titulní strana > co píší jiní
U Vimperku srazilo dnes ráno auto vlka, šelma po střetu zemřela
4. února 2025 13:34

(ČTK) - U Vimperku na Prachaticku srazilo dnes ráno auto vlka. Šelma po střetu zemřela. Nehoda se stala na silnici II/145 poblíž odbočky na Kvildu. ČTK to řekl mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura. Střety aut s vlkem jsou podle něj na jihu Čech spíše sporadické. Loni se taková nehoda stala také na Prachaticku a v roce 2021 na Táborsku.
(Celý text)

Ornitologové v Brně pořádají kulturní akce upozorňující na vliv lanovky na ptáky
4. února 2025 11:25

BRNO (ČTK) - V Brně dnes začíná série akcí, které připomenou význam cenné přírodní lokality na pravém břehu Svratky v Brně. Oblast, která je největším nocovištěm havranů a kavek na jihu Moravy, ohrožuje záměr výstavby lanovky. Loni se ochráncům přírody podařilo projekt dočasně zastavit, avšak obávají se, že to není definitivní konec. Akce pořádá jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické (ČSO).
(Celý text)

Modulární čistírna pomůže malým obcím s úsporou energie a nákladů
4. února 2025 11:21

(ČTK) - Nová modulární čistírna vod může pomoct malým obcím s úsporou energie a nákladů. Vývoj nové čistírny podpořila Technologická agentura ČR (TA ČR), podle které malé obce v Česku čelí dlouhodobým problémům s odváděním a čištěním odpadních vod. Čistírna, testovaná v obci Moravičany, je pro obce do 2000 obyvatel a má snížit energetické nároky i provozní náklady. Pilotní provoz podle autorů projektu ukázal, že technologie může být přínosná pro obce s obdobnými problémy.
(Celý text)

Senát schválil šéfa těžařské firmy Wrighta jako Trumpova ministra energetiky
4. února 2025 11:13

(ČTK) - Novým americkým ministrem energetiky bude šéf firmy těžící fosilní paliva Chris Wright. Nominaci významného přispěvatele kampaně prezidenta Donalda Trumpa a odpůrce boje proti změnám klimatu schválil v pondělí Senát výraznou většinou hlasů. Informovaly o tom agentury Reuters a AP.
(Celý text)

Klimatická politika se Česku ekonomicky vyplatí
4. února 2025 05:29

PRAHA (Ekolist) - Stále extrémnější výkyvy počasí a nejteplejší roky v historii měření vyžadují zavedení klimatických opatření, které pomohou zmírňovat nepříznivé dopady na veřejné zdraví i státní rozpočet. Jak vyčísluje odborná mezinárodní studie, na níž se podílelo Centrum pro dopravu a energetiku, rychlé snižování emisí skleníkových plynů by už do roku 2030 České republice přinesly až 439 miliard korun, což odpovídá 6,8 % našeho ročního HDP. Přestože náklady na zavedení klimatických opatření do praxe budou krátkodobě vysoké, zdrženlivost či úplná nečinnost nás bude stát ještě daleko více. Oproti tomu každá koruna, kterou ČR investuje do energetické efektivity a úspor, se podle studie vrátí 3,6krát.
(Celý text)

Kraj Vysočina vyzývá lesníky, aby netěžili dřevo při hnízdění orlů mořských
4. února 2025 01:22

(ČTK) - Kraj Vysočina vyzývá lesníky, aby těžbu v okolí hnízd orlů mořských a jiných chráněných druhů ptáků citlivých na rušení neprováděli zejména v prvních měsících jejich hnízdění. Časná doba hnízdění orlů se často setkává s obdobím těžebních prací. Krajský úřad požádal hospodáře o to, aby v širším okolí hnízd těžili od konce června do začátku ledna. Orel mořský je kriticky ohrožený druh, vloni zaznamenali ornitologové na Vysočině 32 hnízdišť.
(Celý text)

FT: Nedostatek elektrikářů v Austrálii ohrožuje investice do obnovitelné energie
4. února 2025 01:04

(ČTK) - Australská ekonomika se potýká s nedostatkem kvalifikovaných elektrikářů, což ohrožuje investice do obnovitelné energie. Díky velké poptávce si přitom mohou zájemci vydělat výrazně nadprůměrné mzdy. Pozitivní vzor představuje Jordan Dowsett, účastník australského vydání reality show Love Island, který se místo kariéry v televizi vydal právě na dráhu elektrikáře, všímá si server listu Financial Times (FT).
(Celý text)

ČEZ v EPO Trutnov postaví kotle na biomasu a plyn. Zcela skončí s uhlím
4. února 2025 00:38

TRUTNOV (ČTK) - Skupina ČEZ v Elektrárně Poříčí u Trutnova (EPO) postaví dva kotle na spalování biomasy a dva kotle na zemní plyn a zcela odejde od spalování uhlí. Nové zdroje chce ČEZ v elektrárně vybudovat v letech 2026 až 2029. Vyplývá to z oznámení záměru pro posouzení vlivů na životní prostředí (EIA), který společnost ČEZ Teplárenská zveřejnila na portálu EIA. EPO kromě výroby elektřiny zásobuje dálkovým teplem třicetitisícový Trutnov a další obce a města v okrese. Soustava je po Hradci Králové největší v hradeckém kraji.
(Celý text)

SZIF vyzval zemědělce k doplnění údajů o škodách po loňských povodních
3. února 2025 19:23

(ČTK) - Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) vyzval zemědělce postižené loňskou zářijovou povodní, aby přes aplikaci v Portálu farmáře doplnili údaje týkající se odhadu škod. Zpřesnění údajů si vyžádala Evropská komise, aby mohla přesně vyčíslit škody po povodních a následně rozhodnout o vyplacení podpory.
(Celý text)

Žábám pomohou překonat silnici přerovští studenti
3. února 2025 19:14

PŘEROV (ČTK) - Studenti Střední zemědělské školy v Přerově se chystají zajistit stovkám až tisícům zvláště chráněných žab bezpečnost při překonání silnice na okraji Přerova. Od poloviny února do konce května budou přenášet v nádobách z jedné strany na druhou ropuchu zelenou, rosničku zelenou, skokana štíhlého, skokana zeleného i skřehotavého či kuňku obecnou. Umožní jim tak bezpečně překonat cestu z jejich zimoviště u lužního lesa Žebračka směrem k malé Laguně, kde se rozmnožují, informovali ČTK zástupci přerovské radnice.
(Celý text)

Sněmovna podpořila návrh na rychlejší výstavbu paroplynových elektráren
3. února 2025 19:12

PRAHA (ČTK) - Sněmovna minulý týden v úvodním kole podpořila poslanecký návrh novely energetického zákona a zákona o urychlení výstavby strategicky významné infrastruktury, který má přispět k rychlejší výstavbě paroplynových elektráren. Tyto zdroje by měly zajistit dostatečnou kapacitu pro výrobu elektřiny při očekávaném nadcházejícím útlumu uhlí. Podle dřívějšího vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) se Česko díky tomu vyhne závislosti na dovozu elektřiny ze zahraničí. Návrh, přezdívaný lex plyn, by mohl zkrátit povolovací procesy až o pět let.
(Celý text)

Šéf žalobců trvá na potrestání pracovníka útulku, který usmrtil dvě koťata
3. února 2025 19:10

(ČTK) - Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž nesouhlasí s tím, aby případ usmrcení dvou koťat v královéhradeckém útulku skončil jen jako přestupek. Podal proto dovolání k Nejvyššímu soudu. Trvá na tom, aby někdejší pracovník útulku, který s nemocnými koťaty prudce mrštil o betonovou podlahu, dostal trest za týrání zvířat. Dovolání je dostupné na webu veřejné žaloby, spis tento týden převzal Nejvyšší soud, zjistila ČTK ze soudní databáze.
(Celý text)

Středočeský kraj letos na podporu malých vodních ploch rozdělí 20 milionů
3. února 2025 17:37

PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj letos na podporu rybníků a malých vodních nádrží rozdělí 20 milionů korun. Dotace mohou být využity například na budování nebo obnovu rybníků a malých vodních nádrží. Projekty mají přispět zejména k zadržování vody v krajině a zvýšení její retenční schopnosti. Zastupitelé kraje schválili vyhlášení dotačního programu. V tiskové zprávě o tom za hejtmanství informovala Zuzana Žídková.
(Celý text)

MŽP stvrdilo pokutu Lesům ČR za kácení v Krušných horách, podnik chce jít k soudu
3. února 2025 12:19

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí potvrdilo pokutu Lesům ČR (LČR) za kácení starých stromů v chráněném území v Krušných horách na Mostecku. ČTK o tom dnes informovalo hnutí Greenpeace. Státní podnik pokácel zhruba 400 stromů v prosinci 2021. Státní podnik Lesy ČR se proti rozhodnutí ministerstva chce bránit u soudu správní žalobou, řekla ČTK mluvčí LČR Eva Jouklová.
(Celý text)

Hladina podzemních vod u podzemní stěny dolu Turów podle ministerstva stoupá
3. února 2025 12:11

(ČTK) - Hladina podzemních vod podle pravidelných měření u podzemní stěny v hnědouhelném povrchovém dole Turów u česko-polské hranice stoupá. Měření si může česká strana ověřovat díky dohodě o spolupráci k řešení vlivů těžební činnosti, kterou česká a polská vláda podepsaly 3. února 2022. ČTK o tom v tiskové zprávě informovala mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí. Právě ztráty podzemních vod se obyvatelé na české straně hranice obávají nejvíce. Expertní skupina Frank Bold, která na ministerstvo podala správní žalobu, uvedla, že není jisté, jak dobře a zda vůbec funguje podzemní bariéra, která má zabránit odtékání vody z českého území.
(Celý text)

Záměr na tři větrníky na Žďársku žádají dál prověřovat obce i ochránci přírody
3. února 2025 12:10

SAZOMÍN (ČTK) - Možné dopady tří větrných elektráren plánovaných u Sazomína na Žďársku budou úřady dál posuzovat, protože se podle nich nedá vyloučit významný vliv větrníků na okolí. Vyplývá to ze záměrů zjišťovacího řízení v informačním systému EIA. Obyvatelé Sazomína jednání o stavbě větrníků v místním referendu předloni podpořili, námitky proti němu ale mají obce v širším okolí, i kvůli možnému dopadu na vzhled krajiny. Další prověřování záměru žádají například i ochránci přírody, kraj, hygienici a myslivci.
(Celý text)

Ochránci přírody letos zmapují 26 tisíc km vodních toků. Přidat se může každý
3. února 2025 05:14

PRAHA (Ekolist) - To, v jakém stavu jsou naše řeky a potoky, zjišťuje tým odborníků z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Získané údaje o výpustích, příčných překážkách, nevhodném opevnění či zatrubnění koryt i o jiných problémech se ukládají do databáze. Ta se stane podkladem pro plánování vhodné péče o naše vodní toky i jejich blízké okolí. Mapování se může zúčastnit každý, kdo si stáhne aplikaci HydroMAP. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ji spustila při příležitosti Světového dne mokřadů, který připadl na neděli 2. února.
(Celý text)

Tání arktického ledu může mít zásadní geopolitický význam, míní experti
3. února 2025 01:40

(ČTK) - Tání arktického mořského ledu, způsobené změnami klimatu, přináší nejen environmentální, ale i geopolitické důsledky. Podle britské armádní analýzy se Arktida v příštích 30 letech může stát strategickým bojištěm mezi Ruskem, Čínou a Západem. Experti, které oslovila ČTK, se shodují v tom, že kontinent může být potenciálním nalezištěm dalších nerostných surovin. Rozchází se nicméně v otázce, zda skutečně do budoucna na Arktidě hrozí vojenské střety.
(Celý text)

Řečtí zemědělci se obávají o závlahu po konci dohody o reparacích s Bulharskem
3. února 2025 00:34

(ČTK) - Řečtí zemědělci v oblasti Evros na severovýchodě země se obávají o letošní závlahu svých polí poté, co vloni vypršela dohoda s Bulharskem o válečných reparacích z roku 1964. Ta zajišťovala této oblasti přísun vody v řece Arda od května do září, píše agentura Reuters. Zemědělci se domnívají, že vláda v Aténách se dost nesnaží o obnovení dohody. Jednání ale podle ministerstev ztěžovala komplikovaná politická situace v Bulharsku.
(Celý text)

Mrtvé moře dále vysychá, zachránit by ho mohla mezinárodní spolupráce, píše AFP
2. února 2025 17:16

(ČTK) - Mrtvé moře kvůli změnám klimatu i značnému odběru vody z přítoků dále vysychá. Slané jezero, jehož břehy se dotýkají Izraele, palestinských území a Jordánska, by mohla zachránit silnější mezinárodní spolupráce, která je však v současné době značně komplikovaná. Napsala to agentura AFP. Úpadek jezera, které by mohlo zaniknout do roku 2050, představuje i těžkou ránu pro tamní cestovní ruch.
(Celý text)

Mrtvé moře dále vysychá, zachránit by ho mohla mezinárodní spolupráce, píše AFP
2. února 2025 17:16

(ČTK) - Mrtvé moře kvůli změnám klimatu i značnému odběru vody z přítoků dále vysychá. Slané jezero, jehož břehy se dotýkají Izraele, palestinských území a Jordánska, by mohla zachránit silnější mezinárodní spolupráce, která je však v současné době značně komplikovaná. Napsala to agentura AFP. Úpadek jezera, které by mohlo zaniknout do roku 2050, představuje i těžkou ránu pro tamní cestovní ruch.
(Celý text)

Další články:
19. dubna 2025 06:16
18. dubna 2025 06:02
17. dubna 2025 05:54
16. dubna 2025 06:00
15. dubna 2025 11:00

Online diskuse
Ústav experimentální botaniky dokončil nový energeticky úsporný experimentální skleník
21. dubna 2025 03:09

PRAHA (Ekolist / s využitím TZ AVČR) - Nový experimentální skleník postavený s výraznou finanční podporou Akademie věd ČR otevřel Ústav experimentální botaniky AV ČR. Ústav tak rozšíří své možnosti kultivace pokusných rostlin. Skleník je energeticky úsporný a součástí stavby jsou i ubytovací kapacity pro zahraniční hosty či začínající mladé vědce.
(Celý text)

Tajemní žraloci obrovští se možná páří u ostrova Svatá Helena, zjistili vědci
21. dubna 2025 02:06

(ČTK) - Někteří žraloci obrovští se pravděpodobně páří u ostrova Svatá Helena, zjistili podle agentury AP vědci. Právě vody u tohoto sopečného ostrova v jižním Atlantiku, kde byl vězněn Napoleon Bonaparte a kde také zemřel, jsou momentálně jediným známým místo na světě, kde se dospělí samci a samičky této největší paryby na světě pravidelně scházejí ve vyrovnaném počtu.
(Celý text)

U krkonošské Stezky korunami stromů v Janských Lázních budou žít medvědi hnědí
21. dubna 2025 01:17

JANSKÉ LÁZNĚ (ČTK) - U krkonošské Stezky korunami stromů v Janských Lázních na Trutnovsku by měli od letošního podzimu žít medvědi hnědí. Stavba výběhu o rozloze přes půl hektaru začala v minulých dnech. Obývat by jej měli čtyři medvědi, kteří by měli do Krkonoš přijít ze slovenské Zoo Košice. Investice do stavební části projektu by měla činit přes 15 milionů korun. ČTK to řekl mluvčí stezky Zdeněk Pop. V roce 2017 otevřená stezka patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím v Královéhradeckém kraji. Loni ji navštívilo téměř 200 000 lidí.
(Celý text)

Stavba krušnohorské útulny u Kraslic finišuje, otevření se plánuje na 2. května
21. dubna 2025 00:50

KRASLICE (ČTK) - Destinační agentura Krušnohoří (DA) dokončuje stavbu první turistické útulny. Nachází se ve Sněžné nedaleko Kraslic na Sokolovsku a otevřena bude 2. května. ČTK to řekl ředitel agentury Štěpán Javůrek. Útulna nedaleko kostela sv. Jakuba bude volně přístupná k nouzovému přenocování až pro osm lidí.
(Celý text)

Jeskyně na Špičáku slaví výročí zpřístupnění, chystá koncerty i nový 3D model
21. dubna 2025 00:50

(ČTK) - Koncerty, kostýmovanými prohlídkami i mimořádnými prohlídkami za svitu baterek si letos připomene Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku 140. výročí od svého zpřístupnění. Součástí akcí bude i vytvoření 3D modelu jeskyně, který bude výsledkem jejího letošního skenování. Oslavy v říjnu završí symbolické ukončení sezony s kulturním programem, sdělil ČTK mluvčí Správy jeskyní ČR Pavel Gejdoš.
(Celý text)

Hrad Bezděz se nejspíš dočká vodovodu a čistírny, zlepší se komfort návštěvníků
21. dubna 2025 00:41

BEZDĚZ (ČTK) - Královský hrad Bezděz nedaleko Máchova jezera na Českolipsku se letos zřejmě dočká napojení na vodovodní řad. V plánu pro tento rok je i vybudování čistírny odpadních vod. Bez toho je provoz hradu dost omezující, řekl ČTK kastelán Bezdězu Kamil Seidl. Na gotickém hradě ze 13. století, který každoročně navštíví přes 55 000 turistů, žádný zdroj vody není. Vodu dostávají nahoru zaměstnanci národní kulturní památky v barelech, jež vyváží nákladní lanovka. Ta zároveň slouží i k odvozu fekálií z ekologických toalet.
(Celý text)

Zoo Plzeň po 25 letech opět chová mořské koníky, má jich 15 a chce je množit
21. dubna 2025 00:20

PLZEŇ (ČTK) - Plzeňská zoo chová opět po čtvrtstoletí mořské koníky. V její městské expozici akvárií a terárií Akva Tera jich teď má 15 od černých po olivově zelené. Lidé už si je mohou prohlédnout, nejlépe ráno, když jako monogamní tvorové předvádějí svatební tance. Dorůstají až 16 centimetrů a dožívají se i čtyř let, nejvíce právě v chovech. Koníčky vzpřímené získala zoo z pražského Mořského světa, v ČR je chovají ještě v Děčíně. ČTK to řekl hlavní chovatel Akva Tery Jiří Doksanský.
(Celý text)

Brouci chrání svou potravu podobně jako lidé konzervují své potraviny
20. dubna 2025 01:56

PRAHA (Ekolist / s využitím TZ AVČR) - Stejné látky, které lidé využívají ke konzervaci potravin, umožňují broukům přežít v jejich přirozeném prostředí. Pomáhají jim při tom metabolity, produkty látkové přeměny, tj. metabolismu, produkované houbou Geosmithia eupagioceri, jež ovlivňují růst bakterií, hub, hlístic a roztočů. Nové poznatky o symbiotickém vztahu mezi ambróziovými houbami a kůrovci odhalil výzkumný tým z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR. Studii zveřejnil časopis Fungal Ecology.
(Celý text)

Vědcům se v moři poprvé podařilo natočit největšího hlavonožce na světě
20. dubna 2025 01:41

(ČTK) - Vědcům se podařilo poprvé nafilmovat v přirozeném mořském prostředí kalmara Hamiltonova - patrně největší druh hlavonožce na světě. Pořídit filmový záznam se podařilo sto let poté, co byl tento druh dorůstající podle odborníků až sedmi metrů délky a váhy 500 kilogramů objeven a pojmenován, napsal zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Jeskyňář: V Moravském krasu je stále co objevovat, bílá místa jsou
20. dubna 2025 01:07

(ČTK) - V Moravském krasu je podle speleologa Michala Šenkýře stále co objevovat. Bílá místa jsou podle něj například v lokalitě zvané Chobot poblíž Vilémovic. Podle jeskyňáře by se dalo očekávat, že oblast může ještě skrývat až kilometry neobjevených chodeb. Šenkýř to řekl ČTK. V Moravském krasu je pětice běžně přístupných jeskyní, v sobotu to bude 100 let od otevření jeskyně Balcarka.
(Celý text)

V Ostravě-Hrabové vzniká relaxační prostor s tůněmi a mokřady
20. dubna 2025 01:01

OSTRAVA (ČTK) - V ostravské části Hrabová vzniká plocha s mokřady a tůněmi. Součástí chystaného relaxačního areálu, který by měl být dokončen v polovině roku, budou i edukační a hrací prvky. Náklady na přeměnu dosud špatně přístupného veřejného prostoru budou 7,2 milionu korun, sdělila mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.
(Celý text)

Památkáři s dobrovolníky obnoví historický sad u zámku Kratochvíle
20. dubna 2025 00:35

(ČTK) - Památkáři s dobrovolníky obnoví historický sad Obůrka u zámku Kratochvíle na Prachaticku. Jde o prostor vedle parkoviště a cyklostezky vedoucí k zámku. Kdysi sloužil k chovu drobné zvěře a poté jako ovocný sad. Donedávna byl zarostlý náletovými dřevinami. Po úpravách vznikne přírodní a odpočinková zóna pro veřejnost. ČTK to řekli jihočeští památkáři a Spolek Víc z Netolic.
(Celý text)

V ostravské zoo vzniká pavilon pro obojživelníky
20. dubna 2025 00:10

OSTRAVA (ČTK) - V ostravské zoologické zahradě vzniká nový pavilon pro obojživelníky, kteří patří k nejohroženější skupině obratlovců. Ze zhruba 8000 druhů je jich vyhubením ohroženo přes 40 procent. V novém pavilonu chce zoo ukázat pestrost obojživelníků a poukázat i na jejich rapidní úbytek v přírodě.
(Celý text)

Strakonická nemocnice zahájila výstavbu relaxační zahrady
20. dubna 2025 00:01

STRAKONICE (ČTK) - Strakonická nemocnice zahájila výstavbu rehabilitačně relaxační zahrady. Vznikne v severní části nemocničního areálu na ploše téměř 7000 metrů čtverečních a bude stát 12 milionů korun. Pracovníci vysázejí novou zeleň, upraví terén a instalují rehabilitační prvky. Vytvoří se tak nový prostor pro odpočinek pacientů, návštěvníků i zaměstnanců. Zahrada by měla být dokončená v dubnu příštího roku, sdělila mluvčí nemocnice Kateřina Koželuhová.
(Celý text)

Kladno chystá proměnu parku Čabárna, rozšíří do něj centrum ekologické výchovy
19. dubna 2025 13:43

KLADNO (ČTK) - Kladno chystá postupnou proměnu parku Čabárna, nedávno odkoupilo pozemky od soukromého majitele. Využije je mimo jiné k rozšíření sousedícího městského centra ekologické výchovy, ale podrobné plány budou vznikat až po pasportizaci ploch, tedy jejich rozvržení podle účelu využití. Úpravy by mohly být hotové přibližně do pěti let. Letos vznikne v současném areálu ekologického střediska nová učebna, řekl ČTK kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).
(Celý text)

Litomyšl připravuje krajinářské úpravy na Černé hoře a Primátorské hrázi
19. dubna 2025 12:39

LITOMYŠL (ČTK) - Litomyšl připravuje krajinářské úpravy v lokalitách Černá hora a Primátorská hráz. Městský projekt zahrnuje kultivaci říčky Drahošky a lesoparku Černá hora. Zvýšit by se měla i kapacita protipovodňových opatření souvisejících s výstavbou dálnice D35 v okolí města, která je v režii Ředitelství silnic a dálnic.
(Celý text)

Vědci z Univerzity Karlovy podnikli pětiletou cestu do pravěku. Zkoumali parožnatku - "sestru" rostlin
19. dubna 2025 02:52

PRAHA (Ekolist) - “Lék na rakovinu ani levnější chleba to nepřinese: výzkum, který naplňuje jedinou věc, odvěkou lidskou touhu cestovat do minulosti,” shrnuje Stanislav Vosolsobě z Přírodovědecké fakulty UK v kostce výzkum, jehož výstupem je odborný článek v renomovaném britském časopise New Phytologist.
(Celý text)

V národním parku Podyjí se divocí koně zabydlují na nové pastvině
19. dubna 2025 01:29

(ČTK) - V národním parku Podyjí se divocí koně zabydlují na nové pastvině u Havraníků, kterou pro ně ochranáři připravili. Šest hřebců tam pomůže s péčí o krajinu a obnovou cenných biotopů. Správa národního parku o tom informovala na svém webu. Dvě lokality v Podyjí začali divocí koně z anglického Exmooru spásat v roce 2018, chrání je před zarůstáním.
(Celý text)

NP Šumava opraví svou záchrannou stanici pro handicapovaná zvířata
19. dubna 2025 01:07

(ČTK) - Šumavský národní park opraví záchrannou stanici pro handicapovaná zvířata v Klášterci u Vimperku na Prachaticku. Náklady činí více než 10 milionů korun. Kvůli generální rekonstrukci bude stanice do konce srpna uzavřená pro veřejnost. ČTK to řekl mluvčí národního parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Miliony Švédů sledují v televizi živý přenos každoroční migrace losů
19. dubna 2025 01:00

(ČTK) - Každé jaro už šest let sledují miliony lidí nepřetržitý živý přenos migrace losů na severu Švédska. Pořad Velká losí migrace je na stopě zvířatům, která plavou přes řeku Ångerman a vydávají se na každoroční cestu k zelenějším, letním pastvinám, píše server BBC.
(Celý text)

Miliony Švédů sledují v televizi živý přenos každoroční migrace losů
19. dubna 2025 01:00

(ČTK) - Každé jaro už šest let sledují miliony lidí nepřetržitý živý přenos migrace losů na severu Švédska. Pořad Velká losí migrace je na stopě zvířatům, která plavou přes řeku Ångerman a vydávají se na každoroční cestu k zelenějším, letním pastvinám, píše server BBC.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama