titulní strana > co píší jiní
Máte rádi vonné svíčky? Pak zbystřete. Voní, ale škodí
10. prosince 2018 01:34

PRAHA (Ekolist) - Advent. Mnozí z nás právě v tento čas zapalují ve svých domovech svíčky nejen na adventních věncích, ale také samostatně, jako tzv. aroma svíce. Rádi se obklopujeme vůní připomínající koření, jehličí, perník a další vánočně laděné vůně. Výrobci přicházejí s novými a novými vonnými kompozicemi, v marketech na nás útočí vyzývavě barevné gelové svíčky ve skle, které slibují mnoho hodin opojného aromazážitku. Pojďme se ale podívat, zda nám taková vánoční svíčka kromě omámených smyslů nepřinese také nějaké mikro kaňky na našem zdraví. Možná pak přehodnotíme své zvyklosti a vrátíme se zpět do minulých století ke skutečně přírodním svíčkám. Například z pravého včelího vosku.
(Celý text)

Přírodní medicína? Orangutani se jí opravdu léčí
10. prosince 2018 01:23

PRAHA (Ekolist) - Chemické látky s léčivým účinkem, obsažené v rostlinách, nevyužívají jen domorodci a farmaceutické firmy. Mnohem dříve si k nim našly cestu zvířata. Žurnál Scientific Reports teď referuje o prvním případu skutečné rostlinné „léčby“, kterou na sebe aplikují orangutani z Bornea.
(Celý text)

Dobrovolníci v Otevřené zahradě v Brně odpracovali na 600 hodin
10. prosince 2018 00:24

BRNO (ČTK) - Dobrovolníci letos v Otevřené zahradě Nadace Partnerství v centru Brna, která je přístupná veřejnosti, odpracovali na 600 hodin. Ročně zahradu, kde nadace pěstuje zeleninu či chová zvířata, navštíví asi 30.000 lidí. Na údržbě pozemků zahrady se podíleli především dobrovolníci z firem, celkem jich bylo zhruba 130. V tiskové zprávě to minulý týden za nadaci uvedl Martin Gillár. Ekocentrum Otevřená zahrada funguje od roku 2013, jeho vybudování přišlo zhruba na 90 milionů korun.
(Celý text)

Ostrava nechá svážet bioodpad ze škol a školek
10. prosince 2018 00:21

OSTRAVA (ČTK) - Ostrava nechá zpracovávat bioodpad ze školních kuchyní a stravoven. Od února příštího roku bude biologicky rozložitelný odpad z 55 mateřských a základních škol svážet dvakrát až třikrát týdně městská společnost OZO Ostrava, která vyhrála výběrové řízení. Novinářům to minulý týden řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).
(Celý text)

Sněmovna asi kvůli Evropské komisi posílí pozici ekologických organizací
10. prosince 2018 00:20

PRAHA (ČTK) - Nevládní ekologické organizace asi získají ze zákona výslovné právo požádat o uložení nápravných nebo preventivních opatření podle zákona o předcházení ekogické újmě. Změnu má na nátlak Evropské komise (EK) přinést novela, kterou v pátek Sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.
(Celý text)

V bývalém vojenském prostoru Ralsko se v prosinci bude zas bourat
10. prosince 2018 00:18

RALSKO (ČTK) - V bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku začínají v prosinci další demolice ruin, které tam zbyly po sovětské armádě. K zemi půjdou například ruiny bývalé kotelny, skladu uhlí nebo letního kina. Liberecký kraj si na to letos v rozpočtu vyčlenil 17 milionů korun, dalších šest milionů dostal od Vojenských lesů a statků ČR, řekla 1. prosince náměstkyně hejtmana Jitka Volfová (ANO). Bourat by se mělo pět objektů a demolice dalších pěti se připravuje na začátek příštího roku.
(Celý text)

Před 40 lety vznikla CHKO Podyjí, od roku 1991 je národním parkem
10. prosince 2018 00:17

ZNOJMO (ČTK) - Hluboký kaňon meandrující Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem žije životem typickým pro říční údolí a nivní louky. Počátek velkoplošné územní ochrany této rozsahem ojedinělé lokality se datuje k 11. prosinci 1978, kdy byla na ploše 103 kilometrů čtverečních vyhlášena Chráněná krajinná oblast Podyjí. V roce 1991 pak zde byl vyhlášen Národní park Podyjí.
(Celý text)

Pražský magistrát chystá úpravy vrchu Vítkov
10. prosince 2018 00:14

PRAHA (ČTK) - Vrch Vítkov mezi pražskými čtvrtěmi Žižkov a Karlín by se měl dočkat úprav. Pražský magistrát plánuje nejprve vytvořit na vrchu promenádu od památníku směrem k Ohradě. Její součástí má být kavárna a amfiteátr. V dalších letech bude město pokračovat v úpravách, které by postupně měly zahrnout celý kopec. V pátek to sdělil mluvčí městského Institutu plánování a rozvoje Marek Vácha.
(Celý text)

Polská policie odmítla pustit do země 13 ekologických aktivistů
10. prosince 2018 00:13

KATOVICE (ČTK) - Nejméně 13 ekologických aktivistů, kteří mířili do jihopolských Katovic na světovou konferenci o klimatu COP24, polská policie buď deportovala nebo je odmítla do Polska pustit. V sobotu o tom s odvoláním na ekologické organizace informovala agentura AP.
(Celý text)

Plzeň postaví velký sběrný dvůr za 37 milionů Kč na Slovanech
10. prosince 2018 00:12

PLZEŇ (ČTK) - V dosud nevyužívaném areálu na křižovatce ulic U Seřadiště a Na Bořích v obvodu Slovany postaví Plzeň v příštím roce moderní sběrný dvůr. Přijde zhruba na 37 milionů korun, z toho by měla dotace z Operačního programu Životní prostředí pokrýt 31,5 milionu korun. Přijetí dotace dnes schválili radní. Nový sběrný dvůr Na Bořích bude zaujímat plochu zhruba 3100 metrů čtverečních, obehnanou dva metry vysokým neprůhledným plotem, řekl minulý týden novinářům technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).
(Celý text)

Do dvou let by na Karvinsku měly jezdit první autobusy na vodík
10. prosince 2018 00:10

OSTRAVA (ČTK) - Do dvou let by v Moravskoslezském kraji měly cestující vozit první autobusy poháněné vodíkem. Například na Karvinsku jich má být deset za celkovou sumu 160 milionů korun. Pak by se vodíková technologie měla rozšířit i do dalších oblastí kraje. Vedení hejtmanství o tom minulý týden podepsalo v Ostravě memorandum s Ostravou a také společností Vítkovice Cylinders podnikatele Jana Světlíka, která má k dispozici potřebné technologie.
(Celý text)

Záleží vám na kvalitní půdě a krajině? Dávejte přednost biopotravinám
8. prosince 2018 01:00

PRAHA (Ekolist) - V Česku zabírá zemědělská půda přes 4 miliony hektarů, tedy více než polovinu celkové rozlohy našeho státu. Kvůli výstavbě mizí každý den 7,5 hektaru zemědělské půdy. Je proto mimořádně důležité se o zbývající ornou půdu starat a zemědělské postupy přizpůsobit i aktuálním klimatickým změnám. Své o tom ví Místní akční skupina Oslavka, která podporuje spolek Veselé biofarmy Velké Hostěrádky. Ta dodržuje při své práci principy ekologického zemědělství a jeho přínosy ukazuje koncovým spotřebitelům.
(Celý text)

MZe: Názory ochránců zvířat známe, ve skupině je nepotřebujeme
7. prosince 2018 12:37

PRAHA (ČTK) - Názory ochránců zvířat jsou ministerstvu zemědělství známé, proto je do pracovní skupině k zákazu drezury zvířat v cirkusech nepřizvalo. Členství ve skupině není nárokové, sdělil dnes mluvčí úřadu Vojtěch Bílý. Aktivisté například ze Svobody zvířat si ve čtvrtek na nepřizvání stěžovali v otevřeném dopisu ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi (za ČSSD).
(Celý text)

Ekologické organizace vyzvaly předsedy ANO a ČSSD ke změně energetické vize
7. prosince 2018 10:22

PRAHA (ČTK) - Asociace ekologických organizací Zelený kruh vyzvala předsedy vládních politických stran ke změně energetické politiky. Prioritou podle ní mají být investice do obnovitelných zdrojů a modernizace české energetiky, nikoli stavba nových jaderných reaktorů. Zelený kruh, který sdružuje 85 nevládních organizací v ČR i zahraničí, o tom informoval v dnešní tiskové zprávě.
(Celý text)

Samici šimpanze v Hodoníně uspali, přišla o tři zuby
7. prosince 2018 09:18

HODONÍN (ČTK) - Jedna z nejstarších samic šimpanze v Česku, kterou chová Zoo Hodonín, má za sebou plánovaný dentální zákrok. Museli ji kvůli tomu uspat, přišla o tři zuby. Šimpanzice je v pořádku, rány se hojí dobře, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí zoo Marie Blahová. V hodonínské zoo jde o ojedinělý zákrok.
(Celý text)

Univerzitní elektrotechnici zaskočili biology. Podařilo se jim přelstít hnízdící tučňáky
7. prosince 2018 01:15

PRAHA (Ekolist) - Většina šťavnatých podrobností ze života tučňáků je nám už dávno známa. Snad jen když přijde na jejich hnízdění, narážíme na nedostatek informací. Změnit to teď pomáhá tým studentů a výzkumníků ze skotské Heriot-Watt University, který tučňákům podstrčil dokonalé špionážní zařízení.
(Celý text)

Počet pasažérů v letecké přepravě v EU loni překonal miliardu
7. prosince 2018 01:14

BRUSEL (ČTK) - Počet cestujících v letecké přepravě v Evropské unii v loňském roce poprvé překonal miliardovou hranici. Podle údajů statistického úřadu Eurostat se zvýšil o sedm procent na rekordních 1,043 miliardy osob.
(Celý text)

Města i dobrovolníci začínají zabezpečovat zastávky kvůli ptákům
7. prosince 2018 01:00

(ČTK) - Stále více lidí vnímá skla jako největší hrozbu pro ptáky. Do zabezpečení skel kvůli možnému poranění ptáků se pouštějí obce a města i dobrovolníci, uvedla v tiskové zprávě Česká společnost ornitologická (ČSO). Podmínka bezpečnosti pro ptáky byla zahrnuta do výběrového řízení pro přístřešky MHD v Praze, dodala. Zástupci hlavního města a Institutu plánování a rozvoje minulý týden představili vítězný návrh přístřešků pro MHD a zábradlí Michala Froňka a Jana Němečka.
(Celý text)

Vánoční stromek nemusíte kupovat, můžete si ho pronajmout
6. prosince 2018 15:32

PRAHA (Ekolist) - Nemusíte se domů vláčet s kupovaným stromkem. Můžete si jej pronajmout. Firma vám stromek přiveze, poradí, jak se o něj starat, a po Vánocích zase odveze. A vy nemusíte nic vyhazovat. Pokud vás to zajímá, tak si pospěšte. Loni byly stromky k pronájmu rychle rozebrány.
(Celý text)

Čeští vědci postavili v tropické pralese na Papui Nové Guineji výzkumný jeřáb. Je osmý na světě
6. prosince 2018 14:25

PRAHA (Ekolist) - Papuánské výzkumné centrum Binatang, které založil a vede český ekolog Vojtěch Novotný z Biologického centra AV ČR, včera slavnostně otevřelo svůj největší výzkumný nástroj – padesátimetrový jeřáb ke studiu lesní ekologie. Tento nově postavený jeřáb se stal osmým na planetě a patří mezi tři výzkumné jeřáby, které jsou umístěny v tropickém deštném lese s chráněným územím. Využívat jej budou pro své biologické a ekologické experimenty vědci z celého světa. Informuje o tom Biologické centrum Akademie věd.
(Celý text)

Čeští vědci postavili v tropické pralese na Papui Nové Guineji výzkumný jeřáb. Je osmý na světě
6. prosince 2018 14:25

PRAHA (Ekolist) - Papuánské výzkumné centrum Binatang, které založil a vede český ekolog Vojtěch Novotný z Biologického centra AV ČR, včera slavnostně otevřelo svůj největší výzkumný nástroj – padesátimetrový jeřáb ke studiu lesní ekologie. Tento nově postavený jeřáb se stal osmým na planetě a patří mezi tři výzkumné jeřáby, které jsou umístěny v tropickém deštném lese s chráněným územím. Využívat jej budou pro své biologické a ekologické experimenty vědci z celého světa. Informuje o tom Biologické centrum Akademie věd.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1077 | 1078 | 1079 | 1080 | 1081 | .. | 2147 | Další
Další články:
19. května 2024 06:14
18. května 2024 06:05
17. května 2024 06:02
16. května 2024 06:03
15. května 2024 05:45

Online diskuse
Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě
18. května 2024 00:23

(ČTK) - U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě. Nyní zde nemají možnost se během čekání na proplavení bezpečně a pohodlně vyvázat. Práce zahájilo Ředitelství vodních cest (ŘVC) tento týden, hotovo by mělo být letos na podzim letošního roku. Náklady přesáhnou 32 milionů korun bez DPH, pokryje je Státní fond dopravní infrastruktury. Stavba nových čekacích stání nebude mít na provoz v okolí plavební komory téměř žádný vliv. Stání poslouží podle velikosti jednomu většímu nebo dvěma menším rekreačním plavidlům, řekl dnes ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
(Celý text)

Ve Francii zapsali do vesnické školy čtyři ovce, aby splnili kvótu na počet žáků
18. května 2024 00:22

(ČTK) - Ve Francii zapsali rodiče malých dětí ke studiu ve vesnické škole také čtyři ovce, aby splnili požadavek úřadů na minimální počet žáků. Chtěli tak vyjádřit svůj protest proti předpisům, kvůli nimž hrozí jejich škole uzavření, napsala stanice BFM TV.
(Celý text)

Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, nyní je zhruba tři týdny staré
18. května 2024 00:14

BRNO (ČTK) - Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, narodilo se přímo ve výběhu zhruba před třemi týdny. V brněnském zařízení zůstane malá samička asi jen půl roku, pak poputuje jinam, řekla mluvčí zoo Věra Müllerová. Stádo sobů v Brně tak nyní čítá čtyři samice, jednoho samce a mládě.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2147 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama