titulní strana > co píší jiní
Borax. Látka využívaná dětmi k výrobě slizů, může poškodit reprodukční schopnost, varuje ČIŽP
29. června 2019 01:25

PRAHA (Ekolist) - Kontroloři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) provedli v dubnu až červenu 2019 kontrolní akci zaměřenou na prodej boraxu běžnému spotřebiteli. Látka je často využívána dětmi pro výrobu slizů, může však poškodit reprodukční schopnost.
(Celý text)

Odysea závodících filipínských holubů je nelítostná
29. června 2019 00:46

(ČTK) - Je to odysea dlouhá 600 kilometrů, při níž 90 procent účastníků zemře únavou, vedrem nebo je zahubeno predátory. Nejdelší závod holubů na Filipínách MacArtur je trnem v očích milovníků ptáků, píše agentura AFP. Kritizují jej organizace na ochranu zvířat, a to kvůli vysoké úmrtnosti ptáků. Někteří jsou navíc chyceni a nelegálně prodáni.
(Celý text)

Na seznam rezervací UNESCO přibyly Julské Alpy či polské Roztocze
29. června 2019 00:43

(ČTK) - Na seznam biosférických rezervací UNESCO tento týden přibylo 18 nových chráněných lokalit včetně italských Julských Alp, polského národního parku Roztocze nebo britského ostrova Wight. Rozhodl o tom příslušný výbor Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu na svém zasedání v Paříži.
(Celý text)

Houby na Příbramsku jsou plné olova. Nejezte je, radí odborníci
28. června 2019 02:02

PRAHA (Ekolist) - Jestli je v České republice místo, kam určitě nejít na houby, pak je to Příbramsko. Ne že by tam nerostly, naopak, ale houby v okolí tamější Kovohuti obsahují tak vysoké množství olova, kadmia, stříbra a zinku, že by je nikdo neměl jíst. Z místních hub nejvíce olova obsahují oblíbené hřiby.
(Celý text)

Dříve byla uvězněna v betonu, nyní dostává volnost. Pražská říčka Rokytka
28. června 2019 01:32

PRAHA (Pražská EVVOluce) - Rokytka je vodní tok v povodí dolní Vltavy. Pramení jihovýchodně od Říčan v prostoru Říčanského lesa mezi obcemi Tehov a Tehovec v nadmořské výšce 453 m. Celková délka potoka je 37,5 km. Prameny Rokytky jsou dva a po několika stech metrech se stékají a stávají se počátkem nejdelšího pražského potoka, jenž má na území Prahy délku 31,5 km. Slovo „rokyta“, které dalo jejímu jménu základ, je staroslovanské pojmenování vrby, kterými je říčka lemována dodnes.
(Celý text)

Kanadský žertík? Den po vyhlášení klimatické nouze schválil premiér Trudeau dostavbu ropovodu
28. června 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Vyznat se v politicích je někdy potíž. Zrovna u nás jako v Kanadě. 17. června 2019 kanadský populární premiér Justin Trudeau nechal vyhlásit celonárodní stav klimatické nouze, aby ani ne za 24 hodin na to oficiálně schválil dostavbu a rozšíření kontroverzního ropovodu Trans Mountain (TMX) za 7,4 miliard kanadských dolarů. Kdo se v tom pak má vyznat? Píše o tom například BBC.
(Celý text)

Lidé na Jindřichohradecku v přírodě opět zahlédli pumu
28. června 2019 00:30

J. HRADEC (ČTK) - Lidé podle policie opět zahlédli ve volné přírodě pumu americkou, která před časem zřejmě utekla chovateli. Tentokrát ji viděli na dvou místech na Jindřichohradecku. Bylo to u Markvarce poblíž Dačic a u Červeného Hrádku, kde její pohyb zaznamenali na mobilní telefon. Odborníci nyní ze záběrů zjišťují, zda se skutečně jednalo o uprchlou pumu. Policie o tom včera informovala na svém webu.
(Celý text)

Obnovitelné zdroje v USA poprvé vyrobily více elektřiny než uhlí
28. června 2019 00:25

NEW YORK (ČTK) - Obnovitelné zdroje energie ve Spojených státech vyrobily v dubnu poprvé více elektřiny než elektrárny na uhlí. Vodní elektrárny, solární panely a větrné turbíny vyprodukovaly rekordních téměř 68,5 milionu megawatthodin elektřiny. Naproti tomu uhelné elektrárny vyrobily 60 milionů megawatthodin, což bylo nejméně elektřiny vyrobené spalováním uhlí za několik let. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na údaje amerického státního Úřadu pro energetické informace (EIA).
(Celý text)

V NP Podyjí se obávají invazivního pajasanu, rychle se šíří
28. června 2019 00:22

ZNOJMO (ČTK) - Správa Národního parku Podyjí se obává dalšího rozšiřování invazivního pajasanu žláznatého. Z parku by mohl začít vytlačovat původní stromy. Odborníci nyní chtějí zmapovat výskyt pajasanu v parku a okolí, o pomoc žádají i veřejnost. Správa parku to včera uvedla na svém webu.
(Celý text)

Centrum pro výzkum veřejného mínění: Spokojenost Čechů s péčí státu o životní prostředí klesá
28. června 2019 00:20

PRAHA (ČTK) - Spokojenost Čechů s péčí státu o životní prostředí opět klesla. Jako nedostatečnou ji hodnotí 45 procent lidí, což je proti loňskému roku o šest procentních bodů více. Naopak o šest bodů klesl na 48 procent podíl těch, kteří vnímají tuto starost za přiměřenou. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky v úterý poskytlo novinářům.
(Celý text)

Firma má zaplatit 500.000 Kč za neodvezení odpadu z Novojičínska
28. června 2019 00:15

(ČTK) - Brněnská společnost Flambium dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 500.000 korun za neodvezení velkého množství stavebního odpadu, který byl nelegálně uložen na pozemku v Sedlnici na Novojičínsku. Společnost se proti sankci neodvolala, pokuta je tak pravomocná. ČTK to dnes řekla mluvčí inspekce Jana Jandová. Vyjádření společnosti se novinářům nepodařilo získat.
(Celý text)

Kompostárnu bude mít Liberec nejdřív za dva roky
28. června 2019 00:14

LIBEREC (ČTK) - Liberec bude mít kompostárnu nejdřív za dva roky. Projekt je stále ve fázi příprav a jeho realizace je závislá na získání dotace. Město o ni bude žádat podle primátorova náměstka Jiřího Šolce (SLK) v příštím roce. Odhadované náklady jsou mezi 20 až 30 miliony korun, součástí projektu je i vybudování sběrného dvora a takzvaného RE-USE bazaru. "Bez dotace na to nemáme," řekl Šolc.
(Celý text)

Studie: Velkým automobilkám mohou v EU hrozit pokuty kvůli emisím
28. června 2019 00:12

FRANKFURT NAD MOHANEM (ČTK) - Velkým automobilkám mohou od roku 2021 hrozit pokuty kvůli neplnění nových emisních standardů Evropské unie. Vyplývá to ze studie konzultační společnosti AlixPartners. Nejvíce ohrožen je podle ní německý Volkswagen a italsko-americký Fiat Chrysler. Vyhnout pokutám by se naopak mohly Volvo a Toyota.
(Celý text)

Sokolov omezí na čtyřech místech sekání trávy
28. června 2019 00:09

SOKOLOV (ČTK) - Sokolov se přidá k dalším městům v Česku, která kvůli suchu změní režim sekání trávy. Většina trávníků ve městě se nadále bude sekat běžným způsobem, čtyři vybrané plochy ale nechá město až do konce sezony bez sekání, řekl místostarosta Sokolova Karel Jakobec (ODS). Město tak chce zjistit, zda volný růst trávy přispěje k lepšímu zadržení vláhy nebo větší rozmanitosti druhů hmyzu.
(Celý text)

Vsetínská spalovna bude zpracovávat jen odpad z města a okolí
28. června 2019 00:06

VSETÍN (ČTK) - Zastupitelé města Vsetína se v pondělí zabývali plánovanou spalovnou, kterou ve městě chce postavit soukromá společnost Zásobování teplem Vsetín. Vyslovili souhlas s tím, že město je proti tomu, aby se ve spalovně zpracovával odpad z jiných obcí než z ORP (obce s rozšířenou působností) Vsetín. Někteří obyvatelé se záměrem výstavby spalovny nesouhlasí a podepsali proti chystané spalovně petici, podepsalo ji přes 4100 lidí. Nedávno se ve městě uskutečnil i protestní pochod. Vsetín má kolem 26.000 obyvatel.
(Celý text)

P(r)ohnojená rodná hrouda
27. června 2019 01:52

PRAHA (Sedmá generace) - Víra v pokrok vědy a rozumu nikdy nebyla silnější než v dlouhém devatenáctém století. Když chemik Fritz Haber přišel v roce 1909 na to, jak syntetizovat čpavek z atmosférického dusíku, jistě byl přesvědčen, že s pomocí vědy, respektive umělých hnojiv, pomůže nakrmit celý svět. A svým způsobem měl pravdu. Jenže už nemohl dohlédnout všechny následky, které rozšíření umělých hnojiv přineslo — a které nás o sto let později mohou přivést až k potravinové krizi.
(Celý text)

Černé skládky ve Velké Británii. Nový byznys pro mafii
27. června 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Dosud platilo, že nelegální skládky odpadků, stavební suti nebo komunálního odpadu, jsou možná problém pro životní prostředí, ale nic až tak zásadního k řešení pro špičkové kriminalisty. V Británii teď tento názor rychle přehodnocují. Kolem černých skládek vytvořil místní organizovaný zločin výnosný byznys, který přijde daňové poplatníky na víc než jednu miliardu liber. Píše o tom NBCnews.
(Celý text)

Umělá palma v centru Varšavy před časem "uschla", teď zas "ožila"
27. června 2019 00:45

(ČTK) - Umělohmotná palma v centru Varšavy se minulou sobotu opět zazelenala poté, co jí začátkem měsíce "uschly" listy. Na svých internetových stránkách o tom informoval list Gazeta Wyborcza. Aktivisté tímto způsobem chtěli upozornit na znečištění ovzduší.
(Celý text)

Mexické pobřeží sužují chaluhy, které znečišťují moře a zapáchají
27. června 2019 00:35

CANCÚN (ČTK) - Některé turisticky nejvytíženější mexické pláže u Karibského moře trpí přemnožením mořských chaluh, které barví jinak průzračně modrou vodu do hněda a při rozkladu zapáchají jako zkažená vejce. Informaci přinesl server BBC. Místní se obávají, že znečištěné moře poškodí lokální ekonomiku založenou na turismu, a kritizují mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora kvůli tomu, že věc v pondělí nazval okrajovým problémem.
(Celý text)

Svět čeká klimatický apartheid, tvrdí odborník bádající pro OSN
27. června 2019 00:25

(ČTK) - Světu hrozí klimatický apartheid, uvedl v úterý ve vydané zprávě zvláštní zpravodaj OSN pro extrémní chudobu a lidská práva Philip Alston. Podle něj následky klimatické změny nejvíce pocítí nejchudší obyvatelé planety, bohatí použijí své peníze, aby se hladu a válkám vyhnuli.
(Celý text)

Svět čeká klimatický apartheid, tvrdí odborník bádající pro OSN
27. června 2019 00:25

