titulní strana > co píší jiní
Ekologické organizace: Bez EU by česká ekologie byla v horším stavu, než je
2. května 2019 00:32

(ČTK) - Bez legislativy z Evropské unie by česká ekologie byla v podstatně horším stavu, než je nyní. Z EU do Česka za 15 let od vstupu přišla řada směrnic, které hájí životní prostředí. Například jde o klimatické závazky nutící ČR rozhýbat obnovitelné zdroje energie nebo o pravidla pro oběhové hospodářství. Sdělili to zástupci českých ekologických organizací Greenpeace a Hnutí Duha i předsedkyně Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny ČR Dana Balcarová. Díky EU má podle nich Česko například také emisní limity a omezí jednorázové plasty.
(Celý text)

V pražské záchranné stanici jsou častými jarními pacienty mláďata
2. května 2019 00:31

PRAHA (ČTK) - Častými pacienty pražské záchranné stanice pro volně žijící živočichy se se začátkem jara stala mláďata. V březnu a dubnu jich ošetřovatelé do péče přijali 197 a každý den přibývají další. Řekla to mluvčí Lesů hlavního města Petra Fišerová. Od začátku roku do minulého pátku ve stanici ošetřili 902 živočichů 62 druhů.
(Celý text)

MŽP zveřejnilo dokumenty EIA k chystanému rozšíření dolu v Polsku
2. května 2019 00:30

(ČTK) - Jenom 30 dní mají veřejnost a dotčené orgány a samosprávy na vyjádření k plánovanému rozšíření hnědouhelného dolu Turów v Polsku nedaleko česko-polské hranice. Ministerstvo životního prostředí v úterý zveřejnilo doplněnou dokumentaci EIA a zároveň ji rozeslalo všem dotčeným. Informoval o tom mluvčí ministerstva Ondřej Charvát. Proti plánům na polské straně se staví široká veřejnost i obce, obávají se nejen zhoršení životního prostředí, ale především ztráty vody. Ta už teď z příhraničních oblastí mizí i kvůli suchu.
(Celý text)

Státy se v Ženevě shodly, že zakážou používání pesticidu dikofol
2. května 2019 00:20

ŽENEVA (ČTK) - Zástupci více než 150 států, které jsou signatáři Stockholmské úmluvy o jedovatých látkách, se na zasedání v Ženevě dohodli na celosvětovém zákazu používání pesticidu dikofol. Informovala o tom v úterý agentura DPA. Dikofol působí jako neurotoxin a jeho vyšší koncentrace v přírodě může způsobit úhyn ryb, nebezpečný je však i pro lidi. V Evropě se tento pesticid už nepoužívá, dosud se však vyrábí například v Indii.
(Celý text)

O speciální značku pro ekologické vozy zatím zažádalo 788 řidičů
2. května 2019 00:15

(ČTK) - O novou registrační značku pro ekologická vozidla v prvním měsíci jejich vydávání zažádalo v celé České republice 788 motoristů. Největší zájem o speciální značku je v Praze, následují další velká města. Sdělila to mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Podle ministerstva dosud nenastal při vydávání značek žádný problém.
(Celý text)

Stavební firmy mají v Brně na Zvonařce víc uklízet, vyzval kraj
2. května 2019 00:12

BRNO (ČTK) - Jihomoravský krajský úřad vyzval po schůzce stavební firmy, aby v Brně na Zvonařce a v okolí zajistily dostatečný úklid ulic a chodníků kolem svých stavenišť a snížily prašnost v lokalitě. Za čtyři měsíce letošního roku už zde byl totiž ve 45 případech překročen imisní limit prachových částic, což z měřicí stanice dělá nejznečištěnější místo v republice, uvedla v tiskové zprávě mluvčí kraje Monika Brindzáková. K řádnému dohledu vyzval také stavební úřady.
(Celý text)

ČR a SR by mohly řešit hlubinné jaderné úložiště společně
2. května 2019 00:10

PRAHA (ČTK) - Česká republika a Slovensko podle slovenského premiéra Petera Pellegriniho zvažují, že by mohly vyřešit společně otázku budoucího hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Při příležitosti úterního Evropského jaderného fóra (ENEF) v Praze Pellegrini novinářům řekl, že považuje za neefektivní, aby Česko a Slovensko investovaly miliardy do úložišť samostatně.
(Celý text)

Květen. Začíná sezóna květin, které k nám neletěly přes půl světa
1. května 2019 01:13

PRAHA (Ekolist) - Slovo “sezóna" pochází ze starofrancouzského slova “seison" a znamená "vhodná příležitost", "pravý čas". Takže jestli máte na jaře chuť na pečené kaštany a v zimě na čerstvý chřest, tak jste prostě mimo sezónu (nebo těhotná). A jestli si chcete kupovat v zimě růže, na jaře slunečnice a v létě tulipány, tak jste také mimo sezónu. Jistě, monstrózní trh s květy je vyrobí a doveze kdykoliv a kamkoliv.
(Celý text)

V Krkonoších taje, místo potoků jsou dravé řeky s vodopády
1. května 2019 00:50

ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Burácení vody v údolí Bílého Labe v Krkonoších nenechá nikoho na pochybách, který živel v horách na jaře vládne. Krkonošské vodopády dosahují maximálních průtoků, některé halí clona vodní tříště. I když mají dost vody z tajícího sněhu, za několik týdnů se to změní.
(Celý text)

Czech Nature Photo letos vyhrál snímek trnuchy na dně Rudého moře
1. května 2019 00:40

PRAHA (ČTK) - Cenu Fotografie roku v soutěži Czech Nature Photo získal od poroty Jan Stria, který zachytil trnuchu modroskvrnnou při snídani na dně Rudého moře v Egyptě. Vítěz byl vybrán z 2300 přihlášených snímků, které do soutěže přihlásilo 242 fotografů. Výsledky soutěže v pondělí porota vyhlásila v pražském Karolinu. Organizátor Czech Photo Center letos poprvé udělil grant na roční stipendium na fotografování s tematikou dokumentace, monitoringu nebo ochrany české přírody v hodnotě 50.000 korun.
(Celý text)

Ochránci přírody chtějí revitalizovat Sedmihorské mokřady v Českém ráji
1. května 2019 00:30

TURNOV (ČTK) - Ochránci přírody začali v Českém ráji připravovat revitalizaci části Sedmihorských mokřadů, podle nich jde o jedinečné území. Cílem je navrátit mokřadům jejich původní funkci zadržování vody v krajině. Za organizátory projektu o tom informoval Ondřej Petrovský z nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody.
(Celý text)

Rodiče podpoří pochodem studentské hnutí za klima
30. dubna 2019 12:59

PRAHA (Ekolist) - Skupina rodičů se rozhodla uskutečnit v Praze protestní pochod s názvem “Rodiče za klima – pochod pro budoucnost dětí!“ v neděli 12. května. Rodiče s dětmi a dalšími účastníky a účastnicemi vyrazí ve 14 hodin z náměstí Václava Havla a půjdou přes Újezd na Klárov. Chtějí tak upozornit na klimatické změny a nečinnost českých politiků a velkých společností. Rodiče jim chtějí předat pět požadavků, mezi které patří například vyhlášení klimatické nouze, okamžité snižování emisí CO² a spravedlivý přechod k udržitelnému způsobu života.
(Celý text)

Spoustu vody z domácnosti pustíme do kanalizace vlastně čistou. Může z toho být kbelík vody do přírody
30. dubna 2019 01:37

PRAHA (Ekolist) - Člověk nemusí být zrovna ekologický aktivista, aby si všiml, že nám poslední roky příroda chřadne před očima. Vláhy a deště ubývá, příroda a vodní zdroje vysychají. Projděte se kolem svého domu a důkladně pozorujte... rostliny rostou i kvetou, ale z posledních sil. A co bude dál?
(Celý text)

Špatné zprávy: Prosecco je hlavní příčinou půdní eroze v Itálii
30. dubna 2019 01:10

PRAHA (Ekolist) - Sklenička neškodí, ne? V případě Prosecca to úplně neplatí a každá originální láhev tohoto lehce šumivého vína s sebou nese výraznou zátěž pro životní prostředí. Kde je chyba? Ve velmi intenzivním vinařském hospodaření, které vede k rozsáhlé půdní erozi. Píše o tom ScienceNews.
(Celý text)

Soud kvůli obchodu s těly tygrů pokračuje v České Lípě koncem května
30. dubna 2019 00:50

Č. LÍPA (ČTK) - K závěru spěje u Okresního soudu v České Lípě projednávání kauzy nelegálního zabíjení tygrů a obchodu s částmi jejich těl. Závěrečné řeči by mohly zaznít už na příštím líčením nařízeném na konec května. Soudkyně včera dočetla výpovědi posledních svědků, poslední listinné důkazy a přehrála většinu odposlechů. V případu jsou tři obvinění, mezi nimi je i provozovatel zooparků u Prahy a Doks na Českolipsku Ludvík Berousek. Vinu odmítá, podle něj má věc nepříznivý vliv na jeho chov, a zvažuje, že všech 200 zvířat nabídne zdarma státu.
(Celý text)

Komár přenášející ziku či dengue se rozšířil už do půlky Francie
30. dubna 2019 00:45

(ČTK) - Komár tygrovaný, který je schopen přenášet viry zika, dengue či chikungunya, se natrvalo usídlil již ve více než polovině francouzských departementů včetně Paříže. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví, které zveřejnilo mapu výskytu tohoto dvoukřídlého hmyzu, o tom informovala agentura AFP.
(Celý text)

Andrej Babiš k jaderným blokům v ČR: Ideálem zdroje menšího výkonu
30. dubna 2019 00:42

PRAHA (ČTK) - Optimálním řešením pro stavbu nových bloků v Česku by byly jaderné zdroje menšího výkonu. Na dnešním Evropském jaderném fóru (ENEF) v Praze to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Odborníci upozorňují na to, že ve světě se tato zařízení teprve vyvíjejí, praktická zkušenost s jejich provozem téměř chybí. Babiš dodal, že je na Česku a Evropské unii, v jaké míře se budou na jejich rozvoji angažovat.
(Celý text)

Pardubice se díky EU dotacím víc zaměří na sucho
30. dubna 2019 00:41

PARDUBICE (ČTK) - Pardubice se v příštím dotačním období EU zaměří na projekty, které ve městě zlepší klima. Investice sníží přehřívání veřejných prostranství, začnou se budovat zelené střechy, retenční nádrže nebo upravovat plochy kolem řek. Řekl to Miroslav Janovský z odboru rozvoje a strategie magistrátu.
(Celý text)

Slovenská policie zastavila vyšetřování ekologických aktivistů za protest
30. dubna 2019 00:30

BRATISLAVA (ČTK) - Slovenská policie zastavila vyšetřování aktivistů ekologické organizace Greenpeace, kteří loni v listopadu na protest proti těžbě uhlí vylezli na těžební věž dolu Nováky na středním Slovensku. Případ postoupila k přestupkovému řízení. Oznámení Greenpeace minulý týden potvrdila policejní mluvčí Elena Antalová. Původně bylo v případu obviněno 12 lidí včetně dvou Čechů.
(Celý text)

Na indonéských ostrůvcích zoologové objevili dva nové druhy ptáků
30. dubna 2019 00:25

(ČTK) - Přírodovědci identifikovali na jednom z indonéských ostrovů dva nové druhy ptáků - kruhooček. Tým profesorky Nicoly Marplesové svůj poznatek publikoval v odborném časopise Zoological Journal of the Linnean Society.
(Celý text)

Na indonéských ostrůvcích zoologové objevili dva nové druhy ptáků
30. dubna 2019 00:25

(ČTK) - Přírodovědci identifikovali na jednom z indonéských ostrovů dva nové druhy ptáků - kruhooček. Tým profesorky Nicoly Marplesové svůj poznatek publikoval v odborném časopise Zoological Journal of the Linnean Society.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1026 | 1027 | 1028 | 1029 | 1030 | .. | 2147 | Další
Další články:
19. května 2024 06:14
18. května 2024 06:05
17. května 2024 06:02
16. května 2024 06:03
15. května 2024 05:45

Online diskuse
Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě
18. května 2024 00:23

(ČTK) - U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě. Nyní zde nemají možnost se během čekání na proplavení bezpečně a pohodlně vyvázat. Práce zahájilo Ředitelství vodních cest (ŘVC) tento týden, hotovo by mělo být letos na podzim letošního roku. Náklady přesáhnou 32 milionů korun bez DPH, pokryje je Státní fond dopravní infrastruktury. Stavba nových čekacích stání nebude mít na provoz v okolí plavební komory téměř žádný vliv. Stání poslouží podle velikosti jednomu většímu nebo dvěma menším rekreačním plavidlům, řekl dnes ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
(Celý text)

Ve Francii zapsali do vesnické školy čtyři ovce, aby splnili kvótu na počet žáků
18. května 2024 00:22

(ČTK) - Ve Francii zapsali rodiče malých dětí ke studiu ve vesnické škole také čtyři ovce, aby splnili požadavek úřadů na minimální počet žáků. Chtěli tak vyjádřit svůj protest proti předpisům, kvůli nimž hrozí jejich škole uzavření, napsala stanice BFM TV.
(Celý text)

Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, nyní je zhruba tři týdny staré
18. května 2024 00:14

BRNO (ČTK) - Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, narodilo se přímo ve výběhu zhruba před třemi týdny. V brněnském zařízení zůstane malá samička asi jen půl roku, pak poputuje jinam, řekla mluvčí zoo Věra Müllerová. Stádo sobů v Brně tak nyní čítá čtyři samice, jednoho samce a mládě.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2147 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama