titulní strana > co píší jiní
Kuchyně jak má být – recyklované materiály i důkladné plánování
5. dubna 2019 11:09

() - Zatímco v minulosti byla kuchyně místem vyhrazeným pro služebnictvo, které se staralo o přípravu pokrmů, dnes se úloha této vytížené místnosti značně změnila. Z opomíjeného prostoru je tak často středobod domova, kde se nejen vaří, ale rovněž se tu setkává celá rodina. A jak vypadá moderní srdce domova? Na to, jak plánovat kuchyni, jsme se zeptali interiérové návrhářky Gabriely Hámové.
(Celý text)

Slovensko chce zakázat jednorázové plastové výrobky od 2021
5. dubna 2019 10:51

BRATISLAVA (ČTK) - Slovensko plánuje zakázat používání vybraných plastových výrobků na jedno použití nejméně o půl roku dříve, než předpokládá připravovaná směrnice EU. Novinářům to dnes řekl slovenský ministr životního prostředí László Sólymos. Země se podle něj chce stát lídrem v boji proti plastům v regionu střední Evropy.
(Celý text)

Francouzům se podařilo přijít na to, proč se jim na pláže už desítky let vyplavují telefony v podobě kocoura Garfielda
5. dubna 2019 08:40

PRAHA (Ekolist) - Po desítky let vyplavuje moře na francouzském pobřeží odpady. Stejně jako na jiných plážích kdekoliv po světě. Pozoruhodné na těch francouzských je to, že se tu už několik desítek let objevují plastové telefony v podobě ikonického kocoura Garfielda. Vysvětlení je vcelku nasnadě. Informuje o tom ScienceAlert.
(Celý text)

Ročně se zaseče na 60 tisíc srnčat. Může za to i nedodržování povinností ze strany zemědělců a myslivců, upozorňuje spolek
5. dubna 2019 08:33

PRAHA (Ekolist) - Kampaň Stop sečení srnčat upozorňuje veřejnost na problém ochrany zvěře v době jarního kosení luk. Ze statistik vyplývá, že ztráty na mláďatech srnčí zvěře dosahují každý rok závratných 60.000 zvířat. Příčinou je často nedodržování zákonné povinnosti ze strany některých zemědělských subjektů a uživatelů honiteb. Informuje o tom spolek Hlas zvířat.
(Celý text)

Indonéské úřady zvažují, že kvůli varanům uzavřou ostrov Komodo pro turisty
5. dubna 2019 08:17

PRAHA (ČTK) - Indonéské úřady uvažují o tom, že dočasně pro turisty uzavřou ostrov Komodo, kde žijí varani komodští. Chtějí těmto ohroženým ještěrům dát příležitost k tomu, aby se více množili. Na svých internetových stránkách o tom informuje britský The Guardian.
(Celý text)

O víkendu se v řadě městských částí v Praze bude uklízet
5. dubna 2019 08:04

PRAHA (ČTK) - V řadě pražských městských částí se bude v sobotu uklízet. Dobrovolníci projdou veřejná prostranství a odstraní odpadky, které tam lidé v minulých měsících odhodili. Do akce Ukliďme svět, ukliďme Česko se zapojí například Praha 5, Praha 9 nebo Zbraslav. Vyplývá to z informací na webech městských částí. Úklidová akce se letos koná popáté a o víkendu by se v celém Česku mělo 2100 úklidů zúčastnit 75.000 až 78.000 dobrovolníků.
(Celý text)

Do pražské přírody se vrátilo 52 zachráněných netopýrů
5. dubna 2019 00:47

PRAHA (ČTK) - Nad pražskou Stromovku dnes vylétlo 52 netopýrů, kteří museli část zimy přečkat v záchranné stanici Lesů hlavního města. Většinu z vypuštěných netopýrů tvořili netopýři rezaví, které ze zimního spánku ve větrací šachtě domu probudila rekonstrukce bytu, a po jednom netopýrovi večerním a nejmenším. Odlet netopýrů z rukou ošetřovatelů pozorovalo zhruba 200 lidí.


(Celý text)

Polská policie zatýkala členy "odpadové mafie", vyváželi do ČR
4. dubna 2019 23:00

KRAKOV (ČTK) - Polská policie zatkla další dva muže ze Slezska, patřící do organizované zločinecké skupiny, zabývající se nelegálním skladováním nebezpečného odpadu. Nyní zatčení muži měli na starosti vývoz nebezpečného odpadu do Česka, uvedla dnes polská zpravodajská televize TVN 24. Ta v předchozích dnech informovala o zadržení 15 členů zmíněného gangu.
(Celý text)

Nájezdy trhačů medvědího česneku začaly, někde ale hrozí pokuty
4. dubna 2019 16:04

BRNO (ČTK) - Nájezdy trhačů medvědího česneku do přírody v Jihomoravském kraji začaly. Rostlinu volně trhat lze, ale jsou místa, kde je to zakázáno, což někteří lidé nerespektují. Potýkají se s nimi například strážci přírody v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Medvědí česnek tam roste v několika přírodních rezervacích, kde je trhání jakýchkoliv rostlin zakázáno, řekl dnes ČTK zástupce vedoucího správy chráněné krajinné oblasti Antonín Tůma.


(Celý text)

Národní parky v Africe se dostávají do úzkých, na okraji je tísní narůstající lidská civilizace
4. dubna 2019 15:53

PRAHA (Ekolist) - Model národních parků a rezervací s pevnými hranicemi se začíná přežívat. Dokládá to výzkum badatelů z univerzity v Liverpoolu.
(Celý text)

Nominujte kandidáty na Ropáka a Zelenou perlu, vyzývají Děti Země
4. dubna 2019 15:50

PRAHA (Ekolist) - Děti Země vyhlašují již 27. ročník ankety o antiekologický čin Ropák a 24. ročník ankety o antiekologický výrok Zelená perla. Kandidáty může do půlnoci do pátku 12. dubna 2019 nominovat kdokoliv, pokud uvede jméno nominanta a důvod navržení, respektive citaci výroku. Formuláře pro vyplnění jsou na stránce Dětí Země.
(Celý text)

Povodí Moravy začalo o měsíc dřív s opatřeními na přehradě v Brně
4. dubna 2019 15:01

BRNO; (ČTK) - O měsíc dříve než loni zahájilo Povodí Moravy na Brněnské přehradě dělat opatření, která mají vést k udržení kvality vody v letní sezoně tak, aby byla po celou dobu ke koupání. Na opatření město a kraj vyčlenily každý po čtyřech milionech korun, řekl dnes ČTK náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Práce začaly v dubnu. Loni je Povodí Moravy spustilo v květnu a hygienici museli kvůli přemnoženým sinicím zakázat koupání už v červenci.


(Celý text)

Koráli bariérového útesu hynou v obrovském měřítku, vadí jim rostoucí teplota vody
4. dubna 2019 13:26

(ČTK) - Počet nově narozených korálů na australském Velkém bariérovém útesu klesl loni o 89 procent ve srovnání s průměrem z doby, která předcházela nedávným katastrofálním epizodám blednutí korálových kolonií. Podle zpravodajského serveru BBC News to uvedli vědci.


(Celý text)

Na Šumavě se kůrovec díky srážkám nešíří tak rychle
4. dubna 2019 12:00

VIMPERK (ČTK) - Zatímco většinu lesů v republice loni postihla kůrovcová kalamita, na Šumavě se škůdce v porovnání s předchozími lety výrazněji nerozmnožil. Důvodem je fakt, že Šumavu nezasáhlo takové sucho jako jiné části Česka. Lesníci loni na Šumavě vytěžili 50.000 krychlových metrů dřeva a podle odhadů se dá očekávat, že ani letos by se objem neměl zvyšovat. Předpoklad vychází z toho, že letos napadlo nadstandardní množství sněhu, které by při tání mělo dostatečně zavlažit zem. ČTK to řekl mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.


(Celý text)

Archeologové pátrají na náměstí v Přerově po studni, kvůli lípám
4. dubna 2019 11:33

PŘEROV (ČTK) - Přerovští archeologové začali v těchto dnech na Horním náměstí hledat studnu, o jejíž existenci mluví historické prameny. Studna podle nich před více než sto lety zásobovala vodou zdejší domy. Průzkum má souvislost s osudem souboru staletých lip, které jsou dominantou náměstí a jsou ve špatném stavu. Variantou je, že je nahradí stromy nové. Průzkum by měl osvětlit otázku zavlažování. ČTK o tom dnes informovala mluvčí radnice Lenka Chalupová.


(Celý text)

PocketWatt pomůže s pochopením energetických tříd
4. dubna 2019 11:16

PRAHA (Ekolist) - Projekt Digi-Label přináší aplikaci, která nám usnadní orientaci v energetických štítcích. Ty ukazují pouze nepřímé informace o spotřebě energie v kWh za rok nebo pod označením energetických tříd A-G. V posledních letech se zavedlo používání dalších tříd A+, A++ nebo A+++, a tak je označování lehce nepřehledné. Aplikace PocketWatt koncovému zákazníkovi poskytuje informace o provozních nákladech elektrospotřebičů přímo v korunách, s možností výběru pracovních cyklů například u pračky nebo myčky a motivuje je tak k výběru energeticky úspornějších modelů. O projektu informuje společnost SEVEn.
(Celý text)

Teplárny odmítají zrušení období, kdy nelze měnit platby z těžby
4. dubna 2019 11:00

(ČTK) - Teplárenské sdružení ČR (TS ČR) odmítá návrh zrušit s okamžitou platností pětileté období, po které vláda nemůže svým nařízením měnit sazby úhrad z vydobytých nerostů. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann. Sdružení se podle něj obává dopadů do ceny nakupovaného uhlí, a tím i do cen tepla pro konečné spotřebitele. Žádá proto po vládě záruku, že v případě zrušení moratoria nebudou zvýšeny sazby úhrad z vytěženého uhlí.
(Celý text)

Peníze na likvidaci kůrovce podle jihomoravských lesníků nestačí
4. dubna 2019 10:30

BRNO (ČTK) - Peníze, které chce vláda letos uvolnit na likvidaci kůrovcové kalamity a obnovu lesů, jsou podle jihomoravských vlastníků lesů naprosto nedostatečné. Legislativní opatření podle nich navíc příliš neřeší podstatu problému. Lesníci kritizují i vzniklou mapu, která vyčleňuje nejpostiženější lesy do červené zóny, ve které je možné nekácet již uschlé stromy a těžit aktuálně napadené. Podle nich neodpovídá mapa realitě a některé postižené katastry v červené zóně nejsou, vyplývá z odpovědí vlastníků lesů na dotaz ČTK.


(Celý text)

Ve vlašimském parku vznikne medvědárium nebo růžová zahrada
4. dubna 2019 09:20

VLAŠIM (ČTK) - Vlašim na Benešovsku řeší, jak má naložit s prostorem po letním kině, které v roce 2016 zničil sesuv půdy. Na jeho místě by mohlo vzniknout medvědárium nebo růžová zahrada. ČTK to dnes řekl starosta Luděk Jeništa (Volba pro město Vlašim).


(Celý text)

Ministerstvo průmyslu chce zřejmě zrušit období, kdy nelze měnit platby z těžby uhlí
4. dubna 2019 08:30

(ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje v aktuální verzi novely horního zákona zrušit s okamžitou platností pětileté období, po které vláda nemůže svým nařízením měnit sazby úhrad z vydobytých nerostů. V tiskové zprávě to včera uvedly ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace. MPO v reakci uvedlo, že výsledná podoba materiálu bude jasná až po projednání novely horního zákona vládou.


(Celý text)

Ministerstvo průmyslu chce zřejmě zrušit období, kdy nelze měnit platby z těžby uhlí
4. dubna 2019 08:30

(ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje v aktuální verzi novely horního zákona zrušit s okamžitou platností pětileté období, po které vláda nemůže svým nařízením měnit sazby úhrad z vydobytých nerostů. V tiskové zprávě to včera uvedly ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace. MPO v reakci uvedlo, že výsledná podoba materiálu bude jasná až po projednání novely horního zákona vládou.


(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1038 | 1039 | 1040 | 1041 | 1042 | .. | 2148 | Další
Další články:
20. května 2024 06:05
19. května 2024 06:14
18. května 2024 06:05
17. května 2024 06:02
16. května 2024 06:03

Online diskuse
Vláda projedná návrh zákona o ochraně ovzduší a jeho připomínky
21. května 2024 01:24

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí ve středu předloží vládě k projednání návrh zákona, kterým se mění zákon o ochraně ovzduší a další související zákony. Cílem novely je změnit platnou právní úpravu tak, aby co nejlépe odpovídala aktuálním potřebám v oblasti ochrany ovzduší. Meziresortní řízení návrhu zákona skončilo v loni v červnu. Návrh zákona se předkládá vládě k projednání s třemi rozpory, u kterých se nenalezla shoda.
(Celý text)

O prodloužení výjimky pro rtuť pro elektrárnu Počerady rozhodne ministerstvo
21. května 2024 01:00

(ČTK) - Nevládní organizace a spolky se odvolaly proti prodloužení emisní výjimky pro rtuť pro uhelnou elektrárnu Počerady na Lounsku. Rozhodovat o odvolání bude ministerstvo životního prostředí. Výjimka má skončit u dvou kotlů 30. června, u dalšího na konci roku a u zbylých dvou 30. června 2025. Elektrárna Počerady patří pod skupinu Sev.en Česká energie finančníka Pavla Tykače.
(Celý text)

Praha rozšíří svoz zbytků jídla ze škol i na domovy pro seniory
21. května 2024 00:29

PRAHA (ČTK) - Pražský magistrát rozšíří svoz zbytků jídla ze školních jídelen i na domovy pro seniory, které provozuje. O službu podle schváleného dokumentu projevilo zájem osm z deset domovů. Město také službu začne poskytovat dalším 20 školám ke 400, které již ji využívají. Svoz takzvaného gastroodpadu magistrát rovněž testuje pro domácnosti v některých městských částech.
(Celý text)

U Hrádku n. N. myslivci ulovili další divoké prase nakažené africkým morem
20. května 2024 23:16

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - V Hrádku nad Nisou na Liberecku u hranic s Polskem myslivci ulovili další divoké prase nakažené africkým morem prasat. Laboratoř státního veterinárního ústavu nákazu potvrdila u kusu ulovené v katastru Václavic, informoval dnes ČTK zastupující mluvčí Státní veterinární správy ČR Petr Majer. Nákaza byla potvrzena u zvířete uloveného v takzvaném uzavřeném pásmu II, nebude to tak znamenat další změny hranic ochranných pásem vymezených kolem míst výskytu nákazy.
(Celý text)

Japonsko zavedlo on-line rezervace pro výstup na horu Fudži
20. května 2024 18:57

TOKIO (ČTK) - Japonsko dnes zavedlo on-line rezervace pro turisty, kteří chtějí vystoupit na nejvyšší japonskou horu Fudži po nejfrekventovanější stezce vedoucí na vrchol. Stezku, která bývá obvykle otevřená od 1. července do 10. září, v posledních letech zaplavily davy návštěvníků, což vyvolává zvýšené riziko nehod a obavy z ničení životního prostředí v oblasti. Japonské úřady již dříve oznámily, že denní počet návštěvníků omezí na 4000 a výstup zpoplatní.
(Celý text)

Aktivisté zvažují právní kroky proti rozšíření německé továrny automobilky Tesla
20. května 2024 18:40

Grünheide (Německo) (ČTK) - Ekologičtí aktivisté zvažují právní kroky proti plánovanému rozšíření továrny amerického výrobce elektromobilů Tesla v obci Grünheide v německé spolkové zemi Braniborsko. Agentuře DPA to dnes řekl šéf braniborské pobočky ekologické organizace Naturschutzbund Deutschland (Nabu) Björn Ellner.
(Celý text)

Ministerstvo zemědělství dá na rozvoj venkova 5 miliard korun, o využití peněz rozhodnou regiony
20. května 2024 18:38

LIBEREC (ČTK) - Téměř pět miliard korun na dotacích dostanou do roku 2027 místní akční skupiny (MAS) v programu na rozvoj venkova. Nová pravidla umožní akčním skupinám, což jsou sdružení občanů, neziskových organizací nebo obcí, využít peníze nejen na spolupráci mezi sebou, ale také na projekty, které samy uznají za nejdůležitější pro daný region. Může jít například o investice do stezek nebo sociálních služeb pro seniory. Zároveň jim podstatně ubude byrokracie, uvedlo ministerstva zemědělství.
(Celý text)

Ministerstvo od září sníží dotace na výměnu kotlů. Zároveň oznámilo, jak budou probíhat kontroly
20. května 2024 14:35

PRAHA (Ekolist) - Zákaz využívání kotlů první a druhé emisní třídy začne platit od 1. září 2024. Mnoho občanů již využilo podporu z kotlíkových dotací i z programu Nová zelená úsporám. Ty, kteří nevyhovující kotle ještě nevyměnili, Ministerstvo životního prostředí nabádá, aby tak učinili a využili do konce srpna jedinečné příležitosti čerpat aktuální výši dotací. Od 1. září sice bude podpora pokračovat, ale bude výrazně nižší. Pokud si navíc domácnosti stihnou o dotaci požádat do konce srpna, i když nestihnou kotel vyměnit, budou k tomu úředníci při kontrolách přihlížet. A nově bude možné od září zažádat o dotaci na výměnu všech uhelných kotlů.
(Celý text)

Ostravská zoo bude hostit mezinárodní ochranářskou konferenci
20. května 2024 11:01

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada bude v červenci hostit mezinárodní ochranářskou konferenci EAZA Conservation Forum 2024. Účastnit se jí bude více než stovka zástupců institucí z celého světa, sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)

Případem nevhodného uložení tun fosforu v Rajhradě se bude zabývat odvolací soud
20. května 2024 10:54

(ČTK) - Případem nevhodného uložení 19 tun nebezpečného bílého fosforu v Rajhradě na Brněnsku se bude zabývat odvolací Vrchní soud v Olomouci. Krajský soud v Brně na začátku dubna za neoprávněné nakládání s odpady a obecné ohrožení potrestal obžalovaného muže 20 měsíci vězení, dva další podmíněnými a peněžitými tresty, tresty dal i dvěma firmám. Všichni kromě jedné firmy se proti rozsudku odvolali. Odvolal se i žalobce a žádá přísnější tresty. ČTK o odvoláních informovala mluvčí krajského soudu Klára Belkovová.
(Celý text)

Projekty přeměny Mostecka a vzdělávání v Ústeckém kraji mohou získat peníze z EU
20. května 2024 10:53

(ČTK) - Projekty využití těžební lokality na Mostecku a vzdělávání zaměřené na přeměnu průmyslového regionu v základních a mateřských školách v Ústeckém kraji by mohly získat dotaci z Evropské unie. Oba strategické projekty doporučila Regionální stálá konference Ústeckého kraje ministerstvu životního prostředí k posouzení. Kraj to uvedl na webu.
(Celý text)

Má to smysl. Po deseti letech vytrhávání invazní boryt z Pálavy téměř zmizel
20. května 2024 02:04

PRAHA (Ekolist) - Dlouhodobé systematické úsilí ochranářů a stovek dobrovolníků přináší výsledky. Invazní boryt barvířský v národní přírodní rezervaci Děvín se už téměř podařilo zlikvidovat.
(Celý text)

Nová studie našla ve více než polovině vzorků spermatu vysoké množství herbicidu glyfosátu
20. května 2024 01:49

(ČTK) - Více než 55 procent vzorků spermatu z francouzské kliniky pro léčbu neplodnosti obsahovalo vysoké množství glyfosátu, nejběžnějšího prostředku na hubení plevele na světě. Zjistila to nová studie, která vyvolává další otázky ohledně dopadu této chemické látky na reprodukční zdraví a celkovou bezpečnost, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Analytik: Oblíbenou dezinformací popíračů změn klimatu jsou teorie o spiknutí
20. května 2024 01:45

(ČTK) - U popíračů změn klimatu jsou v posledních letech oblíbené konspirační teorie, které tvrdí, že informace o klimatické změně jsou výsledkem spiknutí. ČTK to řekl analytik Vojtěch Pecka. Škála různorodosti těchto teorií je podle něj široká, jejich motivace jsou ekonomické, ideologické či geopolitické a mocenské. K popíračům klimatických změn podle Pecky patří nejen třeba zástupci fosilního průmyslu, nýbrž i států jako například Rusko nebo Saudská Arábie, které jsou závislé na exportu fosilních paliv.
(Celý text)

Chystaná novela legalizuje komerční chov zvířat, kritizuje ji unie zoologických zahrad
20. května 2024 00:48

(ČTK) - Unie českých a slovenských zoologických zahrad nesouhlasí s chystanou novelou zákona o zoologických zahradách. Podle ní by pomohla legalizovat doposud nezákonný komerční chov volně žijících zvířat a podpořila by tak nelegální aktivity a obchod se zvířaty. Novela totiž počítá se zavedením akreditovaných zařízení, jako jsou například zookoutky, pro která ale mají platit méně přísná pravidla než pro zoologické zahrady. ČTK to dnes sdělil prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad a ředitel olomoucké zoo Radomír Habáň. Organizace sdružuje 18 zoologických zahrad v Česku a na Slovensku.
(Celý text)

Příběh unikátní zahrady pod Nuselským mostem začal před sto lety
19. května 2024 19:20

PRAHA (ČTK) - V údolí pod pražským Nuselským mostem se nachází nevšední a stále pro mnoho lidí neznámá Umělecká zahrada, která vznikla před sto lety okolo prosperující sochařské dílny. Na úzkém pozemku podél železniční trati doplňují stromy, keře, trávníky a záhony s květinami desítky uměleckých děl - sochy, busty a reliéfy, vstupní portály, sloupy, fontány či altány s posezením. Pozoruhodnou i pohnutou historii tohoto místa připomíná nově otevřená výstava v galerii zahrady, která mapuje umění sochařů a štukatérů z přelomu 19. a 20. století. Areál je veřejnosti přístupný do konce října, a to každou středu a sobotu od 10:00 do 16:00. ČTK to řekl majitel Umělecké zahrady Vojtěch Haluza, který stojí za její novodobou obnovou.
(Celý text)

Tokio bojuje proti mývalům. Z mazlíčků se stala hrozba pro ekosystém
19. května 2024 18:32

TOKIO (ČTK) - Japonské hlavní město už vyhrálo bitvu, která měla za cíl dostat pod kontrolu populaci obřích, hladových vran. Nyní se ale tokijské úřady pustily do mnohem tvrdšího oříšku: do další zvířecí hrozby v podobě mývalů severních, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Plzeň dá peníze na školní včelí úly, květinovou louky i na řezy stromů
19. května 2024 18:04

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň podpoří sedm projektů ze svého fondu životního prostředí více než 680 000 korunami. Peníze dá například na školní včelí úly, založení květinové louky, péči o zelenou fasádu nebo na řezy vzrostlých stromů a nádrže na vodu na městských hřbitovech. Dotace tento týden schválili zastupitelé.
(Celý text)

Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2148 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama