titulní strana > co píší jiní
Státy EU schválily některými kritizovanou normu o obnově přírody
17. června 2024 12:39

LUCEMBURK (ČTK) - Členské země EU dnes definitivně schválily dlouho projednávanou a některými státy kritizovanou normu o obnově přírody, která je považována za nejdůležitější unijní pravidla pro ochranu přírodních druhů. Informovalo o tom belgické předsednictví.
(Celý text)

Zoo Praha: Koním Převalského se v Kazachstánu daří dobře, hřebec se páří
17. června 2024 11:25

PRAHA (ČTK) - Koním Převalského, které pražská zoo převezla minulý týden do Kazachstánu, se daří dobře. V aklimatizačních ohradách, do kterých je pracovníci po příletu vypustili, si obě skupiny koní našly napajedlo a využívají velkou část ohrady. Hřebec Zorro se začal pokoušet o páření s jednou z klisen. ČTK to v rozhovoru řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Pražská zoologická zahrada návrat koní do přírody organizuje. Zástupci zoo minulý týden přepravili armádními letouny sedm koní do oblasti stepí Altyn Dala, tři odletěli z Prahy a čtyři vypravila berlínská zoo. Ve stepích středního Kazachstánu jsou tato zvířata zpět po stovkách let.
(Celý text)

Umělá inteligence ohrožuje životní prostředí, shodují se experti
17. června 2024 11:20

(ČTK) - Umělá inteligence (AI) může představovat vážnou hrozbu pro životní prostředí kvůli své energetické náročnosti a dopadu na klima. S nárůstem jejího využívání a popularity se bude dále zvyšovat i spotřeba zdrojů v datových centrech, která tyto systémy provozují, uvedli experti, které oslovila ČTK. Jiní nicméně říkají, že AI může naopak mít mnoho přínosů a benefitů pro ekologii, a tudíž takzvaně dokáže splatit svůj dluh.
(Celý text)

Jihomoravský kraj plánuje postavení tří vlastních větrných elektráren
17. června 2024 11:02

(ČTK) - Jihomoravský kraj plánuje, že do roku 2031 postaví tři větrné elektrárny, které budou energií zásobovat krajské nemocnice, střední školy nebo zařízení sociálních služeb. Elektrárny s celkovým výkonem 10 MW by měly pokrýt 40 procent spotřeby elektřiny ve všech krajských budovách, informovalo vedení kraje společně s Hnutím Duha.
(Celý text)

Vědci: Masné výrobky s přídavkem hmyzích bílkovin mají lepší výživové hodnoty
17. června 2024 02:06

(ČTK) - Masné výrobky s přídavkem hmyzích bílkovin mají lepší výživové hodnoty. Při výzkumu na to přišli vědci z Mendelovy univerzity v Brně, když přidávali cvrččí prášek do měkkého salámu a do klobás. Prášek totiž obsahuje 60 procent bílkovin v sušině, zatímco v čerstvém masu, které obsahuje přirozeně i vodu, je bílkovin okolo 20 procent, uvedl autor projektu Adam Kovál z Ústavu technologie potravin.
(Celý text)

Pod fotovoltaickými panely začala firma v Litomyšli zkušebně pěstovat maliny
17. června 2024 01:20

LITOMYŠL (ČTK) - Firma Školky Litomyšl začala zkušebně pěstovat ovoce pod fotovoltaickými panely. Plochu zčásti zastiňují a zároveň s instalovaný výkonem 10 kilowattů vyrábějí elektřinu. Zatím se v Litomyšli testují na malé ploše pod konstrukcí i bez ní keříky malin, v budoucnu se ale počítá i s dalšími rostlinami pod podstatně větší "střechou".
(Celý text)

Malé bioplynové stanice: Snižování emisí čpavku a dostupné teplo pro občany
17. června 2024 01:05

PRAHA (Ekolist) - Malé bioplynové stanice (BPS), s kapacitou do 500 kW, spotřebovávají většinu produkované energie lokálně, což je činí méně náchylnými na změny vnějších podmínek. Využívají místně dostupnou biomasu, která by nebyla dostatečná pro větší zařízení.
(Celý text)

Srbsko by mohlo znovu povolit projekt na těžbu lithia, řekl Vučić
17. června 2024 00:49

(ČTK) - Srbsko by znovu mohlo povolit projekt na těžbu lithia, které zastavilo v roce 2022. Vyplývá to z rozhovoru s prezidentem Aleksandarem Vučičem, který zveřejnil deník Financial Times. Podle něj Srbsko trvá na zárukách od společnosti Rio Tinto, která chce těžbu provozovat, i od Evropské unie. Těžit by se mohlo podle srbského prezidenta od roku 2028.
(Celý text)

Lidé v Otrokovicích se mohou zapojit do obnovy zeleně, nabídnou místo k výsadbě
16. června 2024 20:02

OTROKOVICE (ČTK) - Obyvatelé Otrokovic na Zlínsku se mohou zapojit do obnovy zeleně ve městě. Mohou nabídnout místo, kde by se daly umístit stromy nebo keře jako náhradní výsadba, sdělila mluvčí radnice Lenka Vaculová.
(Celý text)

U Kanady se podařilo najít potopenou loď polárníka Ernesta Shackletona
16. června 2024 19:33

OTTAWA (ČTK) - Lovcům vraků se podařilo objevit loď Quest, jejímž kapitánem byl svého času slavný antarktický badatel Ernest Shackleton. Plavidlo leží na dně oceánu 15 námořních mil od břehů Kanady, informoval zpravodajský server CNN s odvoláním na Kanadskou královskou geografickou společnost.
(Celý text)

Letos samečky, příští rok samičky. Ochránci přírody vrací do krkonošské přírody ohrožený motýlí druh
16. června 2024 05:56

VRCHLABÍ (ČTK) - Ochránci přírody ve středu v Krkonoších vypustili do volné přírody přes 50 jedinců kriticky ohroženého druhu motýla jasoně červenookého. Je to o rok později, než předpokládali. Informuje o tom David Číp z Mezinárodní ochranářské skupiny JARO. Vypuštění jasoně červenookého do volné přírody předcházela úprava vybraného a nezveřejněného místa tak, aby motýlu, kterému hrozí vyhynutí v ČR i v zahraničí, vyhovovala.
(Celý text)

Nejlepší ekofarmou je letos Statek Winter z Vysokých Žibřidovic
16. června 2024 02:04

HANUŠOVICE (ČTK) - Nejlepší ekofarmou roku 2024 se stala rodinná firma Statek Winter z Vysokých Žibřidovic na Šumpersku, která se specializuje na chov skotu a prodej vyzrálého hovězího masa v kvalitě bio. Pořadatelé soutěže ocenili zodpovědný přístup majitelů farmy k chovaných zvířatům, krajině i zaměstnancům. Ocenění bude předáno 29. června na farmě ve Vysokých Žibřidovicích, uvedla manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřina Urbánková.
(Celý text)

Voda v Seině je necelé dva měsíce před olympijskými soutěžemi znečištěná
16. června 2024 01:42

PARIS (ČTK) - Voda v Seině má necelé dva měsíce před startem olympijských her v Paříži zvýšené hodnoty bakterie e.coli. Vyplývá to ze zprávy organizace Eau de Paris, jež se monitorováním vody zabývá. V Seině mají během olympijských her plavat o medaile triatlonisté a dálkoví plavci.
(Celý text)

V Dolních Věstonicích otevřel nový Dům přírody Pálava
16. června 2024 01:16

DOLNÍ VĚSTONICE (ČTK) - V Dolních Věstonicích na Břeclavsku mají Dům přírody Pálava, který vznikl opravou a dostavbou bývalého archeologického muzea. Je patnáctým takovým návštěvnickým střediskem, uvedl ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc.
(Celý text)

DPA: Stane se letos z vydry nové trendové zvíře místo jednorožce?
16. června 2024 01:02

(ČTK) - Byl jednou jeden jednorožec. Ne, vlastně jich bylo spousta. Jednorožci jako plyšáci, jako motivy na polštářcích, taškách, tričkách, dortech. Prakticky na všem, co se dá koupit. Ale horečka vyvolaná tímto bájným živočichem zákazníky už přešla. Tak co přijde teď? Možná se příštím trendovým zvířetem stane vydra, domnívá se agentura DPA.
(Celý text)

Česká pošta vydala příležitostný aršík s motivy Litovelského Pomoraví
16. června 2024 00:45

PRAHA (ČTK) - Divoká příroda i památky Litovelského Pomoraví jsou motivem nového příležitostného poštovního aršíku České pošty (ČP). Výtvarný návrh poštovní ceniny se dvěma známkami v hodnotě 42 korun a 48 korun připravil Josef Dudek a rytinou ho doplnil Miloš Ondráček, sdělil mluvčí ČP Matyáš Vitík.
(Celý text)

V Safari Parku Dvůr Králové se vylíhla dvě mláďata supů, poprvé v jeho historii
16. června 2024 00:37

DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK) - V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku se v květnu vylíhla dvě mláďata supů bělohlavých, kteří jsou v přírodě ohrožení. Stalo se tak poprvé v historii zoo. Jedno z mláďat zoologové převezli k náhradním rodičům do liberecké zoo, která má s chovem a navracením dravých ptáků do divočiny velké zkušenosti.
(Celý text)

První mládě vombata narozené v ČR je samička. Dostala jméno Mersey
16. června 2024 00:17

PRAHA (ČTK) - Mládě vombata, které se v září narodilo v pražské zoologické zahradě, je samička. Dostala jméno Mersey, které vychází z topografie Tasmánie. Je prvním mládětem tohoto vačnatce narozeným v České republice. Začíná už opouštět matčin vak, ve kterém doposud žilo. Jméno a pohlaví nového vombata návštěvníkům představili ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a jeho kmotr, herec Ondřej Sokol.
(Celý text)

Obojživelný žací stroj sekal pobřežní vegetaci plzeňských rybníků
15. června 2024 23:04

PLZEŇ (ČTK) - Na koupací sezonu se připravují správci plzeňských rybníků. Po několika suchých letech a nedostatku vody je nyní Velký bolevecký rybník plný vody. Správci nejoblíbenější vodní rekreační plochy kromě vlastní lodě Bolek, která seče vodní rostliny pod hladinou, pozvali také speciální obojživelný žací stroj, který čistil od vegetace břehy. V mělkých vodách plul na hladině, na břehu se pohyboval po pásech. Za dva dny vyčistil od příbřežní vegetace místa kolem vstupů do vody hlavně na jižním břehu rybníka, řekl ČTK náměstek pro životní prostředí Aleš Tolar (STAN).
(Celý text)

Nejstarší suchozemští plži žijí na Zemi desítky milionů let. Přes moře cestují v peří ptáků
15. června 2024 20:39

BRNO (ČTK) - Mezinárodní tým zoologů prozkoumal evoluci vrkočů a zjistil, že jde o nejstarší rod ze suchozemských plžů. Drobní živočichové žijí na Zemi desítky milionů let a za tu dobu osídlili všechny kontinenty vyjma Antarktidy. Zoologové míní, že na dlouhé evoluci vrkočů se významně podílely zaoceánské cesty v peří ptáků, ale také změny klimatu vyvolané vlivem střídání dob ledových a meziledových. Tým vedený odborníky z Masarykovy univerzity v Brně publikoval výsledky bádání v časopise Global Ecology and Biogeography, informoval mluvčí univerzity Radim Sajbot.
(Celý text)

Nejstarší suchozemští plži žijí na Zemi desítky milionů let. Přes moře cestují v peří ptáků
15. června 2024 20:39

BRNO (ČTK) - Mezinárodní tým zoologů prozkoumal evoluci vrkočů a zjistil, že jde o nejstarší rod ze suchozemských plžů. Drobní živočichové žijí na Zemi desítky milionů let a za tu dobu osídlili všechny kontinenty vyjma Antarktidy. Zoologové míní, že na dlouhé evoluci vrkočů se významně podílely zaoceánské cesty v peří ptáků, ale také změny klimatu vyvolané vlivem střídání dob ledových a meziledových. Tým vedený odborníky z Masarykovy univerzity v Brně publikoval výsledky bádání v časopise Global Ecology and Biogeography, informoval mluvčí univerzity Radim Sajbot.
(Celý text)

Další články:
27. listopadu 2024 05:45
26. listopadu 2024
25. listopadu 2024 06:00
24. listopadu 2024 06:00
23. listopadu 2024 12:30

Online diskuse
Všechny čtyři národní parky v Česku společně založily vlastní asociaci
27. listopadu 2024 03:06

PRAHA (Ekolist) - V Podmolí v Národním parku Podyjí byla včera oficiálně založena Asociace národních parků České republiky (ANP ČR). Neformální sdružení založily správy všech čtyř národních parků v Česku – Českého Švýcarska, Krkonoš, Podyjí a Šumavy. Ustavující memorandum o spolupráci společně podepsali ředitelé Petr Kříž (NP České Švýcarsko), Robin Böhnisch (KRNAP), Tomáš Rothröckl (NP Podyjí) a Pavel Hubený (NP Šumava).
(Celý text)

PwC: Dekarbonizace loni zpomalila. Česko bylo ve snižování uhlíkové stopy nadprůměrné
27. listopadu 2024 02:53

PRAHA (Ekolist) - Celosvětové tempo snižování uhlíkové stopy v roce 2023 zpomalilo na 1 %. Stanovené cíle vedoucí k oteplení Země maximálně o 1,5 °C do roku 2050 se tak při podobném tempu snižování emisí skleníkových plynů nepodaří splnit. V ČR tempo snižování dosáhlo 8,7 % a bylo jedno z nejrychlejších na světě.
(Celý text)

Ministerstvo životního prostředí předloží na vládě návrh zákona, který má zlepšit ochranu přírody
27. listopadu 2024 01:29

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) předloží ve středu na jednání vlády návrh zákona o předcházení ekologické újmě. Má zlepšit ochranu životního prostředí v Česku a pomoci při řešení ekologických havárií. Návrh zpřesňuje definici ekologické újmy, usnadňuje financování nápravných opatření a posiluje kompetence veřejných institucí při řešení krizí. Také reaguje na rostoucí počty kontaminovaných míst a nepoužitelnost současné legislativy, která nebyla v praxi aplikována ani v případě závažných havárií, jako byla otrava řeky Bečvy.
(Celý text)

Lesy ČR budou nejkvalitnější dřevo na nábytek či sudy opět prodávat v aukcích
27. listopadu 2024 01:02

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) bude i letos prodávat nejkvalitnější sortimenty dřeva na nábytek či hudební nástroje v aukcích. V nadcházející aukční sezoně, která bude mít sedm dražeb a potrvá do poloviny března, by chtěl podnik zopakovat prodeje z minulé sezony 2023/2024. Tehdy prodal 2135 kmenů dřeva za 30,7 milionu korun.
(Celý text)

Na národní dotační programy v zemědělství v roce 2025 je určeno 3,75 miliardy korun
26. listopadu 2024 23:43

PRAHA (ČTK) - Na národní dotační programy v zemědělství má být příští rok určeno 3,75 miliardy korun, z toho 151 milionů má sloužit k pořízení dlouhodobého hmotného majetku. Sněmovní zemědělský výbor to dnes doporučil schválit. Současně ale požádal ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL), aby případné úspory jeho ministerstva rozdělil mezi včelaře a rybníkáře.
(Celý text)

Ministerstvo dalo na projekty komunitní energetiky 98,7 milionu korun. Vznikla platforma pro sdílení zkušeností
26. listopadu 2024 17:07

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) poskytlo 98,7 milionu korun na celkem 55 projektů komunitní energetiky. Pro další rozvoj sdílení elektřiny v komunitách zároveň resort připravil Platformu pro zakládání energetických společenství, která by měla fungovat jako prostor pro sdílení zkušeností z praxe. Její první setkání se uskuteční ve čtvrtek, informovalo MŽP. Sdílení elektřiny v Česku je možné od září.
(Celý text)

Během dvou dnů lze zhlédnout tradiční Vánoční výstavu ovoce starých odrůd
26. listopadu 2024 11:32

PRAHA (Ekolist) - Od čtvrtka 28. listopadu pořádá Český svaz ochránců přírody v Domě ochránců přírody v Praze tradiční Vánoční výstavu ovoce starých odrůd. První z dopoledních přednášek – Péče o motýly v sadu zároveň přispěje do mozaiky končícího Roku motýlů. Dozvíte se o motýlech, typických pro ovocné sady. A hlavně o tom, co jim prospívá a jakým způsobem uzpůsobit péči o sad. Můžete se zeptat na vše, co vás o motýlech zajímá. Výstava potrvá jen do soboty 30. listopadu.
(Celý text)

Nejvyšší správní soud zamítl stížnost Klimatické žaloby. Ta žádala aktivnější kroky proti emisím
26. listopadu 2024 11:19

BRNO (ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost spolku Klimatická žaloba, který spolu s dalšími organizacemi a lidmi žádal po českých ministerstvech konkrétnější a důslednější opatření ke snižování emisí skleníkových plynů. Potvrdil tak verdikt Městského soudu v Praze, na druhou stranu však uznal, že stát by mohl postupovat rychleji. Rozhodnutí je dostupné na úřední desce. Zástupci spolku ČTK sdělili, že se proti rozhodnutí budou bránit ústavní stížností.
(Celý text)

Ve Skotsku zahynul po nárazu do větrné turbíny orel skalní. Předcházet tomu má monitoring pohybu dravců
26. listopadu 2024 11:05

(ČTK) - Orel skalní zahynul poté, co narazil do větrné turbíny na jihozápadě Skotska. Ochránci přírody ho našli díky digitálnímu kroužku na noze. Monitoring jejich pohybu může dravcům pomoci v lokalitách, kde se turbíny budou teprve stavět, píše web BBC.
(Celý text)

Ostravské zoologické zahradě se daří rozmnožovat ohrožené makaky lví
26. listopadu 2024 10:56

OSTRAVA (ČTK) - Ostravské zoologické zahradě se daří rozmnožovat ohrožené makaky lví. Napomohl tomu přesun do nové expozice Wanderu i loňský dovoz chovného samce, který se dobře sžil se samicemi. V zoo se od jeho příchodu narodilo už sedm mláďat těchto vzácných indických primátů, poslední přišlo na svět tento měsíc, sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)

Umělý velrybí trus. Vědci testují, zda pomůže schopnosti oceánů pohlcovat oxid uhličitý. Vypadá to slibně
26. listopadu 2024 05:29

PRAHA (Ekolist) - Syntetický velrybí trus, to nezní, nevypadá ani nevoní vábně. Pro ekosystém oceánů by ale přídavky této podivné substance mohly změnit mnoho k lepšímu. Hnojením by se totiž podpořil růst fytoplanktonu, a s ním i jeho schopnost vázat atmosférický uhlík. Přes umělé velrybí výměšky se dá bojovat s klimatickou změnou.
(Celý text)

Ochránci přírody začali v milovické rezervaci velkých kopytníků používat terénní elektromobil
26. listopadu 2024 02:50

PRAHA (Ekolist) - K péči o rezervaci velkých kopytníků, její údržbě a pravidelným kontrolám, začal v rezervaci velkých kopytníků sloužit elektromobil určený pro práci v těžkém terénu. V blízké budoucnosti by chtěla ochranářská společnost zcela přejít na bezemisní, bateriovou techniku.
(Celý text)

V Jižní Koreji začalo další kolo jednání OSN o nové úmluvě o plastech
26. listopadu 2024 02:01

PUSAN (ČTK) - V Jižní Koreji začalo páté přípravné jednání OSN, jehož výsledkem by měla být nová mezinárodní úmluva o plastech. Informoval o tom zpravodajský server Radio France Internationale (RFI).
(Celý text)

Lidé souhlasí se zálohováním PET lahví a plechovek, podpora klesá s věkem
26. listopadu 2024 01:03

PRAHA (ČTK) - Připravované zálohování plechovek a plastových lahví má podporu nadpoloviční většiny Čechů. Nejvíce ho podporují mladí lidé, naopak nejstarší generace se zavedením nesouhlasí. Výsledky průzkumu zveřejnila agentura NMS Market Research.
(Celý text)

Děčínská zoo shání ořechy pro zvířata, prosí o pomoc veřejnost
25. listopadu 2024 23:20

DĚČÍN (ČTK) - Veverky, opice, prasata či papoušci patří mezi zvířata, která v děčínské zoo pravidelně dostávají ořechy. Letos se jich však kvůli jarním mrazům příliš neurodilo. Zoologická zahrada proto prosí o pomoc veřejnost. Na svůj facebookový profil umístila instituce také video, od kterého si slibuje rozšíření prosby o dary v podobě ořechů mezi větší počet lidí.
(Celý text)

Ústí nad Orlicí odloží rozhodnutí o větrné elektrárně na příští rok
25. listopadu 2024 22:14

ÚSTÍ NAD ORLICÍ (ČTK) - Ústí nad Orlicí odloží na leden rozhodnutí o tom, zda umožní investorovi postavit v místní části větrnou elektrárnu. Počká, jak se vyjádří lidé z místní části České Třebové na Orlickoústecku, kde má větrník vzniknout také. ČTK to řekl starosta Petr Hájek (Oušťáci).
(Celý text)

Zlínská zoo poslala další supy k vypuštění do volné přírody v Bulharsku
25. listopadu 2024 20:50

ZLÍN (ČTK) - Chovatelé zlínské zoologické zahrady poslali minulý týden dva mladé supy do Bulharska, kde budou vypuštěni do volné přírody. Zlínská zahrada tak činí 15 let, k vypuštění předala již 26 těchto ohrožených dravců, sdělila ČTK mluvčí zahrady Romana Mikešová.
(Celý text)

Po požáru v chemičce uhynuly v řece Bílině desítky ryb. Vodohospodáři ředili vodu
25. listopadu 2024 20:35

LITVÍNOV (ČTK) - V řece Bílině, kam unikla po sobotním požáru v litvínovské chemičce hasební pěna, uhynuly desítky ryb. Byli mezi nimi perlíni, plotice, cejni. Podle rybářů ale nešlo o fatální úhyn. Vodohospodáři dnes pročišťovali vodu v řece a důsledky havárie v areálu chemičky Orlen Unipetrol minimalizují zvýšeným průtokem. V celé délce toku Bíliny nezaznamenali nové úhyny ryb a známky pěny jsou vidět pouze ojediněle na jezech. Po dnešních prohlídkách není třeba provádět mimořádné zásahy, oznámilo na webu Povodí Ohře. Hasiči mají na řece stále norné stěny.
(Celý text)

Petr Hladík: U piva to funguje, proč by nemělo u PET lahví? Bez zálohování zůstaneme ostrovem
25. listopadu 2024 15:08

(MŽP) - V posledních měsících se diskuse, jestli zálohovat, nebo nezálohovat PET lahve a plechovky, rozhořela ve všech větších médiích v zemi. Objevuje se bohužel spoustu nepravd. Jsem ale rád, že se o problému intenzivně mluví. Doteď se mnoho let nic nedělalo a přicházeli jsme tak každý rok o obrovské množství materiálu a energie, nechávali jsme petky a plechovky, aby se povalovaly v přírodě a ve městech a neustále jsme opakovali, jak jsme jako Češi dobří v třídění. Ale nikdo už neupozornil na to, jak moc pokulháváme v následné recyklaci. Rád bych tak představil pár argumentů a čísel, proč má zálohování smysl.
(Celý text)

Hladík: Nová zelená úsporám bude pokračovat v podobě výhodného úvěru a dotace
25. listopadu 2024 14:04

PRAHA (ČTK) - Dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ) podporující renovace budov, jejich zateplení a zvýšení energetické udržitelnosti bude pokračovat v podobě kombinace výhodného úvěru a dotace. Bude tak podobný modelu Oprav dům po babičce, což je jeden z jeho programů, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na konferenci Nová zelená úsporám k 15. výročí programu. V programu Nová zelená úsporám schválilo ministerstvo životního prostředí (MŽP) za 15 let jeho fungování 412 000 žádostí za více než 91 miliard korun.
(Celý text)

Hladík: Nová zelená úsporám bude pokračovat v podobě výhodného úvěru a dotace
25. listopadu 2024 14:04

PRAHA (ČTK) - Dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ) podporující renovace budov, jejich zateplení a zvýšení energetické udržitelnosti bude pokračovat v podobě kombinace výhodného úvěru a dotace. Bude tak podobný modelu Oprav dům po babičce, což je jeden z jeho programů, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na konferenci Nová zelená úsporám k 15. výročí programu. V programu Nová zelená úsporám schválilo ministerstvo životního prostředí (MŽP) za 15 let jeho fungování 412 000 žádostí za více než 91 miliard korun.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama