titulní strana > co píší jiní
Kvůli řasám uhynuly na norských farmách miliony lososů
23. května 2019 00:33

(ČTK) - Přibližně osm milionů lososů uhynulo minulý týden na rybích farmách na severu Norska, kde se rapidně přemnožily řasy. Odhadovaný růst prodeje této ryby tak bude v Norsku letos o více než polovinu nižší, oznámila včera norská státní organizace Seafood Council. Ta se zabývá rozvojem trhu s mořskými plody.
(Celý text)

Sucho je podle myslivců jedním z důvodů úbytku drobné zvěře
23. května 2019 00:30

LYSÁ N.L. (ČTK) - Dlouhodobé sucho v České republice je jedním z důvodů úbytku drobné zvěře. Mezi další důvody patří například přirození predátoři. Včera to v Lysé nad Labem na Nymbursku, kde začal 24. ročník mezinárodní výstavy myslivosti, řekl jednatel Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Janota.
(Celý text)

Německo se chystá kvůli útokům na stáda zjednodušit odstřel vlků
23. května 2019 00:28

(ČTK) - Německo se chystá zjednodušit odstřel vlků. Vláda kancléřky Angely Merkelové včera schválila návrh zákona, podle kterého by mělo být napříště možné zastřelit vlka po útoku na hospodářská zvířata, a to i v případě, že není zcela jisté, který jedinec stádo napadl. Informovala o tom agentura DPA. Vlci v Německu žijí v severním pásu od hranic s Polskem a Českou republikou až po hranici s Nizozemskem.
(Celý text)

U palestinského Jericha zahájili provoz první solární elektrárny
23. května 2019 00:20

(ČTK) - U palestinského města Jericho včera slavnostně zahájili provoz solární elektrárny. Jak sdělil šéf vládního investičního fondu Muhammad Mustafá, Palestinci se tak snaží snížit svou závislost na izraelské energetice.
(Celý text)

Praha 7 vyhlásila klimatickou nouzi. Omezí plasty a vysadí stromy
23. května 2019 00:15

PRAHA (ČTK) - Radnice Prahy 7 přestane používat jednorázové plasty, úřad změní způsob hospodaření s odpadem, vysadí v ulicích nové stromy nebo nakoupí ekologická auta. Zároveň bude u developerských projektů vyžadovat využití tzv. zelených střech a změní hospodaření s vodou. Rozhodli o tom včera radní městské části, kteří zároveň na území městské části vyhlásili stav klimatické nouze. Novinářům to včera řekli představitelé radnice.
(Celý text)

Pila v Paskově má zaplatit 680.000 Kč za vypuštění odpadní vody
23. května 2019 00:12

(ČTK) - Společnost Mayr-Melnhof Holz, která v Paskově na Frýdecko-Místecku provozuje pilu, dostala od inspektorů ostravské pobočky České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 680.000 korun za nedovolené vypuštění znečištěné odpadní vody. Firma postih dostala i za to havárii, při které k vypuštění došlo, neohlásila. Řekla to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.
(Celý text)

Kraj Vysočina loni sledoval ovzduší čtyř obcí, horší bylo v zimě
23. května 2019 00:09

JIHLAVA; (ČTK) - Kraj Vysočina nechal loni sledovat čistotu ovzduší v Lukavci na Pelhřimovsku, Rantířově u Jihlavy, Přibyslavi na Havlíčkobrodsku a ve Velké Bíteši na Žďársku. Výsledky byly horší v zimě, kvůli lokálním topeništím. Hodnoty ale byly ve všech sídlech u prachu a oxidů dusíku pod ročními limity. Odborníci poukázali na vyšší výskyt rakovinotvorného benzo(a)pyrenu zejména v Lukavci. U této látky ale jde jen o orientační měření, upozornila v úterý novináře Lucie Hellebrandová ze Zdravotního ústavu v Ostravě.
(Celý text)

Do roku 2070 by mohlo zmizet až 10 % biomasy dřevin, varují vědci
22. května 2019 16:03

PRAHA (Ekolist) - Jaký dopad na množství uhlíku v atmosféře bude mít změna vztahu mezi stromy a symbiotickými houbami a bakteriemi zapříčiněná oteplujícím se klimatem? Výskyt základních symbiotických forem zmapovala v globálním měřítku studie mezinárodního vědeckého týmu, který vedli výzkumníci ze Stanfordovy univerzity. Práce, na níž se podíleli také vědci z Akademie věd a České zemědělské univerzity, zdobí aktuální titulní stranu prestižního časopisu Nature.
(Celý text)

KRNAP láká místní obyvatele, aby si sami vytěžili palivové dřevo. A chce jen 10 Kč za kubík
22. května 2019 10:08

PRAHA (Ekolist/ČTK) - Správa Krkonošského národního parku přichází s výzvou zejména místním obyvatelům: pojďte si s pilou do lesa na dříví. Důvodem toho netradičního kroku je množství vrcholových zlomů, které po zimě zůstaly v lesích a blížící se první rojení lýkožrouta smrkového. "Abychom snížili šanci na další šíření kůrovců po Krkonoších, nabízíme nyní v samovýrobě kubík dřeva za pouhých 10 korun," láká KRNAP.
(Celý text)

Vydejte se na veverku s mobilem!
22. května 2019 01:07

PRAHA (Ekolist) - Od loňského dubna, kdy se kampaň Na veverky s mobilem rozběhla, přispělo do Nálezové databáze ochrany přírody (NDOP) prostřednictvím aplikace BioLog více jak 230 uživatelů a přibylo 1190 zápisů pozorovaných veverek.
(Celý text)

Zimbabwe: Slonovina se prodávat nesmí. Ale co živí sloni?
22. května 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Zimbabwe je jednou z mála afrických zemí, které se mohou pochlubit relativně početnou populací slonů. V současnosti by jich tu mělo žít kolem 85 000, což je prý o čtvrtinu víc, než činí ekologická kapacita zdejších národních parků. Současně zdejší vláda přemýšlí, jak pomoci státní kase. Třeba tím, že se zbaví části „nadbytečných“ slonů. Píše o tom AfricaNews.
(Celý text)

Malajsie bude vracet nerecyklovatelné plasty zpět do zemí původu
22. května 2019 00:45

(ČTK) - Malajsie, která se stala světovou skládkou plastů, bude vracet nerecyklovatelný plastový odpad do zemí jeho původu. Oznámila to včera ministryně životního prostředí. Malajsie se stala alternativní destinací pro plastový odpad, když ho přestala přijímat Čína. Většina plastů, které se do Malajsie dostávají pochází z rozvinutých států a je kontaminovaná, nekvalitní a nedá se recyklovat.
(Celý text)

Ztracený rys je zas v Moravském krasu, hlásí svědci, důkazy nejsou
22. května 2019 00:33

BLANSKO (ČTK) - Ztracený vzácný rys ostrovid je znovu v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras, uvádějí svědci. Chybějí ale důkazy, fotografie či stopy. Nelze tedy říct, že rys v lokalitě skutečně pobývá. Včera to řekl zoolog a vedoucí výzkumu rysa z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně Martin Duľa. Po rysovi v krasu se tak stále pátrá.
(Celý text)

Po Šumperku pobíhalo tele, uteklo výzkumníkům až z Rapotína
22. května 2019 00:30

ŠUMPERK (ČTK) - Na netradičního účastníka silničního provozu narazili v pondělí řidiči na silnici z Rapotína do Šumperka. Vyhýbali se tam teleti, které uteklo chovatelům při přepravě na pastvu. Po sedmikilometrové túře dorazilo zvíře až k vlakovému nádraží v Šumperku. V jedné z ulic jej nakonec odborníci zastavili uspávací střelou, řekla šumperská policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová. V Šumperku je to letos již podruhé, co v tamních ulicích pobíhala velká zvířata. V lednu to bylo skoro dvacetičlenné stádo koní.
(Celý text)

Pytlák na Břeclavsku zastřelil čtrnácteráka, škoda až 300.000 Kč
22. května 2019 00:25

BULHARY (ČTK) - Neznámý pytlák zastřelil v oboře u Bulhar na Břeclavsku trofejního jelena čtrnácteráka. Škoda může být vyčíslena až na 300.000 korun. Pachateli hrozí až dva roky vězení. Včera to řekla mluvčí policie Kamila Haraštová. Na Břeclavsku se policie zabývá až pěti případy pytláctví ročně.
(Celý text)

Island chrání populární kaňon, důvodem je i Justin Bieber
22. května 2019 00:20

(ČTK) - Island turistům omezil přístup k jedné ze svých nejnavštěvovanějších přírodních památek, kaňonu Fjadrárgljúfur. Důvodem jeho velké popularity je hudební klip kanadské popové hvězdy Justina Biebera, který se zde natáčel, napsala agentura AP. Křehkému prostředí hrozilo, že ho velký příliv turistů nenávratně zničí.
(Celý text)

ČIŽP na jihu Čech bude víc sledovat, zda lesníci brání kůrovci
22. května 2019 00:18

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) bude v jižních Čechách letos víc kontrolovat, zda vlastníci lesů brání tomu, aby se šířil kůrovec. Bude také sledovat, jestli při zpracování dřeva nepoškozují půdu. Zaměří se i na zavlažování golfových hřišť a rozšíří kontroly penzionů i hotelů na Šumavě i Lipensku kvůli vypouštění odpadních vod a čerpání podzemních vod. Počet podnětů, jež inspekce dostává, roste ročně o desítky. Novinářům to včera řekli zástupci ČIŽP.
(Celý text)

Státy EU formálně potvrdily zákaz jednorázových výrobků z plastu
22. května 2019 00:15

BRUSEL (ČTK) - Členské země Evropské unie včera formálně potvrdily novou směrnici zakazující plastové výrobky na jedno použití. Cílem opatření, které se týká například jednorázových brček, nádobí, tyčinek do uší i některých dalších plastových výrobků, k nimž existují ekologičtější alternativy, je snížit množství plastového odpadu. Členské státy mají nyní nejvýše dva roky na převedení nových pravidel do svých vlastních zákonů.
(Celý text)

Města zvažují omezení sekání trávy kvůli přírodě a zádrži vody
22. května 2019 00:12

KLADNO (ČTK) - Některá středočeská města zvažují omezení sekání trávy kvůli přírodě a zvýšení zadržování vody v krajině. Ve vybraných lokalitách se například sníží frekvence sekání a mohou vznikat i květinové louky. Podle některých odborníků by pak v trávnících mohlo být více rostlinných i živočišných druhů, což má přínos pro životní prostředí.
(Celý text)

Cesta od kapličky v Obřím dole do sedla pod Sněžkou je uzavřena
22. května 2019 00:08

PEC P.S. (ČTK) - Frekventovaná modrá turistická cesta Obřím dolem na Sněžku v úseku od kapličky do Obřího sedla je uzavřená. Dřevěný mostek v Rudné rokli na jihozápadním svahu Sněžky nevydržel nápor sněhu. V pondělí to sdělil mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Opravy poničené lávky mají podle něj začít co nejdříve, aby před zahájením letní sezony byla plně funkční.
(Celý text)

Cesta od kapličky v Obřím dole do sedla pod Sněžkou je uzavřena
22. května 2019 00:08

PEC P.S. (ČTK) - Frekventovaná modrá turistická cesta Obřím dolem na Sněžku v úseku od kapličky do Obřího sedla je uzavřená. Dřevěný mostek v Rudné rokli na jihozápadním svahu Sněžky nevydržel nápor sněhu. V pondělí to sdělil mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Opravy poničené lávky mají podle něj začít co nejdříve, aby před zahájením letní sezony byla plně funkční.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1014 | 1015 | 1016 | 1017 | 1018 | .. | 2147 | Další
Další články:
19. května 2024 06:14
18. května 2024 06:05
17. května 2024 06:02
16. května 2024 06:03
15. května 2024 05:45

Online diskuse
Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě
18. května 2024 00:23

(ČTK) - U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě. Nyní zde nemají možnost se během čekání na proplavení bezpečně a pohodlně vyvázat. Práce zahájilo Ředitelství vodních cest (ŘVC) tento týden, hotovo by mělo být letos na podzim letošního roku. Náklady přesáhnou 32 milionů korun bez DPH, pokryje je Státní fond dopravní infrastruktury. Stavba nových čekacích stání nebude mít na provoz v okolí plavební komory téměř žádný vliv. Stání poslouží podle velikosti jednomu většímu nebo dvěma menším rekreačním plavidlům, řekl dnes ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
(Celý text)

Ve Francii zapsali do vesnické školy čtyři ovce, aby splnili kvótu na počet žáků
18. května 2024 00:22

(ČTK) - Ve Francii zapsali rodiče malých dětí ke studiu ve vesnické škole také čtyři ovce, aby splnili požadavek úřadů na minimální počet žáků. Chtěli tak vyjádřit svůj protest proti předpisům, kvůli nimž hrozí jejich škole uzavření, napsala stanice BFM TV.
(Celý text)

Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, nyní je zhruba tři týdny staré
18. května 2024 00:14

BRNO (ČTK) - Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, narodilo se přímo ve výběhu zhruba před třemi týdny. V brněnském zařízení zůstane malá samička asi jen půl roku, pak poputuje jinam, řekla mluvčí zoo Věra Müllerová. Stádo sobů v Brně tak nyní čítá čtyři samice, jednoho samce a mládě.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2147 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama