titulní strana > co píší jiní
V menzách VUT už nebudou jednorázové plastové kelímky
28. listopadu 2018 00:18

BRNO (ČTK) - Menzy Vysokého učení technického v Brně (VUT) přestanou používat běžné plastové kelímky, nyní jich studenti a další strávníci spotřebují téměř 500.000 ročně. Od nového roku menzy přejdou na kelímky z ekologického plastu, v budoucnu chtějí nakoupit papírové. Škola plánuje také další ekologická opatření, nakoupí například automaty na vodu, ze kterých si studenti mohou plnit vlastní lahve.
(Celý text)

Francouz Lecomte vzdal pokus o přeplavání Pacifiku
28. listopadu 2018 00:17

PRAHA (ČTK) - Francouzský dálkový plavec Benoît Lecomte musel vzdát svůj pokus přeplavat jako první člověk Tichý oceán poté, co jeho doprovodný člun zničila bouře. Informoval o tom včera zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Žebříček potravinové udržitelnosti vede Francie, ČR je sedmá
28. listopadu 2018 00:14

(ČTK) - Žebříček zemí, které se mohou pochlubit nejlepší potravinovou udržitelností, vede Francie. Dopomohla jí k tomu opatření proti plýtvání potravinami a podpora ekologického zemědělství. Česká republika obsadila mezi 67 měřenými zeměmi sedmé místo. Vyplývá to z včera zveřejněných údajů společnosti Economist Intelligence Unit a nadace Barilla Center for Food & Nutrition.
(Celý text)

Česko a Izrael budou spolupracovat při využívání vody či třídění
28. listopadu 2018 00:12

JERUZALÉM (ČTK) - Česká republika bude intenzivněji spolupracovat s Izraelem v oblasti využívání vody či třídění odpadů. Vyplývá to z mezivládní dohody, kterou včera v Jeruzalému český ministr pro životní prostředí Richard Brabec podepsal společně se svým izraelským protějškem Zeevem Elkinem. Brabec řekl, že obě instituce budou spolupracovat na konkrétních projektech, organizování společných seminářů nebo setkávání expertů. Brabec společně s dalšími ministry české vlády do Izraele přicestoval v rámci delegace prezidenta Miloše Zemana.
(Celý text)

Pardubický kraj má 36 projektů na snížení spotřeby energií
28. listopadu 2018 00:10

PARDUBICE (ČTK) - Pardubické hejtmanství chce na snížení spotřeby energií a emisí získat do roku 2020 z evropských dotací 143 milionů korun. Má 36 projektů, některé už dokončil. Dotace dostává zpětně, uvedl kraj v tiskové zprávě.
(Celý text)

Smrtící atrakce: Jak si floridský státní park zadělal na pořádný problém
27. listopadu 2018 01:05

PRAHA (Ekolist) - Návštěva floridského státního parku Silver Spring rozhodně není pro turistu bez rizik. Zatopené džungli a mokřadům tu totiž kralují makaci, kteří tu byli před osmdesáti lety uměle vysazeni. A teď se dají počítat na stovky. Někteří jsou agresivní. A aby toho nebylo málo, přenáší smrtící virus. Píší o tom Fox13news.
(Celý text)

Déšť v posledních pěti letech nestíhá dorovnat odtok v řekách, varují hydrologové
27. listopadu 2018 01:05

PRAHA (Ekolist) - Česko zažívá pět let sucho. Co se týče nízkých průtoků v tocích, byl letošní rok tím nejhorším. Projevuje se tak dlouhodobý nedostatek vody v krajině z předešlých let. Informuje o tom Český hydrometeorologický ústav, který na únor 2019 připravuje vydání detailní studie aktuálního sucha.
(Celý text)

Medvěd již na Vsetínsku neškodí, ochránci odvezli odchytovou klec
27. listopadu 2018 00:45

VSETÍN (ČTK) - Ochránci přírody dnes odvezli z terénu odchytovou klec na medvěda, která byla na jednom z hřebenů Vsetínských Beskyd. Klec tam instalovali na začátku listopadu, přilákala však pouze jiná zvířata. Medvěd neudělal už více než tři týdny žádnou škodu. Je možné, že utekl na Slovensko, nebo se konečně chová jako slušný medvěd, řekl dnes Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí.
(Celý text)

Prezident Zeman pokřtil knihu o lánské zámecké oboře
27. listopadu 2018 00:31

PRAHA (ČTK) - Prezident Miloš Zeman minulý týden pokřtil knihu Lánská obora v proměnách času. Publikace připravovaná několik let pokrývá historii obory od pravěku do současnosti. Při té příležitosti vzpomínal na návštěvu s polského Bělověžského pralesa, který má podle něj mladší stromy a méně zvěře než obora kolem zámku v Lánech.
(Celý text)

Princ Harry nabídl Zambii pomoc s řídnoucí populací slonů
27. listopadu 2018 00:30

LUSAKA (ČTK) - Britský princ Harry během návštěvy Zambie nabídl pomoc s tenčící se populací slonů. Harry coby předseda nevládní organizace na ochranu přírody African Parks podle agentury Reuters navrhl, aby řídnoucí stavy zambijských slonů doplnilo až 1000 jedinců ze sousední Botswany.
(Celý text)

Národní park Podyjí opět ocení projekty citlivé k přírodě
27. listopadu 2018 00:21

ZNOJMO (ČTK) - Vedení Národního parku Podyjí i letos ocení projekty citlivé k přírodě a prospěšné prostředí, v němž žijí obyvatelé této chráněné oblasti na Znojemsku. Cenu dostanou také lidé, kteří se o to zasloužili. Jednoho z nich vybere v anketě veřejnost. Mezi čtyřmi navrženými projekty je například péče o louky v okolí Hnanic nebo citlivá rekonstrukce střechy vranovského zámku. V tiskové zprávě to uvedl mediální koordinátor ankety David Grossmann.
(Celý text)

Trump nevěří, že klimatické změny budou pro ekonomiku USA ničivé
27. listopadu 2018 00:20

WASHINGTON (ČTK) - Donald Trump nevěří, že klimatické změny budou mít na hospodářství Spojených států ničivý dopad. Americký prezident to včera řekl novinářům v Bílém domě poté, co jim sdělil, že četl část aktuálního klimatického hodnocení vydaného Národním úřadem pro oceány a ovzduší (NOAA).
(Celý text)

Záchranná stanice pro zvířata Přibylové se stěhuje z Jinonic
27. listopadu 2018 00:18

PRAHA (ČTK) - Záchranná stanice pro zvířata Věry Aladzasové Přibylové, která neoprávněně užívala pozemky v pražských Jinonicích, se stěhuje na dvě nová místa, do Prahy 9 a Kralup nad Vltavou. Sdělila to Přibylová. Na pozemcích je také záchranná stanice provozovaná Lesy hlavního města, která je však ve špatném stavu. Kvůli tomu magistrát připravuje stavbu nové stanice. Neoprávněné užívání pozemků Přibylovou realizaci projektu zdržovalo.
(Celý text)

Primátor Pardubic chce obnovit jednání o spalovně
27. listopadu 2018 00:17

PARDUBICE (ČTK) - Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) obnoví jednání s investorem spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví. Město má stále mezi prioritami záměr zabránit jejímu zprovoznění. Včera to řekl Charvát.
(Celý text)

Kronospan chce v Jihlavě vyrábět desky i z recyklovaného dřeva
27. listopadu 2018 00:14

JIHLAVA (ČTK) - Firma Kronospan OSB chce ve výrobě konstrukčních desek v Jihlavě zpracovávat i recyklované dřevo. Plánuje jím nahradit až polovinu dřeva z lesa. Kvůli tomu potřebuje prodloužit lis na výrobu desek a instalovat zařízení, které dokáže z recyklovaného dřeva vytřídit příměsi. Vliv tohoto záměru na životní prostředí začaly posuzovat úřady. Vyjadřovat se k němu mohou dotčené samosprávy, orgány i veřejnost. Záměr chce firma uskutečnit ve dvou etapách do roku 2023.
(Celý text)

Česká Lípa rozšiřuje třídění odpadu, obyvatelé za něj neplatí
27. listopadu 2018 00:12

Č. LÍPA (ČTK) - Česká Lípa rozšiřuje stanoviště na tříděný odpad. Ve městě je 182 souprav nádob na tříděný odpad, do konce roku přibudou na základě požadavků obyvatel další tři soupravy v oblasti Dolní Libchavy a také u nového Komunitního domu seniorů v Děčínské ulici. Včera to řekla mluvčí radnice Eva Markgrafová. I když nádob ve městě přibývá a obyvatelé mají o třídění zájem, za ostatními obcemi v Libereckém kraji Česká Lípa zaostává.
(Celý text)

ČIŽP dala pokutu 280.000 Kč plzeňské firmě za nelegální lakovnu
27. listopadu 2018 00:10

PLZEŇ (ČTK) - Inspektorát České inspekce životního prostředí v Plzni (ČIŽP) uložil pokutu 280.000 korun plzeňské společnosti TONER RL s. r. o., která vyrábí ocelové palety a kovové produkty. Ve svém areálu v Domažlické ulici provozovala bez povolení lakovnu, řekla mluvčí inspekce Jana Jandová. Společnost si podle ní po kontrole inspektorů zajistila lakování u jiných subjektů a připravuje instalaci nové lakovny včetně vzduchotechniky a záchytu tuhých znečišťujících i těkavých organických látek. Proti pokutě se neodvolala.
(Celý text)

Brněnští vědci zkoumají Pando, největší žijící organismus na světě
26. listopadu 2018 14:22

PRAHA (Ekolist) - Vědci z Mendelovy univerzity v Brně zkoumají největší a nejtěžší živý organismus na světě. Je jím Pando, klon topolu osikovitého, který roste v americkém státě Utah. Váhu lesa Pando odborníci odhadují na 6000 tun a takovou hmotnost by nepřevážilo ani tisíc slonů. Roste na západě USA v rezervaci Fishlake National Forest.
(Celý text)

Kolik se dá z českých polí zachránit "ošklivých" plodin? Dobrovolníci jich pro Potravinové banky nasbírali tuny
26. listopadu 2018 13:49

PRAHA (Ekolist) - Dobrovolníkům se v rámci iniciativy Zachraň jídlo podařilo z českých polí zachránit 18 tun jídla. Takzvané paběrkování je úspěšný zejména v jižních Čechách.
(Celý text)

Vlčice u Hradčan zahynula po střetu s jinou šelmou, asi vlkem, ukázal výsledek pitvy
26. listopadu 2018 10:25

PRAHA (Ekolist) - Mrtvé zvíře bylo nalezeno koncem října u Hradčan nad Ploučnicí. Pitva doložila, že ani ne roční vlčice zahynula po střetu s jinou šelmou, pravděpodobně vlkem. Není však možné ani vyloučit zápas se psem či psy. Nepotvrdil se tedy původní předpoklad, že za smrtí vlčice stojí prase divoké. Testy zároveň prokázaly, že mrtvé zvíře nemělo vzteklinu a že se skutečně jedná o vlka. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny.
(Celý text)

Vlčice u Hradčan zahynula po střetu s jinou šelmou, asi vlkem, ukázal výsledek pitvy
26. listopadu 2018 10:25

PRAHA (Ekolist) - Mrtvé zvíře bylo nalezeno koncem října u Hradčan nad Ploučnicí. Pitva doložila, že ani ne roční vlčice zahynula po střetu s jinou šelmou, pravděpodobně vlkem. Není však možné ani vyloučit zápas se psem či psy. Nepotvrdil se tedy původní předpoklad, že za smrtí vlčice stojí prase divoké. Testy zároveň prokázaly, že mrtvé zvíře nemělo vzteklinu a že se skutečně jedná o vlka. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1074 | 1075 | 1076 | 1077 | 1078 | .. | 2140 | Další
Další články:
6. května 2024 06:00
6. května 2024 05:59
5. května 2024 05:45
4. května 2024 05:45
3. května 2024 17:08

Online diskuse
Příběh paní Mirky a záchrana malých kalousů
7. května 2024 04:25

PLZEŇ (Ekolist) - V pondělí 29. 4. 2024 kolem půlnoci byla svědkem, jak kamion v Plzni u Boleváku na nové čtyřproudé silnici (Na Sudech) srazil kalouse ušatého. Byla to obrovská shoda náhod a paní Mirka Sokolová, která šla se psem po chodníku, sebrala sovu ze silnice hned, jak bezvládné tělo zůstalo ležet na krajnici.
(Celý text)

Odborníci: Lidstvo kosmickým odpadem čím dál víc zamořuje vesmír
7. května 2024 01:29

PRAHA (ČTK) - Kosmický odpad především v podobě družic čím dál více zamořuje vesmír a oběžnou dráhu Země. Dopravit na ní sondy a družice je totiž poměrně levné a využívají toho i soukromé společnosti, uvedli odborníci v rozhovorech, které poskytla ČTK Akademie věd ČR (AV ČR). Hrozí podle nich, že bude docházet ke srážkám s technologickými družicemi, které zajišťují navigaci nebo předpovědi počasí.
(Celý text)

Na MŽP míří správní žaloba kvůli odtoku vody do dolu Turów, ministerstvo ji vítá
7. května 2024 00:57

(ČTK) - Expertní skupina Frank Bold podala správní žalobu na ministerstvo životního prostředí (MŽP), aby se domohla zveřejnění informací o odtoku vody do polského uhelného dolu Turów, který leží blízko českých hranic. Informace polská strana poskytuje MŽP, některé ale považuje za obchodní tajemství těžební společnosti PGE, a české ministerstvo je tak nemůže zveřejnit, upozornila skupina stejně jako MŽP na sociální síti X. Ministerstvo žalobu přivítalo.
(Celý text)

Praha dá letos na projekty pro životní prostředí 42 mil. Kč, podobně loni
6. května 2024 23:39

PRAHA (ČTK) - Praha dá letos na projekty, které mají zlepšit životní prostředí, 42 milionů korun, podobně jako loni. Peníze dostanou žadatelé například na ochranu přírody, vzdělávání nebo cirkulární ekonomiku. Rozdělí si je 145 takových projektů. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.
(Celý text)

Liberecký spolek Čmelák vysadil 1000 tisů červených ve 40 lokalitách kraje
6. května 2024 20:20

LIBEREC (ČTK) - Liberecký spolek Čmelák vysadil za poslední tři roky 1000 sazenic vzácného tisu červeného. Jsou ve 40 lesních lokalitách po Libereckém kraji. Na tříletý projekt návratu této dřeviny do české krajiny získal Čmelák z norských fondů 1,7 milionu korun. Další více než milion zaplatil ze svého a darů, informoval koordinátor projektu Jiří Antl.
(Celý text)

SVOL: Jarní mráz způsobil v lesích škody na mladých porostech za miliardy korun
6. května 2024 19:59

PELHŘIMOV (ČTK) - V lesích uškodily jarní mrazy mladým porostům listnatých stromů i jedlí. Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) odhadlo, že dopad mrazů způsobí v jejich hospodaření škody za miliardy korun. Vládu žádá, aby v rozpočtu na příští rok a na další roky vyčlenila peníze na plné pokrytí žádostí nestátních vlastníků lesů o příspěvky na jejich hospodaření.
(Celý text)

Výborný chce na vládě vyjednat podporu pro ovocnáře v řádu stovek milionů
6. května 2024 19:51

(ČTK) - Ministerstvo zemědělství (MZe) chce ovocnářům zasaženým jarními mrazy vyjednat podporu minimálně v řádu stovek milionů korun. Na úterním jednání vlády ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) seznámí členy kabinetu se situací a probere možnosti pomoci. Jednou z nich je spuštění programu pro řešení rizik a krizí v zemědělství, které je ministerstvo připravené spustit, jakmile vláda rozhodně o výši finanční podpory. Výborný dnes po jednání tripartity řekl, že pracovně uvažuje o částce zhruba 200 milionů korun, záleží ale na jednání s ostatními ministry. Výplaty by mohly začít od srpna. Další pomoc očekává od Evropské unie.
(Celý text)

V Krkonoších se objevil los evropský
6. května 2024 14:14

PRAHA (Ekolist) - Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento svůj primát v budoucnu může přijít, protože se v Krkonoších objevil los evropský. Na tísňové lince Správy KRNAP jsme včera přijali opakovaná hlášení o pozorování potulujícího se losa evropského v okolí východokrkonošského Žacléře. Jedná se o druh, který zde byl doma a člověk jej v minulosti vyhubil.
(Celý text)

Studie: Jedovatí hadi budou kvůli globálnímu oteplování zřejmě masově migrovat
6. května 2024 12:36

LONDÝN (ČTK) - Změna klimatu pravděpodobně povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů a zemí, které na to nejsou připravené, což jejich obyvatele učiní zranitelnějšími vůči uštknutí. Napsal to list The Guardian s odkazem na studii, podle které se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy.
(Celý text)

Vláda projedná novelu veterinárního zákona, která zavádí kamery na jatkách
6. května 2024 12:18

PRAHA (ČTK) - Vláda v úterý projedná novelu veterinárního zákona, která by měla mimo jiné zavést kamery na jatkách. Novela reaguje na nová nařízení Evropské komise vydávaná pro veterinární péči. Novelu připravilo ministerstvo zemědělství. Připomínkové řízení skončilo loni v prosinci. Účinnost zákona předpokládá ministerstvo od roku 2025.
(Celý text)

O hledání travičů, výcviku psů a nebezpečnosti karbofuranu. Rozhovor s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické
6. května 2024 05:15

PRAHA (Ekolist) - Odhalit člověka, který ve volné krajině klade otrávené návnady, není jednoduché. Nedávno se díky spolupráci Policie ČR a psí jednotky České společnosti ornitologické povedlo jednoho traviče odhalit. O práci a výcviku psí jednotky jsme hovořili s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické.
(Celý text)

Původní druhy rostlin z české krajiny mizí, šíří se teplomilné, potvrdila studie
6. května 2024 02:00

BRNO (ČTK) - Původní druhy rostlin z české přírody mizí, krajinou se šíří teplomilné a nepůvodní druhy. Potvrdila to studie, která vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR a dalšími univerzitami. Masarykova univerzita o tom informovala na svém webu.
(Celý text)

Ministr životního prostředí Hladík není proti výstavbě dostupného bydlení na zemědělské půdě
6. května 2024 01:20

(ČTK) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) není proti výstavbě dostupného nájemního bydlení na zemědělské půdě, stavět by na ní ale měly obce, nikoli soukromí developeři. Hladík to uvedl v rozhovoru s ČTK. Vládní novelu omezující výstavbu na nejkvalitnější zemědělské půdě v pátek schválila Sněmovna. Právnické osoby, tedy právě soukromí developeři, mohou za určitých podmínek na stavbu dostupného bydlení získat i státní dotaci.
(Celý text)

Účinnost přípravků proti škůdcům klesá, uvedl výzkumník ze zemědělské univerzity
6. května 2024 01:15

PRAHA (ČTK) - Účinnost přípravků proti škůdcům se snižuje, může za to omezování počtu povolených účinných látek v přípravcích na ochranu rostlin, upozornil Jan Kazda z Katedry ochrany rostlin České zemědělské univerzity v Praze. Vzniká tak populace odolných škůdců a zemědělci musejí používat méně šetrné přípravky a jejich aplikaci opakovat, dodal. V Česku se i tak pesticidy využívají v menším množství, než je evropský průměr.
(Celý text)

U Brniště plánují postavit šest větrných elektráren, ne všichni v obci jsou pro
6. května 2024 00:27

BRNIŠTĚ (ČTK) - V Brništi na Českolipsku plánují postavit šest větrných elektráren, každou o výšce kolem 150 metrů a instalovaném výkonu sedm megawattů (MW). O záměru vedení obce minulý týden diskutovalo s obyvateli. Původně se mluvilo o 14 až 15 elektrárnách, to ale obec odmítla. Šest je maximum, řekl na jednání starosta Michal Vinš (NEZ). Impulzem k záměru byl zájem společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje postavit v Brništi větrný park, teď má obec na stole dalších pět nabídek.
(Celý text)

V ostravské zoo vznikne expozice pro tučňáky, konkrétní druh se vybírá
5. května 2024 23:43

OSTRAVA (ČTK) - V ostravské zoologické zahradě vznikne expozice pro tučňáky. Město hledá zhotovitele stavby, jejíž výstavba by mohla začít letos na podzim a podle odhadů by měla stát 145 milionů korun bez DPH. Tučňáky zahrada, založená v roce 1951, dosud nechovala.
(Celý text)

Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

Hasiči odstraňují roje včel jen z veřejných prostranstvích či v případě ohrožení
5. května 2024 18:58

PARDUBICE (ČTK) - V posledních dnech evidují hasiči zvýšený počet telefonátů na tísňovou linku se žádostí o odstranění rojů včel či jiného bodavého hmyzu. Opakovaně upozorňují, že v takových situacích zasahují jen tehdy, pokud jde o veřejné prostranství nebo akutně hrozí ohrožení zdraví lidí, například alergiků. Na webu to uvedla mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková. Někdy stačí počkat, až včely odletí, jindy je třeba zavolat specializovanou firmu.
(Celý text)

Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární jógu se štěňaty
5. května 2024 18:56

ŘÍM (ČTK) - Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární cvičení jógy za přítomnosti štěňat. Tento týden vydalo směrnici, podle které by se lekce "puppy yogy" měly konat jen s dospělými psy, píše server stanice CNN a italská média. Cílem opatření je podle úřadů chránit zdraví zvířat a bezpečnost cvičících. Rozhodnutí uvítali ochránci zvířat, kteří módní formu cvičení jógy kritizovali.
(Celý text)

Lepra se ve středověku přenášela mezi veverkami a lidmi, tvrdí studie
5. května 2024 13:00

LONDÝN (ČTK) - Lepra se ve středověké Anglii přenášela mezi lidmi a veverkami. Zjištění podporuje teorii, že při šíření této nemoci mohl hrát roli obchod s kožešinami, uvedla studie, o které informoval list The Guardian.
(Celý text)

Lepra se ve středověku přenášela mezi veverkami a lidmi, tvrdí studie
5. května 2024 13:00

LONDÝN (ČTK) - Lepra se ve středověké Anglii přenášela mezi lidmi a veverkami. Zjištění podporuje teorii, že při šíření této nemoci mohl hrát roli obchod s kožešinami, uvedla studie, o které informoval list The Guardian.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2140 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama