|
titulní strana > co píší jiní
Přívalové deště nadělaly Lesům ČR za poslední měsíc škody téměř za 80 milionů korun
11. července 2024 11:05
HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Přívalové deště nadělaly za poslední měsíc na majetku státního podniku Lesy České republiky (LČR) škody téměř za 80 milionů korun. Poničily hlavně lesní cesty a koryta potoků. Deště na přelomu května a června nadělaly škody zejména na Frýdecko-Místecku, Blanensku a Chrudimsku. Na konci června povodně opět zasáhly Frýdecko-Místecko a dále Zlínsko a Vsetínsko
Smrt devatenáctileté turistky vyostřila v Rumunsku debatu o medvědech
BUKUREŠŤ (ČTK) - Útok medvěda, který si vyžádal život devatenáctileté turistky z Bukurešti, vyvolal v Rumunsku silné emoce. V balkánské zemi medvědi čím dál častěji vycházejí z lesů, napsala agentura AFP. Rumunská vláda chce přerušit parlamentní prázdniny, aby zákonodárci rozhodli o zpřísnění opatření proti těmto šelmám.
Obyvatelé Litultovic nesouhlasí se zasypáním bývalého lomu stavebním odpadem
Litultovice (Opavsko) (ČTK) - Obyvatelé Litultovic na Opavsku a dalších pěti obcí nesouhlasí se záměrem společnosti Thorssen zasypat nedaleký bývalý lom skrývkovou zeminou a stavebním odpadem. Obávají se především znečištění podzemní vody, na níž je závislých na 4000 lidí, řekl starosta městyse Jan Birgus (Nezávislí pro Litultovice). Vyjádření společnosti či jejího jednatele Dalibora Kučery ČTK zjišťuje.
Příležitost pro uhelné regiony: Operační program Spravedlivá transformace pomáhá nastartovat kraje zatížené těžbou
(MŽP) - Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký kraj jsou regiony, které byly po dlouhou dobu závislé na těžebním průmyslu. V současné situaci odklonu od uhlí je důležité, aby právě tyto kraje získaly podporu k dorovnání startovní čáry s ostatními. K tomu významně pomáhá Operační program Spravedlivá transformace (OPST), který podporuje ekonomické, technologické, sociální, ekologické a kulturní projekty v těchto lokalitách. Česká republika je v současné době nejúspěšnějším státem ve využívání prostředků z Fondu spravedlivé transformace v Evropské unii a obnově tzv. uhelných regionů.
Achillova pata železnice? Stromy
PRAHA (Ekolist) - Byly doby, kdy železnice a majitelé lesů úzce spolupracovali na tom, aby se v okolí dráhy nemohlo nic stát. Se zánikem parních lokomotiv ale tato spolupráce zanikla – a ze zákonů vypadla i povinnost udržovat podél tratí protipožární pásy. Dnes jsou v bezprostředním okolí vzrostlé stromy, které mohou ohrozit bezpečnost dopravy. Tématu se 6. června věnoval seminář Bezpečná krajina z pohledu složek IZS ČR, správců liniových staveb a dopravy v kontextu negativních dopadů klimatické změny, který se konal v Poslanecké sněmovně.
Průzkum: Obyvatelé Národního parku České Švýcarska oceňují jeho práci
PRAHA (ČTK) - Obyvatelé Národního parku (NP) České Švýcarsko oceňují jeho práci. Spokojeno se zřízením rezervace je 80 procent z nich. Podle 77 procent dotazovaných správa národního parku chrání místní přírodu, 74 procent z nich ji považuje za dobrého souseda pro místní obyvatele. Vyplývá to z průzkumu Institutu 2050, který mapoval názory obyvatel dva roky po ničivém požáru. Výsledky představil Institut 2050 společně s ministerstvem životního prostředí a Správou NP České Švýcarsko.
Riziko požárů v lese zvyšují horka, sucho a vítr. Půda je nyní nasycena vodou
(ČTK) - V lesní půdě je v současnosti po nedávných deštích poměrně dost vody, větší riziko lesních požárů tak nyní při krátkodobě zvýšených teplotách nehrozí, řekl ČTK Jan Řezáč z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. Zároveň ale zdůraznil, že vznik požárů nelze předvídat a za několik dní může půda opět vyschnout.
Na Klatovsku bude další protest proti plánovanému úložišti jaderného odpadu
(ČTK) - Lidé z Klatovska se příští sobotu odpoledne vydají na další protestní pochody, cyklo- a motovyjížďky kolem Pačejova v místech, která připadají v úvahu pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Na 21. ročníku akce se tradičně setkávají stovky obyvatel, chalupářů a obdivovatelů krajiny 31 dotčených sídel z Pošumaví. ČTK to řekl František Kába, předseda spolku Jaderný odpad - děkujeme, nechceme!, který akci pořádá spolu s obcí Maňovice. Letos jde o třetí protestní akci.
Australští strážci přírody zastřelili krokodýla, který zabil dvanáctiletou dívku
(ČTK) - V Austrálii zastřelili krokodýla, který zabil dvanáctiletou dívku, když s rodinou plavala v potoce na severu země, informoval deník The Times. Strážci přírody se zvíře snažili odchytit asi měsíc, nakonec ho objevili a zneškodnili v neděli. Analýza potvrdila, že se jedná o stejného krokodýla, který dívku stáhl pod vodu.
Na Žďársku jsou dvě ohniska račího moru, platí veterinární opatření
(ČTK) - Agentura ochrany přírody a krajiny ČR dnes instalovala informační tabule o ochranných pásmech souvisejících s výskytem račího moru na Žďársku. ČTK to řekl Václav Hlaváč, ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR). Na veterinární opatření vydaná kvůli plísňovému onemocnění, které decimuje evropské raky, upozornila Česká televize.
Krkonošský park bojuje s krásnou, ale nebezpečnou lupinou
PRAHA (Ekolist) - Území Krkonošského národního parku se v tuto dobu na mnoha místech doslova modrá. Může za to lupina mnoholistá (Lupinus polyphyllus), známá též jako vlčí bob mnoholistý. V České republice je zařazena na seznam invazních druhů rostlin, jež mají rozsáhlé dopady na ekosystémy. Laici se tedy těší její krásou a odborníci mají těžkou hlavu, jak zdlouhavý boj nad ní vyhrát.
Expert: Pořízení klimatizací je sobecké, přispívají k horšímu klimatu. Lepší řešení jsou venkovní žaluzie
(ČTK) - Klimatizace vnitřní prostory sice ochladí, ale vypouští teplý vzduch do již tak vyhřátých ulic. Zároveň je na její provoz potřeba elektrická energie, která mnohdy pochází z fosilních paliv. Její provoz proto s sebou nese uhlíkovou stopu a přispívá ke změnám klimatu, shodli se klimatologové, které oslovila ČTK. Nicméně se odhaduje, že domácností s klimatizací bude kvůli zvyšujícím se teplotám přibývat.
Pražská zoo dala zvířatům led, má je v nynějším vedru ochladit a také zabavit
PRAHA (ČTK) - Pražská zoologická zahrada dala některým zvířatům, například ledním medvědům či vydrám, do výběhu led, aby se při současných tropických teplotách ochladila. Zároveň je to pro ně zábava a rozptýlení, řekl novinářům ředitel zoo Miroslav Bobek. Led nabízí zoologická zahrada na dvou místech i návštěvníkům. Celkem dala zoo zvířatům do výběhů a na vybraná místa lidem asi deset tun ledu.
Značka Frosch bodovala v soutěži Volba spotřebitelů 2024
() -
Tablety do myčky značky Frosch se v letošním souboji soutěže Volba spotřebitelů 2024 utkaly o přízeň spotřebitelů. Ve vysoké konkurenci čtyřiadvacátého ročníku spotřebitelského programu Volba spotřebitelů – Nejlepší novinka 2024 se zúčastnilo 221 produktových novinek od 168 firem. Spotřebitelé vybrali 66 vítězů. Společnost NIQ shromáždila a zpracovala výsledky unikátního průzkumu, v rámci kterého proběhlo dotazování na reprezentativním vzorku čtyř tisíc českých respondentů. Ti jednoznačně zvolili v kategorii Tablety do myčky značku Frosch s inovovaným výrobkem Frosch EKO tablety do myčky vše v 1 citron. Výrobky si oblibu získaly jak díky své účinnosti, tak i díky přírodnímu složení. Marketingový program Volba spotřebitelů podporuje vazby mezi výrobci a zákazníky. Každoročním vyhlášením vítězných výrobků poukazuje na produkty, které spotřebitelé oceňují, které na trhu vítají, a které kupují.
Hydrogeologové ověřují kvalitu artéského vrtu v Kníničkách u Brněnské přehrady
(ČTK) - Artéský vrt v Kníničkách poblíž Brněnské přehrady by mohl od jara příštího roku sloužit jako zdroj pitné vody pro systém nouzového zásobování obyvatel Brna. Odborníci ze společnosti GEOtest tam nyní pracují na hydrogeologickém průzkumu, který kvantitu i kvalitu vrtu ověří. Pak vytvoří projekt úpravy vrtu a zahájí stavební práce na opravách šachty tak, aby z něj hasičské cisterny mohly nabírat vodu. ČTK to za zhotovitele řekl hydrogeolog společnosti GEOtest Jan Bartoň.
V Safari Parku Dvůr Králové se narodilo mládě vzácného hrošíka liberijského
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK) - V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku se narodilo mládě vzácného hrošíka liberijského. Jde o čtvrté mládě narozené po téměř patnáctiletém přerušení odchovů. Předchozí hrošíci se v zoo v nové éře odchovů narodili v říjnu 2020, v únoru 2021 a v prosinci 2023, informoval mluvčí zoo Michal Šťastný.
V pískovně u Vrábče na Českobudějovicku plánují recyklaci stavebního odpadu
(ČTK) - Společnost Budějovické štěrkopísky u Vrábče na Českobudějovicku chce recyklovat stavební a demoliční odpad. Nyní zde těží štěrkopísek a křemen ve formě kamínků. ČTK to řekl jednatel společnosti Radek Bican. Starosta nedalekého Boršova Jan Zeman (Pro Boršov) se obává zvýšení hluku a prašnosti.
Hasiče trápí špatná průjezdnost krajiny a měst
PRAHA (Ekolist) - Hasiči se potýkají se špatnou průjezdností krajinou. Zmínila to Iva Brejzová z Generálního ředitelství Hasičského záchranné sboru. Tématu se 6. června věnoval seminář Bezpečná krajina z pohledu složek IZS ČR, správců liniových staveb a dopravy v kontextu negativních dopadů klimatické změny, který se konal v Poslanecké sněmovně.
MŽP: Povinné zálohování může radikálně omezit množství nevyužitých PET lahví
PRAHA (ČTK) - Povinné zálohování by mělo radikálně omezit množství nevyužitých PET lahví a plechovek. Ročně se v Česku prodá zhruba 1,8 miliardy kusů PET lahví a dalších 800 milionů kusů plechovek. Mimo tříděný odpad skončí přibližně každá pátá PET lahev a u plechovek každá třetí ze čtyř, uvedli zástupci ministerstva životního prostředí (MŽP). Zálohování podporuje také hlavní město Praha, například kvůli čistším ulicím nebo snížení nákladů.
Ovocnáři: Kompenzace od EU na mrazy nám umožní přežít a založit novou úrodu
HOLOVOUSY (ČTK) - Ovocnářská unie ČR uvítala přidělení peněz z rezerv Evropské komise (EK) na kompenzace škod z jarních z mrazů. "Umožní to českým ovocnářům přežít a v roce 2025 založit na novou úrodu. Podpora umožní zachovat rozsah ovocnářského sektoru v ČR," řekl ČTK předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Česká republika by měla od EK získat 15 milionů eur, tedy zhruba 378 milionů korun. Z národních zdrojů by k nim mohlo podle ministra Marka Výborného (KDU-ČSL) přibýt dalších přibližně 100 milionů korun.
Ovocnáři: Kompenzace od EU na mrazy nám umožní přežít a založit novou úrodu
HOLOVOUSY (ČTK) - Ovocnářská unie ČR uvítala přidělení peněz z rezerv Evropské komise (EK) na kompenzace škod z jarních z mrazů. "Umožní to českým ovocnářům přežít a v roce 2025 založit na novou úrodu. Podpora umožní zachovat rozsah ovocnářského sektoru v ČR," řekl ČTK předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Česká republika by měla od EK získat 15 milionů eur, tedy zhruba 378 milionů korun. Z národních zdrojů by k nim mohlo podle ministra Marka Výborného (KDU-ČSL) přibýt dalších přibližně 100 milionů korun.
|
Další články:
26. listopadu 2024
25. listopadu 2024 06:00
24. listopadu 2024 06:00
23. listopadu 2024 12:30
22. listopadu 2024 06:00
|
(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) poskytlo 98,7 milionu korun na celkem 55 projektů komunitní energetiky. Pro další rozvoj sdílení elektřiny v komunitách zároveň resort připravil Platformu pro zakládání energetických společenství, která by měla fungovat jako prostor pro sdílení zkušeností z praxe. Její první setkání se uskuteční ve čtvrtek, informovalo MŽP. Sdílení elektřiny v Česku je možné od září.
(Celý text)
Během dvou dnů lze zhlédnout tradiční Vánoční výstavu ovoce starých odrůd
26. listopadu 2024 11:32
PRAHA (Ekolist) - Od čtvrtka 28. listopadu pořádá Český svaz ochránců přírody v Domě ochránců přírody v Praze tradiční Vánoční výstavu ovoce starých odrůd. První z dopoledních přednášek – Péče o motýly v sadu zároveň přispěje do mozaiky končícího Roku motýlů. Dozvíte se o motýlech, typických pro ovocné sady. A hlavně o tom, co jim prospívá a jakým způsobem uzpůsobit péči o sad. Můžete se zeptat na vše, co vás o motýlech zajímá. Výstava potrvá jen do soboty 30. listopadu.
(Celý text)
Nejvyšší správní soud zamítl stížnost Klimatické žaloby. Ta žádala aktivnější kroky proti emisím
26. listopadu 2024 11:19
BRNO (ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost spolku Klimatická žaloba, který spolu s dalšími organizacemi a lidmi žádal po českých ministerstvech konkrétnější a důslednější opatření ke snižování emisí skleníkových plynů. Potvrdil tak verdikt Městského soudu v Praze, na druhou stranu však uznal, že stát by mohl postupovat rychleji. Rozhodnutí je dostupné na úřední desce. Zástupci spolku ČTK sdělili, že se proti rozhodnutí budou bránit ústavní stížností.
(Celý text)
Ve Skotsku zahynul po nárazu do větrné turbíny orel skalní. Předcházet tomu má monitoring pohybu dravců
26. listopadu 2024 11:05
(ČTK) - Orel skalní zahynul poté, co narazil do větrné turbíny na jihozápadě Skotska. Ochránci přírody ho našli díky digitálnímu kroužku na noze. Monitoring jejich pohybu může dravcům pomoci v lokalitách, kde se turbíny budou teprve stavět, píše web BBC.
(Celý text)
Ostravské zoologické zahradě se daří rozmnožovat ohrožené makaky lví
26. listopadu 2024 10:56
OSTRAVA (ČTK) - Ostravské zoologické zahradě se daří rozmnožovat ohrožené makaky lví. Napomohl tomu přesun do nové expozice Wanderu i loňský dovoz chovného samce, který se dobře sžil se samicemi. V zoo se od jeho příchodu narodilo už sedm mláďat těchto vzácných indických primátů, poslední přišlo na svět tento měsíc, sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)
Umělý velrybí trus. Vědci testují, zda pomůže schopnosti oceánů pohlcovat oxid uhličitý. Vypadá to slibně
26. listopadu 2024 05:29
PRAHA (Ekolist) - Syntetický velrybí trus, to nezní, nevypadá ani nevoní vábně. Pro ekosystém oceánů by ale přídavky této podivné substance mohly změnit mnoho k lepšímu. Hnojením by se totiž podpořil růst fytoplanktonu, a s ním i jeho schopnost vázat atmosférický uhlík. Přes umělé velrybí výměšky se dá bojovat s klimatickou změnou.
(Celý text)
Ochránci přírody začali v milovické rezervaci velkých kopytníků používat terénní elektromobil
26. listopadu 2024 02:50
PRAHA (Ekolist) - K péči o rezervaci velkých kopytníků, její údržbě a pravidelným kontrolám, začal v rezervaci velkých kopytníků sloužit elektromobil určený pro práci v těžkém terénu. V blízké budoucnosti by chtěla ochranářská společnost zcela přejít na bezemisní, bateriovou techniku.
(Celý text)
V Jižní Koreji začalo další kolo jednání OSN o nové úmluvě o plastech
26. listopadu 2024 02:01
PUSAN (ČTK) - V Jižní Koreji začalo páté přípravné jednání OSN, jehož výsledkem by měla být nová mezinárodní úmluva o plastech. Informoval o tom zpravodajský server Radio France Internationale (RFI).
(Celý text)
Lidé souhlasí se zálohováním PET lahví a plechovek, podpora klesá s věkem
26. listopadu 2024 01:03
PRAHA (ČTK) - Připravované zálohování plechovek a plastových lahví má podporu nadpoloviční většiny Čechů. Nejvíce ho podporují mladí lidé, naopak nejstarší generace se zavedením nesouhlasí. Výsledky průzkumu zveřejnila agentura NMS Market Research.
(Celý text)
Děčínská zoo shání ořechy pro zvířata, prosí o pomoc veřejnost
25. listopadu 2024 23:20
DĚČÍN (ČTK) - Veverky, opice, prasata či papoušci patří mezi zvířata, která v děčínské zoo pravidelně dostávají ořechy. Letos se jich však kvůli jarním mrazům příliš neurodilo. Zoologická zahrada proto prosí o pomoc veřejnost. Na svůj facebookový profil umístila instituce také video, od kterého si slibuje rozšíření prosby o dary v podobě ořechů mezi větší počet lidí.
(Celý text)
Ústí nad Orlicí odloží rozhodnutí o větrné elektrárně na příští rok
25. listopadu 2024 22:14
ÚSTÍ NAD ORLICÍ (ČTK) - Ústí nad Orlicí odloží na leden rozhodnutí o tom, zda umožní investorovi postavit v místní části větrnou elektrárnu. Počká, jak se vyjádří lidé z místní části České Třebové na Orlickoústecku, kde má větrník vzniknout také. ČTK to řekl starosta Petr Hájek (Oušťáci).
(Celý text)
Zlínská zoo poslala další supy k vypuštění do volné přírody v Bulharsku
25. listopadu 2024 20:50
ZLÍN (ČTK) - Chovatelé zlínské zoologické zahrady poslali minulý týden dva mladé supy do Bulharska, kde budou vypuštěni do volné přírody. Zlínská zahrada tak činí 15 let, k vypuštění předala již 26 těchto ohrožených dravců, sdělila ČTK mluvčí zahrady Romana Mikešová.
(Celý text)
Po požáru v chemičce uhynuly v řece Bílině desítky ryb. Vodohospodáři ředili vodu
25. listopadu 2024 20:35
LITVÍNOV (ČTK) - V řece Bílině, kam unikla po sobotním požáru v litvínovské chemičce hasební pěna, uhynuly desítky ryb. Byli mezi nimi perlíni, plotice, cejni. Podle rybářů ale nešlo o fatální úhyn. Vodohospodáři dnes pročišťovali vodu v řece a důsledky havárie v areálu chemičky Orlen Unipetrol minimalizují zvýšeným průtokem. V celé délce toku Bíliny nezaznamenali nové úhyny ryb a známky pěny jsou vidět pouze ojediněle na jezech. Po dnešních prohlídkách není třeba provádět mimořádné zásahy, oznámilo na webu Povodí Ohře. Hasiči mají na řece stále norné stěny.
(Celý text)
Petr Hladík: U piva to funguje, proč by nemělo u PET lahví? Bez zálohování zůstaneme ostrovem
25. listopadu 2024 15:08
(MŽP) - V posledních měsících se diskuse, jestli zálohovat, nebo nezálohovat PET lahve a plechovky, rozhořela ve všech větších médiích v zemi. Objevuje se bohužel spoustu nepravd. Jsem ale rád, že se o problému intenzivně mluví. Doteď se mnoho let nic nedělalo a přicházeli jsme tak každý rok o obrovské množství materiálu a energie, nechávali jsme petky a plechovky, aby se povalovaly v přírodě a ve městech a neustále jsme opakovali, jak jsme jako Češi dobří v třídění. Ale nikdo už neupozornil na to, jak moc pokulháváme v následné recyklaci. Rád bych tak představil pár argumentů a čísel, proč má zálohování smysl.
(Celý text)
Hladík: Nová zelená úsporám bude pokračovat v podobě výhodného úvěru a dotace
25. listopadu 2024 14:04
PRAHA (ČTK) - Dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ) podporující renovace budov, jejich zateplení a zvýšení energetické udržitelnosti bude pokračovat v podobě kombinace výhodného úvěru a dotace. Bude tak podobný modelu Oprav dům po babičce, což je jeden z jeho programů, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na konferenci Nová zelená úsporám k 15. výročí programu. V programu Nová zelená úsporám schválilo ministerstvo životního prostředí (MŽP) za 15 let jeho fungování 412 000 žádostí za více než 91 miliard korun.
(Celý text)
Milovická rezervace vyšle dva zubry na obnovu populace v ukrajinském národním parku
25. listopadu 2024 12:32
PRAHA (ČTK) - Rezervace velkých kopytníků v Milovicích na Nymbursku vyšle dva zubry do ukrajinského Národního přírodního parku Zálesí. Pomůžou obnovit jejich populaci, která se kvůli válce snížila téměř o polovinu. Ředitelé parků ve čtvrtek podepsali smlouvu o spolupráci, informoval Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci spravuje.
(Celý text)
V Lukách nad Jihlavou přestaví povodí jez na řece, aby přes něj mohly ryby
25. listopadu 2024 10:47
LUKA NAD JIHLAVOU (ČTK) - V Lukách nad Jihlavou začal podnik Povodí Moravy přestavovat Konvalinkův jez. Původní konstrukci na řece nahradí balvanitý skluz s několika prohlubněmi, který umožní pohyb ryb a jiných vodních živočichů. Rekonstrukce jezu na řece Jihlavě bude stát 17 milionů korun, dokončená bude v červnu příštího roku, sdělila mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová. Projekt spolufinancuje evropský fond Next Generation EU.
(Celý text)
Klíčový standard pro vykazování emisí skleníkových plynů ve firmách je nyní v češtině
25. listopadu 2024 10:09
PRAHA (Ekolist) - Česká podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj (Czech BCSD) vydala oficiální český překlad „Protokolu o skleníkových plynech - standard pro korporátní účetnictví a výkaznictví“ (Korporátní standard GHG Protokolu). Tento základní dokument pro kontrolu emisní stopy a měření emisí skleníkových plynů byl přeložen do českého jazyka na základě licenční smlouvy se Světovým institutem zdrojů (WRI) a Světovou podnikatelskou radou pro udržitelný rozvoj (WBCSD). Jedná se o první oficiální překlad tohoto standardu vydaného již před více než dvaceti lety do češtiny – dokumentu, který má zásadní význam pro podporu dekarbonizačních aktivit českých firem a organizací.
(Celý text)
Asociace: Definice rodinných farem sníží byrokracii a podpoří lokální produkci
25. listopadu 2024 09:40
(ČTK) - Definice rodinného zemědělského hospodaření sníží administrativní zátěž pro rodinné farmy a ulehčí převod závazků mezi rodinnými příslušníky. V rozhovoru s ČTK to řekl předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslav Šebek. Podle něj může mít zjednodušení některých procesů také pozitivní efekt na snížení cen potravin. Ministerstvo zemědělství (MZe) na dotaz ČTK uvedlo, že v dohledné době by měl být podán poslanecký návrh, který by usiloval o zakotvení rodinných farem v zákoně o zemědělství.
(Celý text)
Budvirus - jméno pro nový obří virus. Objevili ho českobudějovičtí vědci v římovské nádrži
25. listopadu 2024 05:00
PRAHA (Ekolist) - Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole - Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky.
(Celý text)
Budvirus - jméno pro nový obří virus. Objevili ho českobudějovičtí vědci v římovské nádrži
25. listopadu 2024 05:00
PRAHA (Ekolist) - Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole - Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky.
(Celý text)