titulní strana > co píší jiní
Elektrárna Chvaletice podá znovu žádost o změnu u odpadních vod
18. listopadu 2019 00:20

PARDUBICE (ČTK) - Elektrárna Chvaletice připravuje novou žádost o změnu integrovaného povolení. Předchozí změnu, kterou v létě vydal Krajský úřad Pardubického kraje a prodloužil elektrárně povolení k vypouštění odpadních vod do Labe a umožnil navýšení limitů některých vypouštěných látek, zrušilo ministerstvo životního prostředí. Původní integrované povolení nezaniká, dokud nebude o žádosti pravomocně rozhodnuto.
(Celý text)

Pařížská radnice nechce ve městě cirkusy s divokými zvířaty
18. listopadu 2019 00:17

(ČTK) - Pařížská radnice přestane příští rok vydávat povolení k záboru veřejného prostranství cirkusům, v nichž vystupují volně žijící zvířata. Schválilo to zastupitelstvo francouzského hlavního města, informovala agentura AFP. Radnice chce přijetím opatření vyvinout mimo jiné tlak na francouzskou vládu, která omezení vystupování volně žijících zvířat v cirkusech už delší dobu slibuje.
(Celý text)

Odbor odpadů na ministerstvu životního prostředí dočasně povede Maršák, bude konkurz
18. listopadu 2019 00:15

PRAHA (ČTK) - Odbor odpadů na ministerstvu životního prostředí (MŽP) bude dočasně řídit Jan Maršák. Doposud byl vedoucím oddělení koncepcí a technologií a zastupoval ředitele Jaromíra Manharta. Ten k pátku na MŽP po vzájemné dohodě končí. Potvrdila to mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. Manhart bude pokračovat v práci na Státním fondu životního prostředí. Na funkci ředitele odboru odpadů bude podle mluvčí vypsáno výběrové řízení. O Manhartově odchodu z MŽP informoval ve čtvrtek server Euro.cz.
(Celý text)

ČR vydala nesouhlasné stanovisko k rozšíření polského dolu Turów
18. listopadu 2019 00:14

PRAHA (ČTK) - České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to v pátek oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.
(Celý text)

Poprvé se sešla nově vzniklá odborná skupina pro výběr úložiště
18. listopadu 2019 00:11

(ČTK) - Na ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) se v pátek poprvé sešla nově ustanovená skupina odborníků, která má pomoci při zúžení počtu možných lokalit pro plánované hlubinné úložiště radioaktivních odpadů v ČR. O tom v pátek informovala Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), z jejíž iniciativy poradní panel expertů letos v září vznikl. Postup státu při hledání úložiště dlouhodobě kritizují obce a spolky z Platformy proti hlubinnému úložišti, která sdružuje 32 obcí a měst a 15 spolků.
(Celý text)

Rakovník upravuje systém svozu odpadu, možná zvýší poplatky
18. listopadu 2019 00:08

RAKOVNÍK (ČTK) - Rakovník upravuje systém svozu odpadu a nově zavádí sběr kovů. Městu vzrostou náklady, možná proto zvýší poplatky. O zdražení uvažuje také Kladno. V obou městech budou mít poslední slovo zastupitelé na prosincových zasedáních, řekli starosta Rakovníka Luděk Štíbr a primátor Kladna Dan Jiránek (oba ODS).
(Celý text)

Co byste měli znát, než se pustíte do hospodaření s dešťovou vodou v rodinném domku?
17. listopadu 2019 05:57

PRAHA (Ekolist) - Stále častěji slýcháme, jak málo je vody, že je období sucha a je potřeba šetřit vodou pitnou. Možná Vás už napadlo, že dešťovou vodu byste nemuseli využívat jen k zálivce zahrady, nebo odvádět do kanalizace? Pokud plánujete rekonstrukci nebo výstavbu rodinného domu, můžete právě při této příležitosti vhodnou metodou řešit i hospodaření se srážkovou vodou. Domácnost tak může ušetřit až 50 % spotřeby pitné vody a tím zásadně snížit náklady na její provoz. Takové hospodaření s dešťovou vodou není jen ekologické, ale i finančně velmi výhodné řešení.
(Celý text)

Studie: Indonésie si ničí prostředí spalováním plastového odpadu
17. listopadu 2019 00:42

(ČTK) - Objem dovozu plastového odpadu do Indonésie se v minulých dvou letech zdvojnásobil a místní komunity ohrožují toxiny vznikající při spalování. Uvádí se to ve zprávě, kterou ve čtvrtek vydaly čtyři skupiny zabývající se ochranou životního prostředí. Dvě z nich - Ecoton a Nexus3 - jsou indonéské. Ke dvěma zahraničním patří Arnika z České republiky. Čtvrtým účastníkem výzkumu byla nadnárodní síť IPEN sdružující ochránce životního prostředí ze 122 zemí.
(Celý text)

Liberecká firma dodává technologii na úpravu pitné vody do Peru
17. listopadu 2019 00:26

LIBEREC (ČTK) - Pitnou vodu pro obyvatele Peru pomáhá zajistit projekt liberecké společnosti Photon Water Technology. V Česku je firma známá především v souvislosti s projekty zaměřenými na redukci sinic a řas v koupacích nádržích. V Peru ale její malé úpravny vody zajišťují tolik potřebnou pitnou vodu v několika nemocnicích, školách i komunitách. Aktuálně tam už pracuje sedm malých úpraven, další dvě se připravují, řekl ve středu výkonný ředitel společnosti Petr Kvapil.
(Celý text)

Desítky přehrážek ochrání vzácná rašeliniště Jizerské smrčiny
16. listopadu 2019 05:09

PRAHA (Ekolist) - Do Jizerských hor se v následujících třech letech vysadí 14 100 sazenic původních smrků ztepilých, jedlí a listnatých dřevin. A spolu s tím se vybuduje na 60 přehrážek, které mají pomoci ochránit místní rašeliniště. Na projektu Obnova evropsky významné lokality Jizerské smrčiny spolupracuje Jizersko-ještědský horský spolek a Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody.
(Celý text)

V Malawi vypustili do přírody přírůstek nosorožců z JAR
16. listopadu 2019 00:58

(ČTK) - V malawském národním parku Liwonde bylo vypuštěno do přírody 17 nosorožců dvourohých, poslaných z Jihoafrické republiky. Malawská nadace na ochranu přírody informovala, že jde o jeden z největších mezinárodních přesunů divokých zvířat a že hlavním smyslem je zajistit ohrožené populaci těchto lichokopytníků v Malawi genetickou rozmanitost, která ji bude lépe chránit před nemocemi.
(Celý text)

Lyžařské středisko ve Val di Sole bude fungovat bez plastů
16. listopadu 2019 00:38

TRENTINO (ČTK) - Lyžařské středisko Pejo 3000 v oblíbené oblasti Val si Sole bude už během letošní sezóny fungovat zcela bez jednorázových plastových výrobků. Oznámil to šéf centrály cestovního ruchu pro tuto italskou alpskou oblast poblíž Trentina Luciano Rizzi. Všechny místní restaurace, penziony i horské chaty se budou muset obejít bez plastových kelímků, tácků či příborů, podle provozovatelů je to první krok k tomu, jak ochránit vysokohorské ekosystémy před plastovým odpadem.
(Celý text)

Jak správě třídit kovy?
15. listopadu 2019 15:02

() - Češi patří v třídění odpadů mezi nejpilnější národy. Třídění plastů, papíru, skla a nápojových kartonů je pro nás již samozřejmostí. A tak se rychle rozšiřuje třídění i na jiné druhy odpadů. Čím dál častěji můžeme narazit na kontejnery na kovy. Co do nich patří, co ne a nač si dát pozor?
(Celý text)

Interceptor je novou cestou, jak zabránit znečištění oceánů. Čistí totiž řeky
15. listopadu 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Projekt čištění oceánů od plastového znečištění, nazvaný Ocean Cleanup, se za šest let své dosavadní existence dočkal bezpočtu nadšených ovací i dobře míněné kritiky. Zatím ani jeho nejnovější verzi nemůžeme považovat za plně funkční a přínosnou. To ale rozhodně neplatí pro aktuální technickou vychytávku zvanou Interceptor, kterou autor celého plastosběrného konceptu Boyan Slat nyní představil veřejnosti. Píše o tom Dezeen.com.
(Celý text)

Ministerstvo životního prostředí nabídlo ministerstvu zemědělství 1,5 miliardy Kč, aby měl resort peníze na hraboše
15. listopadu 2019 00:30

PRAHA (ČTK) - Kompenzace za škody způsobené hraboši může hradit podle kompetenčního zákona pouze ministerstvo zemědělství (MZe), sdělila včera mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. Resort proto nabídl zemědělskému úřadu proplacení projektů zaměřených na péči o krajinu, které má připravené Státní pozemkový úřad, jenž spadá pod MZe. To by tak mohlo ušetřit až 1,5 miliardy korun, ze kterých by mohlo hlodavčí újmu zemědělcům hradit. Podle mluvčího MZe Vojtěcha Bílého úřad nabídku vítá, o dalších možnostech budou ministři jednat v příštím týdnu. Zda resort titul pro odškodnění zemědělců vypíše, zatím nezmínil.
(Celý text)

Vznik malých vodních děl bude snazší, zákon podepsal prezident
15. listopadu 2019 00:25

PRAHA (ČTK) - Malá vodní díla a terénní úpravy sloužící k zadržování vody v krajině by mohly do budoucna vznikat pouze na ohlášení vodoprávnímu úřadu a nebudou vyžadovat obvyklé stavební řízení. Poslaneckou novelu stavebního zákona a zákona o vodách, která to má umožnit, včera podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad. S novelou zákona přišli ve Sněmovně poslanci ČSSD, ANO, KSČM a SPD.
(Celý text)

Zeman podepsal lesní novelu, která má zjednodušit boj s kůrovcem
15. listopadu 2019 00:20

(ČTK) - K rychlejšímu a snazšímu boji s kůrovcovou kalamitou má pomoci novela lesního zákona, která mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky soukromým vlastníkům na obnovu lesů. Včera ji podepsal prezident Miloš Zeman, informoval o tom Hrad. Prostřednictvím mysliveckých úřadů bude stát moci regulovat kvůli obnově lesů počty spárkaté zvěře, která se podílí na likvidaci sazenic nových stromů.
(Celý text)

Evropská investiční banka ukončí financování projektů v oblasti fosilních paliv
15. listopadu 2019 00:19

BRUSEL (ČTK) - Evropská investiční banka (EIB) na včerejším zasedání rady rozhodla, že od konce roku 2021 zastaví financování projektů v oblasti fosilních paliv. Oznámil to podle agentury Reuters viceprezident banky Andrew McDowell.
(Celý text)

Do Hamburku přijeli protestovat zemědělci s 3500 traktory
15. listopadu 2019 00:19

(ČTK) - Kolem 3500 traktorů se včera zapojilo v Hamburku do protestu zemědělců z celého severního Německa proti novým nařízením v oblasti ekologie. Zástupci demonstrujících při této příležitosti předali rezoluci nespokojených rolníků ministrům životního prostředí spolkových zemí, kteří v hanzovním městě právě zasedali.
(Celý text)

Svaz: Hrabošů je někde víc než v létě, škody přesáhly 1,3 miliardy Kč
15. listopadu 2019 00:17

PRAHA (ČTK) - Škody způsobené přemnoženými hraboši přesáhly podle šetření Zemědělského svazu ČR 1,3 miliardy korun, poškozeno je 131.000 hektarů plodin. Včera to řekl předseda svazu Martin Pýcha na tiskové konferenci s tím, že nejde o konečnou hodnotu. Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý sdělil, že úřad odhaduje až dvoumiliardové škody. Podle svazu je v některých lokalitách hrabošů víc než v létě. Svaz požádal premiéra Andreje Babiše (ANO), aby v situaci, kdy nejsou ministerstva životního prostředí a zemědělství schopná se dohodnout na řešení, rozhodl jak dál.
(Celý text)

Svaz: Hrabošů je někde víc než v létě, škody přesáhly 1,3 miliardy Kč
15. listopadu 2019 00:17

PRAHA (ČTK) - Škody způsobené přemnoženými hraboši přesáhly podle šetření Zemědělského svazu ČR 1,3 miliardy korun, poškozeno je 131.000 hektarů plodin. Včera to řekl předseda svazu Martin Pýcha na tiskové konferenci s tím, že nejde o konečnou hodnotu. Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý sdělil, že úřad odhaduje až dvoumiliardové škody. Podle svazu je v některých lokalitách hrabošů víc než v létě. Svaz požádal premiéra Andreje Babiše (ANO), aby v situaci, kdy nejsou ministerstva životního prostředí a zemědělství schopná se dohodnout na řešení, rozhodl jak dál.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 918 | 919 | 920 | 921 | 922 | .. | 2136 | Další
Další články:
27. dubna 2024 06:00
26. dubna 2024 15:11
26. dubna 2024 06:00
25. dubna 2024 05:55
24. dubna 2024 17:16

Online diskuse
Na čem stála slavná Miyawakiho metoda obnovy lesa a proč nefunguje?
29. dubna 2024 05:57

PRAHA (Ekolist) - Se zázračnými metodami je vždycky potíž. Často se rodí z chvályhodných pohnutek, nabízí potřebné řešení a slibují fantastické výsledky. Svým závazkům ale jen málokdy dostojí. S odstupem času se to ukazuje i u tzv. Miyawakiho lesů. Když jim lesk nedodává PR těžkého průmyslu, nejsou zdaleka tak zářivé.
(Celý text)

Zelený reporting a nakládání s vodami nejen v průmyslu – směrnice CSRD
29. dubna 2024 05:16

PRAHA (Ekolist) - Dopad antropogenní klimatické změny je patrný prakticky ve všech oblastech, a v oblasti hospodaření s vodou obzvlášť. Vždyť každoročně bojujeme se suchem, lokálními srážkami a přívalovými dešti. Evropská unie (EU) se snaží situaci sledovat a částečně řešit pomocí tzv. greendealu, jehož součástí je „zelený“ reporting, v rámci kterého musí již od roku 2018 přes šest tisíc podniků v EU vykazovat svůj „zelený“ přístup. Od prosince 2022 se pak díky novým pravidlům nefinančního reportingu číslo takto povinně reportujících, a tedy i hodnocených, podniků v EU zvýšilo na více než 50 tisíc. A další tisícovky až desetitisíce podniků do systému hodnocení zapadnou díky svým obchodním vztahům. Je proto nejvyšší čas se podívat, co se od těchto podniků skutečně očekává, aby nejen přežily, ale zajistily i svůj rozvoj. Proto byl připraven tento článek, který shrnuje vybrané části evropského nařízení o taxonomii EU a standardů pro reporting o udržitelnosti dle směrnice CSRD, z pohledu environmentálních otázek v oblasti hospodaření s vodou.
(Celý text)

MŽP chce více podporovat dřevostavby z programu Nová zelená úsporám
29. dubna 2024 01:12

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce více podporovat výstavbu energeticky úsporných dřevostaveb pomocí dotací po chystaných změnách v programu Nová zelená úsporám. Podle úřadu je dřevo materiálem budoucnosti, protože v sobě ukládá uhlík, a pomáhá tak snížit uhlíkovou stopu. Změny v dotacích by mohly začít platit od příštího roku, uvedlo ministerstvo.
(Celý text)

Plán nakládání s odpady v Jihomoravském kraji závisí na brněnské spalovně, míní opozice
29. dubna 2024 01:00

BRNO (ČTK) - Zastupitelé Jihomoravského kraje na svém posledním zasedání schválili aktualizaci plánu odpadového hospodářství s výhledem do roku 2035. Dokument musí být v souladu se strategií České republiky, počítá například s navýšením recyklace komunálních odpadů na 65 procent. Opoziční zastupitelé upozornili na to, že splnění cílů Jihomoravského kraje je závislé na rozvoji brněnské spalovny.
(Celý text)

Turista na Špicberkách dostal vysokou pokutu za to, že se moc přiblížil k mroži
29. dubna 2024 00:59

(ČTK) - Turista z Polska při návštěvě norského arktického souostroví Špicberky dostal pokutu přes 1100 dolarů (téměř 26 000 Kč) za to, že se až moc přiblížil k mroži. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Na Špicberkách platí přísný zákaz přibližovat se k volně žijící zvěři. Incident se stal nedaleko Longyearbyenu, nejseverněji položeném městečku na světě s více než 1000 stálých obyvatel. Místní uvědomili úřady, když si všimli, jak se turista snaží dostat k mroži po ledové kře.
(Celý text)

Dobrovolníci sází staré odrůdy v lokalitě U Trojice v Pardubicích
28. dubna 2024 22:42

PARDUBICE (ČTK) - Přírodní lokalitu U Trojice v Pardubicích ozvláštnily další staré odrůdy ovocných stromů. Před dvěma lety začali dobrovolníci opuštěné a zanedbané místo uklízet a proměňovat, aby se z něj stal lesní park. Dnes tam sázeli hrušně a jabloně. ČTK to řekl Vítězslav Haupt z Okrašlovacího spolku U svaté Trojice.
(Celý text)

Mráz měl negativní vliv také na lesy. Buky, duby i jedle částečně pomrzly
28. dubna 2024 19:12

OHRAZENICE (PŘÍBRAM)/STRAŠICE (ROKYCANSKO) (ČTK) - Mráz, který zasáhl Česko v minulých dnech, bude mít kromě ovocných stromů a révy vinné negativní vliv také na lesy. Čerstvě rašící pupeny buků, dubů i jedlí, tedy citlivějších dřevin, jsou spálené, řekl ČTK Petr Macháček z hořovické divize Vojenských lesů a statků ČR (VLS). Vinou mrazů také nebude výrazný semenný rok, jak lesáci předpokládali, málo ploch se přirozeně obnoví. Na masivní semenné roky dubů a buků se může čekat dalších sedm let, naopak třeba smrky plodí pravidelně.
(Celý text)

Pastva skotu přinesla ptačímu parku u Dubňan pestrost, těší ornitology
28. dubna 2024 14:15

DUBŇANY (ČTK) - Do ptačího parku Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku se díky pastvě uherského skotu začaly vracet vzácné druhy rostlin, mizí naopak náletové dřeviny či nepůvodní zlatobýl. Pastva má podle ornitologů, kteří se o lokalitu starají, také významně pozitivní efekt na druhovou pestrost.
(Celý text)

Bonobové nejsou zas tak mírumilovní, jak jsme si mysleli
28. dubna 2024 05:55

PRAHA (Ekolist) - Ohrožený druh bonobo, lidoop ze středoafrického deštného pralesa, má pověst tak trochu hipíka. Bonobové jsou známí jako mnohem mírumilovnější než jejich bojovní příbuzní šimpanzi. Žijí v matriarchálních společnostech, provozují rekreační sex a vykazují známky spolupráce uvnitř i vně svých bezprostředních sociálních skupin. Prostě pohoda.
(Celý text)

Portál MiSe Klima - nový digitální průvodce klimatickou změnou
28. dubna 2024 05:00

PRAHA (Ekolist) - Nový digitální průvodce nabízí široké veřejnosti veškeré informace o klimatických opatřeních, která pomáhají zmírňovat dopady změny klimatu. Základ portálu tvoří jejich katalog, který byl sestaven pracovníky poradenských center financovaných v rámci projektu LIFE COALA. K dispozici jsou publikace, metodiky a knihy, kde lze získat bližší představu, jak opatření fungují.
(Celý text)

Jméno nově narozeného gorilího mláděte v Zoo Praha vybere bioložka Goodallová
28. dubna 2024 01:06

PRAHA (ČTK) - Jméno mláděte gorily nížinné, které se samici Kijivu narodilo předminulý týden v pražské zoologické zahradě, vybere slavná britská bioložka, znalkyně primátů a ochránkyně přírody Jane Goodallová. Jméno se lidé dozvědí v sobotu 11. května v zahradě v rezervaci Dja. Pohlaví nově narozené gorily zoo určí na základě testu DNA z trusu mláděte. ČTK to řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Uvedl, že podle vzhledu by nové mládě mohla být samička.
(Celý text)

Vranovskou přehradu čeká řada akcí, slaví 90 let od napuštění
28. dubna 2024 01:00

VRANOV NAD DYJÍ (ČTK) - Vranovskou přehradu na řece Dyji letos čeká řada akcí, 11. dubna totiž oslavila 90 let od napuštění. Za tu dobu se stala jednou z největších turistických destinací jižní Moravy. Kromě toho plní vodohospodářské funkce. Akce k oslavám zastřešuje destinační společnost ZnojmoRegion, která připravila s místními podnikateli i samosprávami výstavy, přednášky či exkurze do míst, kam se běžně nechodí. Přednášky se budou týkat například historie výstavby vodního díla, zániku obce Bítov či stavby nové stejnojmenné obce. Výstavy pak připomenou podobu krajiny a vesnic před stavbou, staré fotografie budou doplněné současnými.
(Celý text)

V Mladé Boleslavi budou mít na podzim první medovinu z městské včelnice
28. dubna 2024 00:59

MLADÁ BOLESLAV (ČTK) - Mladá Boleslav bude mít na podzim první medovinu z medu z městské včelnice. Loňský výnos medu byl dosud největší a činil poprvé od založení včelnice téměř 100 kilogramů. O šest včelstev v zahradě komunitního centra Klementinka se starají členové včelařského kroužku, zahajují jeho pátou sezonu. Stejně jako med i medovinu využije město k propagačním účelům, řekl ČTK Martin Weiss, který kroužek vede.
(Celý text)

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za rok 2023 šest psů
28. dubna 2024 00:56

PRAHA (ČTK) - Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů. Zasloužili si ho tím, že pomohli zachránit lidský život. Fenka velkého knírače Terezka našla po zemětřesení v Turecku v sutinách ženu, německý ovčák Ajax ze Slovenska zachránil, rovněž po zemětřesení v Turecku, sedm lidí v troskách domů a fena jorkšírského teriéra Kája zachránila život svému pánovi při epileptickém záchvatu. Čivava Diana pak pomáhá svému majiteli na invalidním vozíku se záchvaty a působí jako asistenční pes a německý ovčák Rapp našel ztraceného muže se zdravotními problémy, který byl v bezvědomí. Pořadatelé ankety dnes v Praze rozdávali ceny psím hrdinům počtrnácté.
(Celý text)

Osm jihočeských projektů se letos přihlásilo do národní ekologické soutěže Adapterra Awards
28. dubna 2024 00:52

(ČTK) - Osm projektů z jižních Čech je letos přihlášených do ekologické soutěže Adapterra Awards, kterou vyhlašuje Nadace Partnerství. Pět jich je v kategorii Krajina, tři v kategorii Sídla. Budou soupeřit s dalšími 69 projekty. Letošní novinkou je udělení Ceny Jihočeského kraje, který se stal regionálním partnerem soutěže a který tak navíc ocení jihočeské projekty, řekla mluvčí Nadace Partnerství Andrea Křivánková. Krajské i národní výsledky vyhlásí organizátoři na podzim.
(Celý text)

V olomoucké zoo se narodilo mládě hrabáče kapského, pavilon je uzavřen
28. dubna 2024 00:47

OLOMOUC (ČTK) - Mládě hrabáče kapského se na začátku dubna narodilo v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce, která o tato zvířata pečuje od roku 2017. Zatím odchovala dvě jejich mláďata. Péče o narozeného hrabáče je náročná. Zoo dočasně uzavřela pavilon, v němž tyto africké savce chová. Samice i ošetřovatelé tak mají klid a mohou se společnými silami o potomka postarat. Pokud bude odchov úspěšný, tak malého hrabáče návštěvníci zoologické zahrady uvidí ve výběhu zhruba za tři týdny, sdělila mluvčí zoo Iveta Gronská.
(Celý text)

Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve návštěvníky na stavění máje a pastvu ovcí
28. dubna 2024 00:19

UHERSKÉ HRADIŠTĚ (ČTK) - Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve návštěvníky ve středu 1. května na stavění máje a pastvu ovcí. Tradiční prvomájový program zahrnuje také ukázky práce s pasteveckým psem, stříhání ovcí, folklorní vystoupení nebo dílničky pro děti, sdělila za organizátory Hana Maděričová.
(Celý text)

Seznam Zprávy: Precheza dostala za únik oxidu siřičitého novou pokutu
27. dubna 2024 21:23

PŘEROV (ČTK) - Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) novou pokutu. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Podle jeho informací má Precheza zaplatit půl milionu korun. Firma se může odvolat, případ by pak řešilo ministerstvo životního prostředí (MŽP).
(Celý text)

Tažní koně předváděli lidem v brdských lesích šetrné vyvážení kmenů z lesa
27. dubna 2024 21:13

OHRAZENICE (PŘÍBRAM)/STRAŠICE (ROKYCANSKO) (ČTK) - Čtrnáct tažných koní předvádělo dnes lidem v brdských lesích šetrné vyvážení pokácených stromů z těžko dostupného lesního terénu. Vojenské lesy a statky (VLS) tak ukazovaly přírodě blízké hospodaření, které zavádějí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Soutěžní trať vedla posádkovým cvičištěm Jince, které se mimořádně otevřelo veřejnosti.
(Celý text)

Vychuchol pyrenejský připomíná krtka i ptakopyska. Španělští experti se ho snaží zachránit před vymřením
27. dubna 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělská vláda i Mezinárodní svaz ochrany přírody zintenzivnily snahy o záchranu nepříliš známého živočicha, který vypadá trochu jako krtek, trochu jako potkan a trochu jako ptakopysk a žije už jen v několika málo oblastech severu Španělska a Portugalska či jihu Francie. Jmenuje se vychuchol pyrenejský a k životu potřebuje čisté bystřiny. Právě proto mu možná už do deseti let hrozí vymření, informoval tento týden deník El País.
(Celý text)

Vychuchol pyrenejský připomíná krtka i ptakopyska. Španělští experti se ho snaží zachránit před vymřením
27. dubna 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělská vláda i Mezinárodní svaz ochrany přírody zintenzivnily snahy o záchranu nepříliš známého živočicha, který vypadá trochu jako krtek, trochu jako potkan a trochu jako ptakopysk a žije už jen v několika málo oblastech severu Španělska a Portugalska či jihu Francie. Jmenuje se vychuchol pyrenejský a k životu potřebuje čisté bystřiny. Právě proto mu možná už do deseti let hrozí vymření, informoval tento týden deník El País.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2136 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama