titulní strana > co píší jiní
Odlesnění kvůli kůrovcové kalamitě nese hrozbu dalšího vysychání krajiny. Na zalesnění nejsou peníze a dost možná ani sazenice
25. března 2019 08:57

PRAHA (Ekolist) - Kvůli suchu a kůrovcové kalamitě jsou ohroženy lesy na téměř milionu hektarů rozlohy ČR. Pokud nebudou rychle obnoveny, hrozí další masivní vysychání krajiny. Vlastníci lesů ale na obnovu často nemají peníze. Hrozí také, že prostě nebude dostatek sadebního materiálu. Obrací se tedy na stát, aby jim pomohl, podobně jako pomáhá zemědělcům. To je závěr tiskové konference pořádané Sdružením vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL).
(Celý text)

Studie: Ropné firmy vydaly miliardu v rozporu se zájmy klimatu
25. března 2019 06:57

PRAHA (ČTK) - Od podpisu pařížské klimatické dohody v roce 2015 vydalo pět největších nadnárodních společností ropného a plynárenského průmyslu miliardu dolarů (22,53 miliardy Kč) na lobbing, přičemž "v naprosté většině v rozporu" s cíli této dohody. Uvedla to studie společnosti InfluenceMap, o níž informoval zpravodajský server Channel News Asia. Shell a Chevron tyto závěry odmítly.
(Celý text)

Zplanělá rostlina boryt by z Pálavy mohla zmizet za 10 až 15 let
25. března 2019 05:30

MIKULOV (ČTK) - Zplanělý boryt barvířský by z Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Pálava mohl zmizet za 10 až 15 let. Tato rostlina je rozšířená na 22 hektarech, podle ekologů Pálavě výrazně škodí, protože vytlačuje cennou stepní flóru. Dobrovolníci na jaře boryt každoročně vytrhávají. Zájemci o letošní takzvané borytobraní se už mohou přihlašovat přes web, řekl Jiří Kmet, vedoucí Správy CHKO Pálava, která o rezervaci pečuje.
(Celý text)

Pojištění proti živelným pohromám přijde v čase klimatických změn draho
25. března 2019 01:58

PRAHA (Ekolist) - Jestli jsou v něčem statistici pojišťoven dobří, tak v počtech a odhadech pravděpodobnosti. Proto nepřekvapí jejich reakce na události z let posledních: více požárů, povodní, ničivého sucha je stálo už tolik, že teď chtějí zvýšit cenu za pojištění. O hodně. Globální trend zvyšování cen by ale mohl efektivně vyřadit nižší a střední ekonomickou třídu ze systému pojištění. Píše o tom Guardian.
(Celý text)

Na co si dát pozor, když si místo klasické zářivky chcete dát LED trubici?
25. března 2019 01:12

PRAHA (Ekolist) - LED umožňují nahradit už téměř všechny typy světelných zdrojů a to včetně obvyklých lineárních zářivek. Náhrady jsou dnes bezpečné a velmi jednoduché na výměnu. Přesto je třeba si zkontrolovat několik důležitých detailů.
(Celý text)

Krajská města podporují občany v třídění bioodpadu a kompostování
24. března 2019 23:15

(ČTK) - Krajská města jako Pardubice, Jihlava, Hradec Králové a některé části Prahy svými projekty podporují občany v třídění biologicky rozložitelného odpadu a v kompostování. Někteří lidé ale stále nevědí, co do bioodpadu patří. Vyplývá to ze zjištění ČTK. Od začátku dubna budou mít obce povinnost zajišťovat svoz rostlinné biomasy celoročně. Města jako Hradec Králové, Ostrava nebo Rožnov pod Radhoštěm pro zájem lidí už celoroční svoz zavedla dříve.
(Celý text)

Udržitelnou módu představí v Praze festival Slou Days
24. března 2019 23:10

PRAHA (ČTK) - Oblečení, doplňky, organickou kosmetiku i bytové vybavení nabídne v Praze festival udržitelné módy Slou Days. Na festivalu se představí desítky značek z oblasti ekologické a etické módy. Cílem je upozornit na ekologické problémy a podpořit větší udržitelnost. Přehlídka se uskuteční od 5. do 6. dubna v karlínských prostorách Hauch Gallery. O programu informovala mluvčí festivalu Olga Bures Vrbikova.
(Celý text)

Obce budou muset od 1. dubna vyvážet bioodpad celoročně
24. března 2019 08:37

(ČTK) - Od 1. dubna budou mít obce povinnost vyvážet bioodpad rostlinného původu celoročně. Nové opatření by mohlo přispět k naplnění kapacit kompostáren, kterých v posledních letech vzniklo 529, ale jejich kapacity se využívají jen z 53 procent. V tiskové zprávě o tom informovala Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH). Dosud se odpad z hnědých popelnic sváží od začátku dubna do konce října.


(Celý text)

Výročí havárie Exxon Valdez: druhé největší ropné katastrofy v USA
24. března 2019 06:00

WASHINGTON/PRAHA (ČTK) - Obří ropný tanker Exxon Valdez ztroskotal u Aljašky 24. března 1989. Plul tehdy pod vlajkou USA a patřil společnosti Exxon. Na vodu byl spuštěn jen dva a půl před roku nehodou, v říjnu 1986.
(Celý text)

Odstřely divočáků loni klesly, zabitých se vyšetřilo na 145.000
24. března 2019 01:25

PRAHA (ČTK) - Myslivci loni poslali na vyšetření na parazita svalovce meziročně o skoro 85.000 méně vzorků z divočáků, bylo jich zhruba 145.000. Informoval o tom Petr Majer ze Státní veterinární správy. Vyšetření na svalovce je povinné, odstřely přemnožených divokých prasat se tak loni snížily. Číslo ještě není úplné, soukromé laboratoře podle Majera můžou údaje vkládat do veterinárních systémů až do půlky dubna, ale zásadní nárůst se neočekává. Podle předsedy Českomoravské myslivecké jednoty Jiřího Janoty byla loni větší úroda žaludů a bukvic, prasata tak nešlo snadno lákat. Současná dotační politika ze strany ministerstva zemědělství pro myslivce pak podle něj není vhodně nastavená.
(Celý text)

V Děčíně instalovali stovky pachových ohradníků kvůli divočákům
24. března 2019 00:05

DĚČÍN (ČTK) - Stovky pachových ohradníků nechal rozmístit děčínský magistrát v okrajové části města Bynov, kde je zástavba panelových i rodinných domů. Vyslyšel tak stížnosti obyvatel, kteří si stěžovali, že z lesa vybíhají divočáci s způsobují v jejich okolí škody. ČTK to dnes řekl mluvčí děčínského magistrátu Luděk Stínil. Pořízení ohradníků podle něj přišlo zhruba na 10.000 korun.
(Celý text)

Rusa zatkli v Indonésii - se zdrogovaným orangutanem
23. března 2019 10:02

JAKARTA (ČTK) - Ruský turista byl na letišti Denpasar na indonéském ostrově Bali zatčen poté, co se pokoušel opustit zemi s orangutanem. Lidoop byl nadrogovaný a uložený v turistově zavazadle, oznámila dnes agentura AFP s odvoláním na místní policii.
(Celý text)

Nově objevený pavouk má jméno podle Stormtrooperů ze Star Wars
23. března 2019 01:55

PRAHA (ČTK) - Bíle odění Stormtroopeři z filmové série Star Wars jsou prakticky k nerozeznání jeden od druhého. Tato identičnost inspirovala mezinárodní tým vědců, kteří v Kolumbii objevili nový rod pavouků - a pojmenovali ho podle úderné pěchoty Galaktického impéria Stormtropis, napsal zpravodajský server Live Science.
(Celý text)

Češi loni odevzdali 1645 tun použitých baterií, meziročně méně
23. března 2019 01:04

PRAHA (ČTK) - Češi loni odevzdali k recyklaci 1645 tun použitých baterií, je to o 45 tun méně než v roce 2017. V tiskové zprávě o tom informovala nezisková společnost Ecobat, která v Česku zajišťuje zpětný sběr. Na recyklaci končí 45 procent všech baterií, které byly dány do oběhu. Nejvíce se vybralo, stejně jako v předchozím roce, v Jihomoravském kraji.
(Celý text)

Senát kvůli Evropské komisi posílil pozici ekologických sdružení
23. března 2019 00:25

PRAHA (ČTK) - Nevládní ekologická sdružení získají výslovné právo požádat o uložení nápravných nebo preventivních opatření podle zákona o předcházení ekologické újmě. Předpokládá to novela, kterou dnes schválil Senát. Kabinet předlohu připravil na základě výtek Evropské komise. Nyní ji dostane k podpisu prezident.


(Celý text)

Lodě se po Berounce plavit nebudou, rozhodli poslanci
22. března 2019 17:14

PRAHA (Ekolist) - Řeka Berounka si zachová svůj přírodní charakter. Do budoucna se nebude uvažovat o jejím splavnění. Rozhodli o tom poslanci, když ji v hlasování 6. března 2019 vyňali ze seznamu využitelných vodních cest.

Plánování možného splavnění Berounky přesto pokračují. Ředitelství vodní cest ČR na konci ledna 2019 zadalo studii, která má prověřit ekonomickou efektivitu a možný rozsah jejího splavnění. Dokud vynětí Berounky ze seznamu neschválí Senát a nepodepíše prezident, není důvod práce na studii přerušovat, uvedlo.


(Celý text)

Ochránci přírody se pokouší odchytit jednoho z beskydských medvědů
22. března 2019 16:40

(ČTK) - Ochránci přírody chtějí odchytit jednoho z medvědů, kteří žijí v Beskydech. Jde o jedince, který se vyskytuje v okolí Starých Hamer a Lysé hory. Měl by dostat telemetrický obojek, který umožní sledování pohybu této šelmy. ČTK to dnes řekla Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.


(Celý text)

Národní park Šumava upravil návrh chystaných zón. Vyhověl většině připomínek veřejnosti
22. března 2019 14:39

VIMPERK (ČTK) - Šumavský národní park změnil návrh připravovaného rozdělení na zóny. Například nepatrně zvětšil kulturní krajinu, což jsou hlavně obývané a zastavěné lokality. Nový návrh reaguje na připomínky veřejnosti. Nově má zóna kulturní krajiny, což je lokalita s nejmírnějším režimem, tvořit 1,2 procenta parku. V původním návrhu se jednalo o 0,9 procenta plochy. Znamená to, že kulturní krajina se navýší o přibližně 300 hektarů. ČTK to řekl mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.


(Celý text)

Jihlava prověří vliv průmyslové zóny na okolí, i kvůli Kronospanu
22. března 2019 14:18

JIHLAVA (ČTK) - Jihlava bude zjišťovat aktuální dopady činnosti firem v průmyslové zóně na životní prostředí. Radnici se nelíbí zejména záměr výrobce dřevotřískových desek Kronospan zpracovávat ve velkém odpadní dřevo. Podle zástupců města by mohlo jít třeba o starý lakovaný nábytek dovážený i ze zahraničí. Stát se takovou skládkou nikdo nechce, řekl dnes novinářům náměstek primátorky Vít Zeman (Žijeme Jihlavou!). Zároveň zdůraznil, že je nejdřív potřeba znát reálná čísla. Vyjádření firmy ČTK zjišťuje.


(Celý text)

Stát chce v dalších třech letech podpořit obnovu 1215 rybníků
22. března 2019 14:03

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo zemědělství a státní podnik Lesy ČR plánují v následujících třech letech podpořit rekonstrukci, obnovu, odbahnění nebo stavbu 1215 rybníků nebo malých vodních nádrží. Ministerstvo na to chce dát půl miliardy korun ročně, řekl dnes na tiskové konferenci u příležitosti Světového dne vody ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Podle něj jde o pokračování stávajících dotačních titulů, ale i nových. Stát plánuje dávat na obnovu rybníků 80 procent rozpočtu, zbytek bude ze soukromých peněz.


(Celý text)

Stát chce v dalších třech letech podpořit obnovu 1215 rybníků
22. března 2019 14:03

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo zemědělství a státní podnik Lesy ČR plánují v následujících třech letech podpořit rekonstrukci, obnovu, odbahnění nebo stavbu 1215 rybníků nebo malých vodních nádrží. Ministerstvo na to chce dát půl miliardy korun ročně, řekl dnes na tiskové konferenci u příležitosti Světového dne vody ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Podle něj jde o pokračování stávajících dotačních titulů, ale i nových. Stát plánuje dávat na obnovu rybníků 80 procent rozpočtu, zbytek bude ze soukromých peněz.


(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1041 | 1042 | 1043 | 1044 | 1045 | .. | 2147 | Další
Další články:
19. května 2024 06:14
18. května 2024 06:05
17. května 2024 06:02
16. května 2024 06:03
15. května 2024 05:45

Online diskuse
Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě
18. května 2024 00:23

(ČTK) - U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě. Nyní zde nemají možnost se během čekání na proplavení bezpečně a pohodlně vyvázat. Práce zahájilo Ředitelství vodních cest (ŘVC) tento týden, hotovo by mělo být letos na podzim letošního roku. Náklady přesáhnou 32 milionů korun bez DPH, pokryje je Státní fond dopravní infrastruktury. Stavba nových čekacích stání nebude mít na provoz v okolí plavební komory téměř žádný vliv. Stání poslouží podle velikosti jednomu většímu nebo dvěma menším rekreačním plavidlům, řekl dnes ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
(Celý text)

Ve Francii zapsali do vesnické školy čtyři ovce, aby splnili kvótu na počet žáků
18. května 2024 00:22

(ČTK) - Ve Francii zapsali rodiče malých dětí ke studiu ve vesnické škole také čtyři ovce, aby splnili požadavek úřadů na minimální počet žáků. Chtěli tak vyjádřit svůj protest proti předpisům, kvůli nimž hrozí jejich škole uzavření, napsala stanice BFM TV.
(Celý text)

Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, nyní je zhruba tři týdny staré
18. května 2024 00:14

BRNO (ČTK) - Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, narodilo se přímo ve výběhu zhruba před třemi týdny. V brněnském zařízení zůstane malá samička asi jen půl roku, pak poputuje jinam, řekla mluvčí zoo Věra Müllerová. Stádo sobů v Brně tak nyní čítá čtyři samice, jednoho samce a mládě.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2147 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama