletovými dřevinami. Po úpravách vznikne přírodní a odpočinková zóna pro veřejnost. ČTK to řekli jihočeští památkáři a Spolek Víc z Netolic.
(Celý text)

V ostravské zoo vzniká pavilon pro obojživelníky
20. dubna 2025 00:10

OSTRAVA (ČTK) - V ostravské zoologické zahradě vzniká nový pavilon pro obojživelníky, kteří patří k nejohroženější skupině obratlovců. Ze zhruba 8000 druhů je jich vyhubením ohroženo přes 40 procent. V novém pavilonu chce zoo ukázat pestrost obojživelníků a poukázat i na jejich rapidní úbytek v přírodě.
(Celý text)

Strakonická nemocnice zahájila výstavbu relaxační zahrady
20. dubna 2025 00:01

STRAKONICE (ČTK) - Strakonická nemocnice zahájila výstavbu rehabilitačně relaxační zahrady. Vznikne v severní části nemocničního areálu na ploše téměř 7000 metrů čtverečních a bude stát 12 milionů korun. Pracovníci vysázejí novou zeleň, upraví terén a instalují rehabilitační prvky. Vytvoří se tak nový prostor pro odpočinek pacientů, návštěvníků i zaměstnanců. Zahrada by měla být dokončená v dubnu příštího roku, sdělila mluvčí nemocnice Kateřina Koželuhová.
(Celý text)

Vědci z Univerzity Karlovy podnikli pětiletou cestu do pravěku. Zkoumali parožnatku - "sestru" rostlin
19. dubna 2025 02:52

PRAHA (Ekolist) - “Lék na rakovinu ani levnější chleba to nepřinese: výzkum, který naplňuje jedinou věc, odvěkou lidskou touhu cestovat do minulosti,” shrnuje Stanislav Vosolsobě z Přírodovědecké fakulty UK v kostce výzkum, jehož výstupem je odborný článek v renomovaném britském časopise New Phytologist.
(Celý text)

V národním parku Podyjí se divocí koně zabydlují na nové pastvině
19. dubna 2025 01:29

(ČTK) - V národním parku Podyjí se divocí koně zabydlují na nové pastvině u Havraníků, kterou pro ně ochranáři připravili. Šest hřebců tam pomůže s péčí o krajinu a obnovou cenných biotopů. Správa národního parku o tom informovala na svém webu. Dvě lokality v Podyjí začali divocí koně z anglického Exmooru spásat v roce 2018, chrání je před zarůstáním.
(Celý text)

NP Šumava opraví svou záchrannou stanici pro handicapovaná zvířata
19. dubna 2025 01:07

(ČTK) - Šumavský národní park opraví záchrannou stanici pro handicapovaná zvířata v Klášterci u Vimperku na Prachaticku. Náklady činí více než 10 milionů korun. Kvůli generální rekonstrukci bude stanice do konce srpna uzavřená pro veřejnost. ČTK to řekl mluvčí národního parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Miliony Švédů sledují v televizi živý přenos každoroční migrace losů
19. dubna 2025 01:00

(ČTK) - Každé jaro už šest let sledují miliony lidí nepřetržitý živý přenos migrace losů na severu Švédska. Pořad Velká losí migrace je na stopě zvířatům, která plavou přes řeku Ångerman a vydávají se na každoroční cestu k zelenějším, letním pastvinám, píše server BBC.
(Celý text)

V pražské zoo se narodila mláďata ohrožených sudokopytníků pekariů Wagnerových
19. dubna 2025 00:39

PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě mohou návštěvníci spatřit mláďata ohrožených pekariů Wagnerových. Tři mláďata těchto sudokopytníků příbuzných praseti se narodila 26. března, lidé je mohou vidět v expozici Pláně. Mláďata podle chovatelů prospívají dobře. Pekariové Wagnerovy byli ještě do 70. let považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. V domovině Jižní Ameriky jich v současnosti kvůli odlesňování přežívá pár tisíc.
(Celý text)

Lenochod v britské zoo podstoupil operaci, která jej zbavila bolesti zubů
19. dubna 2025 00:16

(ČTK) - Lenochod v britské zoologické zahradě podstoupil průkopnický lékařský zákrok, který jej zbavil bolesti zubů. Informoval o tom web stanice BBC.
(Celý text)

Studenti ZČU z Plzně vystavují oděvy, kožené doplňky a obuv s dlouhou životností
19. dubna 2025 00:15

PLZEŇ (ČTK) - Patnáct studentů ateliéru módního designu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni vystavuje v centru Plzně kolekci oděvů, kožených doplňků a obuvi s dlouhou životností. Výstava Less is more but that’s not ALL! (Méně je více, ale to není VŠE!) se věnuje estetické udržitelnosti a reaguje na výzvy současné módy spojené s nadprodukcí a vizuální inflací. Hledá odpovědi pomocí kvalitních materiálů, chytrých střihů a upcyclingu, řekla ČTK mluvčí ZČU Andrea Čandová. Upcycling se kvůli zlepšení životního prostředí zaměřuje na přeměňování odpadu a nepotřebných věcí na nové materiály a produkty.
(Celý text)

Povodí upravilo koryto Malé Hané v místní části Vyškova, pomůže to při povodních
18. dubna 2025 18:59

VYŠKOV (ČTK) - Vodohospodáři z Povodí Moravy po dohodě s Vyškovem upravili koryto Malé Hané v místní vyškovské části Opatovice. Loni v září se tam při povodních voda vylila z břehů a zaplavila několik objektů. Právě dokončené úpravy místa nedaleko zvonice uprostřed Opatovic mají zlepšit protipovodňovou ochranu území. Radnice o tom informovala na svém webu.
(Celý text)

V zoo Dvůr se poprvé narodila volavka obrovská. Její odchovy v zajetí jsou vzácné
18. dubna 2025 18:49

DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK) - V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku se 19. března poprvé v historii zoo vylíhlo mládě volavky obrovské, která je největší volavkou na světě. O výjimečnou událost jde i v celosvětovém měřítku. Za poslední rok se v zoo na světě vylíhlo jen jedno mládě, a to ve Francii. Dvorská zoo vede pro volavky obrovské Evropský chovný program.
(Celý text)

Dvě desítky lidí se i přes déšť účastnily exkurze na Kočičí skále v CHKO Pálava. Viděly kosatce nízké i koulenky prodloužené
18. dubna 2025 18:35

(ČTK) - Dvě desítky lidí se dnes i přes nepřízeň počasí účastnily botanické exkurze na Kočičím kameni a Kočičí skále v chráněné krajinné oblasti (CHKO) Pálava. K vidění byly třeba kosatce nízké nebo koulenky prodloužené, řekl ČTK za pořadatelskou správu CHKO Daniel Kadaš.
(Celý text)

V hodonínské zoo začala stavba pavilonu akvárií
18. dubna 2025 18:34

HODONÍN (ČTK) - V hodonínské zoo po předloňské demolici původního objektu začala stavba nového pavilonu akvárií. Má se stát jednou z největších sladkovodních expozic v republice. ČTK to řekl mluvčí zařízení Ivo Cencinger. Investice je za 68,4 milionu korun, dokončení je v plánu v létě 2026.
(Celý text)

Po patnácté byla udělena Cena ředitele Správy KRNAP. Za rok 2024 si ji odneslo devět oceněných
18. dubna 2025 05:40

PRAHA (Ekolist) - Při v pořadí patnáctém předávání Cen ředitele Správy KRNAP1 se laureáty stalo devět význačných osobností a institucí, které přispěly k rozvoji Krkonoš a povědomí o našich horách.
(Celý text)

Úspěch českého know-how: Síť monitorující ovzduší má v Gruzii už stovku stanic
18. dubna 2025 02:06

PRAHA (Ekolist) - Český projekt občanského monitoringu kvality ovzduší v Gruzii slaví úspěch. AirGE, v regionu průkopnická síť sledující znečištění v 11 gruzínských městech, se navzdory tamější politické krizi rozrostla nad stovku monitorovacích stanic. Nevládní organizace Arnika, která systém buduje spolu s místními partnery z iniciativy Green Pole, to označuje za úspěch pro životní prostředí i českou prestiž na Kavkaze. Projekt si chválí i ministerstvo zahraničí.
(Celý text)

Úspěch českého know-how: Síť monitorující ovzduší má v Gruzii už stovku stanic
18. dubna 2025 02:06

PRAHA (Ekolist) - Český projekt občanského monitoringu kvality ovzduší v Gruzii slaví úspěch. AirGE, v regionu průkopnická síť sledující znečištění v 11 gruzínských městech, se navzdory tamější politické krizi rozrostla nad stovku monitorovacích stanic. Nevládní organizace Arnika, která systém buduje spolu s místními partnery z iniciativy Green Pole, to označuje za úspěch pro životní prostředí i českou prestiž na Kavkaze. Projekt si chválí i ministerstvo zahraničí.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama