titulní strana > co píší jiní
Jak zachránit malé šelmy? Jak ukazuje příklad z Velké Británie, stačí jim dát svatý pokoj
1. března 2019 08:22

PRAHA (Ekolist) - Mají za sebou tlak lovců, pamatují si státem nařízené regulační odstřely. Číhali na ně otrávené nástrahy a zrádné pasti. A jejich životní prostředí bylo stále více porcováno silnicemi. Přes všechna tahle úskalí je ve Velké Británii jezevců, vyder i lasiček dvakrát tolik, než jich bylo v osmdesátých letech. Co za tímto návratem divočiny stojí za zázrak? O tom píše Guardian.
(Celý text)

V Keni hoří vzácný bambusový les, údajně ho zapálili pěstitelé marihuany
1. března 2019 07:32

PRAHA (ČTK) - Požár v Keni, který nejspíše způsobili nelegální pěstitelé marihuany, ohrožuje desetitisíce hektarů vzácného bambusového lesa poblíž druhé nejvyšší africké hory Mount Kenya. Podle serveru BBC již zničil také 80 kilometrů čtverečních vřesovišť.
(Celý text)

Znalkyně primátů Goodallová dostala v Sieře Leone vyznamenání
1. března 2019 07:24

PRAHA (ČTK) - Britská přírodovědkyně a znalkyně primátů Jane Goodallová včera navštívila v Sieře Leone rezervaci, která pomáhá šimpanzům - ohroženým kácením lesů, nemocemi a lovem. Práce Goodallové je v Africe stále velmi ceněná. Prezident Sierry Leone Julius Maada Bio slavné Britce ve středu předal nejvyšší státní vyznamenání. Informovala o tom agentura Reuters.
(Celý text)

Výnosy z povolenek mají být použity na ekologii, říká ministr životního prostředí Brabec
1. března 2019 06:39

PRAHA (ČTK) - Peníze z emisních povolenek se mají využívat jen na projekty, které se týkají zlepšení životního prostředí. Pokud by kraje chtěly výnosy dát do jiných oblastí, mohlo by to být v rozporu s evropskou směrnicí. Prohlásil to ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Směrnici má zahrnovat chystaná novela zákona o obchodování s emisními povolenkami. Senátoři a poslanci z Karlovarského a Ústeckého kraje peticí podpořili záměr, aby peníze z povolenek šly na restrukturalizaci regionů, z nichž odcházejí.
(Celý text)

Polské MŽP bude jednat s firmou Citronex o světlu ze skleníku
28. února 2019 23:14

PRAHA (ČTK) - Polské ministerstvo životního prostředí bude jednat s firmou Citronex kvůli přílišnému světlu z desetihektarového skleníku u města Bogatynia. Legislativní možnosti Polsko nemá, řekl na dnešním briefingu po jednání se svým českým protějškem Richardem Brabcem (ANO) ministr Henryk Kowalczyk. České ministerstvo dostalo v posledních měsících stížnosti z Liberecka, řekl Brabec. Problém před dvěma a půl lety společnost řešila investicí milion eur (zhruba 26 milionů korun) do zastínění.
(Celý text)

Pár dobrých rad nutkavým ochráncům, jak v jarní přírodě co nejméně škodit
28. února 2019 12:44

PRAHA (Ekolist) - Venku začíná trochu předčasně jaro. Teploměr hlásí plusové hodnoty a příznivá předpověď počasí žene na čerstvý vzduch i ty největší gaučové povaleče. Po mizerné studené zimě chce být každý aspoň na chvilku v probouzející se krajině, byť by to obnášelo jen odpolední procházku v příměstském parku nebo krátkou pěší túru za městem. Při tomhle pozorovatelném návalu pozitivní energie je těžké si představit, že pro naši přírodu teď začíná velmi náročné období. Všichni jí totiž budou chtít za každou cenu pomáhat.
(Celý text)

Iniciativa AutoMat zmapuje problematické cyklotrasy v Česku
28. února 2019 11:08

PRAHA (ČTK) - Iniciativa AutoMat bude mapovat problematické trasy cyklistů v Česku. Má to pomoci zvýšit bezpečnost v místech, kde jsou časté nehody. Spolek dnes zahájil kampaň Do práce na kole, ve které se mohou týmy cyklistů, běžců i chodců zapojit do celorepublikové květnové výzvy. Do devátého ročníku se přihlásilo 44 měst, nově například Chrudim nebo Strakonice. Zástupci iniciativy do dnes řekli ČTK.
(Celý text)

Lidé mohou pomoci vědcům sledovat vliv změn počasí na rostliny
28. února 2019 10:57

PRAHA (ČTK) - Lidé v Česku mohou pomoci vědcům sledovat vývojové fáze rostlin, což má zlepšit pozorování dopadů změn počasí, znečištění nebo škůdců na přírodu. V tiskové zprávě to dnes uvedly Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) a Ústav výzkumu globální změny Akademie věd ČR, které na projektu spolupracují. Lidé budou zaznamenávat třeba, kdy se u vybraných druhů rostlin objeví květy či opadají listy. Do sledování rostlin se bude moci veřejnost zapojit od jara přes web www.fenofaze.cz.
(Celý text)

Ptákem roku v Česku je hrdlička divoká, symbol lásky
28. února 2019 10:19

PRAHA (ČTK) - Ptákem roku 2019 je hrdlička divoká, tradiční symbol lásky a víry. Udělením titulu tomuto pestrému tažnému holoubkovi chce Česká společnost ornitologická (ČSO) upozornit veřejnost na ubývání vhodného životního prostředí pro hrdličky v důsledku intenzivního hospodaření. Společnost o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Loni byl ptákem roku sýček obecný.
(Celý text)

Když přijde na klima, maso z laboratoře nás podle vědců nezachrání. Naopak
28. února 2019 09:04

PRAHA (Ekolist) - V laboratořích vyrobené syntetické maso je považováno za jednu ze slibných cest, s jejíž pomocí by mohlo hladové a početně narůstající lidstvo přežít neradostné scénáře budoucnosti. Aktuální studie Oxfordské univerzity ale prospěšnost tohoto řešení zpochybňuje. V závislosti na trendech spotřeby se totiž umělé maso jeví větší zátěží pro klima, než současná stáda skotu. Píše o tom Independent.
(Celý text)

Policie v ulicích Prahy kontroluje technický stav vozidel
28. února 2019 08:06

PRAHA (ČTK) - Dopravní policisté na popud vedení hlavního města začali se zkušebními kontrolami technického stavu vozidel. Cílem je primárně odhalit auta s odmontovaným filtrem pevných částic. Policii zatím schází technika pro přímé měření emisí, takže podezřele vypadající auta zastavují a napojují na řídící jednotku, která provede diagnostiku. Pokud odhalí závadu, posílají policisté řidiče na stanici technické kontroly (STK). Kontroly se budou pravidelně opakovat. Novinářům to včera na jedné z kontrol řekli zástupci magistrátu a policie.
(Celý text)

Předpověď rozkvětu sakury je v Japonsku vážné poslání
28. února 2019 05:15

TOKIO (ČTK) - Jaro se blíží a Japonsko i turisty zajímá, kdy konečně pokvetou okrasné třešně sakury. Odpověď na tuto otázku se každoročně snaží dát seriózní meteorologové. Je nezbytné stanovit co možná nejpřesněji chvíli, kdy se otevřou první květy, z nichž jsou Japonci tak nadšení. Pozorovatelé se ve snaze o co největší přesnost opírají o údaje o teplotách. Je-li na jaře tepleji, sakury rozkvetou dříve. Když ale byly podzim a zima teplejší než obvykle, proces to oddálí. Není také dobře, aby se vyskytovaly extrémní jevy.
(Celý text)

Na festivalu Glastonbury letos nebudou k mání plastové lahve
28. února 2019 02:40

LONDÝN (ČTK) - Na britském hudebním festivalu Glastonbury letos poprvé nebudou k mání žádné nápoje v plastových lahvích. Oznámili to pořadatelé, kteří tak prý chtějí podpořit celosvětový boj s plastovým odpadem. Při posledním ročníku festivalu v roce 2017 návštěvníci vypili nápoje z více než 1,3 milionu PET lahví.
(Celý text)

Americká oceňovaná fotografka ohrožené přírody vystavuje v Praze
27. února 2019 18:01

PRAHA (ČTK) - V prostorách Czech Photo Centre v pražských Butovicích ode dneška vystavuje americká fotografka Ami Vitaleová, která se věnuje především dokumentování přírody a působení člověka na ní. Vitaleová několikrát uspěla ve fotožurnalistické soutěži World Press Photo a loni zasedla i v porotě české obdoby této ceny. Na pražské výstavě s názvem Naděje X Vyhynutí návštěvníci uvidí pět souborů, ke kterým se autorka opakovaně vrací. Fotografie doprovodí film o pandách a My Africa ve virtuálních brýlích.
(Celý text)

MŽP vydalo nesouhlasné stanovisko EIA ke stezce na Modrý sloup
27. února 2019 16:33

VIMPERK (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dnes vydalo nesouhlasné stanovisko ohledně toho, jaký vliv na životní prostředí (EIA) by mělo otevření přeshraniční stezky na Modrý sloup. Ředitel Národního parku (NP) Šumava Pavel Hubený a zástupci ministerstva ale předpokládají, že díky navrhovanému rozšíření klidových území ze současných 9002 hektarů na 14.921 hektarů by se stezka na Modrý sloup otevřít mohla, v ideálním případě do konce roku.
(Celý text)

Co si myslíte o ochraně životního prostředí? MŽP sbírá podněty k aktualizaci Státní politiky životního prostředí ČR
27. února 2019 14:58

PRAHA (Ekolist) - Ministerstvo životního prostředí připravuje novou verzi Státní politiky životního prostředí ČR. Dokument je národní strategií s dlouhodobým plánem a konkrétními kroky k efektivní ochraně životního prostředí. Platnost stávající Státní politiky končí v roce 2020. Do podoby budoucího dokumentu se do konce března může zapojit i veřejnost. Informuje o tom ministerstvo životního prostředí.
(Celý text)

NP Šumava chce rozšířit klidová území na téměř 15.000 hektarů
27. února 2019 14:27

VIMPERK (ČTK) - Národní park (NP) Šumava navrhuje rozšířit klidová území, na nichž mohou turisté chodit jen po vyznačených cestách, ze současných 9002 hektarů na 14.921 hektarů. Největší změna by měla být v pohraniční části, která navazuje na klidové území NP Bavorský les, v oblasti Mokrůvek, Modravských slatí a Poledníku, kde žije jedna z největších populací tetřeva hlušce na Šumavě. NP Šumava zároveň chce otevřít téměř 3000 hektarů dosud nepřístupného území. Rada parku změny projedná 5. dubna. Novinářům to dnes řekli představitelé NP Šumava.
(Celý text)

V Británii hasiči bojovali s několika požáry vřesovišť a lesů
27. února 2019 11:57

PRAHA (ČTK) - Rozsáhlý požár vřesoviště se dnes podařilo uhasit britským hasičům poblíž Manchesteru na severu Anglie. Oheň se začal šířit v úterý večer a pohltil asi jeden a půl kilometru čtverečního vegetace. Lesy hořely také na jihovýchodě Anglie a ve Skotsku. Británie zažívá v současnosti nejteplejší zimu v zaznamenaných dějinách a právě teplé počasí zvyšuje riziko vzniku požárů.
(Celý text)

Praze chybí asi dvě třetiny pozemků na zelený pás podél okruhu
27. února 2019 11:45

PRAHA (ČTK) - Hlavnímu městu chybí zhruba dvě třetiny pozemků potřebných k vytvoření zeleného pásu podél Pražského okruhu v úseku mezi D1 a D11. Celkový rozsah pozemků pro pás je 251 hektarů. Na výkupy město vyčlenilo přes dvě miliardy korun. Vyplývá to z dokumentu, který včera projednal magistrátní výbor pro dopravu. Okruh se na dotkne osmi městských částí. Běchovic, Dubče, Kolodějí, Újezdu nad Lesy, Prahy 22, Nedvězí, Královic a Kolovrat. Právě tyto části má ochránit zelený pás, jehož součástí budou také protihlukové valy.
(Celý text)

Zoo Plzeň se zapojila do programu navrácení zubrů do Ázerbájdžánu
27. února 2019 11:09

PLZEŇ (ČTK) - Plzeňská zoologická zahrada se zapojila do mezinárodního projektu zaměřeného na návrat zubrů na Kavkaz, do oblasti jejich původního výskytu v severovýchodním Ázerbájdžánu. Ze západu Čech odcestoval téměř tříletý samec do zoo Tierpark Berlín, kde se shromažďují zvířata také ze zahrad v Bratislavě a v Lipsku. Druhá skupina zvířat pro repatriaci se tvoří ve Francii, kam putují zubři ze Švýcarska a Španělska, sdělil dnes mluvčí zoo Martin Vobruba.
(Celý text)

Zoo Plzeň se zapojila do programu navrácení zubrů do Ázerbájdžánu
27. února 2019 11:09

PLZEŇ (ČTK) - Plzeňská zoologická zahrada se zapojila do mezinárodního projektu zaměřeného na návrat zubrů na Kavkaz, do oblasti jejich původního výskytu v severovýchodním Ázerbájdžánu. Ze západu Čech odcestoval téměř tříletý samec do zoo Tierpark Berlín, kde se shromažďují zvířata také ze zahrad v Bratislavě a v Lipsku. Druhá skupina zvířat pro repatriaci se tvoří ve Francii, kam putují zubři ze Švýcarska a Španělska, sdělil dnes mluvčí zoo Martin Vobruba.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1044 | 1045 | 1046 | 1047 | 1048 | .. | 2140 | Další
Další články:
7. května 2024 06:02
6. května 2024 06:00
6. května 2024 05:59
5. května 2024 05:45
4. května 2024 05:45

Online diskuse
dTest: Nová evropská směrnice zavede „právo na opravu“
7. května 2024 11:08

PRAHA (Ekolist) - Spotřebitelé i podnikatelé často dávají přednost výměně vadného zboží před jeho opravou. Spotřebitelé tak dostanou zcela nový kus na rozdíl od opravovaného, již však jednou porouchaného, zboží. Pro podnikatele zase může být dodání nového kusu výhodnější, jelikož nemusí zdlouhavě shánět náhradní díly a platit zaměstnance za mnohdy časově náročnou opravu, a to i v případě, kdy by spotřebitel mohl takovou opravu preferovat. Vyhazování velkého množství vyměněných výrobků, byť mohou být až na drobné součásti plně funkční, je však velkou zátěží pro životní prostředí. To má ovšem vyřešit návrh nové směrnice Evropského parlamentu o společných pravidlech na podporu oprav zboží.
(Celý text)

Mrazy v lesích poškodily plochy s nasetými duby, čeká se slabá úroda semen
7. května 2024 10:44

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Dubnová vlna mrazů poškodila v lesích především síje žaludů dubu, což jsou obnovované plochy s nasetými žaludy. Lesníci je budou muset obnovit. Podobně jako u ovocných dřevin mrazy poškodily květy stromů, což se odrazí ve slabé úrodě semen lesních dřevin, sdělila mluvčí státního podniku Lesy České republiky (LČR) Eva Jouklová. Podnik spravuje téměř polovinu lesů v ČR. V novodobé historii státního podniku jde o první takové poškození lesů jarními mrazy.
(Celý text)

Na Broumovsku skončil projekt na zmírnění dopadů klimatické změny
7. května 2024 10:40

BROUMOV (ČTK) - Na Broumovsku po roce skončil projekt na zadržování vody v krajině a zmírnění dopadů klimatické změny za 5,6 milionu korun. Díky projektu Voda na Broumovsku I vzniklo několik tůní, včetně uceleného vodního biotopu, a byla vysázena nová stromořadí. ČTK o tom informovala Kateřina Ostradecká z Agentury pro rozvoj Broumovska. Projekt, za kterým stojí Strategická rada regionu Broumovsko, je financován z tzv. norských fondů a jeho partnerem je spolek Krajinohled. Provedené úpravy jsou převážně na pozemcích obce Otovice a města Broumov.
(Celý text)

Příběh paní Mirky a záchrana malých kalousů
7. května 2024 04:25

PLZEŇ (Ekolist) - V pondělí 29. 4. 2024 kolem půlnoci byla svědkem, jak kamion v Plzni u Boleváku na nové čtyřproudé silnici (Na Sudech) srazil kalouse ušatého. Byla to obrovská shoda náhod a paní Mirka Sokolová, která šla se psem po chodníku, sebrala sovu ze silnice hned, jak bezvládné tělo zůstalo ležet na krajnici.
(Celý text)

Odborníci: Lidstvo kosmickým odpadem čím dál víc zamořuje vesmír
7. května 2024 01:29

PRAHA (ČTK) - Kosmický odpad především v podobě družic čím dál více zamořuje vesmír a oběžnou dráhu Země. Dopravit na ní sondy a družice je totiž poměrně levné a využívají toho i soukromé společnosti, uvedli odborníci v rozhovorech, které poskytla ČTK Akademie věd ČR (AV ČR). Hrozí podle nich, že bude docházet ke srážkám s technologickými družicemi, které zajišťují navigaci nebo předpovědi počasí.
(Celý text)

Na MŽP míří správní žaloba kvůli odtoku vody do dolu Turów, ministerstvo ji vítá
7. května 2024 00:57

(ČTK) - Expertní skupina Frank Bold podala správní žalobu na ministerstvo životního prostředí (MŽP), aby se domohla zveřejnění informací o odtoku vody do polského uhelného dolu Turów, který leží blízko českých hranic. Informace polská strana poskytuje MŽP, některé ale považuje za obchodní tajemství těžební společnosti PGE, a české ministerstvo je tak nemůže zveřejnit, upozornila skupina stejně jako MŽP na sociální síti X. Ministerstvo žalobu přivítalo.
(Celý text)

Praha dá letos na projekty pro životní prostředí 42 milionů Kč, podobně jako loni
6. května 2024 23:39

PRAHA (ČTK) - Praha dá letos na projekty, které mají zlepšit životní prostředí, 42 milionů korun, podobně jako loni. Peníze dostanou žadatelé například na ochranu přírody, vzdělávání nebo cirkulární ekonomiku. Rozdělí si je 145 takových projektů. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.
(Celý text)

Liberecký spolek Čmelák vysadil 1000 tisů červených ve 40 lokalitách kraje
6. května 2024 20:20

LIBEREC (ČTK) - Liberecký spolek Čmelák vysadil za poslední tři roky 1000 sazenic vzácného tisu červeného. Jsou ve 40 lesních lokalitách po Libereckém kraji. Na tříletý projekt návratu této dřeviny do české krajiny získal Čmelák z norských fondů 1,7 milionu korun. Další více než milion zaplatil ze svého a darů, informoval koordinátor projektu Jiří Antl.
(Celý text)

SVOL: Jarní mráz způsobil v lesích škody na mladých porostech za miliardy korun
6. května 2024 19:59

PELHŘIMOV (ČTK) - V lesích uškodily jarní mrazy mladým porostům listnatých stromů i jedlí. Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) odhadlo, že dopad mrazů způsobí v jejich hospodaření škody za miliardy korun. Vládu žádá, aby v rozpočtu na příští rok a na další roky vyčlenila peníze na plné pokrytí žádostí nestátních vlastníků lesů o příspěvky na jejich hospodaření.
(Celý text)

Výborný chce na vládě vyjednat podporu pro ovocnáře v řádu stovek milionů
6. května 2024 19:51

(ČTK) - Ministerstvo zemědělství (MZe) chce ovocnářům zasaženým jarními mrazy vyjednat podporu minimálně v řádu stovek milionů korun. Na úterním jednání vlády ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) seznámí členy kabinetu se situací a probere možnosti pomoci. Jednou z nich je spuštění programu pro řešení rizik a krizí v zemědělství, které je ministerstvo připravené spustit, jakmile vláda rozhodně o výši finanční podpory. Výborný dnes po jednání tripartity řekl, že pracovně uvažuje o částce zhruba 200 milionů korun, záleží ale na jednání s ostatními ministry. Výplaty by mohly začít od srpna. Další pomoc očekává od Evropské unie.
(Celý text)

V Krkonoších se objevil los evropský
6. května 2024 14:14

PRAHA (Ekolist) - Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento svůj primát v budoucnu může přijít, protože se v Krkonoších objevil los evropský. Na tísňové lince Správy KRNAP jsme včera přijali opakovaná hlášení o pozorování potulujícího se losa evropského v okolí východokrkonošského Žacléře. Jedná se o druh, který zde byl doma a člověk jej v minulosti vyhubil.
(Celý text)

Studie: Jedovatí hadi budou kvůli globálnímu oteplování zřejmě masově migrovat
6. května 2024 12:36

LONDÝN (ČTK) - Změna klimatu pravděpodobně povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů a zemí, které na to nejsou připravené, což jejich obyvatele učiní zranitelnějšími vůči uštknutí. Napsal to list The Guardian s odkazem na studii, podle které se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy.
(Celý text)

Vláda projedná novelu veterinárního zákona, která zavádí kamery na jatkách
6. května 2024 12:18

PRAHA (ČTK) - Vláda v úterý projedná novelu veterinárního zákona, která by měla mimo jiné zavést kamery na jatkách. Novela reaguje na nová nařízení Evropské komise vydávaná pro veterinární péči. Novelu připravilo ministerstvo zemědělství. Připomínkové řízení skončilo loni v prosinci. Účinnost zákona předpokládá ministerstvo od roku 2025.
(Celý text)

O hledání travičů, výcviku psů a nebezpečnosti karbofuranu. Rozhovor s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické
6. května 2024 05:15

PRAHA (Ekolist) - Odhalit člověka, který ve volné krajině klade otrávené návnady, není jednoduché. Nedávno se díky spolupráci Policie ČR a psí jednotky České společnosti ornitologické povedlo jednoho traviče odhalit. O práci a výcviku psí jednotky jsme hovořili s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické.
(Celý text)

Původní druhy rostlin z české krajiny mizí, šíří se teplomilné, potvrdila studie
6. května 2024 02:00

BRNO (ČTK) - Původní druhy rostlin z české přírody mizí, krajinou se šíří teplomilné a nepůvodní druhy. Potvrdila to studie, která vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR a dalšími univerzitami. Masarykova univerzita o tom informovala na svém webu.
(Celý text)

Ministr životního prostředí Hladík není proti výstavbě dostupného bydlení na zemědělské půdě
6. května 2024 01:20

(ČTK) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) není proti výstavbě dostupného nájemního bydlení na zemědělské půdě, stavět by na ní ale měly obce, nikoli soukromí developeři. Hladík to uvedl v rozhovoru s ČTK. Vládní novelu omezující výstavbu na nejkvalitnější zemědělské půdě v pátek schválila Sněmovna. Právnické osoby, tedy právě soukromí developeři, mohou za určitých podmínek na stavbu dostupného bydlení získat i státní dotaci.
(Celý text)

Účinnost přípravků proti škůdcům klesá, uvedl výzkumník ze zemědělské univerzity
6. května 2024 01:15

PRAHA (ČTK) - Účinnost přípravků proti škůdcům se snižuje, může za to omezování počtu povolených účinných látek v přípravcích na ochranu rostlin, upozornil Jan Kazda z Katedry ochrany rostlin České zemědělské univerzity v Praze. Vzniká tak populace odolných škůdců a zemědělci musejí používat méně šetrné přípravky a jejich aplikaci opakovat, dodal. V Česku se i tak pesticidy využívají v menším množství, než je evropský průměr.
(Celý text)

U Brniště plánují postavit šest větrných elektráren, ne všichni v obci jsou pro
6. května 2024 00:27

BRNIŠTĚ (ČTK) - V Brništi na Českolipsku plánují postavit šest větrných elektráren, každou o výšce kolem 150 metrů a instalovaném výkonu sedm megawattů (MW). O záměru vedení obce minulý týden diskutovalo s obyvateli. Původně se mluvilo o 14 až 15 elektrárnách, to ale obec odmítla. Šest je maximum, řekl na jednání starosta Michal Vinš (NEZ). Impulzem k záměru byl zájem společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje postavit v Brništi větrný park, teď má obec na stole dalších pět nabídek.
(Celý text)

V ostravské zoo vznikne expozice pro tučňáky, konkrétní druh se vybírá
5. května 2024 23:43

OSTRAVA (ČTK) - V ostravské zoologické zahradě vznikne expozice pro tučňáky. Město hledá zhotovitele stavby, jejíž výstavba by mohla začít letos na podzim a podle odhadů by měla stát 145 milionů korun bez DPH. Tučňáky zahrada, založená v roce 1951, dosud nechovala.
(Celý text)

Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2140 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama