titulní strana > co píší jiní
Park České Švýcarsko nechá smrčiny uvnitř lesa napospas kůrovci
5. května 2019 00:20

KRÁSNÁ LÍPA (ČTK) - Národní park České Švýcarsko mění strategii boje s kůrovcem. Dosavadní masivní kácení a vznik holých ploch totiž nebylo účinné. Vnitřní část smrkového lesa správci parku nechají napospas kůrovci, kácet se bude jen na okraji parku. Hlavním důvodem změny přístupu je dlouhodobé sucho. Včera to řekl ředitel parku Pavel Benda.
(Celý text)

Auto před zplodinami z výfuků neochrání, odhalilo měření
4. května 2019 00:27

PRAHA (ČTK) - Na rozdíl od představy řady lidí karoserie auta nechrání před automobilovými zplodinami. Novinářům to včera řekl Michal Vojtíšek z ČVUT, který pro hlavní město provedl srovnání úrovně škodlivých zplodin při cestě autem, pěšky a veřejnou dopravou. Řidiči podle výsledků měření nadýchají větší množství škodlivin než cyklisté či chodci, kteří se drží v rozumné vzdálenosti od rušných silnic a křižovatek. Zdravější je i veřejná doprava, zejména metro.
(Celý text)

Po stezkách NP Šumava často jezdí nevyhovující elektrokoloběžky
4. května 2019 00:25

VIMPERK (ČTK) - Návštěvníci šumavského národního parku (NP) se v posledních letech stále častěji pohybují po turistických stezkách na elektrokoloběžkách, které jsou zde zakázány. Jde o elektrokoloběžky s přídavným motorem, na nichž se lidé nemusejí odrážet. Stroje s těmito parametry patří pouze na silnici. Podle šumavského národního parku počet turistů na elektrokoloběžkách na stezkách roste a hrozí střety s pěšími nebo cyklisty. Řekl to mluvčí parku Jan Dvořák.
(Celý text)

V centru Ostravy letos vzniknou luční trávníky
4. května 2019 00:20

OSTRAVA (ČTK) - V centrální městské části Moravská Ostrava a Přívoz letos vzniknou luční trávníky. Sekat se budou jen dvakrát ročně. Městská část chce tímto opatřením podpořit biodiverzitu rostlin a živočichů, řekla v úterý mluvčí radnice Ludmila Kadrnková.
(Celý text)

Stovky studentů se sešly na dalším protestu za ochranu klimatu
3. května 2019 11:28

PRAHA (ČTK) - Několik stovek mladých lidí se dnes v centru Prahy sešlo místo školy na protestu za lepší ochranu klimatu a snižování emisí. Z Malostranského náměstí, kde přednesli své požadavky, se vydali na průvod centrem Prahy. Dnešní protestní akce navázala na podobnou akci z března, kterou se studenti připojili k celosvětové iniciativě Fridays for Future. Mladí lidé s ní od loňského září v pátečních dnech stávkují po vzoru šestnáctileté Švédky Grety Thunbergové.
(Celý text)

Praha chce do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 40 %. Připraví akční plán
3. května 2019 09:47

PRAHA (Ekolist) - Hlavní město Praha připravuje Akční plán pro udržitelnou energii a klima. Dokument má metropoli ukázat cestu a navrhnout konkrétní opatření, pomocí kterých bude Praha schopna plnit své závazky v podobě snížení emisí skleníkových plynů o 40 procent do roku 2030. Informuje o tom pražský magistrát.
(Celý text)

Homo Ecologicus
3. května 2019 09:35

() - Součástí pražského Festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství, který se koná v rámci Světového týdne respektu k porodu od 13. do 19. května v areálu gotického paláce ve Sněmovní 7 v Praze, je také výstava Homo Ecologicus, jež si klade za cíl být zdrojem informací pro všechny, kteří si uvědomují, že ekologická volba má smysl.
(Celý text)

Termiti umí ochránit prales před suchem, ukázal nezamýšlený experiment
3. května 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Termiti nemají zrovna dobrou reputaci. Ale zdá se, že jejich role v tropických ekosystémech je pro budoucnost plnou klimatických změn zásadní a nenahraditelná. Fungují totiž jako ekologická pojistka. Píše o tom National Geographic.
(Celý text)

Amsterodam od roku 2030 zakáže vjezd starým autům
3. května 2019 00:45

(ČTK) - Nizozemská metropole Amsterodam zakáže od roku 2030 vjezd starším benzinovým i dieselovým autům, oznámila podle agentury Reuters městská rada. Na konci příštího desetiletí by v hlavním městě měly podle představ radních jezdit už jen elektrické nebo vodíkové vozy, které neprodukují emise. Smyslem opatření je docílit čistšího ovzduší.
(Celý text)

Sokolov obnoví další část lesoparku pod rozhlednou Hard
3. května 2019 00:40

SOKOLOV (ČTK) - Město Sokolov obnoví další část lesoparku pod rozhlednou Hard. Úpravy se budou týkat území od hřbitova směrem k ulicím Heyrovského a Karla Havlíčka Borovského. Částku 2,8 milionu korun dá město z vlastního rozpočtu, řekl včera novinářům místostarosta Sokolova Karel Jakobec (ODS).
(Celý text)

V Německu se diskutuje o zavedení daně z oxidu uhličitého
3. května 2019 00:35

BERLÍN (ČTK) - V Německu se v posledních dnech naplno rozproudila debata o zavedení daně z oxidu uhličitého (CO2). Plán ministryně životního prostředí Svenjy Schulzeové (SPD), který má přispět ke snížení produkce tohoto skleníkového plynu, ale zatím rozděluje německou politickou scénu. Naproti tomu veřejnost má názor poměrně jasný - z téměř dvou třetin je proti takovémuto opatření.
(Celý text)

Sněmovna reprezentantů podpořila pařížskou klimatickou dohodu
3. května 2019 00:24

(ČTK) - Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná opozičními demokraty včera schválila zákon blokující rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od pařížské dohody o ochraně klimatu. O zákonu by měl hlasovat Senát, který ho podle amerických médií vzhledem k republikánské většině téměř jistě neschválí. I kdyby se tak stalo, prezident už dal najevo, že by zákon vetoval.
(Celý text)

Vyčištění ruské ropy je logistická noční můra
3. května 2019 00:22

LONDÝN (ČTK) - Jak dostanete miliony barelů špinavé ruské ropy z ropovodu? Východoevropské státy pracují na nebývalé logistické operaci, která to má dokázat, píše agentura Bloomberg.
(Celý text)

Greenpeace spouští kampaň proti rozšíření dolu Turów v Polsku
3. května 2019 00:20

LIBEREC (ČTK) - Kampaň "Spolu za vodu!" proti plánovanému rozšíření hnědouhelného dolu Turów v Polsku zahájila česká pobočka organizace Greenpeace. Ekologická organizace uvádí, že desítky tisíc lidí na Liberecku mohou přijít o vodu ve svých studních i v krajině, která je obklopuje. Polská strana přitom výraznější vliv na zásoby vody popírá. Na stránkách projektu se mohou obyvatelé České republiky proti rozšiřování dolu v blízkosti česko-polské hranice postavit, sdělila včera v tiskové zprávě koordinátorka kampaně Nikol Krejčová.
(Celý text)

V Novém Městě nad Metují zpřístupnili zámeckou lipovou alej
3. května 2019 00:15

NOVÉ MĚSTO N.MET. (ČTK) - V areálu zámku v Novém Městě nad Metují je od středy otevřená část zámecké zahrady s lipovou alejí na bývalém obranném valu, která byla několik let návštěvníkům nepřístupná. První den přilákala asi 200 lidí. Řekl to správce novoměstského zámku Ondřej Daněk. Obnova aleje a mobiliáře stála tři miliony korun, 95 procent nákladů hradila evropská dotace.
(Celý text)

Vstup do EU pomohl českým zemědělcům k zisku
3. května 2019 00:11

(ČTK) - Po vstupu ČR do EU se české zemědělství dostalo ze ztráty do zisku. Přispěly k tomu dotace a podpory ze strany unie, uvádí Zemědělský svaz ČR. Naopak se prohlubuje schodek agrárního zahraničního obchodu. Podle poradce prezidenta Agrární komory ČR Jana Záhorky měli Češi při vyjednávání o vstupu do EU nízkou základnu i proto, že v zemědělství byly mzdy nižší než před rokem 1989 a odvětví bylo ve ztrátě. Podle tajemníka Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslava Šebka byl vstup do unie jednoznačným přínosem, české vlády ale podle něj nepochopily záměry evropské zemědělské politiky, nedošlo tak k restrukturalizaci zemědělské výroby ve prospěch menších farem a ohleduplnějšímu chování v krajině.
(Celý text)

VAK Trutnov chystá investici do likvidace kalů z čistírny odpadních vod za 60 milionů korun
3. května 2019 00:09

TRUTNOV (ČTK) - Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) chystá investici za 60 milionů korun do likvidace kalů z čistírny odpadních vod v Trutnově - Bohuslavicích. Stavba by měla začít v polovině roku a hotová by měla být příští rok. Od rekonstrukce úpravny vody v Temném Dole z roku 2015 za 120 milionů korun jde o největší jednotlivou investici vodáren. Včera to řekl ředitel vodáren Josef Moravec.
(Celý text)

Kdy začnou firmy vyrábět kvalitní věci, které se hned nerozbijí? Když vám je budou moct pronajmout
2. května 2019 10:55

PRAHA (Ekolist) - Některé firmy přecházejí od prodeje výrobků k prodeji služby. Má to být způsob, jak se částečně vymezit proti konzumnímu stylu života. Koncept bere výrobcům motivaci prodávat stále nové a nekvalitní produkty a naopak je vede k pronájmu věcí, u kterých je i v jejich zájmu, aby vydržely. Řešení koresponduje s trendy mladé generace a má mnohem větší potenciál přispět k ochraně životního prostředí než třeba úsporná lednička.
(Celý text)

Všichni máme zvířata rádi. Sneseme ale transplantování jejich orgánů do našich těl?
2. května 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Xenotransplantace se stávají velkým tématem, a to nejen mezi molekulárními biology, biotechnology a lékaři. Jde tu nejspíš o celou budoucnost moderní medicíny. Tkáňové štěpy nebo rovnou celé orgány by mohly zachraňovat životy lidí ve velkém. Jen by nepocházely od lidských, ale jiných živočišných dárců. Což pro někoho představuje problém. Píše o tom Guardian.
(Celý text)

Vědci z Brna pomáhají chránit vzácné dřeviny na ostrově Sokotra
2. května 2019 00:40

BRNO (ČTK) - Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně pomáhají zachránit vzácné dřeviny na ostrově Sokotra v západní části Indického oceánu. Lesníci tam v posledních 20 letech vybudovali školky a vyučili "školkaře". Čeští vědci také podpořili založení několika stovek domácích a školních zahrad.
(Celý text)

Vědci z Brna pomáhají chránit vzácné dřeviny na ostrově Sokotra
2. května 2019 00:40

BRNO (ČTK) - Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně pomáhají zachránit vzácné dřeviny na ostrově Sokotra v západní části Indického oceánu. Lesníci tam v posledních 20 letech vybudovali školky a vyučili "školkaře". Čeští vědci také podpořili založení několika stovek domácích a školních zahrad.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1023 | 1024 | 1025 | 1026 | 1027 | .. | 2147 | Další
Další články:
19. května 2024 06:14
18. května 2024 06:05
17. května 2024 06:02
16. května 2024 06:03
15. května 2024 05:45

Online diskuse
Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě
18. května 2024 00:23

(ČTK) - U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě. Nyní zde nemají možnost se během čekání na proplavení bezpečně a pohodlně vyvázat. Práce zahájilo Ředitelství vodních cest (ŘVC) tento týden, hotovo by mělo být letos na podzim letošního roku. Náklady přesáhnou 32 milionů korun bez DPH, pokryje je Státní fond dopravní infrastruktury. Stavba nových čekacích stání nebude mít na provoz v okolí plavební komory téměř žádný vliv. Stání poslouží podle velikosti jednomu většímu nebo dvěma menším rekreačním plavidlům, řekl dnes ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
(Celý text)

Ve Francii zapsali do vesnické školy čtyři ovce, aby splnili kvótu na počet žáků
18. května 2024 00:22

(ČTK) - Ve Francii zapsali rodiče malých dětí ke studiu ve vesnické škole také čtyři ovce, aby splnili požadavek úřadů na minimální počet žáků. Chtěli tak vyjádřit svůj protest proti předpisům, kvůli nimž hrozí jejich škole uzavření, napsala stanice BFM TV.
(Celý text)

Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, nyní je zhruba tři týdny staré
18. května 2024 00:14

BRNO (ČTK) - Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, narodilo se přímo ve výběhu zhruba před třemi týdny. V brněnském zařízení zůstane malá samička asi jen půl roku, pak poputuje jinam, řekla mluvčí zoo Věra Müllerová. Stádo sobů v Brně tak nyní čítá čtyři samice, jednoho samce a mládě.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2147 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama