|
titulní strana > co píší jiní
Liberecká zoo slaví 120 let, za pár let ji čeká velké rozšíření
10. srpna 2024 00:30
LIBEREC (ČTK) - Zoo v Liberci, která je nejstarší v zemi, tento týden oslavila speciálními prohlídkami pro návštěvníky a dalším programem 120 let od svého založení. Zájemcům ukázala i oblast, kam se chystá rozšířit. Plocha zahrady by se díky tomu měla téměř zdvojnásobit, k dnešním 14 hektarům přibude dalších 13.
Rakovník chystá ošetření části památné aleje i obnovu zeleně v lokalitě Zátiší
RAKOVNÍK (ČTK) - Rakovník chystá ošetření části památné aleje u Rakovnického potoka i rozsáhlou obnovu zeleně v lokalitě Zátiší. Úpravy by měly začít v září, hotovo by mělo být ještě na podzim, řekla ČTK mluvčí rakovnické radnice Kateřina Hradilová. Alej tvoří kolem 500 stromů, patří mezi nejdelší v ČR.
Zájem o klatovské karafiáty je velký, vedra i deště je ale také postihly
KLATOVY (ČTK) - Zájem o sazenice klatovských karafiátů, které se pěstují v Klatovech a nejbližším okolí 220 let, byl letos znovu mimořádný. Jejich pěstování v tomto roce ovlivnila vedra i deště. Mrazuvzdorné trvalky, které na rozdíl od běžných karafiátů voní a pěstují se pořád venku, kvetly letos o deset dnů dřív.
Obce z Krušných hor odmítají výtky Božího Daru k záměru vyhlásit CHKO
(ČTK) - Obce i provozovatelé lyžařských areálů z okolí Božího Daru se ohradili proti výtkám, které má starosta Božího Daru Jan Horník (STAN) k záměru vyhlásit chráněnou krajinnou oblast (CHKO) Krušné hory. Horník v nedávném otevřeném dopise ministerstvu životního prostředí poukázal mimo jiné na to, že z návrhu území, které by mělo spadat pod CHKO, vypadly rozsáhlé plochy v zastavěné části Jáchymova i lyžařské areály. Nelíbilo se mu také, že úředníci ministerstva nenavštívili Boží Dar. Zástupci obcí v okolí ve vlastním otevřeném dopise uvedli, že město Boží Dar se samo připravilo o možnost najít kompromis, když se jednání odmítlo účastnit. Takovou interpretaci ale Horník odmítá. Řekl to dnes ČTK.
Úřad ve Zlíně prodloužil platnost posudku EIA k těžbě štěrkopísku na Hodonínsku
(ČTK) - Krajský úřad ve Zlíně prodloužil platnost posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) pro záměr těžby štěrkopísku na Hodonínsku do března 2027. Krajský soud v Brně přitom loni zrušil stanovení dobývacího prostoru, neboť považoval vyhotovené znalecké posudky za nedostatečné. Týkalo se to i těch, ze kterých vycházelo vyhodnocení vlivu na životní prostředí. O prodloužení dnes informovala Pavla Vymyslická z kanceláře Frank Bold Advokáti zastupující společnost Vodovody a kanalizace Hodonín, která je jednou z protistran v dlouholetém sporu s těžařem. Krajský úřad Zlínského kraje ve věci postupoval na základě pokynu ministerstva životního prostředí (MŽP), uvedla dnes na dotaz ČTK mluvčí hejtmanství Soňa Ličková.
Odborníci: Za nižší výnosy obilnin mohou i mrazy a bouřky, nedostatek ale nebude
PRAHA (ČTK) - Za nižšími výnosy hlavních polních plodin stojí také silné jarní mrazy či přívalové deště, krupobití a nárazy větru během června a července. ČTK to dnes řekla mluvčí Agrární komory ČR Barbora Pánková. Pokles úrody ale podle agrárního analytika Petra Havla nezpůsobí nedostatek surovin pro výrobu řepkového oleje a pečiva, produkce obilnin a řepky v Česku je dlouhodobě přebytková, řekl ČTK. Nižší výnosy by podle něj ani neměly mít významnější vliv na ceny v obchodech. Odhad letošní sklizně dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). (Celý text)
Jak připravit v horkých dnech bezpečné pítko pro ptáky?
PRAHA (Ekolist) - Vysoké teploty vyčerpávají i ptáky a další drobné živočichy. Jednoduchým způsobem, jak jim usnadnit zvládnutí letních veder, je nabídnout jim pítko pro osvěžení.
V Krkonoších se objevují nové druhy. Například pavouk zápřednice jedovatá
VRCHLABÍ (ČTK) - V krkonošské přírodě se objevují jevy a druhy, které v nejvyšších českých horách dosud nikdo nezaznamenal. Jde například o posun horní hranice lesa, výskyt kudlanky nábožné či mizení drobného pěvce slavíka modráčka tundrového z krkonošských hřebenů. Zřejmě to souvisí s klimatickou změnou, řekl ČTK mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.
Policisté a veterináři prověřují podezření na týrání zvířat v Oboře Březka
(ČTK) - Policisté a veterináři prověřují podezření na týrání zvířat v Oboře Březka u Kostelce u Křížků nedaleko Prahy. O případ se zajímá i ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Na síti X dnes uvedl, že špatné zacházení se zvířaty nestrpí a z výsledků vyšetřování vyvodí důsledky. Na případ upozornil server Novinky.cz..
Nejvyšší správní soud: Vlastníci musí odstranit překážky z cesty přes oboru na Písecku
(ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) s konečnou platností potvrdil, že majitelé pozemků musejí odstranit překážky z cesty přes oboru Pekárkův mlýn na Písecku a zpřístupnit komunikaci lidem. Na cestě jsou vysázené stromy a vyhloubené příkopy, plyne z rozhodnutí, které je dočasně zpřístupněné na úřední desce.
Jak mohou chránit své smrkové lesy před kůrovcem drobní vlastníci
PRAHA (Ekolist) - V posledních deseti letech se kůrovcová kalamita rozvinula do doposud nepoznaného rozsahu. Za příčinu je možno označit komplex faktorů přírodního i společenského charakteru, zahrnující především dopady extrémního průběhu povětrnostních vlivů ve vazbě na kritický nedostatek pracovních kapacit a organizační potíže v sektoru lesního hospodářství, ve spojení s cenovým pádem na trhu s dřívím.
Tuny odpadu, mikroplasty i toxické chemikálie. To vše jde za textilním průmyslem, připomíná Arnika
PRAHA (Ekolist) - Textilní průmysl patří k největším znečišťovatelům životního prostředí. Rychlá móda, neboli fast fashion, vede k masivní produkci oblečení nízké kvality, které se rychle opotřebuje a končí na skládkách. Kromě produkce odpadů znečišťuje textilní průmysl životní prostředí také mikroplasty a zdraví škodlivými chemikáliemi, upozorňuje ekologická organizace Arnika.
Severní Amerika bojuje s nadprůměrným počtem rozsáhlých lesních požárů
WASHINGTON (ČTK) - V Severní Americe už letos plameny spálily více než 18 000 kilometrů čtverečních, což je skoro polovina rozlohy Švýcarska, a velkou část světadílu zahalily kouřem. Ve Spojených státech zuří téměř 90 rozsáhlých požárů, které stupňují letošní sezonu požárů. Podle předpovědí se na tom ale v nejbližší době patrně nic nezmění, napsal deník The New York Times (NYT).
Odborník: Emise rtuti v ovzduší jsou nebezpečné, když se koncentrují v přírodě
(ČTK) - Emise rtuti v ovzduší jsou nebezpečné, až když se koncentrují v životním prostředí, například ve vodě. Poté se její molekuly mohou dostat do potravinového řetězce člověka, řekl v rozhovoru s ČTK Jan Hovorka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Podle něj největším producentem emisí rtuti v ovzduší jsou teplárny a elektrárny. Středeční rozhodnutí ústeckého krajského soudu, který zrušil uhelné elektrárně Počerady výjimku z limitu na vypouštění rtuti, proto považuje za správné.
Hasiči od začátku prázdnin vyjížděli k likvidaci hmyzu třikrát častěji než loni
(ČTK) - Hasiči měli od začátku letních prázdnin na různých místech Česka 3500 výjezdů kvůli likvidaci obtížného hmyzu, jako jsou vosy či sršně. V porovnání s loňským obdobím se tak kvůli nim vydávali do terénu zhruba třikrát častěji. Meziročně jim přibylo těchto případů i v dubnu a červnu, naopak třeba v květnu jich měli méně. Vyplývá to ze statistiky, kterou ČTK poskytla mluvčí hasičů Lucie Pipiš.
Německá policie podnikla razii u klimatických aktivistů
FRANKFURT NAD MOHANEM (ČTK) - Německá policie provedla domovní prohlídky a odebrala vzorky DNA u klimatických aktivistů ze skupiny Letzte Generation (Poslední generace). Razie souvisela s jejich nedávnou akcí na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem, kdy se šest lidí přilepilo ke startovacím a přistávacím dráhám.
Švédský plavec vzdal kvůli kvalitě vody páteční olympijský závod v Seině
PAŘÍŽ (ČTK) - Švédský dálkový plavec Victor Johansson se vzdal účasti v pátečním olympijském závodě na 10 km v Seině a vysvětlil to obavami ze znečištěné vody a strachem o své zdraví. Deníku Dagens Nyheter řekl, že má informace o tom, že po závodech v triatlonu, při nichž se plavalo rovněž v řece protékající Paříží, někteří sportovci onemocněli. Nikoho ale nejmenoval.
Ze Zoo Praha utekl fenek, zahrada prosí veřejnost o pomoc s hledáním
PRAHA (ČTK) - Z pražské zoologické zahrady v Troji utekla samička fenka, pracovníci zahrady prosí veřejnost o pomoc při hledání. Zoo o tom informovalo na sociální síti facebook. Malou šelmu zřejmě něco vyplašilo a dokázala přeskočit sklo venkovního výběhu. Podle zoo není nebezpečná, přesto by se ji lidé neměli pokoušet sami chytat. Pro pomoc zřídila zahrada speciální kontaktní e-mailovou adresu fenek@zoopraha.cz. Fenek je nejmenší psovitá šelma na světě.
V Česku byl odsouzen třetí travič dravců. Myslivec zabil u Sedlčan orly mořské
PRAHA (Ekolist) - Dva roky podmíněně s odkladem na tři roky a pokuta čtvrt milionu korun. Takový je trest pro dvaapadesátiletého myslivce a chovatele loveckých psů, který u svého rybníka v obci Jesenice na Příbramsku pokládal jedem potřené kapry jako návnady. Zabil tak dva orly mořské a další dravce a šelmy. Rozsudek Okresního soudu v Příbrami je pravomocný.
Noční osvětlení ulic brání hmyzu v okusování listí, zjistila čínská studie
(ČTK) - Noční pouliční osvětlení ve městech způsobuje, že jsou listy rostlin tvrdší a pro hmyz prakticky nejedlé, uvedli čínští akademici v nové studii. Zaznamenali, že listí stromů rostoucích ve městě je výrazně méně poškozené kousanci od hmyzu než stejné rostliny na venkově. Vědci se domnívají, že umělé světlo může ovlivňovat přirozený průběh života rostlin, protože prodlužuje světelnou fázi fotosyntézy, cituje deník The Guardian ze studie zveřejněné v odborném časopise Frontiers in Plant Science. (Celý text)
Noční osvětlení ulic brání hmyzu v okusování listí, zjistila čínská studie
(ČTK) - Noční pouliční osvětlení ve městech způsobuje, že jsou listy rostlin tvrdší a pro hmyz prakticky nejedlé, uvedli čínští akademici v nové studii. Zaznamenali, že listí stromů rostoucích ve městě je výrazně méně poškozené kousanci od hmyzu než stejné rostliny na venkově. Vědci se domnívají, že umělé světlo může ovlivňovat přirozený průběh života rostlin, protože prodlužuje světelnou fázi fotosyntézy, cituje deník The Guardian ze studie zveřejněné v odborném časopise Frontiers in Plant Science. (Celý text)
|
Další články:
26. listopadu 2024
25. listopadu 2024 06:00
24. listopadu 2024 06:00
23. listopadu 2024 12:30
22. listopadu 2024 06:00
|
PRAHA (Ekolist) - Syntetický velrybí trus, to nezní, nevypadá ani nevoní vábně. Pro ekosystém oceánů by ale přídavky této podivné substance mohly změnit mnoho k lepšímu. Hnojením by se totiž podpořil růst fytoplanktonu, a s ním i jeho schopnost vázat atmosférický uhlík. Přes umělé velrybí výměšky se dá bojovat s klimatickou změnou.
(Celý text)
Ochránci přírody začali v milovické rezervaci velkých kopytníků používat terénní elektromobil
26. listopadu 2024 02:50
PRAHA (Ekolist) - K péči o rezervaci velkých kopytníků, její údržbě a pravidelným kontrolám, začal v rezervaci velkých kopytníků sloužit elektromobil určený pro práci v těžkém terénu. V blízké budoucnosti by chtěla ochranářská společnost zcela přejít na bezemisní, bateriovou techniku.
(Celý text)
V JIžní Koreji začalo další kolo jednání OSN o nové úmluvě o plastech
26. listopadu 2024 02:01
PUSAN (ČTK) - V Jižní Koreji začalo páté přípravné jednání OSN, jehož výsledkem by měla být nová mezinárodní úmluva o plastech. Informoval o tom zpravodajský server Radio France Internationale (RFI).
(Celý text)
Lidé souhlasí se zálohováním PET lahví a plechovek, podpora klesá s věkem
26. listopadu 2024 01:03
PRAHA (ČTK) - Připravované zálohování plechovek a plastových lahví má podporu nadpoloviční většiny Čechů. Nejvíce ho podporují mladí lidé, naopak nejstarší generace se zavedením nesouhlasí. Výsledky průzkumu zveřejnila agentura NMS Market Research.
(Celý text)
Děčínská zoo shání ořechy pro zvířata, prosí o pomoc veřejnost
25. listopadu 2024 23:20
DĚČÍN (ČTK) - Veverky, opice, prasata či papoušci patří mezi zvířata, která v děčínské zoo pravidelně dostávají ořechy. Letos se jich však kvůli jarním mrazům příliš neurodilo. Zoologická zahrada proto prosí o pomoc veřejnost. Na svůj facebookový profil umístila instituce také video, od kterého si slibuje rozšíření prosby o dary v podobě ořechů mezi větší počet lidí.
(Celý text)
Ústí nad Orlicí odloží rozhodnutí o větrné elektrárně na příští rok
25. listopadu 2024 22:14
ÚSTÍ NAD ORLICÍ (ČTK) - Ústí nad Orlicí odloží na leden rozhodnutí o tom, zda umožní investorovi postavit v místní části větrnou elektrárnu. Počká, jak se vyjádří lidé z místní části České Třebové na Orlickoústecku, kde má větrník vzniknout také. ČTK to řekl starosta Petr Hájek (Oušťáci).
(Celý text)
Zlínská zoo poslala další supy k vypuštění do volné přírody v Bulharsku
25. listopadu 2024 20:50
ZLÍN (ČTK) - Chovatelé zlínské zoologické zahrady poslali minulý týden dva mladé supy do Bulharska, kde budou vypuštěni do volné přírody. Zlínská zahrada tak činí 15 let, k vypuštění předala již 26 těchto ohrožených dravců, sdělila ČTK mluvčí zahrady Romana Mikešová.
(Celý text)
Po požáru v chemičce uhynuly v řece Bílině desítky ryb. Vodohospodáři ředili vodu
25. listopadu 2024 20:35
LITVÍNOV (ČTK) - V řece Bílině, kam unikla po sobotním požáru v litvínovské chemičce hasební pěna, uhynuly desítky ryb. Byli mezi nimi perlíni, plotice, cejni. Podle rybářů ale nešlo o fatální úhyn. Vodohospodáři dnes pročišťovali vodu v řece a důsledky havárie v areálu chemičky Orlen Unipetrol minimalizují zvýšeným průtokem. V celé délce toku Bíliny nezaznamenali nové úhyny ryb a známky pěny jsou vidět pouze ojediněle na jezech. Po dnešních prohlídkách není třeba provádět mimořádné zásahy, oznámilo na webu Povodí Ohře. Hasiči mají na řece stále norné stěny.
(Celý text)
Petr Hladík: U piva to funguje, proč by nemělo u PET lahví? Bez zálohování zůstaneme ostrovem
25. listopadu 2024 15:08
(MŽP) - V posledních měsících se diskuse, jestli zálohovat, nebo nezálohovat PET lahve a plechovky, rozhořela ve všech větších médiích v zemi. Objevuje se bohužel spoustu nepravd. Jsem ale rád, že se o problému intenzivně mluví. Doteď se mnoho let nic nedělalo a přicházeli jsme tak každý rok o obrovské množství materiálu a energie, nechávali jsme petky a plechovky, aby se povalovaly v přírodě a ve městech a neustále jsme opakovali, jak jsme jako Češi dobří v třídění. Ale nikdo už neupozornil na to, jak moc pokulháváme v následné recyklaci. Rád bych tak představil pár argumentů a čísel, proč má zálohování smysl.
(Celý text)
Hladík: Nová zelená úsporám bude pokračovat v podobě výhodného úvěru a dotace
25. listopadu 2024 14:04
PRAHA (ČTK) - Dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ) podporující renovace budov, jejich zateplení a zvýšení energetické udržitelnosti bude pokračovat v podobě kombinace výhodného úvěru a dotace. Bude tak podobný modelu Oprav dům po babičce, což je jeden z jeho programů, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na konferenci Nová zelená úsporám k 15. výročí programu. V programu Nová zelená úsporám schválilo ministerstvo životního prostředí (MŽP) za 15 let jeho fungování 412 000 žádostí za více než 91 miliard korun.
(Celý text)
Milovická rezervace vyšle dva zubry na obnovu populace v ukrajinském národním parku
25. listopadu 2024 12:32
PRAHA (ČTK) - Rezervace velkých kopytníků v Milovicích na Nymbursku vyšle dva zubry do ukrajinského Národního přírodního parku Zálesí. Pomůžou obnovit jejich populaci, která se kvůli válce snížila téměř o polovinu. Ředitelé parků ve čtvrtek podepsali smlouvu o spolupráci, informoval Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci spravuje.
(Celý text)
V Lukách nad Jihlavou přestaví povodí jez na řece, aby přes něj mohly ryby
25. listopadu 2024 10:47
LUKA NAD JIHLAVOU (ČTK) - V Lukách nad Jihlavou začal podnik Povodí Moravy přestavovat Konvalinkův jez. Původní konstrukci na řece nahradí balvanitý skluz s několika prohlubněmi, který umožní pohyb ryb a jiných vodních živočichů. Rekonstrukce jezu na řece Jihlavě bude stát 17 milionů korun, dokončená bude v červnu příštího roku, sdělila mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová. Projekt spolufinancuje evropský fond Next Generation EU.
(Celý text)
Klíčový standard pro vykazování emisí skleníkových plynů ve firmách je nyní v češtině
25. listopadu 2024 10:09
PRAHA (Ekolist) - Česká podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj (Czech BCSD) vydala oficiální český překlad „Protokolu o skleníkových plynech - standard pro korporátní účetnictví a výkaznictví“ (Korporátní standard GHG Protokolu). Tento základní dokument pro kontrolu emisní stopy a měření emisí skleníkových plynů byl přeložen do českého jazyka na základě licenční smlouvy se Světovým institutem zdrojů (WRI) a Světovou podnikatelskou radou pro udržitelný rozvoj (WBCSD). Jedná se o první oficiální překlad tohoto standardu vydaného již před více než dvaceti lety do češtiny – dokumentu, který má zásadní význam pro podporu dekarbonizačních aktivit českých firem a organizací.
(Celý text)
Asociace: Definice rodinných farem sníží byrokracii a podpoří lokální produkci
25. listopadu 2024 09:40
(ČTK) - Definice rodinného zemědělského hospodaření sníží administrativní zátěž pro rodinné farmy a ulehčí převod závazků mezi rodinnými příslušníky. V rozhovoru s ČTK to řekl předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslav Šebek. Podle něj může mít zjednodušení některých procesů také pozitivní efekt na snížení cen potravin. Ministerstvo zemědělství (MZe) na dotaz ČTK uvedlo, že v dohledné době by měl být podán poslanecký návrh, který by usiloval o zakotvení rodinných farem v zákoně o zemědělství.
(Celý text)
Budvirus - jméno pro nový obří virus. Objevili ho českobudějovičtí vědci v římovské nádrži
25. listopadu 2024 05:00
PRAHA (Ekolist) - Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole - Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky.
(Celý text)
Požár v Unipetrolu způsobil škodu 20 milionů korun, prověřuje se úmrtí ryb v Bílině
24. listopadu 2024 19:57
BAKU (ČTK) - Škodu 20 milionů korun způsobil noční požár v areálu chemičky Orlen Unipetrol v Litvínově na Mostecku. Vyšetřovatelé původně škodu odhadli na 50 milionů korun, později ji snížili. Uchránit se podařilo majetek za půl miliardy korun, řekl ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Milan Rudolf. Příčiny požáru zatím podle něj vyšetřovatelé neznají, zjistili ale úhyn ryb v blízké řece Bílině mezi Zálužím u Litvínova a Mostem. O jak velké množství ryb jde, zatím není známé.
(Celý text)
COP29 schválil navýšení klimatické pomoci za kritiky rozvojových zemí
24. listopadu 2024 14:08
(ČTK) - Světové státy se na klimatické konferenci OSN COP29 v Ázerbájdžánu po dlouhém vyjednávání dohodly na výrazném navýšení klimatické pomoci pro rozvojové země. Jedná se o financování ve výši 300 miliard dolarů (asi 7,3 bilionu Kč) ročně do roku 2035, které poskytnou bohaté státy. Zatímco představitelé chudých zemí dohodu kritizují jako málo ambiciózní či přímo žalostně nedostatečnou, podle zástupců Británie, OSN nebo Evropské unie jde o krok vpřed, píší média.
(Celý text)
COP29 schválila dohodu o zahájení globálních obchodů s uhlíkovými povolenkami
24. listopadu 2024 14:02
BAKU (ČTK) - Účastníci konference OSN o změně klimatu COP29 se dohodli na pravidlech globálního trhu pro nákup a prodej uhlíkových povolenek. Podle zastánců obchodu s povolenkami to přinese miliardy dolarů pro nové projekty na pomoc v boji proti globálnímu oteplování, uvedla agentura Reuters. Dohoda, která byla uzavřena zhruba deset let po zahájení mezinárodních rozhovorů o vytvoření globálního trhu, se netýká hlavní otázky financování opatření v oblasti klimatu. Je však zatím jediným významnějším bodem, na kterém se členové konference dokázali shodnout. Mnoho delegátů po jejím schválení tleskalo.
(Celý text)
Rusko poslalo do KLDR darem více než 70 zvířat včetně medvědů a jaků
24. listopadu 2024 14:00
(ČTK) - Rusko poslalo darem do zoologické zahrady v severokorejském Pchjongjangu více než 70 zvířat včetně medvědů, jaků, kachen a papoušků kakadu. Informovala o tom tento týden agentura AP, podle níž jde o další známku sílící spolupráce mezi Ruskem a KLDR. To potvrzuje i skutečnost, že zvířata byla do severokorejské metropole přepravena na palubě vládního letounu.
(Celý text)
V Teplicích se otevřel motýlí dům, jehož součástí je paleontologická stezka
24. listopadu 2024 13:51
TEPLICE (ČTK) - Možnost pozorovat vývoj motýla, sledovat vylíhnutí a nechat si ho sednout na ruku mají návštěvníci nového motýlího domu v Teplicích. V tropickém prostředí poletují motýli, jejichž rozpětí křídel je i 20 centimetrů. Součástí atrakce je naučná stezka věnovaná paleontologii, kde se lidé dozví nejnovější poznatky z oboru. ČTK to řekla manažerka Papilonie Teplice Kateřina Šestáková.
(Celý text)
V Teplicích se otevřel motýlí dům, jehož součástí je paleontologická stezka
24. listopadu 2024 13:51
TEPLICE (ČTK) - Možnost pozorovat vývoj motýla, sledovat vylíhnutí a nechat si ho sednout na ruku mají návštěvníci nového motýlího domu v Teplicích. V tropickém prostředí poletují motýli, jejichž rozpětí křídel je i 20 centimetrů. Součástí atrakce je naučná stezka věnovaná paleontologii, kde se lidé dozví nejnovější poznatky z oboru. ČTK to řekla manažerka Papilonie Teplice Kateřina Šestáková.
(Celý text)