titulní strana > co píší jiní
V pražské zoologické zahradě začala výstava pralesniček, potrvá do poloviny září
6. července 2024 19:24

PRAHA (ČTK) - Pralesničku strašnou, pralesničku tajemnou nebo například pralesničku batikovou si mohou návštěvníci ode dneška prohlédnout v pražské zoologické zahradě. Výstava asi 30 druhů pralesniček neboli šípových žab, z nichž některé jsou prudce jedovaté a jejichž jed používají na hroty svých šípů nebo šipek indiáni, potrvá v galerii Gočárovy domy do poloviny září. Jde o zhruba jeden až pět centimetrů velké žáby s výrazným zbarvením.
(Celý text)

Přírodě blízká opatření na čištění vod mohou chránit vzácné druhy rostlin a živočichů
6. července 2024 05:45

PRAHA (Ekolist) - Biotechnické čištění vod může pomoct chránit rostliny a živočichy v mokřadech. Mezi taková opatření patří třeba kořenová čistírna, kdy znečištěná voda protéká pomalu kořenovým filtrem. V něm jsou bakterie, které vodu čistí a kolem vysázené rostliny odebírají fosfory a další látky, jež napomáhají invazivnímu růstu například rákosu.
(Celý text)

AP: Navzdory válečným těžkostem zaplavují Kyjev a další ukrajinská města květiny
6. července 2024 01:12

KYJEV (ČTK) - Květiny se vždy pojily s ukrajinskou kulturou, ale od ruské invaze v roce 2022 jejich význam ještě vzrostl - květy se staly symbolem odporu i naděje. Navzdory těžkostem, které přinesla válka - nebo možná právě kvůli nim - Ukrajinci využívají každé příležitosti, aby Kyjev a další města zaplnili květinami z rozlehlého venkova, přičemž se snaží znovu objevit své kořeny a spojit se s nimi, píše agentura AP.
(Celý text)

Zoo Ostrava získala nový druh jelena, vzácného sambara skvrnitého
6. července 2024 00:42

OSTRAVA (ČTK) - Zoo Ostrava představila návštěvníkům nový druh jelena, sambara skvrnitého, který se v přírodě vyskytuje pouze na dvou filipínských ostrovech. Pár tohoto vzácného kopytníka mohou lidé vidět ve výběhu pod restaurací Saola. ČTK to sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Botanická zahrada v Liberci má po šesti letech kvetoucí několikametrovou agáve
6. července 2024 00:34

LIBEREC (ČTK) - V Botanické zahradě v Liberci mají po šesti letech kvetoucí několikametrovou agáve. Jen radost z toho ale zahradníci nemají, neboť tyto sukulenty za svůj život vykvetou jednou a pak odumírají. Tato rostlina je asi třicetiletá, řekla ČTK vedoucí zahradnice Botanické zahrady v Liberci Pavla Pytlounová.
(Celý text)

Park v Praze 4 - Braníku ponese jméno výtvarníka Adolfa Borna
6. července 2024 00:17

PRAHA (ČTK) - Park v Braníku v Praze 4 ponese jméno výtvarníka Adolfa Borna. Park se nachází mezi ulicemi Gončarenkova, V křovinách a budovou zdejší základní školy. O pojmenování prostranství rozhodli pražští radní. Born (1930-2016) je čestným občanem Prahy 4.
(Celý text)

Sokolovské Staré náměstí stíní nově vysázená javorová alej
6. července 2024 00:15

SOKOLOV (ČTK) - Sokolovské Staré náměstí stíní nově vysázená javorová alej. Náměstí by mělo být příjemnější pro pobyt v horkých letních měsících i díky novým mlhovištím.
(Celý text)

U bývalého sila v Jihlavě bude program do podzimu, pak ho ovlivní stavba silnice
6. července 2024 00:05

JIHLAVA (ČTK) - U bývalého skladiště obilí v jihlavské Chlumově ulici bude ještě letos program s koncerty, letním kinem a různými tvůrčími dílnami. Funguje tam také komunitní zahrada a od května i šicí dílna, do které může přijít každý, kdo má zájem o šití. Další aktivity spolku Silo Jihlava závisí i na tom, jak bude postupovat stavba silnice a infrastruktury k sousednímu vlakovému nádraží, které se město spolu se Správou železnic chystá přeměnit v centrální dopravní terminál.
(Celý text)

O česnek z rodinné farmy na Třebíčsku je zájem, prodává ho přímo z pole
5. července 2024 23:51

BOCHOVICE (ČTK) - O česnek z Farmy Jura v Bochovicích na Třebíčsku mají lidé zájem. I proto ho letos vypěstovala na třech hektarech. Plochu oproti loňsku víc než zdvojnásobila. Čtvrtým rokem prodává česnek přímo z pole. Letošní úroda je na prodej od konce června. Denně přijede na pole na okraji obce i přes 100 zákazníků. Na výběr mají z několika odrůd, oblíbený je bjetin, který přes ostrou chuť nedráždí žaludek, řekl ČTK majitel farmy Dominik Jura.
(Celý text)

The New York Times: Proč někteří lidé přitahují komáry víc než jiní?
5. července 2024 19:35

(ČTK) - Máte pocit, že jste doslova magnet na komáry? Přitahujete je víc než vaši přátelé a příbuzní? A ptáte se, čím to je, a jak byste tomu mohli zabránit? Na tyto otázky se pokusil najít odpovědi zpravodajský server The New York Times.
(Celý text)

Výzkum vědců přinesl poznatky o evoluci rostlinných hormonů
5. července 2024 18:59

PRAHA (ČTK) - Evoluční počátky rostlinných hormonů, které jsou pro růst rostlin důležité, jsou pro vědce velkou záhadou. Nový výzkum odhalil, že tyto hormony se vyskytují i ve sladkovodních zelených řasách, nejbližších příbuzných suchozemských rostlin. Jako hormony ale začaly fungovat až u suchozemských rostlin.
(Celý text)

Dobrovolníci chtějí příští rok začít renovovat zahradu hospice na Svatém Kopečku
5. července 2024 18:57

OLOMOUC (ČTK) - První část projektu zaměřeného na renovaci a zpřístupnění zahrady v areálu hospice na Svatém Kopečku u Olomouce chce příští rok zahájit organizace Dobré místo pro život, která stála u zrodu tohoto nápadu. První etapa počítá s prodloužením terasy a instalací výtahu, díky kterému se klienti hospice pohodlně dostanou na zahradu.
(Celý text)

Vzácné kozy šrouborohé v olomoucké zoo na jaře přivedly na svět 12 mláďat
5. července 2024 18:53

OLOMOUC (ČTK) - Vzácné kozy šrouborohé v olomoucké zoo letos na jaře postupně porodily 12 mláďat. Zoo Olomouc chová kozy šrouborohé od roku 1990 a daří se jí tyto přežvýkavce pravidelně rozmnožovat. Chovné stádo nyní čítá devět dospělých koz, tři mladé samce připravené na transport do Francie a jednoho dospělého kozla, který je otcem všech mláďat. Do olomoucké zoo byl před časem dopraven ze zoologické zahrady v Helsinkách, která je centrem evropského záchranného programu pro tento vzácný druh koz, sdělila mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská.
(Celý text)

Vědci doporučují obnovit lesní holiny po kalamitách přes přípravný les
5. července 2024 05:56

PRAHA (Ekolist) - Dominantním postupem obnovy lesa na kalamitních holinách je stále umělá výsadba cílových dřevin, případně v kombinaci s přirozenou obnovou. Cílové dřeviny, vysazované přímo na kalamitní holiny, vykazují často značnou mortalitu a pomalý růst především vlivem nepříznivých podmínek prostředí. Mohou však lesníci postupovat nějak jinak? Vědci nabízejí alternativu obnovy přes přípravný les.
(Celý text)

V Krkonoších jsou u památných stromů nové cedule, je na nich více informací
5. července 2024 01:01

VRCHLABÍ (ČTK) - Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) letos obnovila povinné značení u všech 22 památných stromů, za které odpovídá. Staré informační cedule dosloužily, řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Památné stromy byly dosud označeny cedulí s nápisem památný strom a malým státním znakem České republiky.
(Celý text)

Na střeše Muzea Českého ráje v Turnově bude fotovoltaická elektrárna
5. července 2024 00:50

TURNOV (ČTK) - Na střeše Muzea Českého ráje v Turnově na Semilsku bude fotovoltaická elektrárna. Jde o další z projektů, jimiž chce Liberecký kraj dosáhnout energetické soběstačnosti.
(Celý text)

Za covidu začal pěstovat houby v garáži v Brně, poptávka stále roste
5. července 2024 00:44

BRNO (ČTK) - David Kovář začal v době covidové pandemie pěstovat houby v garáži. Loni už se přesunul do pěstírny v brněnských Žabovřeskách. Ale poptávka po čerstvých houbách je tak velká, že už nyní předpokládá, že za rok, možná rok a půl se bude muset přesunout do ještě větších prostor a bude muset zapojit vedle rodiny i zaměstnance, řekl majitel firmy Houbio v rozhovoru s ČTK.
(Celý text)

Kladrubský hřebčín chce v září předvést jízdu s rekordním 24spřežím
5. července 2024 00:30

KLADRUNY NAD LABEM (ČTK) - Národní hřebčín Kladruby nad Labem se chystá na podzim vytvořit nový český rekord. Vozataj Jiří Nesvačil chce předvést jízdu se čtyřiadvacetispřežím, což se v Česku zatím nikomu nepodařilo. Za sebou tak bude zapřaženo 12 párů koní, řekl ČTK ředitel hřebčína Jiří Machek.
(Celý text)

Pardubice obnovují na podnět obyvatel arboretum na Dukle
5. července 2024 00:12

PARDUBICE (ČTK) - Město Pardubice začalo s výsadbou chybějících stromů a keřů v arboretu na sídlišti Dukla, další práce budou pokračovat na podzim. V minulosti stav dendrologické zahrady kritizovali aktivisté. Arboretum ohraničují ulice Teplého, Československé armády, Rožkova a Staňkova. Je tam odhadem stovka druhů dřevin.
(Celý text)

Voda v Seině byla na konci června pár dní dost čistá na koupání, uvedla Paříž
4. července 2024 19:10

(ČTK) - Voda v Seině, která protéká Paříží, byla na konci června několik dní po sobě dost čistá na koupání. Na základě pravidelných bakteriologických analýz to dnes oznámila radnice francouzské metropole. Podařilo se to poprvé po několika týdnech měření, napsala na svých stránkách stanice BFM TV.
(Celý text)

Voda v Seině byla na konci června pár dní dost čistá na koupání, uvedla Paříž
4. července 2024 19:10

(ČTK) - Voda v Seině, která protéká Paříží, byla na konci června několik dní po sobě dost čistá na koupání. Na základě pravidelných bakteriologických analýz to dnes oznámila radnice francouzské metropole. Podařilo se to poprvé po několika týdnech měření, napsala na svých stránkách stanice BFM TV.
(Celý text)

Další články:
26. listopadu 2024
25. listopadu 2024 06:00
24. listopadu 2024 06:00
23. listopadu 2024 12:30
22. listopadu 2024 06:00

Online diskuse
Ministerstvo životního prostředí předloží na vládě návrh zákona, který má zlepšit ochranu přírody
27. listopadu 2024 01:29

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) předloží ve středu na jednání vlády návrh zákona o předcházení ekologické újmě. Má zlepšit ochranu životního prostředí v Česku a pomoci při řešení ekologických havárií. Návrh zpřesňuje definici ekologické újmy, usnadňuje financování nápravných opatření a posiluje kompetence veřejných institucí při řešení krizí. Také reaguje na rostoucí počty kontaminovaných míst a nepoužitelnost současné legislativy, která nebyla v praxi aplikována ani v případě závažných havárií, jako byla otrava řeky Bečvy.
(Celý text)

Lesy ČR budou nejkvalitnější dřevo na nábytek či sudy opět prodávat v aukcích
27. listopadu 2024 01:02

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) bude i letos prodávat nejkvalitnější sortimenty dřeva na nábytek či hudební nástroje v aukcích. V nadcházející aukční sezoně, která bude mít sedm dražeb a potrvá do poloviny března, by chtěl podnik zopakovat prodeje z minulé sezony 2023/2024. Tehdy prodal 2135 kmenů dřeva za 30,7 milionu korun.
(Celý text)

Na národní dotační programy v zemědělství v roce 2025 je určeno 3,75 miliardy korun
26. listopadu 2024 23:43

PRAHA (ČTK) - Na národní dotační programy v zemědělství má být příští rok určeno 3,75 miliardy korun, z toho 151 milionů má sloužit k pořízení dlouhodobého hmotného majetku. Sněmovní zemědělský výbor to dnes doporučil schválit. Současně ale požádal ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL), aby případné úspory jeho ministerstva rozdělil mezi včelaře a rybníkáře.
(Celý text)

Ministerstvo dalo na projekty komunitní energetiky 98,7 milionu korun. Vznikla platforma pro sdílení zkušeností
26. listopadu 2024 17:07

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) poskytlo 98,7 milionu korun na celkem 55 projektů komunitní energetiky. Pro další rozvoj sdílení elektřiny v komunitách zároveň resort připravil Platformu pro zakládání energetických společenství, která by měla fungovat jako prostor pro sdílení zkušeností z praxe. Její první setkání se uskuteční ve čtvrtek, informovalo MŽP. Sdílení elektřiny v Česku je možné od září.
(Celý text)

Během dvou dnů lze zhlédnout tradiční Vánoční výstavu ovoce starých odrůd
26. listopadu 2024 11:32

PRAHA (Ekolist) - Od čtvrtka 28. listopadu pořádá Český svaz ochránců přírody v Domě ochránců přírody v Praze tradiční Vánoční výstavu ovoce starých odrůd. První z dopoledních přednášek – Péče o motýly v sadu zároveň přispěje do mozaiky končícího Roku motýlů. Dozvíte se o motýlech, typických pro ovocné sady. A hlavně o tom, co jim prospívá a jakým způsobem uzpůsobit péči o sad. Můžete se zeptat na vše, co vás o motýlech zajímá. Výstava potrvá jen do soboty 30. listopadu.
(Celý text)

Nejvyšší správní soud zamítl stížnost Klimatické žaloby. Ta žádala aktivnější kroky proti emisím
26. listopadu 2024 11:19

BRNO (ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost spolku Klimatická žaloba, který spolu s dalšími organizacemi a lidmi žádal po českých ministerstvech konkrétnější a důslednější opatření ke snižování emisí skleníkových plynů. Potvrdil tak verdikt Městského soudu v Praze, na druhou stranu však uznal, že stát by mohl postupovat rychleji. Rozhodnutí je dostupné na úřední desce. Zástupci spolku ČTK sdělili, že se proti rozhodnutí budou bránit ústavní stížností.
(Celý text)

Ve Skotsku zahynul po nárazu do větrné turbíny orel skalní. Předcházet tomu má monitoring pohybu dravců
26. listopadu 2024 11:05

(ČTK) - Orel skalní zahynul poté, co narazil do větrné turbíny na jihozápadě Skotska. Ochránci přírody ho našli díky digitálnímu kroužku na noze. Monitoring jejich pohybu může dravcům pomoci v lokalitách, kde se turbíny budou teprve stavět, píše web BBC.
(Celý text)

Ostravské zoologické zahradě se daří rozmnožovat ohrožené makaky lví
26. listopadu 2024 10:56

OSTRAVA (ČTK) - Ostravské zoologické zahradě se daří rozmnožovat ohrožené makaky lví. Napomohl tomu přesun do nové expozice Wanderu i loňský dovoz chovného samce, který se dobře sžil se samicemi. V zoo se od jeho příchodu narodilo už sedm mláďat těchto vzácných indických primátů, poslední přišlo na svět tento měsíc, sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)

Umělý velrybí trus. Vědci testují, zda pomůže schopnosti oceánů pohlcovat oxid uhličitý. Vypadá to slibně
26. listopadu 2024 05:29

PRAHA (Ekolist) - Syntetický velrybí trus, to nezní, nevypadá ani nevoní vábně. Pro ekosystém oceánů by ale přídavky této podivné substance mohly změnit mnoho k lepšímu. Hnojením by se totiž podpořil růst fytoplanktonu, a s ním i jeho schopnost vázat atmosférický uhlík. Přes umělé velrybí výměšky se dá bojovat s klimatickou změnou.
(Celý text)

Ochránci přírody začali v milovické rezervaci velkých kopytníků používat terénní elektromobil
26. listopadu 2024 02:50

PRAHA (Ekolist) - K péči o rezervaci velkých kopytníků, její údržbě a pravidelným kontrolám, začal v rezervaci velkých kopytníků sloužit elektromobil určený pro práci v těžkém terénu. V blízké budoucnosti by chtěla ochranářská společnost zcela přejít na bezemisní, bateriovou techniku.
(Celý text)

V Jižní Koreji začalo další kolo jednání OSN o nové úmluvě o plastech
26. listopadu 2024 02:01

PUSAN (ČTK) - V Jižní Koreji začalo páté přípravné jednání OSN, jehož výsledkem by měla být nová mezinárodní úmluva o plastech. Informoval o tom zpravodajský server Radio France Internationale (RFI).
(Celý text)

Lidé souhlasí se zálohováním PET lahví a plechovek, podpora klesá s věkem
26. listopadu 2024 01:03

PRAHA (ČTK) - Připravované zálohování plechovek a plastových lahví má podporu nadpoloviční většiny Čechů. Nejvíce ho podporují mladí lidé, naopak nejstarší generace se zavedením nesouhlasí. Výsledky průzkumu zveřejnila agentura NMS Market Research.
(Celý text)

Děčínská zoo shání ořechy pro zvířata, prosí o pomoc veřejnost
25. listopadu 2024 23:20

DĚČÍN (ČTK) - Veverky, opice, prasata či papoušci patří mezi zvířata, která v děčínské zoo pravidelně dostávají ořechy. Letos se jich však kvůli jarním mrazům příliš neurodilo. Zoologická zahrada proto prosí o pomoc veřejnost. Na svůj facebookový profil umístila instituce také video, od kterého si slibuje rozšíření prosby o dary v podobě ořechů mezi větší počet lidí.
(Celý text)

Ústí nad Orlicí odloží rozhodnutí o větrné elektrárně na příští rok
25. listopadu 2024 22:14

ÚSTÍ NAD ORLICÍ (ČTK) - Ústí nad Orlicí odloží na leden rozhodnutí o tom, zda umožní investorovi postavit v místní části větrnou elektrárnu. Počká, jak se vyjádří lidé z místní části České Třebové na Orlickoústecku, kde má větrník vzniknout také. ČTK to řekl starosta Petr Hájek (Oušťáci).
(Celý text)

Zlínská zoo poslala další supy k vypuštění do volné přírody v Bulharsku
25. listopadu 2024 20:50

ZLÍN (ČTK) - Chovatelé zlínské zoologické zahrady poslali minulý týden dva mladé supy do Bulharska, kde budou vypuštěni do volné přírody. Zlínská zahrada tak činí 15 let, k vypuštění předala již 26 těchto ohrožených dravců, sdělila ČTK mluvčí zahrady Romana Mikešová.
(Celý text)

Po požáru v chemičce uhynuly v řece Bílině desítky ryb. Vodohospodáři ředili vodu
25. listopadu 2024 20:35

LITVÍNOV (ČTK) - V řece Bílině, kam unikla po sobotním požáru v litvínovské chemičce hasební pěna, uhynuly desítky ryb. Byli mezi nimi perlíni, plotice, cejni. Podle rybářů ale nešlo o fatální úhyn. Vodohospodáři dnes pročišťovali vodu v řece a důsledky havárie v areálu chemičky Orlen Unipetrol minimalizují zvýšeným průtokem. V celé délce toku Bíliny nezaznamenali nové úhyny ryb a známky pěny jsou vidět pouze ojediněle na jezech. Po dnešních prohlídkách není třeba provádět mimořádné zásahy, oznámilo na webu Povodí Ohře. Hasiči mají na řece stále norné stěny.
(Celý text)

Petr Hladík: U piva to funguje, proč by nemělo u PET lahví? Bez zálohování zůstaneme ostrovem
25. listopadu 2024 15:08

(MŽP) - V posledních měsících se diskuse, jestli zálohovat, nebo nezálohovat PET lahve a plechovky, rozhořela ve všech větších médiích v zemi. Objevuje se bohužel spoustu nepravd. Jsem ale rád, že se o problému intenzivně mluví. Doteď se mnoho let nic nedělalo a přicházeli jsme tak každý rok o obrovské množství materiálu a energie, nechávali jsme petky a plechovky, aby se povalovaly v přírodě a ve městech a neustále jsme opakovali, jak jsme jako Češi dobří v třídění. Ale nikdo už neupozornil na to, jak moc pokulháváme v následné recyklaci. Rád bych tak představil pár argumentů a čísel, proč má zálohování smysl.
(Celý text)

Hladík: Nová zelená úsporám bude pokračovat v podobě výhodného úvěru a dotace
25. listopadu 2024 14:04

PRAHA (ČTK) - Dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ) podporující renovace budov, jejich zateplení a zvýšení energetické udržitelnosti bude pokračovat v podobě kombinace výhodného úvěru a dotace. Bude tak podobný modelu Oprav dům po babičce, což je jeden z jeho programů, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na konferenci Nová zelená úsporám k 15. výročí programu. V programu Nová zelená úsporám schválilo ministerstvo životního prostředí (MŽP) za 15 let jeho fungování 412 000 žádostí za více než 91 miliard korun.
(Celý text)

Milovická rezervace vyšle dva zubry na obnovu populace v ukrajinském národním parku
25. listopadu 2024 12:32

PRAHA (ČTK) - Rezervace velkých kopytníků v Milovicích na Nymbursku vyšle dva zubry do ukrajinského Národního přírodního parku Zálesí. Pomůžou obnovit jejich populaci, která se kvůli válce snížila téměř o polovinu. Ředitelé parků ve čtvrtek podepsali smlouvu o spolupráci, informoval Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci spravuje.
(Celý text)

V Lukách nad Jihlavou přestaví povodí jez na řece, aby přes něj mohly ryby
25. listopadu 2024 10:47

LUKA NAD JIHLAVOU (ČTK) - V Lukách nad Jihlavou začal podnik Povodí Moravy přestavovat Konvalinkův jez. Původní konstrukci na řece nahradí balvanitý skluz s několika prohlubněmi, který umožní pohyb ryb a jiných vodních živočichů. Rekonstrukce jezu na řece Jihlavě bude stát 17 milionů korun, dokončená bude v červnu příštího roku, sdělila mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová. Projekt spolufinancuje evropský fond Next Generation EU.
(Celý text)

V Lukách nad Jihlavou přestaví povodí jez na řece, aby přes něj mohly ryby
25. listopadu 2024 10:47

LUKA NAD JIHLAVOU (ČTK) - V Lukách nad Jihlavou začal podnik Povodí Moravy přestavovat Konvalinkův jez. Původní konstrukci na řece nahradí balvanitý skluz s několika prohlubněmi, který umožní pohyb ryb a jiných vodních živočichů. Rekonstrukce jezu na řece Jihlavě bude stát 17 milionů korun, dokončená bude v červnu příštího roku, sdělila mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová. Projekt spolufinancuje evropský fond Next Generation EU.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama