titulní strana > co píší jiní
Jak budou Američané říkat umělému masu?
18. června 2019 01:13

NEW YORK (ČTK) - Maso bez porážky, čisté maso, maso 2.0, falešné maso či syntetické maso: termínů pro označení alternativ pro normální maso, které jsou vyrobeny z rostlin nebo ze zvířecích buněk, je mnoho. Někoho nadchnou, jiný skřípe zuby, píše agentura AFP.
(Celý text)

Británie zavádí dopravní značku upozorňující na ježky
18. června 2019 00:45

(ČTK) - Británie zavádí dopravní značku se symbolem ježka upozorňující na zvýšený výskyt těchto savců a dalších drobných živočichů, jako jsou veverky, vydry a jezevci. Značka je podobná těm, které varují například před vysokou zvěří. Úřady tak chtějí zamezit nehodám i dalšímu úbytku populace ježků, napsal server Sky News.
(Celý text)

Vláda schválila aktualizaci plánu na pomoc krajům po těžbě uhlí
18. června 2019 00:31

PRAHA (ČTK) - Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj, tedy regiony, které poškodila těžba uhlí, budou moci využít na svou obnovu až 10,1 miliardy korun. Vláda včera schválila aktualizaci plánu Re:Start na roky 2019 až 2030, v němž navrhuje 16 nových opatření. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které návrh předkládá, počítá s tím, že 92 procent budou tvořit evropské dotace. Kabinet odsouhlasil i postup při zaplavování bývalých hnědouhelných dolů, týkat se v budoucnu má jam po dolech ČSA a Vršany.
(Celý text)

Od roku 2014 šlo z OPŽP na obnovu mokřadů 2,43 miliardy korun
18. června 2019 00:22

(ČTK) - Od roku 2014 bylo z Operačního programu životního prostředí (OPŽP) na obnovu mokřadů vynaloženo 2,43 miliardy korun, podpořeny byly stovky projektů. Za posledních 150 let se ale celková délka říční sítě zkrátila o třicet procent, rozloha niv a mokřadů klesla o osmdesát procent. Vyplývá to z údajů, které poskytla Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK ČR). Mokřady, které v současnosti patří pod ochranu státu, pomáhají zadržovat dešťovou vodu a zpomalit její odtok z krajiny.
(Celý text)

Na Břeclavsku lidé zahlédli medvěda, nejspíš krajem jen procházel
18. června 2019 00:20

BŘECLAV (ČTK) - Dva cyklisté zahlédli v sobotu na lesní stezce mezi Týncem a Tvrdonicemi na Břeclavsku medvěda. Informovala o tom břeclavská radnice na svých stránkách, dodala, že medvěd už může být mimo region.
(Celý text)

Myslivci vypustili do Divoké Šárky 14 zajíců
18. června 2019 00:15

PRAHA (ČTK) - Myslivci včera ráno do lesů v Divoké Šárce v Praze 6 vypustili 14 zajíců. Odchoval je jeden ze členů tamního mysliveckého spolku. Vypuštěni byli samci i samice, na podzim by tak mohli mít mladé. Řekl to předseda Mysliveckého spolku Šárka Radek Melíšek. Nové zajíce tu po deseti až 15 kusech myslivci vypouštějí každoročně.
(Celý text)

Vedení CHKO Jeseníky povolilo lesnické zásahy na okraji Rejvízu
18. června 2019 00:14

OLOMOUC (ČTK) - Správa Chráněné krajinné oblasti Jeseníky (CHKO Jeseníky) povolila likvidaci kůrovcem napadených stromů v okrajových částech národní přírodní rezervace Rejvíz v Jeseníkách, avšak bez použití chemických přípravků. Na většině území rezervace Rejvíz už lesníci proti kůrovci zasahovat nebudou. Včera to sdělil vedoucí Správy CHKO Jeseníky Petr Šaj. Výjimka povolující zásahy v okrajových částech Rejvízu se nelíbí Hnutí Duha a Společnosti přátel Jeseníků. Ekologické organizace se proti rozhodnutí odvolají k ministerstvu životního prostředí a požádají o nápravu.
(Celý text)

MPO: Obnovitelné zdroje budou v ČR druhým nejvýznamnějším zdrojem
18. června 2019 00:08

PRAHA (ČTK) - Obnovitelné zdroje energie (OZE) budou v Česku v budoucnu pravděpodobně druhým nejvýznamnějším zdrojem po jaderné energetice. Na včerejšíí konferenci o potenciálu OZE v podmínkách ČR to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Zopakoval, že stát počítá postupným utlumením fosilních paliv, mimo jiné uhlí.
(Celý text)

Největší problém městské zeleně? Nepustíme k ní odborníky, říká Ondřej Fous
17. června 2019 10:56

PRAHA (Ekolist) - O tom, kdo to byl městský zahradník, jak se z facebookového hejtu může vytvořit zajímavé partnerství mezi veřejností a správou zeleně a o „svévolném“ sázení kytek na městské pozemky jsme si povídali se zahradníkem Ondřejem Fousem.
(Celý text)

Pentagon má stejné emise jako Švédsko nebo Portugalsko
17. června 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Kdyby Spojené státy americké měly zájem snížit své národní emise, jedna spolehlivá možnost k úsporám by tu byla. Stačilo by utáhnout kohout financování armády. Jen činnost Pentagonu, tedy Ministerstva obrany, totiž produkuje tolik emisí, kolik nezvládne ani celé Švédsko nebo třeba Portugalsko dohromady. Píše o tom Independent.
(Celý text)

V Norsku jsou dny chovu zvířat na kožešinu sečteny
17. června 2019 00:35

(ČTK) - Maličcí norci, ještě bezsrstí, kvičí a krčí se na slámě jeden vedle druhého. Tento pohled brzy bude minulostí, neboť v Norsku jsou dny chovu zvířat na kožešinu sečteny, píše agentura AFP.
(Celý text)

Německo podpoří cíl EU snížit emise CO2 do roku 2050 na nulu
17. června 2019 00:32

(ČTK) - Německo podpoří cíl Evropské unie do roku 2050 snížit čisté emise oxidu uhličitého (CO2) na nulu. Vyplývá to z uniklých dokumentů, do nichž měl možnost nahlédnout list Financial Times (FT). S podporou Berlína se zvyšuje pravděpodobnost, že představitelé EU dospějí na jednání v tomto týdnu k dohodě.
(Celý text)

Lidé mohou nominovat stromořadí do soutěže o alej roku
17. června 2019 00:27

BRNO (ČTK) - Lidé už mohou nominovat kandidáty do devátého ročníku soutěže o nejkrásnější alej roku, a to až do podzimu. V tiskové zprávě to v tomto týdnu uvedl mluvčí pořadatelského sdružení Arnika Jiří Kaňa. Loni vyhrála dubová alej přátelství na Sokolovsku. Cílem ankety je podnítit zájem veřejnosti o stav veřejné zeleně.
(Celý text)

V mosambické rezervaci Niassa pytláci rok nezabili jediného slona
17. června 2019 00:23

MAPUTO (ČTK) - V jednom z největších afrických přírodních parků, mosambické rezervaci Niassa, pytláci za uplynulých dvanáct měsíců nezabili ani jednoho slona. Podle odborníků oslovených agenturou AP je to mimořádný úspěch. Na tomto území o velikosti Švýcarska byla totiž v minulých letech populace slonů zredukována z někdejších 12.000 na zhruba třetinu. Roku 2016 jich tam žilo 3600.
(Celý text)

Vědci se zaměřením na ekologii mohou získat dotaci
17. června 2019 00:22

(ČTK) - Vědci, kteří se zaměřují na ekologii, mohou na své projekty získat dotace. Technologická agentura ČR (TA ČR) vyhlásila první veřejnou soutěž v programu ministerstva životního prostředí s názvem Prostředí pro život. Je v něm více než 429 milionů korun. V tiskové zprávě o tom v pátek informovala TA ČR. Projekty mohou podniky a výzkumné organizace přihlásit do jednoho ze dvou programů do 19. září.
(Celý text)

Na Jindřichohradecku se pohybuje šelma, zřejmě puma americká
17. června 2019 00:20

JINDŘICHŮV HRADEC (ČTK) - Mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná na Jindřichohradecku se podle policie pohybuje velká kočkovitá šelma, zřejmě puma americká. Policie varuje obyvatele a turisty před pohybem v přírodě a hledá svědectví o pohybu zvířete, jehož chování může být nevyzpytatelné. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí policie Jiří Matzner.
(Celý text)

Ekologičtí aktivisté odložili protest na letišti Heathrow
17. června 2019 00:19

(ČTK) - Skupina ekologických aktivistů odložila plán s pomocí dronů zablokovat provoz na londýnském letišti Heathrow. Vypracovala novou taktiku, aby zmírnila obavy veřejnosti o bezpečnost. Akci, k níž se chystali v úterý 18. června, chtějí provést až po skončení léta, napsala agentura Reuters.
(Celý text)

Ekologické spolky kritizují návrh plán zlepšování ovzduší v Praze
17. června 2019 00:15

PRAHA (ČTK) - Návrh aktualizace pražského programu zlepšování kvality ovzduší, který připravuje ministerstvo životního prostředí, podle zástupců ekologických organizací dostatečně neformuluje požadavek na snížení motorové dopravy. Novinářům to minulý týden řekli zástupci asociace Zelený kruh, která sdružuje spolky zabývající se životním prostředím. Velkou část stávajícího plánu, který byl schválen v roce 2016, loni zrušil soud na základě napadení ze strany organizace Frank Bold, která je členem Zeleného kruhu. Doprava v metropoli způsobuje většinu znečištění.
(Celý text)

Vědci: Uhlíková stopa bitcoinu je stejná jako stopa Las Vegas
17. června 2019 00:12

(ČTK) - Virtuální měna bitcoin je zodpovědná za stejné množství emisí oxidu uhličitého (CO2) jako města Las Vegas nebo Hamburk. Vyplývá to ze společné studie Technické univerzity v Mnichově a Massachusettského technologického institutu, o které informovala agentura AP. Vědci doporučují zvážit kroky zaměřené na snížení této klimatické stopy.
(Celý text)

Energetické úspory v budovách podpoří MŽP 1,25 miliardy Kč
17. června 2019 00:08

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) podpoří 370 projektů na energeticky úsporné renovace veřejných budov částkou 1,25 miliardy korun. Z dotací Operačního programu životního prostředí bude opravena například nemocnice v Novém Městě na Moravě nebo mateřská škola v Plzni. V tiskové zprávě o tom v pátek informovaly MŽP a Státní fond životního prostředí (SFŽP). Peníze na energeticky úsporná opatření je možné čerpat i v současnosti. Do 3. února 2020 mohou v první výzvě žádat o příspěvek města, kraje a příspěvkové organizace a ve druhé výzvě státní a výzkumné instituce na rekonstrukce vládních budov.
(Celý text)

Energetické úspory v budovách podpoří MŽP 1,25 miliardy Kč
17. června 2019 00:08

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) podpoří 370 projektů na energeticky úsporné renovace veřejných budov částkou 1,25 miliardy korun. Z dotací Operačního programu životního prostředí bude opravena například nemocnice v Novém Městě na Moravě nebo mateřská škola v Plzni. V tiskové zprávě o tom v pátek informovaly MŽP a Státní fond životního prostředí (SFŽP). Peníze na energeticky úsporná opatření je možné čerpat i v současnosti. Do 3. února 2020 mohou v první výzvě žádat o příspěvek města, kraje a příspěvkové organizace a ve druhé výzvě státní a výzkumné instituce na rekonstrukce vládních budov.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1002 | 1003 | 1004 | 1005 | 1006 | .. | 2148 | Další
Další články:
19. května 2024 06:14
18. května 2024 06:05
17. května 2024 06:02
16. května 2024 06:03
15. května 2024 05:45

Online diskuse
Má to smysl. Po deseti letech vytrhávání invazní boryt z Pálavy téměř zmizel
20. května 2024 02:04

PRAHA (ČTK) - Dlouhodobé systematické úsilí ochranářů a stovek dobrovolníků přináší výsledky. Invazní boryt barvířský v národní přírodní rezervaci Děvín se už téměř podařilo zlikvidovat.
(Celý text)

Nová studie našla ve více než polovině vzorků spermatu vysoké množství herbicidu glyfosátu
20. května 2024 01:49

(ČTK) - Více než 55 procent vzorků spermatu z francouzské kliniky pro léčbu neplodnosti obsahovalo vysoké množství glyfosátu, nejběžnějšího prostředku na hubení plevele na světě. Zjistila to nová studie, která vyvolává další otázky ohledně dopadu této chemické látky na reprodukční zdraví a celkovou bezpečnost, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Analytik: Oblíbenou dezinformací popíračů změn klimatu jsou teorie o spiknutí
20. května 2024 01:45

(ČTK) - U popíračů změn klimatu jsou v posledních letech oblíbené konspirační teorie, které tvrdí, že informace o klimatické změně jsou výsledkem spiknutí. ČTK to řekl analytik Vojtěch Pecka. Škála různorodosti těchto teorií je podle něj široká, jejich motivace jsou ekonomické, ideologické či geopolitické a mocenské. K popíračům klimatických změn podle Pecky patří nejen třeba zástupci fosilního průmyslu, nýbrž i států jako například Rusko nebo Saudská Arábie, které jsou závislé na exportu fosilních paliv.
(Celý text)

Chystaná novela legalizuje komerční chov zvířat, kritizuje ji unie zoologických zahrad
20. května 2024 00:48

(ČTK) - Unie českých a slovenských zoologických zahrad nesouhlasí s chystanou novelou zákona o zoologických zahradách. Podle ní by pomohla legalizovat doposud nezákonný komerční chov volně žijících zvířat a podpořila by tak nelegální aktivity a obchod se zvířaty. Novela totiž počítá se zavedením akreditovaných zařízení, jako jsou například zookoutky, pro která ale mají platit méně přísná pravidla než pro zoologické zahrady. ČTK to dnes sdělil prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad a ředitel olomoucké zoo Radomír Habáň. Organizace sdružuje 18 zoologických zahrad v Česku a na Slovensku.
(Celý text)

Příběh unikátní zahrady pod Nuselským mostem začal před sto lety
19. května 2024 19:20

PRAHA (ČTK) - V údolí pod pražským Nuselským mostem se nachází nevšední a stále pro mnoho lidí neznámá Umělecká zahrada, která vznikla před sto lety okolo prosperující sochařské dílny. Na úzkém pozemku podél železniční trati doplňují stromy, keře, trávníky a záhony s květinami desítky uměleckých děl - sochy, busty a reliéfy, vstupní portály, sloupy, fontány či altány s posezením. Pozoruhodnou i pohnutou historii tohoto místa připomíná nově otevřená výstava v galerii zahrady, která mapuje umění sochařů a štukatérů z přelomu 19. a 20. století. Areál je veřejnosti přístupný do konce října, a to každou středu a sobotu od 10:00 do 16:00. ČTK to řekl majitel Umělecké zahrady Vojtěch Haluza, který stojí za její novodobou obnovou.
(Celý text)

Tokio bojuje proti mývalům. Z mazlíčků se stala hrozba pro ekosystém
19. května 2024 18:32

TOKIO (ČTK) - Japonské hlavní město už vyhrálo bitvu, která měla za cíl dostat pod kontrolu populaci obřích, hladových vran. Nyní se ale tokijské úřady pustily do mnohem tvrdšího oříšku: do další zvířecí hrozby v podobě mývalů severních, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Plzeň dá peníze na školní včelí úly, květinovou louky i na řezy stromů
19. května 2024 18:04

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň podpoří sedm projektů ze svého fondu životního prostředí více než 680 000 korunami. Peníze dá například na školní včelí úly, založení květinové louky, péči o zelenou fasádu nebo na řezy vzrostlých stromů a nádrže na vodu na městských hřbitovech. Dotace tento týden schválili zastupitelé.
(Celý text)

Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Na Vranovské přehradě začne sezona oslav 90 let od jejího napuštění
18. května 2024 23:16

ŠTÍTARY (ČTK) - Na Vranovské přehradě a v jejím okolí bude letos od posledního květnového víkendu připravený bohatý program pro návštěvníky. Destinační agentura ZnojmoRegion s okolními obcemi, správci památek a dalšími partnery připravila projekt Vranovská přehrada 90. Tolik let totiž letos uplynulo od napuštění vodní nádrže na Dyji, řekla Irena Navrkalová z agentury ZnojmoRegion. Cílem je zvýšit povědomí o turisticky atraktivním regionu.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2148 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama