titulní strana > co píší jiní
Lidé v Česku zrecyklovali 60 milionů úsporných zářivek
15. listopadu 2019 00:14

(ČTK) - Za posledních 14 let kolektivní systém Ekolamp zrecykloval na 9903 tun světelných zdrojů a 7256 tun lustrů a lamp. Přes 30 procent rodin v Česku však vysloužilé kompaktní zářivky či LED žárovky stále netřídí, uvedl včera Ekolamp v tiskové zprávě. Zářivky by měly končit ve speciálních sběrných nádobách kvůli obsahu toxické rtuti.
(Celý text)

Škoda Auto otevřela v Letňanech nabíječku s dvojnásobným výkonem
15. listopadu 2019 00:11

PRAHA (ČTK) - Škoda Auto spolu s Pražskou energetikou (PRE) zahájila v pražských Letňanech pilotní provoz nabíječky elektromobilů s dvojnásobným dobíjecím výkonem. Technologie izraelské firmy Chakratec využívá princip setrvačníku, obejde se bez chemických bateriových článků a umožňuje rychlé nabíjení i tam, kde k tomu výkon sítě nedostačuje. Stanici firma otevřela během veletrhu e-Salon.
(Celý text)

Liberec se chystá zvýšit poplatek za odpady ze 492 na 720 korun
15. listopadu 2019 00:09

LIBEREC (ČTK) - Stotisícový Liberec se chystá zvýšit roční poplatek za likvidaci komunálního odpadu od příštího roku ze 492 na 720 korun na osobu. Vyplývá to z návrhu novely vyhlášky, kterou vedení radnice poslalo na vědomí svému jedinému městskému obvodu - Vratislavicím nad Nisou.
(Celý text)

Upozornění pro chovatele hospodářských zvířat: Vlci se usazují trvale i na Vysočině
14. listopadu 2019 13:08

PRAHA (Ekolist) - Přibývá indicií, že se na Vysočině, konkrétně v okolí Telče, pohybuje jeden či více vlků. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR žádá proto chovatele hospodářských zvířat, aby svá stáda zejména na noc aktivně zabezpečovali. První výskyt vlka byl na Vysočině prokázaný už v březnu 2017 a od té doby přibývá pozorování v různých částech kraje.
(Celý text)

Co je to uhlíková nespravedlnost? Celebrity vám to předvedou
14. listopadu 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - I když v některých aspektech připomínala vědecká práce Stefana Göslinga z Lundské univerzity spíše stalking známých osobností, přínosné informace z ní plynou. Díky ní třeba víme, že emise z létání Billa Gatese nebo Paris Hiltonové překračují zhruba 10 000 x bilanci průměrného člověka. A proč je důležité tuhle uhlíkovou nerovnost, či chcete-li nespravedlnost sledovat? Píše o tom Conversation.
(Celý text)

Spor o obchodní centrum v Plzni končí smírem díky zelené střeše
14. listopadu 2019 00:40

PLZEŇ (ČTK) - Okresní soud Plzeň-město schválil smír mezi ekologickým spolkem Děti Země a developerem InterCora ve sporu o nesplněná opatření ze smlouvy, k nimž se firma zavázala před 11 lety při stavbě obchodního centra Hornbach v Plzni. Místo jízdních pruhů pro MHD má InterCora vybudovat zelené střechy, střešní fotovoltaickou elektrárnu, čtyři nabíjecí stanice pro elektromobily a koupit 20 kol ke sdílení. Minulý týden to řekl Martin Hyťha z Dětí Země.
(Celý text)

Stávkující studenti v Karolinu zůstanou do 14:00, možná déle
14. listopadu 2019 00:36

PRAHA (ČTK) - Vysokoškoláci stávkující v Karolinu za lepší klima a proti rektoru Tomáši Zimovi dnes zůstanou na místě nejméně do 14:00, kdy chystají tiskovou konferenci ke svým požadavkům. Jejich mluvčí Kryštof Říha nevyloučil, že pak budou v okupování prostor vchodu do rektorátu Karlovy Univerzity pokračovat. Zatím se podle něj ale nerozhodli. Dnes ráno byly na místě asi dvě desítky studentů, kteří v Karolinu na dnešek přenocovali. Škody v Karolinu v noci nezpůsobili.
(Celý text)

Obce u Hrádku trvají na tom, že by jaderné úložiště ohrozilo vodu
14. listopadu 2019 00:30

JIHLAVA (ČTK) - Zástupci obcí z lokality Hrádek na pomezí Jihlavska a Pelhřimovska trvají na tom, že by případná stavba hlubinného úložiště jaderného odpadu ohrozila v tomto území zdroje pitné vody. Odvolávají se na blízké evropské rozvodí. Starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák ve včerejší debatě v Jihlavě řekl, že se povodí dokonce zajímá o možnost vybudovat na tomto území nádrž, která by byla zásobou pitné vody pro Jihlavu.
(Celý text)

Poslanci podpořili nesouhlas s rozšířením polského dolu Turów
14. listopadu 2019 00:28

PRAHA (ČTK) - Sněmovní výbor pro životní prostředí podpořil nesouhlasné stanovisko ministerstva životního prostředí s rozšířením polského hnědouhelného dolu Turów u hranice s Českem. Polsko by podle včerejšího usnesení výboru navíc mělo převzít odpovědnost za škody, které již vznikly českým občanům a životnímu prostředí v ČR.
(Celý text)

Nizozemsko kvůli emisím sníží rychlostní limit na 100 km/h
14. listopadu 2019 00:25

(ČTK) - Nizozemsko celostátně sníží maximální rychlostní limit na 100 kilometrů v hodině v rámci opatření, jejichž cílem je snížit emise. Podle agentury Reuters to včera oznámil nizozemský premiér Mark Rutte. Dosud byla maximální povolená rychlost v Nizozemsku 130 kilometrů v hodině.
(Celý text)

Lesy ČR chtějí více těžit kůrovce na Boubíně, Hnutí Duha je proti
14. listopadu 2019 00:21

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) požádal o výjimku pro rozsah těžby kůrovcového dřeva v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. Správu CHKO Šumava podnik žádá o to, aby mohl mimo nejcennější oplocené jádro pralesa vytvářet holiny větší než jeden hektar. Hnutí Duha s udělením výjimky nesouhlasí. Vyplývá to z vyjádření Lesů ČR a Hnutí Duha.
(Celý text)

Toman: Vlastníkem vodárenských nádrží by měl být stát
14. listopadu 2019 00:14

PRAHA (ČTK) - Vlastníkem vodárenských nádrží by měl být jen stát nebo samosprávy, řekl včera na briefingu ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Podobně by tomu mělo být u vodárenské infrastruktury. Nezcizitelnost vodárenských nádrží by zaručil samostatný ústavní zákon na ochranu vody, dodal ministr. Kromě toho by měl mít každý obyvatel právo na užívání pitné vody z vodovodu pro zajištění základních životních potřeb za sociálně přijatelných podmínek. Ochrana vody pro lidskou spotřebu by měla být nadřazená všem ostatním zájmům, dodal Toman.
(Celý text)

Ministerstvo životního prostředí uvolnilo na výměny kotlů a půjčky další téměř dvě miliardy
14. listopadu 2019 00:11

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí uvolní další 1,5 miliardy korun z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) na výměnu zastaralých kotlů. Zájem o dotaci z třetí vlny takzvaných kotlíkových dotací převýšil původně vyčleněné tři miliardy. Na krajské úřady dorazilo přes 40.000 žádostí s požadavkem na 4,2 miliardy korun. Ministerstvo o tom informovalo ve včerejší tiskové zprávě. Dalších 380 milionů resort uvolní na půjčky na kotle.
(Celý text)

Piráti budou požadovat odvolání ředitele ústecké zoo
14. listopadu 2019 00:10

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Odborná kontrolní zpráva Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) poukazuje na nedostatky ústecké zoo, například na neodbornost personálu či na výběhy, které nesplňují podmínky pro chov zvířat. Zprávu včera zveřejnili Piráti, kteří budou usilovat o odvolání ředitele zoo Romana Končela z funkce, řekl včera novinářům zastupitel Lukáš Blažej (PRO! Ústí). Opoziční PRO! Ústí je tvořeno Piráty, Stranou zelených a Nezávislými. Novináři se snaží získat vyjádření ředitele zoo.
(Celý text)

V Ostravě přibude další měřicí stanice kvality ovzduší
14. listopadu 2019 00:09

OSTRAVA (ČTK) - V Ostravě bude nová automatická měřicí stanice na vyhodnocování kvality ovzduší. Umístěna bude od ledna v blízkosti koksovny Svoboda. Městští zastupitelé včera rozhodli o tom, že na provoz pěti měřicích stanic, včetně nově přidané, a speciálního vozu pro monitoring ovzduší Ostrava přispěje téměř 3,5 milionu korun.
(Celý text)

Jak se bránit hluku? Právníci nabízí pomoc
13. listopadu 2019 14:00

PRAHA (Ekolist) - Jestli jste se někdy museli potýkat s nepříjemným hlukem, jistě víte, jak nepříjemné to je. Pes, který v sousedním bytě celý den štěká jako smyslů zbavený, sbíječka z nedaleké stavby drží zeď i o víkendu, hlučný provoz hospody dlouho po zavírací době. Můžete to zkusit vydržet. A nebo se můžete bránit.
(Celý text)

Umělé nosorožčí rohy mají zaplavit trhy v Asii, ochránce nosorožců to ale netěší
13. listopadu 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Na první pohled to vypadá jako dobrý nápad. Badatelé z univerzit v Oxfordu a čínského Fudanu přišli s ekonomicky nenáročnou metodou, jak z koňských žíní vyrábět nerozpoznatelnou napodobeninu nosorožčích rohů. Chtějí s nimi zaplavit trh s tradiční čínskou medicínou, kvůli které jsou nosorožci loveni pytláky. Proč se to ale nepozdává ochráncům nosorožců? O tom píše BBC.
(Celý text)

Thunbergová končí pobyt v USA, Atlantik překoná opět na jachtě
13. listopadu 2019 00:36

(ČTK) - Mladá švédská aktivistka za ochranu klimatu Greta Thunbergová se dnes chystá ukončit svůj pobyt ve Spojených státech. Při návratu do Evropy překoná Atlantik opět na jachtě, uvedla Thunbergová na twitteru.
(Celý text)

Rušené kožešinové farmy nedostaly na odškodném zatím ani korunu
13. listopadu 2019 00:30

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo zemědělství má připraveno na kompenzace pro bývalé provozovatele kožešinových farem 80 milionů korun. Dnes to na jednání sněmovního zemědělského výboru řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Podle ředitele odboru environmentálního a ekologického zemědělství ministerstva Petra Jílka si ale žádný z chovatelů zatím nepodal žádost o odškodnění, protože podle současného zákona nedostanou na kompenzacích prakticky žádné peníze. Na vině je podle něj to, jak je reálně napsaný zákon. Jeho změna bude možná až při projednávání novely zákona na ochranu zvířat proti týrání, dodal. Kožešinové farmy skončily letos 1. února.
(Celý text)

KRNAPu kvůli pádu cen dřeva chybějí peníze, ministerstvo životního prostředí zvedne příspěvek
13. listopadu 2019 00:26

VRCHLABÍ (ČTK) - Krkonošskému národnímu parku (KRNAP) letos kvůli propadu cen dřeva chybějí v rozpočtu desítky milionů korun. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) jako zřizovatel parku proto KRNAP zvýší příspěvek na provoz na 200 až 210 milionů korun z loňských 121 milionů korun. Vyplynulo to z vyjádření ministerstva a správy parku. Kvůli pádu cen dřeva, který je vyvolaný mimořádně velkými kůrovcovými těžbami v celé ČR, chybějí peníze i Národnímu parku Šumava.
(Celý text)

KRNAPu kvůli pádu cen dřeva chybějí peníze, ministerstvo životního prostředí zvedne příspěvek
13. listopadu 2019 00:26

VRCHLABÍ (ČTK) - Krkonošskému národnímu parku (KRNAP) letos kvůli propadu cen dřeva chybějí v rozpočtu desítky milionů korun. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) jako zřizovatel parku proto KRNAP zvýší příspěvek na provoz na 200 až 210 milionů korun z loňských 121 milionů korun. Vyplynulo to z vyjádření ministerstva a správy parku. Kvůli pádu cen dřeva, který je vyvolaný mimořádně velkými kůrovcovými těžbami v celé ČR, chybějí peníze i Národnímu parku Šumava.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 921 | 922 | 923 | 924 | 925 | .. | 2136 | Další
Další články:
29. dubna 2024 06:00
27. dubna 2024 06:00
26. dubna 2024 15:11
26. dubna 2024 06:00
25. dubna 2024 05:55

Online diskuse
Na čem stála slavná Miyawakiho metoda obnovy lesa a proč nefunguje?
29. dubna 2024 05:57

PRAHA (Ekolist) - Se zázračnými metodami je vždycky potíž. Často se rodí z chvályhodných pohnutek, nabízí potřebné řešení a slibují fantastické výsledky. Svým závazkům ale jen málokdy dostojí. S odstupem času se to ukazuje i u tzv. Miyawakiho lesů. Když jim lesk nedodává PR těžkého průmyslu, nejsou zdaleka tak zářivé.
(Celý text)

Zelený reporting a nakládání s vodami nejen v průmyslu – směrnice CSRD
29. dubna 2024 05:16

PRAHA (Ekolist) - Dopad antropogenní klimatické změny je patrný prakticky ve všech oblastech, a v oblasti hospodaření s vodou obzvlášť. Vždyť každoročně bojujeme se suchem, lokálními srážkami a přívalovými dešti. Evropská unie (EU) se snaží situaci sledovat a částečně řešit pomocí tzv. greendealu, jehož součástí je „zelený“ reporting, v rámci kterého musí již od roku 2018 přes šest tisíc podniků v EU vykazovat svůj „zelený“ přístup. Od prosince 2022 se pak díky novým pravidlům nefinančního reportingu číslo takto povinně reportujících, a tedy i hodnocených, podniků v EU zvýšilo na více než 50 tisíc. A další tisícovky až desetitisíce podniků do systému hodnocení zapadnou díky svým obchodním vztahům. Je proto nejvyšší čas se podívat, co se od těchto podniků skutečně očekává, aby nejen přežily, ale zajistily i svůj rozvoj. Proto byl připraven tento článek, který shrnuje vybrané části evropského nařízení o taxonomii EU a standardů pro reporting o udržitelnosti dle směrnice CSRD, z pohledu environmentálních otázek v oblasti hospodaření s vodou.
(Celý text)

MŽP chce více podporovat dřevostavby z programu Nová zelená úsporám
29. dubna 2024 01:12

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce více podporovat výstavbu energeticky úsporných dřevostaveb pomocí dotací po chystaných změnách v programu Nová zelená úsporám. Podle úřadu je dřevo materiálem budoucnosti, protože v sobě ukládá uhlík, a pomáhá tak snížit uhlíkovou stopu. Změny v dotacích by mohly začít platit od příštího roku, uvedlo ministerstvo.
(Celý text)

Plán nakládání s odpady v Jihomoravském kraji závisí na brněnské spalovně, míní opozice
29. dubna 2024 01:00

BRNO (ČTK) - Zastupitelé Jihomoravského kraje na svém posledním zasedání schválili aktualizaci plánu odpadového hospodářství s výhledem do roku 2035. Dokument musí být v souladu se strategií České republiky, počítá například s navýšením recyklace komunálních odpadů na 65 procent. Opoziční zastupitelé upozornili na to, že splnění cílů Jihomoravského kraje je závislé na rozvoji brněnské spalovny.
(Celý text)

Turista na Špicberkách dostal vysokou pokutu za to, že se moc přiblížil k mroži
29. dubna 2024 00:59

(ČTK) - Turista z Polska při návštěvě norského arktického souostroví Špicberky dostal pokutu přes 1100 dolarů (téměř 26 000 Kč) za to, že se až moc přiblížil k mroži. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Na Špicberkách platí přísný zákaz přibližovat se k volně žijící zvěři. Incident se stal nedaleko Longyearbyenu, nejseverněji položeném městečku na světě s více než 1000 stálých obyvatel. Místní uvědomili úřady, když si všimli, jak se turista snaží dostat k mroži po ledové kře.
(Celý text)

Dobrovolníci sází staré odrůdy v lokalitě U Trojice v Pardubicích
28. dubna 2024 22:42

PARDUBICE (ČTK) - Přírodní lokalitu U Trojice v Pardubicích ozvláštnily další staré odrůdy ovocných stromů. Před dvěma lety začali dobrovolníci opuštěné a zanedbané místo uklízet a proměňovat, aby se z něj stal lesní park. Dnes tam sázeli hrušně a jabloně. ČTK to řekl Vítězslav Haupt z Okrašlovacího spolku U svaté Trojice.
(Celý text)

Mráz měl negativní vliv také na lesy. Buky, duby i jedle částečně pomrzly
28. dubna 2024 19:12

OHRAZENICE (PŘÍBRAM)/STRAŠICE (ROKYCANSKO) (ČTK) - Mráz, který zasáhl Česko v minulých dnech, bude mít kromě ovocných stromů a révy vinné negativní vliv také na lesy. Čerstvě rašící pupeny buků, dubů i jedlí, tedy citlivějších dřevin, jsou spálené, řekl ČTK Petr Macháček z hořovické divize Vojenských lesů a statků ČR (VLS). Vinou mrazů také nebude výrazný semenný rok, jak lesáci předpokládali, málo ploch se přirozeně obnoví. Na masivní semenné roky dubů a buků se může čekat dalších sedm let, naopak třeba smrky plodí pravidelně.
(Celý text)

Pastva skotu přinesla ptačímu parku u Dubňan pestrost, těší ornitology
28. dubna 2024 14:15

DUBŇANY (ČTK) - Do ptačího parku Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku se díky pastvě uherského skotu začaly vracet vzácné druhy rostlin, mizí naopak náletové dřeviny či nepůvodní zlatobýl. Pastva má podle ornitologů, kteří se o lokalitu starají, také významně pozitivní efekt na druhovou pestrost.
(Celý text)

Bonobové nejsou zas tak mírumilovní, jak jsme si mysleli
28. dubna 2024 05:55

PRAHA (Ekolist) - Ohrožený druh bonobo, lidoop ze středoafrického deštného pralesa, má pověst tak trochu hipíka. Bonobové jsou známí jako mnohem mírumilovnější než jejich bojovní příbuzní šimpanzi. Žijí v matriarchálních společnostech, provozují rekreační sex a vykazují známky spolupráce uvnitř i vně svých bezprostředních sociálních skupin. Prostě pohoda.
(Celý text)

Portál MiSe Klima - nový digitální průvodce klimatickou změnou
28. dubna 2024 05:00

PRAHA (Ekolist) - Nový digitální průvodce nabízí široké veřejnosti veškeré informace o klimatických opatřeních, která pomáhají zmírňovat dopady změny klimatu. Základ portálu tvoří jejich katalog, který byl sestaven pracovníky poradenských center financovaných v rámci projektu LIFE COALA. K dispozici jsou publikace, metodiky a knihy, kde lze získat bližší představu, jak opatření fungují.
(Celý text)

Jméno nově narozeného gorilího mláděte v Zoo Praha vybere bioložka Goodallová
28. dubna 2024 01:06

PRAHA (ČTK) - Jméno mláděte gorily nížinné, které se samici Kijivu narodilo předminulý týden v pražské zoologické zahradě, vybere slavná britská bioložka, znalkyně primátů a ochránkyně přírody Jane Goodallová. Jméno se lidé dozvědí v sobotu 11. května v zahradě v rezervaci Dja. Pohlaví nově narozené gorily zoo určí na základě testu DNA z trusu mláděte. ČTK to řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Uvedl, že podle vzhledu by nové mládě mohla být samička.
(Celý text)

Vranovskou přehradu čeká řada akcí, slaví 90 let od napuštění
28. dubna 2024 01:00

VRANOV NAD DYJÍ (ČTK) - Vranovskou přehradu na řece Dyji letos čeká řada akcí, 11. dubna totiž oslavila 90 let od napuštění. Za tu dobu se stala jednou z největších turistických destinací jižní Moravy. Kromě toho plní vodohospodářské funkce. Akce k oslavám zastřešuje destinační společnost ZnojmoRegion, která připravila s místními podnikateli i samosprávami výstavy, přednášky či exkurze do míst, kam se běžně nechodí. Přednášky se budou týkat například historie výstavby vodního díla, zániku obce Bítov či stavby nové stejnojmenné obce. Výstavy pak připomenou podobu krajiny a vesnic před stavbou, staré fotografie budou doplněné současnými.
(Celý text)

V Mladé Boleslavi budou mít na podzim první medovinu z městské včelnice
28. dubna 2024 00:59

MLADÁ BOLESLAV (ČTK) - Mladá Boleslav bude mít na podzim první medovinu z medu z městské včelnice. Loňský výnos medu byl dosud největší a činil poprvé od založení včelnice téměř 100 kilogramů. O šest včelstev v zahradě komunitního centra Klementinka se starají členové včelařského kroužku, zahajují jeho pátou sezonu. Stejně jako med i medovinu využije město k propagačním účelům, řekl ČTK Martin Weiss, který kroužek vede.
(Celý text)

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za rok 2023 šest psů
28. dubna 2024 00:56

PRAHA (ČTK) - Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů. Zasloužili si ho tím, že pomohli zachránit lidský život. Fenka velkého knírače Terezka našla po zemětřesení v Turecku v sutinách ženu, německý ovčák Ajax ze Slovenska zachránil, rovněž po zemětřesení v Turecku, sedm lidí v troskách domů a fena jorkšírského teriéra Kája zachránila život svému pánovi při epileptickém záchvatu. Čivava Diana pak pomáhá svému majiteli na invalidním vozíku se záchvaty a působí jako asistenční pes a německý ovčák Rapp našel ztraceného muže se zdravotními problémy, který byl v bezvědomí. Pořadatelé ankety dnes v Praze rozdávali ceny psím hrdinům počtrnácté.
(Celý text)

Osm jihočeských projektů se letos přihlásilo do národní ekologické soutěže Adapterra Awards
28. dubna 2024 00:52

(ČTK) - Osm projektů z jižních Čech je letos přihlášených do ekologické soutěže Adapterra Awards, kterou vyhlašuje Nadace Partnerství. Pět jich je v kategorii Krajina, tři v kategorii Sídla. Budou soupeřit s dalšími 69 projekty. Letošní novinkou je udělení Ceny Jihočeského kraje, který se stal regionálním partnerem soutěže a který tak navíc ocení jihočeské projekty, řekla mluvčí Nadace Partnerství Andrea Křivánková. Krajské i národní výsledky vyhlásí organizátoři na podzim.
(Celý text)

V olomoucké zoo se narodilo mládě hrabáče kapského, pavilon je uzavřen
28. dubna 2024 00:47

OLOMOUC (ČTK) - Mládě hrabáče kapského se na začátku dubna narodilo v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce, která o tato zvířata pečuje od roku 2017. Zatím odchovala dvě jejich mláďata. Péče o narozeného hrabáče je náročná. Zoo dočasně uzavřela pavilon, v němž tyto africké savce chová. Samice i ošetřovatelé tak mají klid a mohou se společnými silami o potomka postarat. Pokud bude odchov úspěšný, tak malého hrabáče návštěvníci zoologické zahrady uvidí ve výběhu zhruba za tři týdny, sdělila mluvčí zoo Iveta Gronská.
(Celý text)

Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve návštěvníky na stavění máje a pastvu ovcí
28. dubna 2024 00:19

UHERSKÉ HRADIŠTĚ (ČTK) - Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve návštěvníky ve středu 1. května na stavění máje a pastvu ovcí. Tradiční prvomájový program zahrnuje také ukázky práce s pasteveckým psem, stříhání ovcí, folklorní vystoupení nebo dílničky pro děti, sdělila za organizátory Hana Maděričová.
(Celý text)

Seznam Zprávy: Precheza dostala za únik oxidu siřičitého novou pokutu
27. dubna 2024 21:23

PŘEROV (ČTK) - Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) novou pokutu. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Podle jeho informací má Precheza zaplatit půl milionu korun. Firma se může odvolat, případ by pak řešilo ministerstvo životního prostředí (MŽP).
(Celý text)

Tažní koně předváděli lidem v brdských lesích šetrné vyvážení kmenů z lesa
27. dubna 2024 21:13

OHRAZENICE (PŘÍBRAM)/STRAŠICE (ROKYCANSKO) (ČTK) - Čtrnáct tažných koní předvádělo dnes lidem v brdských lesích šetrné vyvážení pokácených stromů z těžko dostupného lesního terénu. Vojenské lesy a statky (VLS) tak ukazovaly přírodě blízké hospodaření, které zavádějí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Soutěžní trať vedla posádkovým cvičištěm Jince, které se mimořádně otevřelo veřejnosti.
(Celý text)

Vychuchol pyrenejský připomíná krtka i ptakopyska. Španělští experti se ho snaží zachránit před vymřením
27. dubna 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělská vláda i Mezinárodní svaz ochrany přírody zintenzivnily snahy o záchranu nepříliš známého živočicha, který vypadá trochu jako krtek, trochu jako potkan a trochu jako ptakopysk a žije už jen v několika málo oblastech severu Španělska a Portugalska či jihu Francie. Jmenuje se vychuchol pyrenejský a k životu potřebuje čisté bystřiny. Právě proto mu možná už do deseti let hrozí vymření, informoval tento týden deník El País.
(Celý text)

Vychuchol pyrenejský připomíná krtka i ptakopyska. Španělští experti se ho snaží zachránit před vymřením
27. dubna 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělská vláda i Mezinárodní svaz ochrany přírody zintenzivnily snahy o záchranu nepříliš známého živočicha, který vypadá trochu jako krtek, trochu jako potkan a trochu jako ptakopysk a žije už jen v několika málo oblastech severu Španělska a Portugalska či jihu Francie. Jmenuje se vychuchol pyrenejský a k životu potřebuje čisté bystřiny. Právě proto mu možná už do deseti let hrozí vymření, informoval tento týden deník El País.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2136 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama