|
titulní strana > co píší jiní
Imise u haldy Heřmanice v Ostravě se nově měří nepřetržitě
10. června 2024 11:46
OSTRAVA (ČTK) - Státní podnik Diamo, který má na starosti sanaci haldy Heřmanice v Ostravě, tam rozšířil monitorování imisí. Dvě mobilní stanice jsou umístěny v nejbližších obydlených místech - v místní části Bohumína Vrbici a nedaleko věznice v Ostravě‑Heřmanicích. Imise tam už přes měsíc nepřetržitě měří Zdravotní ústav Ostrava. První relevantní data z měření by mohla být známa za několik týdnů, sdělil mluvčí Diama Tomáš Indrei. Podnik chce 20. června představit, jak by mohla sanace haldy pokračovat.
Z Fondu Turów rozdělí Liberecký kraj 85 milionů korun na stavby a přípravu projektů
LIBEREC (ČTK) - Liberecký kraj rozdělí z Fondu Turów dalších více než 85 milionů korun. Největší část je určena na výstavbu vodovodu ve Václavicích, kraj přidá Severočeské vodárenské společnosti (SVS) na úpravnu vody v Machníně a peníze jsou určené také na přípravu projektů, které mají zajistit pitnou vodu na Frýdlantsku, řekl krajský radní pro životní prostředí Václav Židek (Piráti).
Fond zaplatí až 50 procent nákladů na pojištění lesních porostů, schválila vláda
PRAHA (ČTK) - Vláda schválila nová pravidla pro podpory lesníkům, jedná se o program s názvem Investiční úvěry Lesnictví, ve kterém zájemci mohou žádat o úvěr od 100 000 do deseti milionů korun a o program na pojištění lesních porostů. Obě podpory poskytuje Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF), v případě pojištění bude fond lesníkům hradit až polovinu nákladů na pojištění lesních porostů. Maximálně může jeden podnik dostat 300 000 eur (zhruba 7,5 milionu korun). Vyplývá to z tiskové zprávy ministerstva zemědělství.
Přírodní materiály ve vašem domově: Trendy v roce 2024
() - Móda se neustále vyvíjí a platí to pro oblečení, auta i pro bydlení. Jaké trendy převažují v roce 2024? Tento rok odráží důraz na udržitelný životní styl a návrat k přírodě. Pojďme se podívat na nejvýraznější prvky, které dominují současnému interiérovému designu a jak je můžeme zakomponovat do svého domova.
Ideální přírodní laboratoř pro výzkum věčných chemikálií? Podle vědců z ČZU jsou to Špicberky
PRAHA (Ekolist) - Ideální laboratoří pro výzkum věčných chemikálií by se mohly stát Špicberky. Zdrojů perfluorovaných a polyfluorovaných látek není na tomto souostroví v Severním ledovém oceánu mnoho. Vědci jsou proto schopni sledovat, kam až se v rámci potravního řetězce dokáží tyto látky dostat. Geochemik a děkan Fakulty životního prostředí ČZU Michael Komárek zároveň vyvrací mylné představy o tamním zasněženém, čistém a lidmi nedotčeném ekosystému a popisuje, na jakém principu funguje forenzní geochemie.
Klimatická politika by měla být sociálně citlivá a spravedlivá, uvedli analytici
PRAHA (ČTK) - Klimatická politika by měla být sociálně citlivá a zároveň spravedlivá. Dopadá nejvíce na nízkopříjmové domácnosti zejména v bydlení a dopravě, uvedli analytici, které oslovila ČTK. Ze současných pobídek k udržitelnějšímu bydlení profitují bohatší domácnosti. Elektroautomobily mohou být po určitou dobu pro zranitelné skupiny příliš drahé. Sociálně citlivá klimatická politika bude podle expertů jednou z výzev pro Česko.
FAO: Produkce vodních živočichů z farem poprvé překonala úlovky z rybolovu
ŘÍM (ČTK) - Produkce vodních živočichů z farem poprvé překonala úlovky z tradičního rybolovu. Ve své nejnovější zprávě o stavu světového rybolovu to uvádí Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Zpráva posiluje naději, že akvakultura může uspokojit rostoucí celosvětovou poptávku po mořských plodech. Celosvětová produkce rybolovu a akvakultury v roce 2022 činila rekordních 223,2 milionu tun.
Ministerstvo životního prostředí má podle Senátu upravit vyhlášku o záplavových zónách
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí by podle Senátu mělo upravit vyhlášku o záplavových zónách tak, aby zabránilo nesmyslným zákazům ve výstavbě či možnému znehodnocování rovinatých území. Senát o tom na konci května rozhodl na návrh své komise pro rozvoj venkova. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) senátorům slíbil úpravy vyhlášky připravit do konce letošního roku, podle něj ale nebude možné požadavkům horní parlamentní komory beze zbytku vyhovět.
V ČR se loni spotřebovalo na polích o 360 tun méně přípravků na ochranu rostlin
BRNO (ČTK) - Čeští zemědělci loni na pozemcích spotřebovali 10 490 tun přípravků na ochranu rostlin. Celková spotřeba má v posledních letech klesající tendenci a meziročně klesla o 360 tun. Výrazně ale loni rostla spotřeba rodenticidů proti hrabošům, a to téměř na šestinásobek. Důvodem byl obrovský nárůst populace hrabošů, uvedla mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Ivana Kršková (ÚKZÚZ).
Výstava ve Vysokém Mýtě otevře debatu o udržitelném chování lidí
VYSOKÉ MÝTO (ČTK) - Vysoké Mýto na Orlickoústecku bude od středy 12. června hostit výstavu Udržitelnost a civilizace, věnovat se bude spotřebě energií a surovin, jejich plýtvání, recyklaci, ekologicky udržitelným materiálům nebo klimatickým změnám. ČTK to řekl místostarosta Martin Krejza (ODS).
Zahrada pěti elementů učí zahrádkaření v souladu s přírodou a bez chemie
BRNO (ČTK) - Přírodní Zahrada pěti elementů byla jedním ze 43 míst, která mohli lidé v Jihomoravském kraji navštívit jako součást programu o Víkendu otevřených zahrad. Manželé Řezáčovi prostor v zahrádkářské kolonii Zaječí hora koupili v roce 2013, loni získali certifikát přírodní zahrada. Jak ČTK řekla Zuzana Řezáčová Lukášková, nyní usilují o získání certifikátu ukázková přírodní zahrada.
Některé žáby vřískají, jen je neslyšíme, zjistili brazilští vědci
BRASÍLIA (ČTK) - Některé žáby vřískají tak pronikavě, že to jiným živočichům trhá uši, lidské ucho ale zvuky s takto vysokou frekvencí neslyší. O zjištění brazilských vědců napsala britská televize Sky News.
Zoo Liberec řeší, jak snížit spotřebu vody. Vodní plán jí pomohla navrhnout Technická univerzita
PRAHA (Ekolist) - Jednou z atrakcí Zoo Liberec je jezírko. Bylo vytvořeno v roce 1900, tedy ještě před vznikem zoo, a jezdilo se na něm na gondolách. Původní název proto byl Gongolové jezírko. Dnes je součástí Zoo Liberec a gondoly už po něm nejezdí. Plavou po něm labutě. Nově se mu říká Labutí jezírko. Jak ale říká ředitel zoo David Nejedlo, stále se najdou pamětníci, kteří žádají návrat gondol.
Svratka u Jimramova se vrací do svého historického koryta
JIHLAVA (ČTK) - Povodí Moravy vrátí do historického koryta Svratku v Sedlišti u Jimramova na Žďársku. Koryto řeky bude členitější, čímž se tok prodlouží zhruba o 400 metrů. Zlepší se tím podmínky pro zadržování vody v krajině i samočisticí schopnost vodního toku, sdělil ČTK generální ředitel podniku Václav Gargulák.
Když léčí kočky: Krnovská nemocnice využívá felinoterapii
KRNOV (ČTK) - Krajská nemocnice v Krnově na Bruntálsku začala na Oddělení dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče (DIOP) využívat felinoterapii, tedy podpůrnou léčbu pomocí koček. S roční kočkou Elis tam za pacienty dochází sestra Veronika Štěpáníková, která se terapeutické práci s kočkami věnuje, sdělil mluvčí nemocnice František Kuba.
Vietnam zrychluje budování nové souše v Jihočínském moři, uvádí USA
Hanoj/Washington (ČTK) - Vietnam zrychlil bagrování a navážení půdy v Jihočínském moři a vytvořil téměř stejnou plochu nové souše, jako během posledních dvou let dohromady. V pátek o tom informovali američtí vědci, které citovala agentura Reuters.
V Karlových Varech otevřeli GOEtrail, první cyklistickou trasu v lázeňských lesích
KARLOVY VARY (ČTK) - V Karlových Varech slavnostně otevřeli novou trať pro horská kola s názvem GOEtrail. Název odkazuje na místo, odkud trať vede, tedy na Goethovu vyhlídku nad městem. Zhruba tříkilometrová trať má tři trasy podle obtížnosti, takže by měla uspokojit zkušené cyklisty i jezdce, kteří se jízdě v terénu teprve učí. Podle radního Petra Bursíka (ODS) jde o první oficiální cyklistickou trať v lázeňských lesích Karlových Varů.
České pohraničí získalo od EU 10 miliard korun. Peníze pomohly přírodě i památkám
(ČTK) - Projekty ochrany přírody, obnovy památek nebo podpory záchranářů v českém pohraničí získaly z evropského programu Interreg V-A v posledních letech asi deset miliard korun. Díky unijním dotacím také třeba vznikl Hornický region Krušnohoří s památkami z období těžby rud v Krušných horách na německé i české straně.
Rozhledna Mariánka na Orlickoústecku je kvůli hnilobě ve dřevě mimo provoz
LANŠKROUN (ČTK) - Obec Horní Čermná na Orlickoústecku zavřela v pondělí rozhlednu Mariánka, mimo provoz je do odvolání. Jedna její dřevěná část uhnívá, odborníci proto doporučili obci, aby atrakci zavřela. Výzkumný a vývojový ústav dřevařský v Praze provedl diagnostiku všech nosných konstrukcí rozhledny, uvedla obec na svém webu.
Na kontroverzní svatyni Jasukuni v Tokiu se objevilo hanlivé grafitti
(ČTK) - Japonská policie pátrá po pachatelích, kteří nasprejovali hanlivý nápis na tokijskou svatyni zasvěcenou obětem druhé světové války, informovala stanice NHK. Vyšetřovatelé předpokládají, že graffiti se u kontroverzní svatyně Jasukuni objevilo v minulý pátek v noci. Video související s incidentem bylo zveřejněno na čínských sociálních sítích. Patrně se jedná o protest proti vypouštění radioaktivní vody z elektrárny Fukušima, uvedla policie.
Na kontroverzní svatyni Jasukuni v Tokiu se objevilo hanlivé grafitti
(ČTK) - Japonská policie pátrá po pachatelích, kteří nasprejovali hanlivý nápis na tokijskou svatyni zasvěcenou obětem druhé světové války, informovala stanice NHK. Vyšetřovatelé předpokládají, že graffiti se u kontroverzní svatyně Jasukuni objevilo v minulý pátek v noci. Video související s incidentem bylo zveřejněno na čínských sociálních sítích. Patrně se jedná o protest proti vypouštění radioaktivní vody z elektrárny Fukušima, uvedla policie.
|
Další články:
27. listopadu 2024 05:45
26. listopadu 2024
25. listopadu 2024 06:00
24. listopadu 2024 06:00
23. listopadu 2024 12:30
|
OLOMOUC (ČTK) - Ředitel firmy Energoaqua Oldřich Havelka, který se před soudem zodpovídal z otravy Bečvy ze září roku 2020, je pravomocně zproštěn obžaloby. Rozhodl o tom dnes olomoucký krajský soud, zamítl tak odvolání státního zástupce. Žalobce žádal, aby krajský soud případ vrátil zpět vsetínskému okresnímu soudu. Havelka čelil obžalobě za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Původně mu hrozil rok až pět let vězení. Státní zástupce Libor Skácel zváží mimořádný opravný prostředek.
(Celý text)
Všechny čtyři národní parky v Česku společně založily vlastní asociaci
27. listopadu 2024 03:06
PRAHA (Ekolist) - V Podmolí v Národním parku Podyjí byla včera oficiálně založena Asociace národních parků České republiky (ANP ČR). Neformální sdružení založily správy všech čtyř národních parků v Česku – Českého Švýcarska, Krkonoš, Podyjí a Šumavy. Ustavující memorandum o spolupráci společně podepsali ředitelé Petr Kříž (NP České Švýcarsko), Robin Böhnisch (KRNAP), Tomáš Rothröckl (NP Podyjí) a Pavel Hubený (NP Šumava).
(Celý text)
PwC: Dekarbonizace loni zpomalila. Česko bylo ve snižování uhlíkové stopy nadprůměrné
27. listopadu 2024 02:53
PRAHA (Ekolist) - Celosvětové tempo snižování uhlíkové stopy v roce 2023 zpomalilo na 1 %. Stanovené cíle vedoucí k oteplení Země maximálně o 1,5 °C do roku 2050 se tak při podobném tempu snižování emisí skleníkových plynů nepodaří splnit. V ČR tempo snižování dosáhlo 8,7 % a bylo jedno z nejrychlejších na světě.
(Celý text)
Ministerstvo životního prostředí předloží na vládě návrh zákona, který má zlepšit ochranu přírody
27. listopadu 2024 01:29
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) předloží ve středu na jednání vlády návrh zákona o předcházení ekologické újmě. Má zlepšit ochranu životního prostředí v Česku a pomoci při řešení ekologických havárií. Návrh zpřesňuje definici ekologické újmy, usnadňuje financování nápravných opatření a posiluje kompetence veřejných institucí při řešení krizí. Také reaguje na rostoucí počty kontaminovaných míst a nepoužitelnost současné legislativy, která nebyla v praxi aplikována ani v případě závažných havárií, jako byla otrava řeky Bečvy.
(Celý text)
Lesy ČR budou nejkvalitnější dřevo na nábytek či sudy opět prodávat v aukcích
27. listopadu 2024 01:02
HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) bude i letos prodávat nejkvalitnější sortimenty dřeva na nábytek či hudební nástroje v aukcích. V nadcházející aukční sezoně, která bude mít sedm dražeb a potrvá do poloviny března, by chtěl podnik zopakovat prodeje z minulé sezony 2023/2024. Tehdy prodal 2135 kmenů dřeva za 30,7 milionu korun.
(Celý text)
Na národní dotační programy v zemědělství v roce 2025 je určeno 3,75 miliardy korun
26. listopadu 2024 23:43
PRAHA (ČTK) - Na národní dotační programy v zemědělství má být příští rok určeno 3,75 miliardy korun, z toho 151 milionů má sloužit k pořízení dlouhodobého hmotného majetku. Sněmovní zemědělský výbor to dnes doporučil schválit. Současně ale požádal ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL), aby případné úspory jeho ministerstva rozdělil mezi včelaře a rybníkáře.
(Celý text)
Ministerstvo dalo na projekty komunitní energetiky 98,7 milionu korun. Vznikla platforma pro sdílení zkušeností
26. listopadu 2024 17:07
(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) poskytlo 98,7 milionu korun na celkem 55 projektů komunitní energetiky. Pro další rozvoj sdílení elektřiny v komunitách zároveň resort připravil Platformu pro zakládání energetických společenství, která by měla fungovat jako prostor pro sdílení zkušeností z praxe. Její první setkání se uskuteční ve čtvrtek, informovalo MŽP. Sdílení elektřiny v Česku je možné od září.
(Celý text)
Během dvou dnů lze zhlédnout tradiční Vánoční výstavu ovoce starých odrůd
26. listopadu 2024 11:32
PRAHA (Ekolist) - Od čtvrtka 28. listopadu pořádá Český svaz ochránců přírody v Domě ochránců přírody v Praze tradiční Vánoční výstavu ovoce starých odrůd. První z dopoledních přednášek – Péče o motýly v sadu zároveň přispěje do mozaiky končícího Roku motýlů. Dozvíte se o motýlech, typických pro ovocné sady. A hlavně o tom, co jim prospívá a jakým způsobem uzpůsobit péči o sad. Můžete se zeptat na vše, co vás o motýlech zajímá. Výstava potrvá jen do soboty 30. listopadu.
(Celý text)
Nejvyšší správní soud zamítl stížnost Klimatické žaloby. Ta žádala aktivnější kroky proti emisím
26. listopadu 2024 11:19
BRNO (ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost spolku Klimatická žaloba, který spolu s dalšími organizacemi a lidmi žádal po českých ministerstvech konkrétnější a důslednější opatření ke snižování emisí skleníkových plynů. Potvrdil tak verdikt Městského soudu v Praze, na druhou stranu však uznal, že stát by mohl postupovat rychleji. Rozhodnutí je dostupné na úřední desce. Zástupci spolku ČTK sdělili, že se proti rozhodnutí budou bránit ústavní stížností.
(Celý text)
Ve Skotsku zahynul po nárazu do větrné turbíny orel skalní. Předcházet tomu má monitoring pohybu dravců
26. listopadu 2024 11:05
(ČTK) - Orel skalní zahynul poté, co narazil do větrné turbíny na jihozápadě Skotska. Ochránci přírody ho našli díky digitálnímu kroužku na noze. Monitoring jejich pohybu může dravcům pomoci v lokalitách, kde se turbíny budou teprve stavět, píše web BBC.
(Celý text)
Ostravské zoologické zahradě se daří rozmnožovat ohrožené makaky lví
26. listopadu 2024 10:56
OSTRAVA (ČTK) - Ostravské zoologické zahradě se daří rozmnožovat ohrožené makaky lví. Napomohl tomu přesun do nové expozice Wanderu i loňský dovoz chovného samce, který se dobře sžil se samicemi. V zoo se od jeho příchodu narodilo už sedm mláďat těchto vzácných indických primátů, poslední přišlo na svět tento měsíc, sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)
Umělý velrybí trus. Vědci testují, zda pomůže schopnosti oceánů pohlcovat oxid uhličitý. Vypadá to slibně
26. listopadu 2024 05:29
PRAHA (Ekolist) - Syntetický velrybí trus, to nezní, nevypadá ani nevoní vábně. Pro ekosystém oceánů by ale přídavky této podivné substance mohly změnit mnoho k lepšímu. Hnojením by se totiž podpořil růst fytoplanktonu, a s ním i jeho schopnost vázat atmosférický uhlík. Přes umělé velrybí výměšky se dá bojovat s klimatickou změnou.
(Celý text)
Ochránci přírody začali v milovické rezervaci velkých kopytníků používat terénní elektromobil
26. listopadu 2024 02:50
PRAHA (Ekolist) - K péči o rezervaci velkých kopytníků, její údržbě a pravidelným kontrolám, začal v rezervaci velkých kopytníků sloužit elektromobil určený pro práci v těžkém terénu. V blízké budoucnosti by chtěla ochranářská společnost zcela přejít na bezemisní, bateriovou techniku.
(Celý text)
V Jižní Koreji začalo další kolo jednání OSN o nové úmluvě o plastech
26. listopadu 2024 02:01
PUSAN (ČTK) - V Jižní Koreji začalo páté přípravné jednání OSN, jehož výsledkem by měla být nová mezinárodní úmluva o plastech. Informoval o tom zpravodajský server Radio France Internationale (RFI).
(Celý text)
Lidé souhlasí se zálohováním PET lahví a plechovek, podpora klesá s věkem
26. listopadu 2024 01:03
PRAHA (ČTK) - Připravované zálohování plechovek a plastových lahví má podporu nadpoloviční většiny Čechů. Nejvíce ho podporují mladí lidé, naopak nejstarší generace se zavedením nesouhlasí. Výsledky průzkumu zveřejnila agentura NMS Market Research.
(Celý text)
Děčínská zoo shání ořechy pro zvířata, prosí o pomoc veřejnost
25. listopadu 2024 23:20
DĚČÍN (ČTK) - Veverky, opice, prasata či papoušci patří mezi zvířata, která v děčínské zoo pravidelně dostávají ořechy. Letos se jich však kvůli jarním mrazům příliš neurodilo. Zoologická zahrada proto prosí o pomoc veřejnost. Na svůj facebookový profil umístila instituce také video, od kterého si slibuje rozšíření prosby o dary v podobě ořechů mezi větší počet lidí.
(Celý text)
Ústí nad Orlicí odloží rozhodnutí o větrné elektrárně na příští rok
25. listopadu 2024 22:14
ÚSTÍ NAD ORLICÍ (ČTK) - Ústí nad Orlicí odloží na leden rozhodnutí o tom, zda umožní investorovi postavit v místní části větrnou elektrárnu. Počká, jak se vyjádří lidé z místní části České Třebové na Orlickoústecku, kde má větrník vzniknout také. ČTK to řekl starosta Petr Hájek (Oušťáci).
(Celý text)
Zlínská zoo poslala další supy k vypuštění do volné přírody v Bulharsku
25. listopadu 2024 20:50
ZLÍN (ČTK) - Chovatelé zlínské zoologické zahrady poslali minulý týden dva mladé supy do Bulharska, kde budou vypuštěni do volné přírody. Zlínská zahrada tak činí 15 let, k vypuštění předala již 26 těchto ohrožených dravců, sdělila ČTK mluvčí zahrady Romana Mikešová.
(Celý text)
Po požáru v chemičce uhynuly v řece Bílině desítky ryb. Vodohospodáři ředili vodu
25. listopadu 2024 20:35
LITVÍNOV (ČTK) - V řece Bílině, kam unikla po sobotním požáru v litvínovské chemičce hasební pěna, uhynuly desítky ryb. Byli mezi nimi perlíni, plotice, cejni. Podle rybářů ale nešlo o fatální úhyn. Vodohospodáři dnes pročišťovali vodu v řece a důsledky havárie v areálu chemičky Orlen Unipetrol minimalizují zvýšeným průtokem. V celé délce toku Bíliny nezaznamenali nové úhyny ryb a známky pěny jsou vidět pouze ojediněle na jezech. Po dnešních prohlídkách není třeba provádět mimořádné zásahy, oznámilo na webu Povodí Ohře. Hasiči mají na řece stále norné stěny.
(Celý text)
Petr Hladík: U piva to funguje, proč by nemělo u PET lahví? Bez zálohování zůstaneme ostrovem
25. listopadu 2024 15:08
(MŽP) - V posledních měsících se diskuse, jestli zálohovat, nebo nezálohovat PET lahve a plechovky, rozhořela ve všech větších médiích v zemi. Objevuje se bohužel spoustu nepravd. Jsem ale rád, že se o problému intenzivně mluví. Doteď se mnoho let nic nedělalo a přicházeli jsme tak každý rok o obrovské množství materiálu a energie, nechávali jsme petky a plechovky, aby se povalovaly v přírodě a ve městech a neustále jsme opakovali, jak jsme jako Češi dobří v třídění. Ale nikdo už neupozornil na to, jak moc pokulháváme v následné recyklaci. Rád bych tak představil pár argumentů a čísel, proč má zálohování smysl.
(Celý text)
Petr Hladík: U piva to funguje, proč by nemělo u PET lahví? Bez zálohování zůstaneme ostrovem
25. listopadu 2024 15:08
(MŽP) - V posledních měsících se diskuse, jestli zálohovat, nebo nezálohovat PET lahve a plechovky, rozhořela ve všech větších médiích v zemi. Objevuje se bohužel spoustu nepravd. Jsem ale rád, že se o problému intenzivně mluví. Doteď se mnoho let nic nedělalo a přicházeli jsme tak každý rok o obrovské množství materiálu a energie, nechávali jsme petky a plechovky, aby se povalovaly v přírodě a ve městech a neustále jsme opakovali, jak jsme jako Češi dobří v třídění. Ale nikdo už neupozornil na to, jak moc pokulháváme v následné recyklaci. Rád bych tak představil pár argumentů a čísel, proč má zálohování smysl.
(Celý text)