titulní strana > co píší jiní
Vítr a kůrovec loni zvedly těžbu na Šumavě i v biskupských lesích
11. června 2019 00:23

(ČTK) - Větrné kalamity a kůrovec způsobily loni nárůst těžby dřeva v Národním parku (NP) Šumava i v lesích Ostravsko-opavského biskupství. Přebytek dřeva na trhu a propad výkupních cen nutí Správu NP Šumava žádat stát o dodatečný příspěvek. Řekli to zástupci parku a biskupství. Jihočeský a Moravskoslezský kraj patří k regionům, kde se loni dřeva vytěžilo nejvíce. Celorepublikově se v loňském roce podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) těžba dřeva kvůli rozsáhlé kůrovcové kalamitě i polomům zvýšila o třetinu na dosud nejvyšších 25,7 milionu metrů krychlových.
(Celý text)

Greenpeace: Proti rozšíření dolu Turów podali lidé 5000 připomínek
11. června 2019 00:20

LIBEREC (ČTK) - Téměř 5000 připomínek podali lidé prostřednictvím ekologické organizace Greenpeace ČR proti plánovanému rozšíření polského hnědouhelného dolu vu česko-polské hranice. Lhůta pro podání námitek včera skončila. Liberecký kraj sice usiluje o prodloužení termínu, informace o tom ale zatím nemá. Na mimořádném jednání proto včera radní schválili text připomínek, které podal Liberecký kraj. Řekl to hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
(Celý text)

Centrum Přerova krášlí květinové pyramidy, stály 215.000 Kč
11. června 2019 00:15

(ČTK) - Centrum Přerova od včerejška krášlí dvoumetrové květinové pyramidy osázené muškáty. Radnice nechala na Masarykovo náměstí dovézt od zahradníků šest těchto mobilních květináčů, každý z nich je přitom osázen 250 rostlinami. Vedení radnice k tomu inspirovala jiná města, květinové pyramidy zdobí například také Olomouc. Přerov za ně zaplatil 215.000 korun, informovala mluvčí radnice Lenka Chalupová.
(Celý text)

Radioaktivitu ve Stráži pod Ralskem zvyšuje Diamo jen minimálně
11. června 2019 00:11

STRÁŽ POD RALSKEM (ČTK) - Jen minimálně zvyšuje radioaktivitu v okolí činnost závodu státního podniku Diamo ve Stráži pod Ralskem, který tam odstraňuje následky po těžbě uranu. I to se mohli v sobotu dozvědět lidé, kteří využili možnosti projít si zmodernizovaný areál Neutralizační a dekontaminační stanici NDS 6.
(Celý text)

Z restaurací ve zlínské zoo zmizely od letoška jednorázové plasty
11. června 2019 00:07

ZLÍN (ČTK) - Ze všech restaurací a stánků s občerstvením ve zlínské zoologické zahradě zmizely od letoška jednorázové plasty. Namísto nádobí, kelímků, příborů nebo slámek z plastu nebo nerozložitelného papíru využívají zařízení výrobky z recyklovatelných materiálů. Novinářům to v pátek řekl ředitel zoo Roman Horský.
(Celý text)

Na trase obnovované Volské stezky vznikla další tři zastavení
10. června 2019 16:42

PRAHA (ČSOP) - Volská stezka se začíná rozrůstat. Po loňském otevření prvního zastavení u Bannerovy studánky jsou od 7. června 2019 zpřístupněny další tři zastavení – Sedlnické sněženky, Les Roveň a Historie neveselá staré cesty Na Lapači. V rámci programu NET4GAS Blíž přírodě tak Český svaz ochránců přírody (ČSOP) odstartoval několikaletý projekt, zaměřený na obnovu a unikátní interpretaci přírodního a kulturního dědictví v koridoru slavné Volské stezky, prastaré dobytčí cesty, která před staletími spojovala Krakovsko s Vídní.
(Celý text)

Vítejte v žabím ráji na Raduňském mokřadu
10. června 2019 15:16

PRAHA (ČSOP) - Raduňský mokřad se soustavou tůní leží pár kilometrů jižně od Opavy. Ještě před 15 lety byste ho zde nenašli, nyní se zde nachází útočiště řady obojživelníků a dalších chráněných živočichů. Jak a proč Raduňský mokřad vznikl a jaké poklady zvířecí říše se tu ukrývají, objasňují nové infotabule a další prvky, které byly podpořeny z programu NET4GAS Blíž přírodě.
(Celý text)

Ničí půdu nezodpovědní velkofarmáři? Ano, ale je to jen část pravdy, říká Ladislav Miko
10. června 2019 07:15

PRAHA (Ekolist) - Intenzivní zemědělství je vnímáno jako příčina mnoha ekologických problémů naší krajiny: ztráty schopnosti zadržovat vodu, úbytku hmyzu a ptáků, přehřívání krajiny, které zesiluje sucho. Zároveň ale zemědělskou produkci potřebujeme, abychom nakrmili populaci. Je to opravdu tak? Potřebujeme intenzivní zemědělství? O tom, jak s půdou hospodařit tak, abychom ji uchovali úrodnou a zdravou, jsme si povídali s biologem Ladislavem Mikem.
(Celý text)

Celebrity a ochránci přírody se spojili. Zpěvák David Kraus v červnu propaguje udržitelné lesy
10. června 2019 01:50

PRAHA (Ekolist) - Více než 60 % lesů v ČR je nemocných. Přírodní klimatizace naší země pomalu umírá a s ní mizí z naší krajiny i voda. Dvanáct celebrit v čele s Davidem Krausem nebo Martou Jandovou se rozhodlo podpořit nový projekt Pomáhám přírodě, který každý měsíc otevře nové téma. “Chtěl bych, aby lidé například kupovali nábytek ze dřeva rostoucího v hospodářsky udržitelných lesích,” říká zpěvák David Kraus, který v červnu propaguje téma lesa.
(Celý text)

Získat kvalitní vodu je stále složitější, říkají vědci z Akademie věd
10. června 2019 00:33

(ČTK) - Získat kvalitní pitnou vodu je stále složitější kvůli změně klimatu, průmyslu i lidské produkci odpadů, jako jsou pesticidy, drogy, léčiva a předměty osobní hygieny. Pro její výrobu je potřeba lepší kvalita surové vody a striktní ochrana vodních zdrojů. Vyplývá to z odborného stanoviska AVex vypracovaném Akademií věd České republiky (AV ČR) pro poslance a senátory.
(Celý text)

Polský ministr mluvil o bobří "ploutvi", prý je afrodiziakem
10. června 2019 00:30

(ČTK) - Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski zaskočil a pobavil uživatele internetu tvrzením, že "ploutev" z bobra má blahodárný účinek na sexuální touhu. Neuvědomil si, že bobr nemá ploutev, ale ocas. Chce tohoto savce zařadit na polský seznam zvířat, která lze jíst, ačkoliv žádný takový dokument, jak v pátek upozornil portál oko.press, neexistuje.
(Celý text)

Z rezervace v JAR uteklo 14 lvů, lidé se mají mít na pozoru
10. června 2019 00:29

(ČTK) - Z Krugerova parku v Jihoafrické republice utekla skupina 14 lvů. Byla spatřena poblíž mozambické hranice a úřady provincie Limpopo civilisty vyzvaly, aby se měli na pozoru. Podle jihoafrických úřadů jde o největší skupinu lvů, jíž se dosud něco podobného podařilo.
(Celý text)

Japonsko v červenci po 30 letech začne s komerčním lovem velryb
10. června 2019 00:27

(ČTK) - Japonsko začne s komerčním lovem velryb 1. července ve městě Kuširo na nejseverněji položeném ostrově Hokkaidó. Uvedla to v pátek agentura Kjódó. Země komerční lov obnoví po více než 30 letech poté, co na konci loňského roku vystoupila z Mezinárodní velrybářské komise (IWC).
(Celý text)

Nová zonace NP Šumava by měla začít 1. ledna 2020
10. června 2019 00:20

VIMPERK (ČTK) - Rada Národního parku Šumava v pátek schválila návrh nových zón. Na dalších 15 let vzniknou ze současných tří zón čtyři. Pro podobu nových zón, která by měla začít platit od 1. ledna 2020, v pátek hlasovalo 29 z 41 přítomných členů rady NP Šumava. Pod nejpřísnější režim spadne více než 27 procent plochy parku, což bude zóna přírodní, která se ponechá pouze přírodním procesům.
(Celý text)

Ostrava podpořila kampaň Opravme Česko, chystá i re-use centrum
10. června 2019 00:15

OSTRAVA (ČTK) - Ostrava v sobotu podpořila kampaň Opravme Česko. Zájemci mohli do Fajne dílny v Dolní oblasti Vítkovice donést rozbité věci, jako jsou elektronika či domácí spotřebiče, které jim specialisté za nižší ceny opravili. Město chce podporou akce bojovat proti zbytečnému odpadu. V Ostravě by navíc v budoucnu mohlo vzniknout i takzvané re-use centrum, kde by odložené věci mohly získat nové využití. Novinářům to sdělila mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.
(Celý text)

Slonice Gulab, druhé nejstarší zvíře pražské zoo, oslavila šedesátku
10. června 2019 00:12

PRAHA (ČTK) - Slonice Gulab, druhé nejstarší zvíře pražské zoologické zahrady v sobotu oslavila 60. narozeniny. Gulab se narodila v roce 1959 ve stájích pracovních slonů v Indii. Majitel stájí ji v roce 1966 daroval pražské zoo.
(Celý text)

V Česku přibývá obchodů s prodejem bez obalu a do vratných nádob
10. června 2019 00:12

PRAHA (ČTK) - Obchodů, které se specializují na bezobalový prodej, v Česku přibývá. Minulý týden začal ve vratných nádobách prodávat vybraný sortiment zboží internetový supermarket Rohlik.cz. Konkurenční e-shop Košík.cz zavedl v lednu prodej některých potravin na váhu do papírových sáčků. S podobným ekologickým konceptem u stáčené drogerie do vlastních nádob přišla nedávno síť drogerií dm. Podle webu reduca.cz je v ČR a na Slovensku podobných obchodů a e-shopů více než 500.
(Celý text)

Sdružení: Biometan může do 2030 nahradit plyn ve 1/4 domácností
10. června 2019 00:08

PRAHA (ČTK) - Biometan může do roku 2030 nahradit zemní plyn ve čtvrtině domácností v Česku. Minulý týden to na setkání s novináři uvedli zástupci Komory obnovitelných zdrojů energie (KOZE) a oborového sdružení CZ Biom. Podle nich je reálné, že 150 až 200 bioplynových stanic přejde právě na výrobu biometanu, kterého budou dohromady vyrábět 500 milionů metrů krychlových ročně. Podle odborníků jde o náročný ale dosažitelný cíl.
(Celý text)

Městské trávníky mohou rozkvést i v Českých Budějovicích
9. června 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - České Budějovice následují nový trend v péči o městskou zeleň a u některých městských trávníků snižují počet sečí. Krásně rozkvetlý trávník si mohou zájemci prohlédnout např. poblíž Výstaviště.
(Celý text)

Na Islandu vědci mění oxid uhličitý ve skálu
9. června 2019 00:30

REYKJAVÍK (ČTK) - V srdci islandských vulkánů alchymisté 21. století přeměňují ve skálu oxid uhličitý, který nese hlavní zodpovědnost za oteplování klimatu. Přivádějí jej do čediče, který je porézní jako houba, kde na věky zkamení. Tato technika ve zrychlení kopíruje přirozený proces, který by jinak trval několik tisíc let, a sice zkamenění oxidu uhličitého - skleníkového plynu, který na tomto ostrově masově produkuje doprava, průmysl a také sopky.
(Celý text)

Na Islandu vědci mění oxid uhličitý ve skálu
9. června 2019 00:30

REYKJAVÍK (ČTK) - V srdci islandských vulkánů alchymisté 21. století přeměňují ve skálu oxid uhličitý, který nese hlavní zodpovědnost za oteplování klimatu. Přivádějí jej do čediče, který je porézní jako houba, kde na věky zkamení. Tato technika ve zrychlení kopíruje přirozený proces, který by jinak trval několik tisíc let, a sice zkamenění oxidu uhličitého - skleníkového plynu, který na tomto ostrově masově produkuje doprava, průmysl a také sopky.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 996 | 997 | 998 | 999 | 1000 | .. | 2136 | Další
Další články:
30. dubna 2024 06:01
29. dubna 2024 06:00
27. dubna 2024 06:00
26. dubna 2024 15:11
26. dubna 2024 06:00

Online diskuse
Jasoň červenooký. Příběh dramatické záchrany motýla s pohádkovým jménem
30. dubna 2024 05:38

PRAHA (Ekolist) - Jasoň červenooký lehce klame tělem. Když je v klidu, je to prostě bílošedivý motýl s černými skvrnami. Když se ale cítí ohrožen, svá křídla roztáhne, a hned je jasné, odkud se vzalo jeho jméno. Na zadních křídlech září jasná červená oka.
(Celý text)

Pásmo Gazy kromě války sužují i tisíce tun odpadků, množí se tam krysy a hmyz
30. dubna 2024 01:02

(ČTK) - Obyvatele Pásma Gazy, kde od loňského října Izrael vede válku proti palestinskému hnutí Hamás, každý den čelí obavám z bombardování a mají problém sehnat jídlo. Kromě toho je ale ohrožují také tisíce tun odpadků, které se tam hromadí kvůli kolapsu základních služeb a ve vedru se rozkládají. Informovala o tom agentura AFP.
(Celý text)

Pojišťovny odhadují škody na plodinách po mrazech na stovky milionů korun
30. dubna 2024 00:50

(ČTK) - Pojišťovny odhadují pojištěné škody na zemědělských plodinách po nočních mrazem, které zasáhly Česko v minulém týdnu, na stovky milionů korun. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojistiteli zemědělců. Jde podle nich o rekordní škody v tomto pojištění.
(Celý text)

Šanci získat dotaci mají strategické projekty ústecké univerzity a Ústí nad Labem
30. dubna 2024 00:03

(ČTK) - Projekt ústecké Univerzity J. E. Purkyně (UJEP), který je zaměřený na výzkum v energetice, a projekt zavádění vodíkové mobility v Ústí nad Labem mají šanci získat dotaci z Operačního programu Spravedlivá transformace (OPST). Rozhodne o nich v nejbližších měsících ministerstvo životního prostředí, řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková. Jediným doposud podpořeným strategickým projektem je transformační centrum Ústeckého kraje.
(Celý text)

Karlovy Vary pořídí drtič, který zpracuje i dřevo, které zatím končí na skládce
29. dubna 2024 23:24

KARLOVY VARY (ČTK) - Karlovy Vary koupí do svého sběrného dvora drtič na dřevo. Zpracovat může i vyhozený nábytek a další dřevní materiál, který se objevuje ve skládkových dvorech. Drtič dřevní hmoty má stát 11,3 milionu korun a město na něj požádá o dotaci, která by mohla pokrýt 40 procent nákladů na pořízení, řekl ČTK radní Karlových Varů Petr Bursík (ODS).
(Celý text)

Africký mor se potvrdil u dalších dvou prasat z Hrádku nad Nisou a Mníšku
29. dubna 2024 23:10

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Africký mor potvrdila laboratoř Státního veterinárního ústavu u dalších dvou divokých prasat na Liberecku. U Hrádku nad Nisou našli myslivci uhynulý kus, u Mníšku nakažené zvíře ulovili. U Hrádku nad Nisou, který leží v takzvaném nárazníkovém pásmu, jde o druhý nakažený kus, hranice pásem se proto v nejbližší době posunou, řekl mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Petr Vorlíček.
(Celý text)

Turisté se v noci do lesa v Českém Švýcarsku kvůli počasí nedostanou
29. dubna 2024 19:43

KRÁSNÁ LÍPA (ČTK) - Národní park České Švýcarsko omezuje s ohledem na výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu před nebezpečím vzniku požárů vstup turistů do lesa v nočních hodinách. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov. Počet strážců přírody se před hlavní sezonou zvýší. Vybaveni budou i dronem s termokamerou. Protipožární opatření v parku postupně roste od největšího požáru v ČR v roce 2022 v okolí Hřenska na Děčínsku.
(Celý text)

Podmáčená louka s masožravými rostlinami je novou přírodní památkou v Brdech
29. dubna 2024 19:05

(ČTK) - Novou přírodní památkou v Brdech je podmáčená louka s masožravými rostlinami. Jde o čtrnácté maloplošné zvláště chráněné území v Chráněné krajinné oblasti Brdy. Svažitá a silně podmáčená louka o rozloze 2,6 hektaru pojmenovaná Licitanta leží u Malého Drahlína na Příbramsku. Roste tam například masožravá rosnatka okrouhlolistá, suchopýry a nejrůznější druhy mechů, zalétá tam vzácný motýl modrásek bahenní, žijí tam zmije obecná a užovka hladká, řekl ČTK vedoucí správy CHKO Bohumil Fišer.
(Celý text)

Výborný: Česko brzy odešle žádost o mimořádnou pomoc z EU pro české ovocnáře
29. dubna 2024 18:53

LUCEMBURK (ČTK) - Česko v nejbližších dnech pošle Evropské komisi žádost o mimořádnou finanční pomoc pro české ovocnáře, které zasáhly jarní mrazy. V prohlášení pro média to dnes uvedlo ministerstvo zemědělství, jehož šéf Marek Výborný dnes v Lucemburku o situaci jednal s eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským před začátkem jednání unijních ministrů zemědělství. EK by podle Výborného měla k pomoci využít finanční prostředky ze zemědělské rezervy či jiných nástrojů Evropské unie. Škody, které mrazy podnikům napáchaly, se v Česku podle ministerstva vyšplhaly na miliardu korun, pro pěstitele vína pak až na dvě miliardy.
(Celý text)

Mráz na jihu Čech poškodil kromě ovoce zřejmě i obiloviny a řepku
29. dubna 2024 18:50

(ČTK) - Jihočeští zemědělci odhadují, že minimálně polovinu až dvě třetiny květů a plodů ovocných stromů nenávratně poškodil mráz. Jsou i pěstitelé, kteří hlásí úplné zničení letošní úrody v některých sadech. Kromě ovoce mráz poškodil také obiloviny, pícniny, mák, ale i rozkvetlou řepku. Ta sice vypadá netknutě, ale při bližším pohledu jsou na rostlinách vidět popraskaná pletiva. To znamená velké oslabení porostů a snížení odolnosti vůči nákazám, například hlízenkou obecnou. ČTK o tom informovala ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hana Šťastná.
(Celý text)

Šest lidí dostalo tresty za požáry u Atén. V roce 2018 si vyžádaly přes sto obětí
29. dubna 2024 17:02

(ČTK) - Soud v Aténách uznal vinnými šest lidí z nedbalosti kvůli lesnímu požáru, který si v červenci 2018 vyžádal 104 obětí a desítky zraněných a stal se tak nejhorším v novodobé řecké historii. V procesu bylo obžalováno 21 osob, z nichž 15 bylo dnes obžaloby zproštěno. Informovala o tom místní média.
(Celý text)

Nejnavštěvovanějším přírodním cílem v ČR loni opět byly Adršpašské skály
29. dubna 2024 13:53

(ČTK) - Nejnavštěvovanějším přírodním turistickým cílem v Česku loni opět byly Adršpašské skály v Královéhradeckém kraji. Zavítalo do nich 488 000 lidí, což bylo o 22 procent více než předloni. Počet návštěvníků o 3,83 procenta překonal předcovidový rok 2019. Vyplývá to z dat státní agentury na podporu cestovního ruchu CzechTourism, které má ČTK k dispozici. Agentura podle své mluvčí Kateřiny Beránkové do žebříčku zařadila takové přírodní turistické cíle, u kterých lze fakticky změřit návštěvnost, a to například prodejem vstupenek nebo čidly.
(Celý text)

Český výrobce EFKO představuje novou stavebnici ECO Roto – hračku, která myslí na budoucnost
29. dubna 2024 08:37

() - Český výrobce her a hraček z Nového Veselí, společnost EFKO-karton, s. r. o., v těchto dnech uvádí na trh novou eco-friendly řadu stavebnic nesoucí název ECO Roto. Jde o inovativní hračky kladoucí důraz na udržitelnost a ekologii. Stavebnice ECO Roto jsou vyrobené z pečlivě vybraných materiálů, šetrných k přírodě. Za jejich originálním grafickým pojetím stojí designérka Lucia Čmilanská. Ta na výrobcích úzce spolupracovala s vývojovým oddělením firmy EFKO. Řada zahrnuje čtyři tematické stavebnice, které jsou určeny dětem od 4 let. Jde o skvělé pomocníky pro rozvoj jemné motoriky a fantazie předškoláků.
(Celý text)

Na čem stála slavná Miyawakiho metoda obnovy lesa a proč nefunguje?
29. dubna 2024 05:57

PRAHA (Ekolist) - Se zázračnými metodami je vždycky potíž. Často se rodí z chvályhodných pohnutek, nabízí potřebné řešení a slibují fantastické výsledky. Svým závazkům ale jen málokdy dostojí. S odstupem času se to ukazuje i u tzv. Miyawakiho lesů. Když jim lesk nedodává PR těžkého průmyslu, nejsou zdaleka tak zářivé.
(Celý text)

Zelený reporting a nakládání s vodami nejen v průmyslu – směrnice CSRD
29. dubna 2024 05:16

PRAHA (Ekolist) - Dopad antropogenní klimatické změny je patrný prakticky ve všech oblastech, a v oblasti hospodaření s vodou obzvlášť. Vždyť každoročně bojujeme se suchem, lokálními srážkami a přívalovými dešti. Evropská unie (EU) se snaží situaci sledovat a částečně řešit pomocí tzv. greendealu, jehož součástí je „zelený“ reporting, v rámci kterého musí již od roku 2018 přes šest tisíc podniků v EU vykazovat svůj „zelený“ přístup. Od prosince 2022 se pak díky novým pravidlům nefinančního reportingu číslo takto povinně reportujících, a tedy i hodnocených, podniků v EU zvýšilo na více než 50 tisíc. A další tisícovky až desetitisíce podniků do systému hodnocení zapadnou díky svým obchodním vztahům. Je proto nejvyšší čas se podívat, co se od těchto podniků skutečně očekává, aby nejen přežily, ale zajistily i svůj rozvoj. Proto byl připraven tento článek, který shrnuje vybrané části evropského nařízení o taxonomii EU a standardů pro reporting o udržitelnosti dle směrnice CSRD, z pohledu environmentálních otázek v oblasti hospodaření s vodou.
(Celý text)

MŽP chce více podporovat dřevostavby z programu Nová zelená úsporám
29. dubna 2024 01:12

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce více podporovat výstavbu energeticky úsporných dřevostaveb pomocí dotací po chystaných změnách v programu Nová zelená úsporám. Podle úřadu je dřevo materiálem budoucnosti, protože v sobě ukládá uhlík, a pomáhá tak snížit uhlíkovou stopu. Změny v dotacích by mohly začít platit od příštího roku, uvedlo ministerstvo.
(Celý text)

Plán nakládání s odpady v Jihomoravském kraji závisí na brněnské spalovně, míní opozice
29. dubna 2024 01:00

BRNO (ČTK) - Zastupitelé Jihomoravského kraje na svém posledním zasedání schválili aktualizaci plánu odpadového hospodářství s výhledem do roku 2035. Dokument musí být v souladu se strategií České republiky, počítá například s navýšením recyklace komunálních odpadů na 65 procent. Opoziční zastupitelé upozornili na to, že splnění cílů Jihomoravského kraje je závislé na rozvoji brněnské spalovny.
(Celý text)

Turista na Špicberkách dostal vysokou pokutu za to, že se moc přiblížil k mroži
29. dubna 2024 00:59

(ČTK) - Turista z Polska při návštěvě norského arktického souostroví Špicberky dostal pokutu přes 1100 dolarů (téměř 26 000 Kč) za to, že se až moc přiblížil k mroži. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Na Špicberkách platí přísný zákaz přibližovat se k volně žijící zvěři. Incident se stal nedaleko Longyearbyenu, nejseverněji položeném městečku na světě s více než 1000 stálých obyvatel. Místní uvědomili úřady, když si všimli, jak se turista snaží dostat k mroži po ledové kře.
(Celý text)

Dobrovolníci sází staré odrůdy v lokalitě U Trojice v Pardubicích
28. dubna 2024 22:42

PARDUBICE (ČTK) - Přírodní lokalitu U Trojice v Pardubicích ozvláštnily další staré odrůdy ovocných stromů. Před dvěma lety začali dobrovolníci opuštěné a zanedbané místo uklízet a proměňovat, aby se z něj stal lesní park. Dnes tam sázeli hrušně a jabloně. ČTK to řekl Vítězslav Haupt z Okrašlovacího spolku U svaté Trojice.
(Celý text)

Mráz měl negativní vliv také na lesy. Buky, duby i jedle částečně pomrzly
28. dubna 2024 19:12

OHRAZENICE (PŘÍBRAM)/STRAŠICE (ROKYCANSKO) (ČTK) - Mráz, který zasáhl Česko v minulých dnech, bude mít kromě ovocných stromů a révy vinné negativní vliv také na lesy. Čerstvě rašící pupeny buků, dubů i jedlí, tedy citlivějších dřevin, jsou spálené, řekl ČTK Petr Macháček z hořovické divize Vojenských lesů a statků ČR (VLS). Vinou mrazů také nebude výrazný semenný rok, jak lesáci předpokládali, málo ploch se přirozeně obnoví. Na masivní semenné roky dubů a buků se může čekat dalších sedm let, naopak třeba smrky plodí pravidelně.
(Celý text)

Mráz měl negativní vliv také na lesy. Buky, duby i jedle částečně pomrzly
28. dubna 2024 19:12

OHRAZENICE (PŘÍBRAM)/STRAŠICE (ROKYCANSKO) (ČTK) - Mráz, který zasáhl Česko v minulých dnech, bude mít kromě ovocných stromů a révy vinné negativní vliv také na lesy. Čerstvě rašící pupeny buků, dubů i jedlí, tedy citlivějších dřevin, jsou spálené, řekl ČTK Petr Macháček z hořovické divize Vojenských lesů a statků ČR (VLS). Vinou mrazů také nebude výrazný semenný rok, jak lesáci předpokládali, málo ploch se přirozeně obnoví. Na masivní semenné roky dubů a buků se může čekat dalších sedm let, naopak třeba smrky plodí pravidelně.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2136 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama