|
titulní strana > co píší jiní
Reuters: Čínské solární továrny v USA rostou, domácí výrobci zaostávají
18. července 2024 10:35
NEW YORK (ČTK) - Čínské firmy prudce zvýšily výstavbu továren na výrobu solárních panelů ve Spojených státech. Čína tak získává dominantní postavení v tomto nově vznikajícím odvětví, protože závody nečínských společností v USA nejsou navzdory federálním dotacím schopny čínským výrobcům konkurovat. Uvedla to agentura Reuters. Podle analýzy firemních prohlášení, vládních dokumentů a rozhovorů s osmi společnostmi a výzkumníky budou mít čínské podniky v příštím roce na území USA výrobní kapacitu solárních panelů nejméně 20 gigawattů. To bude stačit na pokrytí zhruba poloviny poptávky v zemi.
Zemědělci budou jednat s ministry, chtějí řešit podporu ze státního rozpočtu
(ČTK) - Zemědělci budou dnes znovu jednat s ministry financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) a zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL). Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal ČTK řekl, že chce probrat možnosti podpory zemědělců ze státního rozpočtu a znovu požádají o možnost financování zemědělských podnikatelů formou překlenovacích krátkodobých úvěrů. S podobným cílem půjde na schůzku předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Na posledním jednání ministři slíbili například podporu takzvané zelné nafty a shodli se s nevládními organizacemi, že upřednostňují jednání před protesty.
Kolik je v biopásu na kraji pole žížal? A jakou hraje roli, jestli je biopás vysetý na podzim, nebo na jaře?
PRAHA (Ekolist) - Jednou z možností, jak mohou zemědělci podpořit biodiverzitu v zemědělské krajině, je vytvořit na vhodných místech biopásy. Jde zpravidla o pruh pozemku, kde se vyseje nektarodárná směs, která pak slouží jako zdroj potravy a útočiště pro hmyz a drobné obratlovce. Hlavním účelem je podpora biodiverzity. Jak se toto daří, už několik let zkoumají odborníci z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity na polích v pražské Vinoři.
Tetřevů na Šumavě přibývá. Výzkumníci jich napočítali o 250 víc než před 6 lety
KVILDA (ČTK) - Populace tetřeva hlušce na území národních parků Šumava a Bavorský les se významně zvětšila. Podle výsledků monitoringu, který na svých územích prováděly oba národní parky na přelomu let 2022 a 2023, jich tehdy výzkumníci v napočítali 867. Je to o 250 zvířat více než v měření o šest let dříve, sdělil mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.
Ekologické organizace: Dva reaktory jsou lepší než čtyři, musíme ale nadále rozvíjet OZE
PRAHA (ČTK) - Ekologické organizace, které oslovila ČTK, vnímají rozhodnutí o výstavbě pouze dvou jaderných reaktorů v Dukovanech jako pozitivní. Podle nich je díky tomu větší prostor pro rozvíjení energetiky směrem k obnovitelným zdrojům energie. Výstavba čtyř reaktorů by podle nich bylo megalomanské rozhodnutí, které by Česko nemuselo finančně zvládnout. Ekologičtí aktivisté navíc míní, že odklon od uhlí nastoupí v tuzemsku pravděpodobně dříve, než budou reaktory dokončené, a proto chtějí rozvoj udržitelnějších zdrojů energie. (Celý text)
Zástupci oboru: ČR by měla zapojit všechny dostupné zdroje obnovitelné energie
(ČTK) - Návrhy základních energetických plánů vlády nejsou podle Komory obnovitelných zdrojů energie špatné. Avšak neodrážejí potenciál, kterého lze dosáhnout správnou legislativou a fiskální politikou. Strategický dokument by podle ní zároveň měl více využívat přínosy všech dostupných obnovitelných zdrojů a měl by brát v potaz i jiné zdroje než slunce a vítr. Svaz moderní energetiky spolu s dalšími asociacemi uvedl, že zelená energie pomůže konkurenceschopnosti české ekonomiky. Vláda včera schválení státní energetické koncepce a dvou souvisejících klimatických dokumentů odložila.
Ústavní soud odmítl stížnost firmy z Agrofertu, nedostala dotaci
(ČTK) - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost firmy Primagra z koncernu Agrofert. Ministerstvo průmyslu a obchodu jí v roce 2021 neposkytlo požadovanou dotaci na výměnu sušárny zrnin ve Staňkově na Domažlicku. Důvodem byla obava, že Evropská unie kvůli střetu zájmů dotaci neproplatí, což by pak znamenalo zátěž pro státní rozpočet. Agrofert patří do svěřenských fondů předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, jenž byl tehdy předsedou vlády. ÚS zpřístupnil usnesení ve své databázi.
Do Bulharska odletěly vrtulníky, které budou pomáhat s hašením lesních požárů
(ČTK) - Do Bulharska dnes přiletěly dva české vrtulníky, které budou pomáhat s hašením rozsáhlých lesních požárů. O jejich přistání na letiště v Plovdivu hasiči večer informovali na síti X.
Starostka Paříže se koupala v Seině, aby před olympiádou dokázala její čistotu
PAŘÍŽ (ČTK) - Starostka Paříže Anne Hidalgová a šéf organizačního výboru olympijských her Tony Estanguet se společně koupali v Seině, aby dokázali její čistotu. Informovala o tom francouzská média. Řeka protékající metropolí bude být místem zahajovacího ceremoniálu i dějištěm soutěží v triatlonu a dálkovém plavání. V minulosti budila obavy kvůli kvalitě vody.
Lachtani nakažení vzteklinou pokousali na plážích Kapského města osm lidí
(ČTK) - Osm lidí pokousali na plážích v okolí Kapského Města lachtani nakažení vzteklinou. Úřady doposud registrovaly 11 případů lachtanů jihoafrických se vzteklinou v provincii Západní Kapsko. O případu pokousaných lidí informovala tento týden agentura DPA.
Na Křivoklátsku našli ve zbytcích bukových porostů vzácného brouka tesaříka alpského
PRAHA (Ekolist) - Tesařík alpský je nápadný, jasně modrý brouk s černými skvrnami na křídlech. V České republice nyní žije jen v Ralské pahorkatině, Bílých Karpatech a na jižní Moravě. Ačkoli se na jižní Moravě zřejmě v souvislosti s postupující změnou klimatu nyní šíří, stále patří mezi kriticky ohrožené druhy. Koncem června byli objeveni čtyři dospělí brouci v chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko.
Přírodovědci vypustili na Odolickém vrchu v Českém středohoří 70 syslů
ODOLICE (ČTK) - Přírodovědci včera vypustili na Odolickém vrchu v Českém středohoří 70 syslů z několika zemí. Posílí zdejší populaci tohoto kriticky ohroženého hlodavce. Cílem je udržet sysla ve volné přírodě. Na místo ho přivezli záchranáři ze zoologických zahrad v České republice, Německu, Švédsku a Švýcarsku. Novinářům to řekla Lenka Čolobentičová, koordinátorka záchranného programu pro sysla obecného z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Evropský účetní dvůr: Cíle EU v oblasti ekologického vodíku nejsou realistické
BRUSEL (ČTK) - Cíle Evropské unie v oblasti výroby a dovozu zeleného vodíkového paliva jsou nerealistické a pravděpodobně nebudou splněny, a to navzdory investicím v řádu miliard eur. Ve své zprávě to uvedl Evropský účetní dvůr (EÚD). Cílem Evropské komise (EK) je do roku 2030 vyrobit deset milionů tun obnovitelného vodíku a dalších deset milionů tun dovézt. Tyto cíle sice nejsou závazné, jsou ale součástí plánu EU na ukončení závislosti na dovozu energií z Ruska.
Izolovaný kmen v Peru vyhání z amazonského pralesa činnost těžařů dřeva
(ČTK) - Na jihovýchodě Peru z amazonského pralesa v posledních týdnech stále častěji vycházejí členové domorodého kmene, který dosud neměl téměř žádný kontakt s okolním světem. Z jejich obydlí v národním přírodním parku je vyhání činnost dřevorubců, kteří se tam chystají těžit cedrové a mahagonové dřevo. Informoval o tom v úterý deník The Guardian.
Biopásy na krajích polí. Jaká jsou doporučení přírodovědců pro nastavení zemědělských dotací?
PRAHA (Ekolist) - Biopás na kraji pole znamená pro přírodu zvýšení biodiverzity. Pro zemědělce je to ale práce navíc. Týká se to samotného založení a následné péče o biopásy, ale i administrativní zátěže. Stát zemědělcům za biopásy platí skrze AEKO (agroenvironmentálně-klimatická opatření), pokud splní podmínky dotačního titulu. Jak ale upozorňují přírodovědci z České zemědělské univerzity, některá pravidla z pohledu biodiverzity nedávají příliš smysl.
Vzácný druh motýla jasoně červenookého přijal za své vybrané místo v Krkonoších
(ČTK) - Desítky jedinců kriticky ohroženého druhu motýla jasoně červenookého přijaly předem připravené místo v Krkonoších. Ochránci přírody před několika týdny vypustili do volné přírody 55 samečků tohoto motýla, který se tak téměř po sto letech od svého vyhubení vrátil na území Čech, řekl David Číp z ochranářské Skupiny JARO.
Olympijské hry mají významný vliv na životní prostředí, uvedl odborník z AV ČR
(ČTK) - Pořádání olympijských her má významný negativní vliv na životní prostředí. Do budoucna bude kvůli změnám klimatu ubývat míst, kde se budou moci konat. V rozhovoru, který ČTK poskytla Akademie věd ČR (AV ČR), to řekl expert Martin Klement z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR.
Vláda projedná strategické dokumenty k vývoji tuzemské energetiky
PRAHA (ČTK) - Vláda se bude dnes zabývat aktualizací strategických dokumentů pro další vývoj tuzemské energetiky. Projedná tak upravenou státní energetickou koncepci a energeticko-klimatický plán. Stát v nich počítá s odklonem od uhlí a s postupným posilováním jaderných zdrojů a obnovitelných zdrojů energie. Cíle obou dokumentů tak počítají také s výstavbou nových jaderných zdrojů. Vláda by o vítězi tendru a počtu nových reaktorů měla rovněž brzy rozhodovat.
Slovensko chystá opravu turistické trasy, kde při bouři zahynuly dvě turistky
TATRANSKÁ LOMNICA (ČTK) - Základní obnova poničené turistické trasy v Belianských Tatrách, kde minulý týden při silné bouři přišly o život dvě turistky včetně jedné Češky, přijde na 580 000 eur (14,7 milionu korun). Dosavadní trasy turistických stezek bude ale třeba přehodnotit. Vyplývá to z vyjádření slovenského ministra životního prostředí Tomáše Taraby. Stát podle něj peníze na projekt má.
Rozvoj solárů zpomalil, nových fotovoltaik v pololetí meziročně výrazně ubylo
PRAHA (ČTK) - Rozvoj solární energetiky v Česku zpomalil. V prvním pololetí letošního roku bylo zprovozněno 24 000 nových fotovoltaických elektráren, což bylo meziročně o 21 200 zařízení méně. Instalovaný výkon přesto meziročně klesl jen o 0,5 procenta na 484 megawattů (MW), postupně totiž roste průměrná velikost připojených elektráren.
Rozvoj solárů zpomalil, nových fotovoltaik v pololetí meziročně výrazně ubylo
PRAHA (ČTK) - Rozvoj solární energetiky v Česku zpomalil. V prvním pololetí letošního roku bylo zprovozněno 24 000 nových fotovoltaických elektráren, což bylo meziročně o 21 200 zařízení méně. Instalovaný výkon přesto meziročně klesl jen o 0,5 procenta na 484 megawattů (MW), postupně totiž roste průměrná velikost připojených elektráren.
|
Další články:
26. listopadu 2024
25. listopadu 2024 06:00
24. listopadu 2024 06:00
23. listopadu 2024 12:30
22. listopadu 2024 06:00
|
(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) poskytlo 98,7 milionu korun na celkem 55 projektů komunitní energetiky. Pro další rozvoj sdílení elektřiny v komunitách zároveň resort připravil Platformu pro zakládání energetických společenství, která by měla fungovat jako prostor pro sdílení zkušeností z praxe. Její první setkání se uskuteční ve čtvrtek, informovalo MŽP. Sdílení elektřiny v Česku je možné od září.
(Celý text)
Během dvou dnů lze zhlédnout tradiční Vánoční výstavu ovoce starých odrůd
26. listopadu 2024 11:32
PRAHA (Ekolist) - Od čtvrtka 28. listopadu pořádá Český svaz ochránců přírody v Domě ochránců přírody v Praze tradiční Vánoční výstavu ovoce starých odrůd. První z dopoledních přednášek – Péče o motýly v sadu zároveň přispěje do mozaiky končícího Roku motýlů. Dozvíte se o motýlech, typických pro ovocné sady. A hlavně o tom, co jim prospívá a jakým způsobem uzpůsobit péči o sad. Můžete se zeptat na vše, co vás o motýlech zajímá. Výstava potrvá jen do soboty 30. listopadu.
(Celý text)
Nejvyšší správní soud zamítl stížnost Klimatické žaloby. Ta žádala aktivnější kroky proti emisím
26. listopadu 2024 11:19
BRNO (ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost spolku Klimatická žaloba, který spolu s dalšími organizacemi a lidmi žádal po českých ministerstvech konkrétnější a důslednější opatření ke snižování emisí skleníkových plynů. Potvrdil tak verdikt Městského soudu v Praze, na druhou stranu však uznal, že stát by mohl postupovat rychleji. Rozhodnutí je dostupné na úřední desce. Zástupci spolku ČTK sdělili, že se proti rozhodnutí budou bránit ústavní stížností.
(Celý text)
Ve Skotsku zahynul po nárazu do větrné turbíny orel skalní. Předcházet tomu má monitoring pohybu dravců
26. listopadu 2024 11:05
(ČTK) - Orel skalní zahynul poté, co narazil do větrné turbíny na jihozápadě Skotska. Ochránci přírody ho našli díky digitálnímu kroužku na noze. Monitoring jejich pohybu může dravcům pomoci v lokalitách, kde se turbíny budou teprve stavět, píše web BBC.
(Celý text)
Ostravské zoologické zahradě se daří rozmnožovat ohrožené makaky lví
26. listopadu 2024 10:56
OSTRAVA (ČTK) - Ostravské zoologické zahradě se daří rozmnožovat ohrožené makaky lví. Napomohl tomu přesun do nové expozice Wanderu i loňský dovoz chovného samce, který se dobře sžil se samicemi. V zoo se od jeho příchodu narodilo už sedm mláďat těchto vzácných indických primátů, poslední přišlo na svět tento měsíc, sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)
Umělý velrybí trus. Vědci testují, zda pomůže schopnosti oceánů pohlcovat oxid uhličitý. Vypadá to slibně
26. listopadu 2024 05:29
PRAHA (Ekolist) - Syntetický velrybí trus, to nezní, nevypadá ani nevoní vábně. Pro ekosystém oceánů by ale přídavky této podivné substance mohly změnit mnoho k lepšímu. Hnojením by se totiž podpořil růst fytoplanktonu, a s ním i jeho schopnost vázat atmosférický uhlík. Přes umělé velrybí výměšky se dá bojovat s klimatickou změnou.
(Celý text)
Ochránci přírody začali v milovické rezervaci velkých kopytníků používat terénní elektromobil
26. listopadu 2024 02:50
PRAHA (Ekolist) - K péči o rezervaci velkých kopytníků, její údržbě a pravidelným kontrolám, začal v rezervaci velkých kopytníků sloužit elektromobil určený pro práci v těžkém terénu. V blízké budoucnosti by chtěla ochranářská společnost zcela přejít na bezemisní, bateriovou techniku.
(Celý text)
V Jižní Koreji začalo další kolo jednání OSN o nové úmluvě o plastech
26. listopadu 2024 02:01
PUSAN (ČTK) - V Jižní Koreji začalo páté přípravné jednání OSN, jehož výsledkem by měla být nová mezinárodní úmluva o plastech. Informoval o tom zpravodajský server Radio France Internationale (RFI).
(Celý text)
Lidé souhlasí se zálohováním PET lahví a plechovek, podpora klesá s věkem
26. listopadu 2024 01:03
PRAHA (ČTK) - Připravované zálohování plechovek a plastových lahví má podporu nadpoloviční většiny Čechů. Nejvíce ho podporují mladí lidé, naopak nejstarší generace se zavedením nesouhlasí. Výsledky průzkumu zveřejnila agentura NMS Market Research.
(Celý text)
Děčínská zoo shání ořechy pro zvířata, prosí o pomoc veřejnost
25. listopadu 2024 23:20
DĚČÍN (ČTK) - Veverky, opice, prasata či papoušci patří mezi zvířata, která v děčínské zoo pravidelně dostávají ořechy. Letos se jich však kvůli jarním mrazům příliš neurodilo. Zoologická zahrada proto prosí o pomoc veřejnost. Na svůj facebookový profil umístila instituce také video, od kterého si slibuje rozšíření prosby o dary v podobě ořechů mezi větší počet lidí.
(Celý text)
Ústí nad Orlicí odloží rozhodnutí o větrné elektrárně na příští rok
25. listopadu 2024 22:14
ÚSTÍ NAD ORLICÍ (ČTK) - Ústí nad Orlicí odloží na leden rozhodnutí o tom, zda umožní investorovi postavit v místní části větrnou elektrárnu. Počká, jak se vyjádří lidé z místní části České Třebové na Orlickoústecku, kde má větrník vzniknout také. ČTK to řekl starosta Petr Hájek (Oušťáci).
(Celý text)
Zlínská zoo poslala další supy k vypuštění do volné přírody v Bulharsku
25. listopadu 2024 20:50
ZLÍN (ČTK) - Chovatelé zlínské zoologické zahrady poslali minulý týden dva mladé supy do Bulharska, kde budou vypuštěni do volné přírody. Zlínská zahrada tak činí 15 let, k vypuštění předala již 26 těchto ohrožených dravců, sdělila ČTK mluvčí zahrady Romana Mikešová.
(Celý text)
Po požáru v chemičce uhynuly v řece Bílině desítky ryb. Vodohospodáři ředili vodu
25. listopadu 2024 20:35
LITVÍNOV (ČTK) - V řece Bílině, kam unikla po sobotním požáru v litvínovské chemičce hasební pěna, uhynuly desítky ryb. Byli mezi nimi perlíni, plotice, cejni. Podle rybářů ale nešlo o fatální úhyn. Vodohospodáři dnes pročišťovali vodu v řece a důsledky havárie v areálu chemičky Orlen Unipetrol minimalizují zvýšeným průtokem. V celé délce toku Bíliny nezaznamenali nové úhyny ryb a známky pěny jsou vidět pouze ojediněle na jezech. Po dnešních prohlídkách není třeba provádět mimořádné zásahy, oznámilo na webu Povodí Ohře. Hasiči mají na řece stále norné stěny.
(Celý text)
Petr Hladík: U piva to funguje, proč by nemělo u PET lahví? Bez zálohování zůstaneme ostrovem
25. listopadu 2024 15:08
(MŽP) - V posledních měsících se diskuse, jestli zálohovat, nebo nezálohovat PET lahve a plechovky, rozhořela ve všech větších médiích v zemi. Objevuje se bohužel spoustu nepravd. Jsem ale rád, že se o problému intenzivně mluví. Doteď se mnoho let nic nedělalo a přicházeli jsme tak každý rok o obrovské množství materiálu a energie, nechávali jsme petky a plechovky, aby se povalovaly v přírodě a ve městech a neustále jsme opakovali, jak jsme jako Češi dobří v třídění. Ale nikdo už neupozornil na to, jak moc pokulháváme v následné recyklaci. Rád bych tak představil pár argumentů a čísel, proč má zálohování smysl.
(Celý text)
Hladík: Nová zelená úsporám bude pokračovat v podobě výhodného úvěru a dotace
25. listopadu 2024 14:04
PRAHA (ČTK) - Dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ) podporující renovace budov, jejich zateplení a zvýšení energetické udržitelnosti bude pokračovat v podobě kombinace výhodného úvěru a dotace. Bude tak podobný modelu Oprav dům po babičce, což je jeden z jeho programů, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na konferenci Nová zelená úsporám k 15. výročí programu. V programu Nová zelená úsporám schválilo ministerstvo životního prostředí (MŽP) za 15 let jeho fungování 412 000 žádostí za více než 91 miliard korun.
(Celý text)
Milovická rezervace vyšle dva zubry na obnovu populace v ukrajinském národním parku
25. listopadu 2024 12:32
PRAHA (ČTK) - Rezervace velkých kopytníků v Milovicích na Nymbursku vyšle dva zubry do ukrajinského Národního přírodního parku Zálesí. Pomůžou obnovit jejich populaci, která se kvůli válce snížila téměř o polovinu. Ředitelé parků ve čtvrtek podepsali smlouvu o spolupráci, informoval Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci spravuje.
(Celý text)
V Lukách nad Jihlavou přestaví povodí jez na řece, aby přes něj mohly ryby
25. listopadu 2024 10:47
LUKA NAD JIHLAVOU (ČTK) - V Lukách nad Jihlavou začal podnik Povodí Moravy přestavovat Konvalinkův jez. Původní konstrukci na řece nahradí balvanitý skluz s několika prohlubněmi, který umožní pohyb ryb a jiných vodních živočichů. Rekonstrukce jezu na řece Jihlavě bude stát 17 milionů korun, dokončená bude v červnu příštího roku, sdělila mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová. Projekt spolufinancuje evropský fond Next Generation EU.
(Celý text)
Klíčový standard pro vykazování emisí skleníkových plynů ve firmách je nyní v češtině
25. listopadu 2024 10:09
PRAHA (Ekolist) - Česká podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj (Czech BCSD) vydala oficiální český překlad „Protokolu o skleníkových plynech - standard pro korporátní účetnictví a výkaznictví“ (Korporátní standard GHG Protokolu). Tento základní dokument pro kontrolu emisní stopy a měření emisí skleníkových plynů byl přeložen do českého jazyka na základě licenční smlouvy se Světovým institutem zdrojů (WRI) a Světovou podnikatelskou radou pro udržitelný rozvoj (WBCSD). Jedná se o první oficiální překlad tohoto standardu vydaného již před více než dvaceti lety do češtiny – dokumentu, který má zásadní význam pro podporu dekarbonizačních aktivit českých firem a organizací.
(Celý text)
Asociace: Definice rodinných farem sníží byrokracii a podpoří lokální produkci
25. listopadu 2024 09:40
(ČTK) - Definice rodinného zemědělského hospodaření sníží administrativní zátěž pro rodinné farmy a ulehčí převod závazků mezi rodinnými příslušníky. V rozhovoru s ČTK to řekl předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslav Šebek. Podle něj může mít zjednodušení některých procesů také pozitivní efekt na snížení cen potravin. Ministerstvo zemědělství (MZe) na dotaz ČTK uvedlo, že v dohledné době by měl být podán poslanecký návrh, který by usiloval o zakotvení rodinných farem v zákoně o zemědělství.
(Celý text)
Budvirus - jméno pro nový obří virus. Objevili ho českobudějovičtí vědci v římovské nádrži
25. listopadu 2024 05:00
PRAHA (Ekolist) - Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole - Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky.
(Celý text)
Budvirus - jméno pro nový obří virus. Objevili ho českobudějovičtí vědci v římovské nádrži
25. listopadu 2024 05:00
PRAHA (Ekolist) - Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole - Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky.
(Celý text)