titulní strana > co píší jiní
Stromy na Moravě ničí jmelí, vědci vyvinuli postup na likvidaci
7. května 2019 00:20

BRNO (ČTK) - Tisíce stromů na Moravě likviduje cizopasné jmelí bílé. Podle arboristy z Mendelovy univerzity v Brně Jiřího Rozsypálka jde o závažný problém, protože významně limituje životnost a také použitelnost stromů jak ve městech, tak v hospodářských lesích. Jmelí odebírá stromům vodu, kvůli tomu koruny hostitelského stromu prosychají, uvedl v tiskové zprávě Rozsypálek. Vědci letos v zimě úspěšně otestovali novou možnost likvidace jmelí bez vlivu na hostitelský strom.
(Celý text)

Ve Žďárských vrších zatím kvůli suchu památné stromy nehynou
7. května 2019 00:20

JIHLAVA (ČTK) - V Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy zatím v důsledku sucha neuhynul žádný památný strom. Jejich seznam se v tomto území ani nerozrůstá. V posledních letech bylo sice za památné nově vyhlášeno několik stromů, podobný počet ale mezitím dožil. Sdělil to ředitel Správy CHKO Václav Hlaváč. Poškození některých památných stromů zaznamenal úřad v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku.
(Celý text)

Ústí poskytne na výměnu kotlů bezúročnou půjčku až 200.000 korun
7. května 2019 00:15

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Ústí nad Labem poskytne na výměnu kotlů bezúročnou půjčku až do výše 200.000 korun. Město nyní vypsalo dotazník ke kotlíkové dotaci. Cílem je zjistit, kolik zájemců o půjčku bude. Ústecký kraj plánuje zahájit příjem žádostí do zřejmě posledního kola kotlíkových dotací v polovině září.
(Celý text)

Ekologické organizace: Komise by měla mít jasný návrh snižování těžby uhlí
7. května 2019 00:12

(ČTK) - Cílem takzvané uhelné komise by měl být jasný návrh postupu a harmonogramu snižování spotřeby uhlí a úplné ukončení jeho těžby a spalování. Jádro jako náhrada za uhlí ale není řešení. V tiskové zprávě to včera společně uvedly ekologické organizace Hnutí Duha, Greenpeace, Zelený kruh a Calla - sdružení pro záchranu prostředí. Komise by podle nich měla mít vyvážené zastoupení členů ze zájmových i odborných skupin. O založení takzvané uhelné komise, která by se měla stát poradním orgánem vlády, včera jednal ministr životního prostředí Richard Brabec a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
(Celý text)

Stovky dobrovolníků opět vyrazí uklízet Beskydy
7. května 2019 00:10

FRÝDEK-MÍSTEK (ČTK) - Stovky dobrovolníků ve středu opět vyrazí na Frýdecko-Místecku a Novojičínsku do Beskyd, aby v nich při akci Poděkuj horám uklízeli. Letos se zaměří například na vyhozené pneumatiky a také na zmapování míst, na nichž vznikají černé skládky a kde je velkoobjemový odpad, který se nedá snadno odnést. Včera to za organizátory řekla předsedkyně spolku Čisté Beskydy Kateřina Piechowicz. Loni se akce zúčastnilo přes 3000 lidí.
(Celý text)

Naše půda je ve stavu, kdy požírá sama sebe, říká Ladislav Miko
6. května 2019 14:11

PRAHA (Ekolist) - Sucha posledních let zaměřila naši pozornost na půdu. Chceme, aby byla úrodná, zadržovala v krajině vodu a přeměňovala odumřelé organismy na živiny, ze kterých vyrostou další rostliny. Bereme jí ale „palivo“, které její činnost umožňuje – organickou hmotu. Z polí odvážíme veškerou úrodu, z lesů těžíme stromy. Do půdy se tak nedostává energie, na jejímž základě funguje. Nahradit organickou hmotu minerálními hnojivy ale vede k závažným důsledkům, upozorňuje biolog Ladislav Miko.
(Celý text)

Vyhynutí hrozí milionu druhů živočichů a rostlin, varuje mezivládní panel pro biodiverzitu a ekosystémové služby
6. května 2019 13:17

PAŘÍŽ (ČTK) - Vyhynutí hrozí milionu druhů živočichů a rostlin, z nichž mnoho může vymizet už v příštích desetiletích, varoval dnes v rozsáhlé zprávě mezivládní panel OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES). Stav přírody, kterou lidé nezbytně potřebují kvůli vodě, jídlu, energii či lékům, se zhoršuje "dosud nejrychlejším tempem v historii lidstva". Ve svém globálním hodnocení odborníci podle agentury AFP uvedli, že pomoci k obnově poškozených ekosystémů může jen reforma zemědělsko-potravinářského průmyslu a hluboké změny ve způsobu výroby a spotřeby.
(Celý text)

U silnice nalezený vlk byl zastřelený, ukázala pitva. Ochránci přírody podávají trestní oznámení na neznámého pachatele
6. května 2019 12:55

PRAHA (Ekolist) - Vlka, který byl 9. dubna nalezen mrtvý v příkopu nedaleko obce Konětopy na Mělnicku, někdo zastřelil. Jedná se o první doposud zdokumentovaný případ nelegálního zabíjení vlků v ČR. Úmyslné usmrcení kriticky ohroženého živočicha je přitom trestný čin. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR proto podává trestní oznámení na neznámého pachatele.
(Celý text)

Pohled na druhou stranu barikády: proč lidé ve Vietnamu potřebují nosorožčí rohy
6. května 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Boj s pytláky, kteří loví ohrožené druhy zvířat, jen aby z jejich těl vypreparovali nějakou část těla a tu zpeněžili, je jen jednou částí komplikované rovnice. Na úplně opačné straně dlouhého řetězce totiž stojí sami konzumenti, spotřebitelé. Jaké jsou jejich motivy a jak dalece si uvědomují, co jejich poptávka v přírodě způsobuje? O tom píše The Conversation.
(Celý text)

V NP Podyjí opravili Čížovský malý rybník, v létě možná vyschne
6. května 2019 00:40

ZNOJMO (ČTK) - Správa Národního parku Podyjí přes zimu rekonstruovala poslední z dosud neopravených rybníků, o které se stará - Čížovský malý rybník. Získal zvýšenou hráz, na poli skončily stovky tun vyvezeného bahna. Kvůli suchu se ale možná ani nenaplní a v létě vyschne. Řekla to vedoucí oddělení obecné ochrany přírody a krajiny a státní správy národního parku Martina Kosová.
(Celý text)

Vězeňské včely učí trestance trpělivosti
6. května 2019 00:35

BERLÍN (ČTK) - Mohamed sedí s ochrannou maskou a bílými rukavicemi soustředěně před nádobou z ušlechtilé oceli a opatrně zavírá sklenici s medem v barvě jantaru. Čtyřiadvacetiletý Němec s marockými kořeny si od loňského května odpykává ve věznici v Remscheidu v německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko trest za ublížení na zdraví. Mladík, který působí plachým dojmem, se ve výkonu trestu účastní včelařského projektu, jehož cílem je zaměstnat vězně smysluplnou prací, která z nich udělá zodpovědné občany.
(Celý text)

Experti OSN po 14 letech představí zprávu o globální biodiverzitě
6. května 2019 00:30

PAŘÍŽ (ČTK) - Mezivládní panel OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES) dnes zveřejní rozsáhlou vědeckou zprávu o stavu globální populace rostlin a živočichů. Naposledy vyšla studie takového významu v roce 2005. Podle agentury AFP bude nové hodnocení bezpochyby alarmující. Zprávu i doprovodné shrnutí pro politiky uvede IPBES ve 13:00.
(Celý text)

Do heidelberské zoo se sám nastěhoval mýval, na svobodu už nesmí
6. května 2019 00:25

(ČTK) - Do zoologické zahrady v německém Heidelbergu se nedávno dobrovolně nastěhoval samec mývala severního. Život v zajetí mu podle ošetřovatelů zatím vyhovuje. Zpět na svobodu ho ale už vypustit nemohou, protože by porušili evropská pravidla na ochranu před nepůvodními druhy zvířat a rostlin, píše na svých internetových stránkách Rhein-Neckar Zeitung.
(Celý text)

Liberecká zoo vydá bankovku s motivem slona, orlosupa a takina
6. května 2019 00:21

LIBEREC (ČTK) - Liberecká zoo v rámci oslav 115. výročí od založení vydá suvenýrovou bankovku s nominální hodnotou nula euro. Očekává, že o ni bude velký zájem. Hlavním motivem budou zvířata, která zoo charakterizují - slon, takin a orlosup. Informovala o tom mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Vědci z České zemědělské univerzity budou v Izraeli zkoumat závlahové systémy pro Česko
6. května 2019 00:20

(ČTK) - V Izraeli bude letos na podzim výzkumná mise České zemědělské univerzity (ČZU) s místními vědci zkoumat závlahové systémy použitelné v Česku. V rozhovoru s ČTK to řekla česká vědecká diplomatka v Izraeli Delana Mikolášová. Podle rektora ČZU Petra Skleničky by systém škola použila do svého projektu na Rakovnicku. ČZU se tam snaží vymyslet krajinu, která by dokázala odolat těžkým klimatickým podmínkám.
(Celý text)

Pardubický kraj pomůže s likvidací skládky u Nabočan
6. května 2019 00:18

(ČTK) - Pardubický kraj pomůže s likvidací skládky u Nabočan na Chrudimsku. Lidé tam nanosili pneumatiky, nábytek i kuchyňské spotřebiče. Na odvoz věcí bude nejspíš možné dostat dotace. Řekl to hejtman Martin Netolický (ČSSD). Podle analýzy je na území kraje pět až šest desítek černých skládek.
(Celý text)

Ekologie vyhnala ruské vozy Lada z Evropy
6. května 2019 00:15

MOSKVA (ČTK) - Výrobce vozů Lada, ruský koncern AvtoVAZ, se kvůli zpřísnění emisních limitů v Evropské unii rozhodl zastavit export těchto aut do Evropy. Všechna nová osobní auta nyní při první registraci v EU totiž musejí splňovat normu Euro 6c a od září pak ještě přísnější normu Euro 6d-TEMP. Moskva zavádí emisní normy EU se zpožděním. Vývoz z Ruska zato může zvýšit německá automobilka Volkswagen, píše polský deník Gazeta Wyborcza.
(Celý text)

Německé žluté vesty bojují za diesely, zatím ale bez úspěchu
6. května 2019 00:12

STUTTGART (ČTK) - Oblečení mají stejné barvy jako jejich francouzští kolegové, protestují také kvůli autům, jen stejnými úspěchy jako francouzští předchůdci se zatím německé žluté vesty chlubit nemohou. Navíc ve zrušení zákazu jízdy starších dieselů v některých německých městech, za které bojují, už řada z nich ani moc nevěří.
(Celý text)

Slévárny: MŽP chybí 3,3 miliardy Kč na dotace pro ekologizaci průmyslu
6. května 2019 00:10

(ČTK) - Ministerstvu životního prostředí (MŽP) chybí 3,3 miliardy Kč na navržené projekty pro ekologizaci českého průmyslu. Tvrdí to Svaz sléváren ČR. Česko podle něj dlouhodobě neplní evropské normy na kvalitu ovzduší polétavého prachu, oxidu dusičitého a benzo(a)pyrenu. Čas na nápravu má Česko do roku 2020, potom mu hrozí pokuta v řádu miliard korun, uvedl svaz. Podle MŽP není interpretace svazu korektní.
(Celý text)

Bozkovské jeskyně skrývají největší podzemní jezero v Česku
5. května 2019 00:30

BOZKOV (ČTK) - Jedním z oblíbených turistických cílů v Libereckém kraji jsou Bozkovské dolomitové jeskyně. Národní přírodní památka u obce Bozkov na Semilsku láká návštěvníky bohatou výzdobou stěn a stropů a průzračnými jezírky. Bozkovské jeskyně byly veřejnosti zpřístupněny před 50 lety, 2. května 1969. Než se tak ale stalo, čekalo jeskyňáře několik let práce v náročných podmínkách.
(Celý text)

Bozkovské jeskyně skrývají největší podzemní jezero v Česku
5. května 2019 00:30

BOZKOV (ČTK) - Jedním z oblíbených turistických cílů v Libereckém kraji jsou Bozkovské dolomitové jeskyně. Národní přírodní památka u obce Bozkov na Semilsku láká návštěvníky bohatou výzdobou stěn a stropů a průzračnými jezírky. Bozkovské jeskyně byly veřejnosti zpřístupněny před 50 lety, 2. května 1969. Než se tak ale stalo, čekalo jeskyňáře několik let práce v náročných podmínkách.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1023 | 1024 | 1025 | 1026 | 1027 | .. | 2147 | Další
Další články:
19. května 2024 06:14
18. května 2024 06:05
17. května 2024 06:02
16. května 2024 06:03
15. května 2024 05:45

Online diskuse
Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě
18. května 2024 00:23

(ČTK) - U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě. Nyní zde nemají možnost se během čekání na proplavení bezpečně a pohodlně vyvázat. Práce zahájilo Ředitelství vodních cest (ŘVC) tento týden, hotovo by mělo být letos na podzim letošního roku. Náklady přesáhnou 32 milionů korun bez DPH, pokryje je Státní fond dopravní infrastruktury. Stavba nových čekacích stání nebude mít na provoz v okolí plavební komory téměř žádný vliv. Stání poslouží podle velikosti jednomu většímu nebo dvěma menším rekreačním plavidlům, řekl dnes ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
(Celý text)

Ve Francii zapsali do vesnické školy čtyři ovce, aby splnili kvótu na počet žáků
18. května 2024 00:22

(ČTK) - Ve Francii zapsali rodiče malých dětí ke studiu ve vesnické škole také čtyři ovce, aby splnili požadavek úřadů na minimální počet žáků. Chtěli tak vyjádřit svůj protest proti předpisům, kvůli nimž hrozí jejich škole uzavření, napsala stanice BFM TV.
(Celý text)

Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, nyní je zhruba tři týdny staré
18. května 2024 00:14

BRNO (ČTK) - Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, narodilo se přímo ve výběhu zhruba před třemi týdny. V brněnském zařízení zůstane malá samička asi jen půl roku, pak poputuje jinam, řekla mluvčí zoo Věra Müllerová. Stádo sobů v Brně tak nyní čítá čtyři samice, jednoho samce a mládě.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2147 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama