|
titulní strana > co píší jiní
Ministr Výborný: Loni se v české krajině díky agrolesnictví vysázelo 60 000 stromů
22. července 2024 01:16
PRŮHONICE (ČTK) - Loni se v české krajině díky agrolesnictví vysázelo 60 000 stromů. Pomáhají zlepšit mikroklima, zmírnit klimatické změny a podporovat diverzitu. Agrolesnictví kombinuje pěstování dřevin s pěstováním zemědělských plodin nebo s chovem hospodářských zvířat na jednom pozemku. Výhody agrolesnictví a jeho využití v praxi představil novinářům ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na exkurzi v agrolesnickém systému Michovky Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví (VÚKOZ).
Cesta Obřím dolem v Krkonoších bude několik dní zavřená
(ČTK) - Modře značená cesta v Krkonoších vedoucí z Pece pod Sněžkou Obřím dolem ke Slezskému domu bude příští týden několik dní pro veřejnost zcela uzavřena. Správa národního parku potřebuje opravit opěrné zdi mostku u Rudného potoka.
V zájezdském zooparku se vylíhla dvě mláďata sovice sněžní
(ČTK) - V Zooparku Zájezd na Kladensku se na konci června vylíhla dvě mláďata sovice sněžní. Jde o první odchov tohoto druhu v zooparku. Tříletá samice hnízdila poprvé, uvedl mluvčí zooparku Daniel Koleška.
Ve Virginii zachránili vzácnou bílou vránu
(ČTK) - Právnička Catherine Sevcenková se ve volném čase stará o zraněné ptáky ve městě Alexandria v americké Virginii. Mnohé ze sotva opeřených vran, které se dostanou do její péče, vypadly z hnízda, srazilo je auto nebo narazily do okna. Ale během dvanácti let, co se o ně stará, měly všechny vrány jednu věc společnou - lesklé, černé peří, ostré, černé zobáky a tmavé oči, napsal list The Washington Post.
Kvůli horkým dnům záchranná stanice v Praze přijímá více volně žijících zvířat
PRAHA (ČTK) - Kvůli vysokým letním teplotám pracovníci pražské záchranné stanice pro volně žijící živočichy přijímají více zvířat, nejčastěji jsou vyčerpaná a dehydrovaná. V posledních dnech se do stanice dostalo například více rorýsích mláďat, která kvůli horku vyskakují z rozpálených hnízd, řekla vedoucí ošetřovatelka stanice Zuzana Pokorná. Lidem pracovníci doporučují pokládat na zahrady mělké misky s vodou, aby se zvířata mohla napít a osvěžit.
Jak vznikají písečné bouře a proč jsou čím dál častější?
(ČTK) - Zastavují dopravu, šíří nemoci a mohou být životu nebezpečné. Jak ale písečné bouře vznikají a proč jsou stále častější? Na tuto otázku se pokusil najít odpovědi zpravodajský server Deutsche Welle.
Spočítáno: na Shnilých loukách v Máchově kraji roste sedm stovek masožravých tučnic
DOKSY (Ekolist) - Shnilé louky jsou součástí národní přírodní památky Jestřebské slatiny, která leží v severní části chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj. V uplynulých týdnech botanici Agentury ochrany přírody a krajiny ĆR počítali, kolik tu masožravých tučnic obecných českých roste. Napočítali jich sedm stovek.
Téměř kompletní kostra stegosaura se vydražila za rekordních 44,6 milionu USD
(ČTK) - Téměř kompletní kostra stegosaura stará až 161 milionů let se ve středu v newyorské aukci prodala za 44,6 milionů dolarů (přes miliardu korun). Násobně tak předčila původní odhady o prodejní ceně a překonala čtyři roky starý aukční rekord. Ten držela kostra Tyrannosaura rexe, která se vydražila za 31,8 milionu dolarů (asi 734 milionů Kč). Informovaly o tom agentury AP a DPA.
Jihočeští vodohospodáři vyměnili poruchovou trubku pod řekou Otavou
(ČTK) - Jihočeský vodárenský svaz (JVS) umístil pod řeku Otavu novou trubku, takzvanou shybku, jejímž prostřednictvím zásobuje vodou Písecko, Strakonicko a Blatensko. Jde o to, aby odběratelé na Písecku a Strakonicku nebyli bez vody při její havárii.
Zemědělské muzeum ve Valticích vystavuje dozrávající rajčata a papriky
VALTICE (ČTK) - Oblíbené i netradiční odrůdy rajčat a paprik vystavuje Národní zemědělské muzeum ve Valticích na Břeclavsku. Rostliny v květináčích si návštěvníci prohlédnou na nádvoří muzea, průběžně tam dozrávají plody mnoha různých tvarů, barev a velikostí. Výstava potrvá do konce srpna, oznámila mluvčí muzea Tereza Plavecká.
Plzeň ošetří injektáží speciálních přípravků ke kořenům devět stoletých stromů
PLZEŇ (ČTK) - Devět více než stoletých stromů letos nechá Plzeň ošetřit s využitím injektáže speciálních přípravků ke kořenům. Postup si radnice vyzkoušela na jaře u letitého dubu před Západočeským muzeem v centru města. Aplikace plně organické směsi pomáhá zlepšit odolnost dřevin vůči škůdcům a chorobám, řekl ČTK primátorův náměstek pro životní prostředí a dopravu Aleš Tolar (STAN).
Lidé v Praze mají v horkém počasí k dispozici 31 mlžítek a 12 osvěžítek
PRAHA (ČTK) - Pražané a návštěvníci metropole mají v horkém počasí v ulicích k osvěžení k dispozici 31 mlžítek a 12 osvěžítek. Poslední dvě z nich nainstalovaly Pražské vodovody a kanalizace (PVK) v Praze 8, sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
Tropické teploty zvládají zvířata ve zlínské zoo podle chovatelů bez problémů
ZLÍN (ČTK) - Tropické teploty letošního léta zvládají zvířata ve zlínské zoo podle chovatelů bez problémů. Jsou umístěna v klimatizovaných pavilonech, ve výbězích mají jezírka a bazény, odpočívat mohou ve stínu. Osvěžující spršky čekají v zahradě i na návštěvníky, sdělila ČTK mluvčí zoo Romana Mikešová.
V Zoo Hodonín chtějí obnovit chov pouštních antilop, získali samce
HODONÍN (ČTK) - V Zoo Hodonín chtějí obnovit chov kriticky ohroženého druhu pouštní antilopy adaxe núbijského, k samici získali i samce. Dorazil z Berlína. ČTK to řekl mluvčí zahrady Ivo Cencinger. Samice byla několik měsíců ve výběhu sama.
České vrtulníky, které bojují s požáry v Bulharsku, zasahují v horském průsmyku
(ČTK) - Oba vrtulníky, které Česká republika tento týden vyslala do Bulharska na pomoc s bojem proti lesním požárům, dnes byly vyslány do průsmyku Beklemeto, který leží asi 70 kilometrů severně od letiště Plovdiv. Jelikož se oblast nachází v nadmořské výšce 1500 metrů a jsou tam omezené zdroje vody k hašení, na místo podle hasičů vyrazil i pozemní tým s mobilními velkokapacitními nádržemi, informoval Hasičský záchranný sbor ČR (HZS). Od minulého víkendu požáry v Bulharsku sežehly desetitisíce hektarů lesů a úrodné půdy.
V pražské zoo mohou tento víkend lidé ochutnat hmyzí speciality
PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě mohou návštěvníci tento víkend ochutnat nejrůznější hmyzí speciality. Součástí víkendového hmyzího festivalu je i krmení hmyzožravých zvířat. Tradiční akce má lidem představit hmyzožravá zvířata, ale také ukázat hmyz jako alternativní zdroj potravy.
Francouzští producenti šampaňského chtějí, aby se sklidilo méně hroznů
(ČTK) - Francouzští producenti šampaňského žádají, aby se v letošním roce sklidilo méně hroznů. Přiměl je k tomu patnáctiprocentní pokles prodeje v prvním pololetí. Zákazníci kvůli nejisté ekonomické situaci šetří, uvedla agentura Reuters.
Žába není placatá! O rozvoji předčtenářské gramotnosti v lese
PRAHA (Ekolist) - Ztrácíme spojení mezi jazykem a tím, co popisuje. Říkáme žába a ukazujeme na obrázek, je nehybná, má jeden odstín zelené a když se jí dotknete, nic se nestane. Trochu nuda, tohle slovo mne nezajímá, vyhodnocuje rozvíjející se nervová soustava předškolního dítěte, navyklá evolucí na to, že se kolem hýbe skoro všechno. Hlavně dítě.
Na Znojemsku vzniká nová kolonie sysla obecného. Letos se rozrostla o další zvířata
PRAHA (Ekolist) - Na bývalém letišti mezi obcemi Božice a Borotice na jižní Moravě vzniká nová populace kriticky ohroženého sysla obecného. Prvních 147 syslů bylo dovezeno loni ze Slovenska, v tomto roce se kolonie rozrůstá o další zvířata.
Klimatická krize má vliv na barvy a rozmnožování hmyzu, tvrdí studie
(ČTK) - Vědci se obávají, že adaptace na globální oteplování může některým druhům hmyzu způsobit problémy s pářením, jelikož může změnit jejich barvu. Při vyšších teplotách se hmyz podle převládající teorie stává světlejším, kvůli čemuž klesá jeho šance na rozmnožování. Vyplývá to ze studie, o níž napsal list The Guardian.
Klimatická krize má vliv na barvy a rozmnožování hmyzu, tvrdí studie
(ČTK) - Vědci se obávají, že adaptace na globální oteplování může některým druhům hmyzu způsobit problémy s pářením, jelikož může změnit jejich barvu. Při vyšších teplotách se hmyz podle převládající teorie stává světlejším, kvůli čemuž klesá jeho šance na rozmnožování. Vyplývá to ze studie, o níž napsal list The Guardian.
|
Další články:
26. listopadu 2024
25. listopadu 2024 06:00
24. listopadu 2024 06:00
23. listopadu 2024 12:30
22. listopadu 2024 06:00
|
(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) poskytlo 98,7 milionu korun na celkem 55 projektů komunitní energetiky. Pro další rozvoj sdílení elektřiny v komunitách zároveň resort připravil Platformu pro zakládání energetických společenství, která by měla fungovat jako prostor pro sdílení zkušeností z praxe. Její první setkání se uskuteční ve čtvrtek, informovalo MŽP. Sdílení elektřiny v Česku je možné od září.
(Celý text)
Během dvou dnů lze zhlédnout tradiční Vánoční výstavu ovoce starých odrůd
26. listopadu 2024 11:32
PRAHA (Ekolist) - Od čtvrtka 28. listopadu pořádá Český svaz ochránců přírody v Domě ochránců přírody v Praze tradiční Vánoční výstavu ovoce starých odrůd. První z dopoledních přednášek – Péče o motýly v sadu zároveň přispěje do mozaiky končícího Roku motýlů. Dozvíte se o motýlech, typických pro ovocné sady. A hlavně o tom, co jim prospívá a jakým způsobem uzpůsobit péči o sad. Můžete se zeptat na vše, co vás o motýlech zajímá. Výstava potrvá jen do soboty 30. listopadu.
(Celý text)
Nejvyšší správní soud zamítl stížnost Klimatické žaloby. Ta žádala aktivnější kroky proti emisím
26. listopadu 2024 11:19
BRNO (ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost spolku Klimatická žaloba, který spolu s dalšími organizacemi a lidmi žádal po českých ministerstvech konkrétnější a důslednější opatření ke snižování emisí skleníkových plynů. Potvrdil tak verdikt Městského soudu v Praze, na druhou stranu však uznal, že stát by mohl postupovat rychleji. Rozhodnutí je dostupné na úřední desce. Zástupci spolku ČTK sdělili, že se proti rozhodnutí budou bránit ústavní stížností.
(Celý text)
Ve Skotsku zahynul po nárazu do větrné turbíny orel skalní. Předcházet tomu má monitoring pohybu dravců
26. listopadu 2024 11:05
(ČTK) - Orel skalní zahynul poté, co narazil do větrné turbíny na jihozápadě Skotska. Ochránci přírody ho našli díky digitálnímu kroužku na noze. Monitoring jejich pohybu může dravcům pomoci v lokalitách, kde se turbíny budou teprve stavět, píše web BBC.
(Celý text)
Ostravské zoologické zahradě se daří rozmnožovat ohrožené makaky lví
26. listopadu 2024 10:56
OSTRAVA (ČTK) - Ostravské zoologické zahradě se daří rozmnožovat ohrožené makaky lví. Napomohl tomu přesun do nové expozice Wanderu i loňský dovoz chovného samce, který se dobře sžil se samicemi. V zoo se od jeho příchodu narodilo už sedm mláďat těchto vzácných indických primátů, poslední přišlo na svět tento měsíc, sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)
Umělý velrybí trus. Vědci testují, zda pomůže schopnosti oceánů pohlcovat oxid uhličitý. Vypadá to slibně
26. listopadu 2024 05:29
PRAHA (Ekolist) - Syntetický velrybí trus, to nezní, nevypadá ani nevoní vábně. Pro ekosystém oceánů by ale přídavky této podivné substance mohly změnit mnoho k lepšímu. Hnojením by se totiž podpořil růst fytoplanktonu, a s ním i jeho schopnost vázat atmosférický uhlík. Přes umělé velrybí výměšky se dá bojovat s klimatickou změnou.
(Celý text)
Ochránci přírody začali v milovické rezervaci velkých kopytníků používat terénní elektromobil
26. listopadu 2024 02:50
PRAHA (Ekolist) - K péči o rezervaci velkých kopytníků, její údržbě a pravidelným kontrolám, začal v rezervaci velkých kopytníků sloužit elektromobil určený pro práci v těžkém terénu. V blízké budoucnosti by chtěla ochranářská společnost zcela přejít na bezemisní, bateriovou techniku.
(Celý text)
V Jižní Koreji začalo další kolo jednání OSN o nové úmluvě o plastech
26. listopadu 2024 02:01
PUSAN (ČTK) - V Jižní Koreji začalo páté přípravné jednání OSN, jehož výsledkem by měla být nová mezinárodní úmluva o plastech. Informoval o tom zpravodajský server Radio France Internationale (RFI).
(Celý text)
Lidé souhlasí se zálohováním PET lahví a plechovek, podpora klesá s věkem
26. listopadu 2024 01:03
PRAHA (ČTK) - Připravované zálohování plechovek a plastových lahví má podporu nadpoloviční většiny Čechů. Nejvíce ho podporují mladí lidé, naopak nejstarší generace se zavedením nesouhlasí. Výsledky průzkumu zveřejnila agentura NMS Market Research.
(Celý text)
Děčínská zoo shání ořechy pro zvířata, prosí o pomoc veřejnost
25. listopadu 2024 23:20
DĚČÍN (ČTK) - Veverky, opice, prasata či papoušci patří mezi zvířata, která v děčínské zoo pravidelně dostávají ořechy. Letos se jich však kvůli jarním mrazům příliš neurodilo. Zoologická zahrada proto prosí o pomoc veřejnost. Na svůj facebookový profil umístila instituce také video, od kterého si slibuje rozšíření prosby o dary v podobě ořechů mezi větší počet lidí.
(Celý text)
Ústí nad Orlicí odloží rozhodnutí o větrné elektrárně na příští rok
25. listopadu 2024 22:14
ÚSTÍ NAD ORLICÍ (ČTK) - Ústí nad Orlicí odloží na leden rozhodnutí o tom, zda umožní investorovi postavit v místní části větrnou elektrárnu. Počká, jak se vyjádří lidé z místní části České Třebové na Orlickoústecku, kde má větrník vzniknout také. ČTK to řekl starosta Petr Hájek (Oušťáci).
(Celý text)
Zlínská zoo poslala další supy k vypuštění do volné přírody v Bulharsku
25. listopadu 2024 20:50
ZLÍN (ČTK) - Chovatelé zlínské zoologické zahrady poslali minulý týden dva mladé supy do Bulharska, kde budou vypuštěni do volné přírody. Zlínská zahrada tak činí 15 let, k vypuštění předala již 26 těchto ohrožených dravců, sdělila ČTK mluvčí zahrady Romana Mikešová.
(Celý text)
Po požáru v chemičce uhynuly v řece Bílině desítky ryb. Vodohospodáři ředili vodu
25. listopadu 2024 20:35
LITVÍNOV (ČTK) - V řece Bílině, kam unikla po sobotním požáru v litvínovské chemičce hasební pěna, uhynuly desítky ryb. Byli mezi nimi perlíni, plotice, cejni. Podle rybářů ale nešlo o fatální úhyn. Vodohospodáři dnes pročišťovali vodu v řece a důsledky havárie v areálu chemičky Orlen Unipetrol minimalizují zvýšeným průtokem. V celé délce toku Bíliny nezaznamenali nové úhyny ryb a známky pěny jsou vidět pouze ojediněle na jezech. Po dnešních prohlídkách není třeba provádět mimořádné zásahy, oznámilo na webu Povodí Ohře. Hasiči mají na řece stále norné stěny.
(Celý text)
Petr Hladík: U piva to funguje, proč by nemělo u PET lahví? Bez zálohování zůstaneme ostrovem
25. listopadu 2024 15:08
(MŽP) - V posledních měsících se diskuse, jestli zálohovat, nebo nezálohovat PET lahve a plechovky, rozhořela ve všech větších médiích v zemi. Objevuje se bohužel spoustu nepravd. Jsem ale rád, že se o problému intenzivně mluví. Doteď se mnoho let nic nedělalo a přicházeli jsme tak každý rok o obrovské množství materiálu a energie, nechávali jsme petky a plechovky, aby se povalovaly v přírodě a ve městech a neustále jsme opakovali, jak jsme jako Češi dobří v třídění. Ale nikdo už neupozornil na to, jak moc pokulháváme v následné recyklaci. Rád bych tak představil pár argumentů a čísel, proč má zálohování smysl.
(Celý text)
Hladík: Nová zelená úsporám bude pokračovat v podobě výhodného úvěru a dotace
25. listopadu 2024 14:04
PRAHA (ČTK) - Dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ) podporující renovace budov, jejich zateplení a zvýšení energetické udržitelnosti bude pokračovat v podobě kombinace výhodného úvěru a dotace. Bude tak podobný modelu Oprav dům po babičce, což je jeden z jeho programů, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na konferenci Nová zelená úsporám k 15. výročí programu. V programu Nová zelená úsporám schválilo ministerstvo životního prostředí (MŽP) za 15 let jeho fungování 412 000 žádostí za více než 91 miliard korun.
(Celý text)
Milovická rezervace vyšle dva zubry na obnovu populace v ukrajinském národním parku
25. listopadu 2024 12:32
PRAHA (ČTK) - Rezervace velkých kopytníků v Milovicích na Nymbursku vyšle dva zubry do ukrajinského Národního přírodního parku Zálesí. Pomůžou obnovit jejich populaci, která se kvůli válce snížila téměř o polovinu. Ředitelé parků ve čtvrtek podepsali smlouvu o spolupráci, informoval Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci spravuje.
(Celý text)
V Lukách nad Jihlavou přestaví povodí jez na řece, aby přes něj mohly ryby
25. listopadu 2024 10:47
LUKA NAD JIHLAVOU (ČTK) - V Lukách nad Jihlavou začal podnik Povodí Moravy přestavovat Konvalinkův jez. Původní konstrukci na řece nahradí balvanitý skluz s několika prohlubněmi, který umožní pohyb ryb a jiných vodních živočichů. Rekonstrukce jezu na řece Jihlavě bude stát 17 milionů korun, dokončená bude v červnu příštího roku, sdělila mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová. Projekt spolufinancuje evropský fond Next Generation EU.
(Celý text)
Klíčový standard pro vykazování emisí skleníkových plynů ve firmách je nyní v češtině
25. listopadu 2024 10:09
PRAHA (Ekolist) - Česká podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj (Czech BCSD) vydala oficiální český překlad „Protokolu o skleníkových plynech - standard pro korporátní účetnictví a výkaznictví“ (Korporátní standard GHG Protokolu). Tento základní dokument pro kontrolu emisní stopy a měření emisí skleníkových plynů byl přeložen do českého jazyka na základě licenční smlouvy se Světovým institutem zdrojů (WRI) a Světovou podnikatelskou radou pro udržitelný rozvoj (WBCSD). Jedná se o první oficiální překlad tohoto standardu vydaného již před více než dvaceti lety do češtiny – dokumentu, který má zásadní význam pro podporu dekarbonizačních aktivit českých firem a organizací.
(Celý text)
Asociace: Definice rodinných farem sníží byrokracii a podpoří lokální produkci
25. listopadu 2024 09:40
(ČTK) - Definice rodinného zemědělského hospodaření sníží administrativní zátěž pro rodinné farmy a ulehčí převod závazků mezi rodinnými příslušníky. V rozhovoru s ČTK to řekl předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslav Šebek. Podle něj může mít zjednodušení některých procesů také pozitivní efekt na snížení cen potravin. Ministerstvo zemědělství (MZe) na dotaz ČTK uvedlo, že v dohledné době by měl být podán poslanecký návrh, který by usiloval o zakotvení rodinných farem v zákoně o zemědělství.
(Celý text)
Budvirus - jméno pro nový obří virus. Objevili ho českobudějovičtí vědci v římovské nádrži
25. listopadu 2024 05:00
PRAHA (Ekolist) - Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole - Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky.
(Celý text)
Budvirus - jméno pro nový obří virus. Objevili ho českobudějovičtí vědci v římovské nádrži
25. listopadu 2024 05:00
PRAHA (Ekolist) - Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole - Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky.
(Celý text)