(ČTK) - Světu hrozí klimatický apartheid, uvedl v úterý ve vydané zprávě zvláštní zpravodaj OSN pro extrémní chudobu a lidská práva Philip Alston. Podle něj následky klimatické změny nejvíce pocítí nejchudší obyvatelé planety, bohatí použijí své peníze, aby se hladu a válkám vyhnuli.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 999 | 1000 | 1001 | 1002 | 1003 | .. | 2148 | Další
Další články:
20. května 2024 06:05
19. května 2024 06:14
18. května 2024 06:05
17. května 2024 06:02
16. května 2024 06:03

Online diskuse
Vláda projedná návrh zákona o ochraně ovzduší a jeho připomínky
21. května 2024 01:24

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí ve středu předloží vládě k projednání návrh zákona, kterým se mění zákon o ochraně ovzduší a další související zákony. Cílem novely je změnit platnou právní úpravu tak, aby co nejlépe odpovídala aktuálním potřebám v oblasti ochrany ovzduší. Meziresortní řízení návrhu zákona skončilo v loni v červnu. Návrh zákona se předkládá vládě k projednání s třemi rozpory, u kterých se nenalezla shoda.
(Celý text)

O prodloužení výjimky pro rtuť pro elektrárnu Počerady rozhodne ministerstvo
21. května 2024 01:00

(ČTK) - Nevládní organizace a spolky se odvolaly proti prodloužení emisní výjimky pro rtuť pro uhelnou elektrárnu Počerady na Lounsku. Rozhodovat o odvolání bude ministerstvo životního prostředí. Výjimka má skončit u dvou kotlů 30. června, u dalšího na konci roku a u zbylých dvou 30. června 2025. Elektrárna Počerady patří pod skupinu Sev.en Česká energie finančníka Pavla Tykače.
(Celý text)

Praha rozšíří svoz zbytků jídla ze škol i na domovy pro seniory
21. května 2024 00:29

PRAHA (ČTK) - Pražský magistrát rozšíří svoz zbytků jídla ze školních jídelen i na domovy pro seniory, které provozuje. O službu podle schváleného dokumentu projevilo zájem osm z deset domovů. Město také službu začne poskytovat dalším 20 školám ke 400, které již ji využívají. Svoz takzvaného gastroodpadu magistrát rovněž testuje pro domácnosti v některých městských částech.
(Celý text)

U Hrádku n. N. myslivci ulovili další divoké prase nakažené africkým morem
20. května 2024 23:16

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - V Hrádku nad Nisou na Liberecku u hranic s Polskem myslivci ulovili další divoké prase nakažené africkým morem prasat. Laboratoř státního veterinárního ústavu nákazu potvrdila u kusu ulovené v katastru Václavic, informoval dnes ČTK zastupující mluvčí Státní veterinární správy ČR Petr Majer. Nákaza byla potvrzena u zvířete uloveného v takzvaném uzavřeném pásmu II, nebude to tak znamenat další změny hranic ochranných pásem vymezených kolem míst výskytu nákazy.
(Celý text)

Japonsko zavedlo on-line rezervace pro výstup na horu Fudži
20. května 2024 18:57

TOKIO (ČTK) - Japonsko dnes zavedlo on-line rezervace pro turisty, kteří chtějí vystoupit na nejvyšší japonskou horu Fudži po nejfrekventovanější stezce vedoucí na vrchol. Stezku, která bývá obvykle otevřená od 1. července do 10. září, v posledních letech zaplavily davy návštěvníků, což vyvolává zvýšené riziko nehod a obavy z ničení životního prostředí v oblasti. Japonské úřady již dříve oznámily, že denní počet návštěvníků omezí na 4000 a výstup zpoplatní.
(Celý text)

Aktivisté zvažují právní kroky proti rozšíření německé továrny automobilky Tesla
20. května 2024 18:40

Grünheide (Německo) (ČTK) - Ekologičtí aktivisté zvažují právní kroky proti plánovanému rozšíření továrny amerického výrobce elektromobilů Tesla v obci Grünheide v německé spolkové zemi Braniborsko. Agentuře DPA to dnes řekl šéf braniborské pobočky ekologické organizace Naturschutzbund Deutschland (Nabu) Björn Ellner.
(Celý text)

Ministerstvo zemědělství dá na rozvoj venkova 5 miliard korun, o využití peněz rozhodnou regiony
20. května 2024 18:38

LIBEREC (ČTK) - Téměř pět miliard korun na dotacích dostanou do roku 2027 místní akční skupiny (MAS) v programu na rozvoj venkova. Nová pravidla umožní akčním skupinám, což jsou sdružení občanů, neziskových organizací nebo obcí, využít peníze nejen na spolupráci mezi sebou, ale také na projekty, které samy uznají za nejdůležitější pro daný region. Může jít například o investice do stezek nebo sociálních služeb pro seniory. Zároveň jim podstatně ubude byrokracie, uvedlo ministerstva zemědělství.
(Celý text)

Ministerstvo od září sníží dotace na výměnu kotlů. Zároveň oznámilo, jak budou probíhat kontroly
20. května 2024 14:35

PRAHA (Ekolist) - Zákaz využívání kotlů první a druhé emisní třídy začne platit od 1. září 2024. Mnoho občanů již využilo podporu z kotlíkových dotací i z programu Nová zelená úsporám. Ty, kteří nevyhovující kotle ještě nevyměnili, Ministerstvo životního prostředí nabádá, aby tak učinili a využili do konce srpna jedinečné příležitosti čerpat aktuální výši dotací. Od 1. září sice bude podpora pokračovat, ale bude výrazně nižší. Pokud si navíc domácnosti stihnou o dotaci požádat do konce srpna, i když nestihnou kotel vyměnit, budou k tomu úředníci při kontrolách přihlížet. A nově bude možné od září zažádat o dotaci na výměnu všech uhelných kotlů.
(Celý text)

Ostravská zoo bude hostit mezinárodní ochranářskou konferenci
20. května 2024 11:01

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada bude v červenci hostit mezinárodní ochranářskou konferenci EAZA Conservation Forum 2024. Účastnit se jí bude více než stovka zástupců institucí z celého světa, sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)

Případem nevhodného uložení tun fosforu v Rajhradě se bude zabývat odvolací soud
20. května 2024 10:54

(ČTK) - Případem nevhodného uložení 19 tun nebezpečného bílého fosforu v Rajhradě na Brněnsku se bude zabývat odvolací Vrchní soud v Olomouci. Krajský soud v Brně na začátku dubna za neoprávněné nakládání s odpady a obecné ohrožení potrestal obžalovaného muže 20 měsíci vězení, dva další podmíněnými a peněžitými tresty, tresty dal i dvěma firmám. Všichni kromě jedné firmy se proti rozsudku odvolali. Odvolal se i žalobce a žádá přísnější tresty. ČTK o odvoláních informovala mluvčí krajského soudu Klára Belkovová.
(Celý text)

Projekty přeměny Mostecka a vzdělávání v Ústeckém kraji mohou získat peníze z EU
20. května 2024 10:53

(ČTK) - Projekty využití těžební lokality na Mostecku a vzdělávání zaměřené na přeměnu průmyslového regionu v základních a mateřských školách v Ústeckém kraji by mohly získat dotaci z Evropské unie. Oba strategické projekty doporučila Regionální stálá konference Ústeckého kraje ministerstvu životního prostředí k posouzení. Kraj to uvedl na webu.
(Celý text)

Má to smysl. Po deseti letech vytrhávání invazní boryt z Pálavy téměř zmizel
20. května 2024 02:04

PRAHA (Ekolist) - Dlouhodobé systematické úsilí ochranářů a stovek dobrovolníků přináší výsledky. Invazní boryt barvířský v národní přírodní rezervaci Děvín se už téměř podařilo zlikvidovat.
(Celý text)

Nová studie našla ve více než polovině vzorků spermatu vysoké množství herbicidu glyfosátu
20. května 2024 01:49

(ČTK) - Více než 55 procent vzorků spermatu z francouzské kliniky pro léčbu neplodnosti obsahovalo vysoké množství glyfosátu, nejběžnějšího prostředku na hubení plevele na světě. Zjistila to nová studie, která vyvolává další otázky ohledně dopadu této chemické látky na reprodukční zdraví a celkovou bezpečnost, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Analytik: Oblíbenou dezinformací popíračů změn klimatu jsou teorie o spiknutí
20. května 2024 01:45

(ČTK) - U popíračů změn klimatu jsou v posledních letech oblíbené konspirační teorie, které tvrdí, že informace o klimatické změně jsou výsledkem spiknutí. ČTK to řekl analytik Vojtěch Pecka. Škála různorodosti těchto teorií je podle něj široká, jejich motivace jsou ekonomické, ideologické či geopolitické a mocenské. K popíračům klimatických změn podle Pecky patří nejen třeba zástupci fosilního průmyslu, nýbrž i států jako například Rusko nebo Saudská Arábie, které jsou závislé na exportu fosilních paliv.
(Celý text)

Chystaná novela legalizuje komerční chov zvířat, kritizuje ji unie zoologických zahrad
20. května 2024 00:48

(ČTK) - Unie českých a slovenských zoologických zahrad nesouhlasí s chystanou novelou zákona o zoologických zahradách. Podle ní by pomohla legalizovat doposud nezákonný komerční chov volně žijících zvířat a podpořila by tak nelegální aktivity a obchod se zvířaty. Novela totiž počítá se zavedením akreditovaných zařízení, jako jsou například zookoutky, pro která ale mají platit méně přísná pravidla než pro zoologické zahrady. ČTK to dnes sdělil prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad a ředitel olomoucké zoo Radomír Habáň. Organizace sdružuje 18 zoologických zahrad v Česku a na Slovensku.
(Celý text)

Příběh unikátní zahrady pod Nuselským mostem začal před sto lety
19. května 2024 19:20

PRAHA (ČTK) - V údolí pod pražským Nuselským mostem se nachází nevšední a stále pro mnoho lidí neznámá Umělecká zahrada, která vznikla před sto lety okolo prosperující sochařské dílny. Na úzkém pozemku podél železniční trati doplňují stromy, keře, trávníky a záhony s květinami desítky uměleckých děl - sochy, busty a reliéfy, vstupní portály, sloupy, fontány či altány s posezením. Pozoruhodnou i pohnutou historii tohoto místa připomíná nově otevřená výstava v galerii zahrady, která mapuje umění sochařů a štukatérů z přelomu 19. a 20. století. Areál je veřejnosti přístupný do konce října, a to každou středu a sobotu od 10:00 do 16:00. ČTK to řekl majitel Umělecké zahrady Vojtěch Haluza, který stojí za její novodobou obnovou.
(Celý text)

Tokio bojuje proti mývalům. Z mazlíčků se stala hrozba pro ekosystém
19. května 2024 18:32

TOKIO (ČTK) - Japonské hlavní město už vyhrálo bitvu, která měla za cíl dostat pod kontrolu populaci obřích, hladových vran. Nyní se ale tokijské úřady pustily do mnohem tvrdšího oříšku: do další zvířecí hrozby v podobě mývalů severních, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Plzeň dá peníze na školní včelí úly, květinovou louky i na řezy stromů
19. května 2024 18:04

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň podpoří sedm projektů ze svého fondu životního prostředí více než 680 000 korunami. Peníze dá například na školní včelí úly, založení květinové louky, péči o zelenou fasádu nebo na řezy vzrostlých stromů a nádrže na vodu na městských hřbitovech. Dotace tento týden schválili zastupitelé.
(Celý text)

Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2148 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama