|
titulní strana > co píší jiní
Expertka: Inspiraci pro boj s teplem může Česko čerpat v jižní Evropě
15. července 2024 02:05
PRAHA (ČTK) - Česká města se mohou inspirovat v boji s teplem v jižní Evropě, například v Barceloně, která má efektivní plány a je lépe přizpůsobená na vysoké teploty. Město má například více než dvě stovky takzvaných klimatických útočišť v prostorách veřejně dostupných muzeí, galerií, úřadů a knihoven, které poskytují pitnou vodu, klimatizaci a informační servis, sdělila výzkumná pracovnice Katarína Svitková z Institutu pro Evropskou politiku.
Tlející dřevo je bohatství lesa. Díky němu objevili na Šumavě po více než sto letech vzácného brouka kornatce velkého
PRÁŠILY (ČTK) - Nezastupitelný význam tlejícího dřeva pro ekosystémy vysvětlují letos odborníci ze Správy Národního parku Šumava veřejnosti. Osvětové akce zasvětili právě tlejícímu dřevu, jakožto šumavskému fenoménu. Na vrchu Poledník u Prášil turistům ukazovali, jak i díky mrtvým stromům nyní žije a prosperuje les zničený před lety nejdříve orkánem Kyrill a následně kůrovcovou kalamitou, řekl ČTK mluvčí parku Jan Dvořák. Další podobné akce se o prázdninách uskuteční ještě na Březníku, u Pramenů Vltavy a u Plešného jezera.
Města jsou v létě problematická, neboť se nezvládnou v noci přirozeně ochlazovat
(ČTK) - Města mají problém se při letních nocích přirozeně ochlazovat, neboť sestávají z umělých povrchů jako je beton či asfalt, které se ve dne nahřívají. To může být problematické, jelikož vyšší teploty zatěžují lidský organismus, ale také zeleň, řekl klimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Nicméně takzvané městské tepelné ostrovy, tedy zástavby, které zadržují více tepla, mohou být naopak prospěšné v zimě.
Jihlavská zoo chystá nové výběhy pro pouštní kočky a karakaly, přispěje jí kraj
JIHLAVA (ČTK) - Zoologická zahrada v Jihlavě má v plánu udělat nové výběhy pro pouštní kočky a karakaly. Na stavbu skoro za devět milionů korun se městu chystá přispět kraj. Krajští radní doporučili krajskému zastupitelstvu, aby na tento projekt zoo schválilo dotaci čtyři miliony korun. Hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO) novinářům řekl, že je to výsledek debat o možné krajské podpoře zoo, která patří mezi nejatraktivnější turistické cíle na Vysočině.
Při vysokých teplotách se v Praze více zalévá zeleň a omezuje se sečení trávníků
PRAHA (ČTK) - Při letních vysokých teplotách se zeleň v Praze musí více zalévat, a to hlavně nově vysazené stromy a keře nebo květinové záhony. Omezit by se kvůli horkům mělo naopak sečení trávníků. ČTK to řekla mluvčí organizace Lesy hlavního města Prahy Petra Fišerová. Na zalévání se soustředí i pražská botanická zahrada, problémem jsou však podle odborníků spíše výkyvy teplot. Lidem doporučují rostliny kontrolovat.
Aukční síň Sotheby's nabídne téměř kompletní kostru stegosaura
(ČTK) - Aukční síň Sotheby's příští týden v New Yorku nabídne téměř kompletní kostru až 161 milionů let starého stegosaura. Odhaduje se, že se jeho impozantní fosilie včetně charakteristických hřbetních plátů prodá za čtyři až šest milionů dolarů (asi 93 až 139 milionů korun).
Ekologicky významné prvky (krajinné prvky) jako součást ekologické sítě
PRAHA (Ekolist) - Ekologickou síť v České republice tvoří soustava velkých jádrových území (chráněných území, biocenter) vzájemně propojených cestami (biokoridory) či nášlapnými kameny. Je to tedy prostorově propojená síť krajinných prvků, která zajišťuje uchování nebo zlepšení stavu populací druhů a biotopů, a tím i zdraví ekosystémů a v nich probíhajících procesů, zásadně posiluje rezistenci a rezilienci krajinné struktury a udržitelnost obnovitelných přírodních zdrojů v době probíhající klimatické změny.
V ČR roste pomalu zájem o agroturistiku. Přibývají i zařízení nabízející venkovský pobyt
(ČTK) - V Česku přibývá agroturistických zařízení, která nabízejí dovolenou zaměřenou na venkovský pobyt. V současnosti mohou lidé vybírat zhruba mezi 1000, vyplývá z odhadu Svazu venkovské turistiky a agroturistiky. Státní agentura CzechTourism uvedla, že venkovský turismus preferují téměř dvě procenta návštěvníků během pobytu v Česku. K většímu rozvoji ale podle svazu chybí dlouhodobá programová a finanční podpora.
Berlín během fotbalu uspořil dva miliony jednorázových kelímků a talířů
BERLÍN (ČTK) - Berlínská fan zóna pro vrcholící fotbalové mistrovství Evropy díky opakovaně využitelnému nádobí uspořila dva miliony jednorázových obalů nápojů a potravin. Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) pořadatele a představitele metropole za klimaticky šetrný přístup ocenila a dala je Evropské fotbalové unii (UEFA) za příklad.
Zlínská zoo odchovala mládě tygra ussurijského
ZLÍN (ČTK) - Zlínská zoologická zahrada odchovala mládě tygra ussurijského. Sameček se narodil na začátku května pětileté tygřici Sambě, se kterou zatím zůstává v chovatelském zázemí. Je ve skvělé kondici, zdravý a vitální, sdělila ČTK mluvčí zoo Romana Mikešová.
Jindřichův Hradec vybuduje v areálu základní školy venkovní třídu
JINDŘICHŮV HRADEC (ČTK) - Jindřichův Hradec vybuduje v areálu základní školy v Jarošovské ulici venkovní třídu. Žáci se v ní budou učit například přírodopis. Jde o první projekt podobného typu v regionu, řekli zástupci vedení města.
Nadační fond chystá obnovu zahrady Zikmundovy vily ve Zlíně. Lidé mohou přispět
ZLÍN (ČTK) - Nadační fond Zikmundova vila chystá obnovu zahrady zlínské vily, v níž léta žil cestovatel Miroslav Zikmund (1919 až 2021). Podílet se na ní může i veřejnost, lidé se mohou zapojit do hromadné adopce stromu Miroslava Zikmunda. Výtěžek bude využitý na výsadbu stromů, instalaci laviček nebo na opravu plotu, řekl ČTK zástupkyně nadace Kateřina Martykánová.
Zápis na seznam UNESCO zvýšil zájem turistů o kladrubský hřebčín
KLADRUBY NAD LABEM (ČTK) - Zápis krajiny pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem na Seznam památek světového dědictví UNESCO zvýšil zájem turistů o kladrubský hřebčín s několikasetletou historií. Návštěvnost sice dočasně srazila pandemie onemocnění covid-19, od roku 2022 ale nastalo oživení, uvedl ředitel Jiří Machek.
Zbrašovské aragonitové jeskyně zdobí svými plastikami mladí skláři
HRANICE (ČTK) - Téma vody se letos prolíná sezonní výstavou umístěnou ve Zbrašovských aragonitových jeskyních v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku. V kulisách jeskyně mohou návštěvníci obdivovat díla studentů a čerstvých absolventů uměleckoprůmyslové školy sklářské ve Valašském Meziříčí. Výstava s názvem Voda/Sklo/Voda obohatí prohlídku 375 metrů dlouhé návštěvní trasy do konce října, sdělil ČTK mluvčí Správy jeskyní ČR Pavel Gejdoš. Jeskyně pořádají výstavy současného výtvarného umění už přes 30 let.
V táborské zoo uhynul osmadvacetiletý medvěd baribal Geňa
TÁBOR (ČTK) - V táborské zoologické zahradě v pondělí uhynul medvěd baribal Geňa. Bylo mu 28,5 roku. Ředitel zoo Evžen Korec ČTK řekl, že baribalové se běžně dožívají 25 let a starší jsou spíše výjimkou.
Ochránci přírody v Brně vyzvali lidi k trhání dalších invazních rostlin
BRNO (ČTK) - Brněnští ochránci přírody z Rezekvítku vyzvali lidi, ať si domů či blízkým natrhají další invazní rostliny, které přes léto ve volné přírodě kvetou. Jde například o severoamerické astřičky. Lidé jejich trháním prospějí přírodě, invazní rostliny totiž vytlačují původní druhy. Ochránci o tom informovali na svém webu.
Francouzská ministryně sportu se vykoupala v Seině, aby dokázala, že je řeka připravená na olympijské hry
PAŘÍŽ (ČTK) - Francouzská ministryně sportu Amélie Oudéaová-Castéraová si dnes ráno vzala koupací čepici, oblékla neopren a vykoupala se v Seině. Do řeky protékající Paříží se ponořila aby dokázala, že dodržela svůj slib, že Seina bude do letních olympijských her tak čistá, aby se v ní mohlo plavat a soutěžit. Ministryni doprovázel vlajkonoš francouzské paralympijské výpravy triatlonista Alexis Hanquinquant, informovala stanice BFM TV.
Turismus bez bariér? Dvě trasy jako příklad, jak mohou přírodu navštívit i lidé se sníženou pohyblivostí
PRAHA (Ekolist) - Česká republika nabízí mnoho krásných a zajímavých lokalit, která stojí za vidění. Pro většinu z nás nepředstavuje návštěva takových míst problém, ale jaké to je pro osoby se zrakovým či sluchovým postiženým nebo pro osoby se sníženou pohyblivostí? Na co nesmí zapomenout při plánování výletních tras? Jaké překážky je mohou čekat přímo v terénu? Je možné jim poznávání přírodních a kulturních krás usnadnit?
U Českých Budějovic by mohl vzniknout přírodní park Údolí Rudolfovského potoka
(ČTK) - Poblíž Českých Budějovic by mohl vzniknout přírodní park Údolí Rudolfovského potoka. V lokalitě o rozloze přibližně 13 hektarů žijí vzácní živočichové a rostou chráněné rostliny. Území se nachází na katastrech obcí Rudolfov, Jivna a Hlincové Hory na Českobudějovicku. ČTK to řekl Jaroslav Valevský, předseda spolku Náš domov, který o vznik parku usiluje.
Vyhubení slonů by mělo na planetu fatální dopady, ukazuje nová výstava v olomoucké Pevnosti poznání
OLOMOUC (ČTK) - Na slony ze všech pohledů se zaměřila nová výstava, která vznikla v muzeu Pevnost poznání, interaktivním vědeckém centru Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Vyhubení slonů by mělo na planetu fatální dopady, ukazuje nová výstava v olomoucké Pevnosti poznání
OLOMOUC (ČTK) - Na slony ze všech pohledů se zaměřila nová výstava, která vznikla v muzeu Pevnost poznání, interaktivním vědeckém centru Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
|
Další články:
26. listopadu 2024
25. listopadu 2024 06:00
24. listopadu 2024 06:00
23. listopadu 2024 12:30
22. listopadu 2024 06:00
|
(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) poskytlo 98,7 milionu korun na celkem 55 projektů komunitní energetiky. Pro další rozvoj sdílení elektřiny v komunitách zároveň resort připravil Platformu pro zakládání energetických společenství, která by měla fungovat jako prostor pro sdílení zkušeností z praxe. Její první setkání se uskuteční ve čtvrtek, informovalo MŽP. Sdílení elektřiny v Česku je možné od září.
(Celý text)
Během dvou dnů lze zhlédnout tradiční Vánoční výstavu ovoce starých odrůd
26. listopadu 2024 11:32
PRAHA (Ekolist) - Od čtvrtka 28. listopadu pořádá Český svaz ochránců přírody v Domě ochránců přírody v Praze tradiční Vánoční výstavu ovoce starých odrůd. První z dopoledních přednášek – Péče o motýly v sadu zároveň přispěje do mozaiky končícího Roku motýlů. Dozvíte se o motýlech, typických pro ovocné sady. A hlavně o tom, co jim prospívá a jakým způsobem uzpůsobit péči o sad. Můžete se zeptat na vše, co vás o motýlech zajímá. Výstava potrvá jen do soboty 30. listopadu.
(Celý text)
Nejvyšší správní soud zamítl stížnost Klimatické žaloby. Ta žádala aktivnější kroky proti emisím
26. listopadu 2024 11:19
BRNO (ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost spolku Klimatická žaloba, který spolu s dalšími organizacemi a lidmi žádal po českých ministerstvech konkrétnější a důslednější opatření ke snižování emisí skleníkových plynů. Potvrdil tak verdikt Městského soudu v Praze, na druhou stranu však uznal, že stát by mohl postupovat rychleji. Rozhodnutí je dostupné na úřední desce. Zástupci spolku ČTK sdělili, že se proti rozhodnutí budou bránit ústavní stížností.
(Celý text)
Ve Skotsku zahynul po nárazu do větrné turbíny orel skalní. Předcházet tomu má monitoring pohybu dravců
26. listopadu 2024 11:05
(ČTK) - Orel skalní zahynul poté, co narazil do větrné turbíny na jihozápadě Skotska. Ochránci přírody ho našli díky digitálnímu kroužku na noze. Monitoring jejich pohybu může dravcům pomoci v lokalitách, kde se turbíny budou teprve stavět, píše web BBC.
(Celý text)
Ostravské zoologické zahradě se daří rozmnožovat ohrožené makaky lví
26. listopadu 2024 10:56
OSTRAVA (ČTK) - Ostravské zoologické zahradě se daří rozmnožovat ohrožené makaky lví. Napomohl tomu přesun do nové expozice Wanderu i loňský dovoz chovného samce, který se dobře sžil se samicemi. V zoo se od jeho příchodu narodilo už sedm mláďat těchto vzácných indických primátů, poslední přišlo na svět tento měsíc, sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)
Umělý velrybí trus. Vědci testují, zda pomůže schopnosti oceánů pohlcovat oxid uhličitý. Vypadá to slibně
26. listopadu 2024 05:29
PRAHA (Ekolist) - Syntetický velrybí trus, to nezní, nevypadá ani nevoní vábně. Pro ekosystém oceánů by ale přídavky této podivné substance mohly změnit mnoho k lepšímu. Hnojením by se totiž podpořil růst fytoplanktonu, a s ním i jeho schopnost vázat atmosférický uhlík. Přes umělé velrybí výměšky se dá bojovat s klimatickou změnou.
(Celý text)
Ochránci přírody začali v milovické rezervaci velkých kopytníků používat terénní elektromobil
26. listopadu 2024 02:50
PRAHA (Ekolist) - K péči o rezervaci velkých kopytníků, její údržbě a pravidelným kontrolám, začal v rezervaci velkých kopytníků sloužit elektromobil určený pro práci v těžkém terénu. V blízké budoucnosti by chtěla ochranářská společnost zcela přejít na bezemisní, bateriovou techniku.
(Celý text)
V Jižní Koreji začalo další kolo jednání OSN o nové úmluvě o plastech
26. listopadu 2024 02:01
PUSAN (ČTK) - V Jižní Koreji začalo páté přípravné jednání OSN, jehož výsledkem by měla být nová mezinárodní úmluva o plastech. Informoval o tom zpravodajský server Radio France Internationale (RFI).
(Celý text)
Lidé souhlasí se zálohováním PET lahví a plechovek, podpora klesá s věkem
26. listopadu 2024 01:03
PRAHA (ČTK) - Připravované zálohování plechovek a plastových lahví má podporu nadpoloviční většiny Čechů. Nejvíce ho podporují mladí lidé, naopak nejstarší generace se zavedením nesouhlasí. Výsledky průzkumu zveřejnila agentura NMS Market Research.
(Celý text)
Děčínská zoo shání ořechy pro zvířata, prosí o pomoc veřejnost
25. listopadu 2024 23:20
DĚČÍN (ČTK) - Veverky, opice, prasata či papoušci patří mezi zvířata, která v děčínské zoo pravidelně dostávají ořechy. Letos se jich však kvůli jarním mrazům příliš neurodilo. Zoologická zahrada proto prosí o pomoc veřejnost. Na svůj facebookový profil umístila instituce také video, od kterého si slibuje rozšíření prosby o dary v podobě ořechů mezi větší počet lidí.
(Celý text)
Ústí nad Orlicí odloží rozhodnutí o větrné elektrárně na příští rok
25. listopadu 2024 22:14
ÚSTÍ NAD ORLICÍ (ČTK) - Ústí nad Orlicí odloží na leden rozhodnutí o tom, zda umožní investorovi postavit v místní části větrnou elektrárnu. Počká, jak se vyjádří lidé z místní části České Třebové na Orlickoústecku, kde má větrník vzniknout také. ČTK to řekl starosta Petr Hájek (Oušťáci).
(Celý text)
Zlínská zoo poslala další supy k vypuštění do volné přírody v Bulharsku
25. listopadu 2024 20:50
ZLÍN (ČTK) - Chovatelé zlínské zoologické zahrady poslali minulý týden dva mladé supy do Bulharska, kde budou vypuštěni do volné přírody. Zlínská zahrada tak činí 15 let, k vypuštění předala již 26 těchto ohrožených dravců, sdělila ČTK mluvčí zahrady Romana Mikešová.
(Celý text)
Po požáru v chemičce uhynuly v řece Bílině desítky ryb. Vodohospodáři ředili vodu
25. listopadu 2024 20:35
LITVÍNOV (ČTK) - V řece Bílině, kam unikla po sobotním požáru v litvínovské chemičce hasební pěna, uhynuly desítky ryb. Byli mezi nimi perlíni, plotice, cejni. Podle rybářů ale nešlo o fatální úhyn. Vodohospodáři dnes pročišťovali vodu v řece a důsledky havárie v areálu chemičky Orlen Unipetrol minimalizují zvýšeným průtokem. V celé délce toku Bíliny nezaznamenali nové úhyny ryb a známky pěny jsou vidět pouze ojediněle na jezech. Po dnešních prohlídkách není třeba provádět mimořádné zásahy, oznámilo na webu Povodí Ohře. Hasiči mají na řece stále norné stěny.
(Celý text)
Petr Hladík: U piva to funguje, proč by nemělo u PET lahví? Bez zálohování zůstaneme ostrovem
25. listopadu 2024 15:08
(MŽP) - V posledních měsících se diskuse, jestli zálohovat, nebo nezálohovat PET lahve a plechovky, rozhořela ve všech větších médiích v zemi. Objevuje se bohužel spoustu nepravd. Jsem ale rád, že se o problému intenzivně mluví. Doteď se mnoho let nic nedělalo a přicházeli jsme tak každý rok o obrovské množství materiálu a energie, nechávali jsme petky a plechovky, aby se povalovaly v přírodě a ve městech a neustále jsme opakovali, jak jsme jako Češi dobří v třídění. Ale nikdo už neupozornil na to, jak moc pokulháváme v následné recyklaci. Rád bych tak představil pár argumentů a čísel, proč má zálohování smysl.
(Celý text)
Hladík: Nová zelená úsporám bude pokračovat v podobě výhodného úvěru a dotace
25. listopadu 2024 14:04
PRAHA (ČTK) - Dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ) podporující renovace budov, jejich zateplení a zvýšení energetické udržitelnosti bude pokračovat v podobě kombinace výhodného úvěru a dotace. Bude tak podobný modelu Oprav dům po babičce, což je jeden z jeho programů, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na konferenci Nová zelená úsporám k 15. výročí programu. V programu Nová zelená úsporám schválilo ministerstvo životního prostředí (MŽP) za 15 let jeho fungování 412 000 žádostí za více než 91 miliard korun.
(Celý text)
Milovická rezervace vyšle dva zubry na obnovu populace v ukrajinském národním parku
25. listopadu 2024 12:32
PRAHA (ČTK) - Rezervace velkých kopytníků v Milovicích na Nymbursku vyšle dva zubry do ukrajinského Národního přírodního parku Zálesí. Pomůžou obnovit jejich populaci, která se kvůli válce snížila téměř o polovinu. Ředitelé parků ve čtvrtek podepsali smlouvu o spolupráci, informoval Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci spravuje.
(Celý text)
V Lukách nad Jihlavou přestaví povodí jez na řece, aby přes něj mohly ryby
25. listopadu 2024 10:47
LUKA NAD JIHLAVOU (ČTK) - V Lukách nad Jihlavou začal podnik Povodí Moravy přestavovat Konvalinkův jez. Původní konstrukci na řece nahradí balvanitý skluz s několika prohlubněmi, který umožní pohyb ryb a jiných vodních živočichů. Rekonstrukce jezu na řece Jihlavě bude stát 17 milionů korun, dokončená bude v červnu příštího roku, sdělila mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová. Projekt spolufinancuje evropský fond Next Generation EU.
(Celý text)
Klíčový standard pro vykazování emisí skleníkových plynů ve firmách je nyní v češtině
25. listopadu 2024 10:09
PRAHA (Ekolist) - Česká podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj (Czech BCSD) vydala oficiální český překlad „Protokolu o skleníkových plynech - standard pro korporátní účetnictví a výkaznictví“ (Korporátní standard GHG Protokolu). Tento základní dokument pro kontrolu emisní stopy a měření emisí skleníkových plynů byl přeložen do českého jazyka na základě licenční smlouvy se Světovým institutem zdrojů (WRI) a Světovou podnikatelskou radou pro udržitelný rozvoj (WBCSD). Jedná se o první oficiální překlad tohoto standardu vydaného již před více než dvaceti lety do češtiny – dokumentu, který má zásadní význam pro podporu dekarbonizačních aktivit českých firem a organizací.
(Celý text)
Asociace: Definice rodinných farem sníží byrokracii a podpoří lokální produkci
25. listopadu 2024 09:40
(ČTK) - Definice rodinného zemědělského hospodaření sníží administrativní zátěž pro rodinné farmy a ulehčí převod závazků mezi rodinnými příslušníky. V rozhovoru s ČTK to řekl předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslav Šebek. Podle něj může mít zjednodušení některých procesů také pozitivní efekt na snížení cen potravin. Ministerstvo zemědělství (MZe) na dotaz ČTK uvedlo, že v dohledné době by měl být podán poslanecký návrh, který by usiloval o zakotvení rodinných farem v zákoně o zemědělství.
(Celý text)
Budvirus - jméno pro nový obří virus. Objevili ho českobudějovičtí vědci v římovské nádrži
25. listopadu 2024 05:00
PRAHA (Ekolist) - Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole - Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky.
(Celý text)
Budvirus - jméno pro nový obří virus. Objevili ho českobudějovičtí vědci v římovské nádrži
25. listopadu 2024 05:00
PRAHA (Ekolist) - Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole - Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky.
(Celý text)