|
titulní strana > co píší jiní
Odstraňování škod z povodní na vodních tocích Lesů ČR potrvá nejmíň do roku 2030
25. března 2025 20:02
HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Odstraňování téměř třímiliardových škod z loňských povodní na vodních tocích a nádržích státního podniku Lesy České republiky (LČR) potrvá nejméně do roku 2030. Loni podnik na odstranění škod dal 113 milionů korun, především šlo o čištění koryt potoků, uvedla mluvčí LČR Eva Jouklová. LČR spravují téměř polovinu lesů v ČR, mají v nich také na starosti 38 500 kilometrů drobných vodních toků a bystřin a 1086 malých vodních nádrží.
Vzácná želva vyplavená ve Walesu se kvůli Trumpovi nemůže vrátit domů do USA
(ČTK) - Vzácná želva, která uvízla na pobřeží Walesu, čelí v návratu domů do Spojených států neočekávané překážce - prezidentovi USA Donaldu Trumpovi. A to kvůli dekretu, kterým pozastavil mezinárodní pomoc, včetně ochrany mořských želv. Píše o tom server BBC.
Soud vrátil MŽP k projednání žádost o zveřejnění některých dat k dolu Turów
(ČTK) - Pražský městský soud vyhověl žalobě expertní skupiny Frank Bold na ministerstvo životního prostředí (MŽP) kvůli nezveřejnění informací o dopadech těžby v polském uhelném dole Turów, ležícím u českých hranic, na životní prostředí. Soud podle rozsudku, který skupina poskytla ČTK, rozhodnutí ministerstva o neposkytnutí informací zrušil a věc mu vrátil k dalšímu řízení. Ministerstvu podle právníků brání ve zveřejnění dat polská strana, podle které jsou údaje obchodním tajemstvím těžební společnosti PGE. Mluvčí MŽP Veronika Krejčí na dotaz ČTK uvedla, že ministerstvo respektuje usnesení soudu a bude dále postupovat v souladu s ním.
Ve Francii viní firmu ArcelorMittal ze znečištění ovzduší, které ohrožuje životy
(ČTK) - Ocelářská skupina ArcelorMittal čelí ve Francii obvinění, že na jihu země způsobila nebezpečné znečištění ovzduší, které ohrožuje životy, z falšování dokumentů a také jejich následného používání. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na prohlášení francouzských žalobců. Firma obvinění odmítá.
Bér italský: Ruzyňské odrůdy starobylé obilniny vyklíčí i v suchu a chudé půdě
PRAHA (Ekolist) - Jednou z prvních domestikovaných plodin pro výživu člověka je bér italský. V Číně se pěstoval již před 8 tisíci lety. Dnes se spolu s dalšími, v Evropě méně známými obilninami, dostává do popředí zájmu. Vyniká vlastnostmi, které se v kontextu klimatických změn stávají významnými. Bér je totiž plodina suchovzdorná, a tedy perspektivní pro oživení jejího využití pro výživu v regionech trápících sucho. S globálním oteplováním se dá pěstovat už i v České republice. Dvě odolné a výnosné odrůdy vyšlechtili odborníci na pracovišti Genové banky v CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu, v.v.i.) v Praze-Ruzyni.
Do Žďárských vrchů se po 70 letech vrátili sokoli
ŽĎÁR NAD SÁZAVOU (ČTK) - Po několika desetiletích se do chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy vrací sokol stěhovavý, jeden z nejohroženějších dravců naší přírody.
Příbram se odvolá proti zamítnutí významného krajinného prvku na Fantově louce
PŘÍBRAM (ČTK) - Příbram se odvolá proti zamítnutí registrace významného krajinného prvku na Fantově louce. Zastupitelé minulý týden uložili starostovi Janu Konvalinkovi (za ANO), aby podal odvolání ke krajskému úřadu proti příslušnému zamítavému rozhodnutí Městského úřadu v Dobříši, řekla ČTK mluvčí příbramské radnice Eva Švehlová. Úředníci v Dobříši nevyhověli ochráncům přírody, podle nichž by využití Fantovy louky developery ohrozilo vzácné druhy rostlin a živočichů.
Ochránci přírody rozšířili soukromou lesní rezervaci Ščúrnica o 3,3 hektaru
PRAHA (Ekolist) - Český svaz ochránců přírody (ČSOP) vykoupil v rámci kampaně Místo pro přírodu další dva pozemky v Bílých Karpatech, rozšiřující území soukromé lesní rezervace Ščúrnica. ČSOP zde vlastní či spoluvlastní pro ochranu přírody již 43 hektarů.
Za 20 let vzniklo ústupem ledovců 2500 km pobřeží, mění to ekosystém i ekonomiku
(ČTK) - Vědci z Jihočeské univerzity spolu s odborníky z Polska, USA a Kanady zjistili, že mezi roky 2000 a 2020 vzniklo vlivem ustupujících ledovců 2500 kilometrů nového pobřeží, z toho asi dvě třetiny v Grónsku. Odkrývání nových pobřeží pak zásadně mění krajinu, ekosystém i ekonomiku. Článek, ve kterém vědci jev podrobně analyzují, publikoval vědecký časopis Nature Climate Change.
Kontaminovaná zemina pod kolejištěm se začne těžit tento týden, uvedla ČIŽP
(ČTK) - Kontaminovaná zemina nacházející se pod kolejištěm, kde na konci února vykolejily cisterny s toxickým benzenem, se začne odtěžovat tento týden, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIZP) Miriam Loužecká. Rychlé odstranění zeminy považují odborníci za klíčové, místo je po úniku toxické látky ohniskem znečištění. Rozšíření benzenu, který pronikl do podzemních vod, mají zamezit mimo jiné larsenové stěny. Hloubí se nadále do sedmi metrů v úseku o délce 210 metrů. Práce potrvají ještě déle než týden, uvedla mluvčí.
U sídla KRNAP lidé protestovali proti developerskému projektu v Peci pod Sněžkou
VRCHLABÍ (ČTK) - Desítky lidí u sídla Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) ve Vrchlabí dnes vyjádřily nesouhlas s developerským projektem na Jeleních Loukách v Peci pod Sněžkou a s postupem Správy KRNAP. Na transparentech měli nápisy "Ne apartmánové obludě na Jeleních loukách" nebo "Jelení louky nejsou lovecký revír developerů", zjistila na místě ČTK. Demonstraci svolali organizátoři petice Zachraňme Jelení louky. Záměr investora Bouda Jelení Potok schválila radnice i Správa KRNAP, úřady kritiku odmítají.
V Lačnově a okolí rozkvetl vzácný šafrán bělokvětý, i kvůli suchu ho však ubývá
LAČNOV (ČTK) - Vzácný šafrán bělokvětý rozkvetl na loukách a zahradách v Lačnově na Vsetínsku a okolních lokalitách. Květů jsou na některých místech tisíce, v posledních letech jich však ubývá. Důvodem je sucho, řekl ČTK ochránce přírody Milan Orálek.
ČIŽP: Ekologická škoda po havárii v Hustopečích násobně překročí sto milionů Kč
(ČTK) - Škoda na životním prostředí v souvislosti s havárií cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku několikanásobně přesáhne původně odhadovanou částku sto milionů korun. Její výše se bude odvíjet od rozsahu sanačních opatření. Jejich projekt má být dokončen na začátku dubna, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIZP) Miriam Loužecká. Další škoda ve výši 125 milionů korun na infrastruktuře a vlaku zůstává stejná, řekl dnes ČTK mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.
Pět členů hnutí Poslední generace čelí v Německu obžalobě ze zločinného spolčení
(ČTK) - Pět členů někdejšího ekologického hnutí Poslední generace čelí obžalobě z vytvoření zločinného spolčení. Vzneslo ji generální státní zastupitelství v Mnichově, informovala agentura DPA. Podle hnutí, které loni změnilo své jméno na Nová generace, je obžaloba útokem na občanskou společnost jako pilíř demokracie.
U Lovosic by se mohl těžit 20 let štěrkopísek, záměr musí posoudit odborníci
(ČTK) - Společnost České štěrkopísky plánuje otevřít na Litoměřicku novou pískovnu. Krajští úředníci rozhodli, že posouzení vlivu záměru povrchové těžby u Lukavce nedaleko dálnice D8 na životní prostředí (EIA) musí zahrnovat zhodnocení vlivu na hladinu povrchových a podzemních vod a musí vzniknout hluková studie, která posoudí dopad těžby na okolní obce. Vyplývá to z oznámení na úřední desce úřadu.
Skládkování odpadů v roce 2023 opět pokleslo. Více se třídí
PRAHA (Ekolist) - Všech druhů odpadů vzniklo v roce 2023 v České republice 38 milionů tun. Komunálního odpadu vyprodukovali obyvatelé ČR 5,8 milionu tun. Na jednoho obyvatele tak připadá 537 kilogramů. Podíl komunálních odpadů na celkové produkci odpadů se stále drží na 15 %. Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo ověřená data z odpadového hospodářství za rok 2023.
Pařížané v referendu odhlasovali zákaz vjezdu aut do dalších stovek ulic
(ČTK) - Obyvatelé Paříže se v nedělním referendu vyslovili pro zákaz vjezdu aut do dalších 500 ulic města. Pro rozšíření pěších zón podle oficiálních výsledků hlasovalo necelých 66 procent lidí, třetina byla proti. Referenda, které pořádalo město, se ale zúčastnily jen čtyři procenta z téměř 1,4 milionu registrovaných voličů, píší agentury Reuters a DPA.
Charita na východě Ukrajiny díky vrtům zajistila pitnou vodu pro 12 000 lidí
OLOMOUC (ČTK) - Pitnou vodu pro více než 12 000 lidí na východě Ukrajiny zajistila v uplynulých třech letech Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) pomocí humanitárního projektu zaměřeného na hloubení vodních vrtů. Díky novým vrtům lze ve válkou zasažených regionech provizorně nahradit provoz poničené vodohospodářské infrastruktury. ČTK to sdělil Martin Zamazal z ACHO. Vyzval veřejnost, aby u příležitosti Světového dne vody, který připadá na 22. března, tento humanitární projekt finančně podpořila.
Vědci zkoumají zvyky zdivočelých holubů v Brně, výsledky předají úředníkům
(ČTK) - Vědci z Ústavu ochrany lesů a myslivosti Lesnické a dřevařské fakulty (LDF) Mendelovy univerzity zkoumají zvyky a chování holubů v Brně. Výsledky studie, včetně doporučení, jak postupovat při kontrole populace zdivočelého holuba ve městě, předají Technologické agentuře ČR a také úředníkům města Brna, kteří se problémy soužití holubů a lidí ve městě snaží řešit. Škola o tom informovala na svém webu. V Brně je odhadem 15 000 až 20 000 holubů.
Jak správně hospodařit v podmáčených lesích? Doporučení přináší nová metodika
PRAHA (Ekolist) - V České republice roste 19 % lesů na vodou ovlivněných stanovištích, od rašelinišť a podmáčených lesů po nivy vodních toků. Ztížené podmínky pro pěstování lesa v těchto lokalitách vedly již od konce 18. století k budování prvků technických meliorací – melioračních sítí, jejichž primárním účelem bylo částečné odvodnění půdy, minimálně pro období obnovy lesa. Nicméně, jejich efekt byl často koncipován jako dlouhodobý.
Jak správně hospodařit v podmáčených lesích? Doporučení přináší nová metodika
PRAHA (Ekolist) - V České republice roste 19 % lesů na vodou ovlivněných stanovištích, od rašelinišť a podmáčených lesů po nivy vodních toků. Ztížené podmínky pro pěstování lesa v těchto lokalitách vedly již od konce 18. století k budování prvků technických meliorací – melioračních sítí, jejichž primárním účelem bylo částečné odvodnění půdy, minimálně pro období obnovy lesa. Nicméně, jejich efekt byl často koncipován jako dlouhodobý.
|
Další články:
5. dubna 2025 12:30
Karel Zvářal: Proč nejsem nadšený z AI a často opakovaných polopravd. A o žábách, co lezou na stromy
4. dubna 2025 06:00
3. dubna 2025 10:00
3. dubna 2025 06:00
2. dubna 2025 14:54
|
PRAHA (Ekolist) - Italsko-rakousko-český tým zveřejnil popis úplně nového druhu lišejníku, který je zatím znám pouze ze severní Itálie. Zde roste nejčastěji na dubech ve světlých lužních lesích. Za tento objev sice nejspíš nebude udělena Nobelova cena, nicméně okolnosti vedoucí k popisu druhu byly plné překvapení.
(Celý text)
Vědci se zaměří na výzkum rájovce dlouhoploutvého - ryby, která získává kyslík ze vzduchu
6. dubna 2025 01:16
BRNO (ČTK) - Mezinárodní tým, jehož součástí je také Peter Fabian z Masarykovy univerzity v Brně, získal grant na výzkum evoluce dýchacího orgánu u rájovce dlouhoploutvého. Je to ryba, která se přirozeně vyskytuje ve sladkých vodách Číny a Vietnamu a dobře ji znají akvaristé. Organizace Human Frontier Science Program (HFSP) schválila financování ve výši 400 000 dolarů ročně po dobu tří let (celkem 27,7 milionu korun). Novinářům to oznámil mluvčí Masarykovy univerzity Radim Sajbot.
(Celý text)
Nové přehrážky na Bystřičce v Železných horách zabrání odtoku vody z krajiny
6. dubna 2025 01:09
(ČTK) - Na potoce Bystřička v chráněné krajinné oblasti Železné hory na Chrudimsku vzniklo 92 přehrážek. Brání rychlému odtoku vody z krajiny, erozi půdy a podpoří biodiverzitu, uvedly Lesy ČR.
(Celý text)
Liberecká zoo začala s chovem tropické veverky Prévostovy z asijských lesů
6. dubna 2025 00:50
LIBEREC (ČTK) - Liberecká zoo začala s chovem stromové veverky Prévostovy, která obývá tropické deštné lesy jihovýchodní Asie. Samce získaného již dříve z děčínské zoo nyní doplnila samice dovezená ze zoo v Záhřebu. Díky transportům získala zahrada také po jednom samci pro chovy ohroženého soba karelského a vzácného uriala bucharského, přibude i nahur modrý. Nově má i pár kriticky ohroženého bažanta Edwardsova.
(Celý text)
Čáslavské zemědělské muzeum ukáže historické stroje i modely zemědělských staveb
6. dubna 2025 00:20
ČÁSLAV (ČTK) - Historické polní frézy, motorové sekačky, malotraktory nebo modely zemědělských staveb si budou moci prohlédnout návštěvníci Národního zemědělského muzea v Čáslavi, které vstupilo do nové sezony. Pro zájemce přichystalo tematické výstavy, na nichž představí exponáty uložené ve svých depozitářích, informovala mluvčí muzea Tereza Plavecká.
(Celý text)
Inspekce: Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není možná, benzen se odpařuje
5. dubna 2025 19:56
HUSTOPEČE NAD BEČVOU (ČTK) - Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl v tiskové zprávě České inspekce životního prostředí (ČIŽP) její ředitel Petr Bejček.
(Celý text)
V Pobřeží slonoviny hrozí obřím broukům vrubounům vyhynutí, píše Le Monde
5. dubna 2025 01:45
(ČTK) - Jedněm z největších brouků na světě - vrubounům goliášům - hrozí ve východoafrickém Pobřeží slonoviny vyhynutí, píše deník Le Monde. Může za to odlesňování tamní krajiny, na níž vznikají plantáže na pěstování kakaa a kávy, a používání pesticidů. Tento hmyz přitom sehrává důležitou úlohu v lesním ekosystému.
(Celý text)
Mladá Boleslav chce letos vybudovat tůně na Krásné louce a v parku Štěpánka
5. dubna 2025 01:31
MLADÁ BOLESLAV (ČTK) - Mladá Boleslav chce letos vybudovat velkou tůň na Krásné louce na Jizeře a dvě menší tůně v parku Štěpánka na říčce Klenici. Mají přispět k lepšímu zadržení vody a podpořit místní biodiverzitu. Magistrát chystá i několik projektů lepšího hospodaření s dešťovou vodou u budov. ČTK to řekl náměstek primátora pro životní prostředí Petr Servus (ANO 2011 + Volba pro Mladou Boleslav).
(Celý text)
V Zoo Praha mohou návštěvníci spatřit kriticky ohrožené strašilky humří
5. dubna 2025 01:28
PRAHA (ČTK) - Pražská zoologická zahrada nově chová kriticky ohrožené strašilky humří. Zahrada má nyní asi 200 jedinců, lidé mohou hmyz vidět v nově vybudované expozici v dolní části areálu s názvem Ballova pyramida, pojmenované podle nejvyššího mořského útesu světa, kde se v 60. letech strašilky našly. Takzvané stromové humry veřejnosti zahrada představila při příležitosti zahájení letošní sezony.
(Celý text)
V NP Podyjí jsou návštěvníkům nově přístupná tři biocentra
5. dubna 2025 01:18
(ČTK) - Správa národního parku Podyjí na Znojemsku zpřístupnila lidem i zvěři tři nová biocentra, přibudou v nich například i lavičky. Dosud je chránilo oplocení. Správa parku to uvedla na svém webu. Biocentra podle správy plní klíčovou roli v ekosystému ochranného pásma národního parku. Poskytují útočiště polní zvěři a ptactvu a v letních měsících se stávají i bohatým nalezištěm hub.
(Celý text)
V Hodoníně začíná přeměna oblasti poničené tornádem, vznikne tam nový park
5. dubna 2025 00:50
HODONÍN (ČTK) - Místo oblasti s náletovou zelení a několika stromy, kterou v roce 2021 poničilo tornádo, vznikne v Hodoníně nový park. Stavební činnost a následná péče vyjde na 79 milionů korun. Dokončení parku radnice předpokládá v prvním čtvrtletí příštího roku, uvedla na webu její mluvčí Petra Kotásková.
(Celý text)
Ve Skotsku po půl století vylovili fotoaparát, který měl zachytit lochnesku
5. dubna 2025 00:25
(ČTK) - Pod hladinou skotského jezera Loch Ness objevila robotická ponorka více než půl století starý fotoaparát, který měl podle plánu zachytit obrázek lochneské příšery. Přístroj umístěný v neprodyšné skleněné nádobě byl nepoškozený a jeho objevitelům se podařilo získat několik snímků, které v hlubokých jezerních vodách pořídil. Bájného tvora však na fotografiích nespatřili, napsal web stanice BBC.
(Celý text)
V Litoměřicích pokáceli javorové stromořadí kvůli rekonstrukci sítí
4. dubna 2025 23:33
LITOMĚŘICE (ČTK) - V Litoměřicích pokáceli pracovníci technických služeb javorové stromořadí v Dlouhé ulici. Důvodem je náhrada starých inženýrských sítí. Po výměně potrubí a přípojek město opraví ulici a vysadí jilmy. ČTK to řekla mluvčí radnice Michaela Rozsypalová.
(Celý text)
Dráhy vypsaly tendr na tři střešní fotovoltaické elektrárny za 10,3 milionu korun
4. dubna 2025 22:12
(ČTK) - Společnost České dráhy (ČD) vypsala veřejnou zakázku na vybudování třech fotovoltaických elektráren za předpokládaných 10,3 milionu korun. Elektrárny přibydou na střechách v depech Havlíčkův Brod, Česká Třebová a Děčín. Energie získaná ze střešních fotovoltaik by měla pokrýt přibližně 15 procent spotřeby dep. V budoucnu by dráhy mohly fotovoltaiku přidat také do depa v pražské Michli, první už má depo v Bohumíně. Ve Valašském Meziříčí dopravce prověřuje možnost vybudování pozemní fotovoltaiky s bateriovým úložištěm.
(Celý text)
Stanjura věří ve správnost sanace Heřmanické haldy, nový posudek ji zpochybňuje
4. dubna 2025 21:50
OSTRAVA (ČTK) - Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) věří, že státní společnost Diamo pro sanaci hořící Heřmanické haldy v Ostravě zvolilo správnou technologii na základě odborných posudků. Reagoval tak dnes v Ostravě na dotaz ČTK na informace, že posudek spoluvlastníka pozemků společnosti cresco&finance účinnost chystaného opatření zpochybňuje. Stát chce haldu zakrýt sarkofágem, který má část hořícího odvalu uzavřít. Podle nového posudku, o kterém informovaly Seznam Zprávy, toto opatření za tři miliardy korun nebude fungovat a bude rizikové pro životní prostředí.
(Celý text)
Poplatky za výstavbu menší studny a čistírny odpadních vod se sníží na 5000 Kč
4. dubna 2025 21:32
(ČTK) - Správní poplatky za výstavbu menší studny a čistírny odpadních vod se od 1. srpna sníží z 10 000 na 5000 korun. Ve Sbírce zákonů vyšla novela zákona, která je řadí mezi takzvané jednoduché stavby. Poplatky za stavbu studny a čistírny odpadních vod se výrazně zvýšily po nabytí platnosti nového stavebního zákona a některými dalšími vyhláškami. Zákon začal platit loni 1. července a bývalý ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) následně uvedl, že jde o chybu, kterou je třeba napravit.
(Celý text)
Geolog: Je jen otázkou času, kdy benzen dorazí u Hustopečí nad Bečvou do řeky Bečvy
4. dubna 2025 21:04
(ČTK) - Toxický benzen, který unikl na konci února při havárii cisteren v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, dorazí až do řeky Bečvy. Je jen otázkou času, kdy to bude, řekl ČTK geolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Ondřej Bábek. S ohledem na to, že je však relativně dobře odbouratelný mikrobiální aktivitou, může se v dobře prokysličené říční vodě odbourávat rychleji než v méně prokysličené podzemní vodě. Podle odborníka je odčerpání benzenu z hlubinných vrtů vhodnou cestou k likvidaci. Část benzenu je však nutné odtěžit se zeminou.
(Celý text)
Policie prověřuje otravy chráněných dravců luňáka a orla nalezených u Brtnice
4. dubna 2025 14:39
JIHLAVA (ČTK) - Jihlavští kriminalisté prověřují případy dvou otrávených chráněných dravců, kteří byli minulý měsíc nalezení u Brtnice na Jihlavsku. Oznámení podala organizace Justice for Nature, podle níž šlo o luňáka červeného a orla mořského. U nalezených dravců pracovníci organizace udělali rychlotest na přítomnost karbofuranu, který v obou případech vyšel s pozitivním výsledkem, uvedl server iDnes.cz
Odborníci v půdě u Hustopečí nad Bečvou našli nadlimitní hodnoty látky benzo(a)pyrenu
4. dubna 2025 11:44
(ČTK) - V jedné z lokalit kontrolovaných v souvislosti s havárií cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou našli odborníci v zemědělské půdě nadlimitní obsah polyaromatického uhlovodíku benzo(a)pyrenu. Při překročení hodnot této silně karcinogenní látky může být ohroženo zdraví lidí a zvířat. Lokalita je vzdálena téměř tři kilometry od havárie. I přesto, že zjištěný zvýšený obsah látky v půdě nemusí mít příčinnou souvislost s havárií, provede Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) na tomto pozemku další šetření, řekla ČTK jeho mluvčí Petra Hrabčáková.
(Celý text)
Klub českých turistů vyzývá k dodržování pravidel, která brání přenosu slintavky
4. dubna 2025 11:42
PRAHA (ČTK) - Turisté v Česku by nyní neměli přikrmovat hospodářská zvířata nebo vstupovat do ohrad a výběhů. Několik podobných doporučení jim dal Klub českých turistů (KČT), který tak chce bránit šíření nakažlivé slintavky a kulhavky. Vyzval ho k tomu Český svaz chovatelů masného skotu.
(Celý text)
Klub českých turistů vyzývá k dodržování pravidel, která brání přenosu slintavky
4. dubna 2025 11:42
PRAHA (ČTK) - Turisté v Česku by nyní neměli přikrmovat hospodářská zvířata nebo vstupovat do ohrad a výběhů. Několik podobných doporučení jim dal Klub českých turistů (KČT), který tak chce bránit šíření nakažlivé slintavky a kulhavky. Vyzval ho k tomu Český svaz chovatelů masného skotu.
(Celý text